SB Stoutenburg aan zee' Jongerenwerker niet gewenst Russen komen naar Koedriest Lisidunahof stelt personeelsflat beschikbaar voor jeugdopvang OOK VOOR U non u =4=J t 3d Ringers teveel belast door 'Geutverleden' Tweede kinderdagverblijf dit najaar van start Deze week in de Leusder Krant Geld bij elkaar voor verbouwing bibliotheek Goldewijk KEISTAD B.V. SERVA VOLVO Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden V w 'oedselpakket omt goed aan Roemenië TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT Bomen rooien Flessentrekker f fcr Een huis van Goldewijk MITSUBISHI HEALED I MOLENAAR CITROEN j Konijntje in De Wetering DUU HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV krant IE WOENSuaü 7 IvUTRTm - 21e JAARGANG NO. 45 )EN STOUTENBURG - Een enorme stortbui heeft in de nacht van woensdag op donderdag voor de overlast gezorgd in de Gelderse Vallei. De reguliere afwatering kon de enorme toevloed van water niet meer verwerken, waardoor beken en kanalen buiten hun oevers traden. Met name m nburg leidde één en ander tot imposante taferelen. Flinke oppervlakten weiland verdwenen onder waardoor het landehjke Stoutenburg op slag meer gelijkems vertoonde met Loosdrecht of één van de latsen aan zee dan met een boerendorp. Het leed was overigens snel geleden. Een dag nadat deze 'erd gemaakt, was er van de wateroverlast al nauwelijks meer iets te merken. En dat schijnt vroeger ns anders geweest te zijn..... JUSDEN/ACHTERVELD )e naweeen van de grote ndelijke Roemenië-ac- doen zich deze week :lden. In Achterveld eeg mevrouw De Vaal n bericht uit Roemenië. !en bedankje van drie brieksarbeiders voor tt sturen van een voed- lpakket. En aangezien meisjes uit ons dorp ch hebben ingezet om de ikketten te verzamelen, nd ik het leuk dat zij ho lt hoe goed deze pakket- n terecht zijn gekomen." januari werd landelijk m inzamelingsactie ge- uuden voor de bevolking ui Roemenië. Vele dui dde voedselpakketten erden eind januari met achtwagens naar Roe- enie gebracht. Achterveld hebben et name Kirsten Schip per en haar vriendin ge zorgd voor de inzameling van de pakketten. Ik weet nog goed dat het ontzet tend slecht weer was in die dagen en dat ik de meisjes bewonderde om hun doorzettingsvermo gen", aldus mevrouw De Vaal. De Roemeen ]ohann Schunn uit lud.cibiv schrijft in de brief aange naam verrast te zijn ge weest door de komst van extra voedsel. Hij vertelt dat een pakket moest wor den gedeeld met twee an dere collega's, waarbij hij een conservenblik, een kaars en een chocolade reep kreeg toebedeeld. Spaarzaam gaat hij in op de situatie in zijn land. Hij deelt mee blij te zijn van dictator Ceauscescu ver lost te zijn, 'maar we zijn er nog lang niet'. Tot slot dankt de Roe meen, in Duitse bewoor dingen, alle Nederlanders die een pakket hebben ge stuurd en wenst een ieder een goed 1990. {advertentie) OK U KUNT DE TAAL VAN UW VAKANTIELAND DIT JAAR BETER SPREKEN! engels frans duits - spaans portugees - italiaans - zweeds en nederlands Individuele kursussen spreekvaardigheid op elk niveau Start direkt! oh Wagenaarstraat 12a Inl. 033-729097 EUSDEN - Een deel van de Tree- kerweg wordt vrijdag 9 maart afge sloten om een aantal bomen te rooi en. Het gaat om het stuk tussen de Arnhemseweg en de Ooievaars- horsterweg. Door de stormen van de laatste tijd is een aantal eiken dermate ontwricht, dat ze weggehaald moeten worden. LEUSDEN - „Frits Ringers komt er bij ons niet in," zegt be stuurslid H. Bokkers van jongerencentrum De Til. Zijn organi satie en met name de medewerkersraad vinden dat de gemeen telijke jeugd- en jongerenwerker teveel belast is door zijn 'Geutverleden'. Ook vinden de mensen van de Til dat zij bij de sollicitatieprocedure te weinig inspraak hebben gehad. In een gesprek met wethouder Vroon heeft het bestuur van De Til laten weten dat wat hen betreft Ringers helemaal niet had mogen worden aangenomen. „Dit om alle schijn van vriendjes politiek te vermijden." Ringers, die voorheen voorzitter van De Geut was, volgde in sep tember vorig jaar Roy Robbemond op. Deze was door De Geut tot 'on gewenst persoon' verklaard. Mensen van het jongerencen trum wilden met met Robbemond samenwerken. Daardoor bleven een aantal uren van de jongeren werker onbenut en werd het nodig hem een andere functie te geven. Hoewel zowel wethouder Vroon als Ringers dit ontkennen, dreigt nu tussen De Til en de jongerenwer ker een gelijksoortige situatie te ontstaan als destijds tussen Robbe mond en De Geut. Oorzaak van het geschil is de rivaliteit die tussen de twee jonge rencentra bestaat. De twee instel lingen richten zich op verschillen de groepen jongeren en hebben ook een andere aanpak. ,,We laten ons niet door iemand die jarenlang bij De Geut heeft ge zeten, vertellen wat wij moeten doen," geeft Bokkers als commen taar. Hoewel zijn organisatie for meel de mogelijkheid heeft gehad invloed uit te oefenen op de sollic- LEUSDEN - Op 9 april 1942 werden in 1 Msden 77 Russische krijgsge vangenen neergeschoten. Zij zaten onder mensonterende omstan digheden gevangen in kamp Amersfoort. Nadat ze hun eigen graf gedolven hadden werden ze met een nekschot afgemaakt. Dit jaar zal de Russische ambassadeur m Nederland, vergezeld van een aantal Russische en Nederlandse kinderen, deze gruwehjke ge beurtenis herdenken. Na de oorlog werd door Evert Jansen, hoofd opzichter van de begraafplaats 'Rusthof', een eenvoudig gedenkte ken opgericht. Een gedenknaald aan het einde van de Appelweg staat sindsdien bekend als monument Koedriest. Een aantal maanden geleden stelde wethouder Com Verduin, tijdens een bezoek aan de Russische Ambassade aan de ambassa deur voor een contact tussen Leusdense en Russische kinderen te stimuleren. Aanleiding hiervoor was 'de adoptie' van het monument de Stenen Man door Montessorischool 't Ronde. Als gevolg van dit voorstel heeft openbare basisschool de Wegwijzer op initiatief van de gemeente het Koedriest monument 'geadopteerd'. In tegenstel ling tot de andere scholen in Leusden die jaarhjks een krans bij een van de oorlogmonumenten leggen, wordt dit initiatief niet door de Stichting februan 42 gedragen. Deze stichting is met haar werkzaam heden gestopt. De gemeente Leusden zal de Wegwijzer in staat stellen om aan haar 'adoptieverplichtingen'zoals het leggen van een krans, te kunnen voldoen. Na overleg met de Russische ambassade is gekozen voor het Koedriest monument. Dit monument staat m de bossen aan het einde van de Appelweg, nog voorbij de Stenen Man ter nagedachtenis van de zeven en zeventig krijgsgevangen militairen behorend bij de grensverdedigingstroepen van de SovjetUnie. Tegen alle regels m werden zij gruwelijk mishandeld. In hun graf werden later nog een aantal militairen begraven zodat het totale aantal bij Koedriest te herdenken slachtoffers 101 is. Op 9 april 1990 zullen de achtste jaars van de Wegwijzer, samen met kinderen van de Russische school in den Haag aan de plechtig heid deelnemen. Bij de plechtigheid zal ook de Russische ambassa deur en de Utrechtse commissaris van de Koningin aanwezig zijn. Wethouder Com Verduin verwacht dat door de aanwezigheid van de hoge Russische autoriteiten ook de landelijke pers belangstelling zal tonen. tatieprocedure, vindt hij dat dit fei telijk onmogelijk is gemaakt, „Op de dag dat ik met vakantioe ging, kreeg ik de brief waarin onze mening werd gevraagd. Ik vond deze toen ik dne weken later weer terug kwam. Wij hadden toen nog een week om te reageren. Toen wij later nog de zaken wilden terug draaien, was de procedure al zover gevorderd, dat dit onmogelijk was. De vakantie is een verkeerd mo ment voor een dergelijke procedu re," vindt hij. Ringers vindt zijn 'Geutverleden' geen bezwaar voor zijn huidige werk. „Het is in zoverre een pro bleem, dat als ik bij De Geut kom, ik de mensen daar duidelijk moet maken dat ik geen voorzitter meer ben en dat ik dus ook niet meer als zodanig kan worden aangespro ken." Hij beroept zich op zijn erva ring als professioneel jongeren werker. „Ik ben al 16 jaar bezig m dit werk," zegt hij. Volgens wethouder Vroon was dat ook de reden dat Ringers be noemd werd. „Hij stak met kop en schouders boven de andere kandi daten uit. Dat hij bij De Geut van daan kwam, heeft wel enigszins meegewogen, maar zijn kwalitei ten gaven uiteindelijk de doorslag." De benoeming is overigens niet onder Vroon tot stand gekomen, maar werd onder verantwoor delijkheid van wethouder Blom ge daan. Deze werd eind vorig jaar ziek en wordt sinds die tijd door Vroon vervangen. De laatste denkt overigens dat het probleem op den duur wel zal slijten. „Op dit moment maakt De Til geen gebruik van de diensten van de jongerenwerker. Dat was trou wens ook met het geval toen Rob bemond nog in dienst was. Als straks het nieuwe jongerencen trum er staat zal De Geut als organi satie verdwijnen." Vroon is overigens niet van plan om te wijken voor de bezwaren van De Til. „Als zij een beroep doen op de jongerenwerker, dan zullen zij toch genoegen moeten nemen met Ringers." Hij zegt dan ook het vol ste vertrouwen in Ringers te heb ben. Er is voor hem geen aanlei ding om het jaarcontract van Rin gers, dat half oktober afloopt, op te zeggen, LEUSDEN - De eigenaar van hotel Den Treek werd afgelopen week geconfronteerd met een geval van flessentrekkerij. Een man logeerde in het hotel van 27 februari tot 1 maart, maar vertrok daarna met de noorderzon, zonder te betalen. De schade bedraagt 500,-. LEUSDEN - Wethouder Corri Ver duin ziet net voor de gemeente raadsverkiezingen een van haar stokpaardjes verwezenlijkt. In Leusden zal dit najaar een twee de kinderdagverblijf geopend kunnen worden. Ruimte voor de coördinatie van een gastouder project en naschoolse opvang blijkt ook tot de mogelijkheden te behoren. Dit allemaal dankzij di- rekteur Bruin van verpleeghuis Lisiduna, die een kinderopvang voor zijn personeel wil regelen. Het overleg tussen gemeente en verpleeghuis resulteerde in een voorstel aan de raad in te stemmen met een onderzoek naar de moge lijkheden voor realisatie van een flexibel kindercentrum. Inmiddels zijn de ministeriële toe zeggingen binnen, overleggen de architecten al en wordt hard nage dacht over een federatieve vorm waarin het bestuur van Pinkelotje zich kan vinden. De commissies Financieel Be heer en Beleid, Onderwijs. Sociale Zaken en Milieu zullen het voorstel deze week bespreken. Wethouder Com Verduin hoopt op unanieme instemming, maar is be ducht voor de 'traditionele' tegen argumenten van Harm Offereins (GPV/SGP) en mogelijk het CDA. Ze weet zich gesteund door het onderzoek dat in opdracht van de gemeente is gedaan door de stich ting Humanitas. Hieruit is gebleken dat er be hoefte bestaat aan uitbreiding van de bestaande kinderopvangmoge- lijkheden. Zowel aan meer kinder dagverblijfplaatsen als aan een gastouderproject. In de regeringsnota Kinderopvang (9 juni 1989) heeft het ministerie een stimuleringsmaatregel kinderop vang afgekondigd waarmee nieu we investeringen (en vier jaar ex ploitatie) voor subsidie in aanmer king kunnen komen. SUBSIDIE Voor Leusden betekende dat een subsidie voor maximaal 33 opvang plaatsen in 1993. Na aanvraag kreeg Leusden 198.000,- toege wezen als eenmalige investerings bijdrage in 1990 en 66.000 voor de exploitatie. Voor 1991 een exploi tatiebijdrage van ƒ98.644,-, 1992, 131.526,- en 1993; 165.000. Voor waarde voor het kunnen innen van deze bijdragen is het opzetten van kinderopvang volgens de richtlij nen van het Ministerie. Deze richtlijnen hebben onder andere gevolgen voor het aantal begeleiders en hun betaling. In kin derdagverblijf Pinkelotje wordt door subsidiedruk van de ge meente onder afwijkende omstan digheden gewerkt. Wethouder Corri Verduin oppert bij voorbaat de mogelijkheid tot samenwerking tussen de twee kinderdagverblij ven te komen. De uitbreiding in uren van Pin kelotje dat in plaats van sluiting om half vijf tot half zes open te blijven, is mede uit de Rijkspot te financie ren. Wanneer de raad instemt met het voorstel van Verduin zal nog hard gewerkt moeten worden om voor het emde van dit jaar, en liefst al in september, een tweede kin derdagverblijf te kunnen openen. Het aanbod van Lisiduna om de personeelsflats beschikbaar te stellen werd met beide handen aangegrepen. De twee ton van het Rijk was immers te weirug voor nieuwbouw en ruimte in Leusden leek met be schikbaar. Het verpleeghuis heeft te kampen met steeds minder per soneel waarvan bovendien een steeds groter deel niet intern wil wonen. Tien éénpersoonsflatjes met gezamelijke keuken en 'natte hoek' zijn direkt beschikbaar, sa men goed voor ongeveer 200 vier kante meter. De bovenverdieping zou ge bruikt kunnen worden als slaap- ruimte. De nog aan te stellen coör dinator voor het gastouderproject zou daar tevens kantoor kunnen houden. De vleugel kan een eigen vervolg op pagina 3 Amerikaan ontdekt Leusden. Steffie Stokvis strijdt voor vrije meningsuiting. Wateroverlast in de Eemvallei: Een foto-impressie. Tweede helft hockeycompetitie gaat van start: „Als we zondag winnen komen we nog een heel eind Promotiekansen LEOS minimaal. Weekenddienst: vt. - za.: 948111 za. - zo.: 944223 zo. - ma.: 948111 Pag. 12 Pag. 15 LEUSDEN - Als alles meezit en de raad is het eens met het voorstel van burgemeester en wethou ders, zou nog dit jaar begonnen kunnen worden met de verbou wing van de bibliotheek. Het col lege stelt namelijk voor om een deel van de meevaller van het fonds bovenwijkse voorzienin gen te gebruiken voor de biblio theek. Het gaat om een bedrag van ruim 1 miljoen gulden dat nog tekort was voor de verbou wing. Vorige maand bleek dat er ruim 7,5 miljoen gulden over was in het 'fonds bovenwijks'. Daarvan ging 2 miljoen gulden naar de algemene middelen. De helft daarvan kreeg door het voorstel van het college een bestemming. Dat betekent dat met de verbou wing van de bibliotheek sneller be gonnen kan worden, dan zich emd vorig jaar liet aanzien. Het college besliste toen dat zij slechts een half miljoen gulden beschikbaar wilde stellen. Er was ruim 2 miljoen gul den nodig. De gemeenteraad liet echter weten dat de bibliotheek voorrang moest krijgen boven de nieuw bouw van een jongerencentrum. Een deel van het bedrag dat daar voor door het college beschikbaar was gesteld, werd overgeheveld naar de bibliotheek. Argument van de raad daarbij was onder meer dat het bestuur van de bibliotheek op verzoek van het college al een architect in de armen had genomen en dat er al een ontwerp op de tekentafel lag. Als het geld daarvoor bijeen ge spaard zou moeten worden, zoals het college wilde, zou het nog jaren gaan duren voordat de plannen ge realiseerd zouden kunnen worden. Ook twijfelde de raad eraan of er wel een miljoen gulden nodig was voor de bouw van een meuw jonge rencentrum. De bibliotheek zou daarom voorrang moeten krijgen, temeer daar de huisvesting van deze instelling al jaren te wensen over het. Door een belangrijk deel van de meevaller uit het 'fonds boven wijks' voor de bibliotheek te be stemmen, komt het college de raad tegemoet m haar wens de biblio theek voor te laten gaan. (advertenties) Kies uit het uitgebreide programma Zowel vrij staand als helft van een dubbel va. 102.850.- (ïncl. b.t.w Nijverheidsv/eg 12. Postbus 320 7000 AH Doeünchem Tel 08340-34351 Hogeweg 45 - Amersfoort Telefoon 033-724624 Nijverheidsweg Noord 61 Amersfoort Tel 033-630304 Donderdag koopavond. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ RUSSEN KOMEN: AMERSFOORT DEALER Amslcrdamseweg 7 lel 033 630154 - E ...„Koedriestan?"... 1111111111111111111111111111 11111111111111111111111

Leusder Krant | 1990 | | pagina 1