..I UI J Drugs doen de bom barsten Zware metalen stortplaats 't Sluisje Met z'n allen uit de bol gegaan Muzikaal onthaal T KEISTAD B.V. torm rukt dak van tankwerkplaats (meentelij ke minachting >or vragen van burgers SERVA VOLVO Deze week in de Leusder Krant iljoenen guldens schade Zwarte Goorderweg siddert van illegaliteit LIESHOUT BV 1 Konijntje in i De Wetering Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden woensdag 28 februari 1990 - 21e jaargang no. 44 a 1 HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Teletoon 033-941495 Uitgave BDU BV vervolg op pagina 3 AMERSFOORT DEALER AmslcrdamseWcy 1 lel 033-630154 vervolg op pagina 3 LEUSDEN/ACHTERVELD - Het CDA ziet kennelijk mu ziek in de gemeenteraads verkiezingen. Van het bud get van 5500,-- dat de partij beschikbaar heeft voor de verkiezingscampagne is maar liefst 1000,-- gereser veerd voor de huur van een draaiorgel. Deze staat op za terdag 10 maart in Achter veld en een week later in De Hamershof. Voor het plaat sen van advertenties en het verspreiden van een huis- aan-huisfolder is in totaal 3000,-- opzij gezet. Voor de overige activitei ten, zoals het inrichten van een kraam, strooigoed (stic kers en dergelijke) en on voorziene uitgaven is dus evenveel beschikbaar als voor twee ochtenden draai- orgelmuziek. Dat staat in het draaiboek van de campagne, dat deze week bekend werd. Is dit iets voor je? Wij willen iemand opleiden tot stoffeerder. Een vak met toekomst! INTEfM/IEUBEL MITSUBISHI DEALER Kogeweg 45 - Amersfoort Telefoon 030-724624 Fotograaf Wilco van DijenPag. 3 Leusden in de BronstijdPag. 5 Carnaval in deze regio Pag. 6 Heskia Dil squasht Pag. 10 WEEKENDDIENST: VR.: 943300 ZA.: 948111 1 ZO.: 938111 I (advertenties) LEUSDEN - Bij de voorbereidin gen voor het afvoeren van het tuin vuil van de stortplaats bij t Sluisje zijn zware metalen aange troffen in het grondwater. Deze kunnen volgens een woordvoer der van de gemeente niet in het tuinvuil hebben gezeten. Daann komt wel puin voor en metalen voorwerpen, maar dat kan niet de oorzaak zijn van de vervui ling die in de bodem is aangetrof fen. De gemeente onderzoekt in samenwerking met de provincie hoe de vervuiling is ontstaan en hoe ernstig deze is. De berg tuinvuil, die ligt naast de oprit naar de hockeyvelden geeft al jaren de hockeyclub reden tot klagen. De vereniging heeft er bij de gemeente op aangedrongen het vuil af te voeren. Het tuinvuil, dat ongeschikt is voor verwerking tot compost, van wege de grote hoeveelheden puin en metaal die enn zitten, zou naar de vuilstortplaats in Maarsbergen gebracht kunnen worden. Dat bleftk echter een zeer kost bare zaak, die de gemeente enkele tonnen zou kosten. Er deed zich een goedkopere oplossmg voor toen de golfclub De Hoge Kley ma teriaal zocht voor de aanleg van een aarden wal op haar terrein. Zo zou de geluidsoverlast, die veroor zaakt wordt door de nabijgelegen snelweg tegen gegaan kunnen worden. Het college stelt nu voor het tuin vuil aan de golfclub beschikbaar te stellen. Afvoer van het vuil kost de gemeente wel ruim 181 duizend gulden, maar dat is volgens de ge meentelijke woordvoerder altijd nog aanzienlijk goedkoper dan het storten in Maarsbergen. Het voorstel is nu om het tuinvuil gratis aan de golfclub beschikbaar te stellen. Dat de golfclub op deze manier op een verkapte manier wordt gesubsidieerd neemt het college op de koop toe. ...„Het hasj-pad?"... ni 1111111111 Ij 11111111 li 111111111111111111 li 111111111111111 m r krant; „Het grootste probleem is na tuurlijk de weersverwachting, de storm schijnt opmeuw terug te ke ren en daarbij zal de wind vermoe delijk draaien naar het noorden. Dan heeft de wind helemaal vrij spel door de gigantische gaten in het dak. Wij houden ons hart vast wat er staat te gebeuren, er wordt hier en daar een noodverband in de vorm van extra balken en platen aangebracht, maar tegen storm staan wij eigenlijk machteloos." Extra schade is ontstaan doordat deze keer de storm vergezeld is gegaan van hevige regenval. De regen heeft de machines m de loods doorweekt en een deel van het machinepark kan daarom als afgeschreven worden beschouwd. De miljoenenschade was voor de NOS aanleiding luchtopnames te maken voor het Journaal LEUSDEN - Echt bruisen deed het carnaval in de straten van Leusden iuet, tijdens de optocht zaterdag. De ruim tien wagens deden een aardige eerste poging de nette Leusdenaren tot wat 'leut' te verleiden. Meer dan een glimlach en een korte onderbreking van wat men aan het doen was, leverde het echter niet op. In plaats van carnavalsvocht bleken de meeste j toeschouwers na afloop voor een huiselijk kopje thee te kiezen. Mede door de muziekkorpsen in de Hamershof waren de winkelenden j erop geattendeerd dat het geen gewone zaterdag was. Het werd welwil- 1 lend bekeken, 'toch gezelhg, levende muziek bij de boodschappen', j waarna ieder zijns weegs ging. De carnavalvierders op de 'praalwagens' heten duidelijk horen dat zij in aantocht waren. Gewapend met vele scheidsrechterüuiten en twee kanonnen die vele decibellen produceerden, kon men in Leusden waarnemen dat de tocht in de verte voorbij trok. Wie het vaak onverwachte geluk had, de stoet langs zijn deur te zien trekken, kwam uiteraard in het voortuintje staan. Van rijen i dik langs de stoep ter afwachting van de optocht was geen sprake. Leusden moet nog wennen aan dit fenomeen. Bij het vertrekpunt bij de Til was het het meest druk. Terwijl Prins Carna val al ver voor vertrektijd wiebelend en zwaaiend op j zijn hoge post ritme en sfeer probeerde uit te stralen, stapten voorbijgan gers even van hun fiets. Ter elfder uren kwamen, naar goed carnavalesk I gebruik, de laatste twee deelnemers, waarop met smart gewacht was, aanzetten. Ze hadden waarschijnlijk moeite gehad met het ontwortelen van een jonge berk waaraan ze een gouden klomp hadden bevestigd. In de optocht reden ongeveer tien wagens mee waartussen vijf groepen loslopende burgers meeliepen. De gekozen thema's hadden weinig met I de actuele Leusdense situatie te maken. Geen verwijzingen naar de I uitbreidingsplannen, de gemeenteraadsverkiezingen of de geheimzinni ge RAF. Wel veel algemene thema 's, zoals de zorg voor het rmheu met een milieupohtie van 'Leusden' in sterk verouderd materieel, de wereldkam pioenschappen voetbal, de alcoholvrij-bier stokerij en Leusden Tropical. Het enige actuele dat mogehjk te herleiden was, was de rode roos waarin de carnavalsprins stond. Misschien was het wel geen roos maar een ontplofte rode kool. Zes oudere heren droegen in begrafenisstem ming carnavalsvereniging de Gouden Klomp, om zeep geholpen door de fiscus, in een doodskist mee. De alternatieve postbodes bleken vrolijker maar ook zij wisten de weg niet. Zij fietsten zo snel dat de lange tekst die ze aan het stuur meedroegen, niet te lezen was. De optocht was amper een kwartier onderweg toen verwarring ont stond over de te volgen route. Vanaf de Lijsterbeslaan naar de muziek school. Maar waar naar de Eikenlaan? Met als gevolg dat de postbodes werden teruggefloten, hetgeen niet opviel, en de pohtieauto moest keren. Dat kan gebeuren wanneer er geen drommen toeschouwers zijn om de route te markeren. Terug op de Hamersveldseweg liepen de trommelaars die achteraan begonnen, vooraan. De praalwagens waren het bekijken waard, al kan aan de verzorgmgen afwerking nog best wat worden gesleuteld. Veelzeg gend zou m dit verband de Leusdense confetti genoemd kunnen worden. Geen kleurige rondjes zoals in het zuiden, geen witte perforator-balletjes zoals in Achterveld, maar gesnipperde krantenI Een verdiende prijs ging naar de Stoutenburgse groep van zes man of vrouw met verlengde koppen. Hetzelfde gold voor de 'O.K. Roken op de Plee'-wagen. Perfect was de optocht niet, maar een geslaagde eerste poging. Om in stil Leusden, hossend en fluitend op een kar rond te toeren, is moed nodig en veel bUjmoedige hoop op leven. Zie ook pagina 9. ZWARTE GOORDERWEG: ,ii immuun iiiiHiiiiiiiiiiiiMii minimi iiiiMiiiiiii ui urn in muiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iEN - 'Het demonstreren [achting voor vragen tot irritatie, frustratie en Ijns inziens nog het ergst temotivatie bij de betrok- •gers. Tenemde de atti- |en daarmee het dienst- Don structureel te verbete en op een eigentijds ni- U te brengen, alsmede on- lig gezagsverlies voor het ituur verder te voorkomen, t mij het instellen van een :elijke klachtencom- noodzakelijk.' iets aan duidelijkheid te overlatende tekst it de brief van de heer die de aandacht van lege vraagt voor zijn er in met het gemeentebe- et name de wijze waar de communicatie is verlo gen gemeentebestuur ighebbenden is brief- (r een doorn in het oog. jwust bezig ik de meer- orm daar mij is geble- idat ik zeker niet de enige X die bij dit onderwerp de pkbrauwen fronst. En een ikt onbevredigende be- oning heeft ondergaan. )aarnaast was er de onver- jke onachtzaamheid, in kader van het VAD-besluit buslijn over de Aschatter- g op te heffen, om de infor- tie van gemeentewege aan de bewoners van de gedu peerde wijken De Wetering en Alandsbeek-oost over de omstreden vervoersmaatregel achter te houden tot anderhal ve dag vóór de invoering." Meijers wenst dat verant woordelijke wethouder De Jongh intern de verantwoor delijke^) tot besef brengt(en), dat een dergelijke houding grondig gewijzigd dient te worden. Ook aan de behandeling van de individuele corresponden tie schort volgens Meijers het een en ander. „Brieven wor den gehonoreerd met een ont vangstbevestiging, maar als men na maanden van afwach ten rappelbrieven zendt, wordt deze procedure als een automatisme herhaald, waar door een en ander een grotes ke vertoning wordt." Bij de heer Meijers dringt zich de vraag op of het bestuur wel voldoende 'grip' heeft op de ambtenaren, 'die tot actie moeten worden aangezet, vooral als het uiteindelijk re sultaat een nauwelijks ter zake doende reactie is met groten deels irrelevante mededelin gen, terwijl voor omissies slechts in een tussenzinnetje op benepen wijze excuus wordt aangeboden.' „Daar het hier om meer dan op zichzelf staande incidenten gaat, behoort dit probleem op adequate wijze te worden be streden. Immers het demon streren van minachting voor vragen leidt tot irritatie en fru stratie en tot demotivatie bij de betrokken burgers." Meijers doet het college een voorstel voor de komende raadsperiode: „Teneinde de attitude en daarmee het dienst betoon structureel te verbete ren en op eigentijds mveau te brengen, alsmede onnodig ge zagsverlies voor het bestuur verder te voorkomen lijkt het mij noodzakelijk dat er een on afhankelijke klachtencommis sie wordt ingesteld." Het college wilde dinsdag middag nog geen commen- taaar leveren op de aantijgin gen en de suggesties van Meij ers. Voorlichter Hermans: „De bnef is hier nog niet ontvangen en zal indien dat wel het geval zal zijn, eerst besproken wor den in het college. Daar stelt men dan de wijze van afdoening vast en aller eerst krijgt Meijers antwoord, dat is wel zo elegant vinden wij." Hoewel het college in eerste instantie nog niet geen com mentaar had, reageert wet houder De Jongh de volgende IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIII7 - De storm heeft opnieuw een zware tol geëist. Bij de aan de Kolonel van Royenweg heeft de storm- voor levensgevaarlijke situaties gezorgd. Een van het dak van de eigenlijke werkplaats werd door pgetild en ettelijke meters verderop neergesmeten, ichade bedraagt miljoenen guldens. In de luwte van de storm werd met man en macht ge werkt om de puinhopen op te rui men en in rap tempo werden nood verbanden aangelegd om maar de nieuwe harde wind voor te zij- n.Over een afstand van enkele tientallen meters werd het dak van de loods afgescheurd. Hoofd Huishoudelijke dienst Riesebosch: „Om elf uur 's ochtends hebben wij alle medewerkers naar de kantine gedirigeerd, want in de loods zag je het dak -toen nog- zachtjes heen en weer bewegen. Met een stellige zekerheid viel toen al te voorspel len dat er een ramp zou gaan ge beuren. Enkele uren later kon je inderdaad recht de lucht inkijken, er was geen houden meer aan." Een deel van het dak was juist vernieuwd, omdat bij de storm van 25 januari er al enige schade aan het dak was ontstaan. De schade viel toen nog mee, maar deze da gen zorgen voor een grote onkos tenpost voor de defensie. Het ver nieuwde deel is er opnieuw afge waaid en daarbij ook grote stukken van het oude dak. Riesebosch: „Het dak golfde eerst een tijdje en toen opeens vloog een stuk met dakbedekking en al de lucht in. Met een donde rend geraas werd dat deel op het dak van het gebouw naast de loods neergesmeten, waardoor ook daar grote schade is ontstaan. Gewa pend glas werd versplinterd en grote houten balken staken als spiezen door het dak. Het mag een wonder heten dat niemand ge wond is geraakt door rondvliegend hout en glassplinters." De problemen waren dinsdag middag nog niet opgelost. Een groep van vijftig mensen was hard aan het werk de resten van het dak te verwijderen, maar werd in het werk gehinderd door een nog altijd straffe wind. (advertentie) LEUSDEN/STOUTENBURG - Felle windstoten van meer dan honderd kilometer per uur en striemende regen- en hagelvla gen, die de bezoeker deze middag het zicht vrijwel benemen, vormen het passend decor in een buurtschap, die sinds dit weekend de twijfelachtig eer heeft landelijk bekend te zijn. De bewoners van Stoutenburg hebben de gebeurtenissen met verbijstering ervaren. Ze kunnen het nauwelijks bevatten: een hasjvondst van ongekende omvang en dat op een steenworp van hun eigen, vreedzame woonstee. Maar na de eerste schok komen van de gemeente Leusden, leu- de herinneringen, de recente erva ringen en de verhalen. Er vormt zich geleidelijk aan een beeld van een familie, die in de wijde omge ving weinig sympathie geniet. De eerste schnk en verbijstering ma ken al spoedig plaats voor verwij ten, woede zelfs, er vallen harde woorden. In de noordoostelijke uithoek nend tegen de autoweg en de spoorlijn Amersfoort-Apeldoorn, ligt de verlaten buurtschap, die af gelopen zaterdag het doelwit vormde voor een mini-politiele- gertje. De Stoutenburgerlaan vormt de verbinding tussen de Hessenweg en de aanpalende gemeente Hoe velaken. Daar waar het grondgebied van Leusden ophoudt, temidden van de verlaten groep boerenhoeven en landerijen, bevond zich de ideaal geachte berg- en schuilplaats voor de gigantische partij van vijfen veertig ton Pakistaanse hasj. De drugs lagen in open contai ners en die waren voor de politie mannen moeiteloos te vinden in

Leusder Krant | 1990 | | pagina 1