Seniorenraad moet van goede kwaliteit zijn" Eindelijk komen niet- rokers aan hun trekken )liebollenconcert rol verrassingen leusder krant Ik zit nu te vutten" nbo-voorzitter Boshuis: Rookverbod ook bestemd voor ouderen plaatselijk nieuws kort deze verordening, die sinds 18 september bi) het college ligt, met commen taar terugverwachten. Er moeten waarschijnlijk al leen paar komma's en dub bele punten worden ver anderd. Daarover kunnen wij, de Initiatiefgroep, dan ons oordeel geven." De ANBO blijft echter niet stil zitten. Voor deze Senio renraad kunnen namelijk de Algemene, de Katholieke en de Protestantse oude renbond elk twee leden voordragen en de Bond van Gepensioneerden één lid. Samen kunnen deze zeven leden de voorzitter voordra gen, terwijl ook nog twee leden naar voren kon bren gen. Zo zijn zowel de geor ganiseerde als de niet-geor- ganiseerde ouderen verte genwoordigd. De gemeen teraad heeft het recht van benoeming. Boshuis deelde mee, dat men al naarstig op zoek is naar goede, deskundige kandidaten, waarbij ook aan vrouwen wordt gedacht. Want wij moeten er wel voor zorgen, dat er een kwalitatief goede Senioren raad tot stand komt." Dit laatste werd nog eens onderstreept door H.J. Era- dus, voorzitter van de Ne derlandse Bond van Gepen sioneerden afdeling Amers- foort-Leusden, die de heren Boshuis en Everts ertoe ge bracht heeft een ANBO op te nchten in Leusden. ,,Er is een zo goed mogelijke Se niorenraad nodig, welke kwalitatief goed werk kan leveren." Hij nep de leden op, te kijken naar zichzelf en andere senioren of men de juiste bekwaamheid in huis voor het lidmaatschap van de Seniorenraad. Men kan zich als lid van de ANBO op geven bij het secretariaat: tel. 944935. OENSDAG 10 JANUARI 1990 [iEUSDEN-ACHTERVELD - Vanaf 1 januari geeft de Ta- lakswet de 11 miljoen niet- ükers in Nederland recht op ichone lucht. Hebben jaren- ang de niet-rokers zich moe- en aanpassen aan de rokers, iu is het de beurt aan de r ci ters om zich aan te passen. Dit rookverbod geldt voor Dpenbare gebouwen, over heidsgebouwen, gebouwen van de gezondheidszorg, welzijnswerk, onderwijs en sommige sportinrichtingen. In de ruimten die voor het pu bliek toegankelijk zijn en in de ruimten die bestemd zijn voor gemeenschappelijk ge bruik mag niet gerookt wor den. Hoever staat het met dit verbod in ruimten waar veel ouderen komen, zoals de ver zorgingstehuizen 't Hamers- veld en Sint Joseph en het ou- derenontmoetingscentrum de WOLboom? ,,Ik ging nog al eens naar de WOLboom, want daar vond ik altijd wel iemand om mee te praten of een kaartje te leg gen. Mijn vrouw zou ook wel meewillen, want omdat zij moeilijk ter been is, komt zij niet veel de deur uit. Ik heb haar een keer meegenomen naar de WOLboom, maar dat was een grote teleurstelling. Zij kan namelijk niet tegen de rook, ze is astmatisch." Dat zei een oudere Leusdenaar. Op nieuw gevraagd over het rookverbod, reageert hij: ,,Als ze dat echt invoeren kom ik weer en nu met mijn vrouw waarschijnlijk." Deze vrouw en veel andere mensen die minder of meer lijden aan astma, bronchitis en een andere longaandoening kunnen vanaf 1 januari met een gerust hart naar allerlei openbare gebouwen. Dat geldt trouwens ook voor al die oudere (en jongere) men sen die zelf niet roken. Rookte m de jaren vijftig nog 90 pro cent van de mannen, nu is dat gedaald tot 35 procent. De helft van alle rokers, zo blijkt uit onderzoek, is het eens met het rookverbod. Een straffe roker merkt op: ,,Ik vind het toch ook heel ge woon, dat ik in de kerk niet rook; dat is zo vanzelfspre kend dat ik het daar helemaal niet moeilijk mee heb. Ook in de bioscoop en de schouw burg wordt niet gerookt. Och, ik al er snel genoeg aan ge wend zijn." Uiteraard zijn er ook tegen standers van dit rookverbod. Maar gelukkig voor hen zijn er nog genoeg plaatsen waar zij wel kunnen roken, zonder dat zij anderen in de rook zet ten. STICKERS Verzorgingshuis 't Hamers- veld in Leusden hangt sinds 1 januari vol met rookverbod stickers. ,,Bij ons wordt door de bewoners, het personeel (door Jaap Riewald) JSDEN - Wat was nu de verrassing van het Smit en Dorlas sbollenconcert in De Hakhorst, afgelopen zondag? Was het tiging Kees Hundepool, de oliebollen die door de familie nrerda gefabriceerd werden, de bejaarde trompettist Cor Lier, de klarinettist Pardy Leopold of de virtuoze saxopho- Peter Fiévez. Het concert werd georganiseerd onder auspi- i van de Jazz Sociëteit Leusden. Medewerking verleenden rts pianist Hans Heinhuis, de gitaristen Andy Louis en Ab i der Abelen, trombonist Henk van de Ploeg, slagwerker ld van de Steen en saxophonist Joop van Tol. irganisatoren hadden De Hak- t nog iets sfeervoller ingericht dan normaal al het geval is. Op iedere tafel vond men één of meer borden met oliebollen, zodat dit concert bij voorbaat al niet meer kapot kon. Of het het mooie weer met relatief hoge temperaturen was of het verlokkelijke van het woord oliebollen zullen we niet te weten komen, maar zéker is dat dit nieuwjaarsconcert van de Leus- dense Jazz Sociëteit door velen be zocht werd. Om 14.30 uur - de offi ciële aanvangstijd - had je eigenlijk het gevoel dat er niet meer mensen in De Hakhorst konden. Er zouden echter nog meer mensen komen. Door de vele nieuwjaarswensen die men elkaar uitwisselde, begon het concert zo'n twintig minuten later dan gepland was voor een bijzonder gezellig publiek. Plezie rig was, dat de geluidsversterking centraal geregeld werd, zodat met iedere jazzspeler afzonderlijk m de verleiding kon komen zichzelf nog wat meer volume toe te kennen Zeker was dit ook een voordeel gezien het grote aantal bezoekers, waardoor de akoestische moge lijkheden van De Hakhorst toch wat anders kwamen te liggen. Tijdens de eerste sessie werden diverse goed in het gehoor liggen de mainstreamnummers gespeeld, waaronder 'Rose Room', 'Take the A-train' en Tm beginning to see the Hights'. Misschien voor het publiek een gemiste kans, dat men de ver schillende nummers niet aankon digde: mogelijkerwijze had de en thousiast spelende groep dan meer aandacht van het publiek weten te bereiken. Het briljante en zeer gedeci deerde spel van Peter Fiévez wist veel indruk te maken op het pu bliek, terwijl ook Pardy Leopold op een verantwoorde en ruim bevre digende wijze diverse 'jazzy' ge dachten kon oproepen bij zijn ge hoor. Tijdens deze eerste sessie werd gespeeld in klein bestek Na de eerste korte pauze traden Cor van Lier en Henk van de Ploeg aan en tenor-saxophonist Joop van Tol. Vooral het samenspel van de vier blaasinstrumenten had reqel- LEUSDEN - In een gemo- delijke sfeer hield de Leus- dense afdeling van de Al gemene Nedelandse Bond van Ouderen, ANBO, za terdagmiddag haar Nieuw- jaarsbijeenkomt in de WOLboom. Voorzitter E.C. Boshuis kon meedelen, dat het aantal leden sinds de oprichting meer dan ver dubbeld is. Ook sprak hij zijn hoge verwachtingen uit over de komende Senio renraad. Een flink aantal ANBO-le- den was naar de WOLboom gekomen om elkaar een goed 1990 te wensen. In deze bijeenkomst maakte de voorzitter van de gele- jgenheid gebruik om de aanwezigen iets te vertellen over de korte geschiedenis en de toekomst van deze ponge ANBO-afdeling. '„Hoewel we sinds de op richtingsvergadering van 7 rjuni niet veel ledenvergade ringen hebben gehouden, wil dat niet zeggen, dat we stil hebben gezeten. Er is veel gebeurd, dat belang rijk is voor ons en voor de ouderen van Leusden." Hij kon meedelen, dat het le dental sinds de oprichting n juni van 36 gegroeid is naar 82. „Ik denk, dat we m dit jaar zeker meer dan 100 eden zullen tellen, want needs meer ouderen ont dekken, dat het belangrijk is om sterke ouderenbon den te hebben." *uim dertig leden hebben iet formulier ingevuld Overzichtsfoto van de nieuwjaarsbijeenkomst van de Anbo. Volgens voorzitter Boshuis ontdekken steeds meer ouderen dat het belangrijk is sterke ouderenbonden te hebben. waarop zij aangeven wat men bereid is te doen voor mede-senioren. Binnenkort zal het bestuur daarover meer mededelingen doen. SENIORENRAAD Voorzitter Boshuis be steedde ook aandacht aan de op te richten Senioren raad. Hij benadrukte dat de ANBO blij is, dat ondanks de soms taaie tegenstand van het college van burge meester en wethouders, de gemeenteraadsfracües zich toch unaniem achter de wens van de Ouderenbon den hebben gesteld. „Er komt een Seniorenraad volgens artikel 61 van de Gemeentewet, dus een Se niorenraad met een officiële status. Deze Seniorenraad kan gevraagd en onge vraagd advies uitbrengen aan de gemeenteraad en dat advies kan men niet zo maar naast zich neerleggen. De Seniorenraad kan advi seren over alles wat met de belangen van de Leusdense ouderen te maken heeft Boshuis waardeert de loyale medewerking en wet houder Vroon bij de uitvoe ring van de wens van de ou derenbonden en van het aangenomen voorstel van de raadsfracties. Hij memoreerde dat de ou derenbonden samen met enige mensen van seruoren- groep Probus, na veel ge sprekken en geholpen door adviezen van allerlei kan ten, een uitgekiende veror dening hebben opgesteld. Daarin worden de be voegdheden, de taak, sa menstelling en werkwijze van de Seniorenraad gede tailleerd beschreven. Deze verordening is in septem ber toegezonden aan het college van burgemeester en wethouders. Toen het Welzijnsprogramma 1990 een poging bleek te bevat ten een Seniorenraad met een officiële status te torpe deren, kwamen de raads fracties met een initiatief voorstel voor een dergelijk Seniorenraad, waarbij de fracties zich schaarden ach ter de wensen zoals die in de zojuist genoemde brief en verordening werden ver woord. „Het opstellen van deze verordening heeft ons veel tijd gekost, maar tegelijk ambtenaren veel werk be- hebben wij daarmee de spaard. Wij kunnen binnen- en bezoekers niet meer ge rookt in de hal, de gangen, de lift, en in de koffiezaak Met die duidelijke stickers weet iedereen waar hij of zij aan toe is." Men verwacht geen pro blemen. In het Achterveldse verzor gingshuis St. Joseph zijn alle verbodbordjes al wel in huis, maar nog niet bevestigd. Di recteur Hilhorst deelt mee: „Dat rookverbod gaat ook bij ons gelden voor alle ruimten die voor publiek toegankelijk zijn. Na de rueuwjaarsdrukte beginnen we met het bevesti gen van de verbodbordjes." Ook hij verwacht dat men spoedig aan het niet-roken gewend zal zijn. De voorzitter van de WOL, mevrouw De Schepper, zegt, desgevraagd, dat er nog geen formeel besluit is genomen door het bestuur over het ro ken in de WOLboom. Op de bestuursvergadering van 16 januari zal men tot een besluit komen Zij weet wel dat er zo wel voor- als tegenstanders boom en toen ik zei van wel, was haar reactie: dan zie je mij daar met." De voorzitter zegt: „Misschien kan er straks al leen nog gerookt worden in de keuken, want ik denk met dat we onder een rookverbod voor de WOLboom uit kun nen." Zo wordt ook voor de oude ren in Leusden 1990 het jaar waarin zij minder last zullen hebben van het roken van hun medeburgers. En wie weet is het rookverbod juist dat duwtje dat een aantal ro kers beweegt om te stoppen met roken. matig een groots karakter. Tijdens de verschillende on-cue-momen- ten (een aantal maten die solo wor den gespeeld) kwam regelmatig Cor van Lier wat onzeker over, ter wijl zijn spel af en toe niet geheel en al zuiver te noemen was. Daarente gen maakte zijn grote spelplezier weer veel goed. Over het alge meen vormde het gitaarspel van Andy Louis en Ab van der Abelen een zeer goede bijdrage voor het totale samenspel, terwijl de diverse ritmes goed verwerkelijkt werden onder andere door een goed ritmisch gevoel van slagwerker Ruud van de Steen. Een jazzy schoonheid werd gegeven door schitterend trombonespel van Henk van de Ploeg, terwijl het sprankelende, romantische en toch zeer gedecideerde van het gehele optreden ook alleszins mede te danken was aan het goede piano spel van Hans Heinhuis. Regelma tig wist hij zijn gehoor naar een wervelend hoogtepunt van muzi kale schoonheid te voeren. Het volgende optreden van de Leusdense Jazz Sociëteit is gepland op 4 februari in De Hakhorst. De aanvang is weer om 14.30 uur. De Jazz Sociëteit heeft beslag weten te leggen op de bekende Sylvia Droste, onder meer in Duitsland zeer bekend vanwege haar regel matige medewerkmg aan het tele visieprogramma „Jazz am Montag". 'Ieder vogeltje zingt zoals hij gebekt is.' Dat geldt voor jonge maar zeker ook voor oude vogels. Zo kun je ontzet tend verschillende reacties horen van mensen, waarvan de partner met de VUT gaat of gepensioneerd wordt. "Als m 'n man binnenkort met de VUT gaat, dan doe ik niks meer en geefik al mijn vrijwil ligerswerk op." "Dat lijkt me heerlijk, dan gaan we alles lekker samen doen. "Ik moet er niet aan denken: m 'n man de hele dag over de vloer." Dergelijke meningen heb ik de laatste jaren nogal eens ge hoord van vrouwen. Maar ook mannen uiten zich over hun VUT en pensioen. "We gaan veel reizen, daar hebben we nu de gelegen heid voor. "Be ga ons huis flink opknap pen en allerlei achterstallige klussen doen." "Eindelijk kan ik dan de rom mel eens opruimen." "Ik wil een aantal cursussen gaan volgen. Opvallend is, dat de meeste vrouwen denken aan de con sequenties voor het veel meer samenzijn met hun man. ter wijl de meeste mannen vooral denken aan wat voor activitei ten zij zullen gaan doen. In de praktijk wil een VUTter ook wel eens veel minder actief zijn. Zo heb ik zelf een keer tegen mijn vrouw gezegd, toen zij vond dat ik een be paalde klus moest doen: "Sorry, maar ik zit nu te vut ten!" De oude vogels zingen ieder op een eigen manier. Zo ken ik een senior die zich terugge trokken heeft uit een aantal activiteiten, terwijl zijn buur man juist zeer druk is met be stuursfuncties op sociaal en kerkelijk gebied. Verschil lende senioren hebben de tijd (en soms ook het geld) om familie in Canada, Amerika, Australië of Nieuw-Zeeland op te zoeken en daar een maand of langer te blijven. De actiefsten trekken met een ca ravan naar allerlei inte ressante oorden. Wat ik wel heb begrepen uit mijn eigen VUTperiode en uit gesprekken met 'lotgenoten' is, dat iedereen heel erg moet wennen aan die nieuwe fase in zijn leven. En dat geldt ook voor de partners. Het komt inderdaad voor, dat sommige mannen de hele dag thuis zitten. Zo vertelde een vrouw, die ik een tijd ge leden in de WOLboom ont moette. "Ik ben hier naartoe gevlucht. Ik hou het thuis niet langer uit. M'n man zit de hele dag in huis. Hij is niet uit z'n stoel te branden. En dan zit ie me ook nog alsmaar op m'n vingers te kijken bij alles wat ik doe. Hij pakt zelfde stofzui ger niet, maar bemoeit zich wel met de manier waarop ik het doe". Ik hoop dat deze vrouw en haar man intussen een leu kere manier hebben gevon den om samen hun verdere leven met elkaar door te bren gen Veel ouderen hebben intus sen wel ontdekt, dat 'alles sa men doen' niet de meest ideale maiuer van leven is. Een aantal dingen samen doen is leuk en wat men sa men doet blijkt per paar heel verschillend te hggen. Zo gaan sommige echtparen sa men winkelen of samen het huishoudelijk werk doen (ik ken heel wat stofzuigende se nioren). Maar naast dat samen doen heeft men ontdekt, dat het heel belangrijk is, dat ie der haar/zijn activiteiten houdt of begint. Zo blijven veel senioren hun ervaringen en deskundigheden benut ten, maar nu m een andere ac tiviteit of voor een andere groep. Ik heb de indruk, dat de meeste senioren na korte of langere tijd hun draai vinden. Voor mij zal in dit jaar mijn VUT overgaan in pensioen, maar dat wil niet zeggen dat ik tot die tijd mijn smoes nog kan gebruiken: "Ik zit nu te vut ten!" VUTter zijn van een rookverbod on der de medewerksters en de bezoekers van dit ontmoe tingscentrum voor ouderen. „Iemand heeft tegen mij ge zegd: dan doe ik niet meer mee. Maar een andere ou dere vroeg laatst aan mij of er gerookt werd in de WOL- Anbo-voorzitter Boshuis: „De Seniorenraadsverordening is al klaar op wat komma's en dubbele punten na." de voorzitter van de jazzsociëteit, Kees Hundepool (links), leverde aan het oliebollenconcert zijn bijdrage.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 9