■eusder hrmt Van kippenboerderij tot muziekschool Leusdenaren schadeloos gesteld Woensdag 14 februari 1990 VAC soriasis lédingactie Biljart Aerobic Lezing Kaartavond Filmliga Zwarteweg niet afgesloten GUUR Homeopathie No! Sense Jazz-sen LEUSDEN - Het gebouw is af, de leerlingen krijgen al les in de nieuwe school. Er hoeft dus nog maar één ding te gebeuren. De muziekschool moet nog officieel in gebruik worden genomen. Dat zal op 30 maart door burgemeester Panis gedaan worden. De week daarop zullen er concerten worden gegeven voor de leerlingen van de Leusdense basisscholen. In het weekeinde van 7 en 8 april worden er open dagen gehouden. Dan zijn alle Leusdenaren welkom. Het programma zal worden bekend ge maakt in een speciaal boekje, dat half maart verspreid wordt. ijniet alle schilderijtjes hangen er en hier endaar ,gert nog wat gereedschap rond, maar de muziekschool ijli de Zwarteweg is al volop in gebruik. Voor ruim 1 joen gulden is er een gebouw neergezet dat er zijn mag. he lesruimtes zijn zo gebouwd, dat de akoestiek volledig i zijn recht komt en de 800 leerlingen van de school i >ben geen last meer van elkaar als zij in de verschillende i alen aan het oefenen zijn. De buren hoeven niet bang te t voor overlast, want het gebouw heeft extra dikke muren i overal zijn dubbele ramen aangebracht. In de aula i uien ruim 100 mensen naar concerten luisteren. 1 j)e bouwers onder leiding van architect Chris Smit plden oog voor kleine details. Dat blijkt onder meer uit de ;e balies bij de ingang. Eén voor de volwassenen en één >r de 'kleintjes', die niet zo hoog kunnen reiken en hrirom door de receptioniste aan een balie, die een stuk uier is, te woord worden gestaan. In de gang naast de I zeehal aan de muur hangen halfronde bladen vlak tegen vmuur. Het blijken opklaptafeltjes te zijn, die omhoog onen. Mensen kunnen in de pauzes van de iziekuitvoeringen daar hun koffie op kwijt als ze hun <aden vrij willen hebben. Hoewel er maar een invalide leerling is, heeft deze wel een eigen aangepast toilet tot zijn beschikking. Een van de ruimtes zal voorlopig nog leeg blijven. Op de deur staat 'regie'. Daar moet in de toekomst apparatuur komen om muziekopnames te maken. „Wij zoeken nog naar sponsors, die daarvoor geld beschikbaar willen stellen," zegt directeur Henk de Ridder. Daar is ongeveer 30.000,- voor nodig die De Ridder hoopt los te krijgen van het Leusdense bedrijfsleven. Inmiddels heeft de gemeente een overeenkomst gesloten met een Achtervelds bedrijf om het oude gebouw, naast de nieuwe school, te slopen. Er zullen woningen worden gebouwd. Oude Leusdenaren zullen het bouwvallige pand kennen als De Cobbs'. Voor 1969 was het eigendom van een Amerikaans pluim veebedrijf met deze naam. De gemeente kocht het in 1971 van de Europese Pluimveeunie Hamersveld, die het op haar beurt in 1969 kocht uit de failliete boedel van de Amerikaanse onderneming. De voormalige 'kippenboerderij' was zo groot, dat niet alleen een aantal gemeentelijke afdelingen er onderdak in vonden, maar ook de biljartvereniging, de politie en de muziekschool. Deze was in 1969 opgericht door een aantal ouders uit Leusden-Zuid. Htm kinderen hadden tot die tijd op verschillende plekken privé muziekles gehad. Leusden groeide echter zo snel, dat er behoefte bestond aan een eigen muziekschool. De school begon in 'De Cobbs' met 20 leerlingen in drie leslokalen. De ruimte bleek al snel te klein en de akoestiek van het gebouw was voor muziekonderwijs onverantwoord slecht. Wethouder Jan Wagenaar wilde niet dat de school onderdak kreeg in de kelder van het gemeentehuis. Toen werd besloten om een nieuw gebouw op de plek van het oude pand neer te zetten. Een deel van de oudbouw blijft intact en is opgenomen in de nieuwe school. Voordat de school in het gebouw van 'De Cobbs' terecht kon, leidde de instelling een zwervend bestaan. De leerlingen kregen eerst les bij ouders thuis. De school vond ook enige tijd onderdak in De Til. In 1974 kwam er een einde aan deze zwerftocht. Toen het leerlingental uitgroeide tot 450 en bleef toenemen, werd het duidelijk dat nieuwbouw noodzakelijk werd. Er werden steeds andere lokaties genoemd waar de nieuwe school zou moeten komen. De oplossing bleek uiteindelijk dichterbij te zijn dan aanvankelijk leek. het nieuwe gebouw staat op de plek, waar de school 16 jaar geleden voor het eerst permanente huisvesting vond. Enkele leerlingen krijgen les in de pianokamer. De muren en plafonds zijn schuin gebouwd. Op deze manier wordt het geluid gelijkmatig verspreid in de ruimte. Blokfluitles. Er is veel aandacht besteed aan de isolatie van de leskamers. Zowel binnen als buiten is de geluidsoverlast tot een minimum teruggebracht. Vóór de bouw van de school waren enkele omwonenden bang dat hun rust verstoord zou worden tijdens de lessen en concerten. Er is zoveel mogelijk rekening gehouden met hun bezwaren. De jongste leerlingen hebben hun eigen lesruimte. Daar wordt hen de eerste beginselen van de muziek bijgebracht. fSDEN - Zondag organiseert het ituut voor Natuurbeschermings ycatie de maandelijkse wande- voor het publiek. In deze tnd gaat de wandeling door het ,[dgoed Nimmerdor, waarbij dacht besteed wordt aan de 'Schillende mossen in dit ge- i Aanbevolen wordt een loupe 2 te nemen. Start 14 uur vanaf srplaats Keesomstraat. Voor [informatie over deze gratis iling; telefoon 033-723141 of 1441. LEUSDEN - De Vrouwen Advies Commissie Leusden houdt in ver band met de bouwplannen van de uitbreiding in Leusden in de week van 18 tot en met 24 februari een onderzoek naar de wensen en er varingen van de bewoners van de appartementen aan de Korte Geer. De commissie geeft de gemeente adviezen over de practische be woonbaarheid van te bouwen wo ningen. De uitkomsten van de woongerief-onderzoeken worden gebruikt bij nieuwbouwprojecten. De VAC-leden brengen persoon lijk een bezoek aan de bewoner, zodat samen de vragenlijst inge vuld kan worden. i jUSDEN - Donderdag 22 februan ndt de Psonasis-vereniging lecht een open spreekuur in Jiisgebouw te Hoogland, Tarwe- (•np 19. Dit spreekuur is bedoeld lf Psonasis-patienten in de gele- nheid te stellen problemen van idische, maatschappelijke, so- Je en geestelijke aard aan te prten. Alle adviezen worden JBloos gegeven. Het spreekuur "rdt gehouden van 14-17 uur en ji 19-21 uur. USDEN - Van 22-27 februari zal Leger des Heils een huis-aan- s actie m de Leusden houden, e inwoners kunnen in deze pe- de een plastic zak in de bneven- s knjgen met het verzoek over- lige kleding hierin te doen en de c op de aangegeven dag buiten jzetten. De binnengekomen kle- ltg en meubilair wordt door het ger des Heils tegen zeer lage ijzen verkocht aan mensen met fn kleine beurs. De overgebleven ïding wordt doorgezonden naar ontwikkelingslanden. Voor het •halen van kleding en meubels jiten de speciale actie om kan En een afspraak maken via tele- an 03465-68796. LEUSDEN - De Leusdense biljart vereniging BVL houdt zaterdag 17 februari het inmiddels traditioneel geworden politiek biljarttoernooi. Tijdens dat toernooi zullen teams, samengesteld uit lokale politieke partijen en de ambtenarij, elkaar op het groene laken sportief be strijden. De wedstrijden worden gehouden in de kelder van het ge meentehuis, in het onderkomen van de biljartvereniging. De deelnemers gaan om 10.30 van acquit, terwijl de organisatie verwacht dat omstreeks 16.00 uur met de prijsuitreiking kan worden begonnen. Belangstellenden zijn welkom en hoeven geen entree te betalen. LEUSDEN - De afdeling Leusden van de Nederlandse Bond van Plattelands Vrouwen houdt dinsd- dag 20 februan een lezing over 'Veiligheid in en om het huis'. Oud brandweercommandant Upper- man uit Leusden zal de inleiding verzorgen. De lezing wordt gehouden in 't Vooronder, Burgemeester Van der Postlaan 2. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. LEUSDEN - De Werkgroep Leus den-Zuid houdt donderdag 22 fe bruan een kaartavond in De Woeli ge Hoek aan de Pnnses Irenelaan 1 in Leusden-Zuid. Liefhebbers hebben gelegen heid te klaverjassen en te jokeren. De avond begint om 19.30 uur. In schrijven is mogelijk vanaf 19.00 uur. Voor meer informatie kunnen belangstellenden bellen met: 940046. LEUSDEN - Sportschool 2000 is ge start met aerobic-lessen, speciaal voor mannen. Onder leiding van docente Mart ine Silvana wordt op de vrijdagavond van 18.15 uur tot 19.15 uur wekelijks aandacht be steed aan warming-up, aerobic oefeningen, spierversterkende oefeningen en cooling-down. Be langstellenden kunnen rekenen op een gratis proefles. LEUSDEN - De Filmliga van de Culturele Raad Leusden brengt vrijdag 16 februan de Hongaarse speelfilm "Brandweerstraat 25' van de cineast Istvan Szabó. De voor stelling wordt gegeven in cultureel centrum 't Claeverenblad, Bnnk 16. De voorstelling begint om 20.00 uur en belangstellenden betalen 7,50 entree. LEUSDEN - In tegenstelling tot wat eerder gemold werd zal het voor nemen van carnavalsvereniging D'Ouwe Klomp om tijdens de dweilavond na het carnaval de Zwarteweg af te sluiten, niet door gaan. De politie adviseerde nega tief en het gemeentebestuur wilde de kosten van de aankondiging verhalen op de vereniging. door Jan Versteeg!. De barometer gaf begin deze week een lage stand aan. Na een spectaculaire tuime ling van bijna 20 millibar in 12 uur tijds, bleef hij bij 980 millibar staan. De oorzaak is de frequen tie waarmee depressies ons met een bezoek vereren, die is erg hoog. De ene is nog maar nauwelijks aan opvul ling onderhevig, of de ander staat al weer in de startblok ken om te vertrekken rich ting West Europa. Erg veel wijzigingen in die situatie mogen we op korte termijn bij ons niet verwachten. Het depressiecircus draait op volle toeren. Daardoor blijft het sterk wisselvallig en guur. Slechts boven de Azo- ren is de druk hoog, maar het systeem kan bij ons weinig invloed uitoefenen. In feite houdt het gebied voortdu rend, samen met de depres sies, de westelijke stroming op gang. De straalstroom, het gebied met hoge windsnelhe den tussen de 5 en 10 km blijft daardoor op ons gezicht. Doordat de depressies deze week wat meer noordwest zuidoost koersen, wordt er vooral in de hogere luchtla gen aan de achterzijde van de systemen koude lucht aangevoerd. Die is afkomstig uit het Canadese gebied. Gisteren naderde de zo veelste aktieve storing op een rij Ierland. Die trok even eens naar de Noordzee. Het regengebied ervan bereikte in de loop van de dag de re gio. Het zag er naar uit dat de wind bij ons weer flink zou aanwakkeren, mogelijk tot hard en bij vlagen tot storm achtig. Aan de kust kan het enige tijd tot storm zijn geko men. Vandaag lagen we aan de achterzijde van de depressie. Het weerbeeld leek sterk op dat van maandag. Er waren buien, die vergezeld gingen van hagel, onweer en natte sneeuw. Morgen komen we op nieuw onder invloed van een depressie. De koers ervan zal eveneens dicht langs ons land liggen. De kans lijkt niet onwaarschijnlijk dat hij een vrij zuidelijke baan volgt. In dat geval kan de bovenlucht koud blijven. De neerslag kan dan ook tijdelijk in de vorm van natte sneeuw val len. De temperatuur schom melt daarbij rond de 6 gra den. De koudere lucht op wat grotere hoogde trekt diep Eu ropa binnen. Daarbij stuit zij op o.a het Alpenmassief en de Pyreneeën. Aan de noordkant valt er dan ook neerslag van beteke nis. Boven 500 meter in de vorm van sneeuw. Op de Kahler Asten (Sauerland) viel eerder deze week sneeuw bij lichte vorst. Ook in de Franse Alpen kwam het tot flinke sneeuwval. Deze ontwikkeling zal de skiers erg veel plezier doen. Maar we mogen niet te vroeg jui chen, immers de krokus vakantie is nog ruim een week verder. Over een goede twee we ken gaan we de balans opma ken van deze stormachtige winter van 1990, die weinig vorst en tot nu toe geen sneeuw heeft opgeleverd. De gemiddelde temperatuur in februari bedraagt op dit mo ment meer dan 7 graden. Het wordt spannend, want als het kwik deze maand ruim in de 5 graden komt te liggen dan kan de winter zelfs warmer worden dan die van het vori ge jaar. Dat zou toch wel heel spectaculair zijn, gelet op het feit dat die de warmste in 250 jaar was. LEUSDEN - In het kader van een cyclus over alternatieve levenswij zen, houdt het Vrouwenontmoe tingscentrum woensdag 21 februa ri een bijeenkomst over 'Homeo pathie'. De Leusdense huisarts Ma- nétte Kurtz zal het thema inleiden. De bijeenkomst is de eerste in een rij van drie, waarin verder onder werpen als acupunctuur (21 maart) en de invloed van voeding cp de levenswijze (16 mei) aan de orde worden gesteld. De avond, die gratis toegankelijk is voor alle Leusdense vrouwen, wordt gehouden m 't Vooronder m de kelder van het gemeentehuis (Burgemeester Van der Postlaan 2). Voor meer informatie informatie kunnen belangstellenden bellen met J. Vermeeren (944241) of M. Groot (947138). LEUSDEN - In jongerencentrum De Geut beklimt zaterdag 17 februan de regionale band No! Sense het podium. De band, die swingende soul, funk en rock op het program ma heeft staan, is samengesteld uit Leusdense en Amersfoortse muzi kanten. De geut is zaterdag vanaf 21.00 uur geopend. Liefhebbers betalen vijf gulden entree. LEUSDEN - Twee bewoners van de Ambachtsweg m Leusden wier voortuin in oktober '88 door een Amersfoorts automobilist met op zet was omgeploegd zullen waar schijnlijk alsnog schadeloos wor den gesteld. De Utrechtse politie rechter heeft dinsdag de Amers- foorter tot begin maart de tijd gege ven om de rekening te vereffenen. Omdat hij zin kreeg „om te slip pen" had hij een omweg via de voortuintjes gemaakt, zo erkende de man voor mr. S. Braunius, de rechter. De Amersfoorter verklaar de bereid te zijn om een schadere geling te treffen met de door hem gedupeerde Leusdenaren. Op 5 maart moet de man in de rechtszaal komen aantonen dat hij de daad bij het woord heeft gevoegd. Hij ont kende overigens onder invloed van alcohol te hebben gehandeld, zoals officier van justitie mevr. mr. J. van Hout gesuggereerd had. Zij steunde de beslissing van de rech ter. LEUSDEN - De stichting Jazz-sen presenteert dinsdag 20 februari een optreden van de Riverside Di xieland Jazz Band in restaurant Bos en Heide aan de Doornseweg 29. Het concert begint om 20.30 uur en zal tot ongeveer middernacht du ren. De muziektoeslag bedraagt 2,50 per persoon. De Riverside Dixieland Jazz Band treedt dinsdag op in Bos en Heide

Leusder Krant | 1990 | | pagina 5