ffereins en Schouten trekken erkiezingskar van GPV/SGP Programma van eisen Tioet herzien worden" Roda bezorgd over kuil op sportpark LEUSDEN Oostra lijst trekker D66 leusdep krant Massagetechnieken en Russisch trekken veel belangstellenden ÏÏokaaL Gemeente:Gat binnen drie weken dicht" Drie auto's op elkaar Leusden Achterveld Leusdenaren schrijven vlot in voor cursussen van Latent Talent In de vuurlinie Geen voorrang Inbraak Inbraak woning ve mkindegeimde/ plaatselijk nieuws WOENSDAG 24 JANUARI 1990 sa m id. (van de redactie) EUSDEN - Harm Offereins en Jan Schouten zullen in de lende verkiezingscampagne voor de gemeenteraad de kar eken van de gecombineerde lijst van het Gereformeerd itiek Verbond en de Staatkundig Gereformeerde Partij. Met ereins als lijsttrekker is het belangrijkste doel van de twee tijen minstens met twee zetels terug te keren in de nieuwe d. „En wij hebben de indruk dat het maatschappelijke agvlak daarvoor in Leusden aanwezig is", liet GPV-voorzit- iek Vogelaar tijdens een persbijeenkomst weten. „Boven- i weten we dat Harm Offereins voor zijn werk als raadslid alleen in eigen kring waardering oogst. We hopen dan ook beetje op een 'Offereins-effect' bij de verkiezingen." at Harm Offereins, de nummer op de gecombineerde lijst van en SGP, straks terug zal keren nieuwe raad, lijdt eigenlijk twijfel. Als dat gebeurt, be- Offereins aan zijn vierde peno- als raadslid in de gemeente ;den. Maar binnen de beide verenigingen heerst duidelijk :me over het binnenhalen een tweede zetel. GPV-voor- Vogelaar: „En daar zijn ook ijzingen voor. We hebben nu in paar keer op een haartje die (de zetel gemist. Bovendien ik de indruk dat ons potentiële oraat met het groeien van de leente dermate is toegenomen, die drempel nu genomen zal >eten worden." AIs dat inderdaad gebeurd, zal t Schouten de tweede raadszetel ast Offereins gaan innemen. n Schouten...tweede man... Schouten is, integenstelling tot Of fereins, van SGP-huize. Schouten, stammend uit Staphorst, is momen teel in Hoevelaken in het onderwijs werkzaam. Op het eerste gezicht vertoont het programma van GPV en SGP geen al te verrassende standpun ten. Opvallend is wel dat de partij m de korte tijd die daarvoor onge twijfeld gegeven was, anticipeerde op de notitie 'Sporen naar de toe komst' van de provincie Utrecht, waarin de discussie op gang wordt gebracht over mogelijke (forse) uitbreiding van Leusden. Het is niet ondenkbaar dat juist dat thema de komende campagne volledig zal beheersen. Harm Offereins vindt het jammer dat de provincie uitgerekend nu vlak voor de gemeenteraadsver kiezingen met een dergelijk stuk is gekomen. Offereins: „Het tijdstip precies in de verkiezingstijd is ui terst ongelukkig, omdat we geen tijd hebben gehad een gefundeerd oordeel te vormen over de plan nen." PRAGMATISCH Het GPV/SGP komt ten aanzien van de plannen met een uiterst pragmatische opstelling in de kwestie (overigens geheel in de traditie van het raadslid Offereins), die op dit moment de emoties hoog doet oplaaien. Waar andere partij en al op voorhand 'nee' zeggen, benaderen GPV en SGP de zaak kennelijk met het hoofd. „Een extra groeitaak voor de gemeente Leus- Harm Offereins...vierde periode?... den na 1995 wordt niet bij voorbaat afgewezen. Definitieve besluitvor ming kan pas plaatsvinden na diep gaand onderzoek naar de noodza kelijke omvang van een eventuele uitbreiding en naar de gevolgen, die deze voor de gemeente Leus den zal hebben. In elk geval dient te worden voldaan aan een zorg vuldige afweging van milieu, so ciaal-economische en stedebouw- kundige aspecten. Ook zullen daartoe de benodigde financiële middelen door de rijksoverheid moeten worden gegarandeerd", al dus de passage in het verkiezings programma. Harm Offereins licht het standpunt van zijn partij ander toe: „Het is wat ons betreft wat al te gemakkelijk om op voorhand 'nee' te schreeuwen. Per slot van reke ning zijn we met z'n allen niet alleen inwoner van de gemeente Leus den, maar ook van de provincie Utrecht en Nederland. Ik wil daar mee zeggen dat je de verantwoor delijkheid als gemeente niet klak keloos naast je neer kan leggen en je opstellen in de trant van 'uitbrei den best, als het maar niet hier is'. Als de noodzaak tot meer wonin gen in de toekomst duidelijk is en de provincie op grond van een dui delijke visie meent dat een deel daarvan in Leusden moet komen, moet dat bespreekbaar zijn. Dat betekent overigens niet dat wij met kritisch ten opzichte van de provin ciale plannen staan. Integendeel, wij hebben ook nog voldoende vraagtekens gezet bij 'Sporen naar de toekomst'. Ook wij missen een inhoudelijke onderbouwing bij het hele verhaal. Maar dat wil nog niet zeggen dat we bij voorbaat de deur dicht willen gooien." MILIEU Een belangrijke plaats is in het verkiezingsprogramma van GPV/ SGP ook weggelegd voor het mi lieu. En mocht de argeloze lezer van het program de indruk knjgen dat dat is ingegeven door het mo dieuze karakter van dat thema, dan moet dat volgens voorzitter Voge laar toch op een misverstand be rusten. „De zorg voor het milieu is een regelrecht gevolg van onze le vensbeschouwing. Wij dragen zelf de verantwoordelijkheid voor de Schepping." Vertaald naar het ge meenteraadsprogramma betekent dat, dat volgens GPV/SGP ook daadwerkelijk uitvoering zal moe ten worden gegeven aan het Mi lieubeleidsplan, zoals de gemeente dat in het afgelopen jaar opstelde. Raadslid Offereins zegt zelf de komende raadsperiode vooral de gevolgen van de ambtelijke reor ganisatie nauwlettend te willen vol gen. „Maar ook de contacten tus sen burger en gemeentelijke over heid zullen wat mij betreft de aan dacht moeten krijgen", aldus Offe reins. In grote lijnen wijkt het program ma van GPV en SGP niet veel af van dat van de andere partijen. Toch komen hier en daar eigen geluiden naar boven. Bijvoorbeeld ten aan zien van het vacaturebeleid. Om de juiste mensen in de ambtelijke or ganisatie te krijgen, achten GPV en SGP het uitgangspunt van positieve discriminatie geen juiste, zo schrijft het verkiezingsprogramma. „In va catures moet als regel de meest geschikte kandidaat worden be noemd", aldus het program. uUSDEN - Het programma van ten waaraan de toekomstige andweergarage moet gaan vol- ten, zal herzien moeten worden, it bleek tijdens de commissie- irgadering die donderdag 18 ja- lari in het gemeentehuis werd thouden. Het huidige program- a van eisen ontlokte aan Gert t Weerdt (PvdA) de opmerking: Jaat het hier om de bouw van in brandweerkazerne of om die in een zalencentrum." 3 lijst staat volgens de commis- J Bieden vol met luxe voorzienin- die in deze tijd van bezuirugin- met op hun plaats zijn. Zo staat bijvoorbeeld in het programma er een magnetron, een diep er en een bakoven in de keu van de brandweergarage moet len. In het complex zouden :s 6 cai-aansluitingen aange- gd moeten worden. „Die zullen el voor zwart-wit toestellen ge mikt worden," verzuchtte PvdA'er art De Weerdt met licht ironische em. De noodzaak van een tapin stallatie werd door hem in twijfel getrokken met de uitspraak: „Om te kunnen blussen moet je zeker ook kunnen tappen." Hilariteit ver oorzaakte de eis dat tropisch hard hout slechts dan gebruikt mag wor den als meuwe aanplant van hard hout verzekerd is. Volgens Joop Kool (Leusden '85) een lastig te controleren zaak. Omdat de commissie zoveel moeite had met het programma werd de heer C.J. Huybrechts, ambtenaar van de afdeling Bouw en Woningtoezicht, gevraagd een toelichting te geven. Toen het dui delijk werd dat het programma niet alleen uit eisen bestond maar ook uit wensen die bespreekbaar wa ren, kwam Wil van de Kar (CDA) met het idee het programma te splitsen in een lijst met eisen en een met wensen. Volgens D66'er Ep Oostra kan het plan van eisen pas gepresen teerd worden, als duidelijk vast staat wat er in komt te staan. An ders kan de gemeente niet in schatten welk bedrijf het goed koopst het complex kan bouwen, en dus in de arm genomen moet worden. „Het is dus zaak het pro gramma van eisen eerst nader te preciseren," aldus Oostra. De bedoeling is dat het program ma van eisen/wensen aangeboden wordt aan een bedrijf dat ën het ontwerp èn de bouw op zich zal nemen. Momenteel staan er drie bedrijven op de lijst waaruit de ge meente een keus zal maken. Het minst favoriete bedrijf is 'Project ontwikkeling Drachten'; De com missieleden vroegen zich af of dit bedrijf wel ervaring heeft met het bouwen van brandweergarages. Ook heeft de gemeente Leusden met dit bedrijf, dat verantwoor delijk is voor de bouw van De Korf en de sportzaal in Achterveld, in het verleden minder goede erva ringen gehad. Een andere kandi daat is Van Hoogevest uit Amers foort, die de brandweerkazerne in Amersfoort op haar naam heeft. Het derde bednjf is Bruil uit Am- hem die de brandweerkazerne in Ede heeft gebouwd. De commissie had ook moeite met de vermelding van een oefen terrein in het programma. Eerder had het college toegezegd dat er gebruik gemaakt zou worden van het regionale oefenterrein in Soest Er werd dan ook vreemd opgeke ken dat dit terrein weer op de lijst stond. Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke woensdag. Redaktle: Daan Bleuel en Stefan Steenkamp. Redaktle-secretarlaat: Mia Veen en Marijke Bakker. Inlevering kopij en advertenties: Uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur Redaktle en administratie: Kantoor Leusder Krant, Asschatterweg 19, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie) Abonnementsprijs: Kwartaal f 13,30, halfjaar 26,10, jaar 49,50. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor woensdagmiddag 17.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (woensdag tussen 17.30 en 18 30 uur), tel. 033-945272. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag: 03420-S4206. Nabestellen foto's: De meeste In de Leuader Krant gepubliceerde foto's kunt u nabe stellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B.V. te Barneveld, met duidelijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, het num mer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 15,- voor luchtfoto's (formaat 20x25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste fotofs) thuis. DE LEUSDER KRANT la een uitgave van de BDU-Krantenkomblnatie te Barneveld. LEUSDEN - Er is ontzettend veel belangstelling voor de curssusen Oosterse massagetechnieken uit het voorjaarsaanbod van Latent Talent. Ook voor de cursus Rus sisch hebben veel mensen zich ingeschreven volgens Friedy Borghuis, die met een aantal an dere vrijwilligers verantwoor delijk is voor de organisatie van de lessen. Tegen een bepaalde vergoeding kunnen Leusdenaren zowel in het voor- als najaar in schrijven op een gevarieerd aan bod. Het gaat om cursusen waar in bestaande Leusdense organi saties nog niet in voorzien. Na verspreiding van het lesboekje huis-aan-huis en de open dag af gelopen zondag hebben 800 men sen zich voor een van de cursus sen ingeschreven. Men Kan zich bij Latent Talent niet alleen bekwamen m massagetech- rueken talen als Russisch, Zweeds of Spaans, maar ook creatieve tech nieken als Origami, emailleren, sie raden maken en aquarelleren. Ook wordt er een computercursus ge geven. De meeste cursussen zijn inmideels vol. Zo moesten nogal wat kinderen teleurgesteld worden die zich hadden opgegeven voor de cursus ongami. Volgens Friedy Borghuis is de belangstelling van kinderen voor Latent Talent in het voorjaar ge woonlijk wat groter dan in het na jaar. „Ik denk dat ze dan wat eer der toestemming van hun ouders krijgen om mee te doen,"denkt zij. Bij de cursus Spaans is nog vol doende plaats. De belangstelling was daar niet zo groot, waarschijn lijk omdat de lessen overdag gege ven worden, denkt Borghuis. Het aanbod is m januari minder groot dan in het najaar, omdat dan begonnen wordt met een aantal ta len, die tot het einde van het sei zoen duren. In het voorjaar worden deze uit het aanbod gehouden, om dat alleen inschrijving in septem ber mogelijk is. Veel mensen den ken dat zij bericht krijgen als zij aan een cursus kunnen deelnemen. „Geen bencht is echter goed be richt," zegt Borghuis. „Mensen hoe ven niet te wachten tot ze van ons een kaartje krijgen. Als ze dat wel krijgen,betekent het dat er gen plaats voor hen is en dan krijgen zij het lesgeld terugbetaald." De meeste cursisten betalen dat steeds meer op het moment dat zij inschrijven. Op de open dag die elke keer na de verspreiding van het lesboekje wordt gehouden, blijkt steeds meer dat er al veel cursussen 'vol' zijn. Borghuis vraagt zich dan ook af of het organiseren van een open dag nog wel zinvol is, of dat deze misschien een dag na de verspreiding van het boekje moet plaatsvinden. In december werd op het Burgemeester Buiningpark. onder toeziend oog van de camera 's van de Vara, vervuilde grond afgegraven bij een kassa-hokje op het terrein van Roda. Naar de zin van de voetbalvereniging bhjft het volgeregende gat te lang open liggen en vormt het zo een bedreiging voor spelende kinderen. LEUSDEN - „Het gat in de grond bij de Roda-kantine op het Burgemeester Buiningpark zal binnen enkele weken dichtge gooid worden", zo liet de voorlichter van Leusden weten. Het gat, dat onstaan is door het weggraven van vervuilde grond, is velen een doorn in het oog. „Het wordt hoog tijd dat de zaak eens geëgaliseerd wordt", aldus Jan Hondeling, lid van het hoofdbestuur van Roda. De kuil werd op 12 december vong jaar gegraven om vervuilde grond af te voeren. Een lekkende olietank zou de bodem verontrei nigd hebben. De plek op het Bur gemeester Buiningpark werd bij een onderzoek naar bodemvervui ling in de gemeente gelokaliseerd. In december werd de vervuilde grond door de firma Schoonhoven afgegraven, wat de gemeente 28.000,- kostte. Tijdens de afgra ving was de Vara aanwezig, die opnamen maakte voor het televi sieprogramma 'Vroege vogels'. Daarin werd aandacht besteed aan het opruimen van kleine bodem verontreinigingen. Na het afgraven wezen bodem monsters in januan uit dat de bo dem en het grondwater inderdaad vervuild waren. „Maar licht tot zeer licht vervuild", aldus de voorlichter van de gemeente. Een klein per centage lood, zink en cadmium werd m de grond aangetroffen. Volgens enkele bezoekers van Roda vormt het gat een bedreiging voor de veiligheid van kleine kin deren. Het vol regenwater staande gat is in het midden zo'n twee meter diep. De gemeentevoorlichter kon het met deze kritiek niet eens zijn. „Wij hebben er dranghekken om heen laten plaatsen. En iedereen weet dat die hekken er niet voor niets staan. Ieder heeft zijn eigen verantwoordelijkheid. Als kinde- j ren over de hekken heen klimmen j om te kijken wat er in de kuil te zien is, valt dat natuurlijk met meer on der de verantwoordelijkheid van de gemeente", aldus voorlichter Jan Jaap André die zijn betoog be sloot met: „Als het licht verontrei nigde grondwater via de riolering afgevoerd zal zijn - waarmee deze week waarschijnlijk al zal worden begonnen - kan de kuil binnen drie, vier weken dicht gegooid worden, aangenomen dat alles gesmeerd loopt." LEUSDEN - De Leusdense afdeling van D66 heeft Ep Oostra gekozen tot lijsttrekker van de partij m de campagne voor de gemeente raadsverkiezingen, die 21 maart zullen worden gehouden. Oostra zit sinds 1982 in de Leusdense raad. Op de groslijst van de democraten, die in de zittende raad met één zetel vertegenwoordigd zijn, staat Ton Geijsberts tweede en Henk de Vries derde. door Jan Versteegt. Voor het eerst in deze win ter krijgt de westelijke stro ming vleugels. Hij wordt flink versterkt, enerzijds vanwege diepe depressies op de oceaan en anderzijds door een zich naar de Azoren terugtrekkend hogedrukge- bied. Op 10 km hoogte raast de wind met snelheden van ongeveer 300 km per uur vanuit het zeegebied bij New-Foundland naar het vasteland van Europa. Die straalstroom zal vanaf van daag iets zuidelijker komen te liggen. Het gevolg is, dat wij recht streeks in de vuurlinie te rechtkomen van stormde- pressies, die vanuit IJsland via Schotland de Noordzee opzoeken. Daar zal het de ko mende dagen stevig gaan waaien en het is niet uitge sloten dat morgen op het noordelijk deel een zware storm de wateren aldaar zal geselen. Natuurlijk krijgen wij in dat geval een staart mee. De kans is echter groot, dat het zwaarste geschut voor de kustprovincies is wegge legd, maar ook bij ons zal de wind dan tot hard en bij vla gen tot stormachtig aanwak keren. De vlam is dus in de pan geslagen en de dagen tot en met het weekeinde zal er voor de weerliefhebbers ein delijk weer eens wat spekta kel op de mat worden gelegd, na een saaie periode die van af de Kerstdagen ons weer beeld heeft bepaald. Het moge duidelijk zijn dat bij zo veel onrustzaaiers in de buurt de neerslag niet kan uitblijven. Dagelijks zal er wat regen of buien vallen en daarmee krijgt het weer beeld een sterk wisselvallig karakter. Het is niet onmogelijk dat er deze week meer neerslag in de meters zal belanden dan tot nu toe in de hele maand. De gewijzigde opstelling van de druksystemen heeft eveneens gevolgen voor het Alpengebied. Wekenlang heeft men daar neerslag van betekenis moeten ontberen, maar de computers bereke nen naar donderdag toe 10 tot 20 mm. Dat zal op de wat hogere delen tot een vers pak sneeuw aanleiding geven en diegenen die komend week einde afreizen naar de win tersportgebieden staan daar door betere condities te wachten, vooral op de wat hogere delen. Morgen koerst een diepe de pressie langs Engeland naar de Noordzee. Dan zal het on stuimig weer zijn met op nieuw regen. Het is eerst met 10 graden nog erg zacht, maar het ziet er naar uit dat tegen het einde van deze week wat koudere lucht ons kan bereiken. Dat kan ge paard gaan met gure buien, die later een wat winters ka rakter kunnen krijgen. De temperatuur wordt geleide lijk iets lager. Echt winter weer zit er bij ons nog niet in. Zeer koud is het nog altijd in het noorden van Europa en in Rusland. Onder een hoge- drukgebied van ruim 1050 millibar, komt het in die stre ken tot zeer strenge vorst. Achter de Oeral vriest het in sommige gebieden meer dan 40 graden. Die kou kan voor lopig niet naar ons uitstro men. De tweede tien-daagse perio de van deze maand verliep in Leusden een stuk warmer dan de eerste. De gemiddel de temperatuur bedroeg nu 5.2 graden, tegen 3.1 in de eerste decade. Het bleef met 10 mm aan de droge kant. Er waren in de periode slechts 2 vorstnachten. LEUSDER KABELKRANT Kanaal 4 CAI Leusden Dagelijks kontinue lokaal nieuws en service-berichten. Voor uw aankondigingen en andere benchten kunt u bellen naar de Redaktie Éeusder Kabelkrant, Asschatterweg 19, Leusden, telefoon 033-941495. Vraag naar Daan Bleuel of Stefen Steenkamp. Informatie over adverteren via het snelste medium van Leusden: 03420-94274 (Ton Roskam) Opgave advertenties: Kantoor Leusder Krant, 941495 of 03420-94255 (Conny v.d. Bnnk). DE LEUSDER KABELKRANT de huis-aan-huis beeldbuis krant van Leusden. Enkele tarieven: KABELTJE (alleen voor particulieren): vraag en aanbod- regeladver- tenties. Eerste 2 regels ƒ6,- per dag. Elke regel meer 6,- per dag. Opgave en betaling uitsluitend kontant op ons kantoor. KABELSPOT (deelpagina zonder logo), met kleurgebruik, 75,- per dag. BEELDPAGINA (met logo): tarieven op aan vraag Kontrakt-korting mo gelijk. LEUSDEN - Bromfietser S. verzuim de vrijdag 19 januan voorrang te verlenen aan automobolist B. die op de Hamersveldseweg reed. De Ci- troén van B. werd door de brom fietser geraakt toen deze de uitrit van de Kuiperij af kwam. LEUSDEN - In de nacht van 19 op 20 januan is er ingebroken m De Hob- bit. De daders wisten via een gefor ceerd schuifraam de school binnen te komen. Uit het gebouw werd niets meegenomen. Van de daders ontbreekt ieder spoor. LEUSDEN - Na een mislukte poging een slijterij aan de Hamersveldse weg binnen te komen, besloten in brekers op zondagavond 21 januan hun geluk in de woning boven de slijterij te beproeven. Gealameerd door de bewoners die thuiskwa men kozen de daders, alweer zon der buit, het hazepad. De zaak is in onderzoek bij de politie. LEUSDEN - Twee automobilisten uit Leersum werden dinsdag om streeks half negen geramd toen zij op de Doornseweg voor een stop licht stonden te wachten. Het voer tuig van V. uit Driebergen die het ongeluk veroorzaakte, raakte daar bij total loss. De man uit Driebergen zag de twee auto's die voor het stoplicht stonden te wachten te laat en knalde op de wagen van M. uit Leersum die daarna de wagen van T. uit Leersum raakte. Er vielen geen gewonden. Woensdag 24 januari 19.30 uur tot 21.30 uur. Onderwijs markt, De Korf, De Smidse 1 Donderdag 25 februari 20.00 uur: Discussieavond WD over verkeersplan, Ros Beyaart, Hamersveldseweg Vrijdag 26 januari 20.00 uur Film Rainman, De Til, Hamersveldseweg 30 Zaterdag 27 januari 21.00 uur: All Rise, De Geut, Zwar- teweg 29 Donderdag 25 januari 13.30 uur: bejaardensoos, 'Ons Gebouw' 20.00 uur: Thema-avond ABTB- KPO-WN, zaal 'Buitenlust' 20.00 uur: Ledenvergadering Zon nebloem, 'Ons Gebouw' Zaterdag 27 januari 12.00 uur: Radioprogramma Pa perclip, 'De Klaveet' 20.00 uur: Disco Show, 'De Kla veet' Dinsdag 30 januari 9.00 uur: Welfareclub Zonne bloem, 'Ons Gebouw' Woensdag 31 januari 9.00 uur: Handwerkhobbyclub, 'De Moespot'

Leusder Krant | 1990 | | pagina 3