k denk dat ik ver kan komen' Sponsors voor SVA Arbiter staakt KDS - Achterveld SVA voelt zich ernstig gedupeerd VOETBAL oglander opgenomen in nationale karateselectie ickboksen ick oefent gen Oranje pen toernooi RevancheJaap Vallentgoed Spring- wedstrijd Jong-Oranje bij Roda'46 Kaarttoernooi ACHTERVELD - De wedstrijd KDS-SVA is afgelopen zondag door scheidsrechter Weyers gestaakt. Hij deed dit wegens "overlast van het publiek en commentaar van de spelers". Op het moment dat hij deze beslissing nam, waren er nog slechts acht minuten te spelen. Achterveld zal nu nog een kwartier uit moeten spelen, doordat de blessuretijd ook nog zeven minuten bedroeg. De beslissing werd met verbijstering vernomen, te meer omdat Weyers de wedstrijd gedurende de eerste helft prima onder controle had. Ruitenbeek. Ook een kopbal van Erik Hak kon ternauwernood door de keeper gepakt worden. Na een half uur werd het harde werken van Achterveld beloond. Peter van Middelaar gaf de bal aan Henk Voorburg, die een uitste kende voorzet aan Harry van Da len gaf. Deze kopte de bal perfect in: 0-1. Ondanks de voorsprong bleef het even een gevaarlijke wedstrijd voor SVA. De uitvallen van KDS waren snel en gevaarlijk en de achterhoede van Achterveld moest dan ook alles uit de kast ha len om de nul te houden. Een één twee van Henk Voorburg en Peter van Ruitenbeek haalde enigszins PROTEST? De openingswedstrijd werd gespeeld tussen een streek- elftal met spelers van Roda, Achterveld, Hoogland en Hooglanderveen en AP WC uit Amersfoort, dat toen in de der de klasse KNVB speelde. Mis schien kunnen de voetbalver enigingen opnieuw zo'n team samenstellen, als protest tegen de uitbreidingsplannen die de provincie in petto heeft voor al deze dorpen. OPKOMENDE MOL Voor de keeper van Roda 3 vond tijdens de wedstrijd te gen EFC één van de meest ongeloofwaardige gebeurte nis uit zijn reeds lang bestaan de carrière plaats: „Een op een terugspeelbal lijkende actie van de tegen stander, (die recht op onder getekende afkwam), beter be kend als een rollertje, werd onder grote hilariteit van ie dereen en tot ontsteltenis van mij, door een plotseling opko mende 'mol' van richting ver andert en in het doel gekopt." Leo 'Mol' kan fantastisch vertellen. DOELSTELLING Onder het motto 'Met de Roda-zaterdag op weg naar de KNVB', gaat het seizoen '89-'90 van start. Een doelstelling die er geen doekjes omwindt. Inderdaad een duidelijke doelstelling, die aan het begin van het seizoen in het jubi leumboekje, ter ere van het 25-jarig bestaan, werd neerge schreven. De doelstelling kan gewoon voor het komend sei zoen worden gehandhaafd. „De basis om Recht Op dat specifieke Doel Af te gaan is aanwezig. Kortom, doorgaan op de ingeslagen weg, niets meer en niets minder." Het tweede van Roda staat bovenaan en het vierde en het vijfde hebben kampioensaspi raties. De andere elftallen lo pen aardig mee te ballen. Het negende elftal staat in de stei gers en zal de zaterdag-afde ling komend seizoen komen versterken. Alleen blijft het vlaggeschip van de vereniging achter en om dat schip draait het toch allemaal. „Het is nu nog slechts een kwestie van afronden. De za- terdagcornmissie wacht in spanning af, of er 'afmakers' zijn." Zouden ze nóg een jaartje kunnen wachten? WOENSDAG 14 MAART 1990 INEVELD - Dat geld en top- nauw met elkaar zijn ver werd de afgelopen we- veer eens bewezen. Erik dreigde als gevolg van een 6je financiële basis ander iet kind van de rekening te n. De 25-jarige karateka Shotokan Karate Vereni- bak is geselecteerd voor tionale team, dat 17 en 18 mee gaat dingen naar de [titel shotokan karate. De ie van Erik Mark hing tijd aan een zijde draadje, iu lijkt niets meer een op- in het Engelse Sunderland reg te staan. werd de Hooglandse ka- ook al uitverkoren om in id op de mat te verschijnen, de Europese kampioen- Erik Mark bleef echter jmdat de reis- en verblijf- Jen niet door 'Bobak' konden opgehoest. Dit probleem :h ook dit jaar weer voor te het is nu vrijwel zeker Mark in het Verenigd Ko op jacht kan gaan naar staal in de klasse alle catego- jen jaar geleden ben ik met begonnen," zegt Erik Mark. ide bij een kleine sport- Amersfoort en het was ibbyisme." De sportschool Jeistad sloot echter na drie poorten en dat betekende dat er een einde kwam aan de ite-penode van Erik Mark. Een talent in de dop leek verloren te gaan. „Nadat de sportschool dicht ging heb ik twee maanden niets meer gedaan. Vervolgens kreeg ik toch weer de kriebels, omdat ik in de drie jaar dat ik met karate bezig was toch had laten blijken over enige aanleg te beschikken. Ik ben toen in Arnhem gaan trainen bij de sportschool van Kees van de Heu vel." Lang bleef Erik Mark met in Arn hem. Een toevallige ontmoeting bracht de talentvolle karateka on der de vleugels van Bob Gortmans, de gerespecteerde shotokan in structeur van Bobak". Erik Mark over de toevallige ontmoeting met de Barneveldse karate expert. „Ik was met vakantie in Spanje en daar ontmoette ik Bob Gortmans. Van het één kwam het ander en ten slotte ben ik overgestapt naar 'Bo bak'." Shotokan wordt in karate krin gen beschouwd als de vriendelijke tak van de sport. Waarom koos Erik Mark voor dit onderdeel? „De heb altijd shotokan beoefend. Deze zogenaamde Tijger-stijl' ligt mij het beste. De technieken en basisvor men zijn anders dan bij het 'norma le' karate. Shotokan is dan nog on der te verdelen in drie takken, te weten; Non- semi- en fullcontact. Ik kom uit op het onderdeel semicon- tact, dat wil zeggen dat je de tegen stander gecontroleerd mag raken op alle plaatsen op het lichaam van af de heupen." USDEN - Ju Sei Do, het be- «gingsinstituut voor bewe- isgonderwijs aan de Burge- ^er de Beaufortweg, start ig met kickboksen. De iningen, onder leiding van gar Kruyning, worden ge ren op vrijdagavond tussen uur en 21.00 uur. Speciaal or vrouwen start vrijdag een rsus 'Zelfverdediging' op de jdagochtend (van 10.00 uur 11.00 uur). De cursus be at 12 lessen en duurt drie tanden. Voor het traditionele aero- kunnen belangstellenden ook overdag terecht en wel maandag, woensdag en tderdag van 9.00 uur tot ,00 uur en op dinsdag en iderdagmiddag van 13.30 tot 14.30 uur. De lessen onder leiding van Anje ige. 'oor aanmeldingen en meer «matie kunnen geinteres- srden bellen met: 947440. ERSFOORT - In het kader het honderdjarig bestaan de vereniging, heeft de ersfoortse voetbalvereni- g AFC Quick 1890 een oe- wedstnjd georganiseerd en het Nederlands elftal, nje komt 23 mei naar het rtpark Dorrestein, om te- Quick te oefenen. Deze istnjd is de laatste in een ks van oefenduels, die het lerlands elftal tegen ama- verenigingen speelt ter rbereiding op het W.K. in n verband met de finale in Europa-cup 1 toernooi, dat elfde avond wordt ge- eld, is het aanvangstijdstip de wedstrijd vastgesteld 17.30 uur. Op het terrein van ck zal een groot televisie- erm worden opgesteld, zo- belangstellenden de Euro- up&nale op Dorrestein nen volgen. 3f b het kader van het jubi- n van de haast "Koninklijke' ck, speelt de Amersfoortse VB-tweede klasser ook een strijd tegen Vitesse uit Item, dat onlangs werd uit kepen tot het elftal van het Vitesse heeft oud-Quick- er John van de Brom in de sderen. SDEN - De Leusdense huntonvereniging BCL dl zaterdag 17 en zondag naait het landelijke open P-toernooi. Aan het toer- nemen landelijke spelers le B, C en D-klassen deel. Eütales worden gehouden andag. Het gehele week- Is is De Korf gratis toegan- k voor het publiek. LEUSDEN - Na een teleurstel lende vijfde plaats bij het Ne derlands kampioenschap cross voor veteranen in Gou da, vorige week, heeft de Leusdense hardloper Jaap Vallentgoed de opgaande lijn weer te pakken. Nadat Val lentgoed in Gouda niet verder was gekomen dan een twaalf de plaats, scoorde de Leusde- naar dit weekeinde in een in ternationale cross over 15 kilo meter in Alphen aan de Rijn een achtste plaats. Daarbij liet Vallentgoed tal van atleten, die in Gouda voor hem eindigden, achter zich. De vliegende onderwijzer uit Leusden had voor de 15 kilo meter 51 minuten en veertien seconden nodig, een kleine minuut meer dan de winnaar. LEUSDEN - Maartje van Meel en Nikkie Korsten zijn winnaar geworden van onderlinge springwedstrijden, die afgelo penzondag bij ponyvereniging Nieuw Hagenauwe werden gehouden. Van Meel bleek het beste over hindernissen tot 70 centimeter te komen in de B1- categorie. Tweede werd Nadi- ne Preut. Nikkie Korsten was de beste over hindernissen tot 50 centi meter hoogte (B-categorie). Marieke Rijkse werd tweede, Evelien Koster derde. LEUSDEN - Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de zaterdagafdeling van Roda'46 vindt dinsdag 3 april een wed strijd plaats tussen de A-junio ren van de Leusdense voetbal club en een selectie van Jong Oranje onder de zestien jaar. De wedstrijd, die gespeeld wordt op het hoofdveld van Roda op het Burgemeester Bui- rungpark, zal geleid worden door een door de KNVB aan gesteld arbitraal trio. De toe gang tot het evenement is gra tis. Het Oranje-elftal van bonds coach Bert van Lingen is met vier punten uit dne duels in groep 9 nog in de race voor een plaatsje in de eindronde van het Europees Kampioen schap, dat in mei in de DDR wordt gehouden. Daar zullen zestien ploegen strijden voor de hoogste eer. De Oranje-selectie is me rendeels samengesteld uit jeugdspelers van PSV en Ajax. VLEUGELS Onder de vleugels van Bob Gort mans ontwikkelde Erik Mark zich tot een karateka van niveau. In 1987 behaalde de Hooglander een der de plaats tijdens een nationaal toer nooi in Roosendaal, een tweede plek in Geleen om de KBN-cup en werd zelfs winnaar van het BSN- toernooi in Wijchen. In 1988 werd het 'Bobak'-lid geselecteerd voor het nationale team dat in Sunder land aan de Europese titelstrijd mee deed. Op grond waarvan werd Erik Mark in de oranje-equi pe opgenomen? „In Geleen kwam ik tijdens wedstrijden om de shoto- kan-cup sterk voor de dag. Dat was een sterk bezet toernooi met leden van het nationale team en daar werd ik tweede. Vervolgens train de ik een paar keer mee met de selectie in Utrecht en werd daarna geselecteerd voor de Europese kampioenschappen in het Engelse Sunderland." Tot een optreden kwam de toen 23-jarige Mark niet. „De vereniging had geen geld om de reis- en ver blijfkosten te betalen, waardoor het hele feest niet door kon gaan." De naam van Erik Mark stond genoteerd in het boekje van de bondscoach. De aandacht bleef zo doende op hem gencht. In april van het vorige jaar speelde Erik Mark zich weer in de kijker tijdens het Schaffelaar toernooi van 'Bobak' in de Veluwehal. Dit evenement, dat hoog staat aangeschreven in de ka- rate-wereld en wordt gezien als de laatste test-case voor de internatio nale toernooien, leverde een zege op voor de 'hobbyist'. „Ik kwam toen weer in contact met de bonds coach en we spraken af om eens seneus aan het werk te gaan om te kijken wat er uit te halen viel." Deze beslissing heeft Erik mark geen windeieren gelegd, want de bond selecteerde hem dit jaar weer voor het nationale keurkorps. Vorige week kwam bondscoach Peter Wewengkang persoonlijk naar Barneveld om tijdens een trai ningsavond van 'Bobak" te kijken hoe het met de vorm van Erik Mark was gesteld. De "erantwoordelijke man van het nationale shotokan ka- rate-team toonde zich tevreden en de 25-jange instrumentenmaker bij een lichtmetaal bedrijf werd verze kerd van een plaats in de equipe voor Sunderland. Wat zijn de verwachtingen van de karateka die zijn debuut maakt op het mondiale podium „Ik ga er vanuit dat ik ver kan komen. Ek ga dus in ieder geval voor een plak. Je moet immers altijd naar het hoog ste streven. Goed presteren op het WK is het uitgangspunt, want dan blijf je in beeld voor de nationale selectie. Ik zal er alles aan doen om er bij te blijven. Topsport is keihard en je weet dat degene die niet mee kan komen onmiddellijk afvalt." De trainingsarbeid is een maand voor de WK opgeschroefd naar zo'n twaalf uur per week en daar naast traint Erik Mark vanaf van daag ook nog eens één keer per week in Geleen met de selectie. De karateka uit Hoogland, die het WK een „hele belevenis" noemt, laat in de voorbereiding m ieder geval niets aan het toeval over om op 17 en 18 maart in Sunderland in de juiste vorm aan het toernooi om de wereldtitel te kunnen beginnen. Voor de shotokan karate vereni ging "Bobak' betekent de afvaardi ging van Erik Mark naar de We reldkampioenschappen ook een primeur. Het is de eerste keer dat een karateka van de vereniging, die zowel in Bameveld als in Amersfoort is vertegenwoordigd, aan een mondiale titelstrijd deel neemt. Leo Dekker, de secretaris van Bobak en P.R.-man van de Ne derlandse Karate Bond, is dan ook blij dat Erik Mark ondanks de fi nanciële perikelen toch m Sunder land op de mat verschijnt. „In eer ste instantie zag het er somber uit. 'Bobak' is nu éénmaal geen kapi taalkrachtige vereniging. Dit jaar hebben we ook nog de kosten van het Schaffelaartoernooi dat op 7 april wordt gehouden in de Velu wehal en de jeugdstage op het sportcentrum in Papendal. Geluk kig hebben we toch een mogelijk heid gevonden om Erik te laten gaan." Leo Dekker verwacht veel van „zijn" pupil. „Ik hoop dat Erik goed presteert. Een goede prestatie kan hem namelijk naast een eventuele medaille nog een beloning opleve Erik Mark (rechts) met instructeur Bob Gortmans: ,Je moet altijd naar het hoogste streven." ren in de vorm van het veroveren van een hogere graad. De bond kan iemand die tijdens een EK of WK goed presteert bevorderen zonder dat er examen is gedaan. Voor Erik zou dat betekenen dat hij de eerste dan zwarte band zou krij gen, hij heeft nu de bruine band eerste Kyu (hoogste graad van de bruine band, red.) Ik vind dat er in de ontwikkeling van Enk Mark nog steeds een duidelijke progressie is waar te nemen. In dertig wedstrij den is hij slechts twee keer gedis kwalificeerd wegens het onge controleerd raken van een tegen stander, maar dat dateert al weer van enkele jaren terug." Wat is volgens Leo Dekker het sterkste wapen van de 'Bobak' troef? „De specialiteit van Erik is de Mawashi Kiri, dat is een weg draaiende voetveeg richting het hoofd van de tegenstander. Deze techniek vormt een ijzersterk on derdeel in zijn speL" Volgende maand zal in Sunder land moeten blijken of de Mawashi Kiri van Erik Mark voldoende voe ten in de aarde kan zetten om een medaille naar Hoogland en Barne veld te halen. viel KDS weer uit. Gerard van de Bedum kon het schot dat volgde net uit zijn doel redden. Na twintig minuten spelen werd een vrije trap van KDS wegge werkt. De bal raakte echter een speler, zodat onder invloed van de wind het schot zodanig werd ge draaid, dat de bal de paal raakte. Het was ongeveer op dit moment dat de scheidsrechter rare beslis singen ging nemen. Zo kreeg Pe ter van Ruitenbeek een trap, ter wijl de bal allang weg was. De scheidsrechter leek het gezien te hebben, maar gaf Peter van Rui tenbeek nota bene een waarschu wing! Toen ook KDS wilde wisse len, gebeurde hetzelfde als bij Achterveld: het mocht met. Een speler van KDS gooide daarop de monstratief de bal bij de ingooi het andere veld in. Of de suppor ters de scheidsrechter hebben bedreigd is onduidelijk, maar ze ker is wel dat de scheidsrechter de wedstrijd toen staakte. Hoe het nu verder zal gaan is on duidelijk. Arbiter Weyers had op zijn formulier gezet dat er 33 minu ten gespeeld waren, maar dit is la ter - waarschijnlijk door KDS - veranderd in 30 minuten. Als het in het belang is van de competitie, en dat is het gezien de ranglijsten wel, zullen de laatste minuten uit gespeeld moeten worden. Opstelling: Jos Koot (55, Mark van der Goes), Jos van Dalen, Henk van Rijsoever, Fred van de Plo, Harry van Dalen, Henk Voor burg, Rob de Vette, Erik Hak, Pe ter van Ruitenbeek en Peter van Middelaar. Scheidsrechter: G. Weyers. De eerste tien minuten lag het overwicht bij KDS. Een vrije trap die doorgekopt werd door de aan voerder, leverde een zeer gevaar lijke situatie op voor het doel van Achterveld. De spits kopte de bal over. Op deze aanval werd met een weer gereageerd met een te genaanval van de oranjehemden. Peter van Middelaar ontfutselde de bal van een tegenspeler, en legde breed op Peter van Ruiten beek. Deze schoot nét voorlangs. Achterveld kwam langzaam maar zeker beter in de wedstrijd. Ter wijl KDS gedurende het eerste kwartier bijna het alleenrecht op kansen leek te hebben, kreeg Achterveld later in de eerste helft steeds meer kansen. Zo waren er achtereenvolgens goede schoten van Henk Voorburg en Peter van ACHTERVELD - Onlangs zijn twee teams van de SVA Achterveld in het nieuw gestoken. Het vierde te m kreeg van eigenaar Andy Boutens van café De Hessenkar nieuwe shirts, terwijl het eerste team door Arie Kjk van de SRV van nieuwe trainingspakken werd voorzien. ACHTERVELD - Vrijdag zal de zesde en tevens laatste ronde wor den gespeeld van het SVA kaart- tournooi. De aanvang is 20.00 uur in de kantine op het Kerstens- sportpark. Aan dit tournooi kan al leen worden deelgenomen door de leden, donateurs en overige medewerkers van de vereniging. Er zijn deze avond weer een aantal prijzen te winnen en tevens zal de winnaar van het tournooi worden bekend gemaakt. voor Achterveld. Het spel werd harder ten koste van SVA, en het voetballen ging minder. Een mis verstand tussen Jos Koot en Ge rard van de Bedum illustreerde dat Gerard van de Bedum kwam niet uit omdat hij dacht dat de laat ste man de bal weg zou werken, waardoor de bal in het doel be landde: 1-2. Na deze tegenslag kreeg Achter veld er nog een te verwerken; laatste man Jos Koot viel uit met een spierblessure. De omzettin gen die dat vereistte, haalden de Achtervelders toch wat uit hun concentratie. Daar kwam nog bij dat de scheidsrechter weigerde te luisteren naar het appèl om te wisselen, zodat de geblesseerde speler nog door moest gaan. On danks de vele verzoeken om Mark van de Goes in het veld te mogen brengen, stond de scheidsrechter dat niet toe. Dit was al een teken dat hij de situatie niet meer de baas was, maar op dat moment floot de man naast wat kleine fout jes nog redelijk. Na het moeizame eerste kwartier kwam Achterveld sterk terug. Pe ter van Ruitenbeek gaf na een goede solo een voorzet op maat voor Erik Hak. Deze kopte echter tegen de lat. Onmiddelijk hierna Vooral SVA is erg ongelukkig met deze beslissing. De ploeg stond met 2-1 voor, terwijl het er naar uit zag dat deze voorsprong uitge bouwd kon worden. Zo miste Pe ter van Middelaar, die de gebles seerde Erik de Jong meer dan goed verving, enkele minuten voor het affluiten op een haartje na een voorzet van Erik Hak. De wedstrijd begon erg fel. Voor beide ploegen was het noodzake lijk om te winnen en dat was goed te merken. Het publiek werd ge trakteerd op aanvallend voetbal van beide kanten, wat de wed strijd erg aantrekklijk maakte. Er werd bij vlagen wel hard gevoet bald, maar dit werd goed in de hand gehouden door de scheids rechter. de druk van de ketel: een verdedi ger van KDS kopte de bal weg, maar raakte de lat. Via de rug van een andere speler belandde ue bal in het doel: 0-2. Vlak voor rust was er nog een ge vaarlijke situatie voor het doel van Achterveld. Bij een corner liep de linkshalf m en schoot de bal kei hard in. Keeper Gerard van de Be dum tikte de bal echter goed over, zodat SVA met een 0-2 voorsprong de rust in ging. Het eerste kwartier van de tweede helft verliep minder voorspoedig

Leusder Krant | 1990 | | pagina 15