I De I beuk eruit D66 wil terug naar drie wethouders Geen klachten meer, maar nog wel boos 'Het is zonde dat Leusdenaren naar andere plaatsen moeten' leusder krant Naam Leusden '85 alleen voor Van de Berkendreef Geld tekort voor ouderen Nieuw autoschadebedrijf Snelheids overtreder Nieuwe postzegelvereniging opgericht 01 IEDERE MAANDAG OP DE KABELKRANT c Rood licht Jromfiets gestolen u™ en 14.18 uur een biom^ weg- L 0VB01 CJ0CtrOnKön op het rijden onder invloed. De man is naar het bureau afgevoerd, waar een blaastest werd afgeno men. De automobilist kreeg pro ces-verbaal. Fietsers gewond Hoogland dicht bij carnaval VONDST Politie bestolen Bestuurs wisseling plaatselijk nieuws WOENSDAG 21 FEBRUARI 1990 5iiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiii? 'jEUSDEN - De gevolgen van de storm die eind januari over Nederland raasde, zijn nog steeds te merken. Ook in Leusden 01 iet de orkaan zijn sporen na. Die zijn met name langs de ^Lockhorsterweg goed te zien. Overal liggen bomen om, ge- '5() knakt of met wortel en al uit de grond gerukt. Vlakbij het „bruggetje hing tot vrijdag een grote beuk gevaarlijk over de weg. Een tweede storm zou de boom niet overleefd hebben. Het -weghalen van de beuk was niet zoinder risico. Eerst moest .emand met een motorzaag de kruin weghalen. Daarna kon de i Soom met een hoogwerker verwijderd worden. i ko- ie. 1| T EN.. IiEÜSDEN - Bij een rood lichtcon- role, die de politie donderdagmor gen hield op de kruising Horster- weg/Hessenweg, zijn zeven auto mobilisten op de bon gegaan. De controle werd tussen acht uur en half negen gehouden. Negen automobilisten zijn maandag op de bon gegaan, wegens het negeren van het rode licht op de kruising Horsterweg/Hessenweg. De politie controleerde daar 's avonds van kwart over vijf tot kwart voor zes. genomen. Een mwoner uit De Glind deed aangifte van de diefstal. De jEUSDEN - Bij De Klaveet aan de bromfiets vertegenwoordigd een Postweg is zaterdag tussen 13.00 onbekende waarde. p ijl maandag op de Randweg betrapt jEUSDEN - Een 39-jarige Zeewol- lenaar is in de nacht van zondag op tic Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leuaden. Verschijnt elke woensdag. Redaktle: Daan Bleuel en Stefan Steenkamp Redaktle-secretarlaat: Mia Veen en Marijke Bakker Inlevering kopij en advertenties: Uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur Redaktle en administratie: Kantoor Leusder Krant. Asschatterweg 19, Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 9 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17,00 uur Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie) Abonnementsprijs: Kwartaal 13,30, halfjaar 26,10, jaar 49,50. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor woensdagmiddag 17.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (woensdag tussen 17.30 en 18.30 uur), tel 033-945272. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-94206 Nabastellen foto's: De meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabe stellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B.V. te Barneveld. met duidelijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, het num mer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost ƒ7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 15,- voor luchtfoto's (formaat 20x25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT Is een uitgave van de BDU-Krantenkomblnatle te Barneveld. LEUSDEN - Als het aan D66 ligt, zal er, na de verkiezingen van 21 maart, een afspiegelingscollege worden samengesteld, naar het model van het huidige. Dat blijkt uit het verkiezingsprogramma van de Leusdense afdeling van de Democraten, dat onlangs ver scheen. Ep Oostra zal de lijst van D66 trekken. „Zoveel mogelijk fracties dienen te worden betrokken bij het op stellen van een beleidsprogram ma", zo schrijft D66 in het verkie zingsprogramma. Verder stelt men zich op het standpunt dat het wet houderschap in Leusden een volle dige dagtaak zou moeten worden. In dat geval oordeelt D66 dat een college van dne wethouders vol doende moet zijn, om de gemeente te besturen. Op het gebied van de gemeen telijke financiën bepleit D66 dat met name de reserves van de ge meente nog eens kritisch bekeken dienen te worden. De Democraten vinden dat Leusden teveel reser veert. „De inkomsten worden te laag en de uitgaven te hoog inge schat", aldus het verkiezingspro gram. D66 stelt dan ook voor de reser ves met meer te laten groeien, en de reserves aan te spreken voor de doelemden, zoals de aanleg en het onderhoud van wegen, waarvoor ze in het leven waren geroepen. Daardoor zullen in de visie van D66 de gemeentelijke uitgaven dalen, waardoor er financiële ruimte komt voor nieuw beleid. Als het gaat om toekomstige nieuwbouw in de gemeente, be pleit D66 met name lokaties in Leusden-Zuid. Men verwacht daar van gunstige effecten op draagvlak voor buurtwinkels en scholen in het sterk vergrijzende deel van Leus den. De partij laat zich in haar pro gramma niet expliciet uit over de plannen, die de provincie eind de cember voor Leusden lanceerde. Daarin wordt de mogelijkheid om in de gemeente m de toekomst op grote schaal woningbouw te ple gen ter discussie gesteld. D66 gaat er, zo blijkt uit de tekst, nog steeds vanuit dat de beschik bare ruimte in Leusden voor nieuw bouw 'uitermate gering' is. In de milieuparagraaf van het programma pleit D66 voor deelna me van de gemeente Leusden aan de nieuwe actie 'Tankslag", in het kader waarvan oude ingegraven olietanks kunnen worden verwij derd of onschadelijk gemaakt kun nen worden. Hogere overheden stellen daarvoor subsidieregelin gen in het werk. In het verleden heeft Leusden aan een eerdere ac tie met deelgenomen. Op het gebied van kunst en cul tuur pleit D66 ervoor de taakstel ling van de Leusdense Culturele Raad (CR) uit te breiden. Naast het bestaande takenpakket, zou de CR zich volgens D66 ook met het over koepelen van activiteiten moeten gaan bezig houden. Ook het advi seren van de gemeente omtrent kunstzaken, zou een taak van deze Raad moeten zijn. D66 gaat de verkiezingen m met Ep Oostra als lijsttrekker. Oostra zit sinds 1982 m de Leusdense raad en bekleedt daarin sinds die tijd een eenmanspost. Op de huidige lijst staat Ton Geijsberts tweede en Henk de Vries derde. Raad van State stelt fractie in het ongelijk LEUSDEN/DEN HAAG - Het raadslid Van de Berkendreef mag als enige bij de raadsverkie zingen van 21 maart de naam Leasden '85 gebruiken. De rest van deze fraktie in de gemeente raad dient naamloos de verkie zingen in te gaan. Het definitieve besluit hierover is maandag door de Raad van State in Den Haag bekend gemaakt. De Raad van State volgt hiermee het advies van de landelijke Kies raad. Volgens de Kiesraad moet het raadslid Van de Bergendreef beschouwd worden als rechtheb bende op de naam Leusden '85 en heeft hij op de dag van de kandi daatstelling als eerste de lijst inge diend met de naam Leusden '85. De tweede kandidatenlijst met deze naam, onder andere ingediend door het raadslid R. Blauw, mag geen Leusden '85 heten en moet naamloos de verkiezingen in. Door de erkenning voor Van de Berken dreef hoeft hij ook geen waarborg som te storten en heeft hij recht op een hoger lijstnummer. Zijn voor malige fraktiegenoten moeten wel aan deze verplichtingen voldoen en komen nu lager op het stembil jet te staan. De fraktie van Leusden '85 bezit nu drie zetels in de gemeenteraad. Als alle aanhangers van deze partij op 21 maart weer op Leusden '85 stemmen (dus met de naam Van de Berkendreef), blijft er maar één zetel over Op zijn lijst staat maar één naam, zijn eigen, waardoor de overige stemmen verloren gaan. „Het hoofdstembureau in onze gemeente en de Kiesraad dienen dan ook dit „recht" voor Van de Berkendreef niet te erkennen", al dus het raadslid R. Blauw vorige week vrijdag bij de behandeling van de kwestie in Den Haag. „Onze lijst heeft het recht op de naam Leusden '85". Na een kort beraad besloot de afdeling Rechtspraak bij de Raad van State om deze redenering niet te volgen en maakte maandag be kend het advies van de Kiesraad te volgen. LEUSDEN - Een 22-jarige Stouten- burger brak vrijdagmiddag om streeks drie uur zijn been, toen hij op de kruising Randweg/Zwarte- weg werd gegrepen door een au tomobilist. De fietser werd het slachtoffer van de onoplettend heid van een 46-jarige bestuur der uit Beek-Ubbergen, die van de Zwarteweg de Randweg op reed, zonder de fietser voorrang te verlenen. De fiets werd totaal vernield. Een 13-jarige Amersfoorter raakte gewond, toen hij zaterdag met zijn fiets de Dodeweg, ter hoogte van de Paradijsweg over stak. De fietser keek met goed uit en werd aangereden door een au tomobilist. De Amersfoorter is naar het ziekenhuis afgevoerd, waar ge constateerd werd dat de verwon dingen meevielen. HOOGLAND - Tijdens de carna valsoptocht op zondag 25 februan zal tussen 11.30 en 16.30 uur het grootste deel van Hoogland afge sloten zijn voor het verkeer. Het is op een beperkt aantal punten nog mogelijk te rijden. -De wijk De Bik kan men verlaten via de Klapmuts en de Van Boetze- laerlaan in de richting van de Ze- venhuizerstraat. -De bewoners van de Ham kunnen hun wijk voor 13.00 uur via de Am bachtslaan verlaten. Tussen 14.00 en 15.00 uur kan men de wijk verla ten via een noodroute achter m de Ham over de Molenweg en de Komhoeklaan. -Op de Zevenhuizerstraat tussen Heideweg en de Nieuwlandseweg geldt voor een dag eenrichtings verkeer in de richting van Bun schoten. -De laatste bus vóór het begin van de optocht rijdt omstreeks 11.30 uur over de Hamseweg. Daarna wordt de dienstregeling weer om streeks 16.30 uur hervat. LEUSDEN - „Op dit moment hebben we geen klachten meer, maar we hebben een tijd gehad dat we soms een paar dagen geen Veronique kon den ontvangen," zegt P. Stuart. Hij woont aan de Landjonker. Volgens hem hebben meer mensen in de wijk Bosveld problemen met de ontvangst van de commerciële zender gehad. Het duurde vier maan den voordat de firma Kroon uit Huizen, die zorgt voor het on derhoud van het kabelnet m Leusden, erachter kwam wat er precies aan de hand was. Smart, die leraar is bij de Vereniging ter bevordering van Electronisch Vakonder wijs (VEV) in Nijkerk en daar om veel van electronica af weet, is zelf gaan meten en had het euvel snel gevonden, zegt hij zelf. „De storing deed zich niet constant voor, dus het was ook moeilijk om erachter te komen," geeft hij toe. Zijn kritiek richt zich vooral op het feit dat volgens hem Kroon geen reserve-onderde len op voorraad heeft, waar door het soms emge tijd kan duren, voordat de reparatie uitgevoerd kan worden. Vol gens Smart zou het contract dat Kroon met de gemeente heeft het met toestaan om onderde len op voorraad te hebben. Smart ergert zich ook aan de opmerking van één van de monteurs van Kroon, die ge zegd zou hebben dat de storin gen veroorzaakt zouden wor den door zendamateurs. Deze zouden gebruik maken van een frequentie die m de buurt van het Veroniquekanaal zit. „Ik ben zelf zendamateur, dus ik weet dat het met voor komt dat er iemand 48 uur of langer aan het zenden is," is zijn commentaar. Hij vindt het daarom niet gepast dat de be schuldigende vingers naar deze groep hobbyisten wordt uitgestoken. „Ik heb zelf daarover uit de buurt nog geen opmerkingen gehad, maar er zijn hier meer zendamateurs en zo'n uit spraak van een onderhouds monteur zou tot scheve ver houdingen kunnen leiden." Deze week heeft Smart een ge sprek met wethouder Vroon over de problemen met het ka belnet en met name over de opmerkingen van de werkne- memer van de firma Kroon. LEUSDEN - Er is geld tekort voor het zogenaamde flankerend oude renbeleid. Dat is bedoeld om oude ren zolang mogelijk thuis te laten. Er is een bedrag van ruim 35.000,- beschikbaar. De ge meente heeft de WOL, de overkoe pelende organisatie voor ouderen m Leusden gevraagd, welke pro jecten daarvoor in aanmerking ko men. De WOL kwam met een lijst op de proppen, die bij uitvoering 110.000," zou gaan kosten. Daar mee kon de gemeente dus niets doen. Toch stonden er twee dingen op de lijst, die het college van bur gemeester en wethouders ook be langrijk vond. Dat is Tafeltje-dek- je, de maaltijdvoorziening die van uit verzorgingstehuis 't Hamersvelt wordt geregeld en een onderzoek naar de behoeftevoorziening onder ouderen. Dat onderzoek zou 20.000,- moeten kosten. Het col lege stelt voor bij de vaststelling van het Meerjaren Activteiten Plan hiermee rekening te houden. Historische tijden herleven in de landerijen rond Leusden. De vondst van oude funderingen, vlak bij de toekomstige aansluitmg van Leusden op rijksweg A28, zal nieuw licht werpen op de geschie denis van Leusden. Nauwehjks opgemerkt of het ge krakeel over oorsprong is al losge broken. De een heeft het over een kasteel uit de Middeleeuwen, de ander houdt het op een eenvoudi ger optrekje uit de vonge eeuw. Wie er ook gehjk mag knjgen. een bijzondere vondst blijft het en na der onderzoek is geboden. En dan te bedenken dat de werk lieden in hun onwetendheid -'wat niet weet. wat ruet deert' of gewoon haast?- de hele handel bijna had den ondergespit en opnieuw be dolven onder de aarde. Door hun werkdrift is een deel van een oude waterput inmiddels definitief tot het verleden gaan behoren. Gelukkig was mevrouw Ruiter zo alert de vondst direct aan te kaar ten bij de gemeente. Direct werd contact gelegd met het Rijksinsti tuut voor Oudheidkundig Bodem onderzoek. Daar is de vondst nu het gesprek van de dag en wellicht staat Leus den op de grens van landehjke be kendheid. En daar kan het ge meentebestuur door een duchtig reclame-partijtje mee te blazen, een leuk slaatje uitslaan. Eens te meer bhjkt hoe dicht het heden bij het verleden hgt. Leus den let op uw zaak. want een volk zonder historie is als een boer zon der tractor! LEUSDEN - Onbekenden ont vreemden uit een kleedkamer bij politieschool De Boskamp een portemonnee met honderd gulden. Het voorval vond maandag plaats. De school deed aangifte van de diefstal LEUSDEN - De Stoutenburger Wil fred Herder opende vrijdag een autoschadebedrijf aan de Am- bachtsweg. Het meuwe bedrijf is een behoorlijke vooruitgang voor Herder. Daarvóór moest hij name lijk werken achter zijn woonhuis. Herder pakte de zaken goed aan en schafte een nieuwe spuitcabine en richtbank aan. De spuitinstalla- tie is zo ingericht dat het milieu zoveel mogelijk gespaard blijft. Filters verhinderen dat verfdeeltjes in de buitenlucht komen. Ook heeft hij een mengmachine, waarmee hij verschillende kleuren lak kan ma ken. Met de richtbank kan hij auto's uitdeuken. AMERSFOORT/LEUSDEN - Ie mand uit Leusden zou op de Hoge- weg in Amersfoort 70 km gereden hebben in plaats van 50 en 300 me ter lang door de politie met dezelf de snelheid gevolgd zijn. „Dat kan helemaal niet", protesteerde ver dachte. „Ze stonden stil bij een stoplicht, dat net op groen sprong toen ik aan kwam njden. Ik pas seerde ze over de linkerbaan, ging vervolgens naar rechts de Hoge- weg op en snel weer naar links. Hoe kunnen ze zo gauw tot dezelf de snelheid zijn opgetrokken en me gevolgd hebben?" Ook hier was emge wrijving ge weest. „Ik zei „je" en moest m'n handen uit m'n zak halen. Het was geen oude jongens, krentebrood" beschreef verdachte de discussie. Er zal een aanvullend proces-ver baal gevraagd worden. Het bestuur van de nieuwe postzegelclub. Van links naar rechts: S. Rey, S. Make staanden de initiatiefnemer J. de Vries. LEUSDEN - „Ik merk dat de postzegelverzamelaars in Leusden blij zijn met ons ini tiatief," zegt secretaris De Vries van postzegelclub in oprichting 'De Loupe'. Hij kon in korte tijd al 22 leden inschrijven. De vereniging wil lid worden van de over koepelende Bond van Filate listenverenigingen en heeft daar minimaal 25 leden voor nodig. Deze Bond helpt de aange sloten verenigingen met het organiseren van allerlei activi teiten, zoals het organiseren van dia-avonden en veilingen. Ook geeft zij een tijdschrift uit. Er is al een vereniging in Leus den (Lisiduna), maar dat is een zogenaamde 'wilde' club. „Omdat Lisiduna niet bij de Bond zit, konden zij nooit pro fiteren van de bondsfacihtei- ten, zegt De Vries. „De activiteiten van die club waren minimaal. Wij moesten altijd naar clubs buiten Leus den, zoals Scherpenzeel en Amersfoort. Zelf zat ik behalve bij Lisiduna, ook bij een club in Scherpenzeel. Wij hebben nog voorgesteld om Lisiduna te la ten fuseren met de Scherpen- zeelse vereniging, die wel bij de Bond was aangesloten. Door de starre houding van een van de bestuursleden luk te dat echter niet. Het is zonde dat de mensen uit Leusden naar bijvoorbeeld de Drietand in Amersfoort moeten gaan, als het ook hier kan." Daarom nam De Vries met twee andere Leusdense post- zegelhefhebbers, de heren Rey en Make, het initiatief voor de nieuwe vereniging. Vol gens hem moet het mogelijk zijn om de komende weken 75 tot 100 leden binnen te halen. Deze zouden dan regelmatig bij elkaar kunnen komen in De Hakhorst, Krakhorst of De Til. „We moeten nog even be kijken waar we onze bijeen komsten zullen houden," zegt de secretaris van het voorlopi ge bestuur. „Wij willen ruimte zoeken in de buurt waar onze meeste leden wonen." In de Til organiseert nu elke maand de Woudenbergse vereniging 'Onder de loep' een ruilbeurs en veilingen. De Vries denkt niet dat deze vereniging bezwaar zal maken tegen de komst van een eigen Leusdense vereniging. „Als een voetbalclub nieuwe leden nodig heeft, zoekt zij toch ook in haar eigen woonplaats," vindt hij. Het is de bedoeling dat de oprichtingsvergadering m apnl zal plaatsvinden. De meuwe leden betalen voorlo pig een contributie van 30,-- per jaar. Jeugdleden betalen de helft van dit bedrag. Daarvoor kunnen zij onder meer één keer in de zes we ken de clubavonden bezoe ken, knjgen zij een gratis club blad toegestuurd en knjgen zij 10 procent korting op artikelen die te maken hebben met het postzegelverzamelen. LEUSDEN - De oprichting van de stichting, die de ex ploitatie van de tennis- en squashhal moet gaan rege len, heeft bij de besturen van de betrokken verenigingen nogal wat gevolgen gehad. In januari legde bij de LTV Leusden Bert Eerden de voorzittershamer neer, om namens de tennis plaats te nemen in stichting. Voor Eer den is binnen de tennisver eniging nog geen opvolger gevonden. Afgelopen woensdag leg de bij de squashvereniging (SRGL) Philp Verstraaten eveneens zijn functie als voorzitter neer, om het voor beeld van collega Eerden te volgen. Verstraaten zal ove rigens niet lang in functie zijn als vertegenwoordiger van de squash in het stich tingsbestuur van De Wete ring: De organisatiedeskun dige vertrekt vrijdag naar de andere kant van de wereld (Australië en Nieuw-Zee- land) om daar minstens een jaar voor zijn werk te blij ven.) Verstraaten werd in zijn functie opgevolgd door Vin cent Lucas, een betrekkelijk nieuwe ster aan het Leusden se squashfirmament. Lucas, sinds '77 woonachtig in Leus den, bleef z'n Amsterdamse club ASRC al die tijd trouw, maar gaf gehoor aan het ver zoek van de SRGL om Ver straaten in zijn functie op te volgen. Lucas, in het dage lijks leven automatiserings deskundige, gaat leiding ge ven aan een vrijwel geheel vernieuwd bestuur, dat sinds woensdag bestaat uit: Wou ter Kuysten (penningmees ter), Liz Roderick (secreta resse), Pieter Bouraas (lid van de bouwcommissie), Raymond Leenders (techni sche zaken) en Rembert Groenman (p.r.). september/oktober van dit jaar ge reed zijn. De kosten van het project worden geraamd op 7 a 8 ton, waarbij de gemeente voor ruim 70.000,- zal bijspringen. Voor dat geld komt er op het Valleisport- park een overdekte accommoda tie, waarin twee tennisvelden en dne squashbanen zijn onderge bracht. De hal zal via een sluis met het bestaande clubhuis van de LTV Leusden worden verbonden. De kant me, die ook gebruikt gaat wor den door leden van de squashver eniging, zal worden uitgebreid met een meuwe bestuurskamer. Om het financiële nsico van de deelnemende vereniging af te dek ken, is een speciale stichting m het leven geroepen, die de hal gaat exploiteren. Met het ondertekenen van de statuten, werd de oprichting Vein die stichting. De Wetering ge naamd, dinsdagmiddag een feit. Het stichtingsbestuur bestaat uit een onafhankelijk voorzitter (W. Hülsenbeck), een vertegenwoordi ger voor de tennis (Bert Eerden) en een vertegenwoordiger voor de squash (oud-voorzitter Philip Ver straaten van de Squash Rackets Genootschap Leusden). De benoe ming van Verstraaten moet overi gens als een formele worden ge zien. Verstraaten, één van de stu wende krachten achter de ontwik keling van het hallenplan, emi greert vnjdag naar Australië en zal in het bestuur van de stichting ver moedelijk snel worden vervangen. Het idee van de overdekte ten nis- en squashhal ontstond vlak na dat de Leusdense squashvereni ging SRGL m onmin geraakte met de beheerder van tennishal De In slag, waar de club als onderhuur der gebruik maakte van de accom modatie. Het conflict over verlen ging van het huurcontract hep zo hoog op, dat de squashvereniging op straat kwam te staan. De vereni ging, die op dat moment ruim 275 leden had, ging een slapend be staan leiden. Terwijl de gemeente naar vervangende ruimte uitkeek, zocht het bestuur van de vereni ging aansluiting bij plannen, die bij de tennisvereniging Leusden al leefden, om twee banen op het complex te overkappen. De ver enigingen vonden elkaar m een unieke samenwerking en kwamen vorig jaar met een uitgewerkt plan voor een nieuwe hal. SPAR

Leusder Krant | 1990 | | pagina 3