'Zolang censuur bestaat blijf ik er tegen vechten' CM Lijst 1 Schoolschaak- kampioenschap Meningen Steffie Stokvis strijdt voor vrijheid van meningsuiting Leusden '90 Auto gestolen Vet haar Carnaval Vluchtheuvel geramd 1,5 miljoen Volkswagens euws uit de verenigingen CD's gestolen Exhibitionist Voor een goede raad, stem! Nieuws uit de verenigingen MARJANNE SINT IN DE KORF DE PVDA NU VOOR STRAKS! DENSDAG 7 MAART 1990 plaatselijk nieuws &EN - „Alleen al in januari jaar zijn er twee jouraalis- Kiood, vier journalisten jteerd, tien uit hun land |en 21 bladen verboden of jeerd. De meeste mensen i er geen idee van dat dit grote schaal voorkomt", 5e Stokvis uit Leusden, {blad Artikel 19 uitgeeft. In 1 schenkt ze aandacht aan iten en schrijvers die de ^et krijgen hun taak op een I manier uit te oefenen. Het |)lad tegen censuur en vóór i van meningsuiting. Stokvis werd 12 jaar gele- itroffen door een publicatie organisatie Amnesty Inter- Het gmg om een lijst van :en die in de gevange- vanwege hun publicaties telden. free-lance journalist en it zijn mijn collega's. Ik feit toen aangekaart bij de ie Journalisten Vereniging tb een oproep in De Jour- >n blad voor Nederlandse ten) geplaatst. Er reageer- ■vier collega's: Maurits (lidt van de Volkskrant, Henk Sen Hans Maas van het Vrije en Dick Verkijk van de NOS. ï'n vijven hebben we binnen ,esty een zogenaamde be- pgroep opgericht." ^^È&oepsgroep wilde intema- |Factie en bekendheid. Cen- /hoort echter niet tot het werk- in van Amnesty. Amnesty i strijd voor politieke gevan- Stgjen tegen geweld, rassen- iatie en de doodstraf. vis je dan achter het ,t de censuur op joumalis- ffltftikelen begint al voordat malisten gevangen gezet sommige landen had je een ning nodig om een type- ,e te mogen bezitten, dat is form van censuur." de oprichting van de be roep heeft Steffie Stokvis jormatie en kranteknipsels »nsuur verzameld. Vijf jaar n is ze begonnen met de ing van het blad Artikel 19. d dankt zijn naam aan arti kel 19 in de Universele verklaring van de rechten van de mens. Dit artikel luidt: ,,Een ieder heeft recht op vrijheid van meningsui ting. Dit recht omvat de vrijheid zonder inmenging een mening te koesteren en door alle middelen en ongeacht grenzen inlichtingen en denkbeelden op te sporen, te ontvangen en door te geven." VRIJHEID Het blad Artikel 19 is bedoeld voor iedereen die in de vrijheid van meningsuiting en pers geïnte resseerd is. De oplage van Artikel 19 ligt nu op ongeveer 500 exem plaren. Onder de abonnees bevin den zich de meeste universiteiten, een aantal bibliotheken, schrij vers, geïnteresseerden en journa listen. Er zijn opmerkelijk weinig kranten die een abonnement heb ben op Artikel 19. Steffie Stokvis kan dit wel begrijpen: „Veel kran ten denken: „We krijgen die infor matie wel per telex." Dat is echter niet zo, want veel van de verhalen en berichten in Artikel 19 zijn af komstig uit andere bronnen." Tijdens het achtjarig bestaan van het blad heeft Steffie Stokvis veel contacten opgebouwd met bui tenlandse en internationale orga nisaties zoals de internationale fe deratie van journalisten, 'The Hu- man Rights Foundation' en het 'Comittee to protect journalists'. Ook heeft ze contact met de aan Artikel 19 verwante Engelse en Franse bladen: Index on censor ship en Obervatoire de l'informa- tion. „Het is eigenlijk gek, ik ben inter nationaal veel bekender dan natio naal, terwijl Artikel 19 op Neder landse lezers gericht is. De oor Steffie Stokvis: Als je ziet wat er gebeurt in de wereld, dan heb ik het vele werk er wel voor over. zaak zal liggen in het feit dat er geen geld is om het blad via ad vertenties meer bekendheid te geven. Onze bekendheid in Ne derland groeit de laatste tijd wel, maar het gaat heel langzaam." Op de vraag of journalisten ge noeg interesse tonen in de cen suur op en de positie van hun col lega's antwoordt Steffie Stokvis „Er is een grote groep journalisten die weinig interesse toont, maar er zijn ook veel journalisten die zien anders opstellen. Journalisten als Dick Verkijk, Henk Aben, Wim Brummelman en publicist Hans Loef verlenen belangeloos of te gen een heel kleine vergoeding hun medewerking aan Artikel 19." „Er is ontzettend veel werk. Ik heb veel te weimg tijd, het wordt dan ook vaak nachtwerk, maar als je ziet wat er allemaal gebeurt in de wereld heb ik dat er wel voor over Een voorbeeld is de Russi sche dichter Achmetov Het eruge dat hij deed was prachtige ge dichten maken, maar omdat ze niet overeen kwamen met de denkbeelden van het Russische bewind werd hij in werkkampen en psychiatrische klinieken opge sloten. Misschien ziet de toekomst voor Rusland er nu beter uit, in lan den als China en Iran is de situatie nog diep treurig. Zo lang er cen suur op het werk en de denkbeel den van journalisten en schrijvers bestaat, zal ik er tegen blijven vechten." Er komen dagelijks stapels infor matie op Steffie Stokvis af. Op haar toch al overvolle werktafel lag nog een indrukwekkende stapel door te lezen post. Er was die dag zelfs een bericht uit Pakistan bij. „Ik streef ernaar waarheid en kwa liteit te publiceren. Ik neem niet zomaar informatie in Artikel 19 op, tenzij ik de bron goed ken. Als ik echt twijfel, check ik de informatie bij Amnesty of bij de bladen Index on censorship en Observatoire de L'information. Je moet oppassen dat je geen gekleurde informatie die je via een politieke belangen groep verkregen hebt klakkeloos publiceert." Bij het plaatsen van een bericht in Artikel 19 gaat Steffie Stokvis in eerste instantie uit van het crite rium dat gewelddadige acties en mensen geweerd worden. Ze voegt er echter meteen aan toe: „Ik voer dit principe niet hard door. Ik ben zelf tegen geweld, maar wie ben ik dat ik zal oor delen over iemand die veel ge weld en ellende heeft meege maakt en nu geweld als enige oplossing ziet." Binnenkort verplaatst Steffie Stok vis haar activiteiten naar een schuur van de Dierenhoeve aan de Horsterweg. Haar informatie en archieven zijn het huis uit ge groeid. „Bij het opbergen van stukken in m'n archieven knjg ik hulp van een aantal scholieren. Eén van hen zei pas nog: „Ik zou met weten waar je hier nog een ordner kwijt zou moeten." Ik zal blij zijn als ik meer ruimte heb om alles op te slaan en te or denen. Het is ook fijn om m'n huis terug te krijgen, want ik heb nu nauwelijks ruimte om bezoek te ontvangen." UITGEVEN Toen Steffie Stokvis begon met het uitgeven van Artikel 19 drukte ze het blad zelf. Sinds kort wordt het blad naar drukkerij Novum in Hoe velaken gebracht om daar ge drukt te worden. „Ik heb een uit wisselingsovereenkomst met Pe ter van de Berg van Novum. Ik doe journalistiek werk voor hem en in ruil daarvoor drukt hij Artikel 19." „Het is de bedoeling dat Artikel 19 tien keer per jaar verschijnt, soms moet ik door geldgebrek wel eens een nummer overslaan. Ge brek aan kopij is er echter nooit. Als mensen abonnee willen wor den vertel ik er ook altijd bij dat ze lid worden voor tien nummers, maar dat dit niet altijd correspon deert met één jaar, alhoewel dat natuurlijk wel het streven is." Voor meer informatie kan men contact opnemen met Artikel 19, Steffie Stokvis Uitgevenj Alandsbeek Postbus 158 3830 AD Leusden i egelbeurs mi iN - De Woudenbergse gel- en muntenbeurs 'Onder i' houdt maandag 26 maart in De Til aan de Hamers- -eg. De beurs, waar postze- munten geruild en gekocht worden, begint om 19.00 duurt tot 22.00 uur. podium EN - In café De Swartes- aan de Zwarteweg treedt dag 15 maart de altsaxofo- ip Lüdeke op. Ludeke ver- itionale bekendheid als mu- )ij een aantal gerenommeer- ftibo's. Ludeke wordt op de ebjkse jazz-avond in café De steegh begeleid door het ebe Haanstra. iptreden begint om 21.30 uur toegang is gratis. Hamershof LEUSDEN - In het kader van het tien-jarig bestaan van winkelcen trum De Hamershof heeft de win keliersvereniging de Nederlandse evenbeelden van Michael Jackson en Ruud Gullit uitgenodigd. Het winkelende publiek kan zaterdag 10 maart tussen 11.00 uur en 16.00 uur samen met deze 'personalities' op de foto. De Nederlandse Mi chael Jackson zal zaterdag rond 11.30 uur tevens een swingend op treden verzorgen. In het winkelcentrum kunnen zaterdag van 12.00 uur tot 15.00 uur Leusdense kinderen als straatmuzi kant optreden. EN - De Leusdense afdeling Parij van de Arbeid houdt ig 10 maart een verkiezings- 'omst m De Korf. Marjanne orzitter van de Partij van de zal de bijeenkomst met inwezigheid opluisteren. De lie omlijsting is in handen t socialistische koor 'Stem >lks' en de groep A shot of Blues. De bijeenkomst be- n 19.30 uur. De toegang is tie !Cte EN - Het Nationaal Reuma- oudt in de week van 12 tot 18 de jaarlijkse nationale col- in Leusden zullen col- langs de deuren komen, tetselijke organisatiecomité verband nog op zoek naar 9ers, die de collecte willen - Belangstellenden kunnen opnemen met Wil Schreu- efoon: 942913) of Inge Tim- te (telefoon: 945624). 'Rusland' LEUSDEN - De Nederlandse Christen Vrouwen Bond, afdeling Leusden-Centrum (NCVB) houdt maandag 12 maart een bijeenkomst over 'Rusland'. De heer Kruyswijk uit Leusden zal tijdens de bijeen komst een inleiding houden, waar in hij verhaalt over zijn ervaringen in de Sovjet-Unie. De avond begint om 19.45 uur in het Gereformeerd Dienstenscentrum aan de Burge meester de Beaufortweg 18. Be langstellenden zijn welkom. Voor meer informatie kunnen gemteresseerden bellen met: 948092 of 945372. Antiek LEUSDEN - De Leusdense afdeling van de Katholieke Plattelandsvrou wen Organisatie (KPO) houdt dins dag 13 maart een bijeenkomst over 'antiek'. Antiquair Oderkerk van antiekhandel Van der Linden uit Amersfoort zal iets over het onder werp komen vertellen. Na de pauze is er gelegenheid om klein antiek, zoals sieraden en klein zilver, te laten taxeren. Belangstellenden zijn welkom. De avond begint om 20.00 uur en wordt gehouden in De Kom aan de Hamersveldseweg. Voor meer in formatie kunnen belangstellenden bellen met L. Glaudemans, tele foon: 941803. Dansavond LEUSDEN - In café-restaurant De Mof wordt aanstaande zaterdag een dans/contactavond voor al leenstaanden gehouden. De muzi kale omlijsting van de avond is in handen van de Marimba-combo. De avond begint om 20.00 uur. LEUSDEN - Voor de twaalfde keer worden er in leusden school- schaak-kampioenschappen gehouden. Bijna van alle basis scholen doen weer leerlingen mee. In voorgaande jaren is gebleken dat kinderen die thuis wel eens een partijtje spelen, bij deze schoolwedstrijden ontdekken dat ze nog zo slecht niet zijn. Of andersom; dat ze wel beter zijn dan hun broertje maar minder goed dat andere leeftijdgenootjes. De voorrondes vinden plaats m Kinderland. De voorrondes zijn vanmiddag begonnen en duren vijf weken. Iedere week komen er leeftijdgenootjes uit een andere groep aan de beurt. Op zeven maart strijden de leerlingen uit groep 8 tegen elkaar, op 14 maart, de jongens en (zoals altijd veel te weinig) meisjes uit groep zeven, 21 maart komen de spelers uit de zes de groep aan de beurt, 28 maart de vijfde groepers en op 4 april de allerjongste die kunnen schaken, uit groep drie en vier. Iedere woensdagmiddag wordt er van twee tot vijf uur gespeeld. Wie niets van schaken snapt zal niet meedoen, maar kan wel gaan kijken. Aanmoedigen zoals bij voetbalwedstrijden gebruikelijk is, mag niet. Schaken is een denksport en om na te kunnen denken moet je stil zijn. Maar wanneer de 'crack', de hele goede schakers dus, van jouw school weten dat je langs de kant staat mee te denken, helpt dit vast. De tien besten uit iedere voor ronde komen in de finale. Deze finale wordt op woensdag 11 april gespeeld. Deze finale vindt plaats in 'het eigen huis' van de schaak vereniging die deze kampioen schappen organiseert. Dat eigen huis is te vinden in de expositie ruimte in de kelder van het ge meentehuis. Voor die gelegen heid is de speel-o-theek, die daar ook te vinden is, op die middag gesloten. Deze rubriek staat open voor schriftehjke reacties (kort, bondig en actueel) op artikelen in de Leus der Krant. De redactie behoudt zich het recht voor brieven in te korten of zonder opgaaf van rede nen te weigeren. Anonieme brie ven zullen ongelezen in de prulle- mand verdwijnen. Brieven dienen gestuurd te worden naar Redactie Leusder Krant, t.a.v. Cemt Jeuring, Asschatterweg 19, 3831 JT Leus den. LEUSDEN - Bij een winkelier in De Hamershof is in de nacht van woensdag op donderdag de com plete voorraad cd's weggenomen. De inbrekers vernielden een ruit aan de voorkant van de winkel om binnen te komen. De buit bedroeg ƒ35.000,-. Onbekenden hebben maandag avond ingebroken in een winkel LEUSDEN - Het bestuur van Leusden '85 werd vonge week door de leden afgezet. Deze stap werd genomen, nadat al weken lang de partij beheerst werd door een onoplosbaar conflict. Het bestuur wilde af van raadslid Joop Kool, omdat deze niet zou passen in de con structieve koers, die de partij volgens het bestuur de komen de jaren zou moeten gaan va ren. De fractie en de overige kandidaten voor de gemeente- raasverkiezingen bleven ach ter Kool staan. Zij wisten de leden m een speciale vergade ring zover te krijgen dat deze de vier bestuursleden naar huis stuurden. Er bleef nog wel een probleem. Het bestuur had een eigen lijst ingediend voor de verkiezingen. De Raad van State besliste dat deze lijst de naam Leusden '85 mag dragen. De 'tegenpartij' die ook een lijst indiende, zou de vekiezin- gen met een nummer en zon der een naam m moeten gaan. Begin deze week maakte de fractieleden daarom bekend dat zij in het vervolg als Leus den '90 door het leven willen gaan. voor babykleding in De Hamers hof. De inbrekers kwamen binnen door een deur aan de achterzijde van de winkel te forceren. De in braak werd rond 22.00 uur ontdekt. Er wordt babykleding vermist. De schade bedraagt rond de driedui zend gulden. Onbekenden deden dit week einde een poging in te breken bij een radio- en t.v.-zaak in De Ha mershof. Een voorruit sneuvelde, toen er met kracht een kei door heen werd gegooid. Verder kwa men de inbrekers kennelijk niet; er wordt niets vermist. STOUTENBURG - Onbekenden hebben in de nacht van maandag op dinsdag een op de Hessenweg geparkeerde auto meegenomen De auto was eigendom van een Amersfoorter. LEUSDEN - Een drietal onbe kenden ontvreemdde bij een drogisterij acht flessen shampoo. De mannen wer den gezien, terwijl ze in een auto stapten met hun buit. LEUSDEN - Op verschillende plaat sen in Leusden is woensdag mel ding gemaakt van een exhibitionist. Op de Burgemeester Van der Post- laan zijn verschillende vrouwen lastig gevallen door een man, die z'n geslachtsdeel toonde, 's Avonds rond 23.30 uur kreeg de politie een melding van een bewoner van een huis aan de Ereprijshof. Voor het huis stond iemand, die op gelijk soortige wijze de aandacht vroeg. Het is niet bekend of het om dezelf de man gaat. Lijsttrekker: Hans Pekelharing Naar aanleiding van de cama- valsberichtgeving van vorige week schreef de heer Gelijsteen, bestuurslid van carnavalsvereni ging d' Ouwe Klomp, een brief aan de redactie. In korte zinnen maakt hij duidelijk het niet met de strekking van het artikel eens te zijn. Na vele jaren heeft Leusden einde lijk met Carnaval een ware optocht gekregen, een optocht die goed in de smaak viel bij het Leusder pu bliek. Dat de Leusder Krant zichzelf niet onder het Leusder publiek kan scharen bleek duidelijk uit de ver melding van de optocht op de voor pagina van afgelopen woensdag. Het als kritisch bedoeld zijnde stukje zal vol met onwaarheden, maar als de Leusder Krant denkt te kunnen publiceren zonder van te voren de feiten op waarheid te toet sen moet zij vooral zo doorgaan. Indien de boven het artikel staande foto afkomstig was geweest van de optocht van Leusden, was het ver haal compleet geweest, maar com plete verhalen zijn waarschijnlijk met interessant voor deze krant. Leusder Krant instrueer m vervolg de eigen verslaggevers dat zij moeten schrijven met de Leusden se bril op. Het gaat hier om de Leusder Krant en niet om de Ach terveld Krant. Mario Gelijsteen Naschrift redactie: Een sfeerver- slag heeft als kenmerk dat de schrijver datgene opschrijft wat haar of hem opvalt, uiteraard beke ken door een subjectieve bril. En dat dan ook de minder plezierige zaken behcht worden, ja dat is recht doen aan de waarheid. Trou wens, door meer dan een hele pa gina te wijden aan het feest getuigt onzes inziens juist van volledig heid. (discussie gesloten) LEUSDEN - Een vrouwelijke inwo ner van Stoutenburg werd donder dagmiddag op de Burgemeester Van der Postlaan dermate m beslag Agrariërs LEUSDEN/ACHTERVELD De plaatselijke afdelingen van de boe renstandsorganisaties (ABTB, CBTB en ULG) houden donderdag 15 maart een bijeenkomst, waarop lokale politici hun licht kunnen la ten schijnen over problemen in de agrarische sector. Daarnaast is er gelegenheid de politici vragen te stellen en eventueel met hen m dis cussie te treden. Belangstellenden zijn welkom. De avond wordt gehouden in jongerencentrum De Til aan de Ha mersveldseweg en begint om 20.00 Dia-avond LEUSDEN - Tijdens de jaarlijkse algemene ledenvergadering van de afdeling Leusden van de Aarts diocesane Boeren- en Tuinders Bond (ABTB), die op donderdag 8 maart wordt gehouden, zal een le zing worden gegeven over het werk van Nederlandse boeren in Brazilië Het thema zal worden in geleid door directeur Tijink van de coöperatie 'Eemstroom'. De lezing zal worden opgeluisterd met dia's en handelt over de ervaringen van Nederlandse agrariërs, die des tijds in groten getale naar Brazilië emigreerden. De jaarvergadering begmt om 20.00 uur en zal worden gehouden in jongerencentrum De Til aan de Hamersveldseweg. genomen door activiteiten van de politie, die daar de gevolgen van een aanrijding afhandelde, dat ze niet meer op het verkeer lette. De vrouw reed met haar auto een ver keersheuvel op en ramde daar een verkeersbord. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken geen persoonlijke ongelukken voor. Klimaats verandering Directeur Ladage bij de 1,5 miljoenste Volkswagen. LEUSDEN - Commercieel directeur L.A. Ladage van Pon's Automobiel handel reed vorige week de 1.500.000 ste Volkswagen van de trein op het terrein van het bednjf in Leusden-Zuid. In 1947 voerde Ben Pon, de oprichter van het be drijf, de eerste kever in. Dat was het enige model dat het bednjf in toen Nederland verkocht. De im porteur leverde in dat jaar aan 40 dealers. Dat aantal stijgt tot 70 in 1950 en op dit moment zijn er 180 verkoop- en 300 servicepunten. Het aantal geïmporteerde Volks wagens groeide van 10.000 in 1950 via een half miljoen in 1968 naar de 1,5 miljoen die vorige week in Leusden werd afgeleverd. Op zaterdag 10 maart organiseert de PvdA-Leusden een feestelijke verkiezingsbijeenkomst in De Korf. Tijdens deze bijeenkomst zal Marjanne Sint, de landelijk voorzitter van de PvdA het woord voeren. Er zijn optredens van de cabaretgroep „Vallen en Opstaan, „de Stem des Volks" en de band „A shot of R&B". Zaterdag 10 maart, zaal open om 19.00 uur. De Korf, Smidse 1, Leusden De toegang is gratis. U bent van harte welkom. ACHTERVELD - De Achterveldse afdeling van de Aartsdiocesane Boeren en Tuindersbond (ABTB) houdt maandag 12 maart een lezing over veranderingen in de atmo- sfeeren de gevolgen daarvan voor de landbouw. Een medewerker van het KNMI, H. Kelder, zal een inleiding houden over zaken als gaten in de ozonlaag en het broei kaseffect en de mogelijke gevol gen daarvan voor de landbouw m de toekomst. De inleiding is onder deel van de jaarvergadering van de ABTB. De vergadering wordt gehouden in Ons Gebouw aan de Hessenweg en begmt om 20.00 uur. Culdoto ACHTERVELD - De Achterveldse toneelvereniging 'Culdoto' brengt vrijdag 9 en zondag 11 maart het avondvullende stuk 'Een doos vol kruimels' van Neil Simon op de planken. De regie is in handen van Wout Bakkenes. De voorstellingen worden gegeven in Ons Gebouw, Hessenweg 214. De voorstellingen beginnen om 20.15 uur, de zaal is vanaf 19.30 urn- open.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 5