Culdoto speelt met erg veel aatste Valleiconcert met Nederlands Strijkkwartet plezier 'Doos vol kruimels' 'De vlag hoeft niet halfstok' leusdei* |i 'Van boeken krijg je nooit genoeg' laeverenblad na 8 jaar dicht als cultureel centrum Boekenweek begint deze week tavond Valleiconcert Midzomernacht Labels JazzSen Puddingpop O ENSDAG 14 MAART 1990 In 'bloemkoolduits' bezong Plan- tinga de geschiedenis van het ge bouw aan De Brink als Leusdens enige culturele centrum. „Der Bür- gemeister lachelt, er lachelt in der Faust," hekelde hij de houding van de gemeente die wel profiteerde van de inspanningen van Vial, maar zelf buitenspel wist te blijven. Vial zat er zelf niet zo mee. Hij begon zijn slotwoord op de manier es Hulsmann werd geboren >49. Hij studeerde aan het linck Conservatorium bij Da- ran Wely en Jo Juda en slaag- in 1973 summa cum laude voor iolistendiploma. Kees Hüls- was enige tijd concertmees- 'van het Haifa Symfonie Orkest, regelmatig op als solist m toen- en buitenland en geeft een meesterklas in Bad tein. ike Biesta studeerde aan het ick Conservatorium te Am- bij Davina van Wely en Krebbers en behaalde [de Prix d'Excellence. Zij vol- haar studie bij Josef Szigeti ieft als soliste opgetreden in frmeer Praag, Londen, Kopen- i en Parijs, Ook m Nederland rde zij bij verscheidene or- rrit Oldeman, in 1943 gebo- l:studeerde aan het Brabants Het Nieuw Nederlands Strijkkwartet. Conservatorium bij Ervin Schiffer. In 1971 behaalde hij de Prix d'Ex cellence en vervolgde daarna zijn studie bij Bruno Giuranna en Serge Collot in Parijs. Marien van Staalen, geboren in 1947, studeerde aan het Sweelinck Conservatorium te Amsterdam bij Jean Decroos en tegelijkertijd or kestdirectie bij Joop van Zon, David Zinman en Kinll Kondrashin. Ma rien van Staalen werd in 1974 on derscheiden met de Eugène Cal- koenprijs en in 1978 werd hem de Johan Wagenaar-premie toege kend. Op het programma van het Val- leiconcert van 22 maart staan het Strijkkwartet nr. 1 in C op 49 (1935) van Dmitn Shostakovich, het Strijk kwartet nr. 2 in a op.51/2 (1873) van Johannes Brahms en het Strijk kwartet nr. 1 in D op. 11 (1873) van Pjotr Djitsj Tsjaikovski. Het concert begint om 20.15 uur. Kaarten worden a 13,50 (65+ en CJP 11,-) vanaf 19.30 uur aan de zaal verkocht. Jongeren tot 18 jaar hebben gratis toegang. Inlichtin gen 033-940835. DEN ZUID - In de Woelige f wordt donderdag 22 maart rtavond gehouden, t die avond worden gekla kt en gejokerd. De avond be- Pjn 19.30 uur. Inschrijving is "lijk vanaf 19.00 uur. LEUSDEN ZUID - De serie Vallei- concerten wordt donderdag 22 maart besloten in de Dorpskerk in Leusden Zuid. Daar tredt het Nieuw Nederlands Strijkkwartet op. Op het programma staan werken van Shostakovich, Brahms en Tsjai- kovkski. Het concert begint om 20.15 uur. Kaarten worden vanaf 19.30 uur aan de zaal verkocht en kosten 13,50. Houders van CJP's en 65+ passen betalen 11,—. Jon geren onmder de 18 jaar hebben gratis toegang. ACHTERVELD - In De Klaveet is op vnjdag 29 juni een 'Midzomer nachtfeest'. Het feest wordt geor ganiseerd door de Caranvalsver- eniging De Puupenkoppen en de Stichting Vrienden van Sint Jozef. Plantmga (links) en Bert Eerden tijdens hun afscheidslied. Over belangstelling had Vial niets te klagen. lot nu toe niet nodig vindt ervoor te zorgen dat er na de sluiting van het Claeverenblad een alternatief is. Volgens Eerden komt De Korf daarvoor niet in aanmerking. Raadslid Ep Oostra (D66), die met zijn vrouw op de afscheidsre ceptie aanwezig was, trok zich het verwijt van Eerden aan. „Misschien hebben wij als raad zitten slapen, toen bekend werd dat het Claeve renblad dichtgaat," zei hij. Het cultureel centrum werd op waardige wijze gesloten met een expositie van vier kunstenaars, die in de afgelopen periode van het Claeverenblad gebruik hebben gemaakt. Er was werk te zien van Ane Halting, Huib Spee, Rein Kamphorst en Paula Middendorp. Dick Plantinga, die vele malen als cabaretier in Het Claeveren blad heeft opgetreden, zong onder begeleiding van Bert Eerden (pia no) een afscheidslied op muziek van Schubert. Door deze muziek te kiezen verwees hij naar de koffie concerten die één keer in de maand werden gehouden. waarop hij al die jaren het publiek aan het begin van een bijeenkomst had toegesproken: „Welkom in het oudste gebouw van Leusden." Volgens hem was de kracht van het Claeverenblad dat er alles mo gelijk was. „Hier kon alles in de kleine ambiance van een galerie. Het was de combinatie van van al les en nog wat samen met de expo sities die wij hier hadden." Dat hij zijn bedrijfje al die jaren had kunnen runnen was volgens hem niet in de laatste plaats te dan ken aan de inzet van zijn kinderen. Hij wilde daarom zijn onderne ming, zoals sommige mensen had den voorgesteld niet omzetten in een Stichting. Het was volgens hem een familiebedrijf geweest en kon daarom niet in een andere vorm worden voorgezet. Van woensdag 14 maart tot en met zaterdag 24 maart is het weer boekenweek. Boekenweek 1990 is uniek omdat tevens het feit ge vierd wordt dat 60 jaar geleden een enthousiast begin werd ge maakt met zoiets moderns als „collectieve propaganda van het Nederlandse Boek". Geen won der dat aan de Boekenweek 1990 geen mooier motto meegegeven kan worden dan de slagzin die al enige jaren in gebruik is. „Van boeken krijg je nooit genoeg." Omdat dit jaar een uniek jaar is heeft de CPNB drie speciale uitga- ves gerealiseerd. Als eerste na tuurlijk het alom bekende boeken weekgeschenk dat bij besteding van 19,50 kado wordt gegeven door de erkende boekhandel. Dit geschenk wordt dit jaar geschre ven door F. Springer. De schrijver/ ex-ambassadeur mag zich dan nog met zo in de kijker hebben ge speeld als de auteurs die de vorige jaren het Boekenweekgeschenk schreven, bij de nog steeds groeiende groep liefhebbers van literair proza is hij wel degelijk een begrip. Als tweede schrijft colum nist Jan Blokker 60 jaar propaganda van het boek. In 2272 pagina's be schrijft hij hoe sinds 1930 reclame werd gevoerd voor het instituut „boek". Hoe het boek wist te over leven ondanks film, radio en tv. Hoe de boekpropaganda de oorlog doorstond. Ook bevat een boek een overvloed aan illustraties (300 Schrijver/ex-ambassadeur Sprin ger. stuks!) en een aparte katern met o.a. de titels en auteurs van alle Boekenweek- en Kinderboeken weekgeschenken, „Apostels on der de heidenen" is alleen verkrijg baar tijdens Boekenweek en kost 49,50. Derde uitgave dit jaar van de CPNB is van fotograaf Geert Kooi man. De afgelopen jaren maakte hij vele portretten van bekende schrij vers en schrijfsters zoals Tessa de Loo, Maarten Biesheuvel en Hugo Claus. In „Schrijversgezichten" zijn dertig foto's gebundeld in een fraai boekwerk dat verder werd voor zien van evenzovele bio- en biblio grafieën, een voorwoord van Kor- teweg, direkteur van het Neder lands Letterkundig Museum en do cumentatiecentrum, en een essay van Nuis. „Schrijversgezichten" heeft alles in zich om een collector sitem te worden en kost ook 49,50. Jaarlijks wordt er in Nederland 1,5 miljard aan boeken uitgegeven. Er is echter een aantal verontrus tende ontwikkelingen die de boe kenmarkt bedreigt. De consument leent vaker bij bibliotheken, be steedt meer tijd aan computer of sport of combineert een baan met huishoudelijk werk. Televisie en video vergen minder inspanning en (helaas) de leesontwikkeling van kinderen neemt verder af. Be langrijk is om kinderen zo vroeg mogelijk met het boek in aanraking te laten komen. De Nederlander geeft jaarlijks ge middeld 104 gulden uit aan boeken. Huishoudens met een inkomen tot 51.000 gulden (21% van het totaal) zorgen voor 42% van de omzet in algemene boeken (romans, kin derboeken, encyclopedieën etc.). Boeken worden vooral gekocht door vrouwen, lezers onder de veertig en mensen met een hogere opleiding. Maar deze week moet iedereen die het boek een warm hart toe draagt, de boekwinkels m Boeken week met een bezoekje vereren! LEUSDEN - De labels voor de kle- dingbeurs in het Vooronder in de kelder van het gemeentehuis zijn door een misverstand niet op tijd op de adressen aangekomen. De organsatie vraagt nu aan de betrok kenen nog een keer bij de adres sen langs te gaan. LEUSDEN - De klarinettist Ad van den Hoed treedt op dinsdag 20 maart op in restaurant Bos en Heide aan de Doomseweg. Het optreden wordt georganiseerd door JazzSen. Van den Hoed wordt begeleid door het trio van Hans Heinhuis. De aan vang is 20.30 uur. Er moet een mu- ziektoeslag van 2,50 per persoon worden betaald. LEUSDEN - In jongerencentrum De Geut is op zondag 18 maart de film te zien die door Ton de Wit is ge maakt van het Puddingpopfestival van vorig jaar. De wertkgroep die het festival organiseert wil met de vertoning van de film het festival voor dit jaar financieren. De avond begint om 20.00 uur en de toegang is 2,50. Familie Bijl )EN - De eerste lentezon n voorzichtig overal op De hingen de vlaggen uit. Het dus eigenlijk te mooi voor ischeid. Kees Vial vond dat de sluiting van cultu- entrom Het Claeverenblad td moest worden. „De be- rs van De Brink hebben nog gevraagd of zij de vlag- moesten hangen. Ik ihter gezegd dat we van- jst moeten vieren," zei jn afscheidswoord. „Die dat ik hier heb gewerkt, hitterende tijd geweest, niets om te treuren." et bouwen van een feestje ieder geval genoeg men- n opdagen. Zoveel dat het keer gevierd moest wor- hebben 600 uitnodigin- eur uitgestuurd," zei orga- nert Eerden. „Als daarvan ft komt opdagen, hebben we aimte tekort," verkaarde hij cunstgreep. Dat gebrek aan ruimte was zon dag bij de afscheidsbijeenkomst een handicap, maar in het 8-jang bestaan van Het Claeverenblad was de intimiteit van de oudste boerderij van Leusden ook de kracht van het cultureel centrum geweest. Vandaar dat de aanwezigen, on danks de woorden van Vial, toch iets te treuren hadden. Bert Eerden maakte zich in zijn welkomstwoord zelfs een beetje boos. „Dat Kees stopt met zijn werk is iets dat wij moeten respecteren. Het gaat tenslotte om particulier initiatief. Maai eigenlijk mag het centrum niet sluiten. Er moet iets voor in de plaats komen. Als argu ment wordt gebruikt dat Leusden voor zijn culturele voorzieningen aangewezen is op Amersfoort. Maar er is hier verder niets, hoewel is aangetoond dat er duidelijk be hoefte is." Het verwijt was vooral gericht naar het gemeentebestuur, dat het llISDEN/BARNEVELD - De fie kamermuziekconcerten, de Stichting Valleiconcerten ïlijks in Leusden en Bameveld «niseert, wordt besloten op iderdag 22 maart in de N.H. te Leusden-Zuid. Dan wordt BBaceerd door het Nieuw Ne- tnds Strijkkwartet, gevormd ff Kees Hulsmann - viool, Mie liestra - viool, Gerrit Olde- B altviool en Marien van en - cello, iet Nieuw Nederlands Stnjk- aitet is opgericht in 1986. De izijn allen Nederlands van ge- e en van dezelfde generatie, van hen is aanvoerder bij het lerdams Philharmonisch Or- ACHTERVELD - De toneelver eniging CULDOTO voerde vrij dag- en zondagavond in de zaal van Ons Gebouw het stuk 'Een doos vol kruimels' op van Neil Si mon. Beide avonden was de be langstelling groot. Jimmy (Jaap Bos) is op een middag bezig de woonkamer van zijn vnendin Evelyn Mira (Greet Wes- sels) een beroemde nachtclubzan geres m fatsoenlijke staat te bren gen, omdat zijn vriendin Evelyn Myra na een verblijf in een kliniek voor drankzuchtigen thuis komt. Terwijl hij zo bezig is komt de knecht van de kruidenier (Henk Smit) spullen brengen. De knecht is een buitenlander die gebroken Nederlands spreekt. Hij wil contant betaald worden. Jimmy wil echter niet betalen, maar alles op rekening laten zet ten. In zijn gebroken Nederlands weet hij Jimmy toch zover te krij gen dat hij met geld terug naar zijn baas kan gaan. Kort daarna komt Evelyn Myra ver gezeld van haar vriendin Toby Landau (Eveline Hak) de woning binnen. Ze wordt door Jimmy har telijk ontvangen, hoewel hij goed moet kijken of ze het wel is. Dat komt, omdat Evelyn veel is afge slankt. Kort na de thuiskomst ontstaat er een woordenwisseling tussen Evelyn en Jimmy. Jimmy die be-' kend is als een goed acteur, moet die middag zich presenteren voor een toneelstuk. Er ontstaat een woordenwisseling die nogal hoog oploopt. Tevens is Jimmy bang dat Evelyn, waar hij verliefd op is, vreemd zal gaan. Ook Toby bemoeit zich er mee en weet de zaak enigszins te sussen. Inmiddels komt ook Ma nuel de bediende weer binnen met goederen. Ook nu gaat hij weer met weg zonder geld te heb ben ontvangen. Nadat Jimmy en Toby zijn ver dwenen, komt plotseling de doch ter van Evelyn binnen. Deze woonde bij haar vader, geschei den van Evelyn. De dochter Polly (Lida van Esveld) wil bij haar moe der komen wonen. Haar vader vind het goed, doch moeder ziet er wel tegen op. Ze vind het een hele moeilijke taak om een kind goed op te voeden. Er ^olgt een heel gesprek tussen moeder en dochter, waarbij de dochter vertelt dat zij als kind van haar moeder een geschenk kreeg bij een van de feestdagen. Zij heeft dit steeds bewaard, maar er is nu niet meer van over dan een doos vol kruimels. Uiteindelijk vmdt moeder het goed dat ze bij haar blijft wonen. Inmiddels komt ook een zekere Pou Tanner (Ben van Middelaar) op bezoek. Hij heeft acht maan den met Evelyn samen gewoond. Hij wil weer terug bij haar komen, hoewel hij een gescheiden man is. Dit gaat echter niet door. Ongeveer drie weken later is moeder Evelyn weg De dochter wacht al een hele dag op haar. Als ze uiteindelijk thuis komt, ontstaat er een grote ruzie tussen moeder en dochter. Moeder heeft in haar leven al heel wat meegemaakt en dit komt tijdens de ruzie naar vo ren. Uiteindelijk wordt de vrede tussen moeder en dochter weer hersteld. Dezelfde avond zal Toby haar ver jaardag bij Evelyn en Polly komen vieren. Jimmy is de eerste die bin nen komt en is zeer verontwaar digd. Want hij is drie dagen voor de première van het toneelstuk door de 19-jarige regisseur ontsla gen. Hoge emoties laaien op. Inmid dels komt ook de jarige Toby bin nen, doch zonder haar echtge noot. Deze komt niet daar hij van haar wil scheiden. Ook nu volgt er weer een hevige discussie door de m de kamer aanwezigen. Toby wordt door Evelyn aan het verstand gebracht dat het haar ei gen schuld is. Ze is steeds te veel bezig geweest met haar uiterlijk. Ze is ijdel en wil jonger lijken dan ze in werkelijkheid is. Dat is volgens Evelyn de oorzaak dat haar man weg gaat. Tijdens dit samen-zijn wordt er weer gedron ken en ook Evelyn neemt weer wat alcohol tot zich. Ook moeder en dochter hebben nog een hevig gesprek met elkaar. Uiteindelijk verdwijnen Toby en Jimmy en keert de rust terug. Een heel an dere avond dan was verwacht. Geen verjaardagsfeestje. Dezelfde avond verdwijnt ook Evelyn. Als zij de volgende mor gen thuis komt heeft ze een blauw oog. Ze bleek naar haar ex-echt- genoot te zijn geweest, waar het fout was gelopen. Ze was bang dat ze weer zou gaan drinken en was daarom bij hem op bezoek ge gaan. Het blauwe oog wordt bijge werkt waardoor het niet meer zo opvalt en er is weer een heel ge sprek tussen moeder en dochter. Inmiddels komt ook Jimmy weer binnen en er is weer een grote woordenwisseling. Een paar we ken is alles goed gegaan en nu is er weer de mogelijkheid dat ze een terugslag krijgt. Moeder en dochter zouden samen gaan lun chen, maar dat gaat niet door. Als Jimmy weer verdwenen is, volgt er nog een gesprek tusseh moeder en dochter met als ein- delijke uitslag dat ze het samen weer eens worden en het een 'happy ending' wordt. Een mooi stuk, waarin door de deelnemers geweldig wordt gespeeld. De hoofdrolspeler weet zonder hape ren zijn rol tot een goed einde te brengen. Ook de andere spelers en speelsters waren goed in hun rol. Een daverend applaus was na afloop dan ook hun beloning. Uit de reacties van de aanwezigen bleek dat er ook nu weer heel veel was genoten van het spel. De regie was in handen van Wout Bakkenes en regie-assistente was Riek van den Hengel. De grime werd verzorgd door Marijke Huls hof.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 9