„Het was een trieste, maar voorname dag" Echtpaar Schoonderbeek 65 jaar getrouwd [leusden leusder krent 'Vrouw en politiek' bij de KPO Oranje vereniging Hoorzitting De Brink Fototentoonstelling over mobilisatie in De Til Achterveld Leusden V er keer scontr oles Geen sneeuwpret Kapvergunning Kettingbotsing (ikx weekindejjemeede plaatselijk nieuws Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke woensdag. Redaktie: Daan Bleuel en Stefan Steenkamp Redaktle-secretariaat: Mia Veen en Marijke Bakker Inlevering kopij en advertenties: Uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Asschatterweg 19. Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 9 00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie) Abonnementsprijs: Kwartaal 13.30, halfjaar 26,10, jaar 49,50 Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor woensdagmiddag 17 00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (woensdag tussen 17 30 en 10.30 uur), tel. 033-945272. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag: 03420-94206. Nabestellen foto's: De meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabe stellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 071441, t.n.v. BDU B.V. te Barneveld, met duidelijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, het num mer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 15,- voor luchtfoto's (formaat 20x25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste fotofs) thuis. DE LEUSDER KRANT Is een uitgave van de BDU-Krantenkomblnatle te Barneveld. LEUSDEN - De Katholieke Platte landsvrouwen Organisatie (KPO) zal in februari met de cursus "Vrouw en Politiek' starten. Dat bleek tijdens de jaarvergadering die de KPO op 9 januari in De Kom hield. Het financieel verslag en het nieuwe jaarprogramma waren twee andere belangrijke agenda punten die tijdens de vergadering aan bod kwamen. Emancipatiewerkster Marije Vulto, zal op 13 februari met de KPO'ers van gedachten wisselen over de economische zelfstandig heid van vrouwen. Nadere informatie over de cur sus "Vrouw en Politiek' kan inge wonnen worden bij Lineke Glaude- mans onder telefoonnummer 941803. LEUSDEN - De Oranje Vereniging Lensden houdt op woensdag 17 januari de jaarvergadering in De Til, Hamersveldseweg 30. Tij dens de vergadering, die om 20.00 uur begint, zal Gradus van de Hengel zijn voorzittershamer over dragen aan A. Zwart. Voor jongeren wordt er op 31 januari om 9.30 uur een ochtend gehouden, met een optreden van Bronskmade. Dezelfde avond is er gelegenheid om te kaarten. In schrijven kan bij Blokkers, tel. 941916, of bij Brouwer, tel. 940809. Ook zal er op deze avond een bin go gehouden worden. ACHTERVELD - In D'Ouwe Peerdestal wordt op dinsdag 23 I januari een hoorzitting gehouden over de bouw van huizen op het terrein achter de Moespot tussen 't Laantje en de Rentinckstraat. Ook zal er uitleg worden gegeven over de aanleg van de Brink in dat ge bied. Tijdens deze hoorzitting zul len de plannen worden bekend ge maakt en kunnen bezwaren naar voren worden gebracht. De bijeen komst begint om 20.00 uur. brengt het systeem wat rust in de atmosfeer. Dat geeft een verhoogde kans op mis- tvorming en enige daling van temperatuur. Daarna zakt het systeem te rug naar het Alpengebied en herstelt zich de westelijke stroming. Dat is een slecht bericht voor de wintersport gebieden. Er zal ook de eer ste dagen weinig of helemaal geen sneeuw vallen. De con dities zijn, mede door het in tensief gebruik van de pistes, zeer slecht. Langlaufen is zeer beperkt mogelijk. In de gebieden dichtbij huis, zoals de Ardennen en het Sauer- land zijn geen mogelijkhe den. Koning Winter moet ook enig terrein prijsgeven in het hoge noorden. Er komt in die gebieden nog wel strenge vorst voor, maar niet meer zo extreem als in het weekein de. Toen vroor het in noord Finland 40 graden. De eerste tien dagen van ja nuari zijn voorbij. De gemid delde temperatuur bedroeg in Leusden 3.1 graden, iets boven de normale waarde. Het was bijzonder droog. Normaal valt er in die perio de 23 mm, nu kwam er bij ons slechts 3.7 mm in de meter. De zon kwam weinig aan bod. Hij scheen slechts 5 uren. Als kind verlangde je soms intens naar het wintersei zoen. Niet dat je direct stond te trappelen om de ijzers onder te binden, want dat was voor de wat ouderen weggelegd. De eerste streken moesten worden geleerd met behulp van een oude keukenstoel, daarbij lag je regelmatig op je gezicht op het koude ijs en dat was niet plezierig. Nee, veel leuker was het ren nen en glijden in de sneeuw en zodra de eerste paar vlok ken naar beneden dwarrel den, moest snel de slee van zolder worden gehaald. Je kon je heerlijk uitleven op het schoolplein tijdens de korte pauzes en de meisjes uit de klas werden door de jongens danig ingezeept. Er werden sneeuwballen ge gooid en het hoogtepunt was het maken van een mooie sneeuwpop. De laatste jaren zijn onze kleintjes wat dat aangaat veel tekort gekomen. Sneeuw wordt zo langzamer hand een vreemd weerver schijnsel. Hoe zacht vroegere win ters soms ook waren, er zaten toch altijd wel enkele dagen in dat de wereld een betover ende witte aanblik te zien gaf. Nu moeten we al geruime tijd een echt pak sneeuw ontbe ren en in de wintersportge bieden is ook weinig sneeuw pret. Veel oudere mensen en weg gebruikers zullen over het achterwege blijven van de witte deken niet ontevreden zijn, evenals de strooiploe- gen. Voor de kinderen is het ech ter te hopen dat er deze win ter nog een keer met de slee kan worden gereden. Voorlopig ziet het daar niet naar uit. De komende dagen liggen we nog in een zachte zuid westelijke stroming, waar mee vochtige lucht wordt aangevoerd. Fronten van de pressies, die over de Britse Eilanden naar het oosten koersen, geven af en toe wat regen of motregen. De nieuwste computerkaar- ten schotelen een verder aanhouden van het te zachte weer voor. Het hogedrukge- bied boven het zuiden van Europa doet weliswaar ver woede pogingen naar het noorden op te schuiven, maar dat lukt slechts ten dele. In de tweede weekhelft WOENSDAG 17 JANUARI 1990 huizen en landenjen zien. Onge veer 55 gezinnen hebben in mobi lisatietijd van burgemeester De Beaufort te horen gekregen dat ze hun huis moesten verlaten. De dia's van soldaten die in de strenge winter van 1939-1940 het ijs kapot hakten, riep veel herinne ringen op. Schouten vertelde dat de soldaten het ijs op de velden kapot maak ten, zodat de Duitsers met over het ijs konden komen. Eén van de aanwezigen vertelde dat de solda ten niet alleen de velden maar ook het kanaal open hielden. Dit had hij op z'n tochten naar school ge zien. Oud-wethouder Van Wou denberg vertelde: „Het is wel eens gebeurd dat één van de sol daten het koud had en naar de ka chel terug wilde. Hij heeft toen z'n pikhouweel m het water laten val len Zo had hij mets meer om mee te hakken en kon hij de warmte opzoeken." J.M. Schouten noemt zich dorps- geschiedschnjver, hij is al van jongs af aan geïnteresseerd in ge schiedenis geweest. „Als elfjarige interesseerde ik me al voor de verhalen van de bovenmeester over roofridders en kastelen. De mobilisatie was voor mij een avon tuur. Ik verkocht repen choco lade, krentebrood en sigaretten aan de soldaten. Ik kreeg van die soldaten af en toe een ansichtkaart of een foto, die heb ik bewaard en je kunt zeggen dat dat het begin van m'n archief is geweest", aldus Schouten. De oudste inwoonster uit het buurtschap Asschat, mevrouw N Schreuder-Lokhorst, onthulde bij de opemng van de tentoonstelling een gedenkplaat. Deze herinnert aan de onderwaterzetting van het Donderdag 18 januari 13.30 uur: bejaardensoos 'Ons G bouw' 20.00 uur: K P.O. jaarvergadeni 'Café-bar Buitenlust' Vrijdag 19 januari 20.00 uur: SVA Kaarttoumooi, ka tine 'Sportpark' Zaterdag 20 januari 12.00 uur: Radio programma 'F per Clip De Klaveet' 20.00 uur: Disco Show 'De KJ veet' 20.30 uur: Boerenkielenbal, 'Oi Gebouw' 20.00 uur: Disco, 'De Moespot' Maandag 22 januari 20.00 uur: Jaarvergadering DW 'De Moespot' 20.00 uur: Jaarvergadering AMB 'De Roskam' Dinsdag 23 januari 09.00 uur: Welfareclub Zon bloem, 'Ons Gebouw' 20.00 uur: Hoorzitting de Bri 'd'Ouwe Peerdestal' Woensdag 24 januari 09.00 uur: Handwerkhobbyclu 'j 'De Moespot' LEUSDER KABELKRANT Kanaal 4 CAI Leusden Dagelijks kontinue lokaal meuws en service-benchten. gehouden op de Hamersveldse weg ter hoogte van de gemeente- werf. Deze was tussen 10.00 uur en 12.00 uur. Daar reden 17 automobi listen te hard. Dertien bekeuringen werden uitgedeeld voor het niet dragen van een autogordel, een keer werd er geen voorrang ver leend en eenmaal werd geconsta teerd dat een auto met APK ge keurd was. LEUSDEN - Op de Lockhorster- weg konden twee zonen van de heer P. geen vergunning tonen, toen zij bezig waren met het kap pen van jonge bomen. Deze ston den op een stuk grond van de heer P. Volgens hen had hun vader de benodigde vergunning wel. De po litie trekt nu na of de gemeente toestemming heeft verleend voor het weghalen van de bomen. LEUSDEN - Dne personenauto's raakten woensdagochtend om 10.00 uur betrokken bij een ketting botsing op de A 28. De heer L. uit Oldenzaal kon met meer op tijd stoppen toen hij ter hoogte van leusden een file naderde. Hij botste tegen de auto van de heer O. uit Deventer. Deze botste daardoor te gen de auto van K. uit Emmert. Bij de botsing raakten twee auto's zwaar beschadigd. De echtgenote van O moest met verwondingen naar een ziekenhuis in Amersfoort worden gebracht. Woensdag 17 januari 20.00 uur Commissie Onderwi Sociale Zaken, Milieu, Gemeent huis, Erf 1 20.00 uur Lijstrekkersvergaderii D66, Groot Krakhorst, Bolderikh 18 20.00 uur Jaarvergadering Oran Vereniging Leusden, De Til, H mersveldseweg 30 20.00 uur: Thema-avond; Vrou\ beeld op televisie, Het Vooronde Burgermeester van der Postlaan Donderdag 18 januari 20.00 uurcommissie Openba Werken en Ruimtelijke ordenin Gemeentehuis. Erf 1 20.15 uur. Valleiconcert, Abbie c i Quant en Stefica Zuzeck, Dorp kerk, Leusden-Zuid Zaterdag 20 januari 20.30 uurZuidamenkaans earn valsfeest, d'Ouwe klomp, resta rant't Ros Beyaart, Hamersvelds weg 55 Zondag 21 januari 14.00 uur:IVN, maandelijkse wa deling, startpunt Huize Den Tree Maandag 22 januari 16.00 uur Persconferentie GP SGP verkiezingsprogramma, P permolen, Biezenkamp 4 19.00 uur Postzegel- en munte beurs, De Til, Hamersveldseweg 20.00 uurExtra Commissie Ope bare Werken en Ruimtelijke Ord rung, Gemeentehuis, Erf 1 Dinsdag 23 januari 9.30 uur Bijeenkomst Vrijwillig 1 Hulpdienst, De Kom, Hamersvel seweg 20.00 uur Lezing Genezende ene i gie, Groot Krakhorst, Bolderikhoi 18 20.00 uur. Commissie Financie Beheer en Beleid, Gemeentehu Erf 1 20.30 uur: Jazz-Sen met Rein van Broek, Bos en Heide, Doomsew< 29 In de Til hingen het afgelopen weekeinde 188 foto's en er wer den 50 dia's vertoond, uit het ar chief 'Achterveld oud-nieuw' van J.M. Schouten. Hij gaf uitleg bij de foto's en dia's. Zo wees hij de aan wezigen er op, dat de boerdenjen die in mobilisatietijd afgebrand zijn, later herbouwd werden met een gele gedenksteen. Op de steen staat de Nederlandse leeuw zonder kroon. Verschillende dia's toonden soldaten met hun wapens gericht op het oosten; de kant waar de vijand (de Duitsers) van daan konden komen. Andere dia's lieten onder water gelopen Voor uw aankondigingen en andere benchten kimt u bellen naar de Redaktie Leusder Kabelkrant, Asschatterweg 19, Leusden, telefoon 033-941495. Vraag naar Daan Bleuel of Stefen Steenkamp. Informatie over adverteren via het snelste medium van Leusden: 03420-94274 (Ton Roskam) Opgave advertenties: Kantoor Leusder Krant, 941495 of 03420-94255 (Conny v.d. Brink). DE LEUSDER KABELKRANT de huis-aan-huis beeldbuis krant van Leusden. Enkele tarieven: KABELTJE (alleen voor particulieren): vraag en aanbod- regeladver- tenties. Eerste 2 regels ƒ6,- per dag Elke regel meer 6.- per dag. Opgave en betaling uitsluitend kontant op ons kantoor. KABELSPOT (deelpagina zonder logo), met kleurgebruik, 75,- per dag. BEELDPAGINA (met logo): taneven op aan vraag. Kontrakt-korting mo gelijk. LEUSDEN/ACHTERVELD „28 augustus 1939. Een trieste maar voorname dag voor ons land. De mobilisatie werd afge kondigd. Een wrede oorlog van dood en verderf is aangebro ken." Dit zijn de eerste regels van een citaat uit het dagboek van Jan Schouten, die toen 11 jaar was. Het dagboekcitaat vormde de opening voor een foto-tentoonstelling over de mobi lisatie en het gedeeltelijk onder water zetten van de buurt schappen: Asschat, Lapeers en Leusbroek. De mobilisatie en inundatie vonden 50 jaar geleden plaats. De Historische Kring Leusden organiseerde het afgelopen weekeinde een foto-ten toonstelling in de Til. Tijdens de opening werd een gedenkplaat onthuld. Het gegeven dat de oorlog in mei 50 jaar geleden be gonnen is, is voor de 'Groep Achterveld 1939-1945' aanleiding voor enkele bijeenkomsten en het onthullen van twee gedenk tekens. hard njden. Bij vier auto's werden gebreken aan de verlichting ge constateerd. Twee mensen kregen een bekeunng, omdat zij door rood licht reden. Een verkeerscontrole werd ook ACHTERVELD - Het echtpaar vierde zaterdagmiddag hun 65- Schoonderbeek werd geboren in R. Schoonderbeek-M. Renkere ia"9 huwelijksfeest. De heer R. het buurtschap Asschat. Zijn echtgenote werd geboren te Stou- tenburg. Schoonderbeek is 92 jaar en zijn echtgenote 89. Beiden genieten nog van een goede ge zondheid. Na hun huwelijk gin gen zij wonen in het buurtschap Asschat. Daar bleven zij tot 1971, waarna zij een kleinere woning betrokken aan de Gertrudishof. Sinds 1 juni 1988 wonen ze in hui ze Sint Joseph in Achterveld. De heer Schoonderbeek begon als boerenknecht. Na ongeveer 7 jaar als zodanig werkzaam te zijn geweest kreeg hij een baan bij de Coöperatie in Leusden. Na onge veer vijf jaar met paard en wagen te hebben gereden om het veevoer naar de boeren in de wijde omge ving te brengen, werd er een auto aangeschaft. Hij werd nu chauffeur. „Het was wel hard werken in die tijd", „je wist wel wanneer je be gon, maar je wist nooit wanneer je weer thuiskwam. Er werd niet naar tijd gekeken. De laatste jaren dat ik er werkte, kwam daar wel verbete ring in." In totaal werkte hij 41 jaar bij de Coöperatie. Ook zijn echtgenote heeft zich in die tijd dat ze in As schat woonden met verveeld. Zij verzorgde de kippen en het overi ge kleinvee. Er werden zes kinde ren geboren, waarvan er vier vroeg zijn overleden. Er zijn er noa twee in leven. Het echtpaar heeft 12 kleinkinderen en 14 achterklein kinderen. Zij maakten ook angstige tijden mee. In 1939 moest het gezm de woning verlaten, omdat Asschat m verband met de aanelg van de verdedigingslinie onder water werd gezet. Na ongeveer een half jaar ergens anders te hebben ge woond konden zij weer naar huis terug Ook m 1945 was het een tijdje een angstige tijd in verband met de strijd tussen de Duitsers en de geallieerden. „Ondanks deze din gen hebben we toch tot heden een hele fijne tijd gehad met elkaar", vindt het echtpaar Schoonderbeek. „We hebben het hier naar onze zin." Na een mis uit dankbaarheid m de kapel van Huize Sint Joseph werd zaterdagmiddag een recep tie gehouden in Ons Gebouw. In aanwezigheid van kinderen, klein kinderen en achterkleinkinderen werd het een druk bezochte re ceptie Ook burgemeester Panis kwam, vergezeld van zijn echtge note het jubilerende echtpaar ge lukwensen. Mevrouw Schreuder-Lokhorst onthult in het bijzijn van de voorzitter van de Historische Kring, de heer R. Polak, de gedenkplaat die later naar Achterveld zal worden gebracht. buurtschap Asschat; 50 jaar gele den. De gedenkplaat zal een plaatsje krijgen m 'Ons Gebouw' in Achterveld. De 'Groep Achterveld 1939-1945' heeft op 8 januari 1990 een bnef naar de inwoners van Achterveld gestuurd In die bnef zette de groep haar plannen voor 1990 uit een. Op vnjdag 4 mei wil men in Achterveld een bronzen beeld van een man, een vrouw en een kind onthullen. Dit ter nagedach tenis van de oorlogsslachtoffers uit Achterveld en Stoutenburg. Ook is er op 4 mei een foto-expositie met als thema: hennnenngen aan 1940. Op 16 mei zal er een bijeenkomst zijn van de soldaten die in 1940 in Achterveld en omgeving gele gerd waren. Deze zijn nu tussen de 70 en 95 jaar. Ook zij knjgen een foto-tentoonstellmg te zien en er wordt een gedenksteen voor de gesneuvelde huzaren onthuld. Er zullen kransen en bloemen voor de Sint Joseph kerk gelegd worden De 'Groep Achterveld 1939-1945' attendeert de lezers van de bnef op enkele fietstoch ten die in mei gehouden zullen worden. De fietstochten zullen lei den langs de nog bestaande loop graven in Asschat en langs andere plaatsen die in de penode van 1940 tot 1945 een belangnjke rol hebben gespeeld De groep nep in haar bnef alle inwoners van Achterveld op om meerdere klap rozen in hun tuin te planten. „In mei moet het dorp bloeien in her innering, niet m droefheid maar in samen één zijn." Mensen die inte resse hebben in deelname aan één van de activiteiten kunnen contact opnemen met J M Schou ten van de 'Groep Achterveld 1939-1945'; telefoonnummer 03425-1481. ACHTERVELD/LEUSDEN - Op de Hessenweg tussen Stoutenburg en Achterveld werd tussen 7.00 uur en 9.00 uur een verkeerscontrole gehouden. Elf automobilisten kre gen een proces verbaal wegens te Een inwoonster van Asschat wijst op eén van de foto's aan welke huizen onder water kwamen te staan. Burgemeester Panis feliciteert de heer en mevrouw Schoonderbeek met hun 65-jange huwelijk.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 3