„Ik heb alleen maar goede herinneringen" Gradus van den Hengel stopt na 25 jaar als voorzitter Oranjevereniging ,,Ik hoef me echt niet te vervelen, want als er een klusje is bij de vereniging komen ze vanzelf wel naar mij toe". De Til is een stuk van mijn leven geworden". plaatselijk nieuws door Gerard Trebert WOENSDAG 17 JANUARI 1990 Gradus van den Hengel goud, die hem veertien jaar later werd verleend. Onderscheidin gen, die hem ten deel vielen op grond van zijn talloze verdiensten voor zijn vele bestuurlijke aktivi- teiten, maar tevens vanzelfspre kend voor die voor de Leusdense Oranjevereniging. De laatste is meer dan een halve eeuw oud. Zij werd in 1936 opge richt toen prinses Juliana zich ver loofde met prins Bernhard. Alle plaatselijke verenigingen sloten zich aan bij de nieuwe club. Van den Hengel: „Ik was zelf een jongen van een jaar of zeventien, maar kan mij alles nog goed herin neren. Er werd een optocht gehou den en iedereen liep mee met de muziekvereniging Lisiduna voor op. We gingen van Hamersveld naar Leusbroek en terug; zijwegen waren er toen nog niet. Het ging er natuurlijk allemaal enorm gemoe delijk aan toe en zo bleef het ook in de daarop volgende jaren". Hoogtepunt van de aktiviteiten van de nog jonge Oranjevereniging was uiteraard de viering van Konin- sjezen, nngnjderijen van boeren met hun paarden en volksspelen. Het jaarlijkse feest werd om en om gevierd in Hamersveld en Leus broek: achter de boerderij Roozen- daal van de familie Van den Hen gel, waar zich nu de Eurowoningen bevinden of bij de boerderij Ak kerhoeve van de familie Herder, waar nu 't Erf is en het andere jaar bij de boerderij Middelbroek van de familie Westeneng in het vroe gere Leusbroek. Het brengt ons bij de tijd, waann Gradus van den Hengel zelf een aktieve rol zou gaan spelen in de Leusdense Oranjevereniging. Dat was in het jaar 1947, toen hij werd benoemd tot tweede penning meester. Daarna heeft hij nog di verse bestuursfuncties vervuld tot hem in 1965 de voorzittershamer werd overhandigd. Gradus: „Ik heb altijd met veel plezier met al mijn medebestuursleden kunnen samenwerken. Er is natuurlijk overal altijd wel wat, maar ik heb alleen maar goede herinneringen LEUSDEN - „In de persoon van Arie Zwart krijg ik een ltstekende opvolger. Het is een man met grote capaciteiten en l jarenlang aktief als bestuurslid. Hij is een goede organisator, le altijd veel heeft gedaan voor de jaarlijkse braderie en de inderspelen. Ja, ik kan zeggen dat ik blij ben dat juist hij mijn inctie gaat overnemen". Lovende woorden van een man, die gedurende een reeks van laar liefst vijfentwintig jaar als voorzitter heeft gefungeerd an de Leusdense Oranjevereniging vanavond de hamer neer- >gt, geboren en getogen Hamersvelder Gradus van den Hen- ~"el. Hij heeft zijn dorp zien uitgroeien van een vlek op de kaart >t de woonplaats van tienduizenden uit den lande en kan makelijk verhalen van de periode, toen zich nog rond de kerk an de Hamersveldse bevonden als middelpunt van uitgestrek- i landerijen. Van den Hengel, relativerend en met de nuchter- eid van de boerenzoon, die geleerd heeft economisch te den- en: „Voor iedereen moet plaats zijn, elk mens moet kunnen 'onen. En als je voor die ander een plaatsje moet inruimen doet at soms best pijn. Ik heb dat persoonlijk zelf met mijn familie loeten ervaren. Maar het is nu eenmaal niet anders. De tijd :elt zijn eisen". Gradus is zijn naam, maar de ide Hamersvelders spreken nog tijd van „Graddus". Dat klinkt be- r, vinden zij. Hij is meer dan zo- aar een vroegere Hamersvelder; is een begrip, niet alleen voor de tochtonen maar ook voor de euwelingen in de gemeente lusden, die op de een of andere jze en in welke hoedanigheid in ook het pad met hem hebben ikniist. En dat moeten er in de 3p der jaren ontelbaren zijn ge- eest, want „die oude", zoals hij ïhzelf in dit uitvoerige, geani- eerde gesprek bij regelmaat >emt, heeft in tal van organisaties in rol van betekenis gespeeld, weger en nu, het is een steeds rugkerend thema in het gesprek t Van den Hengel blijkt over een ivoorstelbaar feilloos geheugen beschikken, waar het gaat om ibeurtenissen, jaartallen en voor mensen. Gradus van den Hengel groeide in wat tegenwoordig heet het dustrieterrein De Paardemaat op i grens van Leusden-Centrum en «usden-Zuid. In die dagen was 'enwel alleen nog maar sprake n Hamersveld en Leusbroek. De «rdenj van de Van den Hengels is bekend als „Klem Klooster", radus werd geboren op 8 januari 19 en kreeg in zijn jeugd het no- ge aandeel in het boerenwerk, aar al vrij spoedig bleek dat arm niet zijn toekomst zou lig- in. „Ik had belangstelling voor werk van de landbouworgani- ties en kwam op een bepaald Mnent in kontakt met een in- ecteur van de ABTB, de Aarts- Dcesane Boeren- en Tuinders- bond, die mij in de gelegenheid stelde om een paar dagen in de week bij hem te komen werken. Ik heb dat gedaan, min of meer op een los/vast-basis, want tegelijker tijd bleef ik werken op de ouderlij ke boerderij". Gradus van den Hengel rook en greep zijn kans om zich een vast functie te verwerven buiten het fa miliebedrijf. Via cursussen be kwaamde hij zich m de sociale eco nomie,gespecialiseerd in de rich ting van het agrarisch bednjf en boekhouding. Na een zware studie - uiteindelijk was slechts het lager onderwijs zijn basis - slaagde hij voor het staatsdiploma B, dat het hem recht gaf een zelfstandig as surantiekantoor te beginnen. Maar zover ging zijn ambitie niet. „Het ging mij om de kennis, want die had ik wel nodig voor mijn baan. In 1958 werd ik vertegenwoordiger in vaste dienst bij de afdeling verze keringen van de ABTB in Arnhem voor het gebied Hamersveld. Later werd dat de wijdere omgeving en nog later een gebied tot Wilms en Mijdrecht. Daarna ook nog Ede en Veenendaal. TYPISCH GRADUS Ik zou daarvoor een scooter krij gen om mij te verplaatsen. Maar dat vond ik maar niks. Ik ging mijn autonjbewijs halen en toen ik dat had laeeg ik ook inderdaad van mijn baas een auto. Toen wilden ze mij ook nog de kilometervergoe ding voor een scooter geven, maar daar ben ik niet ingetrapt. Ik heb dan ook de kosten voor het gebruik van een auto gekregen". Het typeert de figuur van de klei ne, onverzettelijke Gradus van den Hengel, strijdbaar, recht door zee. Hij heeft het klaarblijkelijk van me mand vreemd. Toen de ouderlijke boerdenj „Klem Klooster" moest wijken voor de uitbreiding van Leusden-Centrum heeft de familie zich met hand en tand verzet tegen de verplichte verkoop. „Pas in 1982, nog maar acht jaar geleden dus, hebben we de strijd moeten staken. Ik woonde zelf ook nog op de boerderij en ben hier in Leus den blijven wonen. Maar mijn broer moest met zijn gezin verhui zen naar Friesland". Gradus ging met mee; hij had zijn wortels in het oude Hamersveld en bewoont thans als vnjgezel een ge rieflijk huis aan de Hohorstlaan, waar aan een van de muren de oorkonde prijkt, behorende bij een van de beide koninklijke onder scheidingen, de eremedaille in zil ver in de Orde van Oranje-Nassau ,die hij in 1973 ontving en die in ginnedag, m die tijd nog de 31e augustus. Van den Hengel: „Het was meestal mooi weer zo achter in de zomer. Ik herinner mij dat dan ook alle scholen meededen. De kinderen hadden meestal vakantie, maar ze hadden dan wel van tevo ren alle vaderlandse liederen moeten instuderen, zoals Hollands vlag en Waar de blanke top der duinen. Maar die kenden ze dan ook allemaal. De meesters en de juffrouwen deden zelf ook aktief mee aan het feest. Ze leidden de spelletjes van de kinderen en er was een en al spontaniteit. Dat is er nu al lang niet meer Ik vind dat jammer. Van de leerkrachten heb je, een hoge uitzondering daarge laten, op de dag van vandaag mets meer te verwachten. Dat is een ver arming; de kinderen leren niets meer. Maar dat kan ook niet an ders, want de onderwijzers hebben het zelf ook niet meer geleerd". Koninginnedag was m vroeger jaren de dag van optochten met ABTB, de latere KPJ (Katholieke Plattelands Jongeren). Jarenlang heeft hij deze vereniging geleid en vele oudere Hamersvelders bewa ren aan die periode plezierige her inneringen. „Maar Graddus kon wel streng zijn," weten sommigen nog. „Hij had de teugels goed in handen en had de wind er onder" De jeugd heeft altijd een byzon- dere plaats in zijn hart ingenomen en dat is nog tot de dag van van daag. Zijn ogen beginnen te stralen als hij vertelt over de Til. ,Ja, de Til, dat is een stuk van mijn leven geworden. De Til is voortgekomen uit de drie jeugdbe wegingen van vroeger en als voor zitter van de stichting Katholieke Jeugd- en Jongerenwerk ben ik met dat jeugdwerk vergroeid geraakt, tientallen jaren lang. Nog altijd breng ik er vele uren door. Ik regel bijvoorbeeld buiten de avonden voor de jeudfd - neen,op de disco avonden kom ik tegenwoordig wat minder, want dan voel ik dat de leeftijd een beetje een rol gaat spelen - voor tal van andere be vriende verenigingen de mogelijk heid om van de ruimte gebruik te maken voor bijvoorbeeld kleine vergaderingen overdag of het hou den van tentoonstellingen Dan gaat het om clubs als de Histori sche Kring, de vogelvereniging voor een show, de computerclub, de lotenjclub of de repetities van een muziekvereniging. Ze noemen me ook altijd de voorzitter van de Til en zeggen dan:hij loopt er toch en kan best voor een bakkie koffie zorgen of iets anders...." Gradus van den Hengel is niet van plan om na het beëindigen van zijn voorzitterschap bij de Oranjever eniging thuis voor het raam van zijn woning te kijken wie er voorbij komt. „Ik hoef me echt met te ver velen, want weet je, als er een klus je is bij de vereniging komen ze vanzelf wel naar me toe. Er blijft toch immers nog genoeg te doen, zoals bijvoorbeeld de kontakten met het gemeentehuis, waarvoor de andere bestuursleden met altijd tijd hebben vanwege hun werk zaamheden". En de gezondheid? Ja, kijk eens, hier en daar zitten er wel een paar schroefjes los, maar dat is normaal op een leeftijd als de mijne. Maar verder gaat het nog prima hoor Kijk bijvoorbeeld maar eens in mijn tuin; die verzorg ik van voor naar achter". Als het met Gradus gaat als met zijn prachtige tuin kan Leusden nog lang plezier hebben van deze op gewekte, levenslustige Van den Hengel. aan mijn periode als voorzitter". In de loop der tijden komen de veranderingen, ook in de werk zaamheden van de Oranjevereni ging. De verplaatsing van Konin ginnedag van augustus naar april bijvoorbeeld, met andere woorden het verplaatsen van de festiviteiten van de zomer naar het voorjaar, waarbij de weersomstandigheden een rol gaan spelen bij de organi satie. Maar ook de viering van de dag zelf is anders geworden omdat de spontaniteit uit vroeger dagen aan slijtage kreeg te lijden. Van den Hengel komt nog even terug op de rol van de scholen bij die vienng. „Het werd steeds meer duidelijk, dat je wat de schoolkin deren betreft niet meer hoefde te rekenen op de medewerking van de leerkrachten. Aan de onderwij zers heb je tegenwoordig mets meer. Als we de kinderen willen laten meezingen moeten we ze de teksten vantevoren op papier ge ven. Als je geluk hebt is er een meneer of mevrouw, die met een eigen klas komt zingen met liede ren, die wel zijn geleerd". Maar het organiseren van een gezellige Koninginnedag, uitein delijk toch een van de belangrij- keste aktiviteiten van de vereni ging, baart elke keer weer de nodi ge zorgen. Wat is nog leuk voor jong en oud en wat origineel? Van den Hengel, zuchtend: „Het is met zo gemakkelijk steeds weer wat nieuws te bedenken; we moeten dan ook elke keer weer wat anders bedenken". Een braderie en de volksspelen in een modernere jas vormen te genwoordig het basispatroon van de jaarlijkse vienng en wie daar van de laatste jaren getuige is ge weest heeft kunnen constateren dat de hedendaagse gemeenschap van Leusden nog genoeg enthou siasme kan opbrengen om het voortbestaan van de Oranjevereni ging te rechtvaardigen. Wat dat betreft hoeft Ane Zwart, de nieuwe praeses, zich dus naar men mag aannemen geen zorgen te maken. Bovendien heeft hij zelf in voldoen de mate blijk gegeven van zijn in ventiviteit bij de organisatie van evenementen. JEUGDWERK Gradus van den Hengel is eigen lijk zijn hele leven - en dat is dan sinds vonge week 71 jaar lang - een verenigingsman geweest en dan wel in bestuurlijke zin. Al heel jong bekleedde hij het voorzitterschap van de Jongere Boeren- en Tuin- dersbond, de jeugdafdeling van de Koninginnedag is in de loop der jaren altijd een dag van spelletjes ge weest oorzitter Van den Hengel neemt gelukwensen in ontvangst bij het 50-jarig bestaan van de Oranjevereniging. Hviteiten in De Til. Het jeugdwerk heeft altijd een bijzondere plaats ingenomen m het leven van Gradus van den ngel. Aubade op Koninginnedag enkele jaren geleden. Van den Hengel:Jammer dat de kinderen de Lederen niet meer leren op school.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 11