Gemeenteraadsverkiezingen 1990 „Uitslag verkiezingen is nauwelijks voorspelbaar" „Er moeten grenzen aan de groei worden gesteld" 'Niet over mijn graf regere 'Ik ben helemaal geen politicus' Nieuwkomer Hans Pekelharing voert CDA aan: Socialist Jan Jacobs keert niet terug in nieuwe raad Gijs van Woudenberg neemt na 21 jaar afscheid van de raad Nieuwkomer Louis van den Berkendreef (Leusden '85) het personeel en de ambte: gamsatie op het gemeente; de aandacht blijven eisen. dat niet onderschat moet' wat daar is aangencht in de ons liggende periode." „Een notoire misser vir. deze gemeente nog altijd he betaalbare huurworunge: wreekt zich nu ook bij de En de resultaten van de on ken in het kader van het vd vestingsplan, dat nu gestal krijgen, bewijst ons gelijk punt. Daar zal in de toeko: zorgvuldig mee omgegaan worden. Goed, Leusden is maal een luxe dorp gewot dat zal het voor een belang: ook wel blijven, maar dat zeggen dat de lijn volstrek anderd moet worden doot ken. Dat kan niet." „Wat in de nabije toeko: de volle aandacht zal vrage reactie op het provinciale over de toekomstige nb ontwikkeling, ook van L Natuurlijk is Utrecht van* ligging alleen al een veelg provincie. Dat trekt bedn en mensen. De provincie l m de notitie 'Sporen naai komst', waann voor Leusd sale woningbouw wordt steld, klakkeloos geaccepf; denk dat de provincie ent tuigd dient te worden, dan zen aan de groei moeten gesteld." „Een echt welzijnsbeleid brede is in de gemeente dé jaren nog niet echt van cfc gekomen. Daar zal de aandi de meuwe raad zich ook op nchten. Daarnaast zou ik et voor de minima nog ve stochtelijker willen beplet in een gemeente als Leusdt als bijstandsmoeder met ti deren maar in Leusden mot nen! Er wordt wel iets maar nog veel te weinig s zin." „Verder hoop ik dat de kenheid van de gemeentel nationale zaken groter zal' We zouden best ontwiki vanuit de bevolking in 6 zin mogen ondersteunen. D ik bijvoorbeeld aan 'Leusd Tarrafal', waar toch veel mee bezig zijn." „Ik kijk met veel pleziert mijn raadsperiode. Met tf sfeer en de collegialiteit c heb ik altijd zeer gewtf Ondanks het feit dat we dal heel verschillende types ters bij elkaar zaten, is d* samenwerking nooit neg» invloed geweest. Integer^ zouden de raadscommissies ook veel meer een plaats moeten zijn, waar met elkaar van gedachten wordt gewisseld over zaken en waar inzichtsverschillen niet met een verharden tot politieke ver schillen." „Het is zinvol om vanuit zoveel mogelijk verschillende invalshoe ken naar problemen te kijken. Dat kan de kwaliteit van de besluitvor ming alleen maar positief beïnvloe den. Daarom denk ik ook dat het een goede zaak is als een gemeen tebestuur is samengesteld uit ver tegenwoordigers van verschillen de sectoren. Het maatschappelijk draagvlak moet zo breed mogelijk zijn." Of Hans Pekelharing zich met specifieke beleidszaken zal gaan bezighouden weet hij nog met. Pe kelharing: „Ik ben een echte gene ralist. Ik weet niet veel van heel veel zaken, zogezegd. Dit in tegen stelling tot specialisten, die van betrekkelijk weinig heel veel we ten. Dat maakt me in pnncipe na tuurlijk breed inzetbaar. Maar mis schien gaat m'n belangstelling wel uit naar financiën, bijvoorbeeld. Daar komen toch veel touwtjes sa men. Maar dat moet allemaal nog besproken worden. Ook bijvoor beeld wie er fractievoorzitter gaat worden. Het zou met juist zijn als ik zei dat ik geen kandidaat was, maar Evelien Blom komt daar bijvoor beeld ook wel degelijk voor in aan merking. En ik ga er van uit, dat Evelien gewoon terug komt in de raad. Maar het ractievoorzitter- schap brengt in het hele raadswerk toch weer een hele eigen verant woordelijkheid met zich mee, die gevolgen zal hebben voor de taak verdeling." Over de afloop van de verkiezin gen is Pekelharing nogal onzeker. „Het is dit jaar wel erg koffiedik kijken. Het is bijvoorbeeld nauwe lijks in te schatten wat de gevolgen van de interne problemen bij Leusden'85 zullen zijn en hoe de kiezer daarop zal reageren. Weet de gemiddelde kiezer bijvoor beeld nog wel wie wie is? Ik weet vanuit m'n eigen marketingverle- den hoe lang het duurt voor naams bekendheid vorm krijgt. Voorlopig hou ik het erop dat beide fracties één zetel zullen krijgen." „En landelijk doet de PvdA het bijvoorbeeld met goed. Maar is dat te vertalen naar de lokale situatie? Ik weet het niet. Voor mijn eigen partij zou ik het al prachtig vinden als we ons zouden stabiliseren." Hans Pekelharing („Bijna 50") zal volgende week de lijst van het CDA in de gemeenteraadsverkie zingen trekken. Pekelharing is een relatieve meuwkomer in de Leus- dense gemeentepolitiek. Hoewel de directeur van een op levensbe schouwelijke leest geschoeide in stantie voor maatschappelijke dienstverlening m Amersfoort al eerder deel uitmaakte van de Leus- dense raad (in de raadspenode '78-'82), kwam zijn benoeming als lijsttrekker en opvolger van Eve lien Blom voor velen toch als een verrassing. Toch lijkt het niet zo dat de ver kiezing van Pekelharing tot lijst trekker iets te maken heeft met een partij-politieke manoeuvre een nieuwe kandidaat-wethouder naar voren te schuiven. Pekelharing zelf in ieder geval simt die mogelijk heid praktisch uit. „Nee, nog afge zien van het feit of ik daarvoor ge vraagd zou worden, heb ik daar doodgewoon geen tijd voor. Bo vendien vraag ik mij af of die kwestie überhaupt aan de orde zal komen. Het zal er toch wel op uit draaien dat een nieuw college met meer uit vier wethouders zal be staan. En als er voor ons maar één wethouderspost te verdelen zou zijn, hebben wij in eigen gelederen een meer dan voortreffelijke kan didaat. En ik heb geen enkele be hoefte aan de kandidatuur van Bram Vroon te tornen." Vooruitlopend op zijn nieuwe functie zegt Pekelharing: „Je moet je als raadslid zoveel mogelijk be perken tot hoofdlijnen van het be leid. Het gaat er vooral om de ge meente goed te besturen. Dat is het allerbelangrijkste. En daar zullen we ons als raadsleden dan ook op moeten concentreren. We hebben uit het nabije verleden voorbeel den van hoe het met moet. Dan is de zaak zover uit de hand gelopen, dat bijsturen haast onmogelijk wordt. We zullen ons erop moeten con centreren veel meer preventief, in plaats van curatief te gaan werken." „Bij een goed gemeentebestuur hoort natuurlijke een goede amb telijke organisatie. Dat is een eerste voorwaarde. Ik ben dan ook een voorstander van een open commu nicatie-structuur, waarin ruimte gelaten wordt voor creatieve ideeën. Dat kun je stimuleren door bijvoorbeeld voorstellen te laten vergezellen van alternatieven, hoe gek die misschien ook mogen zijn." „Verder zal er in de behandeling van voorstellen voor de langere termijn een duidelijke fasering moeten worden aangebracht. Dit om te voorkomen dat het dagelijks bestuur, het college van burge meester en wethouders, in zijn en thousiasme te ver voorop loopt. Dan krijg je bij wijze van spreken de situatie dat de tamboers (het college) de hoek om zijn, terwijl het korps een pilsje is gaan drinken, omdat ze het toch al niet meer kon den volgen. Een goed voorbeeld van hoe het zou moeten vind ik in dit verband het MAP (meerjaren activiteiten programma). Daann is m grote lijnen het beleid voor de langere termijn vastgelegd, maar als instrument is het zeer nuttig. Het maakt de relatie beleid-geld goed zichtbaar." „Beleidsmatig is je vnjheid als raadslid natuurlijk toch beperkt. Je ziet ook dat er bij de verschillende partijen in hoofdlijnen maar weinig verschillen zijn aan te wijzen in de diverse programma's. Er bestaat dus een grote mate van overeen stemming over de toekomstige ont wikkelingen. De aandacht zal er dus vooral naar uit moeten gaan hoe je de kwaliteit van de besluit vorming verbetert. Wat dat betreft LEUSDEN - De Leusdense gemeenteraad neemt binnenkort afscheid van de socialist Jan Jacobs. Jacobs, die in 1981 de opengevallen plaats van Marion Delfors in de Groen Links fractie opvulde, houdt het na ruim twee raadsperiodes voor gezien. „Ik wist al ruim van tevoren dat ik er nu mee zou stoppen. Dat heeft enerzijds te maken met de opvatting dat je dit werk niet te lang moet doen, aan de andere kant heeft het te maken met het feit dat de leeftijdsopbouw binnen de fractie niet ideaal is. Corri Verduin, Gert de Weerdt en ik zijn ongeveer even oud en dan moet er, vind ik, ruimte gemaakt worden voor jongeren. Dan komt er ook ruimte voor nieuwe ideeën", aldus Jacobs, die met zijn aristocratische verschijning en spreektrant associaties oproept met vrijwel alle partijen, behalve de PvdA. „Dit werk is erg boeiend, maar intensief en als je het doet, moet je het met veel overgave en inzet doen. Naar mijn idee kun je dat niet al te lang opbrengen. En daar komt bij dat je slechts de keuze hebt nissen mets of vier jaar. Dat wil zeggen, als je bijtekent, doe je dat meteen voor een langere periode. En dat wilde ik niet meer", legt de 56-jarige intenm directeur van een regionaal centrum voor maat schappelijk werk in Hoorn uit. Jacobs maakte in de tijd, waarin hij deel uitmaakte van de raad (eerst voor Progressief Leusden en later voor de Partij van de Arbeid) een boeiende, maar voor de socia listen ook frustrerende periode mee. Jacobs: „Eigenlijk hebben we lange tijd in de 'oppositie' gezeten, voor zover je daarvan kan spreken in een gemeentelijk bestuur. We hebben de eerste vijf, zes jaar be hoorlijk gebokst om dingen veran derd te krijgen. En zeker in de periode van Rademaker, Wage naar, Van Woudenberg en Um- mels, het college dat na de verkie zingen van '86 tot stand kwam, is het soms weieens vechten tegen de bierkaai geweest. Ik heb dat colle ge ooit eens 'regentesk' genoemd en dat is me door burgemeester Rademaker niet bepaald m dank afgenomen. Maar het was natuur lijk wel zo." „Wij zijn in die periode weieens te lief gevonden, maar dat kwam omdat onze partij-afdeling zich al tijd op het standpunt stelde dat de mogelijkheid opengehouden moest worden om zelf in het colle ge te gaan zitten. Leusden'85 miste die achtergrond. Die kwamen bin nen met zoiets van: Opruimen die hap!" TWEESLACHTIG „Ik heb altijd wat ambivalent, tweeslachtig tegen Leusden'85 aangekeken. Hun programma was duidelijk ontleend aan het onze en hun uiteindelijke succes is groten deels te danken aan het werk wat wij in de jaren daarvoor vergeefs verzet hebben. Aan de andere kant heeft de partij toch ook duidelijk als breekijzer gefungeerd. En het was toch wat anders dan de PvdA. Zeker qua politieke cultuur." „Maar met name de laatste twee jaar is er veel positiefs m de ge meente gebeurd, waar ik met ple zier op terug kijk. Een aantal zaken staat goed op de rails. En het heeft me bijzonder veel plezier gedaan dan bij de laatste algemene be schouwingen de coalitiepartners WD en CDA zich allebei duidelij ke hebben uitgesproken voor een Scheidend raadslid Jan Jacobs (PvdA): „Ik kijk met veel plezier terug op mijn raadsperiode. nieuw college van brede samen stelling." „Concreet ben ik gelukkig over het feit dat de aansluiting van Leus den op de A-28 gestalte heeft ge- Kregen. Daarnaast zijn de aanzet ten voor een gemeentelijk milieu beleid veelbelovend. Dat zal ook in de komende periode één van de belangrijkste bestuurlijke thema's moeten zijn. Maar ook de zorg voor LEUSDEN - „Eén van de belangrijkste taken van de nieuwe raad zal zijn om rust in de ambtelijke organisatie te krijgen. Eris nogal wat commotie geweest de laatste jaren en ik weet dat zoiets tijd vraagt voor mensen zich weer happy voelen in hun nieuwe rol. De raad speelt in dat proces ook een rol en dat zal men zich moeten realiseren." Relatieve nieuwkomer Hans Pekelharing is de lijsttrekker van het CDA. Gijs van Woudenberg (CDA) is met Henk Ossendrijver een van de CDA-getrouwen die het langst in de raad zaten. Ossendrijver vierde in december zijn 25-jarig jubileum. Van Woudenberg zat 21 jaar in de raad. Andere overeenkomsten tussen beiden zijn dat zij uit de agrarische kernen Achterveld en Stoutenburg komen en dat zij na de verkiezin gen niet meer terugkomen in de raad. Het is welletjes voor hen ge weest en zij willen plaats maken voor nieuwe mensen. Van Woudenberg maakte de groei van Leusden mee van een dorp 8000 inwoners tot een stad van bijna 30 duizend inwoners. Hij was zelfs lange tijd wethouder en dus medeverantwoordelijk voor deze groei. In 1987 werd hij gedwongen als wethouder op te stappen, nadat met name Leusden '85 had weten aan te tonen dat het bestuurlijk goed fout zat in het gemeentehuis. Vanwege deze pijnlijke penode in zijn politieke loopbaan staat Van Woudenberg in eerste instantie wat huiverig tegenover een ge sprek. „U zal waarschijnlijk wel be grijpen waarom," zegt hij. Toch is hij niet rancuneus. Als hem gevraagd wordt naar de hoogtepunten in zijn carrière zegt hij zonder omwegen: ,Ik denk met genoegen terug aan mijn wethou derschap. Ik heb daar fijne contac ten met de bevolking aan over ge houden. Ook in de penode daarna (hij bleef na zijn terugtreden als wet houder in de raad) kreeg hij vol gens eigen zeggen positieve reac ties. Van Woudenberg is nu dus bezig met de laatste loodjes als raadslid. Hij zou dus eigenlijk geen blad meer voor de mond zou hoeven te nemen. Toch blijft hij terughou dend als hem gevraagd wordt met welke zaken de nieuwe gemeente raad zich bezig zou moeten hou den. Gijs van Woudenberg in een voor hem karakteristieke houdm; „Het zou niet verstandig zijn als ik over mijn graf zou regeren," zegt hij en hij verwijst naar de program ma's van de verschillende partijen. Over 'Sporen naar de toekomst', de provinciale nota die in zijn woonplaats Stoutenburg zoveel stof deed opwaaien, wil hij wel wat los laten. „Ik ben het eens met het stand punt, zoals die door het college naar de provincie is overgebracht. Het hoofdcentrum van Leusden is niet berekend op een uith die zo grootschalig is." Pikant detail is dat in de p dat Van Woudenberg wei was, er door het gemeente! naar gestreefd is Leusden t groeien in dezelfde mate provincie nu ook weer 'Ml dat was de andere kant op Van Woudenberg nu. „li moet nu maar zo groot blr het is. Bijna 30.000 inwonen mooi getal." Van den Berkendreef: ,Je kunt met altijd doorgaan met ruziemaken." „Ik ben toch helemaal geen politi cus," zegt Louis van den Berken dreef als hem gevraagd wordt wat hem in de Leusdense politiek arena heeft gebracht. Als hij op 21 maart gekozen wordt, is hij eigenlijk raadslid tegen wil en dank. Hij bleef als eruge kandidaat over op de lijst van Leusden '85, na een 'scheurend' conflict, waarin hij en zittend raadslid Joop Kool de hoofdfiguren waren. Een nogal iro nische wending, want het was die zelfde Joop Kool die Van den Ber kendreef er toe bracht bestuurslid te worden van Leusden '85. „Ik had wat problemen met de gemeente. Ik kwam daarover in gesprek met Kool en het klikte ei genlijk wel tussen ons. Ik ben toen lid geworden van de partij." Dat was m de tweede helft van 1988. Daarna maakte hij een bliksemcar rière. Hij werd bestuurslid en na de ruzie met de fractieleden zelfs lij strekker. Overigens is de lijst niet erg groot. Van den Berkendreef is de enige kandidaat. De nieuwbak ken politicus heeft geen enkele er varing op het gebied van de ge meentelijke politiek. „Natuurlijk volg ik wel de krant en loop ik ook wel eens op het gemeentehuis, maar daar houd het wel mee op." Dat hij nog een volslagen leek op politiek gebied is, blijkt bijvoor beeld uit het feit dat hij niet weet hoeveel raadscommissies er zijn. Als mogelijke eenmansfractie zal hij het wat dat betreft moeilijk krijgen, want hij zal in zijn eentje tussen de zes en acht commissie vergaderingen per maand moeten doen. "Ik wist niet dat het nog zo'n gedoe was," verzucht hij. Hij denkt dat hij uiteindelijk wel bekend zal raken met het politieke spel. „Ik denk dat het een groeiproces is," zegt hij. De voormalige leraar economie - hij gaf les op een middelbare school in Utrecht - heeft vooral be langstelling voor de commissie Openbare Werken/Ruimtelijke Or dening. Hij zal dan wel zijn nvaal Joop Kool tegenkomen, die dat on derwerp ook tot zijn specialisme rekent. Een probleem hoeft dat volgens Van den Berkendreef overigens met te zijn. ,Je kunt toch met altijd doorgaan met ruziemaken," is zijn mening.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 6