Uitslagen IBowlingbond Impala start jazz-groep Buiten Ichterveldse KPO Inert 55-jarig bestaan Geslaagde lezing over 'Alcohol en verkeer' Haaien verdienen startbewijzen NK sport= ursiet j stina Steinfoit - Wilma Elsmger 55 jaar KPO in vogelvlucht I JEN SDAG 14 FEBRUARI 1990 PITSEN Vroeger sprak men in de I oetbaJJerij over links- en Ëdchtsbinnen. Klaas Nuninga ail Ajax was een voorbeeld jen typische binnenspelen fen speelde toen ook met vijf I oorhoedespelers: links- en ïdchtsbuiten, links- en rechts binnen en een middenvoor. Tegenwoordig spelen ze iet drie spitsen of zelfs twee [pitsen. te problemen bij PSV over het iveel aan spitsen zou toen n probleem zijn geweest. Maar waarom doet trainer Hid- dink dat vandaag de dag niet. Tegen Steaua Boekarest speel de PSV in de thuiswedstrijd toch ook met vijf spitsen. We kregen toen toch een heerlijke wedstrijd te zien met een klin kende overwinning als gevolg. Bij Roda-zondag gaan ze heel anders met het probleem van teveel aan spitsen om. Spits Coen van Dijk gaat ge woon weer op zaterdag voet ballen. Men gaat met twee spitsen spelen en rolt de eerste beste tegenstander met 0-5 op. Was PSV tegen Steau ook niet 5-0? Frits Schoenmaker j dklasse A 2-1 9Benrum - Ingrid Blerk 3-0 Ij a Groeneveld - July Choy 3-0 11 v. Diemen - Margriet Kalsbeek 1-2 IiV. Bentum 10-12 luistmaSteinfort 10-10 I yna Groeneveld 10- 9 nta v. Diemen 10 - IVi 1 irgriet Kalsbeek 10-6 [jridv. Blerk 10-6 I.yChoy 4-4 ilma Elsmger 8 - 2Vi jste Game: ChristinaSteinfort 191 1 met v. Toren - Lia Vink 3-0 fl ïs Kok - Sue Jansen 1-2 a e v. Ravenhorst - Maja v/d Berg 30 ïiruek Horst - Betsie Menünk 0-0 10 - 10Vi 10 - 10 10-8 10-8 10- 7Vi 8- 6 8- 5 4. Willy v/d Lage maat 5. Artnie Biel 6. Jetty v. Donselaar 7 Heyman Roeper 8. Loes Nederpelt 10-6 10-6 10-3 6- 2 4- 2 I irgriet v. Toren Ijnes Kok li Vink linie v. Ravenhorst Ie Jansen linemiek Horst |aja v/d Berg i Game: Jaiuue v Ravenhorst ueDoeland - Gerda Ham 2-1 Reus - Eigen Gem. 2-0 bostwal - Lies Schuurman 1-2 innieDoeland 10-12 UrdaHam 10-11 JjnReus 10- 8 rmphie Smart 6-8 aOostwal 10 - 4'/i I is Schuurman 6-2 i Game: Lies Schuurman 146 i I fdklasse B 50+ bowlen le Ridder - Loes Nederpelt 3-0 sje v/d Braak - Heyman Roeper 1-2 I lontje - Jetty v. Donselaar 3-0 y v/d Lagemaat - Anrue Biel 3-0 ede Ridder 10-14 aasje v/d Braak 10-10 li Bontje 10-7 Hoogste Game: Heymand Roeper 146 le klasse B Dora Paulen - Jo de Wild 2Vi-Yt Trynie Winkel - Miep v. Kampen 1-2 Ida de Jong - Gre v/d Wel 3-0 Wim Jansen - Lenie Graaf 2-1 1. Dora Paulen 8 - 10Vi 2. Jo de Wild 10-10 3. Trynie Winkel 10-8 4 Ida de Jong 10-8 5. Wim Jansen 10-7 6. Gre v/d Wel 10-5 7. Lenie Graaf 10-5 8. Miep v. Kampen 4-3 Hoogste Game: Dora Paulen 146 2e klasse B Riek v. Oyen - Annie Verung 0-3 Sjef v. Oyen - Joke Los 2-1 Jo Min - Anrue v Benrum 3-0 Neel Wanner - Reynie v. Gils 3-0 1. Riekv. Oyen 10 - 10 2. Sjefv Oyen 10-10 3. JoMin 10-9 4 Joke Los 10-8 5. Neel Wanner 10-7 6. Anrue Venings 8-7 7 Anrue v Bentum 10-6 8 Reyrue v. Gils 10-3 Hoogste Game: Sjefv Oyen 143 3e klasse B Gerda Wessels - Dinie Kunst 3-0 Sjaan Eggens - Dick v. Hee 3-0 Gre v Balen - Henny Holthuis 3-0 Ger du Pree - Adrie Hogenbrug 1-2 1. Gerda Wessels 10 - 13 2 Sjaan Eggens 10 - 1 lVi 3. Gre v. Balen 10 - lO'/i 4 Ger du Pree 10-9 5. Adrie Hogenbrug 10-9 6. Henny Holthuis 8-4 7. Dick v Hee 6-0 Hoogste Game: Sjaan Eggens 130 Springklasse 1Truus Streefland 8-llVi 2. Anrue de Vnes 10 - 5Zi 3. Truus Beyer 4-5 4. Bep Hassink 6 - 4'/z LEUSDEN - Voorafgaande aan de binnenkort te verzwem- men Nederlandse Winterkampioenschappen, werden zaterdag in Veenendaal limietwedstrijden veizwommen, waar startbe wijzen voor die „Winter NK" waren te verdienen. Hoewel de selectie van de Leusdense Zwem Poloclub De Haaien met een aantal goede resultaten voor de dag kwamen, slaagden slechts twee leden van de ploeg erin daadwerkelijk zo'n startbewijs te bemachtigen. Succesvol waren Simone Sy- brandy op de 200 meter rugslag en Jan Willem van Dijk op de 200 me ter wisselslag. Zij brachten beide een fraai persoonlijk record op de klokken, een record dat scherp genoeg was om zich onder de deel nemers te scharen aan dat Neder lands Kampioenschap. Ze waren overigens met de eni ge die beter zwommen dan ooit te voren. Er waren eveneens per soonlijke records voor Erik Kuthe, Sandra en Rob van Wegen, Tamara van Gorkom, Kim Bijleveld, Marie ke Ruitenberg en Maijolijn van Dijk. "De jeugd tot T<s "jaar 'Kwam, nij- dens de Speedojaargangwedstrij- den, in Vleuten aan de start. Van de matig presterende équipe kwam alleen Arjan van de Berg tot ere metaal (tweede op de 100 meter school) en werden er persoonlijke records gezwommen door Karlijn van Stralen, Gerben Bontekoe, Xandra Verschuur, Werner van de Berg, Marlies Kok en Hanneke Voskuilen. Tenslotte werden in het thuis wa ter, dat van Octopus in Leusden, de jaarlijks te zwemmen wedstrijden om de Bondsspaarbank Wisselbe ker afgewerkt. De door de bank van die naam ter beschikking ge stelde beker keerde niet terug in handen van de recreatieve zwem ploeg van de Haaien, de winnaars 'VHh'vuïig'jHai. men in een prijzenkast in Baarn, waar de trofee een jaar lang het trotse bezit zal zijn van de zwem vereniging De Vaart. Resultaten limietwedstrijden, Vee nendaal. 100 meter schoolslag: Marieke Ruiten berg 1.25.2. 100 meter vlinderslag: Saskia Helsdin- gen 1.11.2, Kim Bijleveld 1.21.4, Marjo- lijn van Dijk 1.18.9, Chester Marsman 59.2, Rob van Wegen 1.02 1. Jan Willem van Dijk 1.07.2. 200 meter rugslag: Simone Sybrandy 2.30 3, Sandra van Wegen 2.52.0, Roze marijn Sybrandy 3.11.2, Tamara van Gorkom 2.53.8, Kim Bijleveld 2.57.8, Je roen Verhoeven 3.03.2. 200 meter wisselslag: Erik Küthe 2.34.1, Chester Marsman 2.17.6, Jan Willem van Dijk 2.24.7, Rob van Wegen 2.22.8. Resultaten Speedojaargangwedstrij- den, Vleuten. 100 meter rugslag: Marlies Kok 1.41.5, Hanneke Voskuilen 1.40.6, Thijs Rijn bergen 1.54.9, Xandra Verschuur 1.27.1, El wine Hermans 1.25.7, Eveline Brie nesse 1.37.9. 100 meter schoolslag: Karlijn van Stra len, 1.52.2, Maartje van Stralen 2 03.4, Tim Floor 1.52.4, Berend Plugge 2.06.0, Arjan v d. Berg (2e) 1.42.5, Gerben Bon tekoe 1.46 7. 100 meter vrije slag: Xandra Ver schuur 1.16.2, Elwine Hermans 1.12.6, Eveline Brienesse 1.21.5, Werner v.d. Berg 1.14.2. 400 meter vrije slag: Werner v.d. Berg 5.49.7. Einduitslag wedstrijden „Octopus" Y 1/e" Vuursthre "StrpiU. 2. Olympia 60.5 pnt. 3 DDVZC 91 pnt. 8. Haaien II 121 pnt. 10. Haaien I 126.5 pnt LEUSDEN - Elma Bunnik geeft al les in Jazz-ballet sinds ze zeven tien jaar is. Nu is ze twee-en twin tig en geeft ze les aan twee groe pen. Op vrijdagmiddag van half zes tot half zeven begint op 17 februari een nieuwe groep voor kinderen van twaalf tot zestien jaar. Om half zeven begint de groep voor kinderen van acht tot twaalf jaar. Deze laatste groep is al een poosje bezig. Omdat de oudste kinderen doorgaan in de nieuwe groep, is het mogelijk ook in de tweede groep te beginnen. De groep bestaat tot nu toe alleen uit meisjes. Dat is jammer, volgens Elma Bunnik. Jongens zouden het ook heel leuk kunnen vinden. Jazz- ballet is helemaal met meisjesach tig volgens haar. Jazzballet zit een beetje tussen gymnastiek en arobic dansen in. Sommige oefeningen lij ken erg op gymnastiek, en andere op gymnastiekoefeningen op mu ziek. „Dat is voor de lichaams scholing" legde Elma uit „om aan jazzballet te doen moet je je li chaam goed en soepel leren bewe gen. Je hoeft niet op ballet gezeten te hebben maar we gebruiken wel ballettermen." Een balletpakje is ook niet nodig. De meeste meiden droegen een majot, al dan niet compleet met sokjes. Slechts een meisje droeg een licht gevend groen flitsend pak. De mu ziek uit de cassetterecorder is vaak pop-muziek. Dus geen echte jazz muziek. De oefeningen worden ge daan voor grote spiegels. Sommige meisjes keken wel erg veel in die spiegels. Ook als ze niet aan het dansen waren. Andere keken hele maal niet omdat ze goed nadachten hoe ze het moesten doen. Die meisjes dansten vaak heel voor zichtig en precies. Weer anderen hadden geen spie gel nodig. Zij keken naar elkaar of zij genoten van het dansen en swingde er op los. Dat waren heus met alleen de grootste meisjes. Kin deren van een jaar of zes, zeven, acht deden niet voor de grote mei den onder. Na drie dansjes was iedere behoorlijk moe. Ze moesten daarna oefeningen aan het wand rek van de gymzaal in de Berkel- wijk gaan doen. De jazz ballet groep laat af en toe zien wat ze kan op demonstraties. Dit jaar gaat een groep voor het eerst mee doen met de 'demochiade', een soort regio nale wedstrijden voor jazz ballet groepen. John Jansen Zondag 4 februari scoorde John Jansen in de wedstrijd te gen DWSV vijf doelpunten voor het eerste zondagelftal van Roda'46. De Leusdenaren wonnen de wedstrijd met 5-0 en klommen daarmee naar een tweede plaats. Het vorig seizoen maakte hij ook al 25 doelpunten. Daarmee had hij een belangrijk aandeel in het behaalde kampioen schap en de promotie naar de hoofdklasse. („Zonder mijn medespelers had ik natuurlijk nooit zoveel gescoord.") Wie is deze Jansen, die je soms een hele wedstrijd niet ziet en op dat ene momentje wacht om zijn doelpunt te ma ken en vervolgens zijn directe tegenstander in wanhoop ach- ■tOJcCQt0 John is 25 jaar en sinds kort werkzaam als onderwijzer op een school voor speciaal on derwijs in Utrecht. Hij geeft les aan kinderen met specifieke leermoeilijkheden. „Dat doe ik met heel veel plezier. De ben eerst een tijd politie-agent geweest, want toen ik van de PA afkwam, was er voor mij geen werk. Ik kwam toen bij de politie in Utrecht in een wijk waar ook de school staat, waar ik nu werk. Op een gegeven mo ment heeft de school nuj ge vraagd of ik wilde komen werken. In het begin heb in het half om half gedaan en sinds 1 januari 1989 heb ik een volledi ge baan op de schooL Ik heb altijd gezegd dat als ik de kans zou krijgen, ik terug naar het onderwijs terug zou gaan." Jansen, geboren en getogen in Leusden, voetbalt al van af zijn achtste jaar bij Roda en heeft altijd in de voorhoede gespeeld. Ook als spits in de jeugdelftallen maakte hij al veel doelpunten. „Vroeger was ik een echte midvoor met twee buitenspe lers. Tegenwoordig speel ik veelal op de rechterkant, maar ik ben geen rechtsbuiten. Ik ben niet de speler die de cor- nervlag opzoekt en een voor zet geeft." „Ik ben spits en ik sta er om doelpunten te maken. Daar word ik ook op beoordeeld. Het gebeurd wel eens dat ik in een wedstrijd opdracht krijg wat teruggetrokken te spelen. De mensen langs de kant be grijpen dat niet, die willen mij voorin zien en met name zien scoren." De huidige trainer van Roda, Cor Smink, heeft dit seizoen geprobeerd in het elftal van Jansen iets meer aanvallend voetbal te brengen. Dat bete kende dat er met drie spitsen werd gespeeld. „De spelers groep was daar toch niet hele maal gelukkig mee. We heb ben daarover kort geleden met Cor (Smink red.) gespro ken. We hebben in dat ge sprek ook gezegd dat we Hen- lde Weishaupt er graag weer bij wilde hebben. De laatste wedstrijd tegen DWSV heb ben we voor het eerst dit sei zoen met twee spitsen ge speeld en daar voel ik mij toch het lekkerst bij." Jansen bracht dat tot uit drukking door vijf doelpunten. Nog nooit eerder scoorde hij zoveel doelpunten m één wed strijd. Vorig seizoen kwam hij er dichtbij, toen hij vier doel punten m één wedstrijd maak te. Dat gebeurde in de wed strijden tegen HDS en Patria. Voordat hij de legendarische vijf maakte, was zijn hoogste score dit seizoen twee doel punten in één wedstrijd. In to taal scoorde hij deze competi tie al vijftien goals. .lEims^uiU'itHKiridaalpup ten dan voorheen. Dat komt vooral omdat je ouder wordt. Ik ben rijper geworden en slimmer. Ik loop niet meer op elke bal, maar ik kies de ballen uit waarvan ik denk dat er iets inzit. Langs de kant oogt dat wel eens lui, maar op de mo menten dat ik kan scoren, moet ik geen kracht tekort ko men na een nutteloos sprintje. Toen in pas in een eerste speelde, ik was zeventien ge loof ik, scoorde ik veel minder. In de loop der jaren ben ik gegroeid. En de spelers om mij heen begrijpen mij ook veel beter dan zo'n vier jaar geleden." Andere clubs hebben vaak bij Jansen aan de deur gehan gen, maar vonden bij hem geen gehoor. Hij bleef en blijft zijn 'cluppie' nog altijd trouw. „Ik vind het leuk hier, ik heb er mijn vnenden zitten. En ik vind het veel leuker om met Roda hogerop te komen. Nee, ik heb helemaal geen behoefte aan een andere club. Ja, vorig seizoen was ik bij na vertrokken door een inter view in een Amersfoortse krant. Die hebben mijn woor den toen nogal verdraaid. Daar is veel commotie over geweest binnen de club. Mijn medespelers hebben mij ech ter altijd gesteund. Die steun kon ik toen goed gebruiken, want voor mij was dat echt een rottijd. Vandaar dat ik nu nog steeds een beetje wantrou wend ben tegenover de pers. Maar goed, ik heb toen die fout gemaakt en die zal ik nu niet meer maken." Jansen vindt het jammer dat trainer Smink aan het eind van dit seizoen vertrekt. „Hij heeft in korte tijd toch meer spel vreugde in het elftal gebracht. Spelers die zich aan komen bieden, kaatsen en noem maar op. Maar het elftal dat we nu ikohkar .hft' Jiefat vanuit de verdediging. Met mij en die meuwe, Henk Strijbos, hebben we gewoon veel snel heid in de voorhoede. Dan is Roda heel sterk en gevaarlijk." Jansen, die naast voetbal ook graag tennist, kijkt graag naar zijn favoriete club Feij- enoord. Hij is daar al van jongs- afaan fan van. „Momenteel gaat het erg slecht, maar ik blijf Feijenoord trouw." Over zijn eigen club kan hij wat positiever zijn, want hij hoopt dat Roda zal promoveren naar de vierde klasse KNVB. Het maakt daar een goede kans op, want momenteel staat het team op een tweede plaats in de hoofdklasse. John Jansen (links) in actie tijdens de wedstrijd Roda - DWSM. ÜCHTERVELD - Zaterdagavond werd in de zaal van café- r Buitenlust door de Achterveldse afdeling van de KPO een jstavond gehouden, ter ere van 55 jaar bestaan van de vere- I fing. De avond werd begonnen met een mis in de St. Joseph- rk. Hierna verzamelde men zich in Buitenlust die bij de j ening door de voorzitter Anny van Dalen-Born tot de laatste tats was bezet. }e voorzitster, die haar ope gswoord geheel op rijm had )pte dat het een gezellige avond 1 worden. „Dankzij het vele werk 11 leden dat voor de vereniging is laan is het tot heden mogelijk weest tot op de dag van vandaag rt de vereniging door te gaan." ,De laatste vijf jaar is er met de O niet veel gebeurd. Het hoofd- stuur heeft de contributie voor leden wel verhoogd. Ondanks is het ledenaantal constant ge ven en worden de bijeenkom- n die steeds heel gezellig zijn 2d bezocht. De geplande pro- imma's hebben steeds ieders ardenng en het jaarlijkse reisje zou men met willen missen," aldus Anny van Dalen. Hierna werd het nieuwe vaandel onthuld, ter vervanging van het oude dat nog op naam stond van de eerste naam van de vereniging: de Boerinnen Bond. Het meuwe vaan del werd ontworpen door Bep Vos kuilen en geheel geborduurd door Leida Traa, terwijl de standaard door echtgenoot Job Traa was ge maakt. Het nieuwe vaandel werd door de beide dames onthuld. Het bleek een waar pronkstuk te zijn, vervaardigd op een crème linnen ondergrond voorzien van de tekst KPO-Achterveld, omgeven door kleurrijke klaprozen en andere et bestuur van de 55-jange KPO uit Achterveld poseert met gepaste trots >oz\het nieuwe vaandel, dat de vrouwenorganisatie afgelopen weekein- i kreeg. veldbloemen. De bewondering van de aanwezigen werd niet onder stoelen of banken gestoken. Na de onthulling werd het ere-lid Mijntje van Wielingen naar voren geroepen. Zij is vele jaren voorzit ster geweest en 55 jaar lid van de vereniging. Zij kreeg een mooie ruiker aangeboden. Ook Riek Burgwal-Verhoef, Tera van Mid delaar-Burgsteden, Alie van Dijk- van de Hengel en Griet Voskuilen van de Bedum bij de voorzitster ontboden waren 45 jaar lid van de vereniging en kregen als stimulans om de 50 jaar vol te maken ook bloemen aangeboden. Vervolgens was het de beurt aan zuster Josephua verblijvende in het klooster in het Limburgse Heijthui- zen, waar zij de zorg heeft over 60 ouderen missionarissen. Na zich te hebben voorgesteld begon zij haar programma met liedjes en cabare teske optreden. Zij bracht haar liedjes op een zeer humoristische wijze. Bij het zingen van deze lied jes werden ook de aanwezigen er in betrokken om met haar het ref rein mee te zingen. Haar optreden als pastoor met het scheppingsver haal sloeg geweldig aan. Ook het optreden als de eenzame juffrouw Jansen werd met een daverend ap plaus beloond. Bij deze optredens werden twee heren uit zaal op de korrel genomen. Zij besloot haar optreden dat vele malen de lachspieren in be weging bracht met het gezamenlijk zingen van het liedje „maar het geeft allemaal niks", dat door de aanwezigen uit volle borst werd meegezongen. Op 17 februari 1935 verza melden zich in het zaaltje van de kassier van de bank, de heer Van Zandbrink, ongeveer 30 vrouwen. Deze avond werd de boerinnen- bond opgericht door vrou wen, die deelnamen aan een kook-cursus. Met de opgerichte vereni ging ging het daarna in stij gende lijn. Op 7 februari 1939 boden de leden een mooi vaandel aan. Dit was ge maakt door Nolda Verhoef. Op een blauw front staan de letters „BB" (de initialen van de toenmalige naam van de vereniging: de Boerinnen Bond) van goud-kleurig ma teriaal. De letters waren ver sierd met korenaren. Het vaandel is momenteel nog in het bezit van de huidige ver eniging, nu KPO. In maart 1941 werd op last van de Duitse bezetters de Boerinnen Bond opgeheven. In oktober 1945 vond de her oprichting van de bond plaats, onder voorzitter schap van Gijsje Verhoef, die reeds vanaf 1939 de voorzit ters-hamer hanteerde. In 1959 werd de naam Boe rinnen Bond gewijzigd in Ka tholieke Plattelands Vrou wen Organisatie (KPO). Na 23 jaar de voorzitters hamer te hebben gehanteerd droeg Gijsje Verhoef de ha mer over aan Meinthe van Wieringen-Visser, die 16 jaar het voorzitterschap vervul de. In 1978 werd Grad van de Berg-Ruitenbeek haar op volgster. De doelstelling van de ver eniging onder haar voorzit terschap is de afgelopen ja ren hetzelfde gebleven. De doelstelling dat de KPJ een vereniging is waar alle vrou wen zich thuis voelen is tot heden overeind gebleven. Onder voorzitterschap van Van de Berg werd ook het 50-jarig bestaan van de vere niging gevierd. Na 8 jaar de voorzittersha mer te hebben gehanteerd stopte zij met het voorzitter schap. In haar plaats kwam toen de huidige voorzitster Anny van Dalen-Born, die er tot heden nog is. Nog steeds zijn er tegen woordige maandelijkse bij eenkomsten van de Achter veldse Katholieke Platte lands Organisatie, waarbij verschillende onderwerpen door sprekers worden be handeld. De onderwerpen vormen een weerspiegeling van de actualiteit. De spre kers zijn voorzien van hulp middelen zoals films en vi deos waardoor het een en an der dan heel duidelijk naar voren wordt gebracht en door de aanwezigen goed wordt begrepen. Ook worden er in het KPO-verband cursussen georganiseerd waaronder de computercursus van het af gelopen jaar, die een groot succes was. Het huidige bestuur van de vereniging bestaat uit: Anny van Dalen (voorzitter), Riek Petersen (secretaresse), Bep Voskuilen (penningmeester) en bestuursleden Joke Steen beek en Riet Tijmensen. ACHTERVELD - De Achterveldse afdelingen van de ABTB en de KPO hielden woensdag een thema-avond aansluitend actie van Veilig Verkeer Nederland „Rij alcohol vrij". Twee bestuursleden van de WN-afdeling, de heren Hagen en Dooije- waard, hielden over het alcohol gebruik een lezing. De bijeenkomst, die werd ge houden in de zaal van café-bar Bui tenlust, werd geopend door de voorzitter van de KPO. Ze verwel komde de aanwezigen en was heel tevreden dat gezien de ongunstige weersomstandigheden er toch nog een goede opkomst was. Hierna werd het woord gegeven aan B. Hagen die een overzicht gaf van de historie van het ontstaan en het gebruik van alcohol. Volgens de Nederlandse Drank en Horecawet is een alcoholhou dende drank, een drank die voor 1,5 of meer procent uit alcohol be staat. Pils, als meest gedronken biersoort m Nederland, bevat 5% alcohoL Bij wijn ligt het alcoholper centage iets boven de 10% en bij jenever, cognac rond de 35%. Nederland staat met een totale consumptie van alcoholische dran ken van 8.5 liter pure alcohol per hoofd van de bevolking op een 18e plaats op de wereldranglijst. De laatste 25 jaar is niet alleen het ge bruik van alcohol gestegen maar ook het aantal excessieve drinkers is sterk toegenomen. In 1960 werd het aantal excessieve drinkers ge schat op 120.000. In 1980 lag dit aantal op 600.000 en de laatste schattingen spreken al over zo'n 700.000 probleem drinkers. Hieruit blijkt dat 5% van de Ne derlandse bevolking zich aan alco hol te buiten gaat met alle proble men van dien die duidelijk m de hedendaagse maatschappij waar te nemen zijn. PROBLEEM Alcohol in het verkeer is al jaren een groot maatschappelijk pro bleem. De toename zowel van het wegverkeer als ook het alcoholge bruik hebben samen tot gevolg ge had dat er elk jaar honderden do den vallen. Autonjden onder in vloed van alcohol draagt in zeer belangrijke mate bij aan de ver keersonveiligheid. Smds 1 november 1974 is er een wet die de bestuurder van een mo torrijtuig strafbaar stelt als deze persoon met een alcohol gehalte van 0.5 promille of meer deelneemt aan het verkeer. In de wet wordt melding gemaakt van een halve milligram alcohol per milliliter bloed. De opname van alcohol in het bloed begint direct na het con sumeren van de drank. Binnen een uur is ongeveer 90% van de genut tigde alcohol in de bloedbaan op genomen. Door het bloed wordt de alcohol door het hele lichaam ge transporteerd en komt ook terecht in de hersenen. Door het alcohol gebruik neemt de reactie en ge zichtsvermogen af, de zelfbeheer sing wordt minder en de agressivi teit neemt toe. Veel invloed heeft het alcoholgebruik op het waarne mingsvermogen, het vermogen af standen te schatten. De ogen rea geren slechter. Het stadium van al coholische ontremmingen bereikt zijn hoogtepunt, in het waangevoel dat je alles kunt, het verdwijnen van zelf kritiek en van beoordelings vermogen. Na de pauze komt de heer Dooij- ewaard aan het woord, die het jus titiële gedeelte voor zijn rekening neemt. Bij het constateren van een overtreding in verband met het al coholgebruik door een bestuurder is het eerste contact en het tijdstip heel belangrijk De betrokken be stuurder is verplicht aan het onder zoek volledig mee te werken. Heeft de betrokkene geblazen en de uit slag is ongunstig dan kan na 20 minuten een ademanalyse volgen. Een blaastest kan worden gewei gerd om medische redenen. Men wordt dan naar het bureau ver voerd waar een ademanalyse volgt en een bloedproef. Het weigeren aan elke test en proef zonder geldi ge redenen levert een proces-ver baal op. omdat dit een strafbaar feit De resultaten die bij de blaas- proef worden geconstateerd zijn 0.5% niets loos. 0.5% - 0.8% rijver bod en daarboven een proces-ver- baal. De controle op alcoholge bruik kan overal op alle voor het verkeer toegankelijke plaatsen plaats vinden. Hierna konden door de aanwezigen vragen worden ge steld waar een goed gebruik van werd gemaakt. Ook kon men een blaastest doen. Ook hier werd door een aantal een gretig gebruik van gemaakt. De vergadering werd door de voorzitster gesloten met dank aan de beide heren

Leusder Krant | 1990 | | pagina 7