en nis met ballonnen ebastiaan heeft een keiter met een motor Met Ruud Gullit op de foto! Bolles dochters en haar tantes Thom-Bas spaart straaljagers 3tor kapot? Even Anton bellen! Muzikanten gevraagd voor de Hamershof - eusder krant ster OENSDAG 7 MAART 1990 plaatselijk nieuws 17 De rubriek met Leusdens nieuws voor. over en met kinderen van 6 t/m 14 jaar ►DEN - Tennissen is een zomersport. Zeker wanneer je st bij een club zonder overdekte tennisbanen. Zoals LTV den. In de winter wordt vooral getraind op onderdelen. Het aar zit bijna in de lucht. Daarom werd op de laatste dag in rokusvakantie de wintertraining met een feestelijk tour afgesloten. In een tennishal, voor de verandering. Onge- 8twintig spelers tussen de acht en veertien jaar deden mee. eelden niet alleen partijen, enkel en dubbel maar ook 'met -icaps.' handicap hebben betekende bij de tennissers afgelopen ag dat het tennissen ze een beetje moeilijk werd gemaakt, oesten een partij spelen met een zonneklep half voor de en een lastige ballon aan het racket. o had de meeste partijen aan nde van het tournooi gewon- )at was met zo verwonderlijk weet dat hij de clubkampioen leeftijdscategorie is. Van de ballon en de klep had hij niet zoveel last gehad. De klep had hij achter op zijn stevige krullen gezet en de ballon was op de één of andere manier op zijn rug terecht geko men. Hij was na afloop de enige die zijn ballon heel had weten te hou den. Alle andere spelers hadden hun ballon onbedoeld maar raak kapotgeslagen. Nicole, Marie-José en Maaike waren ook niet ontevreden want zij hadden alle partijen tegen jongens gewonnen. Hoewel volgens de da mes, hun tegenspelers verrassend sterk bleken te zijn. Ze zeiden: „We kenden de meesten wel van ge zicht maar we hadden voor dit tour nooi nog niet tegen iedereen ge speeld. Dus het was wel leuk om op deze manier te ontdekken dat er nog meer goeien zijn." Arthur van tien, had één keer verloren en drie keer gewonnen. „Serveren vind ik best moeilijk maar als je de tweede bal onderhands slaat gaat het wel", gaf hij achteraf als deskundig com mentaar. „Aan het net spelen is lastig wanneer je tegen goede of oudere spelers moet, maar dan blijf je gewoon zoveel mogelijk achterin het veld. Dan heb je de tijd om een bal aan te zien komen voor je terug moet slaan maar daarvoor moet je dan wel kracht hebben." Arthur is maar klein van stuk maar bleek zich uitstekend gered te hebben. „Ik ben voor niemand bang", zei hij dan ook. Erik tenslot te had na afloop van het tournooi een vuurrood hoofd. Hij is degene die de krant gevraagd heeft om toch vooral naar dit bijzondere tournooi te komen kijken. Op woensdag was hij al zenuwachtig voor vrijdag. Tennissen vindt hij prachtig en extra mooi meegeno men vond hij dat hij na afloop van dit bijzondere toumcci zonder win naars en verliezers een pet voor zijn verzameling en een pen mee naar huis mocht nemen. TERVELD - Sebastiaart (11) woont met zijn broertje Robert zusje Mariëtte (9) op een boerderij. Zoals wel meer van •fferds, kreeg hij van zijn vader een skelter. Niet zo'n je zoals je wel eens bij de speelgoedwinkel ziet, maar een waar je wel met z'n drieën op kunt, met een beetje moeite, •te skelter was wel leuk maar niet vooruit te branden. Je heel wat kracht hebben om de pedalen rond te krijgen. 1 inspanning vond Sebastiaan niet leuk. Hij wilde makke- ier en harder vooruit. laan is, net als zijn vader, linteresseerd in techniek. Ze iten dat een motor op de wel handig zou zijn. En zo is :omen. Neef Anton, volgens iaan iets van achttien of •twintig jaar, hielp samen ijn vrienden. De gemotori- skelter doet het. Hij haalt \ji en twintig kilometer per. igaat er iets kapot. Dan roept jbaan natuurlijk „Even Anton n." En dat helpt, voordat Sebastiaan met trots celter laat zien heeft hij een bougie gemonteerd. Op zingen van neef Anton die bij m woont. Door de telefoon Sebastiaan wat er aan de mankeert en Anton geeft j. Dankzij de handigheid van iaan lukt het op die manier end. aan de skelter. Anton zijn vrienden hielpen. Samen vonden ze orginele oplossingen om de ontbrekende onderdelen te vervangen. Zo bleek een rolschaatswieltje uitstekend geschikt om de V-snaar te spannen en kon een tandwiel uit een oude wasmachine ook de as van de bromfietsmotor aandrijven. Robert en Sebastiaan hadden de logeer- mag niet. Hooguit mag hij af en toe de koeien van zijn vader gaan ha len. De skelter maakt zoveel herrie dat die koeien op een holletje naar de stal willen. Helaas mag hij de skelter dus niet naar school meene men. Zijn vrienden zullen op be zoek moeten komen willen ze een ritje maken. Karei, die twee weken geleden met zijn komjn op deze pagina stond, is al wezen logeren. Van 's morgens half zes tot 's avonds half zes toerden ze rond. Zo hard mogelijk of zo hobbelig mo gelijk. Twee kinderen kunnen er makkelijk op, drie met moeite. Zijn vader rijdt er ook weieens mee weg. „Zonder m'n moeder", haast Sebastiaan zich te zeggen. Z'n moe der vindt de skelter ook wel leuk maar is blij dat hij af en toe kapot is of als de benzine op is. Dan is het even rustig. Gelukkig hoeft het gras voorlo- te: idee om de skelter te voor aan een motortje was makke- Ie bedenken dan uit te voe- ïant hoe kom je aan de spul ier en daar hadden hij en zijn wat verzameld: een mo- van een afgedankte brom- n nog wat spulletjes. Toen er een meneer bij de boer- iragen of ze nog oude meta- or hem hadden. Op de aan- r achter de wagen waar deze ïr mee kwam stond een auto tar de sloop gebracht zou n. Sabastiaan verzamelde al >ed bijelkaar en vroeg aan de eër of hij voor zijn skelter wat Kielen van de auto af mocht zoals een bumper, een stoel wat dingetjes. En zowaar, nocht. Als gieren doken Se in, zijn broer en iedereen die buurt was, op de sloopauto eeds meer bruikbare onder in werden ontdekt. De meneer :-kwarn om oud ijzer te halen, 2 >ot lachend dat hij de oude Sebastiaan scheurt in zijn gemotoriseerde skelter rond op het erf van zijn ouders. auto wel even bij Sebastiaan kon laten staan. Toen hij hem later kwam ophalen zaten er nog weinig onderdelen op. Sebastiaan had alles wat hij no dig had, maar nou nog de montage. Met het monteren van een lampje heeft Sebastiaan geen moeite. Hij kon met alles en zijn vader had met altijd tijd. De telefoonrekening liep door de vele telefoontjes naar neef Anton aardig op. Dus werd beslo ten dat Sebastiaan met zijn skelter zou gaan logeren bij Anton. Tijdens die logeerpartij sleutelden ze uren partij van hun leven. Ze deden niets liever dan samen met die grote kerels, schroefjes aangeven, aan draaien, vastdraaien en zonodig weer losdraaien. Aan het emde van de logeerpartij was de gemotori seerde skelter klaar en dat was te horen. Wanneer Sebastiaan niet onder de skelter ligt om iets te reparen, en dat is regelmatig nodig, rijdt hij rond de boerderij. Met de skelter mag hij niet op de openbare weg. Boodschappen doen in het dorp, op de skelter, zou leuk zijn maar pig niet gemaaid te worden want Sebastiaan moet bekennen dat alle benzine voor de grasmaaier m de skelter verdwenen is. Hij blijft de skelter mooier en mooier maken. „Er zitten nu remmen op, die had ik eerst niet en ik wil hem gaan schil deren." Over de kleur zijn hij en zijn broer en zus het nog niet eens. Mariëtte wil wit. Robert denkt aan zilver, maar Sebastiaan verwacht dat het wel groen zal worden. „Want daar hebben we nog wat verf van." l deze tijd van het jaar kun- we eksters zien die druk het slepen zijn met grote (en die ze soms nauwe- baas kunnen. Ze zijn al enige weken aan de ig. Men zou denken dat ze al de neiging hebben om gaan nestelen. Vaak ma- ze ook inderdaad bouw- 1 die al wat op een nest lij maar tot een echt nest it het nog niet. het blijft niet bij één zo'n iwsel, in dezelfde boom of de omringende bomen rden meer 'speelnesten' of ?nesten' gemaakt. Dat het zoeken naar het ite nest voor een onwel- ïe gast moeilijker. eind maart, begin 1, wordt één van de nes- uitgebouwd tot een ware *Éstüig. Er wordt een rand Jto de bodem gemaakt, het jjefct van takken met dorens. ■Ét komt voor dat er zelfs celdraad in wordt ver- rkt. kant, die naar de stam de boom is toegekeerd, rdt hoger gemaakt en ten- te komt er een kap over nest. De toegang tot het nest bevindt zich dan aan de kant die van de stam is afge keerd. Zo is de vesting be schermd tegen eekhoorns, marterachtigen en dergelijke rovers. Door de kap zijn ook vanuit de lucht straks de eie ren en later de jongen, niet te zien. Dan wordt ook nog de bodem van het nest met klei en modder, of zonodig met een koeievla, zodanig ver sterkt dat een schot hagel er in smoort zonder de broe dende vogel of het broedsel te treffen. Tenslotte wordt de binnenkant bekleed met kleine wortels en haar. De nesten worden het liefst gebouwd boven in de hoog ste bomen en bij gebrek aan hoge bomen, bijvoorbeeld in de duinen, kiezen ze door nige struiken. Dat is waar schijnlijk de reden waarom ze in het oosten van het land talrijker zijn dan in het wes ten. De ekster doet er dus alles aan om van zijn nest een on neembare vesting te maken en daarin slaagt hij dan ook wonderwel. Is hij zo bang voor nestrovers omdat hij zelf één van de voornaamste is? Want een nestrover is het. Vooral in de tijd dat hij zelf jongen heeft. En niet alleen vogelnesten genieten zijn bij zondere belangstelling; jonge hazen zijn in hun leger allerminst veilig voor de ek ster. En omdat fazanten ook nogal eens het slachtoffer worden van beroving door de ekster, is hij bij de plezierja- gers evenmin geliefd en geeft hen voldoende reden om hem ter dood te veroorde len. (wordt vervolgd) G. van Leeuwen LEUSDEN - Bolle leeft niet meer. De gezellige kip die de boel in het hok bij Oscar (12) en Felix (13) bestier de is helaas overleden. Haar grafje is m de tuin te vinden. Oscar en Felix denken met plezier terug aan die gekke kip die uit hun handen at, op hun schouders zat en die streng maar rechtvaardig voor alle kui kens zorgde. Haar dochters leven nog. Eén van haar zonen ook. Hij is de baas van het kippenhok tegenwoordig. Dochters en zoon zijn een stuk min der aardig dan hun moeder. Ze zijn alweer bejaard. Zelfs eieren leg gen ze met meer. Oscar en Felix sparen de mislukte exemplaren die ze af en toe per ongeluk leggen. Piepkleine eitjes die afkomstig zouden kunnen zijn van een duif. Het is een trieste boel daar bij de dochters van Bolle. Zelfs het hok staat op instorten. Het is echt een bejaard(en)hok. Sinds de storm van half januari hgt het dak bij de buren. Dat was niet de bedoeling. De kippen vhegen regelmatig weg. De volgende ochtend blijken ze weer terug te zijn. Binnenkort staat een renovatie voor de deur. Dat wil zeggen dat het hok een meuw dak krijgt en...de dochters van Bolle zijn gewaarschuwd, nieuwe kippen. Ook de tantes gaan weg. De tantes zijn de enige twee kip pen die niet tot de familie van Bolle horen. Zij zijn de baas als de zoon van Bolle niets te zeggen heeft. Bij kippen is iedereen de baas over een ander. Behalve de laatste kip natuurlijk. Bij Oscar en Felix is dat de geelbruine dochter. Zij krijgt het minst te eten. Iedereen heeft de pik op haar. Letterhjk. Oscar heeft met zo'n band met de dochters van Bol le. Nee, dan Bolle, dat was een bij zondere vrouw. Arme Bolle, arme Oscar. Misschien zit er bij het nieu we stel weer een kip waar hij wat in ziet. Tot zolang zoekt hij vriend schap buiten het kippenhok. LEUSDEN - Wie durft op straat te laten horen dat hij muziek kan maken krijgt op zaterdag 10 maart een kans. Bovendien lijkt het niet te geloven maar moet het echt waar zijn....komen diezelfde zaterdag Michael Jackson en Ruud Gullit langs. Helaas niet de echte maar twee meneren die daar veel op lijken. Het is de kans om als artiest herkent te worden of met een artiest op de foto te komen. Om half twaalf gaat 'Michael Jackson' ook nog optre den onder de klok! De Hamershof bestaat tien jaar. Om die bijzondere verjaardag te vieren wordt dit jaar, iedere maand, iets feestelijks georgani seerd. Op 10 maart hopen de win keliers dat het winkelcentrum vol muziek is. Alle kinderen met een muziekinstrument, met een band of alleen, zijn welkom. Wie wil komt gewoon, zoekt een plekje en be gint te spelen. Wanneer je begint en wanneer je wil eindigen mag je zelf bepalen. Als het maar met voor twaalf uur en niet na drie uur 's middags is. Uiteraard mag je op die manier proberen je zakgeld aan te vullen. Daarvoor moet je behalve heel mooi spelen of zingen, een sigarenkistje of je vioolkist klaar zetten. Iemand, je vader bijvoor beeld, met de pet rond laten gaan mag ook. Als het maar duidelijk is dat de pet bij jou hoort. Wie stroom nodig heeft voor zijn microfoon, zijn electrische gitaar of de versterkers kan stroom krijgen bij de winkeliers. Daarvoor moet je wel zelf voor een verlengsnoer zor gen. De mensen die dit muziekfes tival organiseren, Diny van de Brug en Jan de Koning, hebben beloofd langs te komen met een drankje en wat lekkers. Iedereen mag spelen wat hij of zij zelf wil en mag zelf een instrument kiezen. Wie geen in strument heeft kan natuurlijk iets zelf maken. Het is een beetje kort dag maar je zou met een stel vrien den een heel optreden in elkaar kunnen zetten. Compleet met dan sers, zangers en een presentator. De 'top-artiesten' Ruud Gullit en Michael Jackson zullen zeker ko men luisteren. Wie met een van die twee, of misschien wel alletwee, op de foto wil, krijgt op zaterdag de kans. Zodra de foto's klaar zijn ko men ze in de etalages van de win kels te hangen. Wanneer er een bij zit die je zou willen hebben, kun je die daarna gratis gaan afhalen. Mi chael Jackson heeft belooft op te treden, onder de klok om half twaalf. Ruur Gullit zou de namaak Ruud Gullit niet zijn als hij niet even liet zien dat hij tegen een balletje kan trappen, met of zonder zere knie. Wie meer informatie nodig heeft kan Diny van de Brug bellen: 033- 947212. LEUSDEN - Thom-Bas (13) spaart straaljagers. Voorlopig moet hij het doen met posters, dikke boeken vol platen en bouwmo- dellen. Zijn grootste wens laat zich niet moeilijk raden. Hij zou zo ontzettend graag één keer in een straaljager willen zitten. Al stond die stil. Hij is bereid alles te doen wat in zijn macht ligt, om later straaljager-piloot te worden. Alleen daarom doet hij zijn uiterste best om een VWO-diploma te halen. Want dat heb je nodig om op de school van de Rijks Luchtvaart Dienst te komen. Thom Bas is goed op de hoogte. Hij heeft zijn stapel boeken ge speld, wie maar iets met straalja gers te maken heeft m zijn buurt uitgehoord en luchtvaartshows en musea meer dan eens bezocht. Wie met Thom Bas over straaljagers praat krijgt onmiddellijk les m ty pes, vliegruimtes en squadrons. Een squadron is een groep piloten. Vroeger wilde Thom Bas bioloog worden. Dat is sinds hij een bezoek brqacht aan het luchtvaartmuseum in Soesterberg, voorgoed voorbij. Het was liefde op het eerste ge zicht. Thom Bas kon en kan geen genoeg van het museum krijgen. Hij komt er zo vaak dat de mensen bij de ingang hem al kennen. In het museum kan hij genieten van de vorm van straaljagers, de techniek bewonderen en vooral wegdro men over hoe het zou zijn wanneer hij hoog in de lucht zou zitten. „Straaljagers vind ik prachtige din gen", zegt hij. „Het zijn machtige machines met een enorme kracht, voorzien van hoog ontwikkelde technische snufjes. De vrijheid die je in zo'n jager moet hebben lijkt mij fantastisch. Straaljagerspiloten zit ten er immers in hun eentje in. Hun opdrachten zijn steeds weer an ders en doen altijd een beroep op eigen handelen. Ze moeten het zelf doen." Waarmee Thom Bas gelijk aangeeft waarom hij om straalja gers geeft en niet om de burger luchtvaart. „Die vliegtuigen waarin passagiers vervoerd worden van de ene plaats naar de andere, dat vind ik maar niks. De piloten die in gewone vliegtuigen vliegen zijn net buschauffeurs. Daar is geen avon tuur bij te beleven." Hij benadrukt dat hem niet om de oorlogszuchti ge handelingen gaat maar mee om de combinatie van vrijheid en tech niek. Eén keer heeft hij in een Spitfire mogen zitten. Na eindeloos veel bezoeken aan het museum had hij het via kennissen voor elkaar ge kregen dat hij af en toe mocht hel pen in de souvenierswinkel van het museum. In die winkel werkt Bob, een oud-vlieger. Bob vertelt tussen de bedrijven door heel veel. Thom Bas kreeg van hem een rondleiding door het museum zoals geen be zoeker ooit krijgt. Hij mocht, bij hoge uitzondering in de schietsi- mulator zitten. Dat is een apparaat waarmee piloten kunnen leren van uit een straaljaren raak te schieten. En hij mocht in de cockpit van een Spitfire, dat is een soort straaljager, kruipen. Op Soesterberg zitten ook en vooral Amerikanen. Nadat Thom Bas om informatie had ge vraagd kreeg hij van het Tactical Fighters Squadron, zo heet de groep piloten die daar zit, een brief en een foto. Thom Bas zou wel meer willen maar weet dat er meer kin deren zijn zoals hij. Eén keer was het bijna gelukt om in een echte straaljager te komen. Het was op TexeL Daar werd een vliegshow van heel veel straalja gers uit verschillende landen. Thom Bas zat natuurlijk vooraan. Zijn ogen moeten zo gestraald heb ben dat het een piloot die in zijn buurt landde, opviel. De piloot wenkte hem. Hoewel het streng verboden was om over het hekje te klimmen, rende Thom Bas naar hem toe. Hij was al het trapje naar de cockpit op geklommen en kwam net met zijn neus boven de rand uit, toen een sterke arm van een beveiligingsagent hem terug trok. De piloot had niets in te bren gen. Thom Bas werd verwijderd. Wanneer Thom Bas ontdekt dat iemand in zijn omgeving iets met straaljagers te maken heeft, pron- beert hij contact op te nemen. Daardoor weet hij precies hoe lang hij mag worden. Hooguit 1,92. Maar een piloot met de codenaam Moby heeft hem al duidelijk gemaakt dat hij zich over zijn lengte geen zor gen hoeft te maken want tegen de tijd dat Thom Bas oud genoeg is, zijn de stoelen wel aangepast en kan hij liggend een straaljager in. Alles wat met straaljagers te maken heeft interesseert Thom Bas. Hij kan met smaak vertellen over het survivalkamp dat iedere Neder landse straaljagerpiloot op de Noordpool moet doormaken „voorzien van een kip en een houtje maar zonder lucifers." „De Nederlandse vliegers zijn heel be langrijk voor de NAVO", onder wijst hij. .Juist omdat ze zo goed zijn boven de Noordpool." Hij vindt dat wel spannend. Elng vindt hij alleen noodlandingen op een zee met haaien maar dan is hij wel van zijn Noordpoolroute afgeweken. STRAALJAGERS Uiteraard spaart hij van alles, als het maar met straaljagers te maken heeft. Inmiddels heeft hij een flinke verzameling posters en boeken op gebouwd. Op zijn jacks, die zoveel mogelijk op vliegerjacks moeten lijken, zitten badges gbijvoorbeeld van de Fighting Falcon F16 squa dron. Triest maar waar is dat hij zijn sticker-verzameling is kwijtge raakt op één na. De sticker van de Marine Luchtvaart Dienst heeft hij nog. Voor de rest houdt hij zich aanbevolen. Thom Bas kent een meisje dat in een F16 straaljager gevlogen heeft. Dat zou hij ook wil len. Maar dat had je al begrepen. Thom Bas is gek op van alles wat te maken heeft metfStraaljagers.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 17