F Iware storm laat sporen na 'OT-status Leusderhei opnieuw ter discussie -vandaag in fle leusder krant- College geeft geld voor elevisieuitzendingen ir orse schade aan de natuur S&W willen minister alsnog ompraten Kettingbotsing Carnavalsoptocht Lezing WN uitgesteld SERVA VOLVO Q8 tankstation KEISTAD B.V. DUU ffi d JL Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Auto stond in de weg Geparkeerde auto geramd Botsing tegen lantaarn Doorrijden na aanrijding Inbreker betrapt Aanrijding Vrouw en muziek KONIJNTJE IN DE WETERING HOOFDBEDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV 444 rkrant WOENSDAG 31 JANUARI 1990 - 21e JAARGANG NO. 40 (van de redactie) >DEN - De orkaanachtige storm, die afgelopen donderdag n Nederland raasde, heeft ook in Lensden diepe sporen agelaten. Met name de natuur moest harde klappen incasse- »n. Ook aan talloze huizen en andere gebouwen werd schade >egebracht, die echter veelal beperkt bleef tot afgewaaide dakpannen, gesneuvelde ruiten, antennes en dakkapellen. Voor zover bekend heeft het natuurgeweld in de gemeente geen dodelijke slachtoffers geëist. Wel moesten zeker twee automobilisten in het ziekenhuis worden behandeld, nadat hun vervoermiddelen door omwaaiende bomen werden geraakt. Stoutenbuig bleef weinig heel van een schuur. Niet alleen werden bijna alle dakpannen weggeblazen, ook een deel van de buitenmuur stortte in. Omwaaiende bomen veroor zaakten tijdens de storm veel over last. Op veel plaatsen moest het verkeer worden omgeleid, omdat bomen of delen daarvan de weg versperden. Op de Dissel, Tree- kerweg, Lockhorsterweg, Willem de Zwijgerlaan, Maanweg, Prin- cenhoQaan, Heetvelderweg, Leus- broekerweg, Voskuilerdijk en m Achterveld op de Hessenweg en de Postweg lagen bomen over de weg, die verkeer onmogelijk maakten. In het Lockhorsterbos, de bossen van Den Treek en landgoed De Boom sneuvelden onder meer tientallen dennen, beuken en ber ken. De schade die de storm aan ge meentelijke gebouwen, beplantin gen en wegen toegebracht heeft, beloopt volgens een eerste globale schatting zo'n 160.000,-. Dat meldt de gemeente. Het grootste deel hiervan heeft betrekking op scha de aan openbare scholen, sportac commodaties en dergelijke. De schade die de storm aan bo men langs de wegen heeft toege bracht, is volgens de gemeente nauwelijks in geld uit te drukken. Zo'n 170 veelal oudere en beeldbe palende bomen hebben de orkaan niet overleefd. Volgens de ge meente zullen waar mogelijk de opengevallen plaatsen opnieuw beplant worden. „Afgelopen don derdag kwamen hier vanaf 16.00 uur de eerste schademeldingen binnen. Vanaf dat moment is een ploeg van 18 man tot 2.00 uur 's nachts onafgebroken bezig ge weest om omgevallen bomen en afgebroken takken zo snel moge lijk van de wegen te knjgen en de in het wegdek ontstane gaten voorlopig te dichten. Ook de vrij dag daarop heeft de afdeling Ge meentewerken zich vrijwel uitslui tend met opruimingswerkzaamhe den beziggehouden. De afronding van deze werkzaamheden vindt deze week plaats", aldus een woordvoerder van de gemeente. Bij de Onderlinge Verzekerings Maatschappij (OVM) m Leusden zijn na de storm zeker honderd schademeldingen binnen geko men. „De algemene indruk is dat het voornamelijk gaat om relatief kleine schades. En dan heb ik het over schadebedragen van enkele honderden guldens. Ik denk dat er tot nu toe vijf meldingen bij zijn van schadegevallen van 10.000,- en meer", aldus woordvoerder Beijle- veld van de 'Onderlinge', die nog geen schatting kon geven van het totale schadebedrag. „Dat is op dit moment nog natte vingerwerk", al dus Beijleveld. Wel lichtte Beijle- veld toe dat volgens een eerste schatting circa 30% van de meldin gen binnen het eigen risico van de verzekerde vallen. „En van de res terende 70% is het aantal meldin gen ongeveer gelijk verdeeld over burgers en agrariërs. Wel zijn de individuele schades bij de agra riërs overwegend hoger." Op de Voskuilerdijk raakte een automobilist m een shocktoestand, toen zijn voertuig omstreeks 17.00 uur werd getroffen door een om vallende boom. De man, afkomstig uit Amstelveen, moest naar het zie kenhuis worden afgevoerd. De auto van de Amstelvener raakte total-loss. Op de Lockhorsterweg raakte een automobilist licht gewond aan zijn hand, toen zijn auto werd ge troffen door een afgewaaide tak. De man, een inwoner van Amers foort, werd voor behandeling afge voerd naar het ziekenhuis. De auto van de Amersfoorter werd afge- sleept. In Achterveld werd forse schade aangericht aan het clubonderko men van ponyclub 'De Singels' op industrieterrein De Fliert aan de Fliertweg. Het juist vernieuwde dak werd van de kantine afgebla zen. De schade is provisorisch ge repareerd. De omvang van de schade is nog met bekend. Van een boerdenj aan de Post weg werd een deel van het rieten dak weggerukt. De schade wordt voorlopig geraamd op 15.000,-. Op de Burgemeester Van der Posüaan werd de auto van Leusde- naar D. omstreeks 16.30 uur ge raakt door een rondvliegende golf plaat. De plaat is vermoedelijk af komstig van een zogenaamde nis- senhut. (Elders in dit nummer een beeld- verslag van de gevolgen van de storm). DWS neemt afscheid van VanHamersveld. Pagina 3 Rokers krijgen het benauwd. Pagina 3 Het weer in Leusden: Aanhoudend onstandvastig. Pagina 3 Politie-agent Peysel begint een lijstenmakerij. Pagina 5 WD gaat in verkiezingsprogramma uit van bouwen voor eigen behoefte. Pagina 5 Stéphane komt al zes jaar bij Leusdense familie. Pagina 7 Rubriek: Ouder worden. Pagina 10 Leusden na de orkaan... Natuurgeweld in beeld. Pagina 11 Commentaar overbodig. Roda (zo) terug in de top-drie. LHV verovert kostbaar punt. Achterveld verzuimt karwei af te maken. Antilopen neemt genoegen met kleine zege. Achtervelders naar de alternatieve Elfstedentocht: Vier Vossen in het spoor van „Dolle Dries". Servicepagina. Weekenddienst: vx.-za.: 948111 za.-zo.: 03425-1222 Pagina 12 Pagina 12 Pagina 12 Pagina 13 Pagina 14 Pagina 15 ACHTERVELD - Bij het passeren van de SRV-wagen, die op de Hes senweg geparkeerd stond, had de heer P.J. uit Achterveld dinsdag kennelijk niet genoeg ruimte. Hij reed tegen de linkerzijde van de wagen op. Zijn eigen auto liep daar bij lichte schade op. (van de redactie) fSDEN - Het college van b&w wil de minister van defensie egen de inrichting van de Leusderheide tot Compagnie ifen Terrein (COT) opnieuw te bekijken. Dit schrijft het ege in een motie aan de raad. B&w zien in de internationale wikkelingen, met name de toenemende ontspanning tussen it en west, aanleiding de kwestie opnieuw aan te kaarten. ;t de motie haken bdcw in op het voornemen van de minister iezuinigen op alle onderdelen van de krijgsmacht. PvdA-be- dsman Relus ter Beek heeft een defensiebegroting voor dit aangekondigd, waarin aanzetten voor een drastische in- iping van het defensie-apparaat worden gegeven. Inmid- zijn de voorbereidingen voor de COT-Leusderhei in een gevorderd stadium. Een definitief inrichtingsplan voor het 'enterrein wordt binnen enkele maanden verwacht. Als de ister dat plan goedkeurt, wordt met name de gemeente len gedwongen het bestemmingsplan aan te passen. Iet Leusdense college van b&w het standpunt van de minister, lombinatie met de internationale V/ikkelingen, aangrijpen de mi- :eriële visie op de Leusderhei militair oefenterrein alsnog een lere richting op te knjgen. De neente Soest het onlangs een gelijksoortig geluid horen. Op ini tiatief van de CDA-fractie in de raad werd daar een motie van die strekking aangenomen. B&w van Leusden willen met de motie aan de raad die ontwikkeling steunen. Ook wil het Leusdense college an dere belanghebbende gemeenten en de provincie bewegen dezelfde weg te volgen. De politieke slag om de Leusder hei woedt inmiddels enkele jaren. Het begon met het Structuursche ma Militaire Oefenterreinen uit de eerste helft van de jaren tachtig, waarin de Leusderhei de status van Compagnie Oefen Terrein kreeg toebedacht. Volgens een omschrij ving in het plan is een COT een terrein van minimaal 1.000 hectare, waar grootscheepse militaire oefe ningen gehouden kunnen worden. Tegen die visie rees veel verzet. Naast de Stichtse Milieu Federatie, spraken ook vele gemeenten hun bezorgdheid uit over het voorne men van Defensie. Het algemene gevoel was dat de natuur en het milieu de druk niet aan zouden kunnen. Bovendien ligt de Leus derheide in een dichtbevolkt ge bied, waardoor voor overlast ge vreesd werd. PROJECTGROEP Na een intensieve lobby werd bereikt dat de Tweede Kamer uit eindelijk m 1985 akkoord ging met een COT-min status voor de Leus derhei. Dat betekende onder meer dat de eis van een minimale om vang van 1.000 hectare werd los gelaten. De grootte van het terrein werd teruggebracht tot 875 hecta re, waardoor een waardevol na tuurgebied kon worden ontzien. In de zomer van 1988 verscheen een rapport van een projectgroep over de definitieve lokatiekeuze van het terrein. Dat rapport werd, na overleg met de gemeenten en de provincie, overgenomen door de minister. Hierna is de project groep gestart met een plan voor de inrichting van het oefenterrein. De bevindingen zullen m een rapport worden vastgelegd, dat medio 1990 wordt verwacht. In de tussentijd zijn er nieuwe ontwikkelingen geweest, die bij voorbeeld voor b&w van Leusden aanleiding zijn de conclusies op nieuw op losse schroeven te zetten. Zo wijzen b&w m de motie aan de raad op drastisch gewijzigde poli tieke verhoudingen in Europa. „De kans is zeer groot dat m de loop van 1990 nieuwe belangrijke akkoor den over de wapen- en troepenre ducties in Europa worden gesloten. In Wenen worden op dit moment al voorbereidingen getroffen om de omvang van de conventionele strijdkrachten van Navo en War schaupact aanzienlijk te verminde ren", aldus b&w in de motie. „In verband met deze ontwikkelingen zijn wij van mening dat er voldoen de aanleiding is om het eerder ge noemde Strtuctuurschema en met name de positie van de Leusderhei hierin, opnieuw in de Tweede Ka mer ter discussie te stellen. De grote natuurlijke-, landschappelij ke- en recreatieve waarden van het gebied, alsmede de totale milieu belasting voor de woonomgeving dienen in dat verband opnieuw bij de afweging te worden betrokken. Een verdere voortgang van de voorbereidingen voor het COT is uit dien hoofde dan ook vooralsnog onlogisch", zo stelt het college. Wethouder Com Verduin, woordvoerder van het college m deze kwestie, wijst er op, dat er ook nog andere zaken een rol ge speeld hebben, die tot de voorlig gende motie van b&w hebben ge leid. Verduin: „Er zijn bijvoorbeeld de laatste tijd enorm veel klachten over geluidshinder binnengeko men bij gemeenten, die aan het oefenterrein grenzen. Dat is ook een aanwijzing dat we hiermee niet op de goede weg zijn. En naast de ontwikkelingen op politiek gebied, is er bijvoorbeeld ook de voort schrijdende stand van de techniek. De mogelijkheden met simulatoren zijn nu al groot. En die ontwikkeling zal doorgaan, dat wordt ook op rijksniveau al onderkend. Dat maakt het aannemelijk dat oefen terreinen van de omvang zoals de Leusderheide in de toekomst aan merkelijk minder nodig zullen zijn. Wij willen zien te voorkomen, dat er überhaupt mee begonnen wordt." „Wij hebben van het begin af gezegd dat de Leusderhei om meerdere redenen met geschikt is als lokatie voor een grootschalig oefenterrein, als de voorgestelde COT's in het Structuurschema, En dat heeft met alleen te maken met de mooie natuur, maar ook met het feit dat op de Leusderhei sprake is van een opeenstapeling van nadeli ge effecten. Neem de ligging in een dichtbevolkt gebied en de aanwe zigheid van een vliegbasis in de onmiddellijke nabijheid." Verduin toont zich redeljk opti- mistich over de kansen van de mo tie in de raad. „De raad heeft zich altijd bezorgd getoond over de ont wikkelingen op de Leusderhei. Ik verwacht daarom brede steun voor dit voorstel. Bovendien ben ik als PvdA-wethouder erg blij dat het initiatief voor dit voorstel juist bij het college vandaan komt. Anders was waarschijnlijk de PvdA-fractie met een voorstel van dergelijke strekking gekomen." LEUSDEN - Op het viaduct over de A 28 op de Doornseweg stonden de heer H.V uit Rump en T.J. M uit Lopik voor het stoplicht woensdag, toen J.F uit Culemborg tegen_de auto van M. reed. Deze schoof daarop tegen het voertuig van V. De drie auto's liepen daarbij scha de op. LEUSDEN - De 50-jarige W. uit Achterveld ramde maandag 29 ja nuari bij een inhaalmanouvre de auto van de Amsterdammer K. die aan de kant van de Hessenweg geparkeerd stond. De achtervel- der B. die m zijn Opel kwam aange reden merkte het ongeluk te laat op en ramde vervolgens de auto van de Achterveldse. De beide auto's van de Achtervelders raakte total loss. Er vielen geen gewonden. LEUSDEN - Omdat M. uit Leusden dinsdagavond op zoek was naar een wegwijzer, zag hij de lantaarn paal op de Goudoeverlaan te laat. Een botsing was het gevolg. Hij meldde dit zelf een dag later bij de politie. M. heeft de schade ook ge meld bij de PUEM, die verantwoor delijk is voor de straatverlichting. Automobielbedrijf H. Th. van 't Klooster Hamersveldseweg 14 Leusden. Tel. 033-941243 EUSDEN - Een bedrag van 100," is door burgemeester en ëthouders beschikbaar gesteld >r twee rechtstreekse televi sieuitzendingen in het kader van de gemeenteraadsverkiezingen. Deze zijn een gezamelijke pro- duktie van de Omroep Leusden, BDU-televisie en de redactie van de Leusder Krant. Het is de bedoeling dat op 20 maart, de dag voor de verkiezin gen, een lijsttrekkersdebat wordt uitgezonden vanuit het gemeente huis. Op de verkiezingsdag zelf zal de Omroep Leusden in samenwer king met de Leusder Kabelkrant een programma verzorgen over de verkiezingsuitslagen. Ook dit pro gramma komt vanuit het gemeente huis. HTERVELD - De Carnavals- docht in Achterveld zal plaats den op zondagmiddag 25 fe- lari. Deze gekostumeerde op- it voor kinderen, groepen, en- ingen en praalwagens ver- et om 13.00 uur vanaf het ter- van de firma de Vor, Hessen- 1 164 te Achterveld. Deelne- frs dienen uiterlijk 12.00 uur op loemd terrein aanwezig te Verenigingen, scholen, straten, groepen, paren en/of enkelingen die deel willen nemen en/of als groep dienen zich voor 15 februari op te geven bij de secretaris Pie- ter Bokkers, tel. 03425-2235 of bij Frans Stapelbroek te. 03495-72294. Opgeven voor deelname kan al leen geschieden door het insturen voor het inschrijfformulier Kinde ren die willen deelnemen kunnen hun inschrijfformulier afhalen bij boekhandel Vos 't Hoekje en bak kerij Jopie Smit. Het motto voor de optocht dit jaar is "Achterveld Glimt". De zater dag vóór de optocht worden de wagens gecontroleerd door de optochtcommissie. Deze commis sie beslist over de categorie-inde ling. Een eventuele wijziging zal vóór de optocht aan de betref fende deelnemer bekend worden gemaakt. Coördinator carnavalsoptocht is Frans Stapelbroek. ACHTERVELD - De bijeenkomst van de Achterveldse afdeling van Veilig Verkeer Nederland kon af gelopen donderdagavond door de storm niet doorgaan. Daarom zal hij gehouden worden op woensdag 7 februari. De avond is in café Bui tenkist aan de Hessenweg en be gint om 20.00 uur. De bestuursleden Hagen en Dooijewaard van Veilig Verkeer Nederland zullen iets ver tellen over de gevolgen van rijden onder invloed. Hagen zal iets ver tellen over de lichamelijke effecten en Dooijewaard legt uit wat de juri dische consequenties zijn. LEUSDEN - Op de Spinnerij in win kelcentrum De Hamershof werd maandagmiddag de auto van de heer W. uit Leusden aangereden. Deze hep daarbij schade op aan een van de spatborden aan de voorzijde. De schade aan de Ford Sierra is door een onbekend per soon tussen 16.00 en 17.00 uur ver oorzaakt. ACHTERVELD - In een woning aan de Verjaagde Ruiterweg in Achter veld betrapte de bewoner 's nachts om 4.00 uur een inbreker. Hij was in zijn slaap gewekt door getik in de huiskamer. Toen hij naar beneden ging, stond hij plotseling oog in oog met een man. Deze wist te ontsnap pen en kon later niet meer worden gevonden. LEUSDEN - Een aanrijding was woensdag het gevolg van het aar zelend rijgedrag van E.L. uit Scher- penzeel. Hij wilde met zijn auto op de Hessenweg ter hoogte van ver zorgingshuis Sint Joseph een inrit op rijden. Hij deed dit nogal lang zaam. Daarom kon P.D uit Leusden, die in de richting van Barneveld reed, de auto van L. niet meer om- twijken. LEUSDEN - Vrouw en muziek is het thema van de bijeenkomst m het Vrouwen Ontmoetingscentrum op 7 februari. Mevrouw Hester van Vliet zal vertellen over de positie van de vrouw als componist en uit voerder van muziek m heden en verleden. De bijeenkomst begint om 9.00 uur en is in de kelder van het gemeentehuis. Er is kinderop vang aanwezig. TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT Speciale kursussen: Management English Business English English In marketing Foreign advertising English tor secretaries Let's talk engineering Franpals pour les ecoles do commerce Gestlon ou management Francais economique et commercial Deutsche Wlrtschaft Geschaftssprache Deutsch Johon Wagenaarstraat 12a Amersfoort Inl. 033-729097 AMERSFOORT DEALER Amslcrdamsewcg 7 ic! 033-6301M STORM: MITSUBISHI DEALER Hog ©weg 45 - Amersfoort Telefoon 033-724624

Leusder Krant | 1990 | | pagina 1