„Ik zat op de vacature in Leusden te wachten" Landbouworganisaties praten over milieu Boskamp heeft eerste vrouwelijke adjunct-directeur Stertocht in Achterveld Bugelist in Bos en Heide Keep KIJKKRANT WOENSDAG 17 JANUARI 1990 plaatselijk nieuws Marianne de Valck LEUSDEN - De opleidingsschool voor gemeentepolitie 'De Boskamp' in Lensden heeft sinds 1 januari 1990 een nieuwe adjunct-directeur. Bij het zoeken naar een geschikte kandidaat voor deze functie werd de voorkeur uitgesproken voor een vrouw. Het is een vrouw geworden. De eerste vrouw in Neder land die een dergelijke hoge functie bij een politieschool be kleedt. En dan ook nog 'een burger1. Karin Verkerk is doctoran- da in de pedagogiek. Ze werkte de afgelopen jaren als staffunc- itionaris op de opleidingsschool voor rijkspolitie in Harlingen en mocht het onderwijs op de school tot haar verantwoording rekenen. Zij weet dus alles van de opleiding van politie-agen- ten. Eén week in dienst in Leusden heeft haar wel een indruk gegeven van een andere sfeer. Leusden lijkt gezien outillage en plannen voorop te lopen in de vorming van politieagenten voor de jaren negentig. De aanstelling van de nieuwe adjunct-direc- (teur past bij en zegt iets over de veranderingen in deze oplei ding. De taak van de politie is het toe zien op de handhaving van de maatschappelijke regels. Deze re- i gels veranderen in hoog tempo. De eisen die aan de politieagent en zijn taakuitvoering worden gesteld ver schuiven en verschillen al naar ge lang de prioriteiten die de overheid stelt. De opleiding van politiemen sen moet proberen daarbij aan te sluiten. De laatste jaren zijn de ont wikkelingen nog nauwelijks bij te houden. Het politie-onderwijs is volop in beweging. De eerste lan delijke opleidingen begonnen m 1950. Na dertig jaar, in 1980 werd het noodzakelijk geacht deze op leiding te reorganiseren en af te stemmen op de eisen van de maat schappij. De politiemensen moes ten zich steeds meer bezig houden met de problemen als gevolg van drugs- en alcoholgebruik, milieu en minderheden. Het kunnen op zeggen en toepassen van regels was niet langer genoeg. Een agent moest in staat zijn de problemen ter plekke beter op te kunnen lossen. Aldus de onder wijskundige omschrijving van Ka rin Verkerk. Smds de 'nieuwe' op leiding in 1983 begon, is het onder wijs in beweging gebleven. De leerplanontwikkeling was bij de start niet voltooid. Sindsdien is men daaraan blijven werken. Dat was noodzakelijk om bij de snelle maat schappelijke ontwikkelingen te kunnen blijven aansluiten. Daarbij past niet alleen een voortdurende zorg voor de inhoud en vorm van het onderwijs maar ook aandacht voor de manier waarop mensen binnen de maatschappij en politie organisatie functioneren. Karin Verkerk was na het vol tooien van haar studie m Leiden, niet van plan om bij de politie te gaan werken. Het lag meer voor de hand dat zij haar loopbaan zou be ginnen bij een Medisch Opvoed kundig Bureau of een Onderwijs Begeleidings Dienst (OBD), gezien haar afstudeerrichting (pedago giek). Bijna acht jaar later kan zij vaststellen dat ze bij de politie school haar draai gevonden heeft met behoud, verbreding en toepas sing van haar basiskennis als peda goge. Een gevolg van de verande rende visie en inhoud van de poli- tie-opleiding waaraan zij in Harlin gen vanaf het begin een steentje heeft bijgedragen. Karin Verkerk werd geboren in het Zeeuwse Middelburg als doch ter van een koopvaardij-officier. „Daardoor waren uniformen mij wel vertrouwd, al moet ik beken nen dat ik in het begin op de poli tieschool schrok van het grote aan tal. In Harlingen worden mensen voor de rijkspolitie opgeleid. Bij de rijkspolitie hecht men iets meer aan uniformen en 'protocol' dan bij de gemeentepolitie. Beëdigingen en andere plechtigheden gingen met meer tromgeroffel gepaard dan bij de gemeentepolitie. De sfeer bij de rijkspolitie is over het algemeen ook iets formeler dan bijvoorbeeld hier in Leusden." Na haar middelbare schooloplei ding koos ze voor de studie peda gogiek in Leiden. Eerst wilde ik logopediste worden. Maar ik had het idee dat nujn stem daarvoor niet goed genoeg was. Ik koos daarom uiteindelijk voor een rich ting waarmee ik in staat zou kunnen zijn op de een of andere wijze pro blemen bij mensen op te lossen." In Leiden studeerde ze af als klinisch en orthopedagoge. Haar afstudeer project richtte zich op het spel als therapeutisch middel. Daarvoor was zij betrokken bij een project waarbij door middel van beeldcommunicatie werd vast gelegd op welke manier kinderen hun emoties m spel vertalen. „Dit onderwerp boeide me. Ik vond het emg en was heel gemotiveerd om m deze richting verder te gaan. Ik ambieerde een baan bij een Me disch Opvoedkundig Bureau. Maar helaas, er was geen vacature waar voor ik in aanmerking kwam. In het kader van mijn studie volgde een jaar stage bij de OBD in Zoeter- meer. De huis- tuin- en keukenpro- blematiek trok me. Mijn taak was daar vooral gericht op het gedrag van de leerlingen. Daarvoor werk te ik uiteraard nauw samen met de onderwijskundigen die systeem- gencht waren. Dit was mijn kennis making met de onderwijsproble matiek. De inhoud van het onder wijs, de manier waarop het gege ven wordt en de wijze waarop de leerlingen daarop reageren horen bij elkaar aan te sluiten. Die proble matiek is mij blijven bezig houden." Aan een baan bij de politie dacht ze nog steeds niet. Als universitair assistente stond ze in 1982 inge schreven bij het arbeidsbureau. Het arbeidsbureau zocht tever geefs naar een onderwijskundige die betrokken zou moeten worden bij de HPO ofwel de Herziening van de Primaire politieopleidingen. Door het ontbreken van een onder wijskundige kreeg Karin Verkerk De nieuwe adjunct-directeur van De Boskamp. Karin Verkerk: „Mensen die niet flexibel op de veranderingen kunnen inspelen, voelen zich hier niet gelukkig. een functie in de projectorganisatie aangeboden. Ze nam de uitdaging aan en vertrok met haar echtgenoot naar Harlingen. „Ik ben weliswaar geboren en getogen in Zeeland, maar een tak van mijn familie stamt uit Friesland. De keuze was daarom niet moeilijk. Hoewel uiteindelijk bleek dat we ons in Friesland niet helemaal lekker voelden." Er waren vijf scholen bij de HPO betrokken. Op iedere school kwam één medewerker de docen ten helpen bij het ontwikkelen van nieuwe schoolwerkplannen. Bo vendien dienden scholingsaktivi- teiten voor docenten georgani seerd te worden. „Tot die tijd was het heel gebruikelijk om een poli tieman die zo uit de praktijk kwam als docent aan te stellen. Deze men sen beschikten vaak over veel ken nis en ervaring maar wisten met hoe ze dit over moesten brengen. Wij spraken daarbij wel over het 'theepotmodel'; de kennis werd er ingegoten om er aan de andere kant weer uit te lopen." De komst van Karin in Harlingen was in meer dan een opzicht een doorbraak van het normale pa troon. Ze was jong, vrouw, burger en kwam ervaren politiemensen vertellen hoe ze onderwijs moesten geven. „Ik geef direkt toe dat ik, zeker m het begin, regelmatig met het zweet in mijn handen heb ge staan. Politiedocenten zijn een soort apart. Waarbij ik onmiddel lijk moet zeggen dat zij mij het voordeel van de twijfel gaven. Ik kreeg een kans van hen. Ik moest mij wel waarmaken. Zeker de eer ste jaren heb ik ook ervaren hoe zeer de positieve houding van een directeur kan bijdragen aan het goed functioneren van de school. Waarbij, vooral naar bmten, de macht van mijn titel bijdroeg. Bur gers met een titel kregen bij de politie zeker toen nog bij voorbaat respect. Dat was een vreemde er varing voor mij. Toen ik in Leiden afstudeerde zag ik de draagwijdte van een titel absoluut niet. Ik hechtte er niet aan. Dat heb ik moeten leren. Ik ben er na verloop van tijd dan ook toe over gegaan op recepties en zo een naamkaartje te dragen waarop mijn naam en func tie vermeld stond. Daarmee wist men tenminste wie men voor zich had. Ik had immers geen uniform. Men zag mij anders snel aan voor de vrouw van een of andere hoge functionaris. Ik kreeg een beleefd handje en werd vervolgens buiten de discussies gehouden. Als men wist wie ik was en wat ik deed had ik een opstapje om een gesprek te beginnen." HOOFD Half 1984 stapte ze vanuit het pro ject over naar een vaste baan bij de opleidingsschool voor rijkspolitie in Harlingen. „Ik werd hoofd van de afdeling onderwijs en behoorde bij de staf. Dit betekende niet al leen dat ik de verantwoording had voor de onderwijskundige kant van de opleiding, maar vooral ook dat ik het management van de school gevraagd en ongevraagd adviezen kon geven." Haar vooropleiding bleef vruchten afwerpen. „Ik ben blijven zien hoe het een met zonder het ander kan. Wanneer je van de mensen eist dat ze zelfstandiger gaan denken en werken, vereist dit ook een andere benadering en een ander verwachtingspatroon bij de mensen. Doorgeredeneerd zou je kunnen stellen dat mijn komst bij de politie wel op toeval berust maar dat het wel een toevalstreffer is. Ik blijf geboeid door de totale problematiek. Een agent is wel to taal iets anders dan een kind met afwijkend gedrag maar ik vind het nog steeds opvallend hoe een jon gen of meisje hier binnen komt en in de eerste twintig maanden van de opleiding langzaam maar zeker veranderd in een politieagent. Ik houd mij bezig met de processen die daarvan de oorzaak zijn. Inhou delijk op onderwijskundig gebied en hoe je mensen tevreden kunt laten zijn binnen dit systeem, deze organisatie. Daarbij ga je er niet bij voorbaat vanuit dat de mensen zich moeten aanpassen aan de organi satie maar eerder andersom. Daar voor heb je de steun van het mana gement hard nodig." Haar werk in Harlingen was met voltooid toen ze besloot weg te gaan. „In zekere zm vulde ik mijn eigen functie in. Door dat ik alles aan alles wens te kno pen bleef ik mogelijkheden tot ont wikkeling en verbeteringen zien. Daarmee groeide ook de wens om zelf verantwoording voor die ver anderingen te nemen. Met andere woorden ik wilde zelf het manage ment in. Die wens werd sterker na een directeurswisseling in Harlin gen. Op de vacature in Leusden zat ik kortom een beetje te wachten." Karin kende Leusden al een beetje. Tussen de vijf scholen vindt regelmatig overleg plaats waarbij Leusden meer dan eens als ont moetingsplaats dient. De sfeer op deze school, de entourage en het gevoerde beleid trok haar. De kwaliteit van het onderwijs zoals op de Boskamp gegeven wordt, staat hoog aangeschreven. De wens om aan zowel bijscholing als specifiek onderwijs aan 'gelijkgestemden' te werken, simt bij haar visie aan. De Boskamp is sinds vonge maand be zig leerplannen te ontwikkelen voor politiemensen die al enige tijd in dienst zijn bijvoorbeeld als be veiligingspersoneel. Zij zoekt nu nog woonruimte in de omgeving. „Ik denk dat het goed is m de buurt te wonen. Be ben van plan veel op mijn stek te zijn. Veraf wonen is dan niet goed. Toch is het nu nog wel mogelijk. Amersfoort ligt centraal. De werkafstand voor mijn man zal geen bezwaar zijn." Haar echtge noot werkt niet bij de politie. „Ge lukkig is hier in Leusden nog nooit gevraagd wat mijn man hiervan of daarvan vindt. Dat vind ik positief." BURGER In Leusden is zij aangesteld als adjunct-directeur. Als eerste bur ger én als eerste vrouw in het ma nagement van een Nederlandse politieschool „Bij de werving werd uitgesproken dat men bij gelijke geschiktheid de voorkeur aan een vrouw gaf. Daar zal intern niet ie dereen het mee eens zijn geweest. Tot nu toe heb ik mij hier echter bijzonder welkom gevoeld. Mijn pré is natuurlijk dat ik in dit we reldje een beetje bekend ben. Meer nog dan in mijn vorige functie zal ik naar buiten moeten treden, ik ken de structuur en de mensen die hienn rondlopen. Bij alle vijf de scholen hebben de laatste twee jaar wisselingen in de top plaatsge vonden. Daardoor is deze ver jongd- De leiding van de school in Leus den is nu in handen van directeur Molenkamp (37) en Karin Verkerk (31). Kann Verkerk zal als adjunct directeur betrokken moeten zijn bij het totale reilen en zeilen van de school en zonodig m staat moeten zijn de directeur bij diens eventue le afwezigheid te vervangen. Bo vendien heeft zij de taak het onder wijsbeleid vorm te geven. Waarbij zij moet inspelen op de nieuwe ei sen. Zoals bijvoorbeeld de automa tisering, de minderheden in politie dienst en niet in de laatste plaats het milieubeleid. Op de dag waar op het interview met Kann Verkerk plaatsvond, donderdag 11 januari, stond in de Volkskrant een kriti sche mening van de Bredase poli tiekorpschef. Daann stonden nogal wat verwijzingen naar de milieu educatie van met name de school in Harlingen. De toekomstige agen ten zouden tot in de finesses het verschil tussen doodslag en moord leren, terwijl ze pas bij het afscheid van de opleiding een stenciltje mi lieuvoorschriften meekrijgen. In de praktijk komen ze misschien vijf tien jaar lang niet met doodslag noch moord m aanraking, maar wel met de overtreding van allerlei mi lieuwetten. De reactie van Kann Verkerk: „Ik kan mij zo'n opmer king wel voorstellen. Binnen de rijkspolitie geldt de Bredase afde ling als progressief. Ze vervullen door hun kritische en actieve op stelling vaak een voortrekkersrol. Nogmaals; de opleiding loopt per definitie achter de maatschappelij ke ontwikkelingen aan. Waarbij ze ker telt dat het milieu altijd al bij de njkspolitie meer aandacht kreeg dan bij de gemeentepolitie. Rijks agenten hebben immers meer te maken met bijvoorbeeld de jacht wet. Dat zij meer aandacht voor het milieu willen en meer waardering voor de aandacht spreekt vanzelf en is ook terecht" BORD Het eerste wat zij in januari op haar bord geschoven kreeg, was het samenstellen van een leerplan voor vervolgopleidingen en oplei dingen voor 'speciale afnemers'. „De opleiding verandert voortdu rend. Daarbij heb je niet alleen te maken met een verandering van inhoud van de leerstof. Maar ook van mensen. Door de uitbreiding van leerstof moet je prioriteiten stellen. De opleiding werd in 1983 behoorlijk verlengd maar nu al moeten we we alles in die twintig maanden persen. Daarbij is er een wisselwerking tussen leerstof en mensen. Voor nieuwe leerstof heb je mensen nodig die hierin zijn in gewerkt. In het begin zal bijvoor beeld extra aandacht aan het milieu in zowel de basis- als de vervolg opleiding gegeven moeten wor den. Op een gegeven moment is het niet meer nodig de basiskennis m de vervolgopleiding te geven, omdat iedere Nederlandse politie agent dan op de hoogte is. Het tem po van de veranderingen wordt steeds hoger. De man van de straat die van het ene op het andere mo ment voor de klas komt te staan, voldoet niet meer. Dat maakt cur sussen voor docenten nodig. Het einddiploma is door hetzelfde tem po, niet langer een eindpunt in de opleiding maar geldt in toenemen de mate als een uitgangspunt, waarna vervolgopleidingen en eventuele specialisaties mogelijk en noodzakelijk zijn. Kortom de hele opleiding is een soort bubbe lend geheel. Wie verwacht in deze opleiding, als docent of als leerling, een rustoord aan te treffen komt bedrogen uit. Op deze manier werken stelt specifieke eisen aan de docenten waarmee we in toene mende mate al bij de aanstelling rekening moeten houden. Mensen die niet flexibel op de veranderin gen kunnen inspelen voelen zich hier met aelukkig." Karin Verkerk ziet haar nieuwe job als een uitdaging waann zij veel wii investeren. „In Friesland heb ik niet echt mijn stek gevonden. Hier in Leusden zie ik het om tal van reden helemaal zitten. Wanneer ik hier eenmaal woon, wil ik me ook op mijn eigen manier betrokken gaan voelen. Misschien bij het po litieke werk van D66. Bij een buurt organisatie kan ook. Ik hou van zeilen, wandelen en fiet sen. Met badminton speel ik mee in i de competitie. Ik ben nergens su- perfanatiek in. Ik ben graag be stuurlijk aktief. Tot nu toe is daar weinig van gekomen. Voor ik er gens goed en wel was ingeburgerd ben ik weer verhuisd. Betrokken heid moet groeien. Het moet klik ken. Dat vereist de juiste sfeer, maar ook de nodige tijd. Ter zijner tijd komt dat er misschien van. Ik zou dat wel willen maar eerst gaat mijn werk voor. Ik ben een Pietje precies en een harde werker. Eerst moet hier alles een beetje op orde zijn en moeten we een huis vinden. Mensen en maatschappelijke ont wikkelingen zijn overal te vinden en boeien mij in alle geledingen. ACHTERVELD - De ABTB afde lingen Achterveld en Hamers- veld hielden vorige week een dis cussieavond in Ons Gebouw. Het thema was 'kwaliteit maakt je sterker'. Er was een redelijke opkomst. Na de opening werd een video film vertoond, waarbij veel voor beelden uit de praktijk waren te- zien. De aanwezigen werden in drie groepen verdeeld. Groep 1 kreeg een vraag over scharrelvarkens en eieren. De conclusie van deze groep was dat de consument toch naar het goed kopere vlees en de goedkopere eieren vraagt Het scharrelvlees en de scharreleieren vragen extra werk en men moet voor deze pro ducten meer betalen. Tevens kreeg deze groep een vraag over Eco-melk. Ook dit is een arbeidsintensieve bezigheid HCHTERVELD - In verband met het feestcomité zullen er van 27 tot en met 30 april festiviteiten plaatsvinden. Het feestcomité is er inmiddels in geslaagd om tij- iens het feest 4 muziekkorpsen oaar Achterveld te halen. De mu ziekkorpsen zijn Animato uit Hooglanderveen, Lisiduna uit («usden, Ons Genoegen uit Ame- rongen en Fidelio uit Wouden berg. Natuurlijk is DWS uit Ach- Men was het er wel over eens dat de consument die hiervoor kiest wel zuivere melk krijgt en recht heeft op een goede informatie op de verpakking. Groep 2 liet de gedachten gaan over de intregale ketenbewake- ning Deze groep bleek voorstan ders te zijn van het nemen van ver- zamelmonsters in veevoeders, produkten en slachthuizen. De volgende vraag ging over de be strijding van verontreinigingen als dioxine. De mening van de groep was dat de leveranciers hiervoor aansprakelijk zijn. De met dioxine besmette materialen dienen te worden ingeleverd bij de verant woordelijke gemeentelijke instan tie. Ook besprak deze groep het ge bruik van bestrijdingsmiddelen. Na enige discussie onderling kwam men met het voorstel dat het wel de moeite waard zou zijn terveld ook van de partij. De bans zullen een stertocht lo pen door Achterveld. Deze ster tocht wordt uitgezet door DWS. De muziekverenigingen starten op vijf verschillende plaatsen in het dorp, en trekken dan naar de grote feesttent. De korpsen komen ook langs I huize sint Joseph, waar één van de korpsen een 20 minuten durende show zal geven. Bij de feesttent aangekomen zullen de vijf korp sen samen 5 marsen ten gehore brengen. Hiema is er een feest in de tent j met levende muziek. om bijvoorbeeld in maïsvelden uit te proberen hoe de oogst zal zijn na onkruidsbestnjding door mid del van schoffelen. De derde groep kreeg een vraag over het mestoverschot en de am- moniak-uitstoot. Hier kwam men tot de concluèie dat er reeds een aantal mogelijkheden zijn om de ammoniakuitstoot te verminderen Dit heet zodenbemesting, het in jecteren en het gebruik van filters. Het mestoverschot blijkt momen teel in deze omgeving nog geen grote rol te spelen Na 1992 zal er een kans bestaan op een leve- ringsplicht aan mestfabrieken. Het schrob- en reinigingswater is voor de agranërs een groot probleem Dit in verband met het feit dat de buiten gebieden nog steeds vers token zijn van riolering. Men wordt geacht dit probleem zelf op te lossen. LEUSDEN - De bugelist Rein van den Broek zal op 23 januari te zien zijn in restaurant Bos en Heide, Doornseweg 29. Het concert begint om 20.30 uur en de muziektoeslag bedraagt 2,50 per persoon. Rein zal bij dit optreden vocaal bijgestaan worden door zijn doch ter Marleen die studeert aan het conservatorium. Vader en dochter worden op hun beurt weer bege leid door het trio van pianist Jan Peter Strater. Rein heeft deel uitge maakt van de succesvolle groep 'Ekseption'. Als u vandaag of morgen een vogel in uw tuin ziet waarvan u, op het eerste gezicht, meent dat het een vink is maar waaraan u, bij nadere beschouwing, gaat twijfelen dan is het een Keep. Deze is net even anders getekend en gekleurd dan een gewone vink. Het witte schild van de vink ontbreekt vrijwel en de rug is bruin geschubd. Bij het opvliegen is de witte stuit een goed kenmerk. Van de vink is de stuit groen. Kepen zijn wintergasten en doortrekkers. Hun broedge bied ligt in de gemengde bos sen of berkenbossen van Scandinavië, waar ze van mei tot juli hun zes a zeven jongen hebben grootge bracht, in een nest van korst mos en veren. Hun gezang, wat ze alleen in hun broedge bied laten horen, lijkt op dat van de vink. In de winter ho ren we alleen hun hese lok roep waaraan ze hun naam te danken hebben: 'kèèp'. In goede mastjaren, wanneer er veel beukenootjes zijn, kunnen ze hier in flinke hoe veelheden overwinteren. Maar een keep, die het ene jaar bij ons overwintert, kan het volgend jaar in Italië wor den gesignaleerd, of in Spanje. Dat hangt af van het beschikbare voedsel. Een beuk draagt lang niet elk jaar evenveel vrucht en vaak zijn de vruchten loos. De kepen zwerven door Europa en blij ven op de gunstigste plaat sen. Daardoor vertonen ze dat grillige trekgedrag. Maar nu hebben ze, de laat ste jaren, een nieuwe bron van inkomsten ontdekt en wel de pas geoogste maïsvel den. Door de manier van oog sten blijft er nogal eens wat op de akker achter en daar profiteert de keep van. Hoe wel ze het liefst beukenoten eten, versmaden ze de mais niet. Ook onkruidzaden staan op hun menu. In het voorjaar blijven er nog wel eens enkele een poosje hier rondhangen, maar tot broeden komt het maar zel den. Een hoogst enkele keer wordt er een nestje gevon den. Gemengde huwelijken met vinken komen wel eens voor, maar blijft een grote uitzondering. Doordat ze geen verkeer ge wend zijn verongelukken er veel kepen als ze ingespan nen bezig zijn met het open breken van een beukenootje waar ze overigens, met hun krachtige kegelsnavel, wei nig moeite mee hebben. G. van L. 24 uur per etmaal lokaal nieuws op uw kabelnet Barneveld 63 Leusden 4 Ede 52 Geldermalsen 4 Buren 4 Woudenberg 4 Scherpenzeel4 Renswoude 4 Maam 4 Nijkerk 4 Centrale redaktie BDU-TV 03420-94290 Lokale redaktie: zie de colofon van de krant Advertenties: voor alle informatie: 03420-94888 Advertentie-rubrieken Kabeltjes (vraag en aanbod, 1 alleen voor particulieren), eerste 2 regels 6,- elke regel meer 6,- (tegen kontante betaling Felicitatie-rubriek: I zonder foto, hetzelfde tarief als de I Kabeltjes (tegen kontante j betaling). Felicitatie-rubriek MET foto: 25,- (korte tekst met kleurenfoto tegen kontante betaling) Info: 03420-94888 VOOR MIDDEN NEDERLAND

Leusder Krant | 1990 | | pagina 7