„Hoesten, proesten en last van de ogen" Vrijwilligers nodig voor specifieke ouderhulp I Reactie bestuur zwembad Octopus Gewonde bij aanrijdingen Stichting Terminale Zorg begint met activiteiten UW AANKONDIGINGEN IN DE SNELSTE KRANT VAN LEUSDEN? LEUSDER KABELKRANT Maatschappelijke Dienstverlening Eemland gestart met thuishulpcentrale LEUSDEN - Een niet goed slui tend drukventiel, waardoor er te veel chloor in het water kwam, heeft afgelopen donderdag voor nogal wat commotie gezorgd. Be zoekers van het zwembad wer den onwel en verlieten Octopus voortijdig. De bedrijfsleiding heeft inmiddels per brief laten weten dat de situatie niet bedrei gend is geweest en dat de ge zondheid van de bezoekers geen gevaar heeft gelopen. Ook zou- Na het vullen van de chloor- opslagtank is er door de auto- E matische c hl oordosering van het rekreatiebad meer chloor E gedoseerd dan gebruikelijk. Een niet geheel afsluitend E drukhoudventiel was daar de E oorzaak van. Bij de eerste sig- nalen van overlast (hoesten, E prikkeling) is onmiddellijk de kwaliteit van het water vastge- E steld, waaruit bleek dat er van E een gevaarlijke situatie abso- luut geen sprake kon zijn. De E onmiddellijk hierna genomen maatregelen hebben ertoe geleid dat de waterkwaliteit E binnen 2 uur weer zijn normale waarde bereikte. E Dat door het tijdelijk ver- E hoogde chloorgehalte ver- E schillende mensen hinder E hebben ondervonden betreu- ren wij ten zeerste en wij zullen ons uiterste best doen om her- E haling, van uiteraard elke tech- LEUSDEN - De Stichting Hulp dienst Terminale Zorg Leusden- Achterveld is de aanvangsfase ge passeerd en thans volledig funktio- neel. De Stichting heeft tot doel hulp te geven aan mensen die in de laatste fase van hun leven thuis wil len sterven. De hulp beperkt zich niet enkel tot deze groep, maar strekt zich ook uit tot degenen die direkt bij hen betrokken zijn. Het gaat de Stichting er om een aanvulling te geven op reeds bestaande vormen van dienstverlening. den meteen adequate maatrege len genomen zijn. De gang van zaken in het zwem bad was voor één van de ouders, de heer Gelijsteen, aanleiding de bedrijfsleiding per brief om ophel dering te vragen. „Op donderdag 1 maart is mijn zoon met zijn vriend jes naar het zwembad geweest. Tot mijn grote verbazing was hij na een half uur terug. Hij had niet kunnen zwemmen, omdat hij constant moest hoesten, proesten en last had van zijn ogen", schrijft Gelij- nische storing, te voorkomen. Zowel het Waterleidingbedrijf Midden Nederland als de GGD Eemland hebben wij, uit voor zorg, over deze kwestie ge consulteerd. Ook hebben wij de Gemeente geïnformeerd om mogelijke vragen via dat kanaal te kunnen laten beant woorden. Terugkomend op Uw brief zal het U dus geruststellen dat er geen vergissing is gemaakt bij het mengen van gassen (het zwembad maakt geen gebruik van gassen voor de zuivering) en dat er terstond aktie is on dernomen na de eerste signa len van chloorlucht. Het toe zichthoudend personeel kon inderdaad niets anders doen dan goed voor de klanten te zorgen en af te wachten of de meer deskundigen het pro bleem snel konden verhelpen, Uitsluitend aanvullende hulp verlening welke geheel door vrij willigers wordt gegeven. Hierbij moet worden gedacht aan waken, maar ook overdag eens langsko men, even praten en dergelijke. In feite dient de hulpverlening die de Stichting beoogt gezien te worden als de vroeger bestaande en gangbare burenhulp. Voor hulp verlening komen alle mensen in aanmerking die daar om vragen. Geen onderscheid wordt gemaakt. De hulp wordt geboden door vrijwilligers, mensen die van harte steen in zijn bnef aan Octopus, die is ondertekend door zeventien be zoekers, die het zwembad noodge dwongen hebben verlaten. Zijn verhaal wordt bevestigd door Joke van Beek, die op de be wuste ochtend m het zwembad aanwezig was. Van Beek: „Ik was daar met mijn zoontje en een paar van zijn vriendjes. Mijn zoon kreeg in het recreatiebad een zware hoestaanval, terwijl hij geen astma of zo heeft. Hij kreeg het zo be nauwd, dat ik hem uit het bad het hetgeen gelukkig het geval is geweest. Dat U is medegedeeld dat ik alleen schriftelijk te bereiken ben lijkt mij een verkeerde conclusie. Het verzoek Uw klacht schriftelijk in te dienen werd gedaan omdat ik 's mid dags afwezig was. De juffrouw die Uw tele foontje heeft aangenomen was van de middagploeg en der halve niet geheel op de hoogte van de situatie. Bestuur Stichting Octopus. Beknopt overzicht gebeurtenis donderdagochtend 01 -03- 1990. - 9.30 uur: ca. 1250 ltr chloor in tank gepompt. - 10.30 uur reaktie van per soneel dat kinderen hoesten dit werk willen doen. De Stichting verleent de hulp gratis, zodat de financiën geen drempel behoeven te vormen. Aanvraag kan worden gedaan door de persoon die gaat sterven zelf, familieleden, huisarts, wijkver pleegkundige, buur of vriend. De aanvraag dient te worden ge daan bij de coordinator, mevrouw Nan Nabuurs, telefoonnummer: 03425-1242, ook te bereiken via de dokterscentrale. De Stichting maakt niet alleen bekend dat aanvragen kunnen worden ingediend, maar verzoekt ook degenen die belangstelling hebben voor dit werk, contact op te nemen met de coördinator. Vrij willigers zijn van harte welkom. gehaald en met hem ben gaan wan delen. Het werd echter niet beter en toen mijn jongste land moest overgeven, ben ik weggegaan. We hadden het trouwens allemaal be nauwd, we hadden last van de ogen en het zweet brak ons uit. Op dat moment waren we nog geen uur binnen." Volgens Gelijsteen heeft het personeel zelf ook last gehad van het hoge chloorgehalte: „Eén van de vrouwelijke badmeesters vertelde dat ze flauw is gevallen." Volgens de bedrijfsleiding van en zij zelf ook prikkeling voel de bij het rekreatiebad. F. v.d. K. gelijk chloorgehalte geme ten. was 4 (tol 3 is toegestaan). - Onmiddellijk chloor toevoer afgesloten. - Luchtcirculatie 100% bui tenlucht gezet. - Alle lucht inblazende toe stellen afgezet. - 100% suppletie recreatie- bad en kouddompelbad aan gezet. - Personeel heeft mensen geadviseerd naar de restoret- te te gaan of buiten een frisse neus te halen. - Alle bezoekers v.h. wed- strijdbad hadden nergens last van. - 11.30 uur: „Vrij chloor" 3. - 13.00 uur: „Vrij chloor" sta biel 0.9. - Per koerier een meuwe do- seerpomp en drukhoudventiel VALSHEID IN GESCHRIFTEN LEUSDEN - Een 46-jarige inwo ner uit Leusden is dinsdag door de Amsterdamse rechtbank schuldig verklaard aan valsheid in geschrif te, maar ontslagen van rechtsver volging. Tegen de man was zes maanden voorwaardelijke gevan genisstraf geëist. De man werkte als commercieel medewerker bij het in Zeist geves tigde bedrijf Lionel Financial Servi ces b.v. De firma belegde geld voor derden. Na een door de FIOD verricht onderzoek bleek dat een deel van de klanten hun geld aan het bednjf overmaakte onder een valse naam of vals adres. Dit ge beurde ondermeer om belasting te ontduiken. De man uit Leusden zou Octopus, die Gelijsteen een brief terugschreef, is er van een gevaar lijke situatie echter geen sprake geweest. De oorzaak van het onge mak zou een slecht sluitend over- drukventiel zijn geweest. Bij het vullen van een chlooropslagtank is daardoor een te hoge chloordose- ring in het water gekomen. „Bij de eerste signalen dat er iets niet goed ging is het water gecontroleerd. En toen bleek dat het chloorgehalte te hoog was, zijn er meteen maatre gelen genomen. Binnen twee uur laten bezorgen (Ecolotec LMI pomp). - 's Middags nog geïnstal leerd. Chloorgehalte is elke 2 uur gemeten doch stabiel ge bleven. Uit zorgvuldigheid zijn WMH, GGD en de Gem. Leus den over het voorval geïnfor meerd. F. v.d. K. zal persoon lijk alle teiefoontjes (3x) en brieven (3x) netjes afhande len. Er is geen sprake geweest van een gevaarlijke situatie, doch e.e.a. heeft wel veel overlast veroorzaakt bij enkele kinderen, waarvan er enkelen overigens wel tot 17.00 uur zijn blijven zwemmen. Hieruit kunt u o.a. opmaken, dat: - er zich een hinderlijke, maar op zich ongevaarlijke si tuatie heeft voorgedaan waar van de oorzaak is toegelicht. - enkele tientallen mensen daar last van hebben gehad (van de ca. 1800 bezoekers op die dag). - het personeel zich zowel di- was de situatie daarna weer nor maal", aldus Octopus in de bnef aan Gelijsteen. Octopus zegt verder in de brief de overlast te betreuren en de ui terste best te doen om herhaling te voorkomen. De gedupeerden krij gen van het zwembad een gratis entreebewijs aangeboden ter com pensatie van de overlast. In januari deed zich ook een inci dent voor in het zwembad. Een te hoge relatieve luchtvochtigheid was toen aanleiding voor de natio nale jeugd zwemselectie een trai ning in Leusden af te gelasten. Bij het ter perse gaan van dit nummer was bij Octopus nog nie mand beschikbaar voor commen taar. reet heeft beziggehouden met E het verhelpen van het euvel, als met het voorkomen van herhaling (vervanging van een pomp en ventiel). E - het personeel de betrokken E bezoekers zo goed mogelijk heeft begeleid en nadien - bij E telefonisch, persoonlijk of 1 schriftelijk contact - heeft geïnformeerd en/of geholpen, E de meesten naar volle tevre- denheid. - de afgesproken instanties E werden geïnformeerd. Voor zover bekend zijn daar slechts E enkele klachten binnengeko- E men, die door ons vervolgens zijn behandeld. E Jammer dat dit zich moest i voordoen - gelukkig is het be- E stuur van „Octopus" overigens E blij met de vele positieve reac- E ties van bezoekers en autori- teiten over ons Leusder Sport- E en recreatiebad. Ook over de wijze waarop dergelijke inci- denten worden behandeld. E D. A. van den Wall Bake voorzitter „Octopus". ACHTERVELD - Tegen een 23-jarige inwoner van Ach terveld eiste de procureur-ge neraal bij het Amsterdamse gerechtshof, mevr. mr. A. G. Korvinus maandag een ge vangenisstraf van zeven maanden. De verdachte ver scheen niet op de zitting. De president van het hof, mr. H. Hermans, las uit het reklasserings- rapport voor, dat de Achtervelder na een probleemloze jeugd tijdens een periode in de Ziektewet in aan raking was gekomen met de spreekwoordelijke „slechte vrien den". De verdachte belandde in een groepje waarin men zich be wees door stoer te doen en één manier om dat te uiten was door diefstallen te plegen. Alleen de le den van het groepje die een vaste vriendin hadden, deden aan de cri minaliteit niet mee, omdat zij door de meisjes daarvan werden weer houden. De dagvaarding vermeldde een autokraak in Soesterberg in juli 1987, een diefstal van een aanhang wagen in Barneveld een maand la ter, een diefstal uit een bestelbus in Bunschoten, en een inbraak in een sportartikelenwinkel in Amers- LEUSDEN/STOUTENBURG - Een 17-jarige fietser brak zaterdag haar sleutelbeen, toen ze op de kruising Noorderinslag/Burge meester Van de Postlaan werd aangereden door een 77-jarige automobilist uiit Amersfoort. De Leusdense kreeg geen voorrang. Ze moest in het ziekenhuis wor den opgenomen. Op de Hessenweg in Stouten- burg werd zaterdag een wachten de automobilist zo hard van achte ren aangereden, dat zijn auto twee keer over de kop sloeg. De man stond te wachten om linksaf te slaan en werd kennelijk niet opge merkt door een 25-jarige Veenen- daler. De Veenendaler bleek zwaar onder invloed te zijn. De man werd meegenomen naar het bu reau, maar weigerde daar de blaastest te ondergaan. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De auto's waren allebei total-loss. Op de Treekerweg, ter hoogte foort. Ook namen de Achterveld en zijn vrienden in de oudja, nacht van 1987 de geluidsinstalla uit een voetbalkantine in Hoog! derveen mee. „En dat is nog maar een bloen zing uit een groot aantal zak< vertelde mr. Korvinus, „want verdachte bekende tegenover politie meer feiten dan zelfs aan politie bekend waren. Inch* veertig fietsendiefstallen schat zelf dat hij ruim tachtig misdriji moet hebben gepleegd." De Achtervelder was in berc gekomen tegen het vonnis van Utrechtse rechtbank die hem mei 1988 tot zeven maanden i heeft veroordeeld. Tegen reklassering heeft hij gezegd,! hij hoopte dat hij van het hofe alternatieve straf zou krijgen. Da voor zag mr. Korvinus weinig a leiding. De in Utrecht opgeleg straf noemde hij „niet eens zoi treem hoog uitgevallen. Toen ik dossier las en nog niet wist wal in eerste instantie was opgele had ik de straf eerlijk gezegd i hoger ingeschat." Zij vroeg het het vonnis van de rechtbank tei vestigen. Uitspraak op 19 maart. van hotel Den Treek, kwamen in nacht van zaterdag op zondag c streeks 1.45 uur, twee auto's fn taal in botsing. Eén van de bestu ders, een Hagenaar, bleek oni invloed. De man kreeg een rijv- bod van zes uur. Beide auto's w den zwaar beschadigd. Een 36-jarige inwoonster Leusden is donderdagmiddag a streeks half drie zwaar gewond i raakt bij een aanrijding. De Vrc stak met haar fiets de Noorde: slag over, maar keek daarbij i goed uit. Op de oversteekpU werd de vrouw geschept door e vrachtauto, die op de Noorde: slag reed. De vrouw is onder m met een fractuur en verwonding aan het hoofd opgenomen in ziekenhuis. Blikschade en een auto total-k Dat was de balans van een aai ding, donderdagochtend op kruising Heiligenbergerweg/Gi ne Zoom. Een inwoner van Hui sloeg met zijn auto op de kruis linksaf de Groene Zoom op, m verleende daarbij geen voorn aan een tegenligger. Een bols was het gevolg. Eén van de au3 werd daarbij geheel vernield, deden zich geen persoonlijke i gevallen voor. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin bewust aan deze praktijk hebben meegewerkt. Zelf heeft hij altijd ontkend op de hoogte te zijn ge weest. Bel 03420-94292 en vraag naar Boudewina de Boer Uw bericht vanmorgen opgegeven, vanmiddag al te zien op de de beeldbuiskrant ▼an Lensden! iiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ AMERSFOORT - De thuishulp- centrale (THC) is op 1 november 1989 van start gegaan. De THC voorziet in een specifieke behoefte aan hulp bij dementerende oude ren en ouders van verstandelijk ge handicapte kinderen. Om wat voor hulp gaat het? „Het gaat vaak om heel simpele dingen." aldus Annet Stoffers, coör dinator véin het project. „Het me rendeel van de aanvragen die tot nu toe binnenkomen, gaat om op pas. Bijvoorbeeld: ouders van een verstandelijk gehandicapt kind willen dolgraag eens een keertje Het verhaal van meneer Van der Linden Mevrouw Van der Linden is al 4,5 jaar dement. Dat proces zet zich gestaag voort, en sinds enige tijd kan zij geen moment meer alleen gelaten worden. Haar echtge noot vertelt: „Ik wil opname in een instelling zolang mo gelijk uitstellen. In een instelling gaat ze alleen maar harder achteruit en wordt haar wereldje vreselijk klein. Bovendien is mijn vrouw pas drieënvijftig jaar. Ik werk nu voor vijftig procent en heb overdag, als ik weg ben, gezins verzorging thuis. Maar de moeilijke uren liggen na vier, vijf uur: dan is de hulp weg en ik ben nog niet thuis van mijn werk. Sinds januari komen er nu twee vrijwilligers, ieder een dag, van vier tot zes uur. Ik heb ze tevoren wel gezegd dat er met mijn vrouw weinig mogelijk is: kon ze een paar jaar geleden nog puzzelen, nu scharrelt ze alleen maar de hele dag door het huis. Haar bezighouden is een moeilijke en ondankbare taak. Een beetje met een bal gooien, een liedje zingen, dat zijn de weinige dingen waar aan mijn vrouw nog plezier kan beleven. Gelukkig kan een van de vrijwilligers ons spinet bespelen en daarvan kan ze nog wel genieten." „In het begin nam ze een heel afwerende houding aan tegenover de vrijwilligers. Later verandert die afweer in hechting. Ook dat is iets waarmee een vrijwilliger moet kunnen omgaan, en vooral: verwacht niet teveel. Ze kan bijvoorbeeld ook op een heel agressive manier mensen tegemoet treden en veel mensen vatten dat persoonlijk op. Maar dat is het niet, en je went eraan. Wel geloof ik dat je geen al te jonge vrijwilliger moet sturen naar een voor beeld als dat van ons, want zo iemand kan dat nog niet aan." De heer Van der Linden is zeer te spreken over „zijn" vrijwilligers. „We kunnen van ze opaan," zegt hij, „en mijn vrouw raakt steeds meer gehecht aan allebei. Ook voor mij begint dat nu een vast patroon te worden. Ik weet nu bijvoorbeeld al: o ja, vandaag is die geweest, dein staat het zoutvaatje daar." samen naar de bioscoop. Maar zo'n zorgenkind laten ze liever niet achter bij een reguliere oppas. Of een moeder, die de hele dag thuis zit met zo'n kind, wil er weieens een uurtje uitbreken. Naar de kapper, of even koffiedrinken bij een vrien din. Simpele dingen die voor zulke mensen bijna onmogelijk zijn ge worden." ,3ij dementerende ouderen ligt het net zo: de partner van zo ie mand is ook meestal aan huis ge kluisterd. Is de dementie al in een vrij ver stadium, dan kan je zo ie mand geen moment meer alleen laten. Het verhaal van de heer Van der Linden (zie kader) toont dat wel MOTIVATIE De thuishulpcentrale werkt uit sluitend met vrijwilligers. Er zijn nog veel vrijwilligers nodig. Oplei dingseisen worden met aan hen gesteld. „Noodzakelijk zijn een warm hart, en verantwoordelijk heidsgevoel," zegt Stoffers. „Want de mensen moeten wel op je kun nen rekenen. Spreek je af dat je elke donderdagmiddag ergens gaat oppassen, dan moet je er ook elke donderdag zijn." In een kennismakingsgesprek wil Stoffers erachter komen hoe gemotiveerd de vrijwilligers zijn. „Twee a drie uur per week is wel het minimum dat je beschikbaar moet zijn," zegt ze. „De bedoeling is ook dat de vrijwilligers een (of meerdere) vast adres hebben. Zo ontstaat een band en dat is heel belangrijk." De vrijwilligers krijgen een contract en zijn verzekerd via de MDE, en uiteraard worden alle onkosten vergoed. De THC blijft de vrijwilligers begeleiden, zowel in dividueel als met twee- a drie maandelijkse bijeenkomsten. Bovendien ligt het in de bedoe ling een cursus te organiseren waarin informatie wordt gegeven over specifieke begrippen, de „so ciale kaart" (andere beroepsgroe pen in deze sector) besproken wordt, en natuurlijk aandacht wordt besteed aan de omgang met dementerende ouderen respectie velijk verstandelijk gehandicapten. „De ga er vanuit dat de vrijwilligers kiezen voor de ene of de andere doelgroep," stelt Stoffers, „daarom houd ik de informatiebijeenkom sten en de cursus gescheiden. De cursus zal bestaan uit zes bijeen komsten van ongeveer twee uur. Later, als het project goed loopt, gaan we bijvoorbeeld thema-avon den organiseren." „Vrijwillgers die nu nog twijfe len, kunnen ook eerst de cursus gaan volgen en daarna beslissen of ze willen deelnemen aan dit pro ject." VEEL VRAAG Momenteel liggen er 22 vragen om thuishulp bij Annet Stoffers en er zijn al 18 vrijwilligers aan de slag gegaan. Gemiddeld duurt het vier weken voordat een verzoek om thuishulp ingewilligd kan worden. Niet elke vrijwilliger kan op elk adres ingezet worden. „Het is een kwestie van goed zoeken," aldus Stoffers. „Ik pro beer in te schatten of de vrijwilliger geschikt is voor dat speciale gezin. Afstand speelt natuurlijk ook een rol. Zo ben ik er al twee keer in geslaagd een vrijwilliger te vinden voor mensen die bij wijze van spre ken „om de hoek" wonen. Dat is natuurlijk ideaal, dan kun je ook makkelijk buiten de vaste afspra ken eens een beroep doen op je vrijwilliger." Degene die de hulp het hardste nodig heeft, krijgt die het eerste. „Veel mensen moeten over een drempel heen voordat ze die hulp durven vragen. Soms schamen ze zich voor de situatie. Wat dat be treft geloven we dat het feit dat de MDE de entree is, drempelverla gend werkt. Iedereen in de regio heeft wel eens van de MDE ge hoord. En heel veel mensen heb ben er weieens mee te maken ge had. Die stap is niet zo groot." EEN VRIJWILLIGER Trudy Verhoef is vrijwilligster bij de Thuishulpcentrale. Ze vertelt dat ze sinds twee jaar in de WAO zit; ze heeft altijd gewerkt met verstande lijk gehandicapten en probeert er nu weer een beetje in te komen. Aanvankelijk werkte ze via de op- pascentrale, maar sinds die is op geheven is ze hier terecht geko men. Haar vrijwilligerswerk be staat uit oppas en opvang bij gezin nen met gehandicapte kinderen. Zo rijdt ze enkele keren per week een paar peuters naar een speciale peuterspeelzaal in Utrecht. „Voorheen deden de moeders dat zelf," vertelt ze, „maar die wa ren dan bijna de hele ochtend kwijt en met heen en weer rijden. Waar door ze die paar vrije uurtjes nog niet konden benutten voor zichzelf. En dat hebben deze ouders zo ont zettend hard nodig. Eventjes eruit, éven „de accu opladen". Met deze mensen heb ik ook de afspraak gemaakt, dat ze me kunnen bellen als ze incidenteel oppas willen." Trudy pas ook op bij andere ge zinnen en één vaste avond in de week komt ze bij een gezin met twee jongentjes, waarvan er éen verstandelijk gehandicapt is en een licht autistisch. „De ouders gaan dan bridgen," vertelt ze, „maar ze durven die jochies niet aan een „gewone" oppas toe te vertrouwen. Ik kom er al vroeg en breng de kinderen naar bed zodat ze aan me gewend raken. De oud ste zegt nu al steevast als ik binnen kom: „dag woensdag"!" Trudy Verhoeff erkent dat het werk met gemakkelijk is. Het v« enorm veel geduld en aanpass vermogen. Waarom doet iem zulk moeilijk werk voor niets? „Al krijg je er niet voor beta dit werk dóe je niet voor niets," s ze heel nadrukkelijk. „Je doe' goed en dankbaar werk mee hebt een doel, een reden on morgens uit je bed te komen wordt op je gerekend." De totstandkoming Het huidige sociale be leid van de rijksoverheid is erop gericht, mensen met een handicap of an derzins zoveel en zolang mogelijk thuis te laten wo nen. Opname in een in stelling kan vaak verme den of in ieder geval uit gesteld worden. Dat betekent wel, dat er meer thuishulp moet zijn. Het Regionaal Overleg Zwakzinnigenzorg (ROZ) heeft geld beschikbaar gekregen hiervoor. Hans De Dreu is maatschappe lijk werker bij de Sociaal Pedagogische Dienst. Daarnaast is hij voorzitter van de Werkcommissie Dienstverlening binnen het ROZ. Die commissie hield zich bezig met de voorbereiding van een be tere organisatie van de thuishulp voor verstan delijk gehandicpaten. Uit breiding van de voorzie ningen was nodig en daar om is de gezinsverzorging ingeschakeld. Ouders van verstandelijk gehandi capten kunnen nu voor een bepaald aantal uren per week een beroep doen op de gezinsverzorging. Enerzijds kan een ge zinsverzorgster een aan tal huishoudelijke taken overnemen zodat de ou ders zich meer met het kind kunnen bezighou den. Een andere mogelijk heid is, dat de gezinsver zorgster zich met het ge handicapte kind bezig houdt zodat de ouden eens iets kunnen doen, of de andere kinderen in het gezin meer aandacht ge ven. Hoe de taken worden verdeeld, wordt aan de betrokkenen zelf overge laten. Kenmerkend ver schil met reguliere ge- zinsverzoring is, aldus De Dreu, dat het hier gaat om langdurige hulp. Een indi catiecommissie van de ROZ (die deze gezinszorg financiert) bepaalt welke gezinnen ervoor in aan merking komen. Toch loste de inscha keling van de gezinszorg niet alle problemen op. Er blijven altijd situaties over waarbij hulp nodig is, maar niet beschikbaar. Voor dat „gat" is de Thuis hulpcentrale opgericht. Omdat bovendien tegelij kertijd Humanitas bezig was een soortlijke hulpor ganisatie op de zetten voor dementerende oude ren, besloot men de activi teiten te bundelen. Onder zoek wees namelijk uit dat de behoefte aan hulp bij beide „doelgroepen" veel overeenkomsten vertoon de. De thuishulpcentrale is een experiment, dat tot het eind van dit jaar gaat duren. Slaagt het experi ment, dan zal het daarna worden voortgezet.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 8