„Kennissen verbouwden stiekem mijn garage tot bakkerswinkel" Proef met bedrijfsafval Emancipatienota jaar gereed leusder krent Tuingroenplaatsen worden afgeschermd Bakkersechtpaar Smit jubileert Hockeyclub en Red Caps blijven in gesprek Corri Ver duin lijsttrekker Auto beschadigd Utrechtse rijkspolitie wil als eerste fuseren 1 Inbraken Controle Plotseling oversteken Snelheid II JENSDAG 14 FEBRUARI 1990 plaatselijk nieuws LEUSDEN - Op de Klokhoek werd in de nacht van maandag op dins dag ingebroken bij twee bedrijven. In de zeilmakerij werden de kasten en bureau's doorzocht en er werd geld meegenomen. De dieven kwamen binnen door de voordeur te forceren. Bij de garage aan de Klokhoek werd de deur vernield en de bureau's doorzocht. Er werd niets meegenomen. LEUSDEN - Op de parkeerplaats van restaurant De Mof werd dins dag een verkeerscontrole gehou den. Elf bekeuringen werden er uitgedeeld voor diverse overtre dingen. De politie keek of de auto's gekeurd waren (APK), controleer de de veiligheidsgordels en de banden en hield één automobilist aan wegens gevaarlijk inhalen. LEUSDEN - Op de kruising van de Asschatterweg met de Middenweg stak M.R. donderdagavond uit Leusden met haar fiets plotseling de weg over. Zij werd aangereden door C.W. uit leusden, die op dat moment de kruisiong met haar auto passeerde. R. moest naar het Elisa- bethziekenhuis m Amersfoort. Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschljnt elke woensdag. Redaktle: Daan Bleuel en Stefan Steenkamp Redaktle-secretarlaat: Mia Veen en Marijke Bakker Inlevering kopij en advertenties: Uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur Redaktle en administratie: Kantoor Leusder Krant, Asschatterweg 19. Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 9 00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie). Abonnementsprijs: Kwartaal 13,30, halfjaar 26,10, jaar 49,50. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor woensdagmiddag 17 00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (woensdag tussen 17.30 en 18.30 uur), tel. 033-945272. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag. 03420-94206. LEUSDEN - De ledenvergadering van de Mixed Hockey Club Leus den heeft afgelopen vrijdag te rughoudend gereageerd op de plannen van het bestuur om de Amersfoortse honkbalclub Red Caps op hun terrein onderdak te verlenen, in ruil voor 1,25 kunst grasveld. In de plannen zal de MHCL een veld beschikbaar stellen aan de Amersfoortse club, die tevens medegebruik van de kantine van de hockeyclub kan maken. Met name de angst de eigen identiteit te zullen verliezen, was voor de ledenvergadering aanlei ding gereserveerd tegen de plan nen aan te kijken. Het bestuur kreeg ovenop'-c wel groen licht om op de ingeslagen weg voort te aaan De plannen van MHCL en Red Caps ontstonden, toen de Amers foortse club vond dat men in eigen gemeente te weinig kansen kreeg. Omdat nogal wat Leusdenaren bij Red Caps spelen, overwoog het bestuur met de club naar Leusden uit te wijken. Aanvankelijk werd met verenigingen op het Burge meester Buiningpark gesproken, waaronder korfbalvereniging An tilopen, maar die besprelangen leidden niet tot resultaat. De hoc keyclub zag op het Valleipark mo gelijkheden de honkbalcub onder te brengen, in ruil voor de aanleg van een kunstgrasveld. MHCL ij vert al jaren voor de aanleg van meer kunstgrasvelden, maar zag die wensen tot nu toe niet gehono reerd. LEUSDEN - De algemene ledenver gadering van de Leusdense afde ling van de Partij van de Arbeid heeft donderdag unaniem de kan didatuur van Corri Verduin als lijsttrekker van de partij onder steund De leden steunden ook de andere kandidaten op de groslijst, die door het bestuur werd samen gesteld. De zittende raadsleden Ineke Jansen (2) en Gert de Weerdt (3) lijken zonder meer voor een nieuwe raadsperiode in aanmer king te zullen komen. Nico Klerk (4) zal de plaats van Jan Jacobs moeten gaan innemen. Minder zeker van een raadszetel zijn Kees de Kruyf en Han Seton, die respectievelijk vijfde en zesde op de lijst staan. LEUSDEN - Op verschillende plek ken werden dinsdag snelheids controles gehouden. Zestien auto- mobilsten kregen een bekeuring, omdat zij te hard reden. De hoogst gemeten snelheid was 76 kilometer per uur. Dat was op de Maan weg. Daar is een snelheid toegestaan van 50 kilometer. Op de Burge meester van de Postlaan reed een automobilist 76 kilometer per uur. Daar mag ook met harder gereden worden dan 50 kilometer. Ook op de Hamersveldseweg werd ge controleerd. LEUSDEN - Op een parkeerplaats aan de Reehoeve hebben onbe kenden een auto aangereden. De eigenaar constateerde dat zijn voertuig flinke schade had opgelo pen aan het linkerportier. De dader van het voorval, dat donderdag of vrijdag moet zijn gebeurd, maakte zich niet bekend. LEUSDEN - De gemeente is van plan om dit jaar twaalf plaat sen voor tuinafval te verfraaien met verhardingen en schermen. Deze aanpassingen zijn het vorig jaar onder meer uitgevoerd bij de depots aan de Hertenhoeve, Wil denburgstraat en Benedictijen- hove. Vanuit de publieke tribune wer den vorige week woensdag tijdens de commissievergadering Milieu enkele opmerkingen gemaakt over de houten paien die behan deld zijn met steenkoolteer. Ter vervanging van deze palen werd aan de commissie een kunststof paaltje getoond. Deze zijn gemaakt van oud-plastic. „Indien de ge meente duurzame recycling-pro- dukten aanschaft, bevordert de overheid de afzetmarkt van herge- bruik-producten", zo het de spre ker weten. Wethouder Com Ver duin deed de toezegging één en ander tijdens het ambtelijk overleg te bespreken. UTRECHT/LEUSDEN - De com mandant Rijkspolitie van het dis trict Utrecht, M.P. Baars, wil dat zijn provincie als eerste begint met de reorganisatie van de ge meentelijke en rijkspolitie. Hij schrijft dat in een brief aan aan de burgemeesters van gemeen ten in zijn district die rijkspolitie hebben. De grenzen van het district Utrecht zijn gelijk aan die van de provincie. Het is de bedoeling dat alle politie korpsen het komende jaar opgaan in grotere verbanden. Deze maand zal er vanuit Den Haag een voorstel worden gedaan over deze groot schalige reorganisatie. Dan zal dui delijk worden welke korpsen moeten fuseren en welke gebieden het eerst aan de beurt zijn. Leusden heeft rijkspolitie en valt binnen het district Utrecht. De minister van Justitie Hirsch Ballin is de hoogste baas van dit korps. De gemeente politie valt onder het ministerie van Binnenlandse Zaken onder leiding van minister Dales. DE LEUSDER KRANT Is een uitgave van de BDU-Krantenkomblnatle te Barneveld. De Jozefparochianen ui Leusden en Achterveld moesten zaterdag afscheid nemen en konden een nieuwe man verwelkomen. Pastor Overbeek werd tijdens een eucharistieviering in de Jozefkerk officieel opgevolgd door pastor Van Os. Verder in deze krant interviews met de komende en gaande pastor. later gelukkig helemaal goed gekomen." De Broodhoek zit nog steeds op de plaats waar het ooit be gon. Niet op een opvallende plek, maar in een garage bij de woning aan de Verjaagde Rui- terweg. Na een stuk of zes ver bouwingen is het kleine pand je, waar een uit de kluiten ge wassen verlaggever maar net rechtop kan staan, uitgegroeid tot een heuse bakkerij. Vanuit De Broodhoek be dient het echtpaar Smit een knng van circa 350 klanten. Een deel daarvan woont buiten het dorp en Henk is dan ook USDEN - De gemeente Leus- I neemt samen met de firma tman een proef met het ge leiden inzamelen van bedrijfs- al. De proef zal drie maanden jen. Veertig bedrijven nemen i de proef deel. pij de bedrijven worden contai- s opgesteld bvoor glas en pa- r,'!jbaarnaast krijgen de bedrij- een box voor chemisch afval en jjntueel voor ziekenhuisafval. 3r het overige afval wordt even- Is leen container beschikbaar jteld fjiEUSDEN - Het bestuurlijk werd door Ep Oostra (D'66) als over de uitgangspunten het emancipatiebeleid ver- orige week woensdag uiterst voorzichtig. De missie Onderwijs, Sociale za an Milieu besprak het raam- rk:voor een Emancipatienota volgens plan in december als cept-nota vanuit het gemeen- naar de maatschappelijke anisaties wordt verzonden. Iet stappenplan geeft aan dat in il 1991 de nota definitief door de d -wordt vastgesteld. De tijds- ir van het spoorboekje, een pe- ie van zeker veertien maanden, ,wel erg lang" ervaren. Het WD- raadslid Ed ten Voorde verbaasde zich over de energie die nodig is om emancipatie te bevorderen. Ook was Ten Voorde van mening dat het raamwerk wel wat puntiger en directer had gekund. Deze stel ling werd ondersteund door Jan Konijnenbelt (CDA) die met name aandrong op een brede presenta tie naar de bevolking. Jan Jacobs (PvdA) vond de notitie als raam werk een redelijke voorzet. De fracties van GPV/SGP en Leusden '85 waren om verschillen de redenen verhinderd. In de inlei ding van de notitie wordt gesteld dat de gemeente Leusden tot nu toe geen duidelijk emancipatiebeleid heeft ontwikkeld. Daarom worden nu lijnen uitgezet die dienen uit te monden in een nota. In deze nota dient emancipatiebeleid als facet beleid centraal te staan. Aan het facetbeleid is in een apart hoofd stuk aandacht gegeven. Twee an dere hoofdstukken handelen over de emancipatie van mannen en vrouwen en de emancipatie als be- leids van het rijk, de provincie en de gemeente. Het facetbeleid wordt omschre ven als een extra dimensie toevoe gen aan het bestaande beleid. Emancipatie-aspecten komen m iedere facet van het gemeentelijk beleid naar voren. Het is van groot belang om een breed bestuurlijk draagvlak te creéren. Emancipa tiebeleid heeft invloed op de maat schappij en stoot sneller op weer standen. Enkele commissieleden hadden moeite met de genoemde knel punten die zichtbaar worden bij het doorbreken van traditionele rol patronen. Zo vroeg Ep Oostra (D'66) naar de diverse factoren die het grootbrengen van kinderen te genwerken. Jan Konijnenbelt (CDA) betwistte de stelling dat het opheffen van diverse vormen van seksueel geweld alleen mogelijk is in een maatschappij waann econo mische zelfstandigheid en onafhan kelijkheid in relaties en gedrag be reikbaar is. In haar antwoord verwees wet houder Com Verduin (PvdA) naar de verschillende emotionele bena deringen van mannen en vrouwen. De wethouder deed de toezegging dat iedereen een inbreng kan ge ven bij de realisatie van de emanci patienota. Naast het maatschappe lijk werk en de politie kunnen ook organisaties als de Seniorenraad en de diverse jongerengroepen vorm geven aan de nota. Voor alle groepen van vrouwen, die zich ver enigd hebben, lijkt een oproep overbodig. Nabestellen foto's: De meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabe stellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B.V. te Barneveld, met duidelijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, het num mer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x10 cm) en 15,- voor luchtfoto's (formaat 20x25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor Leuaden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste tetofs) thuis. Het jubilerende bakkersechtpaar Smit in hun winkel aan de Verjaagde Ruiterweg. ACHTERVELD - „Het was voor mij een volslagen verras sing. We gingen drie weken op vakantie en toen we terug kwamen hadden vrienden en kennissen de garage com pleet tot winkel verbouwd." Met glimmende pretoogjes en zichtbaar plezier kijkt de Achterveldse bakker Henk Smit van de broodhoek terug op de begindagen van zijn carriè re als kleine zelfstandige in Achterveld, deze week pre cies 12,5 jaar geleden. Tot die tijd was Henk Smit m dienst van bakker Huppel- schoten, die in Achterveld een bloeiende nenng dreef. Hup- pelschoten werd echter ziek en moest, omdat er na vier ge neraties geen opvolger meer klaar stond, de zaak wegdoen. De toenmalige bakkersknecht Henk Smit had wel oren naar overname van de zaak, maar op dat moment ontbraken de financiële middelen daarvoor. Voor het echtpaar Henk en Jopie Smit braken daarna on rustige tijden aan. Henk raakte zijn vaste baan kwijt, maar had geen geld om de zaak van zijn werkgever over te nemen. Aan de andere kant waren er de vaste klanten en niet te verge ten het recept van de bekende 'Jain Hagel', die in de regio gre tig aftrek vond. Omdat ook vrienden en kennissen bij bak ker Smit aandrongen op een eigen zaak, begon het idee van een eigen bakkenj langzaam te rijpen. Toch was er nog enige over reding van de kennissen (en op de achtergrond nadrukke lijk echtgenote Jopie) nodig om de plannen gestalte te ge ven En zo vond Henk Smit, twaalf-en-een-half jaar gele den, bij thuiskomst van vakan tie in zijn eigen garage een weliswaar eenvoudige, maar complete bakkerswinkel. „Het was een hele stap, maar we zijn achteraf blij dat we het gedaan hebben", zegt Henk, die al veertig jaar in het bakkersvak zit. „Alleen de eerste dag stond het zweet ons wel in de handen. Toen moes ten de toezeggingen van vrien den en kennissen om bij ons brood te halen bewaarheid worden. De hele dag nnkelde de bel niet éen keer! Dat is dne lange dagen per week op pad om de klanten in 'de wijk' te bedienen. Thuis bestiert echtgenote Jopie („mijn wan delende agenda", zoals Henk haar beschrijft) de winkel. Twaalf-en-een-half jaar in de bakkerij hebben een schat aan anekdotes opgeleverd. Lachend denkt Herik bijvoor beeld terug aan die keer dat hij een boerderij bezocht met zijn kinderen. Op het erf hepen een paar vervaarlijk ogende honden rond, die Henk wel even tegen zou houden, om zoon de kans te geven onge schonden een bestelling af te leveren. De grote honden wer den dapper in bedwang ge houden, maar Henk hield geen rekening met een klein keffer tje. Die greep de ongelukkige bakker dan ook subiet in het onderbeen. Maar ook die keer dat hij met kar en al van de weg werd geblazen, staat Henk nog scherp voor ogen. Evenals de strenge winter aan het eind van de jaren zeventig, toen de kinderen schaatsend over straat door het dorp alsnog de broodvoorziening op peil hiel den. De hoop op een 'echte' zaak, bijvoorbeeld aan de Hessen weg, heeft het echtpaar Smit na een aantal vergeefse pogin gen allang opgegeven. Maar wat Henk en Jopie Smit, die dit jaar ook nog eens 25 jaar ge trouwd zijn („we hebben el kaar bij bakker Huppelscho- ten leren kennen; zij had daar een betrekking als hulp in de huishouding") betreft kunnen de klanten nog jaren terecht in De Broodhoek. En voor de Lefhebber van de echte 'Jan Hagel', één van Henks' specia liteiten volgens geheim recept („wereldberoemd in de hele regio") is dat bepaald een ge ruststellende gedachte. )e gemeente denkt op deze ma- r de kosten van de afvalverwij- ing per bedrijf nauwkeurig in te men schatten. Het principe dat vervuiler betaald, kan dan effei- nt worden doorgevoerd. Door- het bedrijfsafval nu apart inge leid zal worden, verwacht de neente per jaar ruim 800 ton il minder te hoeven af te voeren r de vuilverbranding in Rijn- nd. Dit levert naar schatting een iparing op van 150.000,-. r)e proef zal drie maanden duren wordt door Spitman betaald. Na zal het college be ien of de regeling permanent worden. i Leusden zijn ongeveer 1400 Irijven, waarvan er ongeveer 450 voor de afvoer van hun be drijfsafval betalen, bij 200 van deze bedrijven wordt het afval door de firma Spitman opgehaald. Het grootste deel van het bedrijfsafval wordt verbrand in de ovens van de Afvalverwerking Rijnmond (AVR). Omdat het afval vooraf niet ge scheiden wordt, wordt er op die manier ook regelmatig klein che misch afval verbrand. Dat is slecht voor het milieu.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 3