Dude fundamenten 'Kasteel' blootgelegd Oud maakt plaats voor jong Bouw tennishal in april van start College tegen dakkapellen Leusden '85 gaat vechtend ten onder Werkzaamheden aansluiting A-28 Deze week in de Leusder Krant EÏüS Stichting gaat accomodatie exploiteren SERVA VOLVO KEISTAD B.V. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden -§ Dubbele strop Mislukte stunt Konijntje in De Wetering MOLENAAR CITR0ËN HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV i* krant WOENSDAG 21 FEBRUARI 1990 - 21e JAARGANG NO. 43 (van de redactie) iEUSDEN - Bij werkzaamheden in de buurt van de Leusdense ansluiting op de A-28 aan de Driftakkerweg zijn oude funda- »enten, een deel van een vloer en vermoedelijk een oude iraterput blootgelegd. Een eerste schatting van de provinciaal jcheoloog, de heer Van Tent, dateert de ouderdom van het touwmateriaal (met name de bakstenen) op vijf- tot zeshon- lerd jaar. „Maar het kan ook jonger zijn. De schattingen zijn op it moment nog erg grof." De vondsten kwamen aan het cht bij graafwerkzaamheden, ten >ehoeve van de aanleg van een waterleiding. Mevrouw Ruiter, bij wie in de boomgaard de funda- nenten werden aangetroffen, liet le werkzaamheden aan de water- eiding bij de vondst meteen stil- eggen, een kleine twee weken feleden, en waarschuwde het Rijksinstituut voor Oudheidkundig Bodemonderzoek in Amersfoort. Eind vorige week nam de provin ciaal archeoloog Van Tent een kijkje. Het is nog met bekend wat de oorsprong van de fundamenten is. Ook de omvang van de vondst kon nog niet worden vastgesteld. Daar voor werd een te klem deel bloot gelegd. Wel is de vondst interes sant genoeg, om nader te onder zoeken. Het ROB verwacht binnen enkele jaren pogingen in het werk te gaan stellen om de complete fundamenten bloot te leggen. Tot nu toe kon er een vloertje met grote plavuizen (estrikken) her kend worden, dat afgezet was met bakstenen. Daarnaast werden res ten van een ronde muur gevonden, die vermoedelijk van oorsprong een put markeerden. Over wat er op de fundamenten gestaan moet hebben, tast men momenteel nog in het duister. Archeoloog Van Tent: „Er heeft iets gestaan, zoveel is wel duidelijk. En voorlopig schat ik de ouderdom op de late middeleeu wen, eind vijftiende eeuw of iets later. Er zou een kasteelachtig ge bouw hebben kunnen staan. Van iets dergelijks is in overlevering wel sprake. Maar voorlopig zijn er uitsluitend vraagtekens." Volgens Goos van Leeuwen, amateur-historicus en kenner van Leusden, is het theoretisch denk baar dat op die plaats een villa heeft gestaan, de villa 'Heyligen- bergzicht'. Die villa is omstreeks 1769 ergens tegenover het voor malige klooster Hohorst gebouwd. De juiste bouwplaats is, voor zover bekend, nooit exact beschreven. Het huis werd gebouwd door Johan Jonas, die na 1740 bezitter was van huize Heiligenberg, het huidige Hohorst aan de Heiligenberger- weg. Dat huis verkeerde op dat moment in deplorabele staat, zodat Jonas aan de andere kant van Heil- genbergerweg een nieuw huis bouwde. Het is niet ondenkbaar dat voor de nieuwe villa oud materiaal werd gebruikt, hetgeen het ver schil in ouderdom tussen de vond sten en de overlevering zou kun nen verklaren. De naam van het nieuwe huis duidt erop, dat het oude huis zichtbaar was. De villa "Heyligenbergzicht' is vlak na 1800, door de toenmalige eigenaar Baron van Hardenbroek, weer afgebro ken, evenals de bouwval 'Hohorst'. Op die plek bouwde van Harden broek een nieuwe woning, dat de basis is geweest voor het pand dat er nu nog staat. In die tijd werd ook het Zwanenwater tegenover de Ho horst gegraven. Archeoloog Van Tent heeft vraagtekens bij deze theorie. Huize 'Heyligenbergzicht' zou te ver van het huidige Hohorst hebben ge staan. De plek waar de fundamen ten zijn aangetroffen, liggen he melsbreed bijna een kilometer van de Hohorst. „Maar vooralsnog heb ik geen betere theorie en uit te sluiten valt het ook niet", aldus Van Tent. De vindplaats van de fundamen ten ligt op een plaats, die de werk zaamheden aan de aansluiting op de A-28 met rechtstreeks beïnvloe den. Wel lijkt de plaats in gevaar te komen, als over een paar jaar de verbreding van de A-28 aan de orde komt. Voor die werkzaamhe den beginnen, zullen echter pogin gen ondernomen worden de com plete fundamenten bloot te leggen. 'Ik verheugd me op het optreden met het Leusdens jongerenkoor'. Een interview met de zangeres Vicki Brown pagina 5 Volksdansgroep Sameach Gan bestaat vijftien jaar pagina 7 Sport: Leos lijdt gevoelig verlies pagina 10 WEEKENDDIENST: VR.-ZA.: 943300 ZA.-MA.: 03425-1222 ■LEUSDEN - Het gebeurt niet zo •vaak en zeker met als het gaat om ^zo iets gewoons als dakkapellen, maar bij de gemeenteraadsverga dering morgen zullen burgemees ter en wethouders de raad drin gend vragen een beslmt met te ne men. Het gaat om de goedkeuring van twee vergunningen, die ge- [Vraagd zijn voor dakkapellen. De taanvragers J. de Wilde en R. van )den Heuvel kregen van het college te horen dat het ontwerp dat zij indienden was afgekeurd. Bij zo'n is het mogelijk de zaak nog eens voor te leggen aan een commissie beroeps-en bezwaar schriften. Deze bekijkt het verzoek Mllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Lf= 3C LEUSDEN - De aannemer Rui- sendaal uit Bussum weigert om I de schade die het bedrijf bij de itbreiding van het kerkhof E id-Leusden heeft aangericht te vergoeden. Het gaat om een E 11= bedrag van 12.000,--. De aan-1 nemer is niet erg voorzichtig geweest, want hij heeft een e zerk, een muurtje en een hek-1 werk vernield. Hij beroept er e U(E nu op dat de aansprakelijkheid lfV niet in het contract was opge- e E nomen. Het bedrijf is ïnmid- e "E dels failliet, zodat het extra moeilijk wordt de schade te e l| verhalen. Maar de gemeente is e vastbesloten te halen wat er te J| halen valt. „Wij zijn niet bereid E E om de zaak in der minne te "E schikken," staat er strijdlustig in de brief aan de betrokke- E Enen. Het kerkhof is overigens E 5 dubbel getroffen. Door de E storm van eind januari werden - maar liefst negen zerken om- E ver gewaaid. Ook moesten er E twaalf bomen worden wegge- haald, omdat zij een gevaar E voor de bezoekers en de gra- ven waren geworden. Een e deel van de grafstenen staan E E weer overeind. Dat is oven- e |gens wel gebeurd op kosten E van de eigenaars. i E Een ander kerkhof kwam deze week ook in het nieuws. E S Het Vildershof bij Stoutenburg op de hoek van de Hessenweg E en de Emelaarseweg krijgt E een hek. Het kerkhof is niet meer in gebruik, maar was E vroeger bestemd voor mensen E E die 'van de armen' begraven S moesten worden. Zij hadden E E zelf niet genoeg geld voor een behoorlijke begrafenis. De E naam is afkomstig van de boe- e E renarbeiders die vroeger rondtrokken om te helpen bij E het slachten E van het vee. Zij ontdeden (vil- den) de kadavers van hun vel. E E Velen van hen kwamen uitein- de lijk op dit kerkhof terecht. E Er liggen ook drie soldaten die E gesneuveld zijn tijdens de 5 tweede wereldoorlog. Het is E E de bedoeling dat het hek, dat E 5.000,- gaat kosten, er staat e |vóor de dodenherdenkingen E in mei. Ti 111111111111111111111111111111111111111111111111111111111 iT^ dan nogf eens en adviseert de ge meenteraad de vergunning wel of niet te verlenen. BOUWSELS In Leusden bestaat deze com missie uit raadsleden. Dat kan soms tot lastige situaties leiden, zo als zich dat nu ook voordoet. De commissie bepaalde namelijk dat de dakkapellen wel gebouwd mo gen worden. Het college vindt echter dat de bouwsels de toets der kritiek met kunnen doorstaan. „Het gaat om verschillende soorten kapellen in een rij gelijksoortige huizen," is de memg van burge meester en wethouders. Het college is bang dat als de commissie zijn zin krijgt het dakka- pellenbeleid vogelvrij wordt ver klaard. „Regulering en beheersing van dergelijke bouwerken wordt daarmee onevenredig bemoei lijkt," staat in moeilijke woorden in de brief van het college aan de raad. Daarom doet ze een dringend beroep aan de raad om het advies van de commissie met op te volgen. Zij vraagt daarmee aan de raad om tegen de wens te stemmen van een aantal van haar eigen leden. Dat kan dus nog een lastige discus sie worden. Om dergelijke situaties in de toekomst te voorkomen, wordt daarom overwogen de sa menstelling van de commissie te wijzigen. Het gaat daarbij om men sen die geen directe relatie met de raad hebben. LEUSDEN - Om ruimte te maken voor jonge eiken die net geplant waren, moesten langs de Horsterweg 25 iepen verdwij nen. De bomen verkeerden in slechte staat. De afdeling Groen van de gemeente klaarde maandag het karwei met groot mate rieel. Na de ochtendspits werden de iepen met motordagen omvergehaald. Dat duurde langer dan aanvankelijk gedacht was, want dinsdag waren de mannen van de gemeente nog bezig. Het is overigens niet ondenkbaar dat de nieuwe eiken weer moeten verdwijnen als zij volwassen zijn. Dat zal dan niet zijn omdat zij plaats moeten maken voor nieuwe bomen. De Hor sterweg loopt door het gebied, waar mogelijk flink uitgebreid zal worden. Als het aan de provincie Utrecht ligt, worden er na 1995 20 tot 30 duizend woningen in Leusden gebouwd. Veel Stoutenburgers vrezen dat dit in het gebied tussen Leusden- centrum en Stoutenburg zal zijn. (foto: Hans Verhorst). (van de redactie) LEUSDEN - De voorbereidingen voor de bouw van een tennis hal, annex squash-accommodatie op het Valleipark bij de ten nisvereniging 'Leusden' zijn in een beslissend stadium geko men. Gisteren, dinsdagmiddag, werd ten kantore van de Leus dense notaris Buters de stichting De Wetering opgericht, die de hal zal moeten gaan exploiteren. De eerste activiteit van de stichting is het binnenhalen van gemeentegarantie voor de bouw van het project. Bert Eerden, oud-voorzitter van LTV Leusden en stichtingsbestuurder van De Wetering, liet weten dat de garantstelling van de gemeente zo goed als rond was. Daarmee zijn de laatste hinderpalen op weg naar de bouw van de hal vrijwel opgeruimd. Eerden verwacht dat eind maart de bouwvergunning kan worden afgegeven, waarna m de eerste of tweede week van april met de fei telijke bouw van de hal kan worden begonnen. „We verwachten op 7 maart een verklaring van geen be zwaar van de provincie, waarmee voor de gemeente de weg open ligt de bouwvergunning af te geven. Als die binnen is, kunnen we be ginnen", aldus Eerden. Met de verklaring van geen be zwaar van de provincie is een be langrijk obstakel uit de weg ge ruimd. De plannen van de hal pas ten aanvankelijk niet in het bestem mingsplan. Met name de hoogte van de hal strookte niet met de voorwaarden die het bestem mingsplan daaraan verbond. Een aantal omwonenden maakte tegen de plannen bezwaar, maar die be zwaren werden door de gemeente met ontvankelijk verklaard. Die vi sie lijkt te worden ondersteund door de provincie. „Dat wil overi gens niet zeggen dat we ons van die bezwaren niets zullen aantrek ken", aldus Bert Eerden „We zul len ons best doen de hal zodanig in te passen, dat hij zo weinig moge lijk stoort in de omgeving. Zo zal er in ieder geval met beplanting een visueel scherm rond de hal worden opgetrokken." sch^a^verlopen3lmoletnde hi m bestuursleden van de tennisvereniging Leusden, het Squash Rackets Genootschap leusden en bestuurders van - de stichting De Wetering nemen de statuten van de nieuwe stichting door, alvorens hun handtekeningen te plaatsen. De Stichting zal in de toekomst voor de verenigingen de exploitatie van de tennishal gaan behartigen. vervolg op pagina 3 LEUSDEN - Een week voor de algemene ledenvergadering van Lensden '85, die moet beslissen over het gelijk van fractie of bestuor, betrekken de strijdende partijen de stellingen. Daarbij wordt er niet voor teruggedeinsd grof geschut in stelling te brengen. Het gaat erom wie de naam van de partij mag voeren bij de gemeenteraadsverkiezingen. De ellende begon enkele weken geleden, toen het besturr, na maanden van ruzieen, Joop Kool van de kandidatenlijst schrapte en uit de partij zette. De overige kandidaten namen dat niet en bleven achter Kool staan. Het bestuur bleef achter met een lijst waarop slechts een naam voorkomt, namelijk die van bestuurslid Louis van de Ber- kendreef. De dissidente kandidaten onder leiding van fractie voorzitter Ben Stoelinga, dienden een eigen lijst in. Ook kondigde zij aan een motie van wantrouwen bij de eerstkomende ledenver gadering in te dienen tegen het bestuur, waarvan inmiddels twee leden zich bij Stoelinga en de zijnen hadden aangesloten. De ledenvergadering is vastgesteld op woensdag 28 februari en is in sporthal De Meent. De eerste schermutselingen hebben nu al plaats gevonden. De eerste slag werd gewonnen door Stoelinga, wiens lijst werd toegelaten tot de verkiezingen op 21 maart. Hij mocht echter niet de naam van Lensden' 85 gebruiken, maar moest van het stembu reau genoegen nemen met een nummer. Lijst 7 is de naam waarmee zijn groep de verkiezingen in moeten. Dat werd nog eens bevestigd door een vonnis van de Raad van State. Daarin werd bepaald dat alleen het bestuur de fel begeerde naam mag gebruiken. Het wantrouwen onder de elkaar bestrijdende partijen is door de hele onverkwikkelijke gang van zaken flink opgelopen. Pers en leden worden bestookt met brieven en pamfletten, waaruit moet blijken hoe verdorven de tegenstander is. Stoelinga c.s stuurde zelfs een eigen uitnoding voor de leden vergadering, „aangezien het huidige bestuur nogal selectief uitnodigingen verstuurt," aldus de brief, daarmee suggererend dat het bestuur er op uit zou zijn alleen maar medestanders naar sporthal De Meent te laten komen. Het bestuur heeft een heel boekwerk naar de leden gestuurd, waarin nog eens uitgebreid uit de doeken wordt gedaan hoe volgens haar de zaak zo uit de hand heeft kunnen lopen. Daarin wordt Joop Kool een vechtersbaas genoemd, die met uitzonderlij ke gedrevenheid wroet en spit in allerlei vreemde zaken. Van Ben Stoelinga zegt het bestuur dat hij beslissingen van het wettige bestuur aan zijn laars lapt en geen seconde open staat voor echt overleg. Er is weinig fantasie voor nodig om zich voor te stellen in welke sfeer de ledenvergadering volgende week zal plaats vinden. In ieder geval zal het schouwspel weinig verhef fend zijn. De uitspraak van een van de betrokkenen dat Leusden '85 met dezelfde klap uit de politiek zal verdwijnen als waarmee het zijn intrede heeft gedaan lijkt steeds meer waar te worden. LEUSDEN - Een jeugdige Leusde- naar, die juist zijn rijbewijs had ge haald, kwam een proefritje in de auto van zijn vader duur te staan. Volgens de politie wilde de man op de kruising Lisidunalaan/Rossen- berglaan te hard de bocht in, maai werd daar verrast door een tegen ligger. De Leusdenaar raakte ir een slip en eindigde zijn rit teger een boom. De auto werd flink be schadigd. (advertenties) AMERSFOORT DEALER Amslcrdamseweg 7 lel 033-630154 MITSUBISHI DEALER Hogeweg 45 - Amersfoort Telefoon 033-724624 COLLEGE: Nijvertieidsweg Noord 61 Amersfoort Tel 033-630304 Donderdag koopavond. ,.„U kunt het dak op met die kapel!"...

Leusder Krant | 1990 | | pagina 1