Sylvia Droste zorgt /oor entertainment Lee Towers en Jongerenkoor Te verkiezen in maart... Dogsten bijval in De Flint I Ie—s—er hpawt Opnieuw hoofdrol voor een hond Duitse jazzzangeres trekt veel publiek laar Hakhorst Verkiezingen WOENSDAG 7 FEBRUARI 1990 aktueel EUSDEN - Een geweldige drnkte heerste op zondag 4 februari l in de plezierige sfeer van De Hakhorst te Lensden. De Jazz )dëteit was er in geslaagd om de in Duitsland zo bekende TV- resentatrice van 'Jazz am Montag\ Silvia Droste naar Leusden krijgen. De Jazz Sociëteit verschafte zich hiermee de pri- itur van haar eerste optreden in Nederland. In de uitnodiging oor het concert kon men al lezen, dat zij binnenkort aan het 'oord zal komen in een programma van Willem Duys. Diverse rammofoon- en CD-platen heeft zij reeds op haar naam staan. Silvia Droste is in staat met uiter ste veel gevoel op haar publiek in zingen, terwijl ze geen middel ibenut laat om haar show zo oph aal mogelijk te laten verlopen, ët veel uitstraling laat ze zich be- ïleiden en leiden zowèl door haar >mbo als door het publiek, dat eewiegend aan haar voeten ge- uisterd ligt in een muzikale ban. lvia Droste liet zich bij deze gele- ïnheid begeleiden door het Lex sper Trio, bestaande uit bassist rwin Korzilius, slagwerker Frits indesberger en pianist Lex Jas- ar. et koor opent zelf het concert iet, zoals presentator/drummer rno van Pelt het noemde, liede- ;n 'uit de oude doos' die op- leuw 'opgepoetst waren' Met ime 'Deep River' wordt met veel evoel voor expressie uitgevoerd, et eerste intermezzo van het >mbo van het koor - een eigen «npositie van organist Tom Koe- >ek - wordt, evenals het hele meert, opgedragen aan de on- ngs overleden basgitarist van it koor, Marcel Schieving. et deze extra inkomsten kunnen ïtiviteiten worden betaald die de natie van bodem, water en lucht irbeteren. i denken valt aan de inzameling n plastics (m.n. pvc), divers sa- engestelde huishoudelijke ap- iraten en een adequate inzame- ig van de milieu-schadelijke stof- ti (chemisch afval), svens kan dan het budget voor lucatie en voorlichting worden rhoogd. i programma's van de politieke itijen staan de komende vier tr garant voor een deinende oene golf. In 1994 gaat deze dei- ig over in een rustig voortkab- •lend bestaan. Dan waait er een :hüg briesje. >or intensieve gemeentelijke orhehting en juiste methoden or het inzamelen van afvalstof- is Leusden nog meer het voor- eld voor gemeenten met veel igbouw en een forensenkarak- (vgl. Almere, Houten, Nieuwe- in). In dit artikel laten we het ntal womngen buiten beschou- ng arvoor zijn de recente provin- ile notities nog te vers RNGLOOPSTATION Het kringloopstation aan de ndweg, dat momenteel als plan uitvoering wacht, wordt opti- ial gebruikt. Veel Leusdenaren ken regelmatig een milieuritje ir dit overlaadstation nabij de A- Spullen als grote stukken hout, >r en chemische afvalstoffen •den een juiste bestemming, k staan er kunststofpersen voor :ht en hard plastic. De gescheiden inzameling in wijken is aanzienlijk uitgebreid !t dienstverlenende activiteiten, werkzaamheden zijn gericht afvalcomponenten die niet via plastic zak bi] de vuilverbran- ig terecht mogen komen, huishoudens dienen regelma Opvallend duidelijk is de uitspraak van Silvia Droste van alles wat zij zingt, maar óók van haar korte toe spraakjes tussen de verschillende nummers door: gewone jazzmuziek met een knipoog naar entertain ment. De doelstelling van het trio is het ten gehore brengen van verant woorde jazz; verantwoord naar het trio zélf en het publiek. Gespeeld werden o.a. de nummers 'No More Blues', Triste', 7ust Friends' en 'Can't Change Me'. Opvallend is, dat Silvia Droste beschikt over zo wel een groot stembereik als over In het tweede blok liederen, meer religieuze muziek, toont het koor haar grote veerkracht. Een misser in het moeilijke 'One Precious Mo ment' wordt met elan opgevangen in de volgende stukken. Lang zaam maar zeker werkt het koor naar een eerste climax. Schijnbaar moeiteloos worden de aanwijzin gen van dirigent Jan Beckers op gevolgd: van piano naar forte, van snel naar langzaam, van John Den vers 'Perhaps Love' tot Queens 'Sombody to Love' - beide in ar tig waardevolle spullen apart aan te bieden. Textiel en vodden, plastic, bundeltjes hout, kleine huishoudelijke apparaten en het klein chemisch afval wordt in de wijken opgehaald. De gemeente doet in 1994 een maximale inspan ning voor kringloopbedrijvigheid. ROMMELMARKT - Voor grote artikelen die wor den afgedankt zoals kasten, bed den en wasmachines en tv's kun nen de ontdoeners een stichting inschakelen. Deze organisatie - zonder winstoogmerk - zorgt dan voor hergebruik. Fietsen worden na reparatie verzonden naar pro jecten in het verre buitenland. De andere artikelen worden in het openbaar aangeboden via de kringloopwinkel en de maande lijkse rommelmarkt bi] de SBBO. - Ook heeft de gemeente ge zorgd voor een goede be stemming voor het organische af val dat niet zo gemakkelijk naar de plaatsen voor het tuinvuil ge bracht wordt. Er is een ophaal-ser- vice voor organisch afval zoals ka een grote ademgang, waardoor zij in staat is om uren achter elkaar te zingen in allerlei gradaties van hard en zacht, langzaam en snel en betekenisvol. Uitstekend wordt zij daarbij on dersteund door pianist Lex Jasper die voor mijn gevoel tóch wat méér uit de schitterende vleugel halen. Naar mijn smaak maakte hij tè wei nig gebruik van de voetpedalen, waardoor het pianospel met die volheid kreeg die het eigenlijk ver diende. Toch was dit slechts een kleine onvolkomenheid, want er viel buitengewoon veel te genieten van de verrukkelijk snelle piano loopjes die voortdurend klonken, de vele voortreffelijke soli en het intense samenspel met slagwerker en bassist. Erwin Korzilius speelde zijn be geleidingspartijen muzikaal en met veel waardigheid in combinatie met een perfecte zuiverheid. De onderlinge geluidssterkte was pri ma afgeregeld, zodat er bij voort- rangementen van Jan. Tenslotte het aangekondigde sluitstuk voor de pauze, 'Go Like Elijah'. Het speciaal voor het concert ingestu deerde stuk wordt gebracht in het bekende strakke, meeslepende ritme van Chi Coltrane. De organisatoren van het concert hebben voor koor en publiek en kele verrassingen in petto. Vóór het nummer 'Stay with Me till the Morning' wordt het concert on derbroken voor de aankondiging dat de originele zangeres van dit nummer, Vicki Brown, is gecon tracteerd voor een concert op 29 maart in de Veluwehal in Barne- veld. Met dubbel enthousiasme werkt het koor het eigen pro gramma vervolgens, af. Als niet- aangekondigde toegift wordt Rod Stewart's 'Sailing' ingezet. De zaal die met een stevig applaus instem ming betuigt met deze verlenging van het programma, reageert wel merplantjes, snijbloemen en kof fiedik. De "ouderwetse" schillen- ïnzamelmg van de resten van groente en fruit blijft het rundvee voorzien van voedsel. - In 1994 dient de gemeente te kiezen voor een vervanger van de plastic zak als afvaldrager. De al ternatieven zijn een rolcontainer of een natuurlijke vlaszak. De ge meente Leusden kiest voor de vlaszak vanwege het feit dat de kunststof-container uit een niet- oneindige grondstof is gemaakt. Door de diverse vormen van ge scheiden inzameling volstaat één vlaszak per veertien dagen voor een gemiddelde huishouding. De inhoud bestaat overwegend uit vervuilde verpakkingen. Nu terug naar de actualiteit. Het recent vastgestelde Milieube leidsplan (MBP) vormt de basis voor het gemeentelijke milieube leid. Alle politieke partijen noe men dit plan in hun verkiezings program. Het zijn vooral D'66, GPV/SGP enm de PvdA die de vastgestelde doelstellingen in de praktijk zien omgezet (D'66). De PvdA wil verdere aanscherping en uitbreiding terwijl GPV/SGP een samenhangend milieubeleid wil als integrerend onderdeel van het totale gemeentelijk beleid. during te genieten was van een goed samenspel, dat voortreffelijk afgewerkt werd door slagwerker Frits Landesbergen. Interessant was de mini-talen tenjacht die spontaan georgani seerd werd door Silvia Droste tij dens haar Leusdens debuut. De haast hysterisch als bij het tweede couplet Lee Towers zingend het podium betreedt. Het wordt een ongekend slot aan het eerste deel van het concert. PERSONALITY Na de pauze brengt Lee Towers de goed gevulde zaal in vervoe ring. Vanaf het eerste nummer staat het pubhek op de banken. Met zijn sterke uitstraling weet Lee ook de laatste twijfelaars te overtuigen. Fans maken het zin gen af en toe onmogelijk. Toch is er voor iedereen een hand, knip oog of zelfs een zoen. Bij ieder 'I love you' klinkt gegil en gefluit uit de zaal. Terwijl het volume van zang en geluidsband langzaam sterker wordt, groeit de feeststem ming voor en achter de Neder landse Sinatra. Het koor achter Lee deint heen en weer. 'New York, New York', 'Bad Leroy Brown''I Can See Clearly Now' en vele andere bekende songs worden door de fans zowel met als Minder ver gaan de wensen van CDA, L'85 en WD. Het CDA wil het MBP toetsen aan de feitelijke ontwikkelingen. Het wegwerken van achterstanden dient voors hands grote prioriteit te ontvan gen is de stellingname van L'85. Het MBP wordt door de WD ge zien als leidraad voor de ontwik keling van plannen op de verschil lende deelterreinen. Een belangrijk onderdeel van de taak van het gemeentebestuur is milieuvoorlichting en -educatie Dit aspect is één van de veertien taken die in het MBP worden be schreven. De Leusdense partijen zijn het op dit beleidsterreinen roerend met elkaar eens. - In het programma van D'66 le zen we dat het milieubesef van oudsher hoog in het vaandel van deze partij staat en bijna overal is doorgedrongen. Deze D'66-opening van het hoofd stuk Milieu, Energie en Landbouw wordt opgevolgd door een actie punt dat stelt dat het besef van ie dere burger door de gemeente gestimuleerd dient te worden. Alle burgers dienen zich in te zet ten voor de verminderring van af val, energiegebruik en verontrei niging. - Het CDA ziet graag een ver andering van mentaliteit. Een in tensievere voorlichting is de WD- wens. De actieve voorlichting van uit het gemeentehuis dient zich twee conservatoriumstudenten Nathalie Versteeg en Marleen van de Broek kregen de kans om met het concertgezelschap voor de vuist weg te zingen. Hetgeen de dames met veel verve en zuiver heid deden. Silvia Droste bleek op een gegeven ogenblik zó laaiend zonder muziek uit volle borst mee gezongen. Uiteindelijk wordt Jan Beckers uit genodigd het koor mee te laten zingen. 'Be in My Heart', 'No More Night' en 'So Strong' vormen het grandioze slot van het swingende concert. Dat het concert inmid dels een half uur uitgelopen is, deert niemand. Hoewel er slechts weimg tijd geweest is om te oefe nen, lijken koor en solist goed op elkaar ingespeeld. Het verleidt Lee Towers ertoe bij de aankondi ging van zijn 'Gala-avonden' in Ahoy later dit jaar te suggereren dat het Jongerenkoor hem daar wel eens zou kunnen ondersteu nen. Of het ervan komt? Het stimu leert iedereen bij de onvermijde lijke toegiften na het verwachte 'we want more' vanuit de zaak: 'You'll Never Walk Alone' met koor en jubelende zaal en ten slotte, door Lee solo gezongen, 'My Way'. Een geslaagd feest voor het Jon gerenkoor en een onvergetelijke avond voor zowel fans van het koor als fans van Lee Towers. Feli citaties waren er voor de organisa toren en alle medewerkenden, ook van wethouder Vroon, die het koor namens de gemeente Leus den een kado overhandigde. volgens L'85 vooral te richten op de compostering van het groen- vuil, de beperking van het ener giegebruik en hergebruik van (sloop)materialen. Educatie en voorlichting zijn voor de PvdA be langrijke voorwaarden en dienen goed uitgevoerd te worden, vooral op scholen. Het doel van de PvdA is de verbetering en het her stel van het ecologisch evenwicht. De combinatie GPV/SGP ziet enthousiast over deze onverwachte concertwending, dat zij het Trio Lex Jaspers quasi wegstuurde, waarop er een nieuw trio ontstond, een dameszangtrio. Een mini-op- treden, dat niet alleen leuke ogen blikken kende, maar toch ook be slist erg valse. graag een bevordering van het mi lieubesef van de burger door voorlichting over milieubewust gedrag. VRIJWILLIGERS Nu kijken we speciaal naar de programma's met het oog op het hergebruik van stoffen die m een huishouding vrij komen. Nagenoeg alle partijen geven aan dacht aan het gescheiden houden van afvalstoffen. De diverse com ponenten die aan de bron ge scheiden worden gehouden zijn dan geschikt voor hergebruik De gemeente wil volgens het MBP zo weinig mogelijk afval storten of verbranden D'66 zal hieraan voortdurend aandacht schenken echter zonder specifieke voorstel len. De Leusdense afdeling van de WD stelt vast dat het scheiden aan de bron van afvalstoffen reeds in een vergevorderd stadium is. "Maar het verdient het om verder ontwikkeld te worden" is de WD- positie die rijp is voor bijscholing door de landelijke commissie af valbeleid (LCCA). Vervolgens noemen we de plan nen van het CDA Deze partij vindt dat het gescheiden inzamelen ver- AMERSFOORT - De pre mière van „Turner and Hooch" is vanaf vrijdag 9 fe bruari te zien in het Grand Theatre. In de hoofdrol is Tom Hanks te zien samen met hond Hooch. De regie is van Robert SpottiswoodL Scott Turner (Tom Hanks) is een hele nette man. Hij heeft zijn leven keung georganiseerd. Zijn huis en zijn kleding zijn altijd piekfijn in orde. Scott werkt als rechercheur bij de gemeentepoliüe van een klein stadje. Omdat er nooit iets spannend gebeurt besluit hij van baan te ver anderen. Voordat het echter zover is moet nog zijn vervanger David Sutton (Reginald Vel Johnson) in werken. Eerst gaan ze samen naar het strand waar kinderen geld heb ben gevonden dat aangespoeld is. Vervolgens moeten ze naar de pier. Op de pier woont de oude Amos Read. Amos is in het bezit van een grote „bloeddorstige" hond, Hooch. Amos vertelt Scott en David dat Hooch 's nachts vreemde geluiden in de visfabriek hoort. De volgende dag wordt Amos vermoord. Scott ontfermt zich over Hooch omdat hij die als enige ge tuige van de moord beschouwt. Turner voelt er echter niets voor der vorm moet krijgen. De chris ten-democraten willen vrijwilli gersorganisaties en scholen on dersteunen (subsidie) bij de inza meling van papier en chemica- lieën, zo mogelijk tot de kostprijs (van inzameling F.T.). De CDA-gedachte over de inza meling van chemisch afval is on uitvoerbaar. Er zijn tenminste twee bezwaren die verband houden met de vereiste deskundigheid en met de gewaarborgde blijvend heid van de inzameling van milieu schadelijke stoffen afkomstig uit huishoudens. Vervolgens ontmoeten we Leus- den'85 op de gescheiden inzame- lingsweg. Deze groepering roept het gemeentebestuur op om te zoeken naar een goed systeem. L'85 denkt hierbij aan een breng- methode door middel van het plaatsen van combinatie contai ners voor glas, papier en blik. Het apart houden van blik is wellicht van belang voor gemeenten die het huisvuil nog naar een stort plaats brengen. Het Leusdense blik komt bij de verbranding (AVR) als grondstof vrij. Resten ons nog twee partijen in de Hooch in huis te nemen en probeert hem te dumpen bij de nieuwe die renarts Emily Carson (Mare Win- ninaham). Deze wimpelt hem echter af en zo zit Turner met Hooch opge scheept die in korte tijd zijn huis, auto en kleding de vernieling in helpt. Desondanks gaat Scott steeds meer voor Hooch voelen Helemaal als Hooch de dader van de moord op Amos herkent. Turner weet nu wie de dader is en om de zaak rond te maken moet hij alleen nog een motief vinden. Hij krijgt toestemming van zijn baas Hyde (Graig T. Nelson) om met de zaak door te gaan Scott denkt dat er verband bestaat tussen het aange spoelde geld en de visfabnek. Met hulp van Hooch komt hij er achter dat men in de fabriek dezelf de plastic zakjes gebruikt als waarin het geld zat. Scott vermoedt dat de fabriek drugsgeld witwast en vervolgens het land uitsmok kelt. Hij vertelt alles aan Hyde en ze besluiten een inval te doen Maar de boeven blijken gevlogen te zijn. Dan ontdekt Scott dat Hyde achter de hele operatie zit. Hyde probeert Scott over te halen mee te doen maar deze weigert. milieu-sorteer-lijn: de combinatie van de kiesverenigingen van GPVen SGP en de afdeling van de PvdA. Een keuze naar voorkeur tussen beide programma's is moeilijk. De uitslag is nagenoeg onbeslist. Beide partijen zijn voor uitstrevend. Er dient zo veel mo gelijk aan de bron gescheiden te worden in de keuken en in het berghok. Wanneer we letten op de verschillende afvalstoffen die gescheiden gehouden moeten worden, ontdekken we één be langrijk verschil. De combinatie GPV/SGP noemt de inzameling van klein chemisch afval als eerste en geeft hieraan de hoogste priori teit. Verder omet GPV/SGP de verwijdering van CFK's uit koel kasten e.d., de initiatieven als tuin- groendepots, inzameling door de milieuboer en glasbakken en der gelijke. De PvdA noemt het che misch afval als laatste in het rijtje naast glas, papier, keukenafval en tuinvuil. Batterijen worden nog eens apart vermeld hoewel deze al onder het chemisch afval vallen. Het program van GPV/SGP komt net iets bestendiger tevoorschijn wanneer we naar de milieu-baro meter kijken. In 1994 gaan we op zoek naar een partij die verordent dat het verbo den is om zuivelprodukten (vloei baar) op de openbare weg te ver voeren die anders verpakt zijn dan in de statiegeldfles. Dan doen de kruideniers de koel- meubelen vol met flessen en zelf- tap-containers. Dag wegwerpverpakking. Waar een wil is, is ook een kringloop weg. Vanaf deze week tot aan de ge meenteraadsverkiezingen zullen een aantal Leusdenaren hun me ning geven over een bepaald on derwerp uit de verkiezingspro gramma's van de politieke partijen. Milieuboer Fokko Tilma begint de serie met zijn commentaar op de milieuparagraaf uit de verschillen de programma's. De gemeenteraadsverkiezin gen komen steeds dichterbij. Op woensdag 21 maart is het zover. Alle partijen die aan de verkiezingen meedoen, hebben inmiddels hnn pro gramma bekend gemaakt. Voor de kiezer die niet regel matig de gemeentelijke poli tiek volgt, is het niet gemak kelijk te bepalen op welke partij hij zijn stem zal uit brengen. De komende weken zullen daarom een aantal Leusdenaren him mening ge ven over één van de onder werpen die in de verschillen de programma's aan de orde komen. Zij zijn daarvoor door de Leusder Krant gevraagd, omdat zij door hun betrok kenheid of deskundigheid veel van het onderwerp af weten. Zij geven daarmee niet de mening van de krant weer, maar schrijven onder eigen verantwoordelijkheid. De eerste bijdrage is van Fokko Tilma, beter bekend als de milieuboer. Hij kijkt met name naar datgene wat de partijen over milieu en af valverwerking zeggen. Veel Leusdenaren zullen Fokko Tilma kennen, omdat hij regelmatig met zijn trac tor langskomt om schillen en ander keukenafval op te ha len. Zijn belangrijkste afne mers zijn boeren, die het af val als veevoer gebruiken. Veel mensen zullen hem schillenboer noemen, maar hij gebruikt zelf liever de term milieuboer. Hij heeft een duidelijke visie over af valverwerking, die verder gaat dan het ophalen van 'keukenrestjes'. Regelmatig laat hij zijn mening horen over gescheiden ophalen van zaken als plastic, glas en klein chemisch afval. Vorig jaar bood hij wethouder Cor- ri Verduin, die onder meer milieu in haar portefeuille heeft, een nota aan over ge scheiden inzameling en her gebruik van afval. 'Kringloopbedrijvigheid in Leusden' was de titel van deze nota. Lee Towers, met karakteristieke armbeweging, m actie met het Leusdens Jongerenkoor. olgens de meest recente financiële cijfers staan tegenover de (tgaven van de dienst Reiniging heffingen die de kosten voor dekken. Om de begroting te optimaliseren is een aanpas- ng van de reinigingsheffing gewenst van circa 30, - per üishouding. IMERSFOORT - Het Jongerenkoor Leasden vierde donder- ag 1 februari het tweede lustrum met een geslaagd concert in le Flint te Amersfoort. Het Jongerenkoor en Lee Towers heb- en zowel alleen als in samenwerking van de avond een feest emaakt waar de spetters vanaf vlogen. Het massaal opgeko- ten publiek stond uiteindelijk te dansen, te hossen en te sprin- en alsof er karnaval gevierd werd. Met het op professionele rijze georganiseerde concert heeft het koor zowel bij het pu- liek als bij ster-zanger Lee Towers een goede indruk achter- elaten. MILIEU

Leusder Krant | 1990 | | pagina 7