Drie meiden zorgen voor leuke dingen in de buurt Auto-Remko wacht tot hij achttien jaar is Lily kent Blesje van buiten en van binnen Ooievaar te koop leusKlen krone Kijkje in brandweerkazerne Disco op zondagavond Zwanen aangereden Genezende energie Postzegelbeurs Mest laten liggen Silvia Droste inHakhorst WOENSDAG 17 JANUARI 1990 plaatselijk nieuws LEUSDEN - Eigenlijk vinden ze het niets bijzonders wat ze loen. Ze doen al zolang zij zich kunnen herinneren 'gekke' lingen op en bij hun pleintje. itarike (14), Lisann (13) en Marjolein (13) organiseerden al entenkampen voor de buurkinderen, poppenkas tvoorstellin- fen, een sportdag, een bingo en maakten een 'rap' lied waar- nee ze optraden op de buurtbarbeque. Een paar weken geleden rerscheen het tweede nummer van het Zonnedauw Nieuws- dad Leusden. Kortweg de ZNB. Een buurtkrant vol verslagen ran aktiviteiten, reakties en plannen waarbij het huisnummer ran de abonnees ook nog eens telde als lotnummer. Met het pinnende lot was een taart te winnen. Marike, Lisann en Marjolein zijn al vriendinnen zolang zij zich kun nen herinneren. Manke en Marjo lein zijn geboren en getogen op de Zonnedouw, Lisann kwam toen ze ongeveer zes jaar was aan het ge zellige pleintje wonen. Marjolein's moeder herinnert zich dat dat de meiden nog heel klem waren, toen ze voor alle buurtkinderen aan het organiseren sloegen. Op en bij het plein wonen en woonden altijd veel kinderen. Marike schat dat er in 1990 minsten 40 kinderen onder de tien zijn. Ze spelen tussen de huizen in op het pleintje en achter de hui zen tussen de Zonnedouw en de basisschool de Klimrakker op het grasveld. Een van de eerste aktivi teiten die ze organiseerden was een buurtpicnic. Overal in de buurt werden kleutertafeltjes en stoeltjes naar het pleintje gesleept, waarna alle kleuters en peuters buiten gin gen eten. Marike, Lisann en Marjo lein waren toen zelf nog kleuters, maar wisten de zaken uitstekend te regelen. Ze krijgen een idee en werken het uit. Als ze ergens hulp voor nodig hebben, vragen ze dat en krijgen bijna altijd gedaan wat ze willen. De buren vinden het over het algemeen prima. Bijna iedereen werkt mee. Vorig jaar nog ontstond op die manier een zomerkamp. Op het grasveld achter de huizen wer den allemaal kleine tentjes gezet. In iedere tent pastte twee, hooguit drie kinderen. Voorzien van een slaapzak, zaklantaarn en voldoen de chips gingen heel veel kinderen uit de buurt daar slapen. Een buur vrouw kwam midden in de nacht ijs brengen waardoor het feest com pleet was. Op die manier hebben de kinde ren alle buren leren kennen. Ook de buren zonder kinderen. En de buren leerden ook elkaar kennen met als gevolg dat ze zelf ook wel zin in een feestje kregen. Vorig jaar op 9 september, organiseerden de grote mensen een barbecuefeest. Het werd een feest voor de hele buurt want de meiden organiseer den, samen met andere buurkinde ren natuurlijk de activiteiten voor de kleintjes. In de buurtkrant ZNB staat daarover van alles te lezen. Het Zonnedouw Nieuwsblad moet gekocht worden door de buurtbewoners. Het eerste num mer kostte dne kwartjes. Het twee de nummer één gulden, want dat was duurder om te maken. Van de opbrengst worden eerst alle kos ten betaald. Het geld dat overblijft wordt ge bruikt om iets leuks voor de buurt te doen. Van de winst van de eerste krant werden kleine prijsjes ge kocht voor de buurtbingo. Van de opbrengst van de tweede krant werd de taart gekocht voor de bu ren met het winnende huisnummer. Dat bleken de buren te zijn die het allerlaatst op de Zonnedouw zijn komen te wonen zodat het gelijk een welkomstgeschenk was. Van het overige geld worden de schoonmaakspullen gekocht die nodig zijn voor de autowas-drie- daagse. De broer van Marjolein, Remko, heeft deze georganiseerd. Dne da gen lang gaan buurtkinderen huis- aan-huis vragen of ze de auto mo gen schoonmaken. Voor één gul den en een kwartje beloven ze de auto grondig schoon te maken. Van buiten én van binnen. Marjolein, Marike en Lisann zeggen zich nu al te verheugen op de 'rotzooi' die ze denken te zullen aantreffen. Dat wordt weer dolle pret, voorspellen ze. Het geld dat met autowassen verdiend wordt gaat in het 'plein- potje' voor het volgende feest. Overigens moet dezelfde Remko nog doen wat hij beloofd heeft. Hij zou het Zonnedouw Nieuwsblad nog maken in een Engelse versie. Op de Zonnedouwhof zijn Ameri kanen komen wonen en die mogen de ZNB niet missen. Remko had zijn Engelse teksten afgelopen zater dag moeten inleveren. Echte kran temakers zouden zeggen dat de death-line is gepasseerd. De mei den zitten handenwrijvend te wachten op de kopij. Ze worden niet boos, ze grinniken. °P— De rubriek met Leusdens nieuws voor, over en met kinderen van 6 t/m 14 jaar ZUSDEN - Remko is vijftien....helaas. Maar weinig jongens jken zo uit naar hun achttiende verjaardag als Remko. Want anneer hij achttien is dan kan hijeindelijk....zijn rijbewijs ilen en dan....auto rijden. Autorijden kan hij nu al en niet echt. Maar het mag nog niet op de openbare weg. Hij moet ch behelpen met de enkele keer dat hij ergens op een vrij rrein even achter het stuur van zijn vader's auto kruipen mag. chter het stuur kruipen doet hij al vanaf dat hij een klein eutertje was. Eerst bij zijn vader op schoot, later toen hij een ar of zeven was leerde hij echt rijden. Omdat er niets liever as wat hij wilde. ïmko droomt van auto's, tekent ito's, spaart auto's en denkt m au- 's. Hij haast zich te zeggen dat hij ïus nog wel andere interesses ieft dan auto's. Hij is geen auto- ïk, hij is autofanaat. Het verschil is ongeveer dat hij goed is maar et gek. Hij is altijd zo geweest, jn moeder verklapt dat hij bij wij van spreken eerdere broem oem dan mama en nee kon zeg- sn. In de wieg speelde hij al met eine speelgoedautootjes en dat is blijven doen. Dat kwam mis- hien door zijn vader. Die weet lgens Remko ook heel wat van to's af en mag ze ook graag zien. 5 een gegeven moment had Rem- zeker 250 tot 300 speelgoed-au- tfjes. Als klein kleutertje wist hij dat dat geen toet-toet was die aan kwam maar bij wijze van reken een Fiat 850 S. „Ik hoorde heel snel aan het geluid wat voor n auto eraan kwam, welk merk, ilke type en met wat voor motor." dat is nooit overgegaan. Tegenwoordig spaart hij vooral haalmodellen maar ook posters dure brochures. Want Remko a hart gaat uit naar duur, snel en te. Een echte Bugati, Maseratie, een Rolls Roys, een Ferran en ook niet slecht een Peugeot. Met Peu geot heeft hij al jarenlang een spe ciale band. Als jongetje van een jaar of acht schreef hij een brief naar de Peugeot fabrieken in Pa rijs. Bij de brief stopte hij een eigen ontwerp voor een verlengde versie van het model ESP ACE. Hij zou zo graag wat foldertjes van de duurste modellen krijgen. En als het even kon een Peugeot stuur want hij was van plan een oude grasmaaier tot gemotoriseerde skelter om te bou wen. De reaktie was geweldig. Hij kreeg niet alleen een flink pak ge gevens uit Frankrijk inclusief een prachtig boek. Een week of zo later kwam de Nederlandse vertegen woordiger, de dealer, van dit merk uit Amersfoort hem hoogst per soonlijk een stuur brengen. De skelter is nooit gemaakt maar het stuur is nog te vinden op zijn kamer. Op zijn kamer staat ook een ach terbank uit een Audi. Bij de plaat selijke dealer is Remko ook be kend. Remko is maar wat trots op zijn bank. Zittend op die bank droomt hij waarschijnlijk van alle auto's die hij nu en later wil ontwer pen. Want Remko ontwerpt zelf Remko tussen zijn verzameling. auto's. Op speciaal papier maakt hij wat volgens hem met een beetje fantasie mogelijk moet zijn. Helaas moet hij het sinds kort weer zonder tekentafel doen. Wie een tafel overheeft mag zich melden. Remko is vast van plan later auto-ontwer per worden. Daarvoor zou hij naar Zwitserland moeten om daar te stu deren. Voorlopig werkt hij na schooltijd als 'vakkenvuller' bij een plaatselijke supermarkt. Een groot deel van zijn verdiensten wordt op zij gelegd zodat hij de dag waarop zijn rijbewijs binnen is, in zijn eigen auto zal kunnen stappen. Voorlopig zal dat wel geen Fer rari worden. Een ander merk is ook goed, als er maar vier wielen onder LEUSDEN - Lily (8) houdt van scha pen. Thuis hebben ze er minstens veertig, vertelde Lily's moeder. „Welnee," weet Lily absoluut ze ker, „we hebben er zeker vijftig, schrijf maar op zeven en vijftig." Dat zijn dus vier en vijftig 'witte' schapen en drie zwarte. De drie zwarte schapen hebben een naam: Bles 2 is van Lily's zus Sjoukje, Bles 1 is van Lily en de derde is een zoon van Bles 1 dus die zou je la kunnen noemen. 1 a is vorig jaar geboren. Dit jaar komen in maart nieuwe lammeren. Lily denkt van ieder schaap precies te weten hoeveel lammetjes er m de buik zitten. Lily is heel goed in voorspellen. Vorig jaar had ze het bijna alle keren goed en toen werden er 51 lam metjes geboren. Meestal is het niet eens nodig om daarvoor aan de buik van het schaap te voelen. ,Je kunt het zien aan de vorm van de buik," volgens Lily. Soms had ik het fout, geeft ze toe. „Dan dacht ik meestal dat er twee lammetjes geboren zouden worden en dan kwam er maar één. Dat kwam dan meestal doordat het lammetje op z'n zij in z'n moedefs buik lag. Normaal liggen de lammetjes na melijk alleen met hun voorpoten naar voren gestrekt voordat ze ge boren worden. "Ze doet het voor en het lijkt net of zo'n lammetje wil gaan duiken. Lily moet daar om lachen „Nou echt duiken is het na- tuurlijk niet, want lammetjes kun nen niet staan voordat ze geboren zijn." Lily ziet niet alleen aan de buitenkant hoe het met de lam metjes is. Dit jaar voor het eerst mag ze ook....aan de binnenkant voelen. „Dan moet ik zo'n grote handschoen aan. Op de hand schoen wordt spul gedaan zodat het met meer ruw is en de hand schoen zo naar binnen kan glijden en dan ga je met die handschoen bij het schaap naar binnen.Naar binnen Waar dan „Door z'n kont, grinnikt Lily. Dat durft ze best te doen. Ze vindt het helemaal met vies. Tot nu toe deed haar vader het altijd. Maar de dierenarts heeft ge zegd dat zijn hémden eigenlijk veel te groot zijn en daardoor het schaap pijn kunnen doen. Hij zei dat het veel beter zou zijn als Lily het zou doen. Nou Lily wil best. Ze heeft vaak genoeg gezien hoe het moet. Wanneer het even kan is ze erbij wanneer er lammetjes gebo ren worden. „Het is soms nodig om in een schaap te gaan om te voelen of het lammetje goed hgt. Soms moet je een beetje helpen om het dier geboren te laten wor den. Dan moet je zachtjes trekken aan de voorpootjes." Bevallingen zijn, ook bij schapen, vaak blubbe- nge bloederige gebeurtenissen. Lily vindt dat niks erg. Ze kijkt daar niet van op. „Bij de paarden is dat ook zo.Wanneer het eerste lam metje van de lente geboren wordt, eten ze bij Lily thuis beschuit met muisjes. Trouwens als het eerste veulen geboren wordt ook. „We eten nogal vaak beschuit met muisjes," geeft Lily's moeder toe. Over muizen gesproken...vorig jaar werd een heel klein lammetje ge boren. Een 'leblammetje noemt Lily dat. Zo'n lammetje lebbert' na- mehjk. 'Lebberenis zuigen of slob beren aan een Bes. Soms zorgen Lily en haar zusje voor de lamme ren die extra verzorging nodig hebben. Bijvoorbeeld omdat er te veel tegehjk geboren zijn om alle maal genoeg eten van de moeder te krijgen. Het kleine lammetje van vorig jaar hebben ze Muisje ge noemd. Omdat het zo klem was, niet omdat het grijs was. „Nee,"zei Kim het vriendinnetje van Lily daar op „dan had het net zo goed een olifant kunnen zijn." Overigens weet Lily ook precies wanneer de eerste lammetjes dit jaar te ver wachten zijn. Je kunt aan de scha pen zien, wanneer ze gedekt zijn. Sommige schapen hebben een rode vlek op hun achterwerk, de anderen een groene." Een schaap is gedekt wanneer een mannetjes schaap, een ooi dus, het vrouwtje bevrucht heeft zodat ze in ver wachting kan raken. Zo'n man netjesschaap draagt als hij "op be zoek komt" bij een ooi een soort knjtblok om zijn nek. Dat blok geeft af wanneer hij met zijn voorpoten over de rug van het vrouwtje staat. Daardoor ontstaan de gekleurde vlekken. Lily's vader loopt dus niet met een kwast zijn schapen te ver ven. Vijf maanden min ongeveer vijf dagen later worden de lam metje geboren." Een schaap kan één, twee, dne. vier en bij hoge uitzonderwg zelfs vijf schapen te gehjk knjgen. Lily houdt van scha pen. Waarom precies vindt ze moeihjk om uit te leggen. „Ik kijk er graag naar. Echt dom zijn ze niet. Een ram heeft me weieens omge gooid. Toen lag ik in de poep, tussen zijn poten en kon ik niet opstaan. Hij deed het om de lammetjes te be schermen. Wanneer je te dichtbij de klemtjes komt, gaan ze altijd stampvoeten. Dat betekent oppas sen. Bij Lily thuis kun je van verre zien wat een ooi en wat een ram is. De ooien hebben korte staarten, de rammen lange staarten. „Daar zorgt mijn vader voor want dat is schoner. Alleen bij onze Friese blesschapen gebeurde het niet want die hebben zo'n mooi wit pun tje aan hun staart.Een mooi schaap is volgens Lily: „Een schaap met een rechte rug, niet te kort, met te lang. Met mooie, zware wol die in mooie krulletjes valt en niet vol klitten en pluizen zit en een mooie zwarte snuit heeft.Zoiets als Bles 1 Lily lijkt wel alles van schapen te weten. Ze wil dan ook het allerhefst een pony! zitten Tot die tijd droomt hij weg bij de foto's waarop hij naast een auto van een duur merk staat, bij de brochures en folders waar hij er nooit genoeg van heeft of onder de posters in zijn kamer. Wie ooit in de schappen van een supermarkt de suiker tussen het zout ziet staan weet vanaf nu....hier was Auto-Nico die dacht aan een Bugatiof zo. STOUTENBURG/ACHTER VELD - Langs de weg van Stou- tenbnrg naar Achterveld staat al een paar weken een enorme ooie vaar. Het beest is zeker zes meter hoog. Het staat bovenop een nest, gemaakt op een wagenwiel en het draagt een baby. In de ge meente Leusden zie je wel vaker ooievaars in de voortuin staan. Keurig uitgezaagd of geboet seerd van papiermarché. Dan is aan iedereen die langskomt dui delijk wat er aan de hand is. Wie een ooievaar in zijn voortuin heeft, heeft op een goed moment een baby in de wieg gevonden en gelooft dat deze baby door de ooi evaar gebracht is. In Leusden geloven dus veel mensen nog in de ooievaar. Wan neer zo'n reusachtig beest in de voortuin staat zou je kunnen ver wachten dat er in het huis een reus achtige baby is geboren. Mis. Het duurde even voor de waarheid achterhaald is maar aan de Hessen weg 193 a is GEEN, we herhalen GEEN baby gekomen. De ooievaar moet gezien worden als een voor teken. Hij is zo groot omdat de be woners van het huis nog helemaal niet naar een baby uit kijken. De ooievaar is nog niet besteld. De namaak ooievaar van zes meter hoogte is geplaatst door de firma Robbertsen. Waarom en van wie dat moest is niet helemaal duide lijk. Wel dat één van de bewoners van het huis, Aalt Hendnk, bij dit bedrijf werkt en dat hij op 15 de cember getrouwd is met Anna Kleinveld. Aalt heeft moeten belo ven de ooievaar een maand te laten staan, daarna mag hij hem verko pen. Dus wie er nog een rustig, orgineel huisdier zoekt of iets leuks voor in de voortuin, kan zich vanaf vandaag bij Aalt melden. Ook al staat er een ooievaar m de tuin van Aalt Hendrik en Anna Klem veld, er is nog geen baby geboren. LEUSDEN - Wie in Leusden en Achterveld een kerstboom inlever de, kreeg een lot. Ruim tweedui zend bomen werden ingeleverd. Ongeveer vijfhonderd bomen in Achterveld en de rest in Leusden. Sommige kinderen sjouwden één boom naar een van de twee verza melpunten. Andere kinderen ver zamelden wel tien bomen. Voor iedere boom kregen ze een lot Wie een winnend lot heeft, mag vandaag, woendsdag 17 januari om drie uur bij de brandweer komen. Tien kinderen uit Achterveld en twintig kinderen uit Leusden wor den in de kazerne verwacht. Zij knjgen een videofilm te zien, een rondleiding bij de brandweer en ze mogen spuiten met de echte brandweerslangen. de kerstboomverbrandwg kregen de kinderen die een boom brachten, een lot uitgereikt. De winnaars ichten vandaag een kijkje nemen op de brandweerkazerne. LEUSDEN - Jongerencentrum De Til houdt vanaf 14 januari een vaste disco-avond op zondag. Deze avond begint om 19.30 uur en is om 22.30 uur afgelopen. Het entree geld bedraagt 2.00 en een pasje is verplicht. De zondagmiddagdisco komt hiermee te vervallen. Het programma voor de week einden ziet er met ingang van het nieuwe jaar als volgt uit. De vrijdag avond wordt de soosavond, die voor iedereen gratis toegankelijk is. Op zaterdag is er van 20.00 uur tot 23.30 uur een disco, die alweer alleen toegankelijk is voor pasjes houders. De pasjes kunnen tijdens de disco-avonden aangevraagd worden. Op de eerste zondag avonddisco wordt er een kappers- en een CD-bon verloot. LEUSDEN - De Woudenbergse postzegel- en muntenvereniging 'Onder de Loep', verzorgt op maan dag 22 januari een beurs in De Til. Het jongerencentrum De Til zal van 19.00 tot 22.00 uur geopend zijn. De beurs heeft een speciale hoek voor de jeugd. LEUSDEN - Na een zogenaamde 'milieuvlucht', waarbij de politie met een vliegtuig de omgeving ver kent op zoek naar mogelijke mi lieuovertredingen, kreeg de heer T. van O. uit Stoutenburg een pro ces-verbaal. Hij had verzuimd de mest die hij op zijn land had uitge reden binnen 24 uur onder de grond te werken. LEUSDEN - Een automobilist reed twee zwanen aan die op zondag 14 januari de Heiligenbergerweg overstaken. De zwanen die het on- LEUSDEN - In Groot Krakhorst wordt op dinsdag 23 januari een lezing gehouden over 'Genezende energie'. Daann wordt uitgelegd, dat iedereen van nature de gave heeft zichzelf en anderen te gene zen met zijn handen. Dat heet de Reiki methode. De lezing wordt ge geven door de Reiki Master Dick Nijssen. De lezing begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. geluk niet overleefden, zijn toever trouwd aan een boswachter die de beesten zal bergen. LEUSDEN - De Duitse Jazz-zange- res Silvia Droste zal op 4 februari in De Hakhorst een optreden verzor gen. Jazz-kopstukken als Stan Getz, Miles Davis en Toots Toots, hebben allemaal in haar show 'Jazz am montag* opgetreden. Deze show presenteert Droste voor de Duitse televisie. Bill Ramsey zegt over haar: 'Sylvia is simpelweg de beste Jazz-zangeres, die ik de laaste 35 jaar in Duitsland tegengekomen ben.'

Leusder Krant | 1990 | | pagina 9