Dit zijn ze dan ■Van Leusden '85 tot Leusden '90 Genoeg Constructief Pragmatisch Bewust Alternatief er gemeenteraads verkiezingen Harm Offereins (GPV/SGP) gaat er vanuit dat zijn lijst twee zetels zal halen. „Bij de vonge verkiezingen haalden we dat aantal net niet. Dat kwam door de 'wet van het grootste gemiddelde. We hadden net geen stemmen genoeg om in aanmer king te komen voor een restzetel. In 1982 deed die situatie zich ook voor, maar toen hadden we nog iets minder stemmen. Deze keer moet het dus lukken om die twee zetels te halen." Offereins denkt dat er twee soorten kiezers op zijn lijst stem men. „We hebben natuurlijk onze eigen achterban, die altijd trouw op ons stemmen. Maar er zijn ook mensen, die zien dat ik seneus met gemeentepolitiek bezig ben en daarom vertrouwen in mij hebben." De opkomst beinvloedt volgens Offereins het verkieizingsresultaat voor zijn partij. „Als deze laag is, werkt dat gunstig voor ons. Dat komt door onze trouwe achterban. Gaan er veel mensen stemmen, dan wordt het onzekerder of wij 2 zetels kunnen halen." Dat is dan in tegenspraak met datgene wat Ep Oostra van D 66 over de opkomst zegt. Deze gaat ervan uit dat een lage opkomst on gunstig is voor zijn partij. „Maar D 66 beroept zich dan ook op zijn pragmatische aanpak en wij zijn een pnncipiele partij," zegt Offe reins. Ben Stoelinga, lijstrekker van Leus den '90, is optimistisch, ondanks de problemen m zijn partij, die zelfs tot een scheuring hebben geleid. „We rekenen minimaal op de 3 zetels die we ook bij de vorige verkiezin gen haalden. „Ik hoop niet dat de mensen de problemen in de partij een rol gaan spelen. De mensen moeten oordelen over wat wij de afgelopen vier jaar hebben bereikt. De campagne heeft zich over die periode afgespeeld en niet m de paar weken voor de verkiezingen. In 1986 bij de vorige verkiezin gen zeiden de andere partijen dat er mets aan de hand was. Twee jaar later heeft onze partij laten zien dat er wel degelijk dingen niet in orde waren." Stoelinga vindt dat bij gemeente raadsverkiezingen ideologische motieven geen rol horen te spelen. „Als het gaat om de aansluiting van Leusden op de A 28, maakt het niet uit of de oplossingen die daarvoor gevonden worden, liberaal of so cialistisch zijn. Het gaat om de pragmatische aanpak van de pro blemen." De lijsttrekker van Leusden '90 hoopt op een grote opkomst. Wij rekenen op iedereen die stemge rechtigd is en geïnteresseerd is in onafhankelijke plaatselijke poli tiek." Een voorspelling doen over het aantal zetels is in het geval van Leusden '85, de lijst die overbleef na de moeilijkheden in de partij, eigenlijk buiten de orde. Louis van de Berkendreef is de emge kandi daat. Als deze voldoende stemmen heeft voor één zetel, maakt het ver der met uit hoeveel stemmen daar bovenop komen. „Ik schat dat ik aan 700 stemmen genoeg heb," zegt Van den Berkendreef. Hij vindt het moeilijk te zeggen welke mensen op zijn partij stem men. „Leusden '85 is toch altijd een partij geweest waarop mensen stemmen die vinden dat er iets mis gaat." Hij benadrukt wel dat zijn partij zich constructief wil opstel len. Een probleem is natuurlijk dat er sinds de scheuring, waaruit Leus den '90 is ontstaan, er twee lijsten zijn die zich op dezelfde groep kie zers richten. „Wij zijn concurren ten, maar eigenlijk ook geestver wanten." Over de opkomst kan Van den Berkendreef geen zinnig woord zeggen. „Daar kunnen allerei fac toren invloed op uitoefenen. Of het mooi of slecht weer is, wat er op televisie is enzovoort. Van belang is ook wat er de dagen voor de verkiezingen nog gebeurt an dt het wel jammer dat de elll' te politiek zijn stempel te" de plaatselijke verkiezin- :sso ïnsen stemmen vaak bij de jke verkizingen hetzelfde 17111 de landelijke. Dat kan ik niet forp c vinden." 1 pin de irtij is volgens hem gebaat leol zo'n groot mogelijke op- shin Pmdat wij een brede aan- »bben, halen wij bij een ikomst meer zetels bm- Twee zetels verwacht Ep Oostra, de lijstrekker van D 66 bij de ver kiezingen van volgende week. Dat zou dan een stijging van 100 pro cent zijn, want Oostra bezet op dit moment de enige zetel van zijn partij in de raad. Deze verdubbe ling baseert Oostra op het resultaat, dat zijn partij haalde bij de verkie zingen voor de Tweede Kamer. Of zijn voorspelling zal uitkomen, hangt volgens hem ook af van de opkomst. „Ik verwacht dat deze niet zo groot zal zijn," zegt hij. „Als dat zo is werkt, dat in ons nadeel. Dan zal het resultaat voor ons min der zijn dan bij de Tweede Kamer verkiezingen." Zijn verwachting over de op komst bij de gemeenteraadsver kiezingen is gebaseerd op zijn ver onderstelling dat de Leusdense be volking niet zo geïnteresseerd is m de plaatselijke politiek. „Leusden is de afgelopen jaren sterk gegroeid. Dat betekent dat er hier veel mensen van 'buitenaf wo nen. Hun binding met Leusden is niet zo sterk." Zijn eigen kiezers beschrijft hij als mensen die wel geïnteresseerd zijn in politiek en bewust stemmen „Het gaat om mensen die niet stem men uit sleur, maar bewust naar de stembus gaan." lanng denkt daarom dat ils die zijn partij nu in de eemt, makkelijk haalbaar Mogelijk rollen er 8 ze- „Wij zijn optimistisch, maar ook realistisch," zegt Joost de Jongh. „De WD moet dus minimaal 5 ze tels weten te halen," is zijn voor spelling. Hij rekent op het gezonde verstand van de Leusdense kiezer die weet dat het om lokale verkie zingen gaat. „Ik geloof niet dat de landelijke politiek zijn stempel op deze ver kiezingen drukt. WD-stemmers zijn volgens De Jongh gemiddelde Leusdenaren, die een redelijk tot behoorlijk inko men hebben. Mensen die voor kwalitatief goede voorzieningen zijn, maar die willen dat er zorgvul dig wordt omgegaan met de lokale belastingen. Zijn partij staat volgens hem voor woningen is alle soorten en maten, dus niet alleen in de koopsector, maar ook in de sociale woning bouw. „We houden van de sfeer zoals die nu in Leusden is," zegt hij. „Wij hebben Leusden mee hel pen maken," vindt hij. „De WD doet al heel lang mee aan het ge meentebestuur." „Ik schat de opkomst op rond de 80 procent," denkt hij. „Het gaat altijd om een vast deel van de kie zers, die komen. Het gaat er met zo om of het mooi of slecht weer is. Ik geloof er niet zo in dat dat factoren zijn die meespelen." „Voordat wij zitting namen in het college hebben wij een kritische oppositierol gespeeld. Wij hebben nu laten zien dat wij in staat zijn constructief mee te besturen. Ik denk dan ook dat het voor ons mo gelijk moet zijn om van 4 op 5 zetels uit te komen," zegt PvdA-lijsttrek- ker Com Verduin. Verduin rekent behalve op haar eigen - door haar als trouw om schreven - achterban, ook op de kiezers die bij de landelijke verkie zingen op Groen Links hebben ge stemd. Deze partij doet in Leusden met mee aan de verkiezingen. „Wij hebben hier in Leusden een actief milieubeleid gevoerd. Ook hebben wij gezorgd voor een goed beleid voor de minima. Er is hier verder geen alternatief voor de Groen Linksstemmers en wij heb ben ze wat te bieden." Wat de opkomst betreft gelooft zij met dat factoren als het weer invloed zullen hebben. „Van de PvdA wordt altijd gezegd dat deze profiteert van mooi weer, maar bij de vonge verkiezingen regende het en toen haaalden wij toch ook een goed resultaat." „De invloed van de landelijke politiek op de gemeenteraadsver kiezingen is er altijd en dat is na tuurlijk meegenomen als deze gun stig uitvalt," zegt zij. at oordeel negatief is, dan [ie zetels te verdelen over e partijen." Hij denkt ove- iet dat zijn partij daarvan profiteren. „Wij moeten _ben van de gemiddelde n ie niet specifiek ter linker kcri. chter zijde zit." re factor bij deze verkie- hoe de kiezers zullen rea- de problemen bij Leus- X)," denkt Hans Pekelha- ueuwe lijsttrekker van het Het motto van Leusden '90 is: '1990 het jaar van de gemeen tepolitiek'. 'Opgeruimd de ja ren '90 in!' staat op het pro gramma van Leusden '85. Twee partijen met precies het zelfde programma. Alleen de namen en de verkiezingsleu zen verschillen. De kiezer krijgt het dit keer niet gemak kelijk bij de gemeenteraads verkiezingen. Deze situatie is ontstaan, door een conflict dat Leusden '85 in tweeën heeft gescheurd. Het bestuur wil af van fractielid Joop Kool, die met meer in de constructieve koers van de partij zou passen. De fractie blijft achter Kool staan en een meuwe lijst is 'geboren'. Beide partijen beroepen zich op hun onafhankelijkheid. 'Geen gebondenheid aan een landelijke partij' roepen ze al lebei. Het gaat om Leusdense politiek. De lijst van Leusden '90 be staat uit de fractieleden, die de afgelopen vier jaar namens Leusden '85 in de raad zaten. In 1986 zijn zij nog nieuwko mers, maar inmiddels zijn zij door de wol geverfd. In 1987 vertrekt mede door hun toe doen het oude college, nadat duidelijk is geworden dat het op het gemeentehuis behoor lijk rommelt. Ook de reorganisatie van het ambtenarenapparaat is mede door het optreden van Leusden'85 een feit geworden. Daarna blijft de fractie zich be zig houden met het aan de kaak stellen van allerlei zaken. Erg succesvol is zij daarin met meer. Zo slaagt zij er niet in de gemeenteraad zover te krij gen dat deze een klachten commissie instelt. Daar zouden dan burgers terecht kunnen, die menen dat zij door ge meentebestuurders en -amb tenaren onbehoorlijk behan deld worden. Ook weet de fractie van Leusden '85 de raad er niet van te overtuigen dat er nog steeds mensen op het gemeentehuis rondlopen, die zich schuldig maken aan corruptie en ande re onfrisse zaken. Een van de zaken waar met name Joop Kool zich kwaad over maakt, is het aanbeste dingsbeleid van de gemeente. Hij ergerte er zich aan dat met name het bouwbedrijf Schoon hoven veel werk krijgt toege schoven van de gemeente. De raad op haar beurt ergert zich weer aan het optreden van Joop Kool, dat volgens haar niet meer past bij de ver anderde situatie in het ge meentehuis. Dat vind ook het bestuur van de partij en dus krijgt de kiezer nu twee iden tieke programma's voorge schoteld. Een van de moeilijkste din- bij de gemeenteraadsver- igen is het verdelen van ital zetels over het aantal •rachte stemmen per De Kieswet schrijft precies r hoe dat moet. Het groot- probleem daarbij is de ver ing van het aantal restze- i, die overblijven, nadat de ►deler is vastgesteld. i de hand daarvan is be- |ld hoeveel zetels elke partij t. Dit jaar wordt het er niet jvoudiger op, omdat op één f de lijsten maar eén kandi- U staat. Als er op de lijst eer van Leusden '85 (Louis den Berkendreef) meer men worden uitgebracht P nodig is voor het halen van kiesdeler, zullen deze stern- volgens een bepaalde deelsleutel worden ver- jeld over de andere partijen, 'at lijkt een kink in de kabel van het democratische proces. Immers de kiezers brengen niet hun stem uit op een partij om die vervolgens naar een andere partij te zien gaan. Toch moet er iets gebeuren met de overblijvende stem men en hier geldt dan ook dat er uit twee kwade zaken de minst ongunstige gekozen moet worden. Dat dit soms tot een verve lende uitslag leidt, blijkt uit de verkiezingen van vier jaar ge leden, toen de GPV/SGP maar heel weinig stemmen tekort kwam om twee zetels te halen. Een korte uitleg om iets van het probleem van de verdeling van de restzetels duidelijk te maken. Bij de verdeling van de ze tels maakt de Kieswet onder scheid tussen gemeentes die 19 zetels of meer hebben en gemeentes met minder dan 19 zetels. In Leusden zijn er 21 zetels te verdelen. De Kieswet schrijft dan voor dat de methode van het zogenaamde grootste ge middelde gebruikt moet wor den, voor de verdeling van de zetels. Maar eerst moet de kiesde ler worden vastgesteld. Dat gebeurt door het aantal uitge- orachte stemmen te delen door het aantal zetels. Bij de Tweede Kamerver kiezingen in september vorig jaar waren er 19.410 stemge rechtigde Leusdenaren. Bij de vorige gemeenteraadsverkie zingen in 1986 was het op komstpercentage 81 procent. Als dit percentage op 21 maart weer gehaald zou wor den, betekent dit dat er 15722 stemmen worden uitgebracht. De kiesdeler komt dan op 748. Dat wil zeggen dat er voor elke zetel 748 stemmen nodig zijn. Niet elke partij haalt ech ter een veelvoud van deze kiesdeler. Een deel van de stemmen en dus van de zetels blijft over. In 1986 waren dat er drie. Deze wordt volgens een inge- wikkelede rekenmethode over de partijen verdeeld, waarbij de grote partijen het meest profiteren. Het is zelfs mogelijk dat een partij op deze manier meerde re zetels in de wacht weet te slepen. Als nu blijkt dat de lijsttrekker van Leusden '85 (Louis van den Berkendreef), meerdere zetels knjgt, dan gaan deze volgens de hierbo ven omschreven methode naar de andere partijen. De stoelen in de raadszaal zijn nu nog leeg. Over een week kunnen de Leusdenaren op één van deze zeven lijstrekkers stemmen. Dan zullen de kiezers uitmaken hoeveel zetels elke partij krijgt. Op deze pagina doen de lijsttrekkers alvast een voorspelling over het resultaat dat hun partij zal halen. Achterste nj van links naar rechts: Louis van den Berkendreef (Leusden '85), Harm Offereins (GPV/SCP) en Ben Stoelinga (Leusden '90). Vooraan: Com Verduin (PvdA), Joost de Jongh (WD), Ep Oostra (D 66) en Hans Pekelharing (CDA). er een week wordt de nieuwe gemeenteraad geko- Lln Leusden doen 7 partijen mee. In deze krant geven* [rekkers een voorspelling over het aantal zetels dat rtij zal halen. Ook komen de twee nieuwkomers van DA en Leusden '85 aan het woord. Verder interviews l enkele vertrekkende politici en een uitleg over de "Teling van de zetels. Daarover heeft de kiezer uitein- i het laatste woord.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 5