Sportstichting wil meer taken en bevoegdheden D De maan verduistert leusder krnnt falend sportbeleid in de afgelopen 25 jaar" Ballonnen wedstrijd Lenteboden Carnavals-optocht Skiën met SSD Jeugddienst Autocross NCVB Puupenkoppen in Duitsland Beaux Cats Schuttersfeest Thema-avond Postzegelbeurs plaatselijk nieuws WOENSDAG 7 FEBRUARI 1990 jEUSDEN - Voor een goede en efficiënte voorbereiding en roering van het sportbeleid in de gemeente Lensden zal het idzalcelijk zijn dat de huidige organisatie drastisch wordt ivjjzigd. Met inachtneming van de eindverantwoordelijk- d van de gemeenteraad voor wat betreft de beschikbare aiiciele middelen, het budget dus, is het voor een goede pnisatie van alle sport aangelegenheden noodzakelijk, dat eindverantwoordelijkheid daarvan wordt ondergebracht bij Sportstichting. Jeze aanbevelingen zijn vermeld in een zojuist verschenen iport getiteld De Sportstichting in de jaren negentig1, waarin jproken wordt van een noodzakelijke herstructurering van itaken en bevoegdheden van de stichting. et rapport stelt vast dat sinds de ichting van de Sportstichting in ruim een kwart eeuw geleden f een discussie heeft bestaan de taakstelling en het daaruit functioneren van stichting. 'Op diverse momen- zo wordt geconstateerd in de ■agina's tellende nota, 'kan wor- geconstateerd dat problemen ontstaan over met name een de afbakening van verantwoor- jkheden tussen de gemeente ie stichting*. astgesteld wordt dat men is vier jaar geleden de knel- ten en problemen heeft onder- d, maar dat eerst thans het mo lt is aangebroken om te komen een afrondend onderzoek. De I vervolgt: 'Alle taken en verant- jrdelijkheden met betrekking iSportaangelegenheden dienen utair gezien in feite bij de Sport- hting te berusten. De feitelijke atie is tot dusver vaak niet of oldoende gereguleerd en het is -ewenst deze situatie te dhaven'. «TE LOOPLIJNEN 1 het rapport maakt het bestuur de Sportstichting duidelijk dat juist in een tijd, waarin de bo ll niet meer tot in de hemel eien, een uitstekende rol kan vullen in de noodzakelijke korte plijnen en snelle beslispunten jen overheid en particulier ini- ief. 'Als uitgangspunt zal daarbij den dat met name een krachtda- bestuur, bestaande uit vrijwilli- s, als geen ander in staat zal zijn gemeentelijke binnen- en bui- sportaccommodaties te behe- en te exploiteren', aldus het port/Hierbij zal enerzijds reke- g worden gehouden met de risen van de gebruikers zelf en leizijds met een verantwoord leër van gemeenschapsgelden, trdoor een optimale vorming pubhek-private samenwerking ontstaan. Sportstichting realiseert zich irbij op voorhand dat vraagte- is zullen worden gezet bij de irgestane veranderingen van eid. Met name de Leusdense >rter alsmede de direct betrok- (sportjorgarusaties hebben belang bij een duidelijk gewijzigd en inzichtelijk beleid. De eventuele organisatiegevolgen zullen met inachtneming hiervan zo zorgvul dig mogelijk en in gezamenlijk overleg worden voorbereid', stelt het bestuur in de nota vast. HISTORISCH PERSPECTIEF De statutaire betekenis van de Sportstichting wordt in het rapport onderlijnd vanuit een historisch perspectief. In een beknopt over zicht van de geschiedenis wordt voor zover mogelijk inzicht ver schaft in de bestuurlijke ontwikke ling van de stichting van het mo ment van oprichting tot heden. Het accent daarbij is komen te liggen op de relatie tussen de gemeente en de stichting en niet op de ont wikkelde activiteiten in die perio de. Gememoreerd wordt dat bij raadsbesluit van 18 juni 1964 de Sportstichting het beheer en de ex ploitatie van bestaande en toekom stige sportterreinen en lokaliteiten in de ruimste zin kreeg opgedra gen. In het rapport wordt veron dersteld, dat in de beginperiode diverse gemeentelijke afdelingen bij de uitvoering van de stichtings- taak waren betrokken. Met betrek king tot dat laatste wordt het vol gende geconstateerd: 'Mogelijk is dit min of meer een eigen leven gaan leiden. Het centrale punt im mers vanwaar uit de diverse activi teiten werden gedirigeerd was de afdeling sport, c.q. de ambtenaar sportzaken, deels werkzaam voor de Sportstichting, deels voor de gemeente. Ook de directe controle vond van hieruit plaats. Begin 1990 is dit nog steeds het geval en is dit (niet gewemst) structureel gewor den. Geconstateerd mag worden dat met name bij be stuurs- en perso- neelsmutaties de taken en be voegdheden van de Sportstichting onvoldoende werden overgedra gen'. DE KORT Wat het laatste betreft geeft het stichtingsbestuur in zijn rapport als voorbeeld de wijze waarop het be financieel beleid, beheer en belas tingen, personeel en organisatie, interne zaken, gemeentewerken buiten en de afdeling welzijn, on derwijs en cultuur (WOC). Geconcludeerd wordt dat als ge volg van de grote spreiding van de werkzaamheden over de diverse gemeentelijke afdelingen en secto ren trage besluitvorming ontstaat, mede door de lange looplijnen en andere prioriteitsstelling. Door de onduidelijke taakafbakening zullen bij be stuurs- en personeelsmuta- ties problemen kunnen ontstaan over de juiste informatieover dracht, zo wordt gevreesd. Wan neer bovendien geen directe in vloed bestaat op het te voeren be leid vermindert de gemotiveerd heid van het vrijwillig bestuurska- der, veronderstelt het stichtingsbe stuur. Het bestuur van de Sportstichting is in het kader van de herstructure ring van taken en bevoegdheden van mening, dat een directeur dient te worden aangesteld met vrijheid van handelen binnen goedgekeur de begrotingen, die tevens als ad viseur van de stichting zal functio neren. Verder zou bij vacatures ge- meentepersoneel dienen te wor den vervangen door personeel rechtstreeks in dienst van de stich ting. Totale eindverantwoordelijkheid, afgezien van de vaststelling van het budget, dat is wat in het rapport noodzakelijk wordt geacht voor een goede organisatie. Een uiterste vorm van privatisering, die men passend acht binnen de landelijke tendens inzake een terugtredende overheid, maar ook binnen de ge dachten van de lokale politiek om trent het privatiseren van werk zaamheden met bijbehorende be voegdheden in de gemeente Leus den. In de nota wordt daaraan toe gevoegd: "De Sportstichting zal door een goede onderhoudspian- ning alsmede een koppeling tussen demografische en sporttechnische ontwikkelingen, gecombineerd met korte looplijnen, sneller en voor de sportgemeenschap een belangrijk en zinvol instru ment, nauwelijks naar behoren heeft kunnen functioneren. Dat is een ernstige zaak. Leusden kent meer dan tien duizend geregistreerde sport beoefenaren en daarbuiten vrijwel zeker duizenden niet in verenigingsverband georgani- seerden, zoals bijvoorbeeld de ruim duizend mannen en vrou wen, die wekehjks deelnemen aan de voortreffehjke aktivi- teiten van de SSD, de Stimule ring Sport Deelname. Men kan zich afvragen waar de schuld ligt van de kortslui ting tussen overheid en Sport- Het bestuur van de Sportstichting, die dit jaar 25 jaar bestaat, heefteennota Bernard, Theo Hendriks enj. van Asselt. Zittend van links naar rechts: Nol over het sportbeleid geschreven, waarin harde noten gekraakt worden. Wessels, Lil van Amerom, voorzitter Cees Coenen, en notuliste Nel Fris. Op de foto van links naar rechts (staand): Ben Stoelinga, Jaap Dokter, John heer van het activiteitencentrum De Korf is geregeld. 'Aanvankelijk bestond hier het voornemen om het beheer van de sporthal door de Sportstichting te laten uitvoeren. Tijdens de bouw van De Korf ont stond de behoefte om vanwege het multifunctionele karakter van De Korf een aparte stichting in het le ven te roepen. Bij de opheffing en kele jaren later werden de huur overeenkomsten, waarschijnlijk om practische redenen, op naam van de gemeente Leusden gesteld'. Verder wordt in het rapport mel ding gemaakt van het feit, dat voor zover kon worden nagegaan zon der direct aanwijsbare redenen en kele huurovereenkomsten tussen de Sportstichting en verenigingen en/of particulieren bij verlenging danwel wijziging werden veran derd in overeenkomsten tussen de betrokkenen en de gemeente Leusden. Het bestuur van de stichting is van mening dat wil men de opgedra gen taken naar behoren uitvoeren de organisatie ervan drastisch zal moeten worden gewijzigd. In het rapport wordt met nadruk ver klaard: "De betrokken gemeentelij ke diensten zullen voor wat de Sportstichting betreft direct onder de verantwoordelijkheid van de stichting dienen te vallen. Dan al leen kan de Sportstichting de be kende vinger aan de pols houden!' Het bestuur voegt daaraan toe dat de aangesloten verenigingen in dat geval zich voor alle sportaan- gelegenheden rechtstreeks tot de stichting kunnen wenden en dien tengevolge over een aanspreek punt kunnen beschikken. BUITENSPEL In de loop der jaren is de Sport stichting bij een aantal essentiele sport aangelegenheden buitenspel komen te staan. Het rapport ver meldt met betrekking daartoe een omvangrijk aantal knelpunten: doublures in taken, bijvoorbeeld bij het onderhoud van de gemeen telijke binnensportaccommoda ties; de dubbelfuncties van de secre taris en ambtelijke secretaris; de lange looplijnen; verlappende verantwoordelijk heden van de betrokken afdelin gen; onduidelijke aanspreekpunten voor burgers en organisaties, bij voorbeeld als het gaat om onder houd of klachten; separate planning en prioriteits stelling (hierdoor is bijvoorbeeld het oude archief van de stichting niet bijgehouden; Met het uitbrengen van een rapport onder de titel 'De Sportstichting m de jaren ne gentig' hjkt een goede poging te worden ondernomen in de nchting van een hoogst nood zakelijk en beter gecoördi neerd sportbeleid in deze ge meente. Noodzakelijk omdat Leusden sinds het begin van de zeventiger jaren een storm achtige groei heeft beleefd via de komst van duizenden jonge gezinnen, die geleid heeft tot een ongekende bloei van de plaatselijke sportgemeen schap. Juist waar de op groeiende jeugd bezit heeft genomen van de nog altijd te weirug beschikbare sportac- geen directe invloed op de finan ciële middelen; dubbele, met name financiële, administraties; spreiding van de werkzaamhe den over te veel afdelingen. Wat het laatste betreft heeft de stichting te maken met de ge meentelijke afdelingen groen, ci viel- en bouwtechnische werken, commodaties heeft het door de jaren heen ontbroken aan een slagvaardig, adequaat sportbeleid. Het zojuist ver schenen rapport van de Sport- stichtmg legt daarvan getuige nis af. In milde bewoordmgen wordt te verstaan gegeven, dat het in al die jaren, waarin de stichting, nota bene door de gemeenteraad een kwart eeuw geleden tot leven ge wekt, overhoop heeft gelegen met de plaatselijke overheid. Afspraken zijn met nageko men, overeenkomsten eenzij dig gewijzigd, kortom, tussen de regels is te lezen dat de Sportstichting, in absolute zin adequater kunnen reageren op met name beheersvraagstukken van de aangesloten sportvereni gingen'. De stichting is van mening te kunnen beschikken over de noodzakelijke bestuurskracht, maar dient wel daartoe binnen de bestaande mogelijkheden vol doende te worden geëquipeerd. 'STAPPENPLAN' Het rapport 'De Sportstichting in de jaren negentig* heeft ten doel de herstructuering te doen effectue ren per 1 januari van het volgend jaar. Met het oog daarop is aan het structuurplan, zoals dat in de nota is vastgelegd, een zogenaamd stap penplan toegevoegd, waarin gefa seerd wordt aangegeven, hoe het verder moet met de voorgestelde aanbevelingen. De bedoeling is dat aan het college van B en W zal worden verzocht de Leusdense ge meenteraad op korte termijn voor te stellen zich principieel uit te spreken over wat men noemt de 'overdracht' van alle taken en be voegdheden met uitzondering van de eindverantwoordelijkheid van het beschikbare budget aan de Sportstichting, conform het gestel de in de statuten van de stichting. Verder zal het bestuur van de Sportstichting aan het college ver zoeken om, in zo goed mogelijk overleg met alle direct betrokke nen, de uitwerking van een desbe treffend raadsbesluit voor te berei den, zodat tot uitvoering daarvan kan worden overgegaan op 1 ja nuari 1991. Het 'stappenplan' spreekt van de wenselijkheid van een principe- uitspraak van het college van B en W nog deze maand en een behan deling in de commissie in maart, waarna het plan in de daarop vol gende maanden, van april tot en met juni, binnen de stichting kan worden behandeld. In de laatste maanden van het jaar kan vervol gens worden gewerkt aan de uit werking. Begin volgend jaar hoopt de Sportstichting te kunnen beginnen met wat in het rapport wordt ge noemd 'de kanteling', een nieuwe en betere toekomst voor een ge zond sportbeleid in Leusden, waar aan de sportgemeenschap met haar meer dan tienduizend geregi streerde beoefenaren duidelijk toe is. stichting. Tweede vraag is waarom het zolang heeft moe ten duren voordat het licht op rood werd gezet. Er is immers inmiddels zoals thans blijkt veel kwaad geschied. Als dan nu dringend wordt vastgesteld dat de huidige organisatie drastisch moet worden gewij zigd en de stichting aan haar nota, waarin gesuggereerd wordt de voorgestelde her structurering te laten plaats vinden per 1 januari volgend jaar, de ondertitel wordt mee gegeven 'Snel en bedrijfsma tig' lijkt een kanttekening op haar plaats. Bedrijfsmatig, uit stekend, maar hoe snel dan wel? I: „Februari is nooit zo fel, of t hij levert zijn drie zomerse dagen wel", verkondigt de volksweerkunde. Het begrip „zomers" mogen we uiter aard niet te letterlijk nemen, want de benedengrens daar van ligt bij 25 graden. Maar het kwik bereikte begin deze week waarden, waar de aprilmaand jaloers op mag zijn. Niet alleen bij ons was dat zo, maar we mochten ge rust spreken van een soort Euro-warmte. Vrijwel ner- I gens in Europa kwam vorst I van betekenis voor. Zelfs in 1 Lapland en Moskou was het opvallend zacht voor de tijd van het jaar. c De oorzaak van deze ther- j mische explosie, was een sterke zuidelijke stroming. Die werd opgewekt door een krachtig hogedrukgebied boven de Alpen(geen i sneeuw dus) en een diepe 8tormdepressie(955) nabij IJsland. De lucht was bijzon- der droog. Gedurende het transport ervan over heuvels vindt bij dalende bewegin- c gen een flinke aanwarming plaats. Dit föhneffekt kan aan ae lijzijae van ae maeii- nen en de Eifel het kwik be hoorlijk uit de slof laten schieten. Zuid Limburg en het uiterste zuidoosten van Brabant pikken hier soms een klein graantje van mee. Gisteren was het ook nog een uitgesproken voorjaars dag. Op de nadering van een front, dat vanuit de Golf van Biscaije naar onze omgeving trok, nam de bewolking in de loop van de avond verder toe. Het is niet uitgesloten dat er later wat regen is geval len. Morgen komt er een grote re kink in de voorjaarsachti ge kabel. Een depressie nabij Schotland ziet kans een vol gend front via de Britse Ei landen onze kant op te stu ren. Er is veel bewolking en ook de regenkansen nemen verder toe. De computers voorzien een aanzienlijke hoeveelheid neerslag van vandaag op donderdag. Er wordt meer dan 20 mm bere kend. De depressie zelf trekt over de Noordzee naar Dene marken. Dat zal ook een flin ke windtoename tot gevolg hebben. Daarna nemen de hoge- drukgebieden het heft weer tijdelijk in handen. Het ziet er naar uit dat tegen het einde van de week iets koudere lucht zal worden aange voerd, waardoor het kwik langzaam naar meer norma le waarden zal dalen. Win terweer zal ook dan niet op het menu verschijnen. De natuur vaart wel bij het veel te zachte weer. De tem peraturen bewegen zich al wekenlang op een voorjaars achtig niveau en dat laat nu eenmaal zijn sporen achter in de natuur. Ik kreeg al een melding dat de rozen in blad staan. Vorig jaar werden de eerste Hollandse kieviten op 4 februari gezien en dat was zeer vroeg. Nu kreeg ik afgelopen za terdag de melding van de aankomst van deze officiële lenteboden. Daarnaast wer den ook drie grutto's waarge nomen. Gisteren vernam ik dat in het westen van het land al een broedende fuut is gesignaleerd. Januari was landelijk ge zien met 51 mm aan de droge kant. Bij ons in Leusden viel 55.4 mm, waarvan ruim 41 mm in de laatste tien dagen. Het zal u niet verbazen dat de maand ook zeer zacht is ver lopen. Normaal heeft januari een gemiddelde temperatuur van 2.0 graden. Nu werd 5.1 graden bereikt. LEUSDEN - Op vrijdag 9 februari raakt de maan verduisterd. Dat is te zien in Leusden. De Leusdense afdeling van de Nederlandse Jeugdvereniging voor Ruimte vaart en Sterrenkunde wil er voor zorgen dat iedereen de verduiste ring goed kan zien. Ze stellen vanaf zeven uur 's avonds een paar telescopen op op het school plein van basisschool 'de Holm'. tenminste als het goed weer is. Iedereen kan door de telescopen de maansverduistering komen bekijken. Jan Willem Oosthoek (18) is de voorzitter van de Leusdense club. Hij weet heel veel af van sterren en ruimtevaart. Hij legde uit wat pre cies een maansverduistering is. „Een totale maansverduistering komt alleen voor als het volle maans is. De zon, de aarde en de maan staan dan in één vlak en pre cies op één lijn. De maan trekt dan door de schaduw van de aarde. Doordat de schaduw van de aarde op de maan valt kunnen we deze niet meer zien. De eerste schaduw op de maan is om half zeven 's avonds te zien. Om tien voor acht 's avond is de hele maan verduisterd. Hij staat dan helemaal m de scha duw van de aarde. Dat duurt tot ongeveer half negen, om precies te zijn tot twee minuten over half ne gen 's avonds. Daarna komt de maan weer langzaam uit de scha duw te voorschijn." LEUSDEN - Zaterdagmiddag om half twee wordenb ij de klok van De Hamershof de prijzen uitgereikt van de ballonnenwedstrijd van 10 januari. De winnaars zijn: Rick Schoonaard (le prijs), Charlotte Valkenet (2e prijs), Kamiel Gaillard (3e prijs), Angelique Valkenet, Tim Richmond, Patrick Jordi Vree kamp, Ramon Schuiten, Christa van Egdom (4 t/m 9). De prijzen worden uitgereikt door Carnavalprins Dor- me. LEUSDEN - De Leusdense carna valsvereniging d'Ouwe Klomp houdt zaterdag 24 februari een op tocht. De optocht, die om 13.00 uur begint, voert vanaf De Til, via Lisi- dunalaan, Hamersveldseweg, As- schatterweg, Lindenlaan, Lijster beslaan, Eikenlaan, Zwarteweg, Burgemeester de Beaufortweg, Ho- horstlaan, Lisidunalaan, Noorderin slag, Burgemeester Van de Post- laan en De Smidse. Belangstellenden die verkleed aan de optocht met een versierde fiets willen deelnemen, kunnen contact opnemen met coordinator John Horst, Rozendaallaan 2, tele foon: 940650. LEUSDEN - De commissie Stimule ring Sportdeelname van de ge meente Leusden houdt maandag 12 februari in samenwerking met het Indoor Skicentrum in Amersfoort een voorlichtingsbijeenkomst voor beginnende, recreatieve skièrs. De bijeenkomst wordt gehouden in het gebouw van het Indoor-ski- centrum aan de Koppel weg 114 in Amersfoort. De avond begint om 21.00 uur. De toegang is gratis. Be langstellenden kunnen voor meer informatie contact opnemen met de afdeling Sportzaken van de ge meente Leusden, telefoon: 961691. LEUSDEN - In de Dorpskerk in Leusden-Zuid wordt zondag 11 fe bruari een jeuddienst gehouden, onder leiding van ds. Ridderbos. De dienst heeft als thema 'De kracht van het geloof. Het koor "Reformation' zal de dienst muzi kaal omlijsten. De dienst begint om 10.30 uur. LEUSDEN - De Oranjevereniging Leusden houdt op Koninginnedag (30 april) voor het eerst sinds acht jaar weer een autocross. De cross zal worden verreden op een stuk bouwland aan de Asschatterweg. Er wordt uitsluitend gereden met standaardauto's. Belangstellenden kunnen op vrij dag 16 februari en dinsdag 20 fe bruari van 20.00 uur tot 22.00 uur in De Til inschrijven. De minimum leeftijd is 18 jaar en deelnemers moeten een legitimatiebewijs mee brengen. Deelnemers uit Leusden krijgen voorrang boven deelne mers buiten de gemeente. LEUSDEN-ZUID - De Nederlandse Christen Vrouwenbond organi seert voor dinsdag 13 februari een bijeenkomst met als thema: „Trou wen is leuker dan je denkt". Spreekster is mevrouw Elion-Wa- felbakker. De avond begint om 20.00 uur en is in 't Trefpunt, Arn- hemseweg 75 Leusden-Zuid. ACHTERVELD - De Achterveldse carnavalsverenigmg De Puupenkop pen heeft het afgelopen weekeinde een bezoek gebracht aan de zuster vereniging De Weeserpeerden in Duitsland. De Weeserpeerden is de carnavalsvereniging van de in Duitsland gelegerde vijfde groep geleide wapens van de Koninklijke Landmacht, waarmee Achterveld nauwe ban den onderhoudt. De Achterveldse Puupenkoppen gaven met een 50 man sterke delegatie, waaronder hofkapel en dansmariekes, acte de presence in Stolzenau, waar het onderdeel gelegerd is. Op de foto de Puupenkop pen bij de ingang van de legerplaats. LEUSDEN - Zaterdag vanaf 21 uur speelt de rock&roll band Beaux Cats in het jongerencentrum De Geut. Dit optreden wordt tevens aangegrepen door de rock&roll cursisten van het jongerencentrum om officieel af te dansen. Een ieder is welkom, tegen betaling van vijf gulden, al dit pracht en praal te komen aanschouwen. LEUSDEN - In het kader van het 100-jarig bestaan van de Koninklij ke Nederlandse Schutters Asso ciatie houdt de KNSA deze zomer twee speciale evenementen op de Leusderhei. In de week van 18 tot en met 25 augustus staat een natio naal schuttersfeest op de agenda, terwijl aansluitend (van 27 augustus tot en met 1 september) het We reldkampioenschap Historische Wapens op dezelfde lokatie zal worden gehouden. LEUSDEN - De Rooie Vrouwen van de Leusdense afdeling van de Par tij van de Arbeid houdt woensdag 14 februan een thema-avond over de toekomst van de kinderopvang. Dit jaar komt er voor de gemeenten extra geld van het rijk (de zoge naamde Oort-gelden) beschikbaar voor de opvang van kinderen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en wordt gehouden in 't Voor onder in de kelder van het ge meentehuis. LEUSDEN - De Woudenbergse postzegel- en muntenvereniging 'Onder de loep' houdt maandag 26 februari een postzegel- en munten- beurs in jongerencentrum De Til aan de Hamersveldseweg. De beurs begint om 19.00 uur en duurt tot 22.00 uur.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 5