len tank en een jeep ïndercarnaval druk bezocht usdense meisjes bij [inderen voor kinderen' Waggelende waterpadden ■e—silen krant eusder krant Fuut Wegen afgesloten Botsing Gat in ruit iENSDAG 28 FEBRUARI 1990 TERVELD - John, Rob, Jos en Alex hebben gewonnen! Zij en de mooiste carnavalswagen van Achterveld gemaakt, en gulden die ze daar mee wonnen hebben ze omgezet in t met een frikandel. Ze hebben het verdiend. Wat zij ge- d hebben zag er prachtig uit. Een heuse tank met een jeep. een tank met een jeep te maken hadden met 'Achterveld was mij niet helemaal duidelijk, maar mooi was het wel. Het geheim is onthuld. Vorige week stonden John, Rob, Jos en Alex op de kinderpagina voor iets onder een zeildoek. Je kon alleen zien dat er acht wielen onderuit staken. Daarboven zaten de twee carnavals-wagens die zij m het diepste geheim in elkaar getim merd hadden. Afgelopen zondag was het zover. Rijen dik stonden mensen afkomstig uit Achterveld, Leusden, Stoutenburg, Hoevenla- ken en zelfs van nog verder te kij ken. Om een uur ging de stoet van start. Achter het muziekkorps kwam de ene praalwagen na de andere. Heel wat Achtervelders moeten de afgelopen weken uren met een perforator gespeeld heb ben. Je wee4t wel zo's apparaat waarmee je mooie ronde gaatjes in papier maakt. De uitgedrukte rondjes werden met bakken tege lijk over de toeschouwers heenge- strooid. Tussen de grote praalwa gens liepen groepjes verklede kin deren. Heel wat mensen langs de kant keken uit naar die twee wa gens waaraan we vonge week aan dacht hadden besteed. Het stukje in de krant had ze extra nieuwsgie rig gemaakt. Die twee karren waar van men wist dat ze bestonden maar niet hoe ze eruit zagen. Hal verwege de stoet werd het geheim onthuld. Wat de jongens gemaakt hadden bleek prachtig. Precies zo als ze hadden gezegd „allebei in dezelfde kleur maar toch anders en gaaf en link." Het waren twee groe ne wagens. Een grote tank en een kleine jeep. Gaaf en link inder daad. De tank had een kanonsloop waar je U tegen moest zeggen. Dat daaronder een skelter zat was ab soluut niet meer te zien. Er waren meer mooie wagens door kinderen gemaakt en sommige kinderen za gen er prachtig uit. Maar wat de vier jongens in elkaar gezet had den deed niet onder voor wat de volwassenen gedaan hadden. John, Rob, Jos en Alex waren ui teraard zou je bijna zeggen, in ge vechtstenue. Ze hadden op hun tank ook nog een bord gespijkerd. Daarop stond te lezen dat zij geen militairen in Achterveld wensen. Achterveld moest blijven glimmen. Met hun tank en hun jeep wonnen ze de eerste prijs die door de des kundige jury aan de kinderen werd gegeven, het carnaval is nu voorbij. De jongens zijn nog lang niet van plan hun wagen weer af te breken. Voorlopig gaan ze er mee spelen. Dus wie in Achterveld een mini- tank en mini-jeep tegenkomt waarin twee tot vier mini-soldaatjes in gevechtstenue zit, is gewaar schuwd. Schrikken is niet nodig. Achterveld is niet bezet door een mini-staatje. Het zijn slecht John Tij mensen, Rob, Jos en Alex Houtveen en ze zijn heel vredelievend. Voor al omdat ze gewonnen hebben. lob, Jos en Alex wonnen de eerste prijs met hun inzending voor het Carnaval. De rubriek met Leusdens nieuws voor, over en met kinderen van 6 t/m 14 jaar I .in<i|onhiT 23 Leusden Tol 033-9t6824 DEN- Nog nooit was het zo druk en gezellig tijdens het i val vieren op zondagmiddag in de Korf. Heel veel kinde raak met hun ouders waren verkleed gekomen. Sommige en waren echte creaties. Daarvoor had iemand lang en nagedacht en nog langer achterde naaimachine gezeten. iker dertig clowns maar ook ïimtevaarder, muizen, poe- unkers, kabouters, soldaten, ssen, en zelfs een meneer eer buik en neus dan vlees ren. Sommige kinderen wa- rachtig geschminkt. Slechts >bot had het m zijn zilveren inen uitrusting wat moeilijk, was het een zij, kon zich bijna ewegen en dat is om carnaval en natuurlijk niet goed. Knap om met zo weinig mogelijk nlen er toch heel eigenwijs uit Johan Hofland die er net zo dl eigenwijs als Bart Boos uitzag kreeg daarvoor terrecht zaterdag een eervolle vermelding. Twee meiden die er tamelijk normaal uit zagen tot je ontdekte dat ze met de billen aan elkaar zaten, zouden ook in aanmerking zijn gekomen. Zij waren vooral goed in het dansen van de lambada, maar hadden moeite met de polonaisse want ze konden niet achter elkaar. Sommi ge ouders hoorden duidelijk bij hun kinderen. Ze zagen er even onwijs uit. Een vader liep de hele tijd zijn paard te zoeken. Het beest heette Bles en hij probeerde het te lokken met een suikerklontje. Zijn Bles had een witte bles op zijn voor hoofd, dus echt verstand van paar den had hij niet. Bles werd met gevonden en menigeen vroeg zich af wat die vreemde vader liep te doen. Hij kreeg er wel steeds meer suikerklontjes bij. Er waren meer rare volwassenen maar daar werd niet zo op gelet. De kinderen waren zoals altijd, leuker. Sommige pres teerde het om hele gekke bekken te trekken of ondanks de meezin gers in slaap te vallen. Lang niet alle kinderen deden mee. Sommi ge kinderen vonden het leuker om dwars tussen te benen door te krui pen en confetti te verzamelen. Als ze maar pret hadden. DEN - Marqaux Vanoni, Cindy Punt en Laura Polman zijn bekende Leusdenaren. Op 4 oktober zullen zij te zien zijn televisie in een programma waar bijna alle kinderen in rland vast en zeker naar zullen kijken. Zij zingen mee in an de koren die meedoen aan de wedstrijd die verbonden de Kinderen voor Kinderen uitzendingen. Deze weken en ze minstens twee maal in de week, anderhalf uur lang. rst en tweede Paasdag zijn de geluidsopnamen en daarna nog een 'video-clip' gemaakt in Amersfoort. Marqaux, en Laura zijn alledrie grote fans van het kinderprogram- inderen voor Kinderen. Tot begin dit jaar hadden ze niet in dromen daaraan mee te kunnen doen. Maar het is waar. njj omen ze van televisie-optreden, plaatopnamen en gaven ne«|n eerste 'sterren-interview' aan de Leusder kinder krant, orlijk. g jaar, het tiende jaar dat er luieren voor kinderen pro- ia en plaat uitkwam, werd le eerste keer een festival iniseerd. Voorafgaand aan ^■treden van het Kinderen voor tenkoor lieten een aantal an- Nederlandse kinderkoren horen dat zij het ook kon- at is zo goed bevallen dat het ongeveer net zo gaat. Met koren natuurlijk. Eerst wer- K* nr den daarvoor 'voorrondes' gehou den waarin uitgemaakt welk koor uit een bepaalde streek mee mocht doen. Een kinderkoor uit Leusden en het koor van de toneelschool Mirakel streden om een plaats in de uiteindelijke uitzending te ver overen. Het kinderkoor uit Leus den zong, volgens Marquax, Cindy en Laura 'hartstikke goed' maar be woog wat minder dan de Mirakel- groep. Amersfoort won maar Leus den blijft een steentje bijdragen. Heel veel Leusdense kinderen gaan namelijk naar Mirakel. Mira kel is meer dan een toneelclub. Bij Mirakel leer je op een leuke manier hoe je je kimt bewegen, zingen, dansen, muziek spelen en theater kunt maken. Mirakel is beslist geen meidenclub. Heel wat stoere bin ken en gerse knapen leren daar de gaafste passen, fijne kneepjes m de lichttechniek of de best (op het to neel) werkende verleidingskun sten. Éénmaal m de week ben je an derhalf uur bezig met die dingen afzonderlijk of allemaal tegelijk. Kinderen tussen de acht en achttien jaar spelen in groepen waann leef tijdgenootjes zitten maar soms ook allemaal met elkaar. Deze week bijvoorbeeld zijn heel veel leden van Mirakel met elkaar op kamp. De hele week maken ze niet alleen pret, ze bereiden ook een geweldi ge voorstelling voor. Compleet met decors, muziek, dans, licht en ge luid. Op vrijdag gaan alle familiele den kijken wat die Mirakelse ben plaatsje in het bekende en populaire koor 'Kinderen voorkinderen'. de tijdens hun kamp in Epe hebben uitgespookt. Wie dit allemaal weet van die Amersfoortse club kan niet verbaast meer zijn dat ze uitverko ren werden. Marqaux, Cmdy en Laura zijn alledrie al twee of drie jaar lid van Mirakel. Ze zitten m een groep bij Mirakel die als jongste groep mee mag doen met de grote opvoering aan het eind van het schooljaar. Dat is een echte bijna professionele musical in theater de Flint. Een goede groep dus. Zelf denken ze dat ze mee mogen doen omdat ze de goede leeftijd hebben. Om mee te doen mocht je niet ou der zijn dan twaalf en niet jonger dan negen. Ik denk dat ze ook uit gekozen zijn omdat het drie hele leuke, goede meiden zijn. Ze heb ben wat echte artiesten moeten hebben..uitstraling. Dat ze ooit mee zouden doen hadden ze nooit kunnen dromen. Cindy had alle uitzendingen van Kinderen voor Kinderen op video staan. Maar ze zijn weggespoeld voor dat ze wist zelf mee te mogen doen. De drie meiden zouden heel graag de video's willen zien. Mar qaux en Laura hebben ze zelfs nog nooit gezien. Want wanneer er een uitzending van Kinderen voor Kin deren was waren zij altijd precies naar Mirakel. Cmdy speelde ze al tijd na. „Dan pakte ik een hand doek en een appel bijvoorbeeld en playbakte ik het liedje naar het strand na. Ik droomde daarbij dat ik meedeed aan het programma maar ik had nooit kunnen denken dat ik echt mee zou mogen doen." Thuis willen ze ook graag oefenen. Misschien heeft iemand die dit les deze 'oefenstof voor ze. Laura heeft ook nooit op meedoen durven ho pen maar was op allerlei manieren met kinderen voor kinderen bezig. Ze vertelde „Bij mij op school wil den kinderen mt een andere klas dan waarin ik zit, vaak bedjes uit kinderen voor kinderen doen tij dens de weeksluiting. Ik hielp ze dan met het aanleren van pasjes en het bij elkaar zoeken van spul letjes." KOOR Het Mirakelkoor bestaat uit ongeveer dertig kinderen. Voor de uitzending van vier oktober moeten zij aantal oude liedjes van het Kin deren voor Kinderenkoor zingen. Onder andere de volgende liedjes: meidengroep, mijn boom, sneu, dement, vakantie m Italië, elf en nog een paar. Wie de solo's mag gaan doen is nog niet bekend maar vooral Cmdy en Marqaux maken een kansje Ernst Pels, de leider van Mirakel, heeft het eigen lied geschreven. Dat heet „Mijn mees ter is een Zombie". Dat is het lied waarbij in Amersfoort een clip wordt gemaakt. Net zoals bij echte tophits gebeurd. De meiden ver heugen zich nu al over de flitsende kleding die ze daarvoor ongetwij feld krijgen. Maar eerst moeten ze nog heel veel en hard oefenen. Niet alleen het zmgen, ook het dansen en de bijbehorende bewe gingen. Cindy vertelde: Af en toe komt er een meneer van de VARA kijken. Hij heet Maje. Hij komt luisteren en geeft ook aanwijzingen. Bijvoor beeld dat we ook een tweede stem erbij kunnen proberen." Cindy en Laura zingen bij een paar liedjes de tweede stem. Bij het ene liedje is de tweede stem veel hoger dan de eerste. Bij het tweede liedje juist veel lager. Om niet in de war te raken worden de eerste en de tweede stem apart opgenomen en door een technisch handigheid daarna 'achter elkaar gezet'. Bij de uitzending lijkt het net alsof ieder een tegelijk zingt. Die geluidsopna men worden op eerste en tweede Paasdag gemaakt in de Veldhoven. Daarvoor gaat het hele koor naar een deftig hotel. Hoewel de meiden dit „leuk, tof en wauw" vinden moeten ze daar hard werken. Ze moeten de eerste dag van 's mor gens tien uur tot 's avonds acht uur oefenen. De tweede dag van tien uur tot vijf uur 's middags. Daarna even verplicht rusten omdat om half zeven de opnames beginnen. Volgens Cindy moet de rusttijd ge bruikt worden om zich te 'toilete- ren'. Echte sterre-taal is dat. Het betekent dat zij haar neus mag was sen. Op 4 oktober hoort en ziet heel Leusden, nee heel Nederland hoe het is geworden. Aan het winnen van het festival durven ze niet te denken. Het meedoen op zich vin den ze al een fantastische beleve- LEUSDEN - Wilhe en Schillie heten ze, de twee waggelende water schildpadden van Stephanie (9). Willie en Schillie wonen bij Brui noor, Kukkeltje en Stephanie's va der. Bruinoor is een konijn, Kuk keltje een kip en haar vader een mens. Bruinoor en Kukkeltje wonen buiten, maar Stephanie wilde ook dieren binnen hebben. Samen gm- gen ze op zoek en kwamen terecht in een dierenwinkel waar ze ook salamanders en slangen verkoch ten. Ze gmgen weg zonder iets te kopen, maar dat Stephanie dol graag waterschildpadden zou wil len hebben werd naar Spanje door geseind. Op vijf december vong jaar kreeg zij een klotsend pakje. Daarin zat Willie de kleme en Schillie de grote waterschildpad. Ze zijn allebei op dezelfde dag geboren. Eerst waren ze even groot. Maar Schillie heeft een soort groeistuip gekregen. „Willie bhjft gewoon langer baby dan Schillie. Willy wil altijd in het zonnetje lig gen en ze slaapt veel vaker dan Schillie. Schillie is veel wijzer maar allebei zijn ze grappig", zegt Ste phanie. „Ze zwemmen vooral grap pig, een beetje waggelend met hun piepkleine staartje achter uit hun schildje. Zo vreemd hjkt dit niet. Het zou tenslotte pas vreemd zijn wanneer een staart voor uit een een schildje kwam. Het is misschien maar van welke kant je het bekijkt en van iemand die een kip Kukkeltje noemt is ook met veel anders te verwachten. „Ik vind ze leuk omdat ze zo'n fleurig kleurtje hebben", verklaart Stephanie. „Eerst waren ze donkergroen, maar nu worden ze bruinig. Ze groeien heel hard. Eerst waren ze zo klein.Stephanie geeft tussen haar vingers de groot te aan van ongeveer een gulden. „En nu zijn ze zo". De gulden is een rijksdaalder geworden. „Maar ze kunnen wel zó worden.En dat is dan de grootte van een soepbord. Stephanie weet dat waterschild padden als je ze goed verzorgd wel honderd kunnen worden en ze is vast van plan het zover te laten komen. Wanneer ik de bak schoonmaak", vertelt ze „doe ik daar altijd drie druppels spul tegen vieze ogen in. Dat is belangrijk want als ze vieze ogen krijgen kun nen ze dood gaan. Ze krijgen in secten te eten.De insecten koopt ze gedroogd in de dierenwinkel. Ze hoeft niet zelf vhegen te vangen. Grote schildpadden eten graag fruit en sla Schillie en Wilhe nog niet want daar kan hun maagje nog niet tegen. Stephanie is heel enthousiast over haar schildpadjes. „Als ik bij ze ben laat ik ze altijd even uit. Dan mogen ze rond lopen op de ven sterbank of op de grond. Soms zet ik de kurken rots die in hun bak drijft op de grond en laat ze daar op klimmen. Een keer kroop Schilhe in een speelgoedauto. Hij wilde misschien wel autorijden maar dat lukte niet. Hij gleed er weer af." Stephame is er vast van overtuigd dat Wilhe en Schilhe heel goed weten dat Stephanie van ze houdt. Wanneer is ze op mijn hand heb dan kietel ik ze wel eens onder hun kinnetje. Dan bhjven ze heel stil zitten met hun kopje omhoog en hun oogjes dicht.Van poezen kun je je zoiets voorstehen maar bij schildpadden die meestal te verle gen zijn om hun kopje buiten de deur van hun schild te steken, is dit toch wel bijzonder. cr,u F U T M Waren de futen voor enkele jaren nog zeldzame en schuwe watervogels in onze omgeving, de laatste tijd zien we ze steeds meer. Waar schijnlijk doordat ons opper vlaktewater gelukkig weer wat schoner wordt en daar door visrijker. Want daar le ven ze van, van vis, onge veer twee ons per dag. Dat maaltje kunnen ze, met hun ongeëvenaarde manier van duiken, heel gemakkelijk bij elkaar krijgen. Om dat duiken staat de fuut bekend, er is geen vogel die hem dat kan verbeteren. Zijn hele lichaamsbouw is er dan ook op berekend. De poten zitten heel achter aan het lijf, wat het voortbewegen op het land nu niet bepaald gemak kelijker maakt. Maar dat is niet zo erg; het futenleven speelt zich bijna uitsluitend op en in het water af. Tussen de tenen heeft de fuut geen zwemvliezen, maar aan de tenen zitten flappen die uit klappen als de poten een ach terwaartse bewegingen ma ken. Zo kan hij op het water een flinke snelheid ontwik kelen en met duiken kan hij gemakkelijk een diepte van twintig meter bereiken. Hij houdt zo'n duik soms wel een minuut vol, voor hij weer als een kurk aan de oppervlakte komt. Heeft de fuut niet zoveel tijd nodig om zijn dagelijkse hap bij elkaar te krijgen, zoveel meer tijd heeft hij nodig om zijn verenpak in orde te hou den. Vele uren per dag is hij bezig met poetsen en invet ten. Vooral de blinkende witte buik die hem bijna aan de rand van de ondergang bracht. Er is, om dat bijzon dere verenbont, veel op de fuut gejaagd. Van dat bont werden moffen, kragen en dameshoedjes gemaakt. Wanneer de futen broeden is niet op de kalender aan te ge ven. Soms zijn er al broedpa- y ren in februari, maar ook zijn er die in juni pas beginnen. Er worden dan een stuk of drie, soms ook wel vijf drij vende en aan het riet ver ankerde nesten gemaakt. Eén ervan wordt het broed- nest, de anderen dienen waarschijnlijk als afbake ning van het territorium. Het baltsritueel van de fuut is van alle vogels in ons land wel het meest spectaculair. Het lijkt op paarrijden bij kunstschaatsen, compleet met verplichte figuren. Als na een broedtijd van onge veer vier weken, die door beide ouders om de drie uur wordt waargenomen, de vier of vijf eieren zijn uitgeko men, worden de jongen on der de ouders verdeeld. Die nemen de toegewezen jonge ren op hun rug om voor die jongen vliegen, kevers en andere insekten te vangen en aan het kroost op hun rug aan te reiken. Ook krijgen ze veertjes te eten en wat daar van de bedoeling is, is niet recht duidlijk. Er zijn diverse verklaringen voor bedacht, maar daarvan is er niet één steekhoudend. G. van Leeuwen LEUSDEN - Een deel van de Groe ne Zoom en de Randweg worden op 28 februari afgesloten. Het gaat om het gedeelte vanaf het kruis punt Lankslaan - Groene Zoom tot aan het kruispunt Randweg - Zwar- teweg. De afsluiting duurt tot 20 oktober. Een omleidingsroute staat aangegeven. In die periode zal er een ontslui- tingsweg worden aangelegd voor het toekomstige bedrijventerrein De Horst. Daarnaast zullen de Randweg en de Groene Zoom wor den verbreed, met het oog op de naderende aansluiting van Leus den op de A-28. LEUSDEN - Op het fietspad van de Biezenkamp werd woensdag een 9-jange jongen aangereden door een automobilist uit Hoogeveen. Het gebeurde op de kruising van het fietspad met de Zwartesteeg. De fiets van de jongen werd daarbij licht beschadigd. LEUSDEN - Een bewoonster van de Fazantenlaan ontdekte woensdag dat er in de ruit van haar voordeur een gat gesneden was. Het gaat vermoedelijk om een poging tot inbraak. Er werd overigens niets vermist.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 15