Vierde wethouder een 5pen vraag voor CDA V erzuring sommige gebieden erg hoog Restauratie koetshuis krijgt voorrang Onderscheidingen voor bestuursleden EHBO Riolering buiten gebieden kost 5 miljoen gulden te—sder krant Aansluiting op A28 in zicht College raadt intentieverklaring af' WOENSDAG 17 JANUARI 1990 (van de redactie) EUSDEN - Als enige van de grote raadsfracties houdt het CDA e optie van een vierde wethouder in een nieuw college, dat na e gemeenteraadsverkiezingen op 21 maart geformeerd zal ten worden, nog open. Wethouder Evelien Blom zal defini- f niet terugkeren in een nieuw college. Dat bleek tijdens de resentatie van het verkiezingsprogramma van de christen- emocraten, afgelopen maandag. Bram Vroon, die in het zittende jllege het wethouderschap voor lancièn bekleedt, wilde zich op jn aantal nog niet vastleggen. „En kunnen we ook niet, omdat larvoor nog teveel onzekerheden het spel zijn. De vorming van een jllege, dat uit dne wethouders sstaat hangt, behalve van politie- redenen, ook van praktische tistandigheden af. Kun je voor die ncties de juiste man of vrouw vin- 5n, bijvoorbeeld? Wat dat betreft ank ik dat wij als partij een prag- atische en realistische opstelling ezen. Er is door andere partijen dens de algemene beschouwin- ïn rond de zaak van de drie wet- juders wel een hoop ketelmuziek smaakt, maar toen wij ons stand- ant toelichtten, is er geen motie gediend, waarin de raad zich on- abbelzinnig voor drie wethouders de toekomst uitspreekt. Ik moet as nog zien hoe hard het stand- ant van de anderen is, als het zo eteen op de vorming van een euw college aankomt." Na de val van het vorige college, koos de raad bewust voor een viertal wethouders. Belangrijke ar gumenten daarvoor waren dat er puin geruimd moest worden en tal van zaken, in betrekkelijk korte tijd, op de rails dienden te worden gezet. De raad maakte toen echter ook het voorbehoud, dat als de trein eenmaal weer liep, het aantal wethouders weer teruggebracht zou worden naar drie. Die kwestie werd tijdens de laatste algemene beschouwingen, met de verkiezin gen in het vooruitzicht, weer actu eel. Met name ook om financiële redenen, wensten de meeste frac ties, waaronder Leusden'85, PvdA en WD, zich aan het raadsbesluit te houden. BREED COLLEGE In het verkiezingsprogramma spreekt het CDA zich uit voor de vorming van een 'krachtig college in een brede samenstelling'. In een toelichting op die passage laat de partij weten het op prijs te stellen, als een nieuw college, naar het mo del van het zittende, uit PvdA, WD en CDA gerecruteerd zou kunnen worden. Leusden'85 lijkt op voor hand, als vierde grote raadsfractie, geen kandidaat om een wethouder te leveren. Hoewel niet met zoveel woorden, maakt het CDA dat voor behoud duidelijk m het program ma. Als voorwaarde voor deelna me in een nieuw college formuleert het CDA: „De bereidheid tot Hans Pekelharing...maatschappe lijke achtergrond... werkelijke samenwerking en het dragen van gezamenlijke verant woordelijkheid." Die zinsnede lijkt L'85, gezien de verhoudingen tus sen de fracties m de huidige raad, ook voor een volgend college bui tenspel te zetten. (Ervan uitgaand dat Leusden'85 bereid zou zijn een wethouder te leveren). Dat het CDA zich nog niet wenst uit te spreken over de hoeveelheid wethouders in een nieuw college, dat na de gemeenteraadsverkie zingen moet worden samenge steld, is op zich niet zo verwonder lijk. Het CDA heeft nu de grootste fractie in de raad en dat komt in het huidige college tot uitdrukking in twee wethoudersposten (Evelien Blom en Bram Vroon), waar WD en PvdA genoegen moeten nemen met één portefeuille. Als het CDA ook na de verkiezingen de grootste partij blijft, ligt het politiek voor de hand de macht van het getal ook in een nieuw college te laten mee spreken. Maar het CDA zegt ook prakti sche bezwaren te zien, als het op voorhand gaat om de vorming van een college dat uit dne wethouders bestaat. En dan gaat het vooral om de vraag of het wethouderschap m Leusden een full-time baan zou moeten zijn, of een part-time. Op dit moment neigt het CDA naar de laatste mogelijkheid. „Het is waar- Bram Vroon...optie op vierde wet houder nog niet verlopen... schijnlijk makkelijker kandidaten te vinden, die het wethouderschap naast een functie m de maatschap pij vervullen, dan mensen die daar voor een baan moeten opgeven. Het biedt op termijn meer zeker heid als kandidaten weten dat ze terug kunnen vallen op een baan", licht Jan Konijnenbelt toe. Op dit moment is het wethouderschap m Leusden geen full-time functie, maar m de politiek wordt er gedis cussieerd of dat zo zal moeten blij ven. KEUZE Toch zal de samenstelling van een nieuw college juist voor het CDA nog een lastige kwestie wor den. Ervan uitgaande dat de ver houdingen in de nieuwe raad niet belangrijk veranderen en het CDA de grootste partij blijft, zullen de christen-democraten een keuze moeten maken. In het geval die keuze uitvalt ten gunste van een college van een dnetal wethouders en PvdA, WD en CDA het eens worden over het beleidsprogram ma en de portefeuilleverdeling, zal het CDA een post moeten opgeven. Dat zal, behalve politiek, in de praktijk niet op problemen stuiten. Immers, Evelien Blom, die nu de portefeuille welzijn en huisvesting beheert, heeft al te kennen gege ven niet meer beschikbaar te zijn voor een nieuwe termijn als wet houder. In het geval dat het CDA wel vast blijft houden aan vier wethouders en die strijd ook wint, heeft de par tij wel een probleem. Dan zal een kandidaat voor de vacature 'Blom' gevonden moeten worden. In dat geval is het niet geheel uit te sluiten dat de figuur van Hans Pekelha ring, de nieuwe lijsttrekker van het CDA, naar voren wordt geschoven. Hoewel Pekelharing zelf omtrent een mogelijke kandidatuur nog de nodige slagen om de arm houdt, past zijn maatschappelijke achter grond, los van een eventuele be schikbaarheid, uitstekend in het profiel van een wethouder op wel zijn en huisvesting (Pekelharing is directeur van het Protestants So ciaal Centrum in Amersfoort en be kleedt het voorzitterschap van de planadviesgroep, een gemeentelij ke adviescommissie op het gebied van welzijnsaangelegenheden). Zijn benoeming 'uit het mets' als lijsttrekker van het CDA lijkt ook als een signaal te kunnen worden gezien, dat Pekelharing niet bij voorbaat als toekomstige wethou der uit te sluiten valt. LEUSDEN - De aansluiting van 313 percelen in het buitengebied op het rioleringsstelsel gaat Leusden meer dan 5 miljoen gul den kosten. Dat blijkt uit een noti tie van de afdeling Publieke Werken van de gemeente. De commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening bespreekt dit stuk donderdagavond. Er zijn in Leusden in totaal 600 gebou wen zonder riolering. Aanslui ting van de helft daarvan op het openbare rioleringsstelsel is om verschillende redenen niet wen selijk. Uit het onderzoek van Pu blieke Werken blijkt dat van de overige percelen aansluiting wel overwogen kan worden. De gebouwen die voor riolering in aanmerking komen, liggen in ge bieden met een behoorlijke bebou wingsdichtheid, in de buurt van de bebouwde kom of het gaat om per celen die in gebruik zijn bij een grote afvalwaterproducent. Als de raad besluit om de ruim 300 perce len van riolering te voorzien, is Leusden bijan geheel op het riole ringsstelsel aangesloten. Op dit moment is dat 94 procent. In de jaren zeventig werd begonnen met de uitvoer van een plan om een aantal kernen en buurtschappen op het stelsel aan te sluiten. De overige gebieden werden als on rendabel aangemerkt. Onder in vloed van een groeiend milieube sef en een toename van milieuvoor schriften kwam de vraag aan de orde ook deze gebieden aan te sluiten. Het afvalwater wordt daar op verschillende manieren ge loosd. Bij woningen wordt meestal gebruik gemaakt van zogenaamde septic-tanks of van zakputten die lozen op het open water. Huizen bij veebedrijven lozen vaak op de mest- of gierberging. Door de voorschriften van de meststoffen wet hebben deze bedrijven echter al vaak te maken met mestover schotten, waardoor men liever geen andere stoffen in de mestber- ging wil hebben. Er zijn echter volgens de notitie ook andere manieren om het afval water te lozen dan aansluiting op het rioleringsstelsel. Individuele verwerking van huishoudelijk af valwater van gebouwen in gebie den met gespreide bebouwing is volgens de notitie acceptabel. En ook interne verwerking (eigen zui vering) van sommige bedrijfsmati ge lozingen zou tot de mogelijkhe den kunnen horen. BUSDEN - Uit een onderzoek an ingenieursbureau DHV uit mersfoort in opdracht van de rovincie Utrecht, blijkt dat de erzuring door ammoniak in een antal gebieden in Leusden bij- >nder hoog is. Het gaat om de osrand nabij Den Treek, de ge lengde bosjes ten noordoosten an Leusden-centrum, de loof- ossen aan de zuidkant van de emeente en de bosgebieden ten niden en zuidwesten van Ach terveld. Nabij enkele niet nader genoemde inrichtingen is de uit stoot van ammoniak, vooral ver oorzaakt door de productie van mest, 10.000 mol. Mol is een een heid om de verzuring te meten. Voor bossen in Leusden geldt een achtergronddepositie, de verzu ring die al aanwezig is zonder de uitstoot veroorzaakt door bedrij ven, van 2258 mol. De conclusies zijn met gebaseerd op metmgen bij de bedrijven, maar volgen uit een zogenaamd dossier onderzoek. Het is dus mogelijk dat de feitelijke belasting hoger of la ger ligt als er werkelijk gementen zou worden. Ook is DHV niet uitge gaan van de signalenngskaart, die door de gemeente in juni 1989 bij de ecologische richtlijn is vastge steld. Toch vindt het college de conclu sies van het onderzoek een onder steuning van haar milieubeleid. Dat geldt dan met name voor de toe passing van de ecologische richt lijn, die volgens haar onverkort dient te worden uitgevoerd. Die richtlijn houdt ondermeer in dat bedrijven die in een zone van 500 meter van een zuurgevoelig gebied liggen, bij de uitstoot van ammo niak niet boven een bepaalde norm mogen komen. Het college kondigt ook aan op korte termijn te zullen onderzoe ken hoe de uitstoot van ammoniak verder kan worden verlaagd. Zij denkt daarbij onder meer aan afge dekte opslag, aanpassing van de stallen en behandeling van de stal lucht. Ook kondigt zij aan dat de ecologische richtlijn mogelijk ge wijzigd zal worden. De 500 meter- grens zal dan mogelijk veranderd worden in een zogenaamde drem- peluitstoot voor alle veehouderijen. LEUSDEN - Al enige tijd is er een controverse over de toeken ning van gelden uit het meexjarenprogramma monumenten. De gemeente krijgt geld uit een rijksfonds, dat zij kan gebruiken voor de restauratie van monumenten in Leusden. Tot en met 1993 zijn er in dat kader budgetten beschikbaar. De familie Buiten, eigenaar van het koetshuis op landgoed Den Treek aan de Treekerweg, was het niet eens was met de volgorde waarin de gemeente de beschikbare gelden wilde verdelen. Het colle ge wilde het geld dat beschikbaar is in 1990 in eerste instantie laten gebruiken voor de restauratie van het toegangshek van huize De Boom. Omdat het geld dat daarvoor nodig is, nage noeg gelijk is aan het beschikbare budget over 1990, betekent dit, dat de familie Buiten in ieder geval zou moeten wachten tot volgend jaar, voordat zij met het herstel van het koetshuis kan beginnen. Dat verkeert overigens ook volgens de gemeente in slechte staat. LEUSDEN - De aansluiting van Leusden op de A28 loopt volgens plan, al doet de ongecoördineerde zandhoop aan de Driftakkerweg an ders vermoeden. Over vier weken zal deze zandhoop zelf 150.000 kubieke meter groot zijn. Al dat zand zal gebruikt worden om de zogenaamde 'aarden baan' aan te leggen, die als fundering voor de weg moet dienen. De aarden baan zal medio april gereed zijn. De tweede fase, de aanleg van het viaduct over de rijksweg, is ook van start gegaan. In maart zullen de liggers van het viaduct 's nachts geplaatst worden. De A28 zal dan voor verkeer niet toegankehjk zijn. In apnl zal de derde fase van het plan van start gaan. De bedoeling is dat tijdens deze fase de weg verhard zal worden. Zo'n 8.000 ton asfalt zal nodig zijn om dit karwei te klaren. In de laatste fase zal het landschap aangepast worden. Verlichting, nieuwe verkeersborden etcetera, zullen dan hun bestemmmg in het landschap vinden. Dat wil zeggen, voor zover er tegen die tijd nog van een landschap sprake zal zijn. De aanleg van projecten als deze, gaat helaas altijd ten koste van het natuurschoon. Als de winter zacht blijft zal de aansluiting op de A28 emd dit jaar desalniettemin een feit zijn. ACHTERVELD - De EHBO-af- eling Achterveld, hield vorige reek haar jaarvergadering. Het ïestcomité dat was opgericht oor de viering van het 40-jarig ibileumfeest bood de vereniging 5 EHBO- emblemen aan. Deze muien gebruikt worden in laats van de armbanden die nu ebruikt worden. Voor het begin van de vergade- ng was er op verzoek een extra jendapunt opgevoerd. Cor de ètte, lid van het feestcomité bood et bestuur een plakboek aan van et 40-jarig jubileumfeest. Na de auze volgde de bestuursverkie- ng De bestuursleden Lenie Klein- eld-Sijmons en Willem Hilverts, aden af en stelden zich niet meer erkiesbaar. Er waren geen tegen- andidaten ingebracht. Als kandi- aat was door het bestuur voorge leid Greetje Burgers-van Dijk die 'erd gekozen. Het was helaas niet elukt een kandidaat te vinden voor het voorzitterschap, zodat de plaats van de aftredende voorzitter vacant blijft. Na de verkiezing werd het woord gevoerd door de voorzitter van het district Utrecht, de heer Everding. „Het is de eerste maal dat ik hier aanwezig ben. Ik ben gewoon jaloers dat u hier zulke fijne leden en zo een goede onder ling verstandhouding is," zei hij. Vervolgens richtte hij het woord tot Lenie Kleinveld. „U bent ik het bezit van bijna alle onderscheidin gen die er te krijgen zijn. Door het Bondsbestuur is besloten u nog een onderscheiding te geven. Dit is het Bondskruis 3e klasse." Hierna werd de onderscheiding bij haar opge speld. Ook kreeg zij nog bloemen, en de bij de onderscheiding beho rende oorkonde. Hierna werd zij door de voorzitter toegesproken. Hij feliciteerde haar met de ontvan gen onderscheiding. „Wel ver diend", aldus Willem. „U bent 40 jaar en 3 maanden lid van de vere niging. Eenmaal ben je gekozen als bestuurslid, dit was de eerste maal dat je zitting m het bestuur nam en daarna ben je nog 13 maal herko zen. Als penningmeesteresse ben je dertig jaar werkzaam geweest en 10 jaar als bestuurslid. Bij Leni kon alles en bij haar ging alles. Je was altijd aanwezig. Namens de vereniging veel dank voor je ge weldige inzet in het belang van de vereniging." Hierna werd zij be noemd tot erelid van de vereni ging. Hierna nam de voorzitter van het district Utrecht weer het woord. Hij dankte de scheidende voorzit ter Willem Hilverts voor zijn inzet sinds vele jaren. Namens het Hoofd en Districtsbestuur kreeg hij de zil veren bondsinsigne opgespeld en de daarbij horende oorkonde. Zijn echtgenote kreeg bloemen als dank voor de vele uren die zij al die jaren alleen had doorgebracht. Vervolgens sprak Lenie Kleinveld de scheldende voorzitter toe. „Willem, 30 jaar ben je lid van de vereniging. Hiervan ben je 2 jaar secretaris geweest en 12 jaar voor zitter. We hebben al die jaren pret tig samengewerkt. Er was nooit iets teveel en je was ook altijd heel actief. Het is jammer dat je nu op stapt en het is ook heel jammer dat er nog geen opvolger voor je is. Ook je vrouw zijn we veel dank verschuldigd. Ze is veel uren alleen geweest en heeft al die jaren volle dig achter je gestaan." Ook Willem Hilverts wordt benoemd als ere-lid van de vereniging. Daarna reikte de voorzitter aan een aantal leden een insigne uit m verband met het aantal jaren dat ze lid van de vere niging zijn. Voor het 10-jang lid maatschap waren dit Herma van Drie, Lenie van Veen uit De Glind en Cor de Vette. Voor het 15-jarig lidmaatschap kregen Reina de Haan, Like Bock en voor het 20-ja- rig lidmaatschap Clemens Esveld, Leme Ossendrijver, Corrie de Vet te en Bep van Esveld-de Vette een insigne. (van de redactie) Het college stelt nu voor om de restauratie van het koetshuis in de jaren 1991 tot en met 1993 voorrang te geven. De familie Buiten zou dan in die periode kunnen beschikken over de volledige budgetten uit het rijksfonds. Het gaat in totaal om een bedrag van ruim 80 duizend gul den. Dat betekent dat er voor ande re monumenten uit dit fonds geen geld meer beschikbaar is. Op de lijst van gebouwen en objecten waarvoor een aanvraag is inge diend staan onder meer het toren tje van Oud Leusden en Huize Den Treek. Voor de restauratie van het koetshuis aan de Treekerweg is overigens een bedrag nodig van 317 duizend gulden. Daarvan komt 60 procent in aanmerking voor sub sidie, dat wil zeggen ruim 190 dui zend gulden. Het echtpaar Buiten heeft dus na 1993 nog 110 duizend gulden nodig. De familie Buiten vraagt ook aan het college om voor de periode na 1994 een intentieverklaring te ge ven voor de budgetten van 1995 tot en met 1997. Burgemeester en wet houders adviseren echter de raad voorzichtig te zijn met een dergelij ke verklaring. Dat zou namelijk betekenen dat voor 1998 geen en kel ander monument voor subsidie Het koetshuis aan de Treekerweg. Het college is bereid bij het toekennen van subsidies de komende jaren voorrang te geven aan de restauratie van dit pand. m aanmerking kan komen, dat zou volgens het college erg verstar rend werken. Verder ligt het in de bedoeling dat de provincie na 1998 de toekenning van subsidies voor de restauratie van monumenten overneemt. Als de gemeente voor die tijd toezeggingen doet, zou zij verplicht kunnen worden de subsi dies zelf te betalen, als de provin cie niet bereid is de intentieverkla ring over te nemen. «ok Lenie Kleinveld-Sijmons kreeg een onderscheiding. Haar man (tweede van rechts) kijkt toe. Links van haar "aat scheldend voorzitter Hilverst met zijn vrouw.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 5