'Ik verheug me op het optreden met het Leusdense jongerenkoor' I leusder kn—fc Vicki Brown is weer terug op het concertpodium plaatselijk nieuws WOENSDAG 21 FEBRUARI 1990 i LEUSDEN - Stralend komt ze me tegemoet, met de veer kracht en het jeugdig enthousiasme welhaast van een tiener- iter. De verslaggever moet zichzelf een moment herstellen. Is dat Vicld Brown, de Engelse zangeres, waarvan de showbizz niet alleen in haar eigen land, maar ook bij ons geschokt moest kennis nemen van het feit, dat zij getroffen was door een van de meest gevreesde ziekten die maar denkbaar was? Een meer dan hartelijke begroeting, ook van de zijde van haar manager föhn Taylor. Vicki is er weer, helemaal. Praat honderduit over de muziek, haar plannen, de eerste concerten, waarvan dat in Barneveld met het jongerenkoor van Leusden er een is na haar snelle, opmerkelijke herstel. Nog geen half jaar geleden, in september van het vorig jaar, leek een einde te zijn gekomen aan de glanzende carrière van een voca- liste, die vooral in ons land buiten gewoon grote populariteit genoot. De artsen m Engeland stelden vast dat Vicki Brown, de levenslustige, rijk getalenteerde vocaliste met een ongekend breed stembereik ongeneeslijk ziek was. Niet alleen haar naaste, zo dierbare omgeving, maar de muziekwereld in en buiten het Verenigd Koninkrijk, nam ge schokt kennis van het tragische nieuws uit het Londense zieken huis Vicki Brown - haar naam was gevestigd sinds tientallen jaren. In ons land bracht de platenmaat schappij RCA al in 1979 een album uit onder de titel Young Messiah", een produktie van Tom Parker met Vicki en m haar gezelschap Made line Bell, George Chandler en Steve ferome, waarin Vicki zelf vocale hoogstandjes leverde met stukken als Every Valley en Unto us a child is born samen met Chandler in een voor die tijd toch opmerkelijk en geavanceerd up-tempo. POPULARITEIT Het is sindsdien met name in ons land opmerkelijk goed gegaan met het „meisje van de Mersey side". Herinneringen in ons gesprek deze middag brengen Vicki Brown terug naar heerlijke, ontspannende vakantiedagen in Blackpool, dicht bij haar geboorteplaats Liverpool. „Ik ben een kind uit de muziekstad, waar het in de vijftiger en zestiger jaren allemaal is begonnen, de tijd van de Beatles. En als ik dan in zo'n fantastische cottage in de buurt van Blackpool met mijn gezin de vakantie doorbreng denk ik wel eens: kijk, zo'n huis hadden we moeten kopen". „Maar wat wil je dan, zo ver van Londen?" Vicki: „Ach, weet je, in Engeland voel je je toch overal thuis". Over naar haar ongekende populariteit in ons land. Hoe is het toch mogelijk dat zo'n groot deel van het Nederlandse luisterpubliek gefascineerd wordt door haar tim bre, haar bijzondere stemkwaliteit en daarnaast door haar charmante presentatie? Manager John Taylor Vicki Brown over haar succes in Nederland: „Als ik mijn platen hier goed verkopen, slaan ze ook aan in Engeland. denkt het antwoord te weten. „Ze appelleert aan de gevoelens en het appreciatievermogen van dit pu bliek, meer nog dan dat bij ons. Vicki heeft een byzondere band met Nederland". Vicki Brown: „Dat is waar. Ik voel mij hier als in mijn tweede vader land. De mensen, de ambiance, ik ben bij jullie gelukkig. Er komt nog iets bij. Hier in dit land begint merkwaardigerwijs altijd mijn suc ces. En scoor ik hier goed, dan slaat het over naar Engeland. Zo is het altijd nog geweest. Als het hier goed gaat met de platenverkoop dan gaat het daarna goed in mijn eigen land.Niet alleen voor mij- ,maar ook voor mijn dochter Sam klaarblijkelijk". Maar niet alleen met de platen- verkoop,ook in elk ander opzicht gaat het goed met Vicki Brown, die ongekende levenslust en vitaliteit uitstraalt en naar zij zelf zegt door de muziek weer volop bereid is via het concertpodium zich aan haar trouwe luisteraars te presenteren. In de loop van de achterliggende jaren heeft ze al weer een serie albums geproduceerd, maar door haar ziekte is het er uiteraard de laatste tijd niet van gekomen om produkties op te nemen. Vicki: „Maar ook dat komt wel weer. Mis schien ga ik dit jaar nog iets doen met een Beethoven-album, maar zet daarbij nog maar even een paar vraagtekens". Onbegrijpelijk, de vitaliteit, de energie en het doorzettingsvermo gen van deze kleine, fragiele, maar tot in de vezels van haar tot voor kort aangetaste lichaam zo levens lustige vrouw, die met ongekend enthousiasme vertelt van wat zij zich voorstelt van de komende toernee door ons land, vier voor- stellingemn in de maand maart. Maar daarnaast heeft zij geen moeite met het schetsen van het beeld van wat zij voorafgaand aan dit toch vrij miraculeuze herstel in zo'n korte tijd heeft moeten erva ren. Vicki: „Van mijn gezin en vrienden heb ik natuurlijk enorme steun gehad, vooral van mijn man Joe en de kinderen. Maar nu nog heb ik nog regelmatig chemothera pie. Dat gebeurt in een ziekenhuis in Londen. Nee, ik zie er niet echt tegenop, dat denken de mensen wel vaak, maar ik krijg tevoren pijnstillende middelen en eigenlijk merk ik gedurende die 48 uren, dat ik in het ziekenhuis moet blijven, niet zoveel van de behandeling. Het is nu al zo ver, dat ik pas over zes weken terug moet komen". Vicki Brown is een kleine, tenge re vrouw en dat blijkt niets te ma ken te hebben met de karakterei genschappen van kracht en perso nality, waarover zij in grote mate beschikt. Vicki: „Ik ben blij dat mijn man Joe niet bij dit gesprek aanwezig is. Ik kan nu alles tegen je zeggen, maar Joe is in een gezel schap zo overheersend, heel amu sant overigens, want behalve een goed musicus en bandleider is hij ook nog TV-presentator en akteur en dat doet hij voortreffelijk, dat ik nu met aan het woord zou zijn geko men". Dat kan Vicki dus nu wel. En dan blijkt mt haar woorden, dat zij een minstens zo krachtige per soonlijkheid is, een dappere vrouw, die met alle energie, die haar ten dienste stond, de weg te rug heeft weten te vinden naar de showbusiness en het concertpo dium. Vicki: „Maar ik heb natuurlijk ook de omstandigheden mee. Ik heb een heerlijk gezin. We hebben een prachtig typisch-Engels oud landhuis m Oxfordshire, in Hen ley-on-Thames aan de rivier, je weet wel, waar de jaarlijkse regatta wordt geroeid tussen de studen tenteams van Oxford en Cambrid ge. Daar heb ik na het ziekenhuis de gelegenheid gehad om heerlijk te herstellen, lekker aan het haard vuur met mijn kat Kitty - leuke origi nele naam, vind je niet, maar ik wist geen betere. Daarna heb ik mij op het huishouden gestort; alles wat in zo'n huis moet gebeuren, ook het koken. Maar soms werd het me teveeL Dan voelde ik opeens dat ik moest gaan rusten. Gelukkig nam mijn man het dan over. Hij heeft in de afgelopen maanden enorm le ren koken". Maar wat deed jezelf wat betreft je conditie? „Ik ging veel wandelen. Dat heeft me goed gedaan. Maar er zijn wel heel veel dingen die ik niet mag. Ik heb bijvoorbeeld een heel streng dieet. Geen vlees,geen vis, geen alcolhoL En pubs vind ik za lig..." FEESTJES Vicki is een feestnummer. Sma kelijk kan ze vertellen over verjaar dagen en andere festiviteiten bin nen de Londense incrowd met be kende en minder bekende per soonlijkheden uit de wereld van de showbizz ,Ja, ik houd van dat le ven. Mijn man Joe is een geboren en getogen Londonor en ik kom dus uit het mid-westen. We wonen nu zo'n veertig mijl van Londen en hebben een heerlijk huis, samen gevoegd uit twee cottages. We hebben een enorm stuk land er omheen en een eigen studio in het huis. Daar maken we onze eigen muziek, dat wil zeggen demo's en zo. Joe Brown, mijn man, was in de begintijd van de rock and roll, dus in „the early sixties" bij ons een bekende zanger. Dan is er onze dochter Sam Brown. Zij heeft zoals je weet vooral bekendheid gekregen bij jullie in Nederland met haar single Stop, die lang bovenaan de hitlijst heeft gestaan. Zij is 25 jaar en stond bij ons in Engeland een aantal weken op de vierde plaats. Verder is er Peter (24), producer en leider van een band met de naam „The cho colate biscuits", waarvan ook onze aangenomen zoon Richard van 16 jaar deel uitmaakt". Een gezin met het nodige muzikale laweit, alles bijeen? Vicki: „Dat mag je wel zeg gen: a noisy family, maar wel erg gezellig. We hangen enorm aan elkaar. Vorig jaar hebben we met het hele gezin onze zilveren bruiloft gevierd en in augustus gaan we een gezellig feest bouwen voor nujn vijftigste verjaardag". Vicki Brown stelt zich veel voor van het optreden met het Jongeren Koor Leusden. „Ik herinner me van vorig jaar dat het een uitstekend koor is en voor zover ik persoonlijk heb ervaren een van de beste ko ren in het land. Ik hoop dan ook dat veel mensen naar ons concert ko men luisteren". Het concert heeft plaats op 29 maart om acht uur 's avonds in de Veluwehal m Barne veld. De organisatie is in handen van dirigent Jan Beckers en drum mer Arno van Pelt. Behalve het Jon geren Koor Leusden zal aan het programma worden meegewerkt door het Ritmeester Veenzangers Mannenkoor uit Veenendaal, een orkest en de Zwolse wereldkam pioen op piano en synthesizer Jan Veenje. Kaarten zijn bij alle koorle den te verkrijgen en bij Radio Drieënhuizen op 't Erf in Leusden. Manager John Taylor van Vicki: „Wie die avond naar Barneveld komt zal iets byzonders beleven. A miracle!". Uw verslaggever mocht haar op voorhand ontmoeten. Hij zegt het Taylor na: It's a miracle! GERARD TREBERT geregeld. Wij zouden hienn een duidelijk beleid willen zien. Langs de Asschatterweg naar Achterveld dient een fietspad te worden aangebracht. Bij verkeerslichten dienen fietsers en voetgangers prioriteit te krij gen en niet het autoverkeer, zoals nu vaak het geval is. Voorzieningen voor visueel ge handicapten en rolstoelgebrui kers zijn vooral bij kruispunten wenselijk. 2. Openbaar vervoer Elke wijk in Leusden moet goed bediend worden door het Open baar vervoer. Het station in Amersfoort dient veel beter bereikbaar te worden. Juist de forensen willen we de trein in hebben. Dit is alleen mo gelijk door een betere lijnvoenng. Wij zijn voorstander van het on derbrengen van onze busdienst bij die van Amersfoort. Het station in Amersfoort zal in on geveer 20 minuten moeten wor den bereikt om een goed alterna tief voor de auto te kunnen zijn Door de aansluiting op de A-28 zal het helaas nog aantrekkelijker worden om de auto te nemen. Hoe kunnen we al onze mooie wensen nu nog verwezenlijken? Hopelijk heeft deze aansluiting nog een goede kant voor het Openbaar vervoer, indien de ge meente haar plannen voor een busbaan aldaar naar Amersfoort kan uitvoeren. Overigens: voor de 9 miljoen gulden, die Leusden aan de aansluiting betaalt, kun je on geveer 25 jaar een extra bus laten rijden. 3. Autoverkeer Selectief autogebruik moet wor den gestimuleerd, door beter Openbaar vervoer en via parkeer beleid, waarbij overleg gepleegd moet worden met de gemeente Amersfoort Aan het wegennet voor het auto verkeer hoeft nauwelijks iets ge daan te worden. Wel moet het doorgaande verkeer op de Ha- mersveldseweg geweerd worden en op de Noordennslag dient een groene golf te worden ingesteld. Deze zal op een snelheid van on geveer 45 km/uur moeten worden afgesteld. 4. Schoolroutes Deze zijn op veel plaatsen onvei lig, onder andere bij de T-kruising Noorderinslag/Middenweg, As- schatterweg/Hondsdraf/Reiger- pad, Noorderinslag/Wieric- kewijk, de Hamersveldseweg. Veel ouders brengen daarom hun kinderen dagelijks naar school. Vaak gebeurt dit met de auto en Guus Sluijsmans studeerde 1 in 1979 aan de Verkeersaca- demie te Tilburg. Vervolgens werkte hij 7 jaar als ver- keerskundige bij de ge- Imeente Amersfoort. Op dit moment is hij werkzaam als systeemontwerper bij een softwarehuis. Verkeer bijft evenwel zijn hobby. Reden waarom hij af J en toe een commissieverga- ij dering bijgewoont. Op een j van deze vergaderingen is contact gelegd met Betty Dirks. Betty Dirks is sinds 1982 daadwerkelijk betrokken bij inspraak over het verkeer in Leusden. Directe aanleiding was de zogenaamde "knip- perlichtenproef", dat is een proef, waarbij de verkeers lichten een groot deel van de dag op knipperen werden ge zet. Hiermee kon zij zich niet verenigen, omdat dit zonder inspraak werd en zonder dat een alternatief geboden werd voor veilig oversteken. In 1981/82 had zij reeds in spraak geleverd op het Ver keersplan. Het resultaat was ondermeer een voorkeursbe handeling voor het langzame verkeer. De werkgroep mag sinds 1986 adviezen geven aan de commissie Verkeer. Bij de regeling van de verkeers stromen moet meer rekening wor den gehouden met het lage tempo van kwetsbare verkeersdeelne mers, zoals ouderen, kinderen, fietsers en voetgangers, vgl. de PvdA. Niet duidelijk is of de PvdA dit wil realiseren m.b.v. verkeerslichten of middengeleiders of beide. Met beide bovenstaande punten zijn wij het in ieder geval eens, nl. wat nu ontbreekt is een groene golf op de Noorderinslag en een hoge pnonteit voor het langzame verkeer. 7. Verkeerscirculatie Over de aansluiting op de A-28 en de gevolgen voor het verkeer m Leusden, zegt de PvdA, dat er tij dig een aangepast verkeerscircu latieplan moet komen. Dit idee ondersteunen wij, voor zover het met al te grote wijzigin gen betreft en liefst onderbouwd door verkeersprognoses. L'85 is van mening, dat gewacht moet worden met plannen tot na de aansluiting op de A-28. Hiermee zijn wij het dus met eens. De andere 4 partijen doen hier over geen uitspraak. De SGP wil een randwegenstruc tuur voor het (doorgaande) auto verkeer. Als de SGP bedoelt het doorgaande verkeer op de Ha mersveldseweg te weren, dan kunnen wij ons hiermee ver enigingen. Wordt echter het door knippen vein de Noorderinslag be doeld, dan kunnen wij ons hier mee niet verenigen. De Burge meester v.d. Postlaan en de Mid denweg krijgen dan en onevenre dig zware belating van het auto verkeer. Over verkeersprognoses, die wij juist zo noodzakelijk vinden i.v.m. de aansluiting op de A-28, wordt door geen van de partijen gespro ken. Dat ervaren wij als een ge mis. Het aanleggen van het Fietspad langs de Asschatterweg naar Ach terveld waar al zo lang over wordt gesproken, wordt bepleit door CDA, SGP en D66. Misschien maken we het nog mee. Inspraak komt in geen van de Ver- keersparagrafen van de politieke partijen voor. Wij, als burgers van Leusden, moeten met elkaar goed de Ver keersplannen en de belangen van het langzame verkeer in de gaten houden en... dus inspraak leve ren. ■de werkgroep Verkeer tracht met laar adviezen extra nadruk te leg- jen op veiligheid, op miheu-over ast en op de inspraak bij ver- ceersplannen. J lij de veiligheid ligt de nadruk luidelijk op de zwakkere ver keersdeelnemers, te weten de ietsers en voetgangers. Onze foorstellen zijn vaak hierop geba kerd Jit de combinatie milieu-overlast pn verkeersveiligheid volgt een ..ioelstelhng waarbij een duide- ::jij)fie prioriteit wordt gevraagd V'oor het fiets- en voetgangersver keer en voor het openbaar ver boer. Voor het autootje pesten zijn vij geen voorstander. Dit kan ten coste van de verkeersveiligheid taan waarvan het langzaam ver deer de dupe is. Bovendien kan iet in sommige situaties wenselijk v djn de doorstroming van het auto verkeer zelfs te bevorderen, juist vanwege de verkeersveiligheid, doorstroming betekent echter ;en toename van het gemotori seerd verkeer en dit gaat weer ten koste van het milieu. Daarom zal een dergelijke maatregel altijd goed moeten worden overwogen. Inspraak is een zeer belangrijk on derdeel van de verkeersplannen Het zijn ten slotte de burgers zelf die het verkeer dagelijks moeten ervaren en die veelal ook de meeste kennis hiervan hebben. De burger moet het gevoel heb ben zelf een bijdrage te hebben geleverd aan de tot stand koming van een plan. Het is mede zijn plan De ambtenaar moet hooguit even bijsturen of de nodige advie zen geven. Een goede samenwer king tussen burger en ambtenaar is daarom zeer belangrijk. Onze visie over de verkeersdeel nemers en enkele andere actuele zaken is de volgende: 1. Langzaam verkeer Het fietsgebruik moet veel meer gestimuleerd. Dit kan onder an dere door het fietsverkeer te be schermen, niet alleen middels fietspaden, maar ook bij de over steekplaatsen Op veel oversteek plaatsen >n Leusden is dit-slecht dit verhoogt de onveiligheid des te meer. Zebra's zijn op diverse schoolrou tes zo maar verdwenen, zoals op de Asschatterweg bij de over steek naar de Vallei en de Bon gerd, op de Noorderinslag bij de ingang naar de Martenhoeve. Deze zebra's zijn weggehaald zon der enige inspraak en zonder een goed alternatief te bieden. 5. Infrasstructuur 30-km gebieden. De infrasstructuur in de woonwij ken zelf zal een lage snelheid aan de automobilist moeten opleggen. Controle op de naleving van deze snelheid is in Leusden vrijwel niet mogelijk Het instellen van 30-km gebieden in de woonwijken is dan zinvol als juridische ondersteuning Wegen buiten de woonwijken in de bebouwde kom. Ook voor deze wegen geldt, dat de infrastructuur zelf de automobi list een max. snelheid van 50 km/uur moet opleggen. Veel we gen in Leusden zijn te breed. Het is natuurlijk vrij zot, dat klachten over (veel) te hard rijden door au tomobilisten afgedaan werden (door een lid van het vorig college van B&W) met: ,,Wij gaan ervan uit, dat automobilisten niet harder dan 50 km/uur rijden." Tevens moeten duidelijke maatregelen genomen worden om het binnen komen in de bebouwde kom te accentueren met b.v. middenge leiders. Deze kunnen ook ge bruikt worden om het langzaam verkeer te helpen bij het overste ken. 6. Verkeerslichten Deze kunnen veel efficiënter wer ken dan nu het geval is. De fietser en voetganger dienen hier veel meer prioriteit te krijgen. Wij plei ten ook voor langere signalerings tijden van verkeerslichten. Op ge vaarlijke punten zelfs dag en nacht. Voorwaarde is dan wel een goede detectie. T.a.v. de plaatsing van verkeers lichten is er op dit moment totaal geen beleid. Het beleid zou kun nen worden vertaald in kriteria. 7. Verkeerscirculatieplan (evalua tie Verkeersplein 1982). In de huidige plannen rondom de verkeerscirculatie wordt gespro ken over een rondweg rond/door Leusden al dan niet via de School- steegsebosjes. De maatregelen, die daarin worden voorgesteld, zijn o.i. niet noodzakelijk, b.v. het doorknippen van de Noorderin slag. Een weg door de School- steegsebosjes achten wij niet no dig gezien de milieu-aspecten en vinden wij verkeerstechnisch niet noodzakelijk Waar wel aandacht aan moet worden besteed, zijn de gewijzigde verkeersstromen t.g.v de aansluiting op de A-28. Op en kele kruispunten en wegen zal dit te merken zijn. Hier zullen dan maatregelen nodig zijn. Ovengens is er geen sprake van een echte rondweg. Als die zg. rondweg gerealiseerd zal wor den, is er alleen sprake van een verschuiving van de verkeerspro blematiek, waar anderen hinder van zullen hebben, nl. omwonen den bij de Burg. v.d. Postlaan en de Middenweg (vooral als de Noorderinslag doorgeknipt wordt). Verkeersprognoses zullen o.i. moeten aangeven welke maatre gelen nodig zijn om de gevolgen van de aansluiting op de A-28 op te vangen. De gevolgen van deze aansluiting mogen we niet afwach ten. De politieke partijen De diverse partijen in Leusden hebben programma's met vrijwel identieke doelstellingen. De ene partij is wat concreter dan de an dere, doch wij kunnen nauwelijks kleur in een der programma's ont dekken. De programma's alleen zeggen ons niet zoveel. De plan nen zelf zijn loffelijk, maar de da den komen niet. In 1982 is door de raad een Verkeersplan aangeno men met eveneens pnma doelstel lingen. Die doelstellingen echter worden nauwelijks of niet gerealiseerd. Het gaat zelfs nog verder. De doel stellingen worden m het Ver keerscirculatieplan ten gunste van het gemotoriseerd verkeer bijge steld. Dit is in strijd met het lande lijk beleid Geen van de partijen heeft zich hier krachtig tegen verzet. Toch zullen we hierbij onze doel stellingen toetsen aan de diverse partijen 1. Bevorderen verkeersveiligheid, bevorderen verkeersveiligheid van langzaam verkeer en bevor deren van het fietsverkeer wor den door alle politieke partijen voorgestaan. Dit is prima, waar het op aan komt zijn de daden. 2. Bevorderen van Openbaar ver voer wordt eveneens door alle partijen voorgestaan. CDA, D66 en GPV/SGP (verder te noemen SGP) denen dit het best te verwezenlijken middels samen werkende regiogemeenten/an dere overheden. De WD denkt aan de Pon-lijn. De PvdA denkt aan alle mogelijke middelen. L'85 pleit voor opname in het stadsvervoernet van Amersfoort en denkt ook aan de Pon-lijn. Dat ziet er goed uit. De kans dat de Wetenng/Alandsbeek-Oost hun bus krijgen is groot. 3. Autoverkeer moet beperkt wor den door voorlichting en parkeer beleid volgens D66 en CDA, door o.a. parkeertarieven in te voeren vlg. PvdA en SGP. D66 overigens vindt de mate van milieubelasting een belangrijk kriterium naast de verkeersveiligheid. Het CDA wil geen wegen door na tuurgebieden en wegen door na tuurgebieden ontlasten van gemo toriseerd verkeer. De SGP zegt grenzen aan de (mi- heu)hinder te willen stellen. De WD wijst ter bescherming van na tuurwaarden een alternatief tracé vooi de Arnhemseweg af. De intentie van de diverse partijen is goed, doch de concrete maatre gelen zijn summier. 4 Goede schoolroutes worden bepleit door L'85 en D66. De SGP wil, dat veel aandacht wordt gege ven aan het schoolkind bij het be strijden van de verkeersonveilig heid. Wij zijn blij, dat een aantal partijen hieraan aandacht schenken; maar ook hier geldt: nu nog de daden. 5. Een goede infrastructuur van de wegen om gewenst verkeersge drag te bevorderen/het langzame verkeer te beschermen wordt als een waardevol instrument be schouwd door CDA en SGP. Hierin kunnen wij ons helemaal vinden; nu nog de uitvoering. Het instellen van/proeven met 30 km-gebieden wordt voorgestaan door CDA. PvdA, WD, D66, L'85. Deze zullen er nu dan eindelijk ko men, denken wij. 6. Aan de afstelling van de ver keerslichten dient meer aandacht besteed te worden, zeg L'85.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 5