,In nieuwe structuur past een ondernemer zoals ik' Bezwaar tegen plan Pon-lijn Ingezonden Octopus leusder krant ïeuwe direkteur P. A. Brum (42) van Lisidunahof: Roodborstje Film Reve in Claeverenblad KIJKKRANT WOENSDAG 24 JANUARI 1990 plaatselijk nieuws SDEN - Het aantreden van de heer P.A. Bruin als direkteur Igemene Zaken betekent een definitieve wijziging in de ma- agement-structuur van de Lisidunahof. De psycho-geriati- he inrichting waarin over het algemeen aan dementie lijden- i ouderen worden opgevangen, heeft geen medisch-direkteur eer. De opvolger van medisch-direkteur dr.F.F.L. Vlak ziet chzelf in de eerste plaats als zakenman en ondernemer, literaard met hart voor de zaak maar vastbesloten om van de sidunahof een gezond bedrijf te maken waarvan het rende- ent ten goede komt aan personeel en bewoners. „Zoals bij eder bedrijf is het streven hier winst te maken. Winst waar- loor we kunnen investeren in betere zorg," luidt de visie van de lie uwe direkteur. Bruin voor de ingang van Lisiduanhof: Vroeger legde de leiding van een verpleeghuis het zwaarste accent op de zorg. In de nieuwe visie is er meer aandacht voor de beheerszaken. Daarvoor is een logistiek manager nodig. *ot het aantreden van de heer Iruin stond de Lisidunahof onder Biding van twee direkteuren. Dr. flak als direkteur geneesheer met le verantwoording voor de behan- leling van de patiënten en me- irouw H. Schonewille als verpleeg- cundig direkteur met de verant woording voor het personeel. Deze itructuur is nu als verouderd be- rtempeld. Volgens Bruin is de Lisi- lunahof een van de laatste ver- jleeghuizen waarbij een organisa- iewijziging is doorgevoerd. Na het vertrek van dr. Vlak naar Huizen is jekozen voor de benadering van 'isiduna als bedrijf. Naast Adriaan Jruin als direkteur Algemene Za- cen blijft Ineke Schonewille direk- eur, maar haar sector heet nu pa- iëntenzorg. Het hoofd van de afde- ing paramedische dienst, de heer B.Koot, heet nu coordinator behan deling, waarmee hij het medische deel van Vlak's taken heeft overge nomen. Daarmee is een nieuwe structuur ingevoerd, waarin de be handeling (Koot), zorg (Schonewil le) onder het beheer (Bruin) zijn opgenomen. De nieuwe plek wordt bezet door een man die al bijna zeventien jaar werkt bij de Lisidunahof. Ooit begonnen als administrateur heeft hij vanaf bijna het prille begin van het verpleeghuis in Leusden alles te maken gehad met het feitelijke reilen en zeilen. Zijn aanvankelijke verantwoording voor het opzetten en begeleiden voor de financiële, personele en patiëntenadministra tie leidde er in de jaren zeventig er toe dat hij een dubbelfunctie be kleedde. Behalve hoofd-admini- strateur was hij hoofd-personeels- zaken. Nadat de afdeling perso neelszaken volledig opgezet en be mand raakte, stootte hij deze taak door Marianne de Valck af om voor 90 procent als admini strateur in dienst te blijven. De ove rige tien procent besteedde hij zo als hij het zelf zegt "aan zijn hobby". Want Bruin is een echte onderne mer en wilde het zakenleven uit proberen. In winkelcentrum de Ha mershof drijft zijn vrouw de kin derkledingzaak Ot en Sien. Sinds hij direkteur Algemene Zaken is geworden is hij weer full time in dienst bij Lisidunahof. VOORBESTEMD Toen hij nog een kleine jongen was, leek Bruin niet voorbestemd ooit direkteur van een verpleeg huis te worden. Zijn ouders hadden een winkel in Soest, waarin electro- nica verkocht werd. Alles wees er op dat zoonlief daar zijn toekomst zou vinden. De zoon had interesse in zaken doen en m techniek. Het geen er toe heeft geleid dat hij zijn interesse in met name computers zover mogelijk heeft benut. „Een van de dingen die voor mijn aan stelling in deze functie pleitte, was mijn kennis van de automatisering. In de nabije toekomst zal deze ken nis voor dit verpleeghuis waar de automatisering ook zijn intrede zal doen, van het grootste belang voor de coördinatie en het beheer kun nen zijn," verklaart Bruin. Hij mag zichzelf Cobal-programmeur noe men, hetgeen voor de kenners veelzeggend moet zijn. Het lijkt ongelofelijk maar het is waar, de jonge zakenman zag na een technische opleiding en vooral na zijn diensttijd de toekomst als middenstander in de electronica somber in. „Tsja toen was ik een jongen die niet wist wat hij wilde maar die wel zijn positie wilde be palen. Ik volgde een administratie ve opleiding omdat ik dacht daar mee mijn voordeel te kunnen doen. Daarmee kwam ik als broekje van net twinüg als administrateur bij de AWBZ ziekenfondsen Gooi- en Omstreken. Het was net na de fusie van de ziekenfondsen en ik was de eerste die werd aangenomen om de administratie op te zetten. Een zeldzame positie. Binnen een paar maanden had ik de eerste mensen onder mij en mocht ik mij hoofd van de administratie noemen." Aan zijn daar opgedane kennis van de geldstromen die veelal via de AWBZ liepen, vermoedt hij het te danken te hebben dat hij als ruim twintigjarige werd aangenomen als hoofd administratie van verpleeg huis Emmeloord in Baarn. „Ik denk dat ze dachten er voordeel van te hebben, iemand in huis te halen die afkomstig was van de plek waar voor hen het meest te halen viel," verklaart hij zijn aantreden daar. In 1973 verschenen de personeelsad vertenties waarmee het in 1972 ge bouwde verpleeghuis Lisidunahof personeel probeerde te werven. Administrateur als hij is, heeft Bruin ter voorbereiding van dit interview alle relevante krantenberichten opgezocht. Daarbij ook de perso neelsadvertentie waarop hij in 1973 reageerde. Gevraagd werd een administrateur die kon werken met een grote mate van zelfstandig heid, om de boekhouding en sala risadministratie op te zetten. Bruin solliciteerde hoewel hij een jaar jonger was dan de minimumleeftijd die in de advertentie vermeld was en hij werd aangenomen. Op 16 mei 1976 trad hij m dienst. BETROKKEN „Enige affiniteit met het bednjfzo als in de advertentie stond, had hij toen nog met. „Wat er achter de deuren gebeurde zei me in het be gin weinig. Ik was betrokken bij de organisatie en kwam in feite weinig of nooit op de afdelingen." Later in het gesprek geeft hij toe dat hij ook emge angst had om met demente rende ouderen om te gaan. „Ik wist niet hoe dat moest." Dat is in de loop der jaren veranderd. Niet al leen omdat sommige zaken met het personeel op de afdeling bespro ken moesten worden, ook omdat Bruin bij de Lisidunahof zijn hobby kon botvoeren. Vóór het compu ter-tijdperk gmg zijn aandacht vooral uit naar sport. Samen met een aantal personeelsleden werd een eigen sportorganisatie op po ten gezet. De voetbalclub de Steth- boys ging in 1975 volgens de kran tenverslagen van start. De naam verwees naar de toenmalige ver pleegkundig direkteur, zuster Steth. Door haar naam aan de voet balclub te verbinden was men van medewerking voor het personeel verzekerd. Na een mannenvoetbal- club verrees al snel een damesaf deling. later uitgebreid met een ta- feltennisafdeling. Aanvankelijk de den de Stethboys en girls het goed Ze speelden zelfs in de KNVB-com- petitie. De bewaarde kranten ge tuigen daarvan. Bruin ging zelfs verder. Hij volgde een scheids rechter curus en 'scheidsrechter de' in heel de regio. „Ik ben ermee gestopt nadat ik bedreigd werd met een mes. Het was voor mij een bewijs dat de sfeer teveel was ver anderd om nog te blijven scheids rechteren." Met de Stethjes ging het ook bergafwaarts. Het aantal sportie- velingen onder het personeel liep terug. Sinds een aantal jaren is de naam veranderd m Sport Organi satie Lisidunahof, kortweg de SOL. Juist in de laatse maanden voor zijn aantreden als direkteur Algemen Zaken werden de plannen afge rond die tot herleving van de spor tieve gebeurtenissen van Lisiduna moeten leiden. Als direkteur Alge mene Zaken kan hij daardoor mel ding maken van het voornemen de SOL ook voor niet-personeelsle- den open te stellen. Binnenkort zal hiervan in de lokale kranten mel ding worden gemaakt. Een en an der geeft blijk van zijn betrokken heid bij Lisidunhof als organisatie. Maar wat doet een direkteur Alge mene Zaken en waarom werd de verandering van structuur nodig. ,Je moet daarvoor het verschil zien tussen de oude verpleegtehui zen en de huidige. Vroeger legde de leiding van een verpleeghuis het zwaarste accent op de zorg. In de nieuwe visie is er meer aan dacht voor de beheerszaken. Daar voor is een logistiek manager no dig," verklaart Bruin. Hetgeen volgens hem niet zozeer een gevolg is van de bezuiniging. „Bezuinigingen zijn er niet m de zin dat we minder geld krijgen. We krijgen hetzelfde geld maar de zorg wordt, ten gevolge van allerlei oorzaken, duurder." Oorzaken zijn te vinden in het feit dat steeds meer mensen langer blijven leven. De laatste jaren zijn verschillende nieuwe vormen gevonden om men sen langer thuis of in een verzor gingshuis te kunnen laten wonen. Met als gevolg dat de bewoners die in een verpleeghuis worden opge nomen intensievere zorg nodig hebben dan vroeger het geval was. OPTIMAAL Ook in verpleeghuizen heeft de medische wetenschap niet stilge staan. Optimale zorg aansluitend bij wat men weet en kan, betekent investeringen in materiaal en ken nis. Om dit te kunnen realiseren met een ongeveer gelijkblijvend budget is een grote efficiency no dig. Een efficiency waarvoor in zicht in managment in alle geledin gen voorwaarde is. „In de begin periode van de Lisidunahof in Leusden was hier een afdeling per soneelszaken. Ik ben een beetje eigenwijs en blijf ondernemend en trok die zaken naar mij toe. Met als gevolg dat ik de verantwoordelijke man werd voor een nieuwe disic- pline. Daarvoor heb ik mij moeten scholen. Ik studeerde in Den Haag sociale wetenschappen en volgde een aantal passende management cursussen." Hij geeft toe dat door deze achtergrond een ander geluid uit de oude kamer van dr. Vlak te horen is. „Natuurlijk vertegen woordig ik een andere instelling dein ze hier tot nu toe gewend zijn. In zeker opzicht was ik soms de financiële boeman die nee zei te gen leuke plannetjes. Ik kom er eerlijk voor uit dat ik mij in de eer ste plaats zakenman en onderne mer voel. Dat zit me in het bloed. Maar we zijn een organisatie en hebben net als ieder bednjf de taak om winst te maken. Alleen vertalen wij de gemaakte winst met in voor deel die aan ons ten goede komt maar in uitbreiding van de zorg." PLANNEN De veranderingen in organisatie vinden hun oorsprong in het plan Dekker, waardoor verschillende fi nanciële stromen geherstructu reerd worden. Een van de belang rijkste opdrachten voor de nabije toekomst ziet Bruin dan ook in het 'handen-en-voeten-geven' van de samenwerkings-overeenkomsten die inmiddels gesloten zijn. Samen werkingsovereenkomsten met de verzorgingstehuizen 't Hamersveld in Leusden en Sint Joseph in Ach terveld. „Neem het simpele voor beeld dat zowel 't Hamersveld als Lisidunahof een eigen keuken heb ben Het is m de toekomst mis schien mogelijk om te werken met één keuken. Met de tegenwoordi ge technieken hoeft de smaak niet onder de efficiency te leiden. An der voorbeeld, beide huizen heb ben m Leusden een eigen monteur technische dienst rondlopen. Het zelfde verhaal geldt voor de tafel- tje-dekje organisatie, de cursus sen, de wervmgsaktiviteiten voor meuw personeel en de behandel- diensten die buitenshuis plaatsvin den zoals ergo-en-fysiotherapie. We moeten naar mijn overtuiging groeien naar een totale ouderen zorg in Leusden. Daarvoor zullen de verschillen de organisaties ongetwijfeld water bij de wijn moeten doen om te ko men tot een gestroorrdijne werkwij ze. Maar daann geloof ik. Zeker gezien de veranderende populatie in de verzorgingstehuizen. Nu al komt gemiddeld tien procent van de bewoners van de verzorgings tehuizen zonder meer in aanmer king voor opname m een ver pleegtehuis maar blijven ze om tal van positieve en negatieve rede nen waar ze zijn. Daaraan hangt een kostenplaatje. Het is van het groot ste belang een goed samenwer kende organisatie op poten te zet ten. Ik zie enorme mogelijkheden. Zeker wanneer zoals te verwach ten is de financienngs-stromen voor de ouderenzorg eenduidig worden. Maar we zijn nog lang met zo ver. We hebben nog te maken met verschillende belangen. Ver geet niet dat wij een gezondheids functie hebben en de verzorgings huizen en zorgfunctie. Maar, met de samenwerkingsovereenkomst is de intentie uitgesproken om op één lijn te komen. Dat is een belangrij ke eerste stap." Ook binnenska mer denkt de logistiek manager het een en ander te kunnen verbe teren. „Ook in huis moeten we her organiseren. De samenwerking tussen de verschillende disciplines mag niet wegvallen, maar mag el kaar ook niet meer overlappen. Klein voorbeeld is bijvoorbeeld dat de verpleegkundigen tot nu toe de vuile was versleepten. Dat is niet efficiënt, dat moet veranderen. De inefficiëntie van het gebouw moet veranderen door een grondige re- novenng. We zijn bezig plannen voor te bereiden waardoor de Lisi dunahof behoorlijk op zijn kop zal worden gezet. Over twee jaar be staan we twintig jaar, dus dat is ook wel nodig." Een van de eerste plan nen die in daden zal worden omge zet is het openen van een kinder crèche waarop met alleen de kin deren van het personeel welkom zijn maar ook kinderen uit de rest van Leusden. VERANDERING Bij het afscheid van dr Vlak teken de de verandering in benadering zich direct af. Vlak hoopte dat de nieuwe man iemand zou zijn die zakelijk inzicht kon paren met be trokkenheid bij de specifieke sfeer van een verpleeghuis waann de mente ouderen wonen. Hij wenste Lisidunahof niet toe dat zij een di rekteur zou krijgen die met hetzelf de gemak een verpleeghuis als to maten zou verkopen. Bruin daar over „Ik zie geen patiënten, zoals Vlak ze als geneesheer zag. Ik ben beslist zakelijker dan hij is. Vaak hadden Vlak en ik, m onze vorige functies, tegengestelde belangen. Maar ik werk hier meer dan vijftien jaar. Lang genoeg om hart voor het bedrijf en haar bewoners te krij gen. Mijn sollicitatie naar deze functie is door alle geledingen ge dragen, daar ben ik heel blij mee. Het zegt toch wel iets over de ver houdingen. Het zakelijke mag met betekenen dat de sociale waarden verloren gaan. Dat moet beteke nen, dat sociaal contact met perso neel zowel als met de bewoners voor moet kunnen gaan boven effi ciency. Als personeelschef heb ik lang zaam maar zeker leren omgaan met de bewoners en hun familie. Bij de beslissingen die genomen moesten worden heb ik zoveel mogelijk de bewoners proberen te betrekken. Ik heb daardoor ontdekt met ze te kunnen communiceren op een ma nier die voor buitenstaanders niet herkenbaar is. Soms is even klaar heid in de ogen genoeg om te we ten dat met alles langs de bewo ners heen is gegaan. Dat ze weten waarover gesproken is. Juist daar om is het waard om ze zoveel mo gelijk overal bij te betrekken. We hebben te maken met een bijzon dere groep mensen. Ik kan enorm genieten van de verhalen die ze vertellen en hoe ze vertellen. Veel van onze bewoners leven in het verleden, begin twintigste eeuw. Wat toen speelde, brengen ze met een overtuiging die ontroert. Zo kan een gezond mens niet vertel len. Ik maak me steeds opnieuw bijzonder kwaad wanneer mensen deze bijzondere waarden niet zien. Discussies over het nut van deze mensen, waarbij euthanasie al snel ter sprake komt, roepen bij mij de neiging op mensen bij de stropdas te pakken en over de tafel te trek ken." Directeur Bruin: Wij vertalen de gemaakte winst ruet in voordeel die aan ons ten goede komt maar in uitbreiding van de zorg. Een paar zeer bescheiden en onopvallende bezoekers van onze wintertuin zijn het win terkoninkje en het rood borstje. Ze komen het liefst als de andere kostgangers niet aanwezig zijn. Het zijn allebei in hun soort eenlin gen, andere vogels gaan ze het liefst uit de weg en soort genoten worden eenvoudig niet geduld. Veel vogelsoor ten houden er alleen in de broedtijd een territorium op na, maar zowel de roodborst als het winterkoninkje heb ben ook in de winter een ei gen leefgebied. Dat is, in de regel, niet hetzelfde als in het voorjaar, want broeden doen ze doorgaans niet in woon wijken. Ze geven meer de voorkeur aan dicht kreupel hout in bossen en parken. Als we het roodborstje 's win ters in onze tuin te zien krij gen, lijkt het een donzig bal letje en de meeste mensen kennen het ook niet anders. Als ze hem 's zomers zien herkennen ze hem vaak niet, dan is het een mooi slank vo geltje. Veel vogels zetten, tij dens de koude periode, hun veren uit om hun pakje wat dikker te maken. Het rood borstje trekt al heel vroeg zijn winterkleren aan. In veel gevallen zal het rood borstje, dat u probeert zo goed mogelijk door de winter heen te helpen en het vogel tje dat in het plantsoen achter uw tuin zijn nestje maakt, niet hetzelfde zijn. Veel van onze roodborstjes trekken met de winter zuidelijker en slechts een gedeelte over wintert. De anderen zijn vo gels uit meer noordelijker landen die hier overwinte ren. Houdt u er dus maar re kening mee dat u een Noor, Zweed of een Fin in de kost hebt. Maar dat is toch geen bezwaar want onze vogels gaan naar Frankrijk of Italië. Daar houden ze ook van vo gels, maar alleen dan, als ze lichtbruin gebraden op him bord liggen. We kunnen ons dat moeilijk voorstellen als we zo'n vertrouwelijk, nieuwsgierig vogeltje met z'n mooie, grote kraal ogen zien. Als we straks weer in de tuin gaan werken, komt het direct opdagen om vlak voor onze voeten kleine in- sekten en wormpjes op te pikken. Ook kunnen we het hele jaar door van zijn zang genieten, want het mooist en duidelijkst klinkt in maart en april. Dan zit hij op een tak in een struik, halverwege en soms aan de top. Zijn lied klinkt zuiver. Dan houdt hij de vleugels onder het staartje en knikt telkens met het li chaam door de knieën. Zo zie ik hem toch liever als 's mid dags op mijn bord. En daar heb ik ook nog graag wat uni verseel vogelvoer, wat onge kookte havermout of een plak gebraden gehakt voor over. G. van L. JW ,i V/IHT£Q i O vj£ -toieis JSDEN - De gemeente Leas ten heeft bij Amersfoort een be waarschrift gedeponeerd tegen plannen van die stad voor het n-lijntje. Een deel van het tra- van de spoorlijn is opgenomen in de plannen voor de grootscha lige uitbreiding van Amersfoort. Het Pon-lijntje maakt in die plan nen onderdeel uit van een ver keersplan. Leusden maakt bezwaar tegen die plannen, omdat men bang is dat daardoor de mogelijkheden om het Pon-lijntje m de toekomst geschikt te maken voor een openbaar ver- voerverbinding tussen Leusden en Amersfoort wordt afgesneden. Deze zomer nam de Leusdense raad unaniem een motie van de WD aan, waann bezwaar werd gemaakt tegen de Amersfoortse plannen. P\aa^lvie99e'); LEUSDEN - Het door Paul Verhoe ven verfilmde boek 'De Vierde Man' van Gerard Reve, zal op vrij dagavond 26 januari om 20.00 uur te j zien zijn in het Claeverenblad, Brink 16. De hoofdrol in deze psy chologische thriller wordt ge snoeid door Jeroen Krabbé. Met grote verbazing las ik vorige week m de Leusder Krant een arti kel over chloordampen in het zwembad, die de training van de nationale polo-selectie voortijdig zou hebben beëindigd. Verbazing sloeg al snel om m ergernis vanwe ge foutieve en ondeskundige fei ten, waarmee het verhaal werd on derbouwd. Uit een gesprek met de journalist bleek al snel dat deze door derden verkeerd is geïnfor meerd. Een 'hoog vrij-chloorgehalte door verkeerd ingestelde ventila toren' is wereldwijd nog een onbe kend fenomeen. Vrij-chloor schoon chloor) geeft overigens geen overlast aan zwemmers. Ge bonden chloor daarentegen vrij-chloor dat zich heeft gebonden aan bacteriologisch vuil in het zwemwater) veroorzaakt de be kende chloorlucht en mogelijk ook oog- en/of slijmvhesirritaties. Direct na deze gebeurtenis (het afgelasten van een zwemtraining, redactie) vond één van de perio dieke kwaliteitscontroles plaats door een onafhankelijk bedrijf. Dit is voor zwembaden wettelijk ver plicht. Met de uitslag van 0,95 mg/1 vrij chloor en 0,75 mg/1 gebonden chloor werd het water als prima zwemwater betitell:d, hetgeen sinds de opening van het bad niet anders is geweest. Ter vergelij king: m december 1989 bevatte het 50 meter bad in Amersfoort 1,5 mg/1 vrij chloor en maart liefst 1,0 mg/1 gebonden chloor, waarmee het predikaat uitstekend zwemwater werd opgespeld. Ik hoop dat de 'chloordampfabels' wat zullen op trekken. En toch gaat er best nog wel eens wat mis. Natuurlijk zijn onze 'oran- je'-zwemmers na 1,5 uur trainen met voor niets opgehouden. De bo venlucht temperatuur en de relatie ve vochtigheid binnen de accom modatie zijn normaliter zodanig in gesteld dat een recreatieve zwem badbezoeker zich ook buiten het water redelijk behaaglijk voelt. Deze voor recreanten behaaglijke atmosfeer deed ditmaal de immer naar adem happende jeugd-zwem- selectie de das om. Het is moeilijk - maar met onmogelijk - dat Octopus gelijkertijd gebruikt kan worden door recreanten en topsporters./ Zo is reeds enkele malen bewezen dat we, na sluitingstijd voor het re creatief bezoek, in staat zijn een optimaal strijdtoneel te creëren voor de nationale senioren zwem- top. Alleen moeten dan wel de in stallaties even bijgesteld worden. F. Vein de Konijnenburg, algemeen bedrijfsleider 'Octopus'. A11 Pico in Do f^Ollt dag 27 m De °eut. Zwaite- xxll ill 1-/C \-7"u.1 weg De band speelt onder ander LEUSDEN - De melodieuze hard rockband All Rise' speelt op zater- covers van Bon Jovi en Whitesnake. Het concert begint om 21.00 uur en de entree is 5,00. (advertentie) VOOR MI0DEN NEDERLAND 24 uur per etmaal lokaal nieuws op uw kabelnet Barneveld Leusden - Ede - 63 4 52 4 - 4 - 4 - 4 - 4 - 4 - 4 - Geldermalsen Buren Woudenberg Scherpenzeel Renswoude Maam Nijkerk Centrale redaktie BDU-TV 03420-94290 Lokale redaktie: zie de colofon van de krant Advertenties voor alle informatie: 03420-94888 Advertentie-rubrieken Kabeltjes (vraag en aanbod, alleen voor particulieren), eerste 2 regels 6,- elke regel meer 6,- (tegen kontante betaling. Felicitatie-rubriek zonder foto, hetzelfde tarief als de Kabeltjes (tegen kontante betaling). Felicitatie-rubriek MET foto 25.- (korte tekst met kleurenfoto tegen kontante betaling). Info: 03420-94888

Leusder Krant | 1990 | | pagina 7