8B i* krant Oud kijkt naar nieuw gaf geen informatie onderzoek toewijzing CDA zegt 'nee' tegen provin ciaal groeiplan Warm onthaal in Octopus 10 Antwoord op vragen Leusden '85 over premiewoningen bosten groot onderhoud kleedkamers voor gemeente SERVA V0LV0 KEISTAD B.V. *6,4> "0 JL Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Wieldoppen gestolen Aanrijding met gewonden TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT AUTO LEUSDEN Klokhoek 16E, KONIJNTJE IN DE WETERING DUU HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV WOENSDAG 17 JANUARI 1990 - 21e JAARGANG NO. 38 \USDEN - Op de rand van het 'oude'Hamersveld kijkt deze man, die het jfens zijn leven hier allemaal heeft zien veranderen, naar het nieuwe usden. Tegenover hem het Ruige Veld dat langzaam maar zeker zijn uooiing nadert. Als het aan de provincie Utrecht hgt, is Leusden daar- ?e echter nog niet 'af. Tussen de 10 en 20 duizend woningen zouden er tot 2015 nog gebouwd kunnen worden. Deze maand discussieert de gemeenteraad over het rapport 'Sporen naar de toekmst' waarin deze suggestie gedaan wordt. Mochten de plannen uitemdehjk meer dan toekomstmuziek blijken te zijn, dan wordt de oude kern van Leusden niet meer dan een stip op de kaart van de gemeente. SUSDEN - Het coUege van burgemeester en wethouders heeft ïen inlichtingen verstrekt aan de pers over het onderzoek lar de toewijzing van premie A-woningen in 't Ruige Veld, jo dat de gemeenteraad hierover was ingelicht. Dat ant- oordt zij op vragen van Leusden '85. Deze partij had in scember vorig jaar bij de behandeling van het volkshuisves- ngplan aan wethouder Corri Verduin, die de zieke wethouder Ilien Blom vervangt, gevraagd uit te zoeken hoe de gang zaken was bij het toewijzen van deze woningen. Volgens en '85 verliep de procedure daarvoor niet zoals het hoor- en zette zij vooral vraagtekens bij de handelswijze van de akelaar. Deze zou aspirant-kopers hebben afgewezen, die >or de gemeente waren aangeschreven dat zij in aanmerking wamen voor de koop van een premie-A-woning. Nog voor ïantwoording van de vragen aan het coUege hierover aan de tad, verscheen er in de plaatselijke pers een bericht waaruit eek dat de procedure volgens het boekje was gegaan, at wekte bij Leusden '85 verba- gens het college heeft de makelaar tig en ergenis. Daarom stelde de rtij een aantal schriftelijke vra- ïn aan het college hierover. Het ïllege antwoordt hierop dat de :spublicatie volgde op een brief i het college aan makelaar Rei ns en Snel, die belast is met de smiddeling van de verkoop van s woningen. In die brief schrijven argemeester en wethouders aan B makelaar dat zij geen twijfels ?eft over de wijze waarop toewij- ng en verkoop plaatsvindt. Vol de pers zelf over deze brief inge licht en is wethouder Verduin daar na door die pers benaderd en heeft zij daarop geantwoord op vragen over dit onderwerp. Verder stelt Leusden '85 in haar vragenlijst dat voor de nog 26 be schikbare huizen ongeveer 450 wo ningzoekenden zijn aangeschre ven. Dit moest volgens de partij uiteraard tot teleurstellingen lei den. Zij vraagt zich daarom af waar om, wanneer en door wie het be sluit is genomen om dit te doen. Volgens het college zijn in eerste instantie 30 gegadigden uit de groep doorstromers (mensen die al een huis in Leusden hebben) op de hoogte gesteld. Dat ging om men sen met een hoog puntenaantal, die dus het eerst in aanmerking zouden komen. Toen dat niet leidde tot het gewenste resultaat zijn er nog eens 120 doorstromers benaderd. Ook in deze groep was weinig belang stelling. Toen is besloten om te zoe ken in de categorie starters, men sen die nog geen zelfstandige woonruimte in Leusden hebben. Ook hier werd eerst gekeken naar het puntenaantal. In totaal werden uit deze groep tussen 27 november en 1 december 300 mensen bena derd. Het college wijt de gennge be langstelling voor woningen uit de zogenaamde vierde fase van 't Rui ge Veld aan de stagnatie m de ver koop van premie-A-woningen, dat zich in het hele land voordoet. De termijn waarop kandidaten kunnen reageren is volgens Leusden '85 te kort. Burgemeester en wethouders stellen echter dat het recht op koop gebonden dient te zijn aan een ter mijn, gezien het belang van een tijdige verkoop van de woningen. Bij de termijn van 5 dagen worden de weekeinden overigens buiten beschouwing gehouden. Het colle ge vindt ook dat de verantwoor delijkheid voor de toewijzing bij haar hgt. De makelaar treedt daar bij alleen op als bemiddelaar bij het tot stand komen van de koopover eenkomst tussen koper en verko per. Deze laatste, de UB A in dit geval, mag volgens het college bouwrente in rekening brengen, omdat zij de volledige koopsom van de bouwgrond al aan de ge meente moest overmaken voordat zij met de bouw kon beginnen. Het college zegt toe in februari met een notitie te komen over het gevoerde toewijzingsbeleid, voor dat met de vijfde fase wordt begon nen. Die toezegging doet zij ook in de brief aan de makelaar, daarin zegt zij het eigen toewijzingsbeleid van fase 1 tot en met 4 te willen toetsen met het oog op het bevor deren van het doorstromingseffect. Daarmee wordt bedoeld dat er m Leusden huizen vrij komen voor mensen die nog geen eigen wo ning hebben, maar daar wel voor in aanmerking komen. JSDEN - „Er is tot op heden geen eenduidig beleid gevoerd Sn aanzien van het wel of niet subsidiëren van het onderhoud an was- en kleedaccommodaties van verenigingen, aangeslo ot bij de Sportstichting." Tot die conclusie komen b&w in een Dtitie, waarin uitgangspunten zijn neergelegd, die de basis loeten vormen voor een duidelijker beleid voor sportaccom- lodaties. Aanleiding voor de notitie was een subsidieverzoek an de Achterveldse tennisvereniging De Eemelaar, die in mei en gemeentelijke bijdrage van 7.000,- vroeg, als bijdrage in e kosten van de reparatie van een lekkend dak van het nderkomen van de vereniging. [et name de WD reageerde, anks het relatief kleine bedrag, ral fel op het stuk en wenste duidelijkheid omtrent het ge- entelijke beleid ten aanzien van irtaccommodaties. Hedt liberale idslid Lily van Amerom wilde eten wat de preciese gevolgen :en van het door de gemeente >rgestane pnvatiseringsbeleid. it gevolg van het debat dat volg- was dat wethouder Evelien Blom het voorstel terugtrok, in af wachting van een inventarisatie op dat gebied. Het eerste deel van dat onder zoek is inmiddels afgerond en kon dinsdag worden voorgelegd aan de raadscommissie voor welzijn en huisvesting, dezelfde commissie waarin eerder strubbelingen over het subsidieverzoek van De Eeme laar ontstonden. In de notitie wordt geconcludeerd, dat er in het verle den geen duidelijk beleid is ge voerd. Er werd in de afspraken met verenigingen niet één lijn getrok ken en in sommige gevallen zijn er helemaal geen afspraken gemaakt over de gevolgen van de privatise ring van de verenigingsonderko mens. B&w stellen nu voor een duidelij ker beleid te gaan voeren, waarbij het periodiek onderhoud van kleed- en wasaccommodaties, die met behulp van gemeentelijke sub sidies tot stand zijn gekomen, voor rekening van de vereniging komt en het groot onderhoud voor reke ning van de gemeente. Wat daar precies onder moet worden ver staan, is vastgelegd. Door het groot onderhoud van de accommodaties voor eigen rekening te nemen denkt de gemeente mogelijke ka pitaalvernietiging te kunnen voor komen. Ook denkt de gemeente daardoor invloed te kunnen hou den op de uitvoering van het perio diek onderhoud. Het biedt de mo gelijkheid sancties op te nemen in afspraken met de clubs ten aanzien het periodiek onderhoud. Een jaarlijkse inspectiebeurt moet ga randeren dat er controle op het onderhoud kan worden uitgeoe fend. De leden van de commissie toon den zich in hun nopjes met de noti tie, al maakte met name Lily van Amerom (WD) zich nog wat be zorgd over de financiële conse quenties van de notitie. Zij maakte dan ook, evenals andere commis sieleden, nog een voorbehoud, al vorens het voorgestelde beleid te ondersteunen. „Dan zal er eerst een financiële onderbouwing moeten komen, om te zien wat ons de komende jaren aan investerin gen te wachten staat. Als dat be drag te hoog uitvalt, zal het beleid toch moeten worden bijgesteld", aldus Van Amerom. (van de redactie) LEUSDEN - Het CDA spreekt zich duidelijk uit tegen de uitbrei dingsplannen, die de provincie voor Leusden in petto heeft. Tijdens een bijeenkomst, waarop de Leusdense christen-demo craten hun verkiezingsprogramma presenteerden, liet de kers verse lijsttrekker Hans Pekelharing een duidelijk 'nee' horen tegen de stadsgewestvisie, die de provincie half december in de discussienota 'Sporen naar de toekomst' ontvouwde. In die nota zegt de provincie tot in het begin van de 21ste eeuw 25.000 tot 30.000 woningen in het stadsgewest Amersfoort te willen bouwen. Een belangrijk deel van dat contingent zou op Leusderis grondgebied moeten komen. „Leusden moet het landelijke ka rakter zoveel mogelijk behouden. Wat ons betreft is er voorlopig al leen te praten over bouwen voor eigen behoefte. Tegen de groot schalige plannen van de provincie zullen wij krachtig 'nee' zeggen", aldus Pekelharing. Hoewel het verkiezingspro gramma zich daar zelf niet expliciet over uitspreekt (de redactie van de passage over de ruimtelijke orde ning dateerde kennelijk al van voor het bekend worden van de provin ciale plannen), blijft de geconci pieerde tekst volgens Pekelharing wel overeind. „En dat betekent dat wij nog steeds van mening zijn dat er ten zuiden van de Schoolsteeg bosjes (het gebied Langesteeg) en ten noorden van het Valleikanaal niet gebouwd moet worden", aldus Pekelharing. Volgens de CDA- voorman moet 'ten noorden van het Vaileikanaal' ook begrepen wor- ils het gebied richting Stouter.- burg, het gebied dat door de pro vincie als geschikte lokatie voor uitbreiding is aangemerkt. In een toelichting op het stand punt van zijn partij, maakte terug tredend fractievoorzitter Jan Konij nenbelt duidelijk, dat het CDA vraagtekens zet bij de uitgangs punten in de nota 'Sporen naar de toekomst', die tot de conclusies leidden dat Leusden of Amersfoort of beiden in de jaren negentig om vangrijk moeten groeien. „Wij vra gen oisn af of de stadsgewestge dachte met inmiddels achterhaald is. De proovincie zit nog steeds op het spoor van geconcentreerde, grootschalige uitbreidingen, Die gedachte onderschrijven wij niet zonder meer. Waarom zou het niet denkbaar zijn de groei veel meer te spreiden over een groter aantal ge meenten in de provincie?" „Daar komt nog bij", gaat Konij nenbelt verder, „dat uit landelijke prognoses blijkt dat het zwaarte punt van de economische activiteit in ons land zich eerder naar het zuiden zal verplaatsen, dan naar het midden. Dat betekent dat het stadsgewest Amersfoort hooguit aan de rand van verstedelijkt Ne derland komt te liggen. En dan LEUSDEN - De heer J.G. uit Leus den miste woensdagochtend de wieldoppen van zijn auto. Hij had deze de avond daarvoor gepar keerd op de Gagelhof. Toen hij 's ochtends weg wilde rijden waren de doppen verdwenen. dnngt de vraag zien op: Voor wie gaan we hier dan bouwen? Waar schijnlijk voor een paar mensen, die het zich kunnen permitteren buiten de spits naar hun werk in de randstad te gaan, om zodoende de toenemende verkeersdrukte te mijden. Een elite dus. Maar daar hoef je geen woningbouw op deze schaal voor te plegen." Afgezien van de inhoudelijke kritiek op de provinciale nota, blijkt het CDA ook nog op andere gronden een verklaard tegenstan der van de uitbreidingsplannen. Hans Pekelharing: „We hebben natuurlijk ook een verantwoor delijkheid njaar de mensen die hier in het verleden zijn komen wonen. Die hebben gekozen voor Leusden op de huidige schaal en niet voor een plaats, die twee keer zo groot „Het was een trieste, maar voorname dag": Een fototentoonstelling over de mobilisatie. Het weer in Leusden: Geen sneeuwpret. Vierde wethouder een open vraag voor CDA. Riolering buitengebied kost 5 miljoen. Restauratie koetshuis knjgt voorrang. Politieschool heeft eerste vrouwelijke adjunct directeur: „Ik zat op de vacature in Leusden te wachten." Een interview met Karin Verkerk. Leusder kinderkrant. Gradus van den Hengel stopt na 25 jaar als voorzitter van Oranjevereniging: „Ik heb alleen maar goede herinneringen.". Sport. Servicepagina. Weekenddienst: vr. - za.: 944223 zo. - ma.: 943300 Pagina 3 Pagina 3 Pagina 5 Pagina 5 Pagina 5 Pagina 7 Pagina 9 Pagina 11 Pagina 13 Pagina 14 LEUSDEN - Op het fietspad langs de Arnhemseweg raakten dinsdag om 8.00 uur twee bromfiet sers gewond, toen zij met elkaar in botsing kwamen. De heer T. uit Woudenberg wilde een groep fiet sers inhalen. In tegenovergestelde richting reed mevrouw H. uit Zwar- tebroek, Zij kon T. niet meer ontwij ken. Zij moesten beiden naar zie kenhuis De Lichtenberg in Amers foort worden gebracht. Hun brom fietsen waren zwaar beschadigd. LEUSDEN - De nationale water polo jeugdselectie heeft vrijdag 12 januari haar training in zwem bad de Octopus moeten afbreken Een groot deel van de zwemmers kampte met ademhalingsmoei lijkheden, waardoor verder in tensieve training onmogelijk was geworden. De ademhalings moeilijkheden waren het gevolg van het hoge 'vrije' chloorgehalte dat door verkeerd ingestelde ventilatoren was ontstaan. Volgens de trainer van de jeugd selectie, J. Rijssemus, was het zin loos om door te gaan met trainen. „We hebben de training die de volgende dag in de Octopus ge houden zou worden ook direkt maar afgezegd," aldus Rijssemus. De bedrijfsleider van het zwem bad, Frans van de Konijnenburg, geeft toe dat er fouten zijn gemaakt: „We hadden er wat aan kunnen doen. De relatieve luchtvochtig heid had bijgesteld moeten wor den. We hebben er niet bij stil ge staan de luchttoevoer te regelen." De nationale jeugdselectie die normaal in Amersfoort traint, kon niet terecht m het Sportfondsenbad vanwege het internationale water- polotournooi dat daar werd gehou den. De Koninklijke Nederlandse Zwembond besloot de Octopus te vragen of daar getraind kon wor den. Zwemvereniging 'De Haaien' die normaal op vrijdag in de Octo pus traint, ruimde het veld voor de nationale jeugdselectie. Tever geefs naar later bleek. Door de hoge temperatuur in het zwembad kwam er een chloor- damp boven het water te hangen. Een hoge temperatuur is voor re creatief zwemmen noodzakelijk, „Anders sta je te klappertanden op de kant," aldus Konijnenburg. Voor intensieve training is het echter niet geschikt. Het hoge chloorgehalte pnkkelt de hard werkende longen. Zoals bekend heeft de Octopus een tropisch bad en een wedgtrijdbad mei zes banen. De hoge tempera tuur van het tropische bad zorgt er al snel voor dat de temperatuur in het 'sportbad' oploopt. De beide baden kunnen dan ook eigenlijk nie' optimaal tegelijkertijd ge bruikt worden, omdat het sportbad en het recreatievebad niet ge scheiden zijn. (advertentie) ENGELS - FRANS DUITS - SPAANS PORTUGEES ITALIAANS ZWEEDS EN NEDERLANDS Individuele kursussen spreekvaardigheid op elk niveau (beter en sneller dan groepsles) Algemeen, zakelijk en technisch taalgebruik Nieuw, aktueel kursusmateriaal Intensieve begeleiding door ervaren docenten START DIREKT! JOH. WAGENAARSTRAAT 12A TEL. 033-729097 Bedrijfsleider Frans van de Konijnenburg, met op de achtergrond het wedstrijdbad. ..„foutje"... AMERSFOORT DEALER ^Amslcrdamswcg 7 lel 033-630154 Automobielbedrijf H. Th. van 't Klooster Hamersveldseweg 14 Leusden Tel 033-941243 Betrouwbare occasions in diverse prijsklassen. Leusden Telefoon 033-943434 - Industrieterrein de Paardenmaat (bij Pon) Official Ford Dealer voor Leusden. Woudenberg, Scherpenzeel. Achterveld MITSUBISHI DEALER Hogeweg 45 - Amersfoort Telefoon 033-724624 OCTOPUS „adembenemend!"...

Leusder Krant | 1990 | | pagina 1