|Misschien komen wij wel it schokkende conclusies" CDA Lijst 1 •kale omroep wil niet in de la Sokaal Octopus dobbert in De Octopus leusder kifil: susden krant Opnieuw inzameling van klein chemisch afval ïilieukunde-studenten bekijken provinciale bouwplannen: Ophalen glas en oud papier Stem 21 maart op het: Klaar voor de jaren negentig. Lijsttrekker: Hans Pekelharing. Burgers en bestuurders samen verantwoordelijk Achterruit vernield (OENSDAG 14 MAART 1990 plaatselijk nieuws LEUSDER KABELKRANT Kanaal 4 CAI Leusden Dagelijks kontinue lokaal nieuws en service-benchten. Voor uw aankondigingen en andere berichten kunt u bellen naar de Redaktie Leusder Kabelkrant, Asschatterweg 19, Leusden. telefoon 033-941495. Vraag naar Daan Bleuel of Stefen Steenkamp. Informatie over adverteren via het snelste medium van Leusden: 03420-94274 (Ton Roskam) Opgave advertenties: Kantoor Leusder Krant, 941495 of 03420-94255 (Conny v.d. Brink). DE LEUSDER KABELKRANT de huis-aan-huis beeldbuis krant van Leusden. Enkele tarieven: KABELTJE (alleen voor particulieren): vraag en aanbod- regeladver- tenties. Eerste 2 regels ƒ6,- per dag. Elke regel meer 6,- per dag. Opgave en betaling uitsluitend kontant op ons kantoor. KABELSPOT (deelpagina zonder logo), met kleurgebruik, 75,- per dag. BEELDPAGINA (met logo): tarieven op aan vraag. Kontrakt-korting mo gelijk. ?mSDEN - „De bedoeling ras dit project is dat we een ie schrijven op de nota in naar de toekomst' de provincie, waarin t voorgesteld in Leus- grootschalige woning- te plannen. In onze ie daarop zal met name :h worden gekeken de uitgangspunten van discussienota, die naar [idee, dat kunnen we nu al [en, op z'n minst nogal onderbouwd is." het woord is Ewout Cor- ;en, docent planologie en itelijke ordening aan de iding 'Milieukunde' van de eschool 'IJsselland' in De er. Een groep van tien ein- tmenstudenten heeft de ussienota 'Sporen naar de omst', die rond de jaarwis- ig in Leusden en wijde om- ng nogal wat stof heeft i opwaaien, aangegrepen lasismateriaal voor een ex- nopdracht. Nadat de stu- en zich eerst theoretisch bereidden, werd onlangs excursie gemaakt naar het :eigde gebied. In de ge meente Leusden werd onder meer Stoutenburg aangedaan, dat in publicaties genoemd is als één van de locaties waar gebouwd zou kunnen gaan worden. Ook de Schoolsteeg bosjes en het gebied ten zuiden daarvan (De Lange- steeg) en het gebied ten oos ten van het Valleikanaal wer den kntisch bekeken. Daar naast bezochten de studenten plaatsen als Soesterberg, Hooglanderveen en Amers foort. De indrukken, die tijdens de excursie zijn opgedaan, zullen moeten worden vastgelegd in een werkstuk, waann een aantal vragen wordt geformu leerd. Cornelissen: „De stu denten zullen zich, naar aanlei ding van het bezoek aan Leus den, op vier niveau's met de nota 'Sporen naar de toekomst' bezig gaan houden. Zo zal één groep antwoord proberen te krijgen op de vraag: Waar ko men de getallen uit die nota vandaan? Er wordt driftig ge strooid met enorme aantallen woningen, maar wij missen de achtergrond daarvan. Zo'n ge tal van 30.000 woningen in een nota staat natuurlijk leuk, maar waar komt die behoefte van daan?" „Verder zullen wij ons gaan bezig houden met de keuze van de provincie voor een ver- stedelijkingsmodel. Er wordt in 'Sporen naar de toekomst' gekozen voor geconcentreer de nieuwbouw. Dus veel bou wen op een klein aantal plaat sen, in zogenaamde stadsge westen zoals Amersfoort en Utrecht. Maar het is natuurlijk evengoed denkbaar dat die grote aantallen woningen veel meer verspreid over de pro vincie worden gebouwd. Wij willen weten waarom de pro vincie zo nadrukkelijk voor die stadsgewesten kiest en bij voorbeeld woningbouw op de Heuvelrug bij voorbaat uitsluit. Terwijl, om maar eens wat te noemen, m Soesterberg wo ningbouw van emge betekenis op voorhand ook niet ondenk baar zou zijn." „Het derde niveau is het stadsgewest Amersfoort. Als er al gekozen zou worden voor massale woningbouw in Amersfoort en directe omge ving, waar projecteer je die uitbreidingen dan? En daar naast, zeg maar op het vierde niveau, spitsen we ons toe op de gemeente Leusden. Met als belangrijkste probleemstel ling: Als er m de gemeente grootschalig gebouwd zou moeten gaan worden, waar en hoe doe je dat dan? Moet dat in Stoutenburg gebeuren, of toch aan de Langesteeg en nchting Leusden-Zuid? Of moet de 'harde grens', die het Valleika naal op dit moment vormt mis schien ter discussie worden gesteld. Op die vragen willen we in onze reactie ingaan." „Het is niet ondenkbaar dat we in onze reactie op 'Sporen naar de toekomst' tegen zere benen zullen schoppen. Maar wij staan wel los van lokaal politieke opvattingen, die een eigen historie hebben. Kijk maar eens naar de School steegbosjes. Die zijn in de re cente geschiedenis een eigen leven gaan leiden, waarbij het misschien wel boven zijn eigen waarde is uitgestegen. Wie weet komen wij wel tot schok kende conclusies!" Voorlopig zit de groep ech ter nog in de onderzoeksfase, Onlangs bracht een groep Milieukunde studenten een bezoek aan Leusden, om de worungbou wplannen van de provincie te bekijken. Geheel links docent Ewout Corelissen: „Wie weet komen wij wel tot schokkende conclusies. waarbij het gezien de achter grond van de studenten niet onredelijk lijkt te veronder stellen dat 'milieu' een belang rijke rol zal spelen in de afwe ging. Cornelissen: „Nou, dat is toch betrekkelijk. Deze stu denten hebben allemaal 'pla nologie' als hoofdvak en als docent wil ik dan ook dat er voornamelijk planologische argumenten zullen worden ge bruikt. Uiteraard zullen mi lieu-aspecten daarin nadruk kelijk meewegen, maar wat mij betreft is dat niet vanzelf sprekend. Wonen en werken, bijvoorbeeld, zullen op basis van goede argumenten moe ten worden afgewogen tegen het behoud van een natuurge bied, om maar eens wat te noe men." terwijl de groep studenten op een sombere, regenachtige woensdagnamiddag door de wijken van Leusden slentert, lijkt een hard oordeel over Leusden inderdaad niet uit te sluiten: „Ik heb nog geen ge bieden gezien, die nu al hele maal weg te strepen zijn als bouwlokatie", laat één van de studenten zich ontvallen, als men de bus ingaat om de ste ven richting Deventer te wen den. Het resultaat moet over een paar weken wereldkundig gemaakt worden.... Het ophalen van afvalglas en oud papier door de gemeente- reiniging gebeurt maandag 19 maart in de volgende wijken: Groenhouten, Hamershof, Ak kerhoeve, Noordwijck, Lan- genbeek, Bosveld, Munnikho- ve, Zwanenburg, Claveren- blad, Wildenburg en Leus- den-Zuid. Grof vuil en ander niet-huis- vuil kunnen worden gestort in containers op de gemeente- werf aan de Hamersveldse- weg 105. Voor meer informatie bellen met de dienst gemeen tewerken, telefoon 961773. bekend is. Tot slot worden de poli tici om hun reactie op de uitslag gevraagd." Ago Salverda is tijdelijk voorzit ter van de Omroep Leusden ge worden, toen de vorige naar de gemeenteraad vertrok. „Mijn plan is om voorzitter te blijven totdat er een duidelijke uitspraak wordt ge daan. Misschien dat er in de toekomst de mogelijkheid bestaat om een persoon m dienst te nemen, maar verder zal het wel altijd amateur- werk blijven. Toch weiger ik om langer met amateurmatenaal te werken." Het is niet de bedoeling om met de lokale kranten te gaan concurreren, de televisie heeft vol gens Salverda een aanvullende funktie. „Door middel van beelden met geluid kun je de informatie heel indringend brengen. Wij kunnen de onderwerpen nog wat meer uit diepen." De Omroep Leusden is een stichting, wat inhoudt dat de medewerkers een bijdrage van 100,- moeten betalen. „Dat is te vergelijken met de contributie van bijvoorbeeld een voetbalclub. Nu betaalt memand nog wat, maar als we echt gaan draaien wel" In de toekomst krijgen de Leus- denaren ook de kans om de om roep te ondersteunen. „Als we de apparatuur maar eenmaal hebben dan kunnen we met de bijdragen van tientjesleden een heleboel doen. Voorlopig ga ik in de uitzen ding vragen of de bevolking de gemeente wil gaan bestoken met brieven en telefoontjes voor de lo kale omroep." Kabelkrantnet, dinsdagavond 20- 3-1990 20.30 uur; woensdagavond 21-3 19.30 uur. IEN - „De gemeenteraad i definitieve beslissing 'er de Omroep Lensden iet op de lange baan in. Dat zegt Ago Salver- tter van de lokale tele- [Leusden. „Voor de twee igen over de verkiezin- ,ende dinsdag en woens- de gemeente 14.000,- gegeven om apparatuur in huren, maar voor de is nog niets toegezegd." lverda vindt dat de ge le verplichting heeft om I Boep Leusden de kans te |B laten zien wat zij kan en de verkiezingen weer in lade te schuiven. „Er is subsidie aangevraagd e jaar. Dan krijgen wij de leid om ons waar te ma- dan blijkt dat er geen hond dan stoppen we. Het is de bedoeling om een vi- e te worden." da werkt samen met vijftig ers bij de Omroep Leus- in de afgelopen vier jaar (zonden: „De laatste uit- n van vier jaar geleden, loudelijk wel aardig, maar gezien waren ze onder Wij kunnen natuurlijk met :entie aan met Hilver- de mensen zien het ver- Wij wilden betere appa- ïs toen een startsubsidie lagd, omdat wij met wil- en klooien met amateur- L" in die vier jaar wel veel d, vooral met wethouder ,Zij heeft ons op het spoor om te gaan samenwerken Stadsomroep Amersfoort, een goede afspraak, al- laat de gemeente weer zich horen." De Omroep Ago Salverda„Het is niet de bedoeling dat we een videoclubje worden." Leusden komt ook niet voor op de plannen voor grote aktiviteiten in de gemeente Leusden, het zoge naamde Meerjaren Aktiviteiten Programma (MAP). „Het lijkt wel alsof het nieuwe college bang is om grotere bedragen te besteden. Voorlopig komt de lokale televisie de eerste twee jaar ook nog met voor op de lijst van het MAP, mis schien in de toekomst. Toch is het zo dat memand van de politieke partijen zich expliciet voor of tegen heeft verklaard." Salverda is zeer teleurgesteld: „De gemeente is pas in ons geïnte resseerd, als zij ons nodig hebben met de verkiezingen". Aan de an dere kant hebben de uitzendingen grote voordelen: „De bevolking kan zien wat wij allemaal kunnen en de lokale omroep kan de men sen van dienst zijn bij hun keuze door een lijsttrekkersdebat uit te zenden. Aan de uitzendingen werken vijfentwintig mensen mee, die hierna graag ermee door willen gaan. Dat is een consequentie die de gemeente behoort te weten." Er zijn veel landelijk gerichte me dia, terwijl de lokale media eigen lijk steeds belangrijker worden. Volgens Salverda is de bevolking wel degelijk geïnteresseerd in in formatie over de woonomgeving. „Kijk maar eens hoeveel mensen betrokken zijn bij een politieke partij of een sportclub. De Omroep Leusden wil daarop inspringen door in de komende twee jaar een tweewekelijkse talkshow van an derhalf tot twee uur uit te zenden. Als de zaak dan een beetje loopt dan komt dat iedere week op de televisie. Wat mij betreft beginnen we al. Het wachten is op een duide lijke uitspraak in de politiek, die misschien dinsdag in het debat al wordt gegeven. De politici hebben tenslotte tijd genoeg gehad om er over na te denken." Na de aanloop-periode hoeft een subsidie niet meer nodig te zijn. „Er komen mogelijkheden voor recla me aan. Als we wat te bieden heb ben, kunnen adverteerders ook komen." Om sponsors aan te trek ken zijn regelmatige uitzendingen ook van belang. „Sponsors willen wel weten naar wie hun geld gaat. Aan een goed willend clubje, wat nauwelijks op de kabel komt, hebben zij niets." Een andere mogelijkheid om in le ven te blijven is samenwerking met de Stadsomroep Amersfoort. „De Stadsomroep mag wettelijk niet in Leusden uitzenden, maar wij mo gen wel beelden van hen gebrui ken. Om ook hun apparatuur te mogen gebruiken is wel weer geld nodig." De magnifieke funktie, die de lokale omroep kan hebben, is be langrijk voor Salverda. „Bijvoor beeld het lijsttrekkersdebat heeft een goede funktie voor de bevol king. Henk van Hoorn heeft dins dagavond een gesprek met de ver schillende lijsttrekkers. Daarna komen de kajkersvragen aan bod, die rechtstreeks uit het publiek gesteld worden, maar ook die door de Leusdenaren doorge beld worden. Woensdagavond is er onder an dere een gesprek met Jippe Hoek stra, een gedeputeerde uit de pro vincie. Die avond gaan we door met de uitzending totdat er een einduitslag van de verkiezingen Oiankelljk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. chljnt elke woensdag. Iklle: Daan Bleuel en Stefan Steenkamp fcktle-secretarlaat: Mia Veen en Marijke Bakker •Wring kopij en advertenties: Wijk maandagmiddag 12.00 uur ktle en administratie: >°r Leusder Krant, Asschatterweg 19. Leusden-Centrum. Op Wagen geopend van 9 00 tot 12 00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur •toon 033-941495 (administratie en redaktie) •nementsprljs: •"aal 13,30. halfjaar 26.10. jaar 49.50 Chten bezorging: abonnee dient u de krant voor woensdagmiddag 17 00 uur te jn ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met hoofdagent bezorging (woensdag tussen 17.30 en 18 30 uur), -945272 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze «tour bezorging, overdag 03420-94206 ••tellen foto's: •••te in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabe- Mmet uitzondering van archief- en historische foto's) bij •«betaling op giro 871441, t.n.v. BDU B.V. te Barneveld, met 'N vermelding van de gewenste foto, het aantal, het num- de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. •tellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en voor luchtfoto's (formaat 20x25 cm). ook contant betalen op ons kantoor Leusden-Centrum. iHh 7'e t0t V,er weken na be,a"n9 ontvangt u de gewenste USDER KRANT Is uitgave van de tantenkomblnatle te Barneveld. LEUSDEN - Dit jaar worden de milieuschadelijke stoffen twee maal huis-aan-huis aangenomen. Tevens blijft het mogelijk om klein chemisch afval bij het ge meentelijk depot af te geven. Na genoeg lege verfemmers, restan ten cosmetica en oude genees middelen horen immers apart van het huisvuil verwerkt te wor den. De raadsleden van de commissie Milieu reageerden vorige week woensdag op de evaluatie van de twee inzamelingen van 1989. In het voorjaar reed een chemobus naar vaste haltes in de wijken. De najaarsinzamelmg werd in de ker nen huis-aan-huis uitgevoerd. Alle partijen gingen akkoord met het voorstel om dit jaar de chemo kar twee maal een milieuronde te laten maken. Welke methode van inzameling in 1991 gevolgd zal worden is nog onduidelijk. Harm Offereins (GPV/SGP) was benieuwd naar een defimef voorstel met een voortvarende aanpak. Volgens Jan Jacobs (PvdA) dient er goed geke ken te worden naar experimenten in andere gemeenten. "De aanpak van De Weert met KCA-bewaar- boxen is er zo één," zo stelde Ja cobs. Het CDA-commissielid Jan Konij nenbelt wees op de wijze waarop burgers worden benaderd. Ook Ed ten Voorde (WD) vroeg voor dit aspect de aandacht van de wet houder. "In dit stuk mis ik de eva luatie van het esentiële aspect van de noodzakelijke voorlichting, zo waren Ten Voorde's woorden. Ben Stoelinga (L'90) zag graag goede afspraken in regionaal ver band. Ook was hij benieuwd naar dit onderdeel van het afvalstoffen- plan. Dit plan verschijnt over enige tijd. Aan het begin van de commissie behandeling ontving Fokko Til ma het woord van voorzitter Corri Verduin. De 'milieuboer' ziet graag een introductie van de spe ciale bewaarbox voor huis houdens. Ook wees hij op het be lang van een integrale inzameling. Wanneer de huishoudens een we kelijkse of tweewekelijkse moge lijkheid hebben tot afgifte, voor ziet Til ma tenminste een verdub beling van de nu beoogde res pons van circa 10.000 kg in 1990. Milieuwethouder Verduin deed de toezegging om de raad een apart besluit voor te leggen dat de scheiding aan de bron van'scha delijke stoffen zo mogelijk mid dels de bewaarbox bevordert. In de gemeente Leusden komt circa 75.000 kilo vrij. De vuilniszak dient dus schoon te blijven. LEUSDEN - De heer Van Korlaar is deze week 47 jaar geworden. Reden voor zijn vrouw hem eens aangenaam te verrassen met een ludiek cadeau. De festiviteit vond plaats in zwembad De Octo pus, alwaar de verwoed sportvis ser zijn hengel mocht uitgooien. Mevrouw Van Korlaar: „Met de verjaardagen van nujn man wil ik altijd iets speciaals doen, iets wat hij nooit verwacht en daar wacht ik dan niet mee tot een bepaald kroonjaar." Van Korlaar is een fervent sportvis ser en al jaranlang lid van de Club van Honderd. Zijn vakanties wer den dan ook veelal bepaald door de hengel, waardoor met name De nemarken, Zweden en Finland vaak werden bezocht. In het Soest er kwartier drijft Van Korlaar een vishandel en door drukke werkzaamheden is vorig jaar het vissen als hobby er hele maal bij ingeschoten. Van Korlaar: „Ik heb nog niet één keer mijn hengel en visboot kunnen gebrui ken. En toen het eindelijk een keer kon, bleek mijn boot gestolen. Ge lukkig was ik verzekerd, maar een handgemaakte vissersboot is moeilijk te verkrijgen." Toch slaagde hij erin een zelfde soort boot op de kop te tikken, maar vanaf oktober 1989 heeft deze boot keurig in de opslag gestaan. Zijn vrouw wilde de hobby van haar man enthousiasmeren en besloot bij wijze van verjaardagscadeau LEUSDEN - Op een parkeerplaats aan de Agnietenhove werd in de nacht van vnjdag op zaterdag een achterruit van een auto ingegooid. De daders bleven onbekend. Lekker dobberen in het overdekte bad. met hem in het bootje te stappen. In zwembad De Octopus kreeg de nieuwe boot zijn waterdoop. Com pleet met hengel en roeispanen kon Van Korlaar alvast weer een beetje aan het water wennen. De visvangst bet overigens in dit water te wensen over. Van Korlaar: „Ik verwacht in natuurwater betere re sultaten, dat kan ook niet anders eigenbjk met een boot die vanaf heden de naam Octopus draagt." (advertentie)

Leusder Krant | 1990 | | pagina 3