Leos ten onder in zinderende vijfsetter Roda promotie-kandidaat na forse 5-0 overwinning Achterveldse Vossen rijden alternatieve elfstedentocht Leusdense volleyballers moeten eerste plaats af staan Leusdenaren blijven overeind in veldslag bij DWSV Vijf maal raak Trainer Roda Leos WOENSDAG 7 FEBRUARI 1990 (door Frits Schoenmaker) LEUSDEN - Het topduel in de tweede divisie tussen Leos en Radius heeft een boeiende wedstrijd opgeleverd. De Leusdena ren gingen zeer voortvarend van start en wonnen vlot de eerste set. De vierde set was uiteindelijk beslissend voor de uitslag van de wedstrijd. De Leusdenaren leidde op dat moment de wedstrijd met 2-1 in setstanden. Zij konden echter in die vierde set de voorsprong van 6-3 niet vasthouden om een 3-1 overwin ning te boeken. De vierde set ging verloren met 10-15. De teleurstelling van de 'meiden' van trainer Evert van Garderen was daarbij zo groot, dat de vijfde en laatste set een makkelijke prooi was voor de ploeg uit Gouda. De vreugde bij de bezoekers was bijzonder groot na de behaalde 2-3 overwin ning. Uiteindelijk wonnen zij de wedstrijd, nadat het er lange tijd had gezien dat zij met 3-1 zouden gaan verliezen. Radius blijft door het behalen van de twee punten op de eerste plaats en Leos zakte naar een derde plaats. Van Garderen vatte de nederlaag gelaten op: „In de vierde set hebben we het uit handen gegeven. Radius was op dat moment rijp voor de slacht, maar toen kwam de routine bij hen boven. Nee, ik ben duidelijk niet tevreden met dit ene punt." De Leusdense ploeg was zeer gebrand op een goed resultaat te gen het bezoekende Radius. Eer der dit seizoen verloor het nog kansloos met 3-1 in Gouda. Boven dien stond de eerste plaats in de tweede divisie op het speL Bij winst zouden de Leusdenaren op gelijke hoogte komen met de lijstaanvoer der. Bovendien had Marja de Wild de afgelopen week de training weer hervat en de hoop was ge vestigd op haar rentree. „Het sprin gen ging van de week nog wat moeilijk, maar ik heb goede hoop dat het wel zal lukken." Van Garderen besloot echter zonder De Wild te starten en hand haafde Astnd van Dijk op haar plaats. Deze beschaamde het ver trouwen van haar oefenmeester niet en groeide uit tot één van de betere spelers van Leos. De thuis club moest voor de wedstrijd nog een tegenvaller incasseren door het wegvallen van Rona de Koning, die tijdens de trainingen eerder in de week geblesseerd was geraakt. Zij was weliswaar niet altijd een vaste basisspeler, maar als wissel uitermate belangrijk voor de thuis club. Dat bleek eens te meer, toen Van Garderen over moest gaan tot het wisselen van Nadja Gijsen in de tweede set. Hij moest daardoor noodgedwongen terugvallen op De Wild. Deze speelde zeer ver- verloren, waarin Radius wat beter in de wedstrijd kwam. Leos kwam wat in de problemen doordat zij niet konden aanklampen. Van Gar deren probeerde met korte pep- talks zijn ploeg te inspireren tot grotere daden. Ook de wissel Van Dijk/De Wild bracht niet het gewenste resultaat. De bezoekers hadden een ruim arsenaal variaties in hun programma. Zij wisselde ge plaatste ballen af met harde smas hes via de buitenkant. Een zeer effectief wapen bleek het prikbal- letje over het Leusdense blok heen. Bij 6-10 maakte de thuisclub een domme fout door de verkeerde speler te laten serveren. In plaats van 7-10 ging de service over naar de tegenpartij. Daar bovenop wer den nog een aantal ballen uitgesla gen. Leos was echter niet van plan zo makkelijk op te geven en pakte iedere keer de service terug. Het was echter Radius dat de pun tjes bij elkaar sprokkelde. Uitein delijke was het een foutje van Gij sen die de setwinst bij de tegen partij bracht. ROUTINE De derde set was weer voor de thuisclub, waarin Van Dijk excel leerde en klappen van Marjan van Engelenhoven van een zuiver ge halte waren. De vierde set leek een prooi te worden voor Leos, maar na een 6-3 voorsprong zegevierde uit eindelijk de routine van Radius. In de laatste set deden vrouwen van Leos niet meer mee. Zij waren der mate aangeslagen dat de bezoe kende club die set makkelijk kon binnenhalen. Via 3-5 en 4-10 werd het uiteindelijk 9-15. Door de nederlaag zakte Leos naar een derde plaats, maar de jonge ploeg houdt zeker nog uit zicht op een tweede plaats. „Aan het begin van het seizoen hadden wij ons voorgenomen bij de eerste vijf te eindigen, maar dat hebben wij al snel bijgesteld tot de eerste drie. Er daar zitten nog steeds de mogelijkheden. Wij kunnen dan ook alleen maar doorgroeien. Ter wijl je dat bij een ploeg als Radius, die qua leeftijd veel ouder is, toch veel minder hebt. Aanstaande za terdag gaan we er tegen Varel ge woon weer keihard tegenaan," al dus trainer Van Garderen. SpeleiB Leos (vrouwen): Erna Boonzaaijer, Marjan van Enge lenhoven, Nadja Gijsen, Liesbeth Overeem, Marja de Wild, Anita Visser en Astrid van Diik. De mannen van Leos zetten de stijgende lijn, die de afgelopen weken werd ingezet, onvermin derd voort door een 3-2 overwin ning op Harderwijk 2. De Leusde naren staan nu gelijk met deze diensteüjk, maar was zeker nog niet op haar oude peil terug. OPGEWARMD De mannen van Leos hadden de zaal met veel pubhek al flink opge warmd door middel van een 3-2 overwinning op Harderwijk. De stemming zat er dus goed in en bij inslaan begon de intimidatie van beide ploegen. Onder aanvoering van de luidruchtige De Wild wer den de zenuwen van de tegenstan der getest. Daarin bleek dat de spelverdeelster van Radius niet in haar goede doen was. De eerste set was vooral van de kant van de thuisclub van een hoog gehalte. De service was weer een succesvol wapen. Daarmee werd de club uit Gouda onder druk ge zet. De 0-2 achterstand werd m een snel tempo omgezet in een 10-3 voorsprong. Leos maakte dank baar gebruik van een sene netfou- ten van de bezoekende vereniging. Twee uitstekende blokken van Gij sen bracht de stand op 12-3, waar na de productie even stokte. Ra dius kon terug komen tot 12-8. Via een time-out van Van Garderen pikte de thuisclub de draad weer op en trok de eerste set met 15-8 naar zich toe. De tweede set ging met 9-15 wissels zich makkelijk in het tej wisten in te passen. Bij een j voorsprong kreeg Van Dijk eJ rust. Zijn vervanger Evert Kruisvl draaide goed mee. De thuisc,; kon uitlopen naar 14-2, toen KU Jan Hutten Bruin kwam vervangj 3 Spelbeeld van de tweede-divisie topper Leos-Radius. De bezoekende ploeg bleef, na een zinderend duel, op routine aan de positieve kant van de score: 2-3. ploeg op een zesde plaats. De set standen waren 15-4, 12-15, 15-6, 12-15 en 15-12. Eerder dit seizoen verloren de Leudenaxen met 3-0 van de Harderwijkers. Met de terugkeer van Rob de Koning lijkt in het team van Rob Vooijs weer wat meer balans te zijn ge komen. Vooral aanvallend is hij een aanwinst. De jonge ploeg van Leos gaf in de eerste set de eveneens jonge ploeg van Harderwijk weinig kans. Het spel van de thuisclub zag er verzorgd uit en de fouten waren beperkt. Vooral het blok voldeed in deze set uitstekend. Aanvallend waren Rob de Koning, Erik van Dijk en Edwin Meijerman de opvallend ste spelers. De laatste speelde na een mindere periode weer een goede en degelijke wedstrijd. Trainer Rob Vooijs was gestart met Alex Moraal, Mark Bruin, Ruud Kooien, Van Dijk, Meijerman en De Koning. Kooien fungeerde op nieuw als spelverdeler en deed dat heel behoorlijk. De samenwerking met Van Dijk en De Koning werd steeds beter en beide spelers kon den zich uitleven met harde smas hes. Maar ook de schijnaanval werd met succes toegepast, waar bij veelal Van Dijk als bliksemaflei der fungeerde. Meijerman of De Koning maakten de combinatie naar behoren af. De tweede set was zeer span nend en de Leusdenare wisten een aantal malen een opgelopen ach terstand goed te maken. Van een 2-6 achterstand kwamen zij terug tot 6-8. Bij 7-11 wisten zij bij te ko men tot 11-12. Vooral de laatste fase was bijzonder spannend, waarbij de services over en weer gingen. Bij 12-14 wist de thuisclub zeker zes keer de service terug te halen. In deze fase was er een op vallende rol voor Mark Bruin, die met zijn service gevaar stichtte. Verdedigend stond hij echter ook zijn mannetje. Uiteindelijke waren het toch weer een aantal fouten en misverstanden van Leos, die de setwinst bij de tegenstander bracht. WISSELS In de derde set bleek dat de Huttens eerste actie was het doen in een schijnaanval, wa; De Koning met een harde klap| service terugbracht bij zijn plol In het laatste punt toonde Leos j overmacht, door een drie-ma] blok neer te zetten: 15-6 In de vierde set zakte de thtj club na een 5-0 voorsprong ter® en kon Harderwijk weer bij kom-! Bij 8-5 probeerde Vooijs met inbrengen van Ronald van Doe als spelverdeler zijn team op peppen. Van Doorn kwam in e rommilge fase in het veld en k met zijn set-ups de wedstrijd naar zijn hand zetten. Bij 9-10 m< hij dan ook weer het veld verlat* Beide ploegen gingen met vc' inzet voor de setwinst in de vie.^ set. Voor de thuisclub zou dat e 3-1 overwinning betekenen. Vo! de bezoekers betekende setwi: in ieder geval één punt, die 0 naar de onderste plaatsen op' ranglijst moesten gaan kijken. Harderwijk trok uiteindelijk c 12-15 aan het langste eind. De v, de moest tenslotte de beslis?' brengen. In deze set, waarbij e! fout een punt is, was de thuiscjj toch de sterkste en hield verdij het tweede punt in Leusden. Leos steeg door de twee pun£ naar een gedeelde zesde plaats* de ranglijst, waarbij het gat met nummer drie van onderen vijf p; ten bedraagt. Na Harderwijk 2 st" voor aanstaande zaterdag Hard wijk 3 op het programma. De Le/ denaren hoeven zich tegen nummer twee op de ranglijst ge illusies te maken. In dit team spe een aantal routiniers, die voc thuis moeilijk te verslaan zijn. In eerste duel, op 11 november vo jaar, verloren de Leusdenaren eigen huis overigens slechts r 2-3. Spelers Leos (mannen): Ed» Meijerman, Klaas-Jan Hutti Niels Noorlander, Erik van Dtf Rund Kooien, Rob de Konii Alex Moraal, Mark Bruin, Evi Kruiswijk en Ronald van Dot» LEUSDEN - Roda heeft zondag nadrukkelijk de kandidatuur gesteld voor de tweede plaats in de hoofdklasse, die recht geeft op promotie naar de vierde klasse KNVB. De Leusdenaren wonnen met duidelijke cijfers bij het laaggeplaatste DWSV: 0-5. Eerder in deze competitie hadden de Leusdenaren een punt laten liggen tegen de Utrechtse club. Roda klom op naar een tweede plaats. Grote man bij Roda was John Jansen die alle vijf de doelpunten op zijn naam bracht. Het elftal van trainer Cor Smink heeft, in de wedstrijd tegen DWSV, de tegenstander letterlijk en fi guurlijk van zich af moeten schud den. De Utrechter provoceerden vanaf de eerste minuut de bezoe- LEUSDEN - John Jansen, van Roda-zondag, scoorde afgelo pen weekeinde vijf doelpun ten in de competitiewedstrijd tegen DWSV in Utrecht. Nu scoort hij normaal ook al veel doelpunten, maar deze keer wist geen andere medespeler het net te vinden. In de eerste helft scoorde een gave en een echte hattrick. LEUSDEN - De selectie van de afdeling zondag van Roda heeft voor het komende sei zoen een nieuwe trainer ge contracteerd. Teus Kommer (43 jaar) uit Scherpenzeel werd voor één jaar vastgelegd. Kommer traint momenteel de B-junioren van Scherpenzeel. Daarvoor heeft hij drie jaar de selectie Renswoude getraind, vier jaar de zondagafdeling van Barneveld en drie jaar Hees uit Soest. Hij is begonnen als jeugdtrainer bij SDVB uit Barneveld. LEUSDEN - Het vrouwen team van Leos verloor afgelo pen zaterdag met 2-3 Radius en zakte daardoor naar een derde plaats. De nederlaag was de eerste sinds op 1 april 1989, toen van Cito met 2-3 werd verloren. De ploeg van de toenmaligetrainer Ad van Woensel stond toen diep in degradatiezorgen en wist het verblijf in de tweede divisie in de laatste wedstrijd veilig te stellen. Sportzaal De Meent in de wijk Groenhouten is het af gelopen jaar voor menige ploeg een zaal geweest waar met knikkende knieën tegen de thuisclub werd aangetre den. Radio en Leos LEUSDEN - Bij de wedstrijd Leos tegen Radius in sportzaal De Meent was ook een mede werker van De Golfbreker, de ziekenomroep van Amers foort, voor een wedstrijdver slag aanwezig. De omroep heeft van 16.00 tot 17.00 uur een sportprogramma, die ook op de Stadsomroep Amersfoort wordt uitgezonden. Het was alleen jammer voor de luiste raars dat die de einduitslag waarschijnlijk nooit hebben gehoord. Want om vijf uur pakte de radioman zijn spul len, want zijn tijd zat er weer op en de Stadsomroep had geen interesse voor verdere informatie. De wedstrijd Leos - Radius barstte toen m de der de set in alle hevigheid los. kers en probeerden met hard en gemeen spel Roda uit het spel te halen. Dieptepunt was de grove overtreding die de laatste man DWSV een kwartier na rust maakte op Bosman. Deze was alleen op weg naar de keeper toen hij grof onderuit werd gehaald. De Utrech ter kreeg als straf slechts een boe king, maar moest wel met een ge broken been naar het ziekenhuis worden gebracht. Roda reageerde verstandig op de provocaties: De Leusdenaren wisten zich m te hou den en bepaalden zich tot het voet balspel en het scoren. John Jansen maakte dankbaar gebruik van de geboden ruimte. Vijf maal was hij de verdediging van de Utrechters te snel af. In de eerste helft scoorde hij een onver valste hattrick. Bij Roda was laatste man Erik van de Vis weer terug in de basis. Hij vormde samen met Harrie Ousso- ren, de week daarvoor nog wissel speler, het hart van de verdedi ging. Aanvoerder Meindert Vlugt stond weer centraal op het mid denveld. Opvallende afwezige was spits Coen van Dijk, die vervangen werd door Henk Weishaupt. Van Dijk heeft te kennen heeft gegeven Coen van Dijk...grote afwezige... voorlopig met meer willen voet ballen, omdat hij andere besognes aan zijn hoofd heeft. SPITSPOSITEE Weishaupt speelde niet in de spitspositie, maar fungeerde als extra middenvelder. Daar ver richtte hij hand- en spandiensten en voorzag de twee spitsen van de nodige passes. De Utrechters drong Roda terug op eigen helft en groeven zo hun eigen graf. De Leusdense ploeg kon zo het gelief de counterspelletje spelen. De bei de spitsen Jansen en Henk Strijbos stichtten met hun snelheid vele malen gevaar in de verdediging van DWSV. Na een kwartier spelen scoorde Jansen zijn eerste doelpunt, toen hij een pass van Remco Bosman op de juiste waarde schatte. Hij kapte en draaide een keer en schoot de bal beheerst in de hoek. Vijftien minu ten later was het weer raak. Jansen ontving een pas van Weishaupt, kapte de keeper uit en liet twee verdedigers tevergeefs op de doellijn staan. Vlak voor rust maakte Jansen de hattrick vol, toen bij een uitval een voorzet van Strijbos langs de Utrechtse keeper schoot. Na rust bleef de thuisclub aan dringen in een uiterste poging nog iets aan de hopeloze achterstand te doen. Zij hadden daarbij de pech dat een afstandsschot buiten be reik van Hans van Bekkum op de lat de plofte. Een andere aanval ein digde met een schot op de binnen kant van de paal, waarna Van Bek kum de bal alsnog kon oprapen. UITVALLEN Roda probeerde het heft in han den te nemen, maar moest zich be perken tot uitvallen. Bij één van die uitvallen werd Bosman het slacht offer van een harde charge en moest worden vervangen door Frans van den Berg. Later moest ook Aike Vlugt nog aantreden, na dat Weishaupt zand in het gezicht gegooid had gekregen. John Jansen ...vijfmaal... Tegen het einde kwam Roda door de goede samenwerking van Strijbos en Jansen op een grotere voorsprong. Jansen maakte zijn vijf vol. De Leusdenaren kwamen re delijk ongeschonden uit deze veld slag tevoorschijn. De gewonden hebben twee weken tijd om weer op krachten te komen. Aanstaande zondag staat er voor de Leusdena ren geen wedstrijd op het pro gramma. Het elftal van trainer Cor Smink kwam door de overwinning op een tweede plaats terecht. Dit kwam mede doordat de concurrenten ook nog punten lieten liggen. Kop loper De Meern verloor thuis ver rassend van DEV met 2-3. Scher penzeel verloor met 1-0 van Cele- ntudo in Utrecht. Een andere Utrechtse club, Rivierwijkers, won wel in Zeist met 1-3. Het heeft nu evenveel verliespunten als Roda, maar met een wedstrijd minder. De stnjd om de tweede plaats is nog ongekend spannend, want ze ker nog vijf ploegen komen daar voor in aanmerking. Roda, Scher penzeel, Rivierwijkers, Celeritudo en DEV zijn de grootste kansheb bers, terwijl Nederhorst (op een zevende plaats) theoretisch nog een klein kansje maakt. Om de degradatieplaatsen zullen DWSV, Zeist, SVF en Nederhorst moeten strijden, terwijl DEV en Celeritudo ook nog lang niet veilig zijn. Opstelling Roda'46: Hans van Bekkum, Evert van den Berg, Erik van de Vis, Harrie Oussoren, Bob Schoordijk, Remco Bosman (60.Frans van den Berg), Mein dert Vlugt, Edwin Boog, John Jan sen, Henk Weishaupt (70Jiike Vlugt) en Henk Strijbos. WEISSENSEE (ANP) - Een vrij anonieme schaatser, die zich in het KNSB-marathoncircuit weliswaar regelmatig liet zien, maar die zich toch niet echt met de top kon meten. Zó ongeveer schaatste Jan Oliemans (28) uit Aalsmeer tot voor kort mee in het peloton. Vrijdag kwamen de toertochtrijders aan de start voor hun tocht over 200 kilometer. De gebroeders Vos uit Achterveld en Woudenberger Geurt van Putten gleden binnen tien uur over de finish en toonden zich bijzonder verheugd over het evenement: 'Geweldig, onbeschrijflijk' deze en andere superlatieven vlo gen na afloop over de Oostenrijkse Weissensee In de aanloop naar dit seizoen had Jan Oliemans genoeg van die bescheiden rol. Een meer gedisci plineerde levenswijze en een in tensievere training moesten tot een doorbraak leiden. Afgelopen za terdag tijdens de tweede editie van de alternatieve Elfstedentocht in Oostenrijk dweilde de voormalige „meeloper" al zijn concurrenten van het kletsnatte ijs. In de slotfase glipte Oliemans uit een kopgroep van vijf man en reed solo naar de meet. Wie het niet met eigen ogen heeft gezien, kon het onmogelijk vatten. Maar wat er aan de Oosten rijkse klassieker vooraf ging, is bij na met geen pen te beschrijven. De bizarre feiten: door aanhoudende dooi besloot de organisatie SWN (Stichting Winter Marathon) vrij dag de wedstrijd te verplaatsen naar een bijna ontoegankelijk, maar veilig, deel van de Weissen see. Een dag later konden de schaatsers door opvriezing van het bovenste laagje dooiwater geen slag meer op het parcours schaat sen. „Het is net of je in een bak grind rijdt", omschreef pr-man en twee voudig wereldkampioen Hilbert van der Duim de hachelijke situa tie. Toch slaagde de SWM erin met een grote sneeuwschuiver het tien kilometer lange traject in een kort tijdsbestek op te poetsen tot een perfecte ijsvloer. Maar sommmige rijders, onder wie KNSB-cup lijst aanvoerder Yep Kramer en natuu- rijsspecialist Rein Jonker hadden toen al hun biezen gepakt. „Dat vond ik heel dom van die mannen. Je moet pas bij de aanvang van de wedstrijd zo'n beslissing nemen en niet ver van tevoren", oordeelde Oliemans. De deelnemers aan de toertocht van de alternatieve elfstedentocht kregen vrijdag een kleine domper te verwerken. Het oorspronkelijke traject bleek niet geschikt om als scherprechter in de strijd te die nen. De koers werd vervolgens op een ander gedeelte van de Weis sensee uitgezet. In plaats van 25 kilometer kreeg een ronde nu een lengte van tien kilometer. De Ach- Leusdenaar Bernard Prins volbracht de alternatieve elfstedentocht. i terveldse Vossen moesten nel" de overige deelnemers zelf ronden tellen. Gerard, Wim, Pi* Wim jr. Vos haalden binnen uur de eindstreep. Ook hun Wj denbergse reisgezel Geurt J Putten haalde binnen deze tijd? finish. Gerard Vos, de nestor! de familie-ploeg, liet een tijd nfl ren van zeven uur en dertig m. ten. Wim jr. en Geurt van Putt die de hele dag in eikaars ge* schap vertoefden, passeerden negen uur en tien minuten streep. Wim en Piet Vos. die na uiteenvallen van de Achtervel: groep na vier ronden, zij aan over de Weissensee gleden ma ten na negen uur en vijfenvij minuten de laatste meters van tweehonderd kilometer vol. hadden gerekend op twaalf aldus een tevreden Piet Vos. Het Achterveldse gezelsc! sprak na afloop van een enorf belevenis. „Het was geweldig, beschrijflijk. Je moet het mee maakt hebben om te weten wat is," zegt een enthousiaste Piet V „We hebben geen problemen had. Het ijs was in het begin hard. Later, in het begin van middag, kwam de zon er dl waardoor het ijs 'pap' werd. T< het begon te regenen knapte het weer op en werd het zelfs glad. zijn allemaal bijzonder tevre< over het evenement en het is onwaarschijnlijk dat we ook gend jaar weer naar Oosten" vertrekken," aldus Piet Vos, met deze woorden het slagen de Achterveldse expeditie dui* lijk maakt. De 48-jarige Leusdenaar B nard Prins, regisseur-producer de NCRV-televisie heeft von week met succes deelgenom aan de alternatieve elfstedento* in Oostenrijk. Hij volbracht de zv re tocht van ruim tweehonderd lometer in acht-en-een-half uur. Prins reed het parcours san met zijn broer Peter-Paul on( moeilijke omstandigheden; a houdende regen maakte het ijs de Weisensee op tal van plaats nauwelijks berijdbaar voor de 2i deelnemers. In 1987 reed Bernard Prins in< land de Friese Elfstedentocht, der barre omstandigheden bracht hij toen de tocht in m twaalf uur. j

Leusder Krant | 1990 | | pagina 8