k zoek altijd een passende oplossing VVD gaat uit van bouwen voor eigen behoefte Rein van de Broek met 'junioren' bij Jazz Sen J. W. KNIEP leusder krant Politieagent zegt baan op om lijstenmakerij te beginnen 'rogramma gaat nog niet in op 'Sporen naar de toekomst' Kinder carrousel Zeskamp OVL Wezel JOHNNY KRAAYKAMP Nieuw geluk voor PSORIASIS-PATIËNTEN en mensen met ernstige HOOFDROOS DROGISTERIJ-PARFUMERIE WOENSDAG 31 JANUARI 1990 plaatselijk nieuws door Michaela du Pon lUSDEN - „Ik lijst alles in van vensburger zelfschüder pak- tten tot Japans borduurwerk en a de eenvoudigste foto tot een X>t olieverfschilderij," zegt Jos ijsel (36) eigenaar van lijsten- ikerij 't Verstek. Jos Peijsel is ,ds 4 jaar in Leusden met zijn ik gevestigd. Deze is nu nog 2 i- jen per week open, maar tus- i 1 maart en 1 april zal 't Ver- i- k een full-time bedrijf worden. t beroep van Jos Peijsel is vlieg- gbouwer. Hij heeft enkele jaren Fokker gewerkt. „Na mijn snsttijd ging het niet meer zo ed met Fokker. Er verdwenen al banen. Ik ben toen overge- pt naar de politie. Enkele van jn familieleden werkten bij de litie. vandaar dat ik die keuze akte. De ben bij de gemeente- litie van Soest terecht gekomen heb daar de afgelopen 6 jaar werkt. In mijn vrije tijd zocht ik n iere bezigheden en toen m'n iuw en ik enkele aquarellen en sverfschilderijen erfden, heb ik ingelijst. Ik had materialen no dig en kwam bij een groothandel in Bameveld terecht. Deze groot handel zocht een vertegenwoordi ger. In mijn vrije tijd ben ik toen een paar maanden vertegenwoor diger geweest. Ik heb daar wel het één en ander geleerd en vond het razend leuk werk. Het leek me wel een te groot risico om m'n baan bij de po litie er voor op te zeggen. Ik dacht wel, wat ik voor jullie kan, zou ik ook voor mezelf kunnen doen. Ik heb toen verschillende bedrijven benaderd met de vraag of ze ïn- lijstwerk hadden. Het begon met handwerkwinkeltjes en later kwam ik in contact met een fo- to/inlijstshop in Soest waarvoor ik al het inlijstwerk ging doen." al dus Jos Peijsel. Omdat Jos Peijsel ook voor parti culieren werk wilde doen, ging hij op zoek naar een ruimte in Leus den. Hij vond deze ruimte in een schuur aan de Hamersveldseweg 71, bij galerie Artim. Hier had hij de mogelijkheid monsters op te stellen en klanten te ontvangen. „Om bij de schuur te komen moest je door een donkere gang, dat werkte niet uitnodigend. Ik dacht toen: als ik m'n boterham er mee wil gaan verdienen moet ik op een andere plek zitten. Een plek waar mensen vaak langs rij den, zodat ze je naam onthouden, en als ze ooit een lijst nodig heb ben bij jou komen," aldus Peijsel Vorig jaar kwam de ruimte boven Rotol en Brezan vrij. „In mei ben ik begonnen met het hier op te knap pen. Ik heb alles zelfgemaakt: de kasten, de molen voor de mon sters en de bar. Sommige dingen zijn nog met af, zoals de venster banken die nog afgewerkt moeten worden, maar langzamerhand ben ik echt de puntjes op de aan het zetten." 't Verstek is voorlopig alleen op vrijdagavond van 7 tot 9 uur en op zaterdag van 10 tot 4 uur geopend, omdat Jos Peijsel nu nog bij de po litie in Soest werkt. „Ik heb afgelo pen donderdag ontslag genomen om me full-time met de lijstenma kerij bezig te kunnen houden. We staan nu bekend als de lijstenma kerij die nooit open is. Dat is na tuurlijk niet goed. Ik krijg nu veel klanten die zeggen: „Hè hè ein delijk bent u er." Tussen 1 maart en 1 april zal de lijstenmakerij z'n deuren op alle werkdagen gaan openen. Ik doe nu alles in m'n vrije tijd en daardoor draai ik met m'n baan als politieman erbij een werkweek van 80 a 90 uur. Dat is te veel, bovendien wil ik ook op de hoogte blijven van alle ontwikke lingen binnen de lijstenmakerij, ik wil tijd hebben om naar de beur zen toe te gaan." Jos Peijsel lijst ook werken in voor bedrijven en instellingen. Zo ver zorgt hij voor de gemeente Den Haag de inlijsting van alle werken voor de stichting Kunstuitleen. Voor een bedrijf in Ede heeft hij litho's met het logo van het bedrijf ingelijst. „Het logo was in de kleu ren blauw, geel, rood en zwart. Ik heb m de lijsten die kleuren terug laten komen. Zoiets is leuk; een oplossing zoeken om iets mooi in te lijsten Waar ik me aan erger is het inlijstingsbeleid van sommige musea. Als een lijst past is het al goed. Je ziet dan hele abstracte werken in een lijst met krullen. Een lijst is heel belangrijk. Een lijst kan een schilderij afmaken, maar het kan een schilderij ook vernie len." Ook enkele kunstenaars komen voor hun inlijstwerk naar Jos Peij sel. „Dat komt omdat ik aan spe ciale wensen kan voldoen. Ik heb voor een kunstenares in Amster dam heel grote wissellijsten voor haar kunstwerken gemaakt. Als een schilderij een aparte vorm heeft, ontwerp ik zelf een lijst. Zo heb ik wel eens een driehoekige en een achthoekige lijst gemaakt. Mensen kunnen ook bij mij te recht als ze een speciale kleur lijst willen hebben. Ik heb voor ie mand een lijst laten kleuren in exact dezelfde kleur als de stoffe ring van z'n huis. Ik probeer zo goed mogelijk alle wensen van m'n klanten te verwezenlijken. Ik verkoop nooit nee, maar zal altijd een passende oplossing zoeken." Tevreden klanten en klantenbin ding zijn voor Jos Peijsel heel be langrijk. „Een schilderij laten inlij sten is iets heel anders dan een brood kopen bij de bakker of vlees bij de slager. Veel mensen weten als ze binnen komen nog niet pre cies wat ze willen en wat de moge lijkheden zijn. Ik adviseer die men sen en ga soms, als ze nog iuet zeker zijn van hun zaak met ze mee naar huis om te kijken naar de plaats en de omgeving waar het werk komt te hangen. Het is heel leuk als mensen na afloop tevreden zijn. Dat is iets wat ik in m'n betrek king bij de politie niet zo vaak te genkwam. Daar werd ik vaak bij narigheid gehaald. Ik heb nu onge veer 500 vaste klanten. Sommigen komen ook wel eens langs als ze niets in te lijsten hebben, zomaar voor een praatje en een kop kof fie." In de toekomst wil Jos Peijsel van een gedeelte van de ruimte, die nu nog opslagplaats is, een expositie ruimte maken. „In Leusden zijn er ontzettend veel creatieve mensen, die vaak op zoek zijn naar een ruimte om te exposeren. Ik kan ze die gelegenheid geven. Op die manier heb ik voorbeelden van ingelijst werk en kan ik de klanten meer dan alleen een klein stukje monster laten zien." IJSDEN - De stoim van afgelopen donderdag verhinderde de iciële aanbieding van het verkiezingsprogramma van de D voor de gemeenteraadsverkiezingen op 21 maart. De eenkomst, waarop ook het verkeersplan zou worden bespro ei, werd afgelast. Behalve van D66 zijn nu alle programma's n de partijen die in Leusden aan de verkiezingen meedoen, kend. Ook het WD programma zonder nog rekening te aden met de provinciale plannen om Leusden flink uit te ïiden. In de inleiding vein het WD-programma staat: „De rke groei waartoe in het begin van de jaren zeventig, een nzet gegeven is, is thans ten einde." door Marianne de Valck aanleiding roept daarmee eerder yten op over wat de WD wil ten ïien van de veranderde per- ctieven. Het programma lijkt al herhaald nog voor het versche- is. Het is gedateerd op 15 de- iber, vlak voor de publikatie de provinciale notitie 'Sporen r de toekomst', maar is open- r geworden op 25 januan. De ste weken heeft men niet willen utten om een visie op het veran- ie toekomstperspectief te stsen die rekening houdt of zich nt tegen de provinciale nota. voor de verkiezingen gegeven .dpunt kan duidelijk maken in verre het huidige verkiezings- gramma als leidraad voor ntueel komend beleid door de D gehanteerd kan worden, irigens een probleem waarmee politieke partijen te maken Ruimtelijke ordening valt onder de verantwoording van WD-wet- houder Joost de Jongh. Juist de visie over dit onderwerp in het verkie zingsprogramma is door het be- kendworden van de provinciale plannen op losse schroeven komen te staan. In de inleiding staat: „Het gaat er nu om de Leusdense ge meenschap leefbaar te houden door een beheerste groei in de vorm van het pnmair bouwen voor de eigen behoefte..." Onder de kop Ruimtelijke Orde ning staat te lezen: „De toekomsti ge ruimtelijke ontwikkeling van Leusden dient in een structuurvisie te worden vastgelegd. Daann zul len de toekomstige lokaties voor woningbouw en bedrijven worden aangegeven. Uitgangspunt hierbij dient in beginsel de eigen behoefte te zijn. Het in stand houden van de ruimtelijke kwaliteit, de gemeen telijke zelfstandigheid en het be houd van de thans geldende ge meentegrenzen, staan hierbij voor op." Hoewel er dus in het program ma nog met expliciet rekening is gehouden met de wensen van de provincie lijkt de WD zich wel te hebben ingedekt voor toekomstige ontwikkelingen. Vooral de laatste zin, waarbij de gemeentelijke zelf standigheid en het behoud van de thans geldende gemeentegrenzen in het geding zijn, lijkt te verwijzen naar de gevolgen van provinciale plannen. Met andere woorden: Stoutenburg moet bij Leusden blij ven. Onder het kopje Volkshuisves ting herhaalt de WD nog eens haar standpunt pnmair te willen bouwen voor de eigen inwoners en dege nen die economisch gebonden zijn aan Leusden. Volgens de WD kan 't Vliet worden bebouwd. Bouwen ten zuiden van de Schoolsteegbos jes acht ze niet haalbaar. Daarvoor moeten alternatieven worden ge zocht. Een andere punt in het pro- gramm is het voorstel om de blij vende reservering van grond voor inmiddels achterhaalde verkeers- doeleinden voor andere doelein den te gaan gebruiken. De WD doelt hiermee op de breden stro ken langs onder andere de Noor derinslag. De WD is voorstander van parti cipatie van de burgers. De partij vindt dat de raad de bevoegdheid moet hebben hiervoor werkgroe pen in te stellen. Over de status van deze werkgroepen laat het pro gramma zich niet uit. Wel dat de raad toezicht dien te houden op het goed functioneren van de werk groepen. De WD pleit zoals be kend voor een grotere openheid van bestuur. De partij denkt hier aan onder andere tegemoet te kun nen komen door langere ope ningstijden van de publieke dien sten. Het college ziet de WD het liefst bestaan mt dne wethouders en uiteraard een burgemeester. De partij is voorstander van deeltijdar beid op het gemeentehuis en wil er naar streven meer nunder-validen en mensen die behoren tot de etni sche minderheden in dienst te ne men. Als het aan de WD ligt komt er snel een nieuw politiebureau in Leusden-Centrum, ter vervanging van de politiepost. Indien nodig dient de gemeente, volgens de WD, door voorfinanciering de bouw te bespoedigen. Dezelfde polititie zou, m samenwerking met de gemeente, een plan ter bestnj- I ding van de criminaliteit moeten j ontwikkelen. Bovendien pleit de WD voor een duidelijke klachten regeling waardoor zovel het be lang van de burger als de rechtsze kerheid van de betrokken poli tiebeambte wordt gewaargborgt. „Vrouwen moeten, indien zij dit wensen, bij klachten over zeden misdrijven, door een vrouwelijke politiebeambte gehoord kunnen worden." VERKEER tk Behalve voor het verkeersplan, pleit de WD voor een betere ver binding tussen Amersfoort en Leusden en tussen de kernen van Leusden onderling. Ter bescherming van de natuur wijst de WD een alternatief tracé voor de Arnhemseweg af. De WD pleit voor een verdere uitbouw van veilige en waar nodig verlichte fietspaden maar licht verder niet toe waar die moeten komen. Ter verhoging van de veiligheid in de woonwijken is de WD voorstan der van experimenten met 30 kilo meter zónes. Wanneer het aan de WD ligt zal er m Leusden een bedrijfsverza- mel-gebouw komen. Een soort Groot Handels gebouw in het klein. Wat betreft de winkelvoorziening Wil de WD vooral behouden en opkanppen. Allen ten opzichte van de uitgifte van standplaatsen in de nabijheid van de winkelcentra wenst de WD eeb terughouden beleid te voeren. Een avondwinkel daarentegen ziet de WD wel zitten en gratis parkeren blijft een stok paardje. De partij is tegen 'oneerlij ke' concurrentie van gemeentelij ke of door de gemeente gesubsi dieerde instellingen, lees sport club-kantines. Wat betreft het tourisme is de WD voorstander van het kamperen bij de boer en het bouwen van hotel- annex zalenaccomodatie voor het zakelijk toerisme. Wat betreft de ouderen pleit de WD voor een seniorenraad. Het zo Icing mogelijk zelfstandig laten wo nen van ouderen zou gestimuleerd kunnen worden door de instelling van een 'open tafel'. Hierdoor zijn ouderen in de gelegenheid dage lijks bijvoorbeeld bij verzorgings tehuis 't Hamersveld te gaan eten, En door het opzetten van een vrij- willigersdienst die bereid is men sen te helpen douchen en aankle den. Wat betreft het jeugd- en jon gerenwerk denkt de WD de zelf werkzaamheid te stimuleren door budgetfinanciering en ondersteu ning door één of meerdere be roepskrachten. De bibliotheek zou een groter boekenbestand moeten krijgen. Wat betreft de kinderop vang juicht de WD vooral het par ticulier initiatief toe. Bij gesubsi dieerde instellingen dient gedacht te worden aan de eigen bijdragen van ouders. Wat betreft de emanci patie merkt het programma op dat vrouwen bij de gemeente in gelijke mate moeten kunnen deelnemen aan het arbeidsproces. LEUSDEN - In Vrouwenontmoe tingscentrum 't Vooronder wordt dinsdag 6 februan een voorlich tingsbijeenkomst gehouden over kinderopvang via een zogenaamde 'Carrousel'. Bij toerbeurt stelt daar bij een moeder zich beschikbaar om vier a vijf peuters een paar uur op te vangen. Volgens de organi satoren heeft het Carrouselsys teem als voordeel dat moeders eens per maand de handen een par uur vrij knjgen en kennis maken met andere moeders. De voorlichtingsbijeenkomst, die van 9.30 uur tot 11.30 uur zal plaatsvinden, wordt dinsdag 6 ja nuan gehouden in 't Vooronder in het gemeentehuis. Belangstellen den kunnen van tevoren contact opnemen met Danielle Hageman (942547) of Rita Wolk (948148). LEUSDEN - De jaarlijkse zeskamp van de Oranje Vereniging zal dit jaar op 5 mei gehouden worden. Wie zich in wil laten schrijven kan dat doen bij J.Boersen, Beerzewijk 9, telefoon 942738. Aanmeldingen zo snel mogelijk doorgeven. 'Zo bang als een wezel'. Hoe men ooit aan die uitdrukking is gekomen is mij een raadsel want niets is minder waar. ""Toen ik eens een nestholletje an een wezel ontdekte en ie op enige afstand doodstil ïstelde, duurde het niet ig of het nieuwsgierige >pje van de wezel ver scheen in de nestopening. Na enige aarzeling kwam de we zel dichterbij, ging op hoog uit twee meter afstand op de achterpoten zitten, (maakte dus een zogenaamde kegel) en keek mij aan. Daarna wipte het diertje weer het holletje in. Deze rite her haalde zich, in dezelfde volg orde, nog drie keer waarna ik, om niet verder te storen, weg ben gedaan. De wezel is dan wel het klein ste roofdier van de wereld maar aarzelt niet om prooi dieren te achtervolgen en te doden die vele malen groter zijn dan de wezel zelf. Het be hendige en sterk gespierde dier is voortdurend op zijn hoede en heeft dikwijls de in druk geen gevaar te kennen. Komt hij ingevaar dan aar zelt het niet zelfs een mens aan te vallen. Onder dezelfde omstandigheden zou een her melijn, zijn grotere familie lid, vluchten of zich stil hou den. De wezel lijkt voor op de her melijn, vooral wat lichaams bouw betreft. Het verschil bestaat in de eerste plaats in de grootte maar het meest op vallende verschil is de staart die bij de wezel korter is, minder donzig en geen don kere punt heeft zoals die van de hermelijn. De wezel kan men verder herkennen aan de gelijkmatige streep welke de roomkleurige onderkant scheidt van de donkere, roestbruine bovenzijde. Afhankelijk van de ecologi sche omstandigheden varië ren de wezels in grotte van zeventien tot achtentwintig centimeter met een gewicht van zestig tot honderdertig gram. Het wijfje is doorgaans belangrijk kleiner. Wezels zijn fysiek geheel toe gerust voor het leven als roofdier. Ze kunnen in een schijnbaar veel te kleine ope ning, zoals een muizenhol letje, verdwijnen of door een noestgat in een schutting kruipen. Als de kop er maar door kan dan volgt het slanke lichaam vanzelf. Ze leven van muizen, ratten, konijnen en eekhoorns. Dat de wezel alleen het bloed van het slachtoffer zou opzuigen is een fabel. In tijden van overvloed kan een wezel wel eens meer die ren doden dan hij kan opeten, hetgeen bij een plaag van knaagdieren heel nuttigh kan zijn, maar in een kippenhok een ramp kan worden. Een wezelpaar kan per jaar ge makkelijk meer dan tweedui zend muizen en ratten doden, wat opweegt tegen de schade van een paar kippen. Het is een nuttig dier en dan ook in verschillende landen be schermd. G.van L. (door jaap Riewald) LEUSDEN - Wie vorige week dinsdag het onder auspiciën van Jazz Sen georganiseerde concert met bugelist Rein van den Broek in restaurant Bos en Heide bezocht, kon zich niet aan de indruk onttrekken, dat Jazz Sen een verjongingskuur onder gaan heeft. Wie naar het concert ging met in de verwachting, dat gemusiceerd werd door de al wat oudere garde jazz-musici, werd aangenaam verrast door een zeer jeugdige begeleiding van Jan Peter Strater (piano), Jelle Douma (drums) en Johan Blom (basgitaar), terwijl Marleen van de Broek de zang ver zorgde. Met veel gevoel voor muzikaliteit en samenspel werd een aantal nummers ten gehore gebracht die tegenwoordig veel op de conser vatoria gestudeerd worden, terwijl ook een selectie uit de oude swingstij 1 niet op het programma ontbrak. Nummers als 'Summerti me', 'Triste', 'Late Summer Sun', 'Just in Time' en 'A Foggy Day' werden op beslist verdienstelijke wijze uit gevoerd door deze groep musici die voor het eerst in deze samen stelling speelde. Bugelist Van den Broek slaagde er in om voor prachtige overgan gen te zorgen tussen de verschil lende sterkte- en snelheidsgrada ties, waardoor er een voortreffelij ke dynamiek ontstond in zijn spel. In de derde jaargang nummer 5 van Jazz Press (mei 1989) vertelt Van den Broek onder meer: „Jazz moet voor alles swingen. Als ik de huidi ge generatie musici hoor, valt het mij op, dat ze technisch perfect spelen en dat ze hun instrument volkomen beheersen. Maar wat ze (nog) niet kunnen, is hun emotie overbrengen in de muziek.... Het moet daarom plezierig zijn voor Van den Broek, dat hij tijdens dit concert beschikte over stuk voor stuk jonge conservatoriumstuden ten, die zich reeds een groot vaar digheid aangeleerd hadden om hun gevoelens muzikaal te verklan ken. Zeker geldt dat voor zijn dochter die met veel gevoel al haar emoties weet neer te leggen in haar zang; zij beschikt over een stem die met name bij de zachtere passages verrukkelijk van gevoeligheid en kleur is in combinatie met een gro te zuiverheid. Eigenlijk valt er een overeenkomst te bespeuren in het spel van haar vader enerzijds en haar zangspel anderzijds. Beiden slagen er wonderwel goed in om een voortreffelijk evenwicht aan te brengen in de muziekdynamische aspecten. Beiden slagen er ook in om het publiek doodstil luisterend aan hun lippen te laten hangen. Een letterlijk stralend middel punt van deze avond was bassist Johan Blom die er geen enkele moeite mee had om zijn muziekple- zier overduidelijk te tonen; gedu rende het hele concert straalde er een grote blijheid af van hem en zijn spel. Meesterliik drumsDel werd herhaaldelijk geleverd door Jelle Douma; vooral tijdens zijn soli liet hij duidelijk merken, dat hij wel in staat zou zijn om zijn publiek een hele avond lang te vermaken. Hij speelt met een heerlijk gemiddel de van een volkomen concentratie en trance énerzijds en een heerlij ke ontspanning anderzijds. Een voortreffelijk slagwerker die zijn pubhek van begin tot emd weet te boeien. Echter al deze muziekhoogstand- jes zijn niet mogelijk zonder een goede pianist. Waardig en met veel muzikaal gevoel realiseerde Jan Peter Strater dit begeleidingsfacet. Jammer vond ik zelf dat de ge luidsinstallatie het pianospel een wat hesige bijklank gaf. Jaren had ik last van excessieve schilfervorming op de hoofd huid. Van alles heb ik gedaan en gebruikt om daarvan af te komen, alles tevergeefs, totdat ik SORISON ontdekte. Door het dagelijks gebruik van SORISON shampoo, hair conditioner en speciaal ben ik nu gelukkig vrij van schilfers. Pruiken, schminken, zwarte kleding op het toneel, geen probleem meer. SORISON de uitkomst voor psoriasis-patiënten en mensen met excessieve schilfervorming. Dus gewoon iedere dag even SORISON! GRATIS INFORMATIE: SORISON INFOCENTRUM Postbus 161, 3870 CD Hoevelaken, Tel.03495-37538 Vraag uw drogist, kapper en schoonheidsspecialiste. SORISON 3-FASEN KOSMETISCH TOTAALSYSTEEM Voorlichtingsmiddag donderdag 1 februari van 14.00-17.00 uur. Een schoonheidsspecialiste van Sorison is aanwezig om u de juiste voorlichting te geven. Natuurlijk geheel vrijblijvend. WINKELCENTRUM HAMERSHOF T ERF 2, TEL. 033-941462 - LEUSDEN-CENTRUM

Leusder Krant | 1990 | | pagina 5