Twee meiden goed voor 104 pakketten Joost maakt wat hij ziet Een scout is geen doetje Konijn woont samen met monster en namaakherder Nieuwe toneelclub in Leusden Voedsel inzamelen voor Roemenië Voornemens? Manitoba hield een open dag WOENSDAG 10 JANUARI 1990 ACHTERVELD - Kirsten en Astrid, twee meiden van zestien en zeventien jaar. Vorige week kregen ze een goed idee, voerden het ogenblikkelijk uit en zagen hun inspanning meer dan be loond. Ze haalden 104 voedselpakketten op voor Roemenie nadat ze zelf folders hadden gemaakt en rondgebracht. Kirsten en Astrid zijn niet van die types die altijd voor een aktie te vinden zijn. Ze hadden 'zoiets' nog nooit gedaan. Twee weken geleden, tijdens het opnemen van muziek, bespraken ze met elkaar dat het een goed idee zou zijn om in Achterveld pakket ten voor Roemenië op te gaan halen. In Roemenië is vorige maand van alles gebeurd. De mensen die in dat land wonen hebben jarenlang niet kunnen vertellen hoe weuug ze m hun land mochten en konden kopen. Sinds de mensen m Neder land weten dat men in Roemenië veel met heeft, willen wij helpen. Er worden dozen gestuurd gevuld met onder andere bonen en suiker. Niet alleen omdat deze dmgen in ACHTERVELD - Joost (11) wint regelmatig schaakwedstrijden, voetbalt, speelt piano en spaart postzegels. Waarmee wel duide lijk is dat hij niet zo'n jongetje is dat altijd op zijn kamer zit. Toch maakt hij op die kamer, of op ieder plekje in of om het huis waar maar ruimte is, grote Lego uitstallingen. Zijn voorkeur gaat uit naar kastelen en zeilschepen. Geen kasteeltjes die verzonnen zijn door Lego en waarin met moeite tien riddertjes in passen. Nee, kastelen van meer dan een halve meter breed en hoog. Kastelen die eruit zien zoals Joost ze zag toen hij op vakantie was. In en om de kastelen speelt Joost hele veldslagen na. Ridders vallen aan, soldaten verdedigen zich. Er zijn helden, sufferds, ge vangenen, gewonden, doden en slechts twee jonkvrouwen. Niets bijzonders dus want zo spelen wel meer kmderen. Maar je moet het slagveld zien, zoals het tot in details is opgebouwd, om te weten dat zoals Joost bezig is toch wel heel bijzonder is. Voor de boten geldt precies het zelfde. Geen roeibootjes, zelfs geen zeil bootjes met hooguit twee masten Nee, hij maakt zeilschepen. Sche pen met meer dan een dek en min stens dne masten en een boeg spriet. Aan iedere mast minstens twee zeilen. Joost maakt wat zijn ogen gezien hebben. Vorig jaar bij voorbeeld, was hij in Engeland op vakantie. Daar zag hij in een haven een prachtig schip liggen. Het was een heel bijzonder schip. Een oude dne master die weer net zo mooi gemaakt was als hij vroeger was. Bij de haven kocht Joost een poster waar het schip op staat. Thuisgeko men bouwde hij het schip na, tot in de kleinste details. Joost heeft be hoorlijk wat Lego maar toch moe ten zijn werkstukken weer uit el kaar om iets nieuws te kunnen ma ken. Daarom maakt zijn moeder steeds foto's van zijn mooiste bouw werken. Hij heeft bijna een album vol en wie de foto's ziet moet wel onder de indruk raken. Joost gebruikt bij voorkeur zijn gele en grijze stenen. Andere kleu ren heeft hij wel maar hij zegt: „Die vind ik met altijd passen bij de rid dertijd. Ik kijk altijd wel of het bij elkaar past. Wanneer ik die kleu ren gebruik doe ik dat meestal voor iets moderns of iets dat ik fantaseer en niet echt bestaat." Als voorbeeld laat hij de foto van een werkstuk zien van een vaartuig waarin dingen van vroeger en nu verwerkt zijn. Bijvoorbeeld kante len zoals je van kastelen kent en vleugels van vliegtuigen. Wat bijel- Kirsten en Astnd haalden in Achterveld 104 voedselpakketten op voor Roemenie. Op zijn kamer speelt Joost hele verhalen na met zijn legomodellen. Hoe zit het met de goede voornemens in 1990? Daar hoort ook bij dat je de Leusder krant belt wanneer je iemand weet met een huis dier, hobby, aktie, wens of prestatie. Dat is tenminste een makkelijk goed voorne men. Want 946824 of 941495 bellen is geen kunst. Als je het maar niet vergeet. Roemenië nodig zouden zijn, ook om ze daar te laten merken dat wij het fijn vinden dat ze daar nu weer vnj zijn en kunnen zeggen wat ze willen. Zo denken Kirsten en Astrid er ook over. Het plan was snel ge maakt en bijna nog sneller uitge voerd. Drie uur nadat het idee was geopperd konden de folders die ze met behulp van de computer ge maakt hadden, worden verspreid. Kirsten's zusje Karen van elf en haar vriendin Eline van twaalf, hielpen mee rondbrengen. Ze brachten driehonderd folders weg op die ijskoude avond. De volgende dag gingen ze bij de mensen vragen of ze mee wilden doen. De reakties waren bijna alle maal aardig. Zelfs een Amerikaan die mets van de aktie begreep maar wel mee wilden doen, haal den onmiddellijk twee blikken bo nen uit zijn keuken. Niet alle men sen maakten pakketten, omdat veel mensen op een andere manier iets deden om Roemenie te helpen. De zondag werd in de kerk van Achterveld ook een oproep ge daan om pakketten te maken. De mensen die dit organiseerden had den voor een busje van het Rode Kruis gezorgd die de dozen kwam ophalen. Slechts vier mensen brachten hun doos naar deze auto. De meeste Achtervelders hadden immers al hun doos aan Kirsten en Astrid beloofd. De meiden haalden de dozen op bij de mensen thuis. Ze gingen op de fiets. De meeste do zen pasten in het mandje of achter op. Alle dozen zaten stevig dicht geplakt. Dat moest ook. Sommige leken wel cadeaus, compleet met kerstpapier en strik. Waar de mei den dachten dat nog wat plakband nodig kon zijn, plakten zij. De gang bij Kirsten thuis stond al snel vol. De auto van het Rode Kruis was toch in Achterveld en kon zon dagavond 72 dozen meenemen. De meiden kregen er zin in. Ze besloten in nog een gedeelte van Achterveld folders rond te gaan brengen en nog eens langs te gaan bij de mensen die ze tot dan toe niet thuis hadden getroffen. Met als ge volg dat ze afgelopen donderdag de laatste pakketten bij het Rode Kruis in Amersfoort konden afleve ren. Bij elkaar hadden zij, geholpen door vriendin Afke, voor HON DERD EN VIER PAKKETTEN ge zorgd! Ze zijn er blij mee maar wil len niet met foto en al in de krant. Na veel aandringen stemden ze toe. onder protest. kaar hoort, houdt hij goed in de gaten. Bij de kastelen worden al leen ndders gebruikt en geen bouwvakkertjes bijvoorbeeld. Hij raakt bijna nooit iets kwijt. Joost speelt het liefst alleen. Daarvoor moet hij soms een truc gebruiken om zijn broertje van de kamer te krijgen. Ze slapen samen op een kamer. Pottekijkers heeft Joost liever niet. Zijn werkstukken worden trouwens zo groot dat het steeds moeilijker is om een ge schikte plek te vinden. In de zomer wijkt hij soms uit naar de tuin, de huiskamer is lastig en in een ande re kamer blijft het behelpen. Ie dere dag is Joost met zijn Lego bezig. Soms maar een uurtje, soms uren. Iedere dag maakt hij wel iets nieuws. Soms breekt hij alles af en maakt hij weer eens de voorbeel den die hij goed bewaard Maar wat hij verzint, maakt hij nooit twee keer. „Dat kan ook niet want de tweede keer maak ik hem toch weer anders omdat ik dan iets an ders erbij verzin. Wat ik maak moet mooi en stevig zijn. Van dingen die alleen maar mooi zijn om te laten staan, hou ik met. Ik wil er wel goed mee kunnen spelen. Ik heb altijd wel nieuwe ideeën. Ik wil bijvoorbeeld binnen kort eens een kerk maken. Niet zo'n moderne kerk. Maar met alle maal van die boogjes van binnen. Ik heb namelijk van die boogjes en daardoor ben ik op het idee geko men. O ik weet al precies hoe hij er uit moet gaan zien. En ik wil ook nog eens een modem ding gaan maken. Een helikopter of een vliegtuig of zo. Daarvoor heb ik geen speciale dozen. Jaren gele den heb ik eens een Lego technic doos gehad. Misschien dat ik daar uit dan wat nodig heb. Weet je, soms kan ik Lego wel even verge ten maar het komt altijd weer terug. Ik denk dat ik nooit zal ophouden met nieuwe dmgen te verzinnen. Misschien word ik later wel archi tect of zo en kan ik met Lego blijven werken." LEUSDEN - Snuf is het lieve dwerg konijntje van Marchien (6). Hij is gnjs en zacht. Marchien weet pre cies wat Snuf lekker vindt....krie belen achter z'n oren. „Kijk als dit nou zijn oren zijn.Marchien houdt haar staarten omhoog, „dan kriebel je precies hier.Snuf zou mets bij zonders zijn wanneer hij geen aan leg zou hebben om op een mam moet te gaan lijken. Snuf zijn voor tanden groeien namehjk te graag. Wanneer Marchien die tanden met rust zou laten zouden de ondertan den voorbij Snuf haar neus komen en haar boventanden op die van een walrus gaan lijken. Snuf zou met zulke tanden met kunnen eten, zelfs met meer kunnen ademhalen. Vandaar dat ongeveer eens m de maand Marchien haar vader heel flink is. Zodra Marchien merkt dat haar Snufje niet goed eet, pakt pa de nagelkniptang en knipt Snuf zijn voortanden op fatsoenhjke konij nenlengte. Dat doet geen pijn en is met zielig. Wanneer je naar Marchien kijkt denk je even dat haar vader ook bij haar bezig is geweest. Dat is met waar. Marchien is aan het wisselen. Snuf is niet het enige gekke dier dat ze bij Marchien thuis hebben. Mar- chien's grote zus Noortje heeft ook een konijn. Dat is Witje. De naam pastte precies bij het schattige klei ne witte dwergkonijntje dat Noortje vier jaar geleden kreeg. Maar te genwoordig is Witje een beest dat bijna haar hok uitpuilt. Ze is zeker een halve meter lang en bijna even breed. „Dat laatste klopt niet hele maal, maar geeft aan dat ze wat groot is uitgevallen voor een dwergkonijn. Erg hef is zo ook niet altijd. Noortje zegt dat ze wild is. Haar broer zegt: ze is een monster. Welnee, verdedigt Noortje haar huisdier: „Soms zit zij wel rustig op je schoot. Ze houdt er alleen met van wanneer je de etensbak wilt vullen. Dan slaat en bijt ze. "Je moet zeker eerst kloppen of het eten is gewoon niet lekker. „Nee hoor, ze eet van alles en hefst veel. Een hele boerenkoolstronk is zo weg." Noortje heeft gezien de omstandig heden nog even gedacht haar Witje om te dopen in Pluis maar dat is toch niet doorgegaan. Manjn is de elfjarige broer van Marchien en Noortje. Hij is officieel de baas van de hond. Labo heet Labo omdat zijn moeder een Labra dor was en zijn vader een bouvier. La naar zijn moeder dus en bo naar zijn vader. Helaas lijkt Labo niet op een labrador en ook met op een bouvier. Hij Ujkt nog het meest op een herdershond. „In zijn paspoort staat namaak herdershond," vol gens de moeder van Marijn. Labo schijnt daar met mee te zitten. Hij is bhj dat Manjn hem gekozen heeft. Marijn mocht namehjk voor zijn verjaardag kiezen tussen een af- standsbestuurbare auto en een hond Hij koos een hond. Dat c 1 9 scheelt batterijen maar je md hem wel vaker uitlaten. Nu lajj Labo als hij de kans krijgt, gra^j zich zelf uit. Dat wil zeggen, t£ loopt wel eens weg en komt d$j weer terug. Keurige hond. Trcj wens Labo heeft meer het idee qjj hij zijn famihe uitlaat. Hij zorgt vo ze alsof ze een kudde schapen zift Iedereen moet in het bos goed V elkaar bhjven wandelen. Wie i dwaalt of stilstaat wordt opgehaa Na een wandeling is hij bekaf de zorg. Hij vmdt het dan ook niét erg om af en toe thuis te blijveq Wanneer iedereen de kamer uit.\ controleert hij of niemand iets v€% geten is...snoep of een krenterüf of zo. Wanneer dat zo is ruimt hij 1\q op. Al is het een schaal vol. Hij zory dat het niet bederven kan. Daaitt gaat hij op een stoel naar buitft kijken en bewaakt het huis. Labo is waaks. Zelfs de dijk cj aan zijn achtertuin grenst behoof vindt hij, tot zijn terrein. Het hem niet zozeer om de voorbijgay gers. Hij is eerder bang dat ze z stokken meenemen. Want op ste ken is hij gek. Mensen begrijp soms met wat een hond eraan vir om een weggegooide stok weY terug te brengen. Labo is er dol c Hij snapt met waarom mensen e- bal steeds tussen twee palen wil schoppen en als dat gelukt is meuw beginnen. Hij is dan wel e namaakherder, hij is niet gek. LEUSDEN - An ja van Bunnik (37) begint op vanaf 24 januari een nieuwe toneelclub voor kinde ren. Elke woensdagmiddag zal zij met met twee groepen oefenen. Een groep voor kinderen van zes en zeven jaar. De andere groep voor kinderen van acht tot en met elf jaar. De toneelclub komt bijel- kaar in Leusden-centrum. LEUSDEN - „Een gids (of verkenner) trekt er samen met ande ren op uit, om de wereld om zich heen te ontdekken en deze meer leefbaar te maken. Zij (of hij) is eerlijk, trouw. Zij (en hij) is spaarzaam en sober. Zij (en hij) houdt vol en heeft zorg voor de natuur." Met enige moeite kunnen Roel (13) en Manon hun scoutings-eed opzeggen. Waarmee gelijk duidelijk is wat een gids of verkenner moet zijn en dat bij scoutingsclub Manitoba de eed minder belangrijk is dan de inhoud. Afgelopen zaterdag, 6 januari, stond het clubgebouw van de scoutinggroep Manito ba open voor iedereen. In en om het gebouw lieten kinderen tussen de zes en veertien jaar zien wat zij bij Manitobo doen en geleerd hebben. Daarnaast waren er spelletjes en rad van Avontuur en werd er veel patat gegeten. Roel zit nu drie jaar bij de verken ners. Hij zag voor het eerst iets van Scouting tijdens de jaarlijkse Cultu- rade. Met school ging hij op kamp in het gebouw van Manitoba. Dit gebouw ligt aan de Dodeweg in de Treek. Van binnen ziet het er uit zoals een clubhuis er uit moet zien. Oud, rommelig en vol gekke din gen en gezellige hoeken. In de ene ruimte visnetten aan het plafond, in de andere ruimte vooral een oude bank waarin je diep wegzakt. Echt een gebouw waann morsen niet erg is, weinig kapot kan en veel mag. Roel zag dat wel zitten. Hij werd verkenner omdat hij bijna elf jaar was. Manon werd gids omdat zowel haar vader als opa 'hopman' zijn en ook haar broers zijn enthou siaste scouters. Haar moeder dacht eerst dat scouting niets voor meisjes zoals Manon zou zijn maar weet nu dat zij zich vergist heeft. „Een meisje dat bij de gidsen wil komen moet niet te netjes zijn, niet tuttig, een beetje durven en van aktie houden. Dat zijn dus bijna alle meisjes" zegt Ma non. Voor de jongens geldt hetzelf de. Roel geeft een voorbeeld; „Op een keer kwam er tijdens een kamp een schep zand in de aard appelen terecht. Een scout begint dan met te zeuren maar eet zijn hap gewoon op." Bij scouting zijn de jongens en meisjes nog steeds gescheiden. „Gelukkig maar," zegt Manon „Wanneer jongens bij de meisjes komen, worden ze verliefd en doen ze gek. Wij kunnen dan lang niet zo lekker en goed bezig zijn als we nu zijn." „Gelukkig maar" zegt Roel „meisjes zijn soms zo kmderachtig. Bang in het donker of alleen in het bos, snel moe en soms te netjes." Wat dat betreft is er nog niets ver anderd bij de scouters. Jongens en meisjes denken nog precies het zelfde over elkaar als ze al jaren lang doen. Scouting is al heel oud. Vroeger heette het padvinderij. De man die de padvinderij 'uitvond', in 1908, heette Baden Powell. Wat Baden Powell wilde, leren de scouters van vandaag nog steeds. Baden-Powell was een Engelse generaal. Roel zegt dat de padvinderij voor jon gens is opgericht en dat pas veel later ook iets voor meisjes verzon nen werd. Daarom vindt hij het lo gisch dat meisjes en jongens nog steeds aparte groepen vormen. Toch is sindsdien veel veranderd. Vroeger waren bijvoorbeeld de uniformen belangrijker dan tegen woordig. Roel loopt rond in een sweetshirt waarop scouting staat. Eigelijk kim je alleen aan de kleur van zijn bloese zien dat hij een ver kenner is. En dan nog valt het je op omdat iedere scout bij Manitoba dezelfde kleur bloese draagt. Roel en Manon vinden met dat ze een uniform dragen. „Wanneer je in een voetbalclub speelt draag je Anja van Bunnik is veertien ja onderwijzeres op een basisschc geweest. Ze was altijd al entho siast voor toneelspelen en beg leidde vele jaren kinderen creatief spel, musicals en wee sluitingen. Ze vindt dit werk zo le dat ze, na lang aarzelen, daar o op woensdagmiddag mee bei wil zijn. Op de woensdagmiddag zullen de kinderen op verschilk de manieren met toneel bezig zi Bijvoorbeeld ook door te teken en te schilderen, te improvises te leren hoe je je bewegen kunt allerlei spelletjes die kunnen h pen een rol goed te spelen. An ja van Bunnik wil begini met twee groepen van maxim twaalf tot veertien jongens meisjes. In de eerste groep wo iedere week een verhaal vertaai door Anja. Dit verhaal wordt dain na nagespeeld of er worden anc^ re leuke dingen mee gedaan. In de tweede groep moet w<| den gewerkt aan een 'echt' tonefi" stuk. Dit toneelstuk moet door I kinderen zelf verzonnen wordt Dat is moeilijk maar ook hand Want ieder kind verzint een eig rol. Anja laat al die verschillen rollen samen een verhaal spelt! Kinderen die zich graag willen leven als heks of ridder of chit f snijder kunnen zich helemaal uit ven. De toneelspelers komen dere woensdag bij elkaar. Vi meer wil weten kan bellen of sch ven naar Anja van Bunnik, Arnhe se weg 131, 3817 CD Amersfoort tussen zes en zeven uur 's avor bellen naar 617908 De kinderen mochten boven een vuurtje lekkere dingen roosteren. toch ook een clubshirt. Dit is net zo iets." „Wanneer ze op straat zien dat je scout bent, krijg je wel eens nare opmerkmgen. De meeste kinderen weten niet eens wat we doen bij Scouting. We doen heus niet alleen heitje voor een karweitje. Meestal zijn we niet van die brave jongens." Bij Manitoba is niet het opzeggen van de eed het belangrijkste maar een paar dingen die daarin staan. Ze doen bijvoorbeeld veel dingen samen, proberen veel dingen te ontdekken in de natuur en probe ren vol te houden. Dat is meer avontuur en spanning dan plichts besef en gehoorzaamheid. Iedere zaterdag zijn de scouters bij hun clubhuis te vinden. De kin deren tot en met tien jaar worden welpen genoemd. De meisjes zijn herkenbaar aan hun groene muts, de jongens dragen een groen petje. Zij spelen spannende verha len na en laiutselen veel in het ge bouw. De verhalen spelen zich vaak af in het oerwoud waarin Mowgli met zijn vnenden Bagheera en Baloe woont. De verkenners en gidsen zijn vaker buiten te vinden. Vooral het pionieren vinden zowel Manon als Roel leuk. Daarvoor moeten ze allerlei dingen zelf ma ken, met behulp van stevige boom stammen en touw. Zonder spijkers of gereedschap worden daarvan bruggen, keukens, hutten en uit kijktorens gemaakt. De touwen moeten daarvoor stevig geknoopt worden. Wie de verschillende k pen goed kan maken kan een sc examen doen en krijgt als hij o! geslaagd is een insigne. Een ins ne is een etiket dat op je blo* genaaid kan worden. Vroeger t ren de insignes heel belangr Padvindersbloeses zaten soms v Tegenwoordig wordt hier f der aandacht aan besteed. And' insignes die te halen zijn hebber maken met spoorzoeken en spe tochten uitzetten. Meestal is scoutinggroep bezig m en om gebouw en in de bossen. Tec een beetje kou of regen moet jef kunnen, maar de korte broek is r meer verplicht. Roel en Mar hadden nauwelijks tijd om uit leggen waarom zij het nou zo le vinden om verkenner of gids te „Gewoon lekker bezig zijn, kuc len, avontuur en pionieren." meer wil weten moet zelf m*L gaan kijken.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 12