SB „Alleen bouwen voor eigen behoefte" e Moespot mag weg van Achtervelders "vandaag in Se leusder krant» BDU uu kommissie geeft advies aan college over provinciale plannen Cursus hulp aan dementerende ouderen hoorzitting over inrichting van dorpsbrink druk bezocht Oranjevereniging viert verjaardag Beatrix Fietser aangereden SERVA V0LV0 KEISTAD B.V. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Bromfietster gewond APK-keuring MOLENAAR CITR0ËN KONIJNTJE IN DE WETERING HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV knnnls WOENSDAG 24 JANUARI 1990 - 21e JAARGANG NO. 39 (van de redactie) EUSDEN - „Ik merk op dat a meer ruimte neemt, dan de raad u left," waren de laatste woorden van Gijs van Woudenberg ericht aan wethouder Joost de Jongh bij de afsluiting van de ictra vergadering van de commissie Openbare Werken en Bimtelijke Ordening maandagavond. De vergadering was 'ast naar aanleiding van de provinciale nota 'Sporen naar toekomst'. De publiek tribune was overvol en veel mensen iden geen zitplaats vinden. De meesten van hen waren omen om van de commissieleden te horen dat zij tegen de ien waren. Er werd veelvuldig geapplaudiseerd bij uit en waar men het mee eens was. Voor de eigenlijke verga- ;g begon, kregen woordvoerders van het Comité Milieu- org Leusden (CML) en van het comité van Verontruste Stou- mburgers de kans aan de commissie uit te leggen waarom zij ^gen het provinciale voornemen zijn. ■71 commissie zelf was gevraagd mening te geven over de ■nbtelijke notitie, waarin onder leer staat dat er op Leusdens rpndgebied tot ver na de eeuw- ïsseling 10.000 woningen of meer ebouwd zouden moeten worden, ■oat de woorden van Van Wouden- EIerg klonk de angst door dat de róvmcie zijn zin krijgt als er vanuit Büsden niet een krachtig nee linkt tegen het voornemen om op schaal te gaan bouwen. „Ik lob de commissie goed gehoord," Hfltwoordde wethouder De Jongh. Cffizegt nee tegen dit soort groot- jhaligheid. an Woudenberg reageerde op de ndconclusie die de Jongh trok or idat alle woordvoerders van de artijen hun mening over de plan- labn gegeven hadden. Volgens De 5e >ngh kunnen burgemeester en dethouders van Leusden op 31 ja- lari, wanneer er voor de eerste 5fTt5er overleg is met Gedeputeerde 00bten van Utrecht over de plannen, et de volgende uitgangspunten de slag: de bodem van de ge- Mekken dient te zijn dat er in 5usden gebouwd wordt voor ei- ïn behoefte. Er mogen geen grenscorrecties plaatsvinden en Leusden dient zijn zelfstandigheid te houden. Verder wenst het ge meentebestuur met mee te werken aan de grootschaligheid die in de nota wordt voorgesteld. De Jongh riep de raad op niet botweg nee te zeggen tegen de provincie. „We moeten in gesprek blijven en sturen in de richting die door u verwoord is. Als u het niet wilt, onderbouw het dan en zeg dan ook waarom niet," vond hij. Daar voor had hij al laten weten dat ver zet tot het uiterste tegenoverge steld zou kunnen werken. Volgens hem zou de minister van Vrom na melijk van zijn bevoegdheid ge bruik kunnen maken om onwillige instanties en gemeentes door mid del van een zogenaamde aanwij zing te dwingen datgene te doen wat hij als bewindsman wenselijk acht bij de uitvoering van zijn ruim telijk beleid. 'Sporen naar de toe komst' verwijst naar de Vierde nota van de ruimtelijke ordening waarin het beleid van de rijksoverheid tot 2015 is vermeld. „U heeft het over de mogelijk heid van een aanwijzing," ant woordde Gert de Weerdt van de De kaart van Leusden met het gebied (boven) dat volgens het comité van Verontruste Stoutenburgers volgebouwd gaat worden als de provincie zijn zin krijgt. PvdA daarop, „maar hoe hard is dat eigenlijk allemaal. Daar moet u wel bewijzen voor hebben. Een ge meente is autonoom, totdat blijkt dat hij niet meer autonoom is. Voorlopig vind ik dat wij bij voort during moeten zeggen dat wij de plannen niet willen. Ik vind dat we het niet moeten doen. Voor eigen behoefte bouwen kan wel, maar niet zo grootschalig als de provin cie wil." Leusden '85 vond zelfs bij monde van Roef Blauw dat de commissie helemaal geen vragen, gericht aan de provincie, zou moeten formule ren, zoals De Jongh de commissie leden had gevraagd. „Het stellen van vragen zou er op kunnen dui den dat wij ons willen laten overtui gen. De antwoorden daarop zou den als argumenten door de pro vincie gebruikt kunnen worden," Zijn partijgenoot Joop Kool viel hem bij. „We moeten nu een duidelijk ja of nee laten horen." Wat hem be treft zou het nee moeten zijn. „En verder moeten we maar tegen Schapenk (de gedeputeerde die verantwoordelijk is voor het ruim telijke beleid in Utrecht) zeggen: de groeten uit Leusden." Kool verwees daarmee naar een uitspraak van Schapenk. die deze in 1985 had gedaan. Hij zijn toen dat Leusden na 1986 alleen nog maar voor eigen behoefte zou mogen bouwen. De uitspraak was door een woordvoerder van het comité van Verontruste Stoutenburgers uit het archief gevist, om duidelijk te maken dat de provincie in een re cent verleden zelf niet wilde dat Leusden grootschalig uitgebreid zou worden. Het comité verander de de naam van het rapport in 'Ont sporing van de toekomst'. Het pro vinciale plan heeft volgens het co mité maar een optie en dat is bou wen in noordelijke richting. Bij het commentaar op de provinciale nota had het comité een kaart gevoegd, waarop het gebied tussen de spoorlijn langs rijksweg Al en het Valleikanaal was ingekleurd. De enige lokatie volgens de actievoer ders om nog uit te breiden. „In dat plangbied ligt één van de best ont wikkelde bosgebieden van het Valleigebied met de oudste bomen uit de omgeving en circa 50 vogel soorten," aldus de woordvoerder van het comité. Dat was ook de mening van me vrouw Bijlsma, die namens het CML het woord voerde. „Er is hier spra ke van een systeem van bronnen, beken en een nvier," betoogde zij. „Een volledig stroomgebied zoals dat hier in de Gelderse Vallei voor komt is in ons land slechts op en kele plaatsen te vinden en is dus vrij uniek." Vreemd vond zij het dat voor woningbouw rond Amersfoort alleen gesproken wordt over het gebied tussen Amersfoort en Soest en Stoutenburg, terwijl Hooglan derveen buiten beschouwing is gelaten. Volgens haar is dat gebied echter gemakkelijk aan te sluiten op de spoorlijn Amersfoort/Zwolle. Aansluiten bij bestaande spoorlij nen is een van de uitgangspunten van 'Sporen naar de toekomst'. Ver der vond zij dat de woningbehoefte sterk afhankelijk is van economi sche omstandigheden Het ontbreken van alternatieven en van een onderbouwing het getal in 30.000 woningen was ook de 'ijitiek van enkele commissiele den. Zo bleef de mogelijkheid om m de Flevopolders te bouwen vol gens sommige raadsleden onder belicht. Jan Konijenebelt van het CDA vroeg zich af waarom de groei in de provincie Utrecht groter zou moeten zijn dan uit de natuurlij ke ontwikkelingen zou voort vloeien. In de nota van de provincie staat dat het landelijk karakter van de provincie behouden dient te blijven en dat de groei daarom in de stadsgewesten Utrecht en Amersfoort zou moeten plaatsvin den. „Hoe verhoudt zich dat tot de ontwikkeling die de provincie in Leusden wil," vroeg Konijnenbelt. „Er zijn verwachtingen gewekt bij de bewoners die hier de afgelopen jaren zijn komen wonen. Wij heb ben hen laten weten dat het Leus den waarin zij u wonen, het Leus den van de toekomst zal zijn. Dat wordt met deze plannen nu com pleet overhoop gegooid." „Dat er in Leusden in de toe komst gebouwd dient te worden, staat volgens de WD-fractie vast," zei Ton Voortman, die na Konijnen- belt aan het woord kwam. „Het uit blijven van een zekere groei zal op den duur de leefbaarheid aantas ten," vond hij. „Een explosieve groei tast evenwel de leefbaarheid ook aan. Het door de provincie voorgestelde aantal is dan ook voor de WD onaanvaardbaar." Ook Harm Offereins (GPV/SGP) en Ep Oostra waren van mening dat Leus den niet zonder meer nee tegen de provincie kon zeggen. „Dat is voor Leusden en de provincie niet goed," vond Offereins. „We moe ten de zaak in eigen hand houden." Dat kon volgens hem alleen door in gesprek met de provincie te blij ven. Oostra vond dat de provincie met de publicatie van het rapport een handige opzet had gevonden. „Op deze manier kunnen zij de weerstand peilen tegen een der gelijke uitbreiding." Hij vond het daarom nodig om met goed onder bouwde argumenten tegen de plannen te komen. Offereins en Schouten trekken verkiezingskar GPV/SGP Roda bezogd over kuil op sportpark Oostra lijsttrekker D66 Wout Vein Hamersveld neemt afscheid als penningmeester van DWS: „Ik heb altijd met plezier gewerkt." Weeser Pfeerden bij Boerenkielenbal P. A. Bruin meuwe directeur Lisidunahof: „In nieuwe structuur past een ondernemer zoals ik." Leusdern Kinderkrant Sport: Roda-zondag uit bekertoernooi geknikkerd Achterveld bereikt kwartfinale bekerstrijd Leos op gedeelde eerste plaats Antilopen verrast koploper De Hoeve Inhaalrace LHV strandt voortijdig Servicepagina WEEKENDDIENST: -941210- Pagina 3 Pagina 3 Pagina 3 Pagina 5 Pagina 5 Pagina 7 Pagina 10 Pagina 11 Pagina 11 Pagina 12 Pagina 12 Pagina 12 Pagina 13 LEUSDEN - Een niet aangelijnde hond zorgde ervoor dat bromfiet ster B. uit Leusden met een ernstige hoofdwond naar een Amersfoorts ziekenhuis moest worden overge bracht. De bromfietster die voor de hond van Leusdenaar P. moest uit wijken maakte een lelijke val en liep daarbij een hoofdwond en een letsel aan haar rechteroog op. Te gen de eigenaar van de hond is proces verbaal opgemaakt. LEUSDEN - De Thuishulpcentrale Eemland (THC) houdt op donder dag 1 februari een introductiebij eenkomst voor vrijwilligers die de menterende ouderen willen hel pen. De bijeenkomst wordt gehou den in het gebouw van de Maat schappelijke Dienstverlening Eemland aan de Bloemendaalse Binnenpoort 7, Amersfoort. De aan vangstijd is 14.00 uur. Na de bijeenkomst start de cur sus 'Hulp aan dementeienden'. De THC zoekt tevens vrijwilligers die hulp willen bieden aan mensen die thuis een gehandicapte verzorgen. Voor informatie: 633924 (vóór 12.00 uur). (door Marianne de Valck) 'HTERVELD - De Moespot mag wel weg van de meeste ihtervelders die op uitnodiging van het gemeentebestuur, gavond, een hoorzitting bijwoonden in de Roskam. Het historisch besef dat ervoor zorgde dat de Moespot een ital jaren geleden behouden bleef, zou volgens veel aanwe- nu te redden zijn met behulp van een 'monumentje', eer de Moespot zou verdwijnen zou de door de gemeente ien voorgestelde Brink veel mooier kunnen worden dan gens de huidige voorstellen. De plannen die gisteravond ter e stonden werden door geen enkele spreker toege- Wethouder Joost de Jongh en zijn ambtenaren werden iendelijk maar beslist verzocht het huiswerk over te doen en opmerkingen van de aanwezigen te verwerken. De ruim Iftig Achtervelders waren het er niet over eens hoe de Brink teindelijk uit zou moeten zien, behalve dan dat een muziek- welkom was. Henk Ossendrijver beloofde daarvoor te en zorgen. hoorzitting van dinsdagavond georganiseerd om de inwo- van Achterveld in de gelegen- te stellen hun mening te geven de plannen die door de ge uite Leusden zijn voorgesteld. Deze plannen hebben betrekking op het gebied begrensd door de Jan van Arkelweg, het Laantje en de Renünckstraat. Waar nu nog verwaarloosd grasland, een moes tuin op gemeentegrond en wat schuren staan, zou een 'versterkt hart van Achterveld' moeten verrij zen. Een hart met een groene Brink waarom heen 10 vrije sector wonin gen, de Moespot en de Kerk zou den moeten staan. Joost de Jongh liet weten voortvarend te willen be ginnen. Volgende maand zou de aanvraag van een krediet in de raad besproken kunnen worden, waarmee het beoogde groen zou kunnen worden ingezaaid. De wo ningen zouden er volgens zijn glo bale tijdrekening voor eind vol gend jaar kunnen staan. Deze voorstellen betekenen dat de gemeente afziet van haar voor nemens in het betreffende gebied een 'nieuwe Moespot' en nieuwe winkels neer te zetten. De oude Moespot moest blijven staan van wege de historisch waarde. In dit gebouw werd in 1945 een bijeen komst tussen Duitsers en geallieer den gehouden waarbij de voedsel- droppings besproken werden. Aan meuwe winkels was volgens de wethouder in Achterveld geen behoefte. Over de winkels werd de rest van de avond geen woord meer gezegd. Over de Moespot des te meer. De stedebouwkundige inge nieur van de gemeente, H. Bok horst en het hoofd van de afdeling Ruimtelijke ordening en Algemene zaken, J.A.G. van Ophem waren met wethouder Joost de Jongh naar Achterveld gekomen om hun plan nen voor te leggen. Henk Ossen drijver had er door middel van in het dorp opgehangen plakkaten voor gezorgd dat de opkomst gro ter was dan verwacht. Het aantal bezoekers deed de wethouder op merken dat de opkomst m Achter veld voor het plan dat tien wonin gen behelst, ongeveer gelijk was aan de opkomst van een soortgelij ke hoorzitting in Leusden, afgelo pen maandag, waar het ging om tienduizend woningen. Al snel zette Henk Ossendrijver de toon voor de avond. Hij was het beslist niet eens met het gemeen telijk voorstel. Hij was de eerste van vele sprekers die er op wezen dat de kerk ruimte om haar heen nodig had. Hij pleitte voor een dorpsbrink met de kerk als mid delpunt. Daarbij 55 plus woningen, in plaats van de geplande vrije sector woningen. Volgens hem had onderzoek, door de Vrouwen Ad vies Commissie voor woningbouw, uitgewezen dat er een jaarlijkse behoefte van 7 of 8 van dergelijke woningen in Achterveld bestaat Jan van Nimwegen had er geen moeite mee dat zijn moestuin moet verdwijnen, wel dat er gras voor m de plaats komt. Zijn voorspelling dat het gras spoedig in 'een bende' zou veranderen kreeg algemeen applaus. Vrij algemeen waren de sprekers van mening dat de Ren- tinckstraat zoals hij nu over het ter rein loopt, met een flinke bocht, zou moeten veranderen of zelfs ver dwijnen. De ex-voorzitter van de Jeug draad, Brouwer, die een aantal ja ren geleden vanuit deze functie voor het behoud van de Moespot geknokt heeft, zou nu de Moespot graag zien verdwijnen. Het groot ste deel van zijn publiek was het met hem eens. De Moespot gehuis vest in wat restte van de Smt Joseph school, is volgens hem en velen met hem, oud en lelijk en zal on danks de recente opknapbeurt spoedig opnieuw voor hoge kosten zorgen. Een nieuw gebouw voor de jeugd, al dan niet gecombineerd met de sporthal, peuterzaal Hum- meltjeshonk en de bibliotheek werd in vele variaties op vele loka- ties rond de Brink voorgesteld. Joost de Jongh vond deze vrij algemene wens 'opmerkelijk'. Hij wees er keer op keer op dat veel Achtervelders nog kort geleden ie der voorstander van afbraak 'ge brek aan historisch besef was ver weten. Aan dat besef tilden de meeste aanwezigen met zwaar. Een monumentje zou genoeg zijn. De Jongh's tegenwerpingen dat niet iedereen daar in Achterveld vol gens zijn ervaringen zo over denkt, werden weggewoven. In de zaal werd de opmerking gemaakt dat een aantal mensen zich daar wel erg druk over hebben gemaakt maar dat het nog maar de vraag is of ze dat namens de meerderheid f Moespot mag best weg van de Achtervelders. LEUSDEN - De Oranje Vereniging Leusden viert op woensdag 31 ja nuari de verjaardag van koningin Beatrix in de Til, Hamersveldse- weg 30. Om 9.30 uur is er een ochtend voor 'jongeren van vroe ger". Om 10.00 uur geeft Bronskina- de een optreden. 's Avonds is er een schut- en klaverjasavond. Aanvangstijd is 20.00 uur, de zaal is vanaf 19.30 uur open. Inschrijfgeld is ƒ2,00 voor leden, ƒ4.00 voor niet-leden. In schrijven kan bij Bokkers, telefoon 940809. Tevens is er een bingo avond met leuke prijzen. van de bevolking deden. De varia- ties over waar een meuwe Moespot dan wel zou moeten komen werden spoedig gepresenteerd met een dermate grote stelligheid dat de wethouder zich keer op keer ver plicht voelde de toehoorders er aan te herinneren dat er wat betreft de gemeente nog niet aan gedacht wordt de Moespot af te breken. Aan het einde van de bijeen komst kregen de heren van de ge meente namens de aanwezigen, bij monde van H. Voltman te verstaan dat ze met hetgeen ze die avond gehoord hadden maar eens een goede stedebouwkundige aan het werk moesten zetten. Deze zou de kerk als uitgangspunt moeten ne men voor de aanleg van een echte dorpsbrink die zou aansluiten op de jan van Arkelweg. De wethou der zegde toe de Achtervelders bij de plannen te blijven betrekken. De Brink in AchterveldAls de plannen doorgaan, moet de schuur weg. LEUSDEN - De Scherpenzeler V. reed maandagavond om half zeven tegen fietser M. uit Woudenberg aan. De Scherpenzeler die met zijn auto moest uitwijken voor een groep fietsers die zonder licht op de Leusbroekerweg reed, kon niet voorkomen dat hij een fietser van die groep raakte. De fiets raakte beschadigd. AMERSFOORT DEALER Amslerdamseweg 1 Ie! 033-630154 ml Automobielbedrijf y H. Th. van 't Klooster Hamersveldseweg 14 Leusden Tel. 033-941243 MITSUBISHI DEALER Hogeweg 45 - Amersfoort Telefoon 033-724624 Nijverheidsweg Noord 61 Amersfoort Tel. 033-630304 Donderdag koopavond. HOORZITTING Ontsporende toekomst?".

Leusder Krant | 1990 | | pagina 1