Overkapping buitenbak maakt weinig kans leusder krant LEUSDEN Earth Fire in Hoogland ■Nieuw bestemmingsplan laat bouwplannen Nieuw Hagenauwe weinig ruimte ÏÏokaal Leusden Achterveld leusder krant Steiger- pijpen gestolen Vrouwen in ziektewet ftex mkinciegemmite/ R&B-band in De Brouwerij Barometer in vorm Cursus in Italiaanse Conversatie AV Triathlon WOENSDAG 10 JANUARI 1990 plaatselijk nieuws I EUSDEN - „Hoe lang duurt deze onderdrukking door de verheid nog voort? Ik ijver al 8 jaar voor een overkapping op i i'n buitenmanege, maar heb nog steeds geen toestemming ge- 3 regen. We zijn gevestigd op agrarische grond, en ik vind dat en manege juist goed in een agrarisch landschap past", aldus 'an der Salm, eigenaar van manege/ponyblub Nieuw Hage- auwe aan het Valleikanaal. In het bestemmingsplan staat het ebied, waar de manege zich bevindt omschreven als agra- isch grondgebied. Een manege op die plaats vinden gemeente n provincie daar niet passen. Er is een nieuw bestemmings- lan voor het gebied in voorbereiding, maar ook daarin zal de van een overkapping op de buitenmanege niet geoorloofd ^De gemeente heeft in haar meerjarenactiviteitenplan voor wel toegezegd planologische medewerking te willen ver- men. Dit betekent dat de gemeente een vergunning wil geven oor de vesgiging van een manege op een andere plaats; een enlaats, die niet in strijd is met het bestemmingsplan. ie manege aan de Hagenauwse- ian, de voormalige Asschatter weg, dateert al van 1950 toen er in Jubverband werd paardgereden oor de Rietruiters. Dit was een lubje van 9 personen die weke- jks les kregen. i 1978 is Sietske van de Schaar egonnen les te geven aan Leus- ense kinderen. Zij stopte daar lee in 1979- Zij droeg haar activi- ïiten over aan de familie Van der alm. i Achterveld was in die tijd nog en manege: De Klaveet. In 1981 rerd de Klaveet opgeheven en aardoor nam het ledental van de eusdense manege toe. In 1983 is oor enkele ruiters en hun ouders onyclub Nieuw Hagenauwe op- ericht, op het terrein van familie 'an der Salm. De ponyclub zorgt oor het organiseren van feesten, redstrijden en andere activiteiten oor de ruiters. Van der Salm rilde voor het groeiende aantal liters zijn accommodatie verbe uren. Hij diende in 1982 een ver- Dek om een overkapping op z'n uitenmanege in. Hierdoor zou et weer geen invloed meer heb- en op de activiteiten van de rui- irs. In de winter konden bijvoor- eeld voltigelessen (gymnastiek i paard) met doorgaan omdat het ind in de bak te nat was. Ook het ssgeven aan gehandicapte kinde- jn kon zonder overdekte accom- lodatie niet plaats vinden. INNENMANEGE e boerderij van Van der Salm ligt op agrarisch grondgebied. De ge meente liet Van der Salm dan ook weten dat het verlenen van een bouwvergunning alleen via een bijzondere procedure kon verlo pen. De gemeente diende in de cember 1983 een vezoek in bij het college van edeputeerde staten van Utrecht. In dit verzoekschrift vroeg de gemeente om de afgifte van een verklaring van geen be zwaar voor het verlenen van een bouwvergunning. De provincie weigerde haar medewerking te verlenen omdat één van de activi teiten van de manege het mede gebruik van het buitengebied is Het buitengebied: het Valleika naal en de Liniedijk zijn niet ge schikt voor ntten te paard. Ook zag de provincie geen heil in een manege aan de oostkant van het Valleikanaal. Het Valleikanaal vormt in de visie van de provincie de harde begrenzing van de ste delijke ontwikkeling van Leusden- Centrum. Een manege zou vol gens de provincie wel passen in een zogenaamde stadsrandzöne en die bevindt zich in het westen van Leusden, tussen Leusden en Amersfoort. Van der Salm ging door naar de afdeling rechtspraak van de Raad van State met de argumentering: ,,De vrees voor toename van het aantal buitenntten mag geen rol spelen bij de beslissing omtrent afgifte van een verklaring van geen bezwaar De link tussen toe name van het aantal buitenritten is niet onlosmakelijk verbonden met de overkapping van de buitenma- door Michaela du Pon nege. Bovendien is het Valleika naal met de harde begrenzing van Leusden. Ten oosten van het Valleikanaal liggen een fietspad en volks tuinen," aldus Van der Salm. De afdeling rechtspraak van de Raad van State verwierp deze argumen ten en oordeelde dat een verkla ring van geen bezwaar voor de bouw van een manege van r heel andere aard is dan de aanleg van fietspaden en volkstuinen. De manege zelf is door de ge meente Leusden al 10 jaar ge doogd, maar draait zonder ver gunning. Van der Salm daarover ,,Er hoeft nu maar iets kleins mis te gaan en de gemeente van Leus den kan tot onmiddellijke sluiting van de manege overgaan" SOCIAAL EDUCATIEF De ponyclub heeft ongeveer 160 leden, maar er zijn rond de 200 kinderen die wekelijks komen paardrijden. De manege heeft 16 paarden en pony's en er worden 18 lessen per week gegeven. Van der Salm: ,,De manege is een so ciaal educaüef gebeuren voor alle kinderen die wekelijks langs ko men. In de vakanties komen ze 's ochtends vroeg en blijven de hele dag helpen". Van der Salm is zelf agrariër, de manege is voor hem een nevenactiviteit. Maar de Ion- deren zien van nabij het functione ren van een boerenbedrijf. Ze zien het modeme melken met de melk machine. en in de lente leeft er al tijd een groepje kinderen mee met een koe die een kalfje krijgt. De kinderen helpen mee met het voeren van de mestkuikens en ze spelen met de honden en konij nen van de boerdenj. Op de middagen dat de kinderen les hebben loopt mevrouw Van der Salm, door de kinderen boenn genoemd, rond om vragen te beantwoorden en te helpen. Om de ruitertjes de hele dag met hun hobby bezig te laten zijn, werden er in de zomervakanties, vanaf 1982 ponykampen georganiseerd. De kinderen leerden hoe ze hun pony moesten verzorgen, hoe ze LEUSDER KABELKRANT Woensdag 10 januari 19.45 uur: Jaarvergadering ULG, De Til, Hamersveldseweg 30 Zaterdag 13 januari j 21.00 aar: Basic 2, De Geut, Zwazte- I weg 29 Maandag 15 januari 20.00 uur Lezing 'Doelgericht ar gumenteren', 't Vooronder, Burge meester van de Postlaan 2 Dinsdag 16 januari 20.00 uur: Bijeenkomst NCVB Zuid, Trefpunt, Arnhemsweg 75 20.00 uur: Filmavond vogelliefheb- bers, De Til, Hamersveldseweg 30 20.00 uur Bijeenkomst Plattelands- vrouwen, Groot Krakhorst, Bolde- J rikhorst 18 20.00 uur Commissie Welzijn en I Huisvesting, Gemeentehuis, Erf 1 20.30 uur: Jazz-Sen met violist Al- berga, Bos en Heide, Doornseweg 29 j Donderdag 11 januari J 13.30 uur bejaardensoos 'Ons Ge bouw' i Zaterdag 13 januari 12.00 Radio-uitzending Paper Clip 'De Klaveet' 20.00 uur Disco 'De Klaveet' Zondag 14 januari 11.30 uur Früschoppen D'Ouwe Peerdestal Dinsdag 16 januari 9.00 uur Welfare club Zonne bloem 'Ons Gebouw' Woensdag 17 januari 9 00 uur Hand werkhobby club 'De Moespot' Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke woensdag. Redaktie: Daan Bleuel en Stefan Steenkamp Redaktle-secretarlaat: Mia Veen en Marijke Bakker Inlevering kopij en advertenties: Uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Asschatterweg 19, Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 9 00 tot 12 00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie) Abonnementsprijs: Kwartaal 13,30, halfjaar 26.10, jaar 49.50. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor woensdagmiddag 17.00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (woensdag tussen 17.30 en 18.30 uur), tel. 033-945272. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-94206. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabe stellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B.V. te Barneveld, met duidelijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, het num mer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 15,- voor luchtfoto's (formaat 20x25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('s) thuis. ut LtUbütH KRANT is een uitgave van de BDU-Krantenkomblnatle te Barneveld. LEUSDEN - Een partij steigerpijpen met een waarde van 13,000, is woensdag 3 januan van bouwter rein Het Ruige Veld gestolen. Het kenteken van de vrachtwagen waarin de daders wisten te ontko men is bekend. De zaak is bij de politie in behandeling. LEUSDEN - De viermansformatie 'Shot of R&B' geeft op zaterdag 13 januan een concert in café De Brouwerij. De deuren van het café aan de Zwarteweg, staan vanaf 20.00 uur voor dit concert open. De band speelt onder andere covers van Eric Clapton en Rolling Stones, met name repertoire uit de begin periode van de band. De bandleden timmeren al een tijdje aan de weg. Basgitarist Jan Willem van Wijk en drummer Mark van Wijk, speelden in de late jaren zestig en beginjaren zeventig m di verse 'beatgroepen'. De twee gita risten, Peter Klink en Boudewijn van Wijk, komen beiden uit de rock roll-formatie 'Appartment 9'. Het weerglas is flink in vorm. Een krachtig hoge- drokgebied op de route Azo- ren-Frankrijk-Zwarte Zee, heeft de druk stevig doen oplopen. De waarde in de kern be draagt 1040 millibar en bij ons wordt iets meer dan 1030 millibar op de barometer af gelezen. Zo langzamerhand begint de huidige luchtdrukverde ling aardig op die van januari 1989 te lijken. Ook in die pe riode waren hogedrukgebie- den de baas op het vasteland van Europa. Maar de winter maakte toen geen enkele vuist bij ons, ook niet in fe bruari en maart. Of het nu eveneens die kant uitgaat is onmogelijk te voorzien. Aan wijzingen voor een echte on vervalste koudeperiode zijn er niet. Op de Oceaan kunnen de depressies zich in ieder ge val behoorlijk uitleven en gisteren verscheen er nabij IJsland een gigant. De kern- druk moet zijn teruggevallen tot 935 millibar. In de omge ving van het ruige eiland zal de wind tot zware storm zijn aangewakkerd. Wij hebben van dit geweld nagenoeg niets gemerkt. De oorzaak was de grotere invloed van het genoemde hogedrukge bied. In feite verandert er deze week vrijwel niets aan het optredende weerbeeld. Het blijft saai en vrij somber weer. Door de relatief hoge barometerstand worden fronten aan de ketting gehou den, zodat de neerslag wei nig om het lijf heeft. Hooguit valt er wat lichte (mot)regen. Wel wordt er voortdurend zachte lucht aangevoerd. Het kwik schommelt rond de 8 graden, ruim boven normaal derhalve. Ondanks de dalende luchtbe wegingen in de nabijheid van het hogedrukgebied, is de kans op zon niet erg groot. Vandaag drie jaar geleden werd de basis gelegd voor één van de koudste perioden van deze eeuw. Van 9 op 10 januari 1987 trok een kou front over ons land naar het zuiden. Gestuurd door een zeer krachtig hogedrukgebied boven Siberië werd extreem koude lucht via Scandinavië naar het zuiden getranspor teerd. Na wat strubbelingen in de eerste week van januari daalde het kwik op de 10e in Achterveld tot 10 graden be neden het vriespunt. Het zou de inleiding worden van een ijzige periode. Gedu rende vijf nachten achtereen werd strenge vorst geno teerd en 7 dagen aaneenge sloten bleef de temperatuur overdag lager dan -5 graden. De kou werd extra versterkt door een felle noordoosten wind, die de gevoelstempe ratuur buitengewoon laag deed worden. Op 13 en 14 januari was het zo koud, dat mensen werd aangeraden niet buiten de deur te komen als dit niet strikt noodzake lijk was. Op de rivieren werd ijsvor- ming waargenomen en alles werd in gereedheid gebracht voor de derde Elfstedentocht op een rij. Helaas voor die liefhebbers ging het op 23 januari, de ge plande datum voor de mon stert ocht, dooien. Het tijdvak 10-20 januari werd in de Bilt de op één na koudste decade in deze eeuw. Nog kouder was het in 1942 geweest. De gemiddelde etmaaltem pera tuur bedroeg daar -8.4 graden. Op mijn eigen station in Ach terveld bedroeg het gemid delde -8.6 graden. Het kan dus best nog koud zijn in ja nuari, wie weet wat ons nu nog te wachten staat. AMERSFOORT - De Vereniging Dante Alighieri wil wij voldoende belangstelling op maandagmorgen van 09.15-10.45 uur een cursus Ita liaanse Conversatie starten. Van de deelnemers wordt verwacht dat zij zich circa vier jaar met Italiaans hebben beziggehouden. In de les sen wordt zoveel mogelijk Italiaans gesproken. De cursus omvat twaalf lessen en start op maandag 15 januari. De lessen vinden plaats in het ge bouw van de Volksuniversiteit, Korte Bergstraat 5 en de docent is M, Ferrone, Italiaan van geboorte. Opgave bij Nebbeling, tel. 721849, of schriftelijk bij het secre tariaatsadres van de vereniging, Korte Bergstraat 5. AMERSFOORT - Er zijn nog en kele plaatsen open bij de cursus, die Maatschappelijke Dienstverle ning Eemland houdt voor vrouwen die in de ziektewet zitten (zes maanden of langer), of sinds kort een WAO of AAW-uitkering heb ben. De cursus bestaat uit tien ochten den en start op dinsdag 30 januari van half tien tot half twaalf. Deelna me is gratis. Aanmelding en verdere infor matie: Maatschappelijke Dienst verlening Eemland, teL 633924 Miep Beekman en Marijke Hoek stra. Kanaal 4 CAI Leusden Dagelijks kontinue lokaal nieuws en service-berichten. ran der Salm: „De manege is een sociaal/educatief gebeuren. De manege en de boerderij leren de talloze ij anderen die hier komen iets van het boerenbedrijf. het tuig moesten schoonmaken en reden elke dag paard. In juli 1985 kreeg Van der Salm een brief van de gemeente waar uit bleek dat het houden van pony kampen in strijd was met diverse wetten en regelingen. Bij voortzet ting van de ponykampen in de ko mende jaren zou de gemeente tot onmiddellijke sluiting van de ma nege overgaan Van der Salm begrijpt niet dat zijn manege na het sluiten van manege De Klaveet in Achterveld niet meer medewerking heeft gekre gen. ,,Voor de paardenbezitter in Leusden zijn genoeg voorzienin gen, maar de mensen zonder ei gen paard zijn grotendeels op ons aangewezen. De ruitersporters zijn in Leusden-centrum niet voor een recreatieve locatie in aanmer king gekomen, terwijl er voor an dere sporten zoals voetbal, hoc key, tenms en fietscross voorzie ningen zijn getroffen", aldus Van der Salm BESTEMMINGSPLAN In het meerjarenactiviteitenplan voor 1990 heeft de gemeente toe gezegd planologische medewer king te willen verlenen aan een bmnenmanege voor Ponyclub Nieuw Hagenauwe. Een binnen- manege op het huidige terrein van de Ponyclub is echter door de agrarische bestemming van dit gebied met mogelijk. Gemeente- voorlichter Jan-Jaap André noemt als alternatief een locatie in het ge bied aan de westkant van Leus den. Een manege op deze locatie lijkt Van der Salm verre van ideaal: ,,Dc heb de kaart er bij gepakt en zie dichtbij Leusden geen terrein dat groot genoeg is voor een ma nege Je hebt voor een manege minstens 5 hectare nodig. Je moet een wei hebben voor je paarden, anders leiden ze een zielig leven. Ze komen dan alleen van stal als er iemand komt rijden. Nu lopen de paarden heel vaak in de wei". Een locatie in het westelijk deel van Den Treek zoals ook door An dré werd geopperd, wijst Van der Salm ook van de hand: ,,Een voor- HOOGLAND - In zaal Concordia Voor uw aankondigingen en andere benchten kunt u bellen naar de aan de Kerklaan 1-3 is er op zon dagavond 14 januan een optreden van de Nederlandse formatie Earth Fire. Het concert wordt georgani seerd door jongerenvereniging Krejon en begint om 20.30 uur. De pauzes zullen worden gevuld door discotheek 'Attraktion'. Nadat in 1983 de groep wegens 'metaalmoeheid' was gestopt, kwam Earth Fire in 1987 weer bij elkaar. Echter zonder de gebroe ders Koerts, die de band in 1968 opnchtte. De groep schreef in de jaren zeventig een groot aantal suc cesnummers, waaronder Seasons, Ruby is the One; Wild and Exciting. Momenteel bestaat de groep uit Jerney Kaagman (zang), Ab Tam boer (slagwerk), Bert Ruiter (bas), Ton Scherpenzeel (toetsen). Age Kat (gitaar) en Jons Pistoor (toet sen). Earth Fire (foto: Blue Star). Redaktie Éeusder Kabelkrant, Asschatterweg 19, Leusden, telefoon 033-941495. Vraag naar Daan Bleuel of Stefen Steenkamp. Informatie over adverteren via het snelste medium van Leusden: 03420-94274 (Ton Roskam) Opgave advertenties: Kantoor Leusder Krant, 941495 of 03420-94255 (Conny v.d. Brink). DE LEUSDER KABELKRANT de huis-aan-huis beeldbuis krant van Leusden deel van onze manege is de be reikbaarheid. We liggen nu vlak aan de bebouwde kom, zelfs zes- en zevenjarigen komen op de fiets naar ons toe. Een locatie zo ver buiten Leusden is zeker voor de kinderen slecht bereikbaar Het is echter niet de taak van de gemeente, een exace locatie voor de ponyclub te vinden. De ge meente geeft alleen het gebied aan waar planologisch gezien een manege zou kunnen komen. ,,Het verlenen van planologische me dewerking betekent niet dat de gemeente structurele subsidie aan de ponyclub geeft, maar zich beperkt tot het verlenen van me dewerking aan een vergunning voor een accommodatie op een plaats die met in stnjd is met het bestemmingsplan", aldus André EISEN Van der Salm zou zijn manege graag willen uitbreiden op de plaats waar deze nu gevestigd is. ,,Ik zou de accommodatie graag willen verbeteren om de manege aan de FNRS (Federatie Neder landse Rijscholen) eisen te laten voldoen Een overkappmg van de buitenbak is dan wel onontbeer lijk", aldus Van der Salm. Voor lichter André geeft echter aan dat de vestiging van een binnenma- nege Icings het kanaal er niet in zit. ,,Er komt een rueuw bestem mingsplan voor het buitengeied oost, maar dit zal niet zo verande ren dat de vestiging van een bin- nenmanege mogelijk wordt. Een bedrijf dat al 10 jaar gevestigd is op die plaats halen we niet weg, maar we veranderen geen be stemmingsplan omdat het daar ge vestigd is", aldus André. Om een overkapping op de bui tenbak te krijgen hebben de po nyclubleden meerdere malen ac tie gevoerd. Zo zijn kinderen te paard de burgemeester handteke ningen aan gaan bieden, en heb ben kinderen met een spandoek 'Een dak op onze bak' bij een raadsvergadering gezeten. Deze acties waren allemaal in de tijd dat Van der Salm nog bezig was via gerechtelijke procedures de bin- nenbak te verkrijgen. Toen dat verzoek bij de Raad van State werd afgewezen, zijn de ponyclubleden met actievoeren gestopt. „Maar", vertelt Van der Salm ,,er zijn af en toe nog wel kin deren die individueel iets onder nemen. Zo kwam er pas een jon getje naar me toe die zei: „Boer. ik heb naar de provincie in Utrecht geschreven en ik heb om een bin- nenbak gevraagd." Hoewel de toekomst er voor de manege niet zo zonnig uitziet als Van der Salm graag zou willen, vervult zijn manege voor veel Leusdense kinderen toch zo'n be langrijke rol, dat ponyclub Nieuw Hagenauwe nauwelijks meer weg te denken is van haar plaats aan het Valleikanaal. KABELSPOT (deelpagina zonder logo), met kleurgebruik, 75,- per dag. BEELDPAGINA (met logo): taneven op aan vraag Kontrakt-korting mo gelijk. AMERSFOORT - De AV Tnathlon heeft voor deelnemers en bezoe kers van de halve marathon van Egmond aan Zee een bus geregeld. Er zijn nog enkele plaatsen vrij, waardoor ook niet-leden in gele genheid worden gesteld de reis mee te maken. Er wordt om 08.00 uur voor het station vertrokken. Men kan reserveren bij E.W.de Neef, Bakelserf 28, tel. 804822. Enkele tarieven: KABELTJE (alleen voor particulieren): vraag en aanbod- regeladver- tenties. Eerste 2 regels ƒ6,- per dag. Elke regel meer 6,- per dag. Opgave en betaling uitsluitend kontant op ons kantoor. De manege van Van der Salm. De eigenaar strijdt al jaren vergeefs vooreen overkapping van de buitenbak. Ook het nieuwe bestemmingsplan voor het gebied, dat nu in voorbereiding is, lijkt weinig ruimte voor dergelijke nieuwbouw te laten. Aan de rechterzijde van het bedrijf bevindt zich de zogenaamde bak, waar een dak overheen zou moeten.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 3