Dak kiest 't luchtruim Werk in goede banen Baron van Munchausen: op zoek naar oude makkers Cruise overwint moeilijkheden in 'Born on the fouth of July' Spectaculaire hobby in 'Kunst en vliegwerk' -fbeidsbureau stelt zich ten doel 3.350 mensen aan werk te helpen Geldkistje gevonden plaatselijk nieuws AMERSFOORT - Ron Kovic, geboren op de vierde juli (onaf hankelijkheidsdag), groeit op in het kleine plaatsje Massapeque op Long Island. Hij heeft een on bezorgde, gelukkige jeugd en is al heel jong „verliefd" op zijn schoolvriendinnetje Donna, maar durft zich daar, zelfs als jonge man, nooit tegenover haar over uit te spreken. Als jongetje hoort Ron de be roemde televisie-toespraak van John Kennedy, waarin deze de be kende woorden uitspreekt: „Vraag niet wat uw land voor u kan doen, maar vraag uzelf af wat u voor uw land kunt doen." En die woorden treffen de jongen zo diep dat ze zijn verdere leven zullen beinvloeden. Als het Vietnam-conflict op het punt staat uit te breken, neemt hij al heel jong dienst bij de mariniers. Als de oorlog in Vietnam dan werkelijk uitbreekt, wordt Ron bij na onmiddellijk uitgezonden om daar voor zijn land te gaan vechten. Hij maakt verschrikkelijke dingen mee in Vietnam. Zijn eenheid be schiet bij vergissing een dorp, waarin uitsluitend Vietnamese burgers verblijven en waarbij voor al vrouwen en kinderen omkomen. Als hij dan later ook nog per onge luk een Amerikaanse soldaat doodschiet raakt hij totaal in de war. Bij een daarop volgende aktie wordt hij zelf zeer zwaar gewond en uiteindelijk naar Amerika gere patrieerd. Hij maakt een verschrik kelijke tijd door in het Veteranen Hospitaal waar hij zo goed als mo gelijk opgeknapt wordt. Hij knjgt te horen dat hij nooit meer zal kun nen lopen omdat zijn onderlichaam blijvend verlamd is en hij zal zijn leven lang in een rolstoel moeten zitten. Ook zal hij nooit kinderen kunnen verwekken en dat alles raakt hem des te harder als hij er vaart dat veel van de achtergeble venen niets meer met de Vietname se oorlog te doen willen hebben en zich niets aantrekken van Ron en zijn mede-slachtoffers, hen zelfs met de nek aankijken. Ook in het ouderlijk huis ver loopt de aanpassing zeer moei zaam en als Ron aan de drank raakt, wordt hij door zijn moeder het huis uitgezet. Hij vertrekt naar een plaatsje in Mexico waar een hele groep gehandicapte ex-mili tairen verblijft en verloedert totaal. Als hij eindelijk tot bezinning komt, keert hij weer naar Amerika terug. Hij ontmoet daar zijn vroegere vriendinnetje, Donna, die inmid dels actief is in de vredesbewe ging. Zij weet Ron's interesse daar voor te wekken en hij gaat mee doen aan de akties van de vredes beweging en zet zich voornamelijk in voor de sociale rechtvaardig heid voor Vietnam Veteranen. Na het overwinnen van zeer grote moeilijkheden weet hij zich een nieuwe toekomst op te bouwen. AMERSFOORT - The Adven tures of Baron Munchausen is een film van Terry Gilliam, één van de scheppers van Monty Py thon. Het Turkse leger valt een 18e eeuwse Europese stad aan. De bevolking zoekt beschutting tegen het bombardement in het Koninklijke Theater, waar op dat moment de voorstelling „The Ad ventures of Baron Munchausen" opgevoerd wordt. Deze voorstelling wordt onder broken door de echte Baron Mun chausen (John Neville) die roept dat de voorstelling allemaal leu gens bevat. De Baron vertelt dat deze oorlog zijn schuld is en dat alleen hij de oorlog kan stoppen en de stad kan redden, maar dan moet hij wel eerst zijn vier vrienden zien te vinden: Albrecht (Winston Den nis), de sterkste man ter wereld. Berthold (Eric Idle), de snelste man op aarde. Adolphus (Charles Mc KeownJ die verder ziet dan een telescoop. Gustavus (Jack Purvis), die harder blaast dan een orkaan en die mijlen ver kan horen. Zo begint een fantastisch avontuur waarbij de Baron achtereenvol gens op de maan belandt, m het centrum der aarde terecht komt bij Vulcanus en Venus en wordt ver zwolgen door een zeemonster. In elk gedeelte van de reis vindt de Baron één van zijn vrienden terug, die allen oud en vermoeid blijken te zijn en veel van hun wonder baarlijke krachten verloren heb ben. Dit maakt het wel moeilijk de Turken te verslaan. Terry Gilliam, regisseur én - in sa menwerking met Charles McKeown - auteur van het draai boek, heeft voor zijn film motieven ontleend aan de avonturen die Karl Friednch Hieronymus Freiherr von Munchausen (1720-1797) beleefd zou hebben en die m eerste instan tie door Rudolf Erich Raspe zijn geboekstaafd. Raspe, een wegens verduistering naar Engeland uitge weken Duitser, had tot de kennis senkring behoord van de man die de bijnaam „de leugenbaron" kreeg vanwege zijn sterke verha len over hetgeen hem, onder ande re tijdens de Russische veldtocht tegen de Turken was overkomen. Raspe's boek werd aanzienlijk uit gebreid door Gottfried August Bür- ger. Ook daarna heeft het nog vele bewerkingen ondergaan. Terry Gilliam heeft de op zichzelf staande gebeurtenissen met elkaar trach ten te verbinden door ze tot onder delen te maken van een zoektocht van de Baron naar zijn oude mak kers. Entree: volwassenen 7,50, kinde ren 5,- Aanvang: vrijdag 2 en zaterdag 3 maart 23.00 uur. Zondag 4 maart 14.30 uur Matineevoorstelling. Leeftijd: vanaf 8 jaar. Lengte: 122 minuten. Roger (13), Chantal (12) en Je roen (8), de drie kinderen van de kunstenaar Hans Drost hebben een spektakulaire hobby: raket ten. Samen met him vader hebben ze naast het huis, op een romme lig bouwterrein een bijna zes me ter hoge, net echte raket ge bouwd. Bovendien vuren ze re gelmatig kleine proefraketten af, die tot grote woede van buurman Veldhuis vaak in diens kas belan den. Er groeit een oorlog tussen de kunstenaarsfamilie en buurman Veldhuis. De laatste wil niets liever dan „dat tuig" zo gauw mogelijk zien verdwijnen. Hij is eigenaar van het huis waar de familie woont en heeft de bedoeling dat te verwaar lozen en op die manier die nagel aan zijn doodskist weg te werken. Vader Drost zou zich het liefst de hele dag bezighouden met de hob by van zijn kinderen, maar dat kan niet: hij werkt aan een belangrijke opdracht, die voor en bepaalde datum klaar moet zijn. Daarom mag hij niet afgeleid worden door de kinderen. Als Jeroen thuis komt met een hond die hij op straat ge vonden heeft, krijgt hij dan ook te horen dat die niet kan blijven. Jeroen besluit om met de hond naar zijn fantasieplaneet Stellantis te vliegen. Hij „leent" ale vuurpijlen van zijn grote broer, waarmee die de kleine raketten lanceert en maakt die vast onder de grote ra ket. Helaas (of gelukkig maar) komt er iets tussen en gaat die reis met door. Maar de raket staat op scherp en de lont is uitgerold. Dan komt er een man het terrein oplopen om de raket eens van dichtbij te bekijken. Zijn wegge gooide sigaret ontsteekt de lont en de man lanceert zichzelf. Hij maakt een spektakulaire vlucht van een tiental meters en komt met een enorme klap neer. De gealarmeerde kinderen vin den daarop in hun raket een man, die niet meer weet wie hij is: hij is zijn geheugen kwijt. Ze voelen zich schuldig aan zijn situatie en beslui ten hem te helpen zijn verleden terug te vinden. Ze krijgen geen kans hun ouders in te lichten: moe der zegt dat vader met gestoord mag worden en dat ze het deze keer maar eens zelf moeten oplos sen. Dat doen ze dan ook en dat is het begin van een reeks avonturen, die steeds meer uit de hand lopen. De man, die ze UFO noemen, blijkt geen papieren bij zich te heb ben. Alleen vijftigduizend gulden en een revolver.Hoewel de kin deren aanvankelijk wat bang voor UFO zijn, geloven ze toch niet dat hij een misdadiger is. Maar de si tuatie dwingt hen wel tot geheim houding. Buurman Veldhuis vermoedt dat criminaliteit de oorzaak is van het geheimzinnige gedrag van de kin deren. Dat komt hem goed van pas en hij doet dan ook zijn uiterste best om er achter te komen wat er aan de hand is. Daarbij speelt de grote raket een belangrijke rol. Hoewel de situatie steeds verder escaleert en de kinderen met UFO zelfs in een bos terecht komen waarin ook een ontsnapte tijger rondloopt, is het tenslotte toch buurman Veldhuis die volkomen onbedoeld en ongewild zorgt voor een ontknoping waarbij in een da verende klap alles op zijn pootjes terechtkomt. Grand Theater. 2 t/m 8 maart. Kledingbeurs LEUSDEN - In vrouwenontmoe- tingscentrum 't Vooronder in de kelder van het gemeentehuis wordt dinsdag 27 maart een km- derkledingbeursa gehouden. Op de beurs kan kinderkleding wor den verkocht in de maten 74-158. Verkopers kunnen maximaal twintig kledingstukken te koop aanbieden. Het inschrijfgeld be draagt 2,50. Van de opbrengst gaat 20% naar 't Vooronder. Labels voor de kleding kunnen worden afgehaald op de volgende adressen: Bruinhorst 15, Hooiland 16, Gnenden 3, Diakenhove 23, Spinnerij 2, Boldenkhof 13, van Diepenheim Scheltuslaan 44, Gan- zeweihof 1, Karper 23, Valkenhove 15 en in 't Vooronder (dinsdagoch tend van 9.00 uur to 11.00 uur). Kleding kan worden ingeleverd op maandag 19 maart (van 13.00 uurtot 15.00 uur), dinsdag 20 maart (van 9.00 uur tot 11.00 uur) en don derdag 22 maart (van 20.00 uur tot 22.00 uur). Voor meer informatie kunnen belangstellenden bellen met Her- mien Gierman (telefoon: 948322) en Irene de Boer (telefoon: 948844). Wereldgebedsdag LEUSDEN - Met als thema 'Een be tere toekomst - gerechtigheid voor iedereen' wordt vrijdag 2 maart in het kader van Wereldgebedsdag in de Marcuskerk een dienst ge houden. Het tienerkoor van Gert- Jan Vis verleent medewerking. De dienst in het kader van We reldgebedsdag begint om 19.00 uur. Belangstellenden, die proble men hebben met het vervoer kun nen contact opnemen met me vrouw Van der Schaaf-Van der Wekken, telefoon: 943560. LEUSDEN - Een ambtenaar van ge meentewerken vond dinsdagoch tend op de Dodeweg een geldkist je. Het kistje bleek afkomstig van een inbraak, maandagavond, in een woning aan de Leusderweg in Amersfoort. De contanten waren uit het kistje verdwenen, andere waardepapieren zaten er nog in. De eigenaresse heeft haar eigen dom inmiddels weer terug. Werkloze onderwijzers AMERSFOORT - Het gewestelijk Arbeids Bureau (GAB) start met een bemiddelingsproject voor werkloze onderwijzers in het voort gezet onderwijs. Het doel van het project is maximaal 12 werkzoe kenden voor 31 juli buiten het on derwijs een passende werkkring bezorgen. Mensen die denken voor dit project m aanmerking te komen, kunnen zich bij het GAB aanmelden. Aanmeldingsformulie ren zijn verkrijgbaar in het infor matiecentrum van het Arbeidsbu reau, Zonnehof 26 in Amersfoort (postbus 3000, 3800 DA, Amers foort). Huisartsen verhuisd LEUSDEN - De huisartsenpraktijk van dokter Tiel-Groenestege en dokter Geboers verhuist met in gang van 5 maart naar de Burge meester de Beaufortweg 44. De praktijk is nu gevestigd aan de Bur gemeester de Beaufortweg 61. Vanaf 1 maart is de praktijk telefo nisch bereikbaar onder de num mers: 941210 en 952136 (tijdens werkuren) en op 941210 Niiten werkuren. man en macht werd dinsdag- lag gewerkt op het dak van de werkplaats om de troep voor olgende storm opgeruimd te yen. orm veroorzaakte een giganti- puinhoop in de werkplaats er werd veel vernield, maar er n geen gewonden, luchtfoto van de Luchtmacht terberg geeft een duidelijk d van hoe de wind heeft huis- yuden bij de tankwerkplaats in den. Grote delen van het afge- de dak liggen op de belen- le percelen verspreid. Ge- sd wordt voor de rest van het (op de voorgrond) bij aanhou- le storm. herorienteringsgesprek werden uitgenodigd, daaraangevolg gaven en voor een zeer groot deel gemo tiveerd waren. Voor twee/derde van hen kon een plan worden op gesteld, dat geleid heeft tot scho ling, werkervaringsplaatsen, uit zendarbeid en soms zelfs tot vaste contracten. In dit kader noemt de directeur van het arbeidsbureau ook het uitzendbureau „Start" en vertelt dat het arbeidsbureau ook gaat samenwerken met de com merciële uitzendbureaus. Er is een zekere vergoedingsregeling ge troffen, indien die langdurig werk lozen weten te plaatsen. Het gesprek komt dan op het heel binnenkort te starten project „Bouw Vak Werk", dat gezien kan worden als een voorloper van plan nen, die via de nieuwe tripartite structuur moeten worden opge steld. Landelijk willen de werkge vers in de bouw 2.500 werkerva ringsplaatsen beschikbaar stellen. Regionaal is nu een commissie be staande uit vertegenwoordigers van werkgevers, werknemers en het arbeidsbureau in het leven ge roepen die het bestand van het ar beidsbureau gaat doorlichten en gaat beoordelen welke werkloze bouwvakkers inpasbaar zijn, want de als bouwvakkers ingeschreven werkzoekenden zijn lang niet in alle gevallen de vaklieden, die de bouw wenst. Via ophoging van de kwaliteit, onder andere door scho ling, wil men zo een bijdrage leve ren aan vermindering van de werkloosheid bij deze groep. Vanaf 31 maart zal naar ver wachting het arbeidsbureau Amersfoort volledig geautomati seerd kunnen werken. Het is dan het eerste van de vijf in den lande aangewezen testbureaus - waar ie dere werkzoekende geautomati seerd wordt ingeschreven en de vacatures ook geautomatiseerd verbeteren van de werking van de regionale arbeids- onze belangrijkste doelstelling voor 1990 en de daarop jif» zegt drs. F. H. van Ittersum, direkteur van het Dit naar aanleiding van 1990 van het GAB, dat overigens in de loop van Arbeidsbureau Amersfoort gaat heten. Dat houdt ver- de nieuwe structuur, die de arbeidsvoorziening in ons (vermoedelijk per 1 januari 1991). 6! -num Maats 11 lOepass nieuwe structuur houdt in, onaal - Nederland is daar- 3 regio's verdeeld - verte- rdigers van de werkgevers irknemersorganisaties, sa- t de lokale overheden, het van de arbeidsbureaus ernemen. „De sociale part- igen daarmee een veel di- betrokkenheid bij het be an het arbeidsbureau. Vanuit 'beidsvoorziening betekent at we veel nauwer kunnen iten bij afspraken, die de so- >artners maken over bijvoor arbeidsplaatsen, die vakant t, over gelden, die beschik- ijn voor scholing, over dis- ities op de arbeidsmarkt. Als Isbureau kunnen we daar n op inspelen, eventueel de in direct kunnen doorsluizen, die intensievere samenwer- het rendement aanzienlijk zijn dan nu het geval is," zegt tersum. Hij vertelt, dat de ie het arbeidsbureau zich )90 gesteld heeft - 3.350 n aan werk helpen - aan- hoger is dan in het afgelo- ur. Toen was de taakstelling )at is ruimschoots gehaald, 2100 werkzoekenden laatst. Ook het aantal scho- ipassingen is vrij fors - tot duizend - gestegen, terwijl goed gegaan is met de intenngsgesprekken en de fetieclubs. srigens heeft dit - aldus de teur van het arbeidsbureau - een echte daling van de -heid in de regio geleid, de werkloosheid op het vrij tte niveau van tussen de n elfduizend gebleven. En wijl er sprake is van een ie van de werkgelegenheid. kit it blijkt toch wel het speci- de arbeidsmarkt in deze op dit moment." is te verklaren door het feit, •'1 mensen van buiten in ad Amersfoort komen wo- het aantal werkzoekenden eneemt. Daar komen de 'erlaters bij, waarvan het n de komende jaren zal af- en met name ook de vrou- e voor het eerst of herintre den baan zoeken. Terwijl 'üjks zo'n elf a twaalfhon- tènsen via het arbeidsbu- n baan vinden of van werk eranderen ledit dit door de e van het aanbod op de ar- arkt met tot een structurele v*r\ de werkloosheid. u ik mij de grootste zorg aak is echter niet de grote die hier ingeschreven staat al snel weer een baan vindt, Ie harde kern yan de ar- tekenden, die twee jaar of langer ingeschreven staat." Het betreft hier vooral on- en laagge schoolden, voor een groot deel uit de etnische minderheden, waarvan door scholing, werkervarings plaatsen en intensieve begeleiding een plaats in het arbeidsproces moet worden gevonden. In dat ver band noemt Van Ittersum het sa menwerkingsverband Regiowerk, waarbij het arbeidsbureau met fi nanciële steun van de gemeente Amersfoort en de andere regioge meenten als Leusden, Wouden berg, Baarn, Soest, Eemnes en Bun schoten, gaat pogen in 1990 een vierhonderd zeer langdurig werk lozen zeer intensief te begeleiden op zoek naar een baan. Via beroe- penoriëntering, scholing, het op doen van werkervaring en uitplaat sing wil men ook hen in het ar beidsproces zien te plaatsen. Hij noemt het „een behoorlijke opga ve" en is het niet eens met de vaak gewekte indruk, dat de motivatie bereidheid van de langdurig werklozen maar gering zxou zijn. „Onlangs werd in een tv-program- ma gesteld, dat zo'n tachtig procent met bereid zou zijn een baan te aanvaarden. Dat is niet de ervaring hier in Amersfoort." Arbeidsbureau-directeur Van Ittersum„Het doel voor 1990 is 3.350 mensen aan werk te helpen." Het Amersfoortse arbeidsbu reau heeft geconstateerd, dat meer dan 90% van de langdurig werklo zen, die drie jaar of langer, soms zelfs acht of negen jaar ingeschre ven staan en individueel voor een Arbeidsbureau-directeur Van Ittersum: Het doel voor 1990 is 3.350 men sen aan werk te helpen. worden verwerkt - die in de prak tijk vraag en aanbod met elkaar gaan vergelijken. „We hopen niet alleen dat daardoor het hele be middelingsproces aan kwaliteit gaan winnen, maar verwachten ook, dat het ons meer zicht zal ge ven op de kwaliteit van ons be stand." Het is duidelijk dat werkgevers steeds meer om hoger geschoold personeel vragen. Het niveau van de ingeschreven werkzoekenden neemt echter niet evenredig toe, met andere woorden: het „gat" tus sen het gewenste niveau en het geen direct op de markt beschik baar is wordt in het algemeen gro ter. Om daaraan iets te doen werkt het arbeidsbureau nauw samen met haar eigen scholingsinstituten, te weten het technisch en het admi nistratief Centrum voor Vakoplei ding, waar jaarlijks aan honderden werkzoekenden en werkenden opleidingen worden gegeven. Voor deze en andere activiteiten kan het arbeidsbureau Amersfoort m 1990 beschikken over een bud get van bijna 6,7 miljoen gulden, want het gaat om: Werk in goede banen.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 13