jNa zes jaar ben ik moe geworden, iu mogen anderen het overnemen" Raad gaat in tegen dakkapellenbeleid PvdA wil meevaller helemaal gebruiken Vrije busbaan over A 28 komt in zicht IEDERE MAANDAG OP DE KABELKRANT ert Keddeman neemt afscheid als voorzitter van Nieuw Hagenauwe ieuws uit de verenigingen LEUSDEN - Vóór de gemeente raadsvergadering had het colle ge van burgemeester en wethou ders de raad nog dringend ontra den om twee vergunningen voor de bouw van dakkapellen toe te staan. Vrijwel alle fracties, op de WD na, bleven echter achter het advies van de commissie be roeps- en bezwaarschriften staan. Het college gaf zijn verzet daarom snel op, zodat de vergun ningvragers Van den Heuvel en De Wilde hun gang kunnen gaan. Dat daarmee het dakkapellen beleid vogelvrij zal worden, zo als het college vreest, kon de raad niet deren. De voorzitter van de beroeps commissie, PvdA-raadslid Jan Ja cobs, mocht uitleggen waarom zijn commissie een advies had gege ven dat in strijd was met de weige ring van het college om de vergun ningen te verlenen. Volgens hem was er wel degelijk rekening gehouden met de richtlijn voor dakkapellen. Daarin staat dat moet worden tegengegaan dat bij rijtjeswoningen afwijkende hoog tematen en stapeling van dakka pellen ontstaat. In de twee gevallen die de com missie kreeg te beoordelen waren andere oplossingen echter niet mogelijk. In één geval was het oude model dakkapel, dat voor het college wel aanvaardbaar was, zelfs met meer te knjgen. WD-er Ton Voortman was het met het college eens dat het nieu we dakkapellenbeleid dat begin dit jaar ingegaan was, conseque- ties had, en dat de weigering van de vergunningen daarom terecht was. Voor die stelling was zo weinig steun, dat het college maar enkele minuten nodig had om haar argumenten tegen het advies van de commissie in te slikken. LEUSDEN - „Wij zullen wel het al eerder gemaakte verwijt krijgen dat wij willen potverteren. Toch zou ik de meevaller van het fonds bovenwijkse voorzieningen nog niet in bepaalde potjes willen stoppen," zei PvdA-raadslid Ine ke Jansen tijdens de gemeente raadsvergadering. In het verleden heeft de gemeente Leusden grote bedragen vastge legd voor de financiering van bij voorbeeld wegen. Dit jaar werd gekeken of dat geld helemaal ge bruikt is. Daarbij bleek dat er 7,5 miljoen gulden teveel was gereserveerd. Het college wil nu dat daarvan 5,5 miljoen gulden bestemd wordt voor het onderhoud van wegen en gebouwen. Over het resterende bedrag van 2 miljoen gulden zou de raad dan zelf mogen beslissen. De PvdA, inclusief wethouder Com Verduin, die daarmee een ander standpunt inneemt dan de rest van het college, vindt dat ech ter onzin. „Nieuwe ontwikkelingen zoals op het gebied van milieu maken het duidelijk dat we alle financiéle middelen nodig hebben," vond Jan sen. „Het cultureel centrum Het Claeverenblad wordt gesloten, zonder dat er iets anders in de plaats komt. Voor de lokale om roep is er geen geld, maar we zet ten wel een bedrag opzij voor het asfalteren van wegen," vergeleek zij. Wethouder Vroon van Financiën raakte niet onder de indruk van deze argumenten. „U praat teveel over afzonderlijke delen van de gemeentelijke financiën," vond hij. „U moet het als een geheel zien. Een overschot op het ene gebied, wil nog niet zeggen dat we in even wicht zijn." Toch wilde Jansen de mening van alle raadsleden afzonderlijk weten. Na stemming bleek echter dat zij maar vier medestanders had. Behalve haar eigen fractie sloot ook Ep Oostra van D66 zich bij haar aan Jazz-sen LEUSDEN - Op de wekelijkse jazz avond van club Jazz-sen in restau rant Bos Heide aan de Doornse- weg 29 is dinsdag 6 maart het gere nommeerde dixieland-orkest de Blue Monday Seven te gast. De ze- venmans-formatie, die al een LP produceerde, bestaat uit: Jacques Tulpens (cornet/trompet), Eduard Rahusen (trombone), Leusdenaar Peter Fiévez (klarinet, saxofoon), Henk Smit (piano), Eric Deurvorst (banjo, gitaar), Lodewijk Verwoerd (drums) en Jaap ten Bosch (bas). Het optreden begint om 20.30 uur. Er is een muziektoeslag van 2,50 per persoon. Belastingen voor ouderen LEUSDEN - De vereniging Welzijn Ouderen Leusden (WOL) biedt Leusdense 55-plussers bijstand bij het invullen van het belastingbiljet. Evenals m de twee voorafgaande jaren, heeft de WOL de belasting dienst bereid gevonden om de ou deren te assisteren bij deze klus. De service is gratis en met de deelnemers wordt afzonderlijk een afspraak gemaakt. Belangstellenden, die gebruik willen maken van deze service of meer informatie willen, kunnen schriftelijk of teleofonisch contact opnemen met mevrouw De Schep per-Mul, Gorzen 46, 3831 GE in Leusden (telefoon: 946351). Vrouwendag LEUSDEN - In het kader van de Internationale Vrouwendag, don derdag 8 maart, wordt m vrouwe nontmoetingscentrum 't Vooronder in het gemeentehuis een thema ochtend gewijd aan 'Vrouwen op de Kaap-Verdische eilanden'. Via 'Leusden para Tarafal' onderhoudt de gemeente speciale banden met de kaap-Verdische eilanden. Zo is er met hulp van Leusden een bi bliotheek opgezet, een peuter speelzaal en zijn er goederen ge stuurd. Aan de hand van een vi deo-film zal er een lezing worden gehouden. De thema-ochtend begint om 9 uur en duurt ongeveer tot 11.30 uur. De toegang is gratis en kinderop vang is aanwezig. Voor meer infor matie kunnen belangstellenden bellen met Poulien van de Post (948160) of Gabnëla Spronk (942519). Expositie LEUSDEN - In boerderij 't Claeve renblad wordt in het weekeinde van 9 tot en met 11 maart een expo sitie gehouden van werk van Pauli na Middendorp, Rein Kamphorst en de regionale kunstenaars Ane Harting (Leusden) en Huib Spee (Amersfoort). Het viertal exposeert zinkreliëfs, olieverfschilderijen, aquarellen en werk uitgvoerd in acryl en pastel. De expositie is te bezichtigen op vrijdag 9 maart (van 14.00 uur tot 21,00 uur), zaterdag (van 14.00 uur tot 17.00 uur) en zondag op uitnodi ging. Oud papier DWS ACHTERVELD - De Achterveldse muziekvereniging DWS houdt aan staande zaterdag een oud pa pieractie. Daartoe zal op het Groot Achterveldplein een container worden opgesteld. Iedereen kan daarin oud papier kwijt. Mensen, die niet in staat zijn het oud papier zelf te komen brengen, maar wel iets over hebben, kunnen voor vnjdag 19.00 uur contact op nemen met E. Tolboom, 03425-1833 of W. Wouters, 033-941197. De kranten worden dan opgehaald. Vakantie programma De Til LEUSDEN - Jongerencentrum De Til houdt in de voorjaarsvakantie, op vrijdag 2 maart, een kinder-bin- go. De bmgo begint om 13.30 uur en eer zijn leuke prijsjes te winnen, 's Avonds is er voor de ouderen een bingo-avond. Die begint om 20.00 uur. Kaarten kosten vijftig cent per stuk. Vakantie-programma De Til LEUSDEN - Jongerencentrum De Til houdt in de voorjaarsvakantie, op vrijdag 2 maart, een kinder-bin- go. De bingo begint om 13.30 uur en eer zijn leuke prijsjes te winnen, 's Avonds is er voor de ouderen een bingo-avond Die begint om 20.00 uur. Kaarten kosten vijftig cent per stuk. ■OENSDAG 28 FEBRUARI 1990 ten. Hij was er met zijn imposante figuur altijd en overal. Naast zijn omvangrijke werkzaamheden als voorzitter - en hij deed echt meer dan het representatieve werk zoals in die bestuurssituatie als te doen gebruikelijk - beheerde hij ook de financien en zorgde door zijn pr- werkzaamheden dat de vereniging via gerichte publiciteit regelmatig naar buiten trad. Als penning meester zal Keddeman evenwel nog tot 1 september aanblijven om zoals hij het zelf formuleert zijn op volger wegwijs te maken in de ad ministratie. Daarnaast zal hij nog wat taken blijven vervullen in de periferie van de bestuurlijke ar beid, zoals de voorlichting. Wie „Nieuw Hagenauwe" zegt, zegt tegelijkertijd de manege van de familie Van der Salm. Publika- ties m het verleden hebben duide lijk gemaakt dat zich juist door de snelle groei en ontwikkeling van de ponyclub problemen hebben voorgedaan rond de verbetering van de accommodatie van deze manege. De situatie is als volgt: de club heeft altijd gebruik gemaakt van de ponies en paarden van de manege, waar zich ook van het be gin af altijd alle verenigingsaktivi- teiten afspeelden, zoals de lessen, de wedstrijden en de zogenaamde open dagen. Omdat de club snel groeide en het wisselende weer steeds meer het totaal-programma ging belemmeren deed zich in toe nemende mate de behoefte gelden van de bouw van een overdekte les- en wedstnjdruimte, een zoge naamde binnenbak, waarover elke goed geoutilleerde manege pleegt te beschikken. De bouw van een dergelijke noodzakelijke overdekte ruimte is er nooit van gekomen, ondanks alle verwoede pogingen zowel van de zijde van de familie Van der Salm als van de vereniging. De provincie Utrecht en het ministerie weiger den mee te werken omdat men van mening was dat zo'n overkappmg - en eigenlijk ook de exploitatie van de manege - in stnjd was met de bestemming ter plaatse van het agrarisch gebied. De vereniging nam begin 1985 de fakkel over van de eigenaren van de manege maar kregen eveneens zowel van de provincie als van de Raad van State nul op het request. Nieuw Hagenauwe staat landelijk bekend als een vereniging, die op opleidingsgebied goed werk doet. Hier de groep, die vorig jaar met goed gevolg 'examen'deed. Bestaat er voor de opvolger van Evert Keddeman enig uitzicht op een eventuele realisatie van een binnertbak voor Nieuw Hagenau we? Keddeman: „Die kans is heel klein. Van de zijde van de Sport stichting is nagenoeg geen steun te verwachten. Zolang daar de dienst wordt uitgemaakt door vertegen woordigers van de diverse sport clubs, die allemaal voor hun eigen belangen vechten, kan mijn club het wel vergeten. Ja, weet je wat er op de prioriteitenlijst staat? De ge meente zal planologische mede werking verlenen. Dat is van de zijde van de voorlichting als volgt uitgelegd: de club krijgt geen structurele subsidie, maar wel wordt meegewerkt aan een ver gunning voor een accomodatie op een plaats die niet in strijd is met een bestemmingsplan. Kort en goed, wat de Sportstichting en de gemeente betreft - en de eerste is er toch eigenlijk om de belangen van de verenigingen te dienen - kunnen we het wel vergeten". Verbittering klinkt ook m de stem van de afgetreden voorzitter over het feit, dat niet wordt gerea geerd op de suggestie om een bin nenbak te bouwen tegenover de manege van Van der Salm aan de overzijde van het Valleikanaal, waar m de nabijheid van de tennis banen van LTV Leusden ruimte is vrijgekomen door het gedwongen vertrek van een autoslopenj naar Brabant. Keddeman: Kijk, daar hadden we dus terecht gekund, vlak bij de manege. Maar neen, de gemeente wil ons ergens in het westen van Leusden een plaats aanbieden. Maar dat is toch waanzin? Het zou betekenen, dat we voor alle aktivi- teiten de pomes en paarden hele maal van achter het Valleikanaal uit de stallen van Van der Salm over de drukke verkeerswegen elk week end weer kilometers ver moeten verplaatsen". UITHAAL Evert Keddeman is moe. Hij geeft zich duidelijk gewonnen, ook al geeft hij dat niet direkt toe. Maar wie zoals wij hem in de achterlig gende jaren hebben leren kennen weet dat hij zich met zonder slag of stoot bij de vrijwel zeker verloren zaak kan neerleggen. Daarom haalt hij nog eens fel uit. „Zo'n Sport stichting stelt eigenlijk geen barst voor. Jawel, mooie plannen, maar als je de zaken goed beluistert is nu al vast te stellen, dat de gemeente lijke overheid haar geen schijn van kans geeft Je ziet het toch: de be sturen van de aangesloten vereni gingen blijven gewoon weg uit de vergaderingen, omdat het allemaal volstrekt zinloos is. Ik heb per soonlijk het gevoel dat het ge- meentebestruur zo'n Sportstichting liever kwijt dan rijk is.Let op, de toekomst zal het leren!" Maar hoe nu verder met „Nieuw Hagenauwe"? Keddeman: „Laten we vaststellen dat onze club naar het oordeel van de de overkoepe lende landelijke organisatie NPC, de Nederlandse Pony Club qua op zet, organisatie en ledental een van de beste verenigingen is. We heb ben een belangrijke sociaal-edu catieve taak, want we willen de kinderen, die bij ons lid zijn datge ne geven en bijbrengen, waaraan ze ook veel zullen hebben in hun verdere leven, namelijk met alleen met dieren maar ook met elkaar goed en liefdevol omgaan. Kijk, dat zet men nu op het spel als men van de zijde van de overheid en ande ren, die menen verantwoordelijk te moeten zijn voor het welzijn van de sport in deze gemeente geen blijk geeft van enige interesse". En de club zelf? Keddeman: „Gelukkig zijn er nu na jaren nieuwe bestuursleden bij. Jan Boon blijft gelukkig aan als se cretaris, ikzelf blijf voorlopig nog even penningmeester tot Henk Rey het overneemt en verder zijn er Marleen Hengeveld en Sietske Sprenger. Wie er voorzitter gaat worden is nog niet bekend. Er is nog geen kandidaat. Hij hoeft ook geen verstand van pomes of paar den te hebben; dat had ik ook met toen ik voorzitter werd. Maar hij moet kunnen organiseren en ver gaderingen leiden. Het mag ook best iemand van buiten de vereni ging zijn. Hij, maar natuurlijk ook een zij, is van harte welkom. En tenslotte: nieuwe gezichten, nieu we ideeen, nieuw elan - wie weet gaat er toch ondanks alles nog iets in de goede nchting gebeuren". LEUSDEN - Amersfoort is vol gens wethouder De Jongh bereid om mee te werken aan de aanleg van een busbaan over de nieuwe aansluiting op de A 28. Leusden is uitgenodigd hiervoor een voor stel te doen, dat in de loop van dit jaar tot een uitgewerkt plan moet leiden. Het zou de route van de VAD- bussen aanmerkelijk bekorten. Op deze manier zou er tijdwinst ont staan, waardoor de wijken De We tering en Alandsbeek weer open baar vervoer krijgen. Bij het ingaan van de nieuwe dienstregeling in augustus vorig jaar kwam de halte bij het Valleika naal te vervallen. Dat leidde tot protesten van de bewoners, die niet meer m hun eigen wijk op de bus konden stappen. Volgens De Jongh bestaat er ook de mogelijkheid dat het rijk de nieuwe busbaan volledig betaalt. Deze zou naar schatting 1,5 miljoen gulden gaan kosten. De rijkssubsidie is mogelijk, om dat de bus stopt bij het nieuwe bedrijventerrein De Horst. Minister Alders van VROM streeft ernaar bij het woon/werkverkeer het gebruik van het openbaar vervoer te stimu leren. Een werkgroep van Amersfoort- se ambtenaren onderzoekt op dit moment ook welke verkeerslich ten geschikt zijn voor het zoge naamde VETAG-systeem. Dat wil zegen dat het licht op groen springt bij nadering van de bus. Een Leus dense ambtenaar is bij deze werk groep gevoegd. Er wordt nu nog druk gewerkt aan de aansluiting op de A 28. Als deze eind dit jaar geopend wordt, is het niet onmogelijk dat de bussen van de VAD hierover zullen rijden. I Keddeman: „Het was 'fun, gaaf en tof, maar tot zover. "lEUS Er de rwi FSDEN - „Zes jaar lang heb ik met veel plezier gewerkt de vereniging. Organisatorisch gezien zijn het moeilijke n geweest met tal van problemen, waarvan de huidige eratie bestuursleden vanzelfsprekend nauwelijks weet ft. Maar in ieder geval zijn de groeistuipen er uit en we r ten nu met nieuwe moed de zaken weer oppakken". le< li rt Keddeman heeft in de moeilijkste periode van de pony en rijvereniging „Nieuw Hagenauwe", die haar wortels t in de manege Centrum van de familie Van der Salm bij het jch bedrijf even ten oosten van het Valleikanaal in de >rt Keddeman weg uit Nieuw mauwe. Weer verlaat een ijke, in tal van opzichten in de lense gemeenschap gere- ieerde ingezetene het lokale i. Hij is moe, zegt hij. Maar er richting van Achterveld en daar sinds de oprichting van de jongeren-sportvereniging haar aktiviteiten bedrijft, gevochten voor verbetering van de mogelijkheden van zijn club. Ver geefs. Bij gemeente, provincie en zelfs bij de Raad van State liep hij met zijn (paarde)hoofd tegen de muur. „Dat is niet echt de reden dat ik nu defititief stop als voorzitter en binnenkort ook nog als penningmeester van Nieuw Hagenauwe. Er zijn er wel meer. Maar de belangrijkste is wel dat ik moe ben. Dat is werkelijk de reden: ik heb in de afgelopen jaren veel tijd, veel energie gestopt in de club en dat was dan dat. Het was „fun en gaaf en tof', maar tot zover". is meer. Dat legt hij uit als wij ver der ingaan op de achtergronden en de beweegredenen van zijn ont slag als voorzitter van vereniging Nieuw Hagenauwe, de ponyclub, waaraan hij zich in de achterliggen de zes jaar met hart en ziel, met de totale inzet waarover hij kon be schikken heeft ingezet. Evert Keddeman weg als voorzitter van Nieuw Hagenauwe; dat is even wennen. Hij is immers al die jaren degene geweest, die zorgde voor de nodige impulsen. Niet alleen leiding gaf, maar ook als organisa tor en coordinator van de aktivitei- Werkgroep LEUSDEN - De Werkgroep Uitke ringsgerechtigden van het FNV (af deling Amersfoort) wil de werkwij ze van de Sociale Dienst onderzoe ken. Men roept mensen, die regel matig met de Sociale Dienst te ma ken hebben op hun ervaringen ter beschikking van het onderzoek te stellen. Op basis van de resultaten van het onderzoek wil de Werk groep met de Sociale Dienst gaan praten om te kijken of wijzigingen, c.q. verbeteringen kunnen worden bereikt. Belangstellenden kunnen voor meer informatie bellen met C. Ver voort, telefoon: 727881 (uitsluitend op dinsdag- en donderdagavond van 19.00 uur tot 20.00 uur). 'La Farce' in De Geut LEUSDEN - De Utrechtse groep La Farce, die onder meer landelijke bekendheid kreeg via radiopro gramma's als Popeye van de KRO en Vara's Popkrant, treedt zaterdag 3 maart op in jongerencentrum De Geut. De band, die ook m Leusden niet onbekend meer is via optre dens op Puddingpop en in De Geut, maakt compacte roek-wave. De Geut gaat zaterdag om 21.00 uur open en de toegang bedraagt ƒ5.-. :htofferhulp DEN - Het Bureau Slachtoffer- Eemland, een dienst voor offers van een misdnjf of ver ongeval, is met ingang van 1 onder nieuwe telefoonnum- van zeven uur 's morgens tot r 's avonds bereikbaar. Voor len geldt vanaf die datum het ler: 638710. Amersfoorters m bellen met 610805. In spoe- nde gevallen, buiten genoem- ien, is Slachtofferhulp via de earner van de politie te berei- lelefoon: 666666) umavond DEN - De Vrouwenraad Leus- oudt woensdag 14 maart een ik forum in De Korf. In het i nemen voornamelijk vrou- :e Leusdense politici van ver ende pluimage plaats. Wil van Kar (CDA), Corri Verduin I), Marry van Dijk (WD), Offereins (GPV/SGP), Anne- i (D66) en mevrouw Bontje m'85) discussieren over za- kinderopvang, jeugd- en nwerk en ouderenbeleid. is er gelegenheid tot het /an vragen. gstellenden zijn vanaf 20.00 harte welkom in De Korf. neer informatie kunnen isseerden bellen met Her erman (telefoon: 948322) of n der Hoeve (telefoon: zaterdag op in De Geut.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 7