„We zijn en blijven een motorclub" Rockers veranderen naam en worden vereniging Hessenkartoernooi Colette Wickenhage in de Swartesteegh H eusd Ci* We zijn echt niet zo'n stelletje rouwdouwers". We kunnen naar buiten kijken zonder de deur open te doen' jgWe moeten het hebben van mensen die gereid zijn om iets voor de club te doen" Mussen plaatselijk nieuws door Marianne de Valck OENSDAG 10 JANUARI 1990 irttalmondiggeven de leden van de motorclub toe dat een pilsje er wel ingaat, dat muziek hard en duidehjk moet dain en het geluid van de motor daarop mag lijken. ine open te doen," zegt Jeanine van Opijnen. De kersverse vereniging Renamed vraagt daarom bij de ge meente een nieuwe keet. De voorstellen van de gemeente luiden volgens de jeugdnota totaal anders. Hierin is te lezen: „Op dit moment kan eigenlijk met staande worden gehouden dat de Rockers een aandachtsgroep vormen die passen binnen het reguliere jeugd- en jongerenwerk. Het is een soort club, zonder rechtsvorm die zon der horeca- en andere vergunnin gen functioneert. De activiteiten SDEN - Lensden heeft geen Rockers meer sinds 1 januari De motorclub met het eigen clubgebouw Rust in Vrede Pt met pijn en onder niet te weerstane druk van haar jaren- re roepnaam afscheid genomen. motorclub uit Harlingen bleek meer recht te kunnen doen ten op de 'aanspreektitel'. Een trots verstuurde nieuws- swens werd de Leusdens club noodlottig. Daar wordt even, niet te lang getreurd. Een nieuwe naam is gekozen. De rclub gaat verder als Renamed MC. een concessie tegenover hogere machten is gedaan. De heeft een officiële verenigingsvorm gekregen en staat nu schreven bij de Kamer van Koophandel. Daarmee hopen otorliefhebbers sterker te staan in hun onderhandelingen het gemeentebestuur. Een bestuur dat volgens de fel bekri- rde jeugdnota de (ex)Rockers en hun clubgebouw kan n als kiespijn. Tot nu toe wordt de groep indirekt gesubsi- ird doordat de bouwkeet waarin zij bij elkaar komen, onder beheer van de Soccle valt. bouwkeet aan de Valleilaan is oud, heel oud. Renamed MC een nieuwe. a op de dag af tien jaar geleden, 5s de toenmalige wethouder de ir G. Woudenberg, iedere mo- gke subsidie voor de Rockers fijn argumentatie was dat het de ontbrak aan een formele orga- e. De leden wensten princi- geen gestructureerde orgaiu- Bovendien had de wethouder ijn vragen over de continuïteit Ie club die hem nogal leeftijds- jdsgebonden leek. Een mening vo bijna letterlijk lijkt te zijn over- ^ijiomen door de samenstellers de gemeentelijke jeugdnota afgelopen najaar verscheen, de structuur hebben de Roc- v?s iets willen doen maar met de ftiqt blijven ze het oneens. Ook het klinkt bijna hetzelfde urt.tien jaar geleden, v^n de eerste plaats omdat zij zich- helemaal niet zien als jeugd- en Agerenorganisatie. „Dat etiketje eens door de gemeente op :ar*e club geplakt .omdat ze ons uj'tygens anders wisten onder te 3ïigen," zegt de secretaris van t bestuur van Renamed, Jeanine Opijnen. „We zijn en blijven loouurlijk een motorclub," vult 9°>rzitter Joost Verbeek aan. „De gemiddelde leeftijd ligt rond de 23. We hebben mensen die al vijftien jaar lid zijn, daar kun je moeilijk van zeggen dat ze bij een jeugd- en jongerenclub horen." Wat betreft de continuïteit vinden de leden dat zij hun bestaansrecht zo onderhand wel bewezen hebben. Smds 1977 komen ze als groep bij elkaar. Smds augustus 1980 hebben ze een eigen clubhuis. Er komen nog steeds nieuwe leden bij. Er zijn nog steeds jongeren gek op Rock en Roll, de jaren vijftig en motoren. Sterker....de belangstelling neemt weer toe. De vereniging telt 35 le den. Passieve leden worden niet ge waardeerd. Volgens de voorzitter wordt van de apsirantieden geëist dat ze eerst maar eens een half jaartje mee moeten draaien voor een lidmaatschap geaccepteerd wordt door het bestuur. „We moe ten het hebben van mensen die bereid zijn om iets voor de club te doen. Gezien de staat waarin de keet verkeert, is zo'n eis ook wel noodzakelijk." De zelfwerkzaamheid van de Rockers is altijd een van de erken de kenmerken geweest. In tegen- Juid bepleit. „We willen op ons zelf blijven. Wij zijn een groep met een eigen imago. Natuurlijk bezoeken sommige leden ook wel eens de Geut. Mogen ze. Andere mensen bezoeken toch ook meer dan één club. Daarmee blijven het nog wel enthousiaste leden van onze motor club. We voelen er niets voor om met de Geut en de Jmd in één ge bouw te gaan zitten. We hebben onze eigen sfeer. En als ze van te voren al beginnen met mits we geen moeilijkheden maken dan hoeft het al ruet meer. We zijn echt niet zo'n stelletje rouwdouwers als mensen soms denken maar bij de Geut en Juid passen we niet." De motorliefhebbers blijven een ima go houden dat de doorsnee burger in Leusden niet bepaald gerust stelt. De leren jasjes, de haardracht of juist het ontbreken van haar dracht en de over het algemeen brede schouders die als het even kan bloot liggen en anders nauwe lijks in het t-shirt mogen passen. De leden van de motorclub ge ven 'volmondig* toe dat een pilsje er wel ingaat, dat muziek hard en duidelijk moet zijn en het geluid van de motor daarop mag lijken. Ze kunnen tegen een stootje, maar delen ze alleen daar uit waar er om gevraagd wordt. De leden zijn in middels een stuk 'gearriveerder* dan tien jaar geleden. Dat is aan de status van de motoren te merken en ook aan de grootte van de auto's. In de winter is het wat koud op de motor maar m de zomer mogen de De meeste leden van Renamed MC wonen in Leusden. stelling tot andere jongerenorgani saties in Leusden hebben de Roc kers het nooit nodig gevonden een beroep te doen op de gemeentelij ke jeugd- en jongerenwerker. Ze hebben nooit subsidie gevraagd om activiteiten te kunnen onderne men, noch gekregen. De gemeente Leusden heeft in 1983 de huidige bouwkeet beschikbaar gesteld. De Rockers zijn toen verhuist van het terrein waar de SBBO school is ver rezen naar de Valleilaan tegenover de tennisclub LTV. Hiervoor stelde de gemeente uiteindelijk 35.000,-- beschikbaar. Een be drag dat veel hoger was dan nodig was geweest. De oude keet was slechter dan gedacht en de funde ring was fout aangelegd. De toen malige wethouder hoopte volgens een kranteverslag dat de keet „iets langer dan twee jaar zou meegaan". Zijn wens is vervuld. De keet staat er nu bijna zeven jaar. „Hoewel hij er beter uitziet dan toen we er in trokken, omdat we er constant aan gewerkt hebben, is hij toch op. La ten we het zo zeggen; we kunnen naar buiten kijken zonder de deur onttrekken zich aan gemeentelijke waarneming." („Wat waarschijnlijk een gevolg is van het feit dat we nooit gebruik maakten van de jeugd- en jongerenwerker. Ook de politie komt hier alleen voor de gezelligheid." aldus het commen taar.) De nota gaat verder „Het feit dat deze groep destijds een eigen ac- comodatie heeft gekregen is slecht historisch en psychologisch ver klaarbaarAnno 1989 moet een aantal conclusies worden getrok ken: a. de groep is sterk verkleind. b. het gebouw is slecht. c. de activiteiten kunnen onder een aantal voorwaarden ook elders plaatsvinden. d. Voortgaande subsidiëring m eru- stellen aan de aard en de omvang van het (nieuwe) gebouw. Onnodig te stellen dat de Rockers, of hoe we ze in 1990 ook moeten noemen, het hiermee niet eens zijn. De conclusies van de gemeente lijke afdeling Welzijn lijken op een tegenstrijdigheid gebaseerd. Enerzijds wordt toegegeven dat de Rockers met onder het jeugd- en jongerenwerk passen, anderzijds wordt integratie met de Geut en leden graag enthousiast lange tochten maken. „We worden wat ouder maar behouden onze stre ken." Het ruwe imago lijkt ook niet te passen bij de opsomming van de activiteiten die in Rust en Vrede plaats vinden: bingo, een kaartje leggen, Pim Pam petten, barbe cuen, darts, video- en televisiekij ken. Volgens de aanwezigen zijn al deze activiteiten mits op de juiste wijze bespeeld op zijn tijd niet te evenaren amusement. De meeste leden, de voorzitter schat zeker 90 procent, wonen in Leusden. Waar bij niet altijd geldt dat ze als Leus- denaar lid zijn geworden van de motorclub, maar andersom. Ze zijn lid van de motorclub omdat ze in Leusden zijn komen wonen. De voorzitter „Binnenkort krijg ik een huis in het Ruige Veld. Dat is na tuurlijk ideaaL Dan kan ik straks naar huis kruipen." Nieuwe leden komen op 15, 16 of 17-jarige leeftijd meestal binnen, omdat ze meege troond worden door vrienden. Het bezit van een, liefst Amerikaanse, motor is niet verplicht, wel handig. Bij de motorbezitters horen drie meiden. De overige vrouwelijke le den zitten meestal achterop. Om de jaren vijftig en Elvis wordt niet meer zoveel gegeven. „Maar het kan terugkomen, waarom niet." Aan de muur hangen posters van onder andere Rambo. De motorrijders zouden met be houd van hun identiteit, hun imago graag veranderd zien. „De mensen weten niets van ons en daarom gaan ze allerlei dingen denken. We zijn op onszelf. We zitten achter geluidswalletjes ver van de bewo ning al Zo heeft niemand last van ons maar ziet ook niemand wat we doen of beter gezegd echt niet doen. We houden van onze beslo tenheid. Dit is ons wereldje. Maar we konden het ook waarderen, toen een van de mensen uit de nabij gelegen woningen ons kwam vra gen of we soms een oud bankstel konden gebruiken. Dat konden we, want we kunnen bijna altijd alles gebruiken. We kunnen een hoop met weinig middelen. Wij vragen geen subsidies van duizenden gul dens. Wij willen niet eens een ge bouw dat eerst twee, en later een miljoen gulden moet kosten. We willen gewoon een nieuw onderko men waaraan we zelf van alles wil len verspijkeren." Het bestuur van de vereniging Renamed MC zal haar zaak binnen kort op het gemeentehuis opnieuw bepleiten. Het ontbreken van een rechtspersoonlijkheid met bijbe horende organisatiestructuur kan haar niet meer verweten worden. Blijft over eigenzinnigheid, zelf werkzaamheid en een voorliefde voor ruig en rauw in eigen kring. gerlei vorm moet sterk worden heroverwogen." Verderop in de nota onder het hoofdstuk waarin de knelpunten met daarbij de mogelijke oplossin gen worden aangegeven staat: „Het is niet realistisch ervan te blij ven uitgaan dat de Rockers een eigen gebouw nodig hebben. Het gebouwtje Rust in Vrede verkeert m slechte staat. Hieruit volgt dat de Rockers dienen te integreren in één van de instellingen voor jeugd- en jongerenwerk. Met name wordt hierbij gedacht aan de meuwe Geut. Deze intergratie zal wel eisen „We worden wat ouder maar behouden onze streken." ACHTERVELD - Vrijdagavond werd de vierde ronde gespeeld van het Hesseiticar kaarttournooi. Er waren deze avond weer een aantal prijzen te winnen. De prijswinnaars waren: 1. G. Boutens 2. J. Verdam 3. M. Wouters 4. mevr. A Voskuilen 5. H. Zandbrink 6. mevr. J. Spraay 7. W. de Vette 8. mevr. M. Boutens 9. H. de Vette 5219 5171 4990 4963 4867 4861 4809 4807 4780 10. J. Steenbeek 4722 11mevr. A. Verdam 4695 12. mevr. A. Wouters 4695 13. T. Steenbeek 4630 14. A. Welgrave 4568 De poedelprijs was voor T. Ossen drijver met 3562 punten. De stand na vier ronden is nu. 1.C. de Vette 19169 2. M. Wouters 19056 3. H. de Vette 18727 4. T. Blankenstein 18696 5. mevr. A. Steenbeek 18567 De volgende ronde zal worden gespeeld op vrijdag 2 februari. LEUSDEN - Donderdag 11 januan is er weer het maandelijkse Jazz- Podium Gastsoliste van de maand is de zangeres Colette Wicken hage. Zij was al enkele malen eer der gast in de Swartesteegh en maakte een dusdanige indruk op puouex en musici aat oesloten werd deze zangeres met haar spontane swingende voordrach ten wer eens uit te nodigen. Zij zal worden begeleid door het Jan Verwey/Wiebe Haanstra kwartet. Begonnen wordt om 21.00 uur. De toegang is gratis. Huismussen kunnen we het en gehele jaar door in de omge- iet n i hit vuig van onze woningen aan treffen. Er bestaat geen vo gelsoort die zich zo aan de mens heeft aangepast. Uitge zonderd in de poolstreken komt de huismus over de hele wereld voor waar men sen zijn. In him eetgewoon ten zijn ze niet kieskeurig, ze eten zo ongeveer alles wat eetbaar is. Daardoor is het mogelijk veel nakroost groot te brengen, per seizoen vier broedsels van vijf of zes jon gen is heel normaal. Toch is het opvallend, zeker in onze streken, dat het aantal huis mussen schijnt af te nemen. Mogelijke oorzaak zou kun nen zijn dat de moderne dak bedekking van onze wonin gen weinig gelegenheid meer biedt om een nestplaats te vinden. Van het nest wordt weinig werk gemaakt. Op een be schut plaatsje, liefst onder de dakpannen, maken ze een slordige hoop van dorre gras halmen met hier en daar een veertje en dat is het wel zo ongeveer. Over het alge meen veroorzaken ze weinig hinder, alleen de volkstuin der wordt wel eens boos op de mussen. Toch zou die zelfde tuinder veel intensie ver moeten wieden als er geen mussen waren, ze eten namelijk veel onkruidzaden. Een nauwe bloedverwant van onze huismus is de ring- mus. Op het eerste gezicht is er weinig verschil tussen die twee. Een ringmus is echter iets slanker dan de huismus. De bruine kleur is wat leven diger, zijn buikje is witter, de schedel en het achterste deel van de kop zijn kastanje bruin en op de witte wangen ligt een zwarte, komma vor- mige vlek. Om de hals loopt een witte band en op de vleu gels zijn twee witte strepen te zien. 's Zomers zullen we ze weinig bij de huizen waarne men. Komen ze 's winters, op zoek naar voedsel, wel in de buurt, dan toch nooit in ge zelschap van de huismussen. Ze mogen elkaar blijkbaar niet. Hun woongebied is meer buitenaf en liefst in de omgeving waar veel bomen en struikgewas zijn, met ge schikte holletjes om in te broeden. Ze stellen een goede behuizing veel meer op prijs dan de huismussen en ook van de stoffering wordt meer werk gemaakt. Ze gebruiken wel hetzelfde materiaal, maar alles is keurig afge werkt en het nest heeft een zachte voering van dons veertjes. Al begin maart beginnen ze met een broedsel van zes of zeven eieren en in juni nog eens, maar met minder eie ren. Niet zelden nestelen ze nog een derde keer. De boer is niet zo erg op ze gesteld, want als ze in grote getale aanwezig zijn dan kunnen ze behoorlijk schade aanrichten op graanvelden. Evenals de huismus is de ringmus een zaadeter, wat aan de dikke kegelsnavel duidelijk is te zien. Het derde musje dat we wel eens bij de huizen zien, het heggemusje, is helemaal geen mus, zelfs in de verste verte geen familie. Uiterlijk mag hij, door de kleur, er enigszins op lijken, maar daar houdt het dan wel mee op. Aan het dunne priemsna- veltje zien we dadelijk dat het een insekteneter is. G. van L.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 13