Echtpaar Bijl: correspondenten in hart en nieren Alien en Dick gaan gemeten van welverdiende rust 'Apart plekje voor 't huis' 'Familie Bijl kent iedereen' 'Altijd naar mevrouw Bijl' 1 Achtervelds nieuws 21 MAART 1990 leveren, kon op een bezoek of telefoontje van meneer Bijl re kenen. We zullen in Achter veld, meneer en mevrouw Bijl beslist heel erg gaan missen. Dat is zeker." Sint Joseph: G.H. Hilhorst, directeur van verzorgingshuis Sint Joseph: „Volgens mi) heeft de heer Bijl altijd een apart plek)e in zijn hart gehad voor ons huis en haar bewoners. We hebben in de afgelopen jaren altijd bij zondere prettige contacten on derhouden. Eén telefoontje was altijd voldoende om er voor te zorgen dat de gege vens op een uitstekende ma nier in de krant verschenen. Hij heeft de belangen van de Achtervelders altijd op een bij zondere prettige manier ge diend. Hij bedreef zijn manier van journalistiek bedrijven vanuit zijn hart, vanuit een diepe betrokkenheid met en grote belangstelling voor alles wat zich in Achterveld afspeel de. Ongeacht het onderwerp. Of het nu een verslag van de kaartclub of een feestmiddag was, hij bracht het nieuws. Ie mand die als buitenstaander nieuws vergaart, doet dat op een totaal andere manier dan iemand die zo nauw bij de lo kale aangelegenheden be trokken is, dus zoals meneer Bijl. Wij hebben dit altijd zeer gewaardeerd." De Puupenkoppen: P. Bokkers, voorzitter van car navalsvereniging De Puupen koppen: „Voor ons was me neer Bijl iemand waarop we altijd konden terugvallen. Op hem konden we altijd rekenen. Hij was, ondanks zijn hoge leeftijd, nagenoeg altijd bij onze aktiviteiten aanwezig en deed daarvan uitermate zorg vuldig verslag. Vaak bijna let terlijk. Hij wist ook altijd en overal een positieve draai aan te geven. Pas nog in het ver slag over een feest dat tegen de verwachting met erg druk bezocht werd. Uit zijn verslag bleek vooral de gezelligheid. De tact van die man, geweldig. Hij zorgde dat het m de krant kwam. Wanneer hij zelf niet kon komen, vroeg hij ons zelf een verslag te maken. Hij zette zich op een geweldige manier in. Niet alleen bij ons, bij alle drieëndertig verenigingen in Achterveld. En dan te beden ken dat hij al die verslagen met de hand uittikte. Wanneer iets niet precies zo in de krant kwam werd hij boos en belde hij op dat dit beslist niet zijn schuld was. Als er iets niet in de krant stond konden wij dat soms beter accepteren dan hij. Nee, we zagen hem niet echt als een journalist, meer als een vrouw Bijl hebben veel voor onze organisatie betekend. Zij zorgden er altijd voor dat onze verslagen of mededelingen in de krant kwamen. Wanneer je een verslag kwam brengen, moest je altijd binnen komen. Weggaan zonder eerst een kop koffie gedronken te heb ben was onmogelijk. Vaak maakten wij de verslagen zelf. Zijn vrouw is lid van de KPO en soms maakt zij de verslagen. Meneer Bijl kwam wel altijd op onze feestavonden en deed daar trouw verslag van. Want als er wat was m Achterveld,... dan was meneer Bijl erbij. Hij ging overal achteraan en zorg de heel trouw en zorgvuldig voor de gegevens. We zagen hem nooit als een echte jour nalist. Meer als iemand waar op we rekenen konden. Zijn oude beroep was politieagent en zo zijn we hem altijd blijven zien. Hij voelde zich duidelijk verantwoordelijk voor alles wat in Achterveld gebeurde en voor het verslag dat daar over uitgebracht werd. Wie vergeten was een verslag in te belangrijk dorpstiguur. leder een kent Bijl en Bijl kent ieder een." EHBO Achterveld: Christien Jansen-Kitselaar, se cretaris en waarnemend voor zitter van de EHBO in Achter veld: „Ach, die meneer BijL De contacten met hem en zijn vrouw verliepen altijd uiter mate fantastisch. Hij hoefde al tijd maar een paar dingen te weten om te weten wat hij moest schrijven. Hij had overal zoveel verstand van, dat hij aan weinig gegevens genoeg had. Hij is zelf bestuurslid van de vrienden van de Hartstichting. Vandaar waarschijnlijk dat de EHBO hem na aan het hart ligt. Letterlijk. Hij hield nauwkeurig bij wat er te doen was en zorg vormden het lichtend voorbeeld; daar zou zijn toekomst liggen, bij de politie dus. Het mobilisatiejaar 1938 bete kende voor Bijl de militaire dienst plicht. Dick: „Toen ik de deur van mijn ouderlijk huis dichttrok zei ik dat ik nooit meer zou terugkomen. Niet vanwege mijn ouders, want ik heb nog altijd aan hen de beste herinneringen en kwam hen later ook nog regelmatig bezoeken, maar de bakkerij was voor mij voor altijd een dichte deur" De opperbevelhebber moet in Bijl vanwege zijn conditionele kwaliteiten als pedalerend bak- kersbediende op dat Zuidholland se eiland een uitstekende bruikba re kracht hebben gezien, want hij werd ingedeeld bij het regiment wielrijders. Maar aangezien de jon ge militair bewust andere ambities bezat slaagde hij in zijn opzet en werd een halfjaar later overge plaatst naar het korps politietroe- pen. En ziedaar, de jongensdroom werd vervuld: Dick Bijl, op enkele weken na 21 jaar oud, werd politie man. SOLDAAT Vier maanden spoedopleiding volgden in de hoofdstad, waarna hij m augustus 1939 de post Gorin- chem kreeg toegewezen als mobi lisatiebestemming. De meidagen van 1940 en de capitulatie van het Nederlandse leger maakte voorlo pig een einde aan zijn loopbaan. Het korps politietroepen werd op last van de Duitse bezetter opgehe ven en de mannen werden voor de keuze gesteld: Rijks-, gemeente politie of de marechaussee. Bijl koos voor het laatste, meldde zich in augustus 1940 op de centraalpost ACHTERVELD/LEUSDEN - Echtpaar Bijl, een gouden koppel uit Achterveld, trekt zich terug uit de snelle we reld van de journalistiek. „Wij willen het een beetje rustiger aan gaan doen, nu de jaren gaan tellen. Het is een moeilijke beslissing ge weest, waar wij nu eigenlijk al spijt van hebben, maar ge zien de spaarzame vrije tijd, die wij hebben blijft er voor ons geen andere keus over. Het zal moeilijk worden straks zonder al de aanloop de dag door te komen, maar van de andere kant kunnen wij nu ook eindelijk eens dat gene gaan doen waar wij nu in Vught en kreeg te horen, dat hij naar Zeeland kon vertrekken met de plaats Breskens als standplaats. HALFBLOED ZEEUW Dick Bijl, geboren en opge groeid op een Zuidhollands eiland, zou voorbestemd zijn om een halve Zeeuw te worden. Want dit werd zijn marsroute als politieman: van Breskens naar Temeuzen en van daar naar Sas van Gent, waar hij in juni 1942 werd gestationeerd. Wel iswaar werd dat zijn standplaats, maar hij werd te werk gesteld als administrateur m Axel. Maar in Sas van Gent, waar het Zeeuwse meisje Paulina Maria Bockstael met haar familie aan het kanaal Terneuzen-Gent woonde, sloeg op een gegeven moment de vonk over. Paulina, Alien toen en nu nog altijd voor haar vrienden en vriendinnen, ontdekte tussen de marechaussees in haar woonplaats de man van haar dromen. „Een knappe jonge man in dat uniform, ja, dat durf ik best te zeg gen. Het heeft even geduurd voor we kontakt hadden, maar op een bepaald moment was het toch zover. En nu is het zo dat we vol gend jaar 45 jaar getrouwd zullen zijn". In 1946 trouwden Dick en Alien. Aan hetzelfde kanaal van haar ou derlijk huis, dat van Temeuzen naar Gent, maar nu een aantal kilo meters noordelijker, in de plaats Sluiskil, vestigde zich het jonge paar Bijl-Bockstael. Later verhuis de het naar Axel en daarna naar het plaatsje Zuiddorpe op luttele kilo meters van de Belgische grens. Daar was in die dagen volop te beleven voor een politieman. geven neer kunnen leggen. Immer stonden zij pal voor de Achterveldse belangen! Ter gelegenheid van het afscheid van Alien en Dick heeft de redactie -uit dank voor de vele bewezen dien- sten- voor de familie Bijl een portret samengesteld. Uit de verhalen blijkt dat Alien en Dick een soort duizendpoot- funktie vervullen in het buurtschap Achterveld. De Leusder Krant is er trots op, zo lang van de dien sten van het echtpaar ge bruik te hebben mogen ma ken. Alien en Dick, be dankt!!! kei. Dick doet er nu nog een beetje terughoudend over, maar zijn vrouw Alien wil het nog best alle maal in sappige bewoordingen verhalen. ,Ja, het was een enorm smokkelgebied, vooral daar in Zuiddorpe. Het ging in die dagen vooral om boter en graan. De goedkope boter ging naar België vanwege de prijzen. We hebben daar voor de deur de smokkeltochten meegemaakt. Ge zien hoe de kraaiepoten, een spe ciaal wapen van de smokkelaars om de banden van de achtervol gende douaniers uit te schakelen, zelfs voor onze auto op de weg werden gestrooid. Ja, dat waren nog eens tijden. Ik heb zelf trou wens jaren midden in dat grensge bied met zijn smokkelhandel ge leefd en zou er nog veel meer over kunnen vertellen". Na die smokkelpenode m Zeeuws-Vlaanderen kwam dan het hoofdstuk Mijdrecht. Dick Bijl was inmiddels overgegaan naar het korps Rijkspolitie, dat na de bevrij ding in 1945 was geformeerd. In 1964 werd hij daar benoemd. Alien: „Voor mij als Zeeuwse was het natuurlijk best moeilijk. Stel je dat eens voor: ik kwam nooit in Holland, zo heet dat toch immers buiten de provincie? Maar ik moet zeggen dat ik daar geweldig ben opgevangen, want het was in het begin eigenlijk wel moeilijk. We woonden toen boven het bureau in Mijdrecht". ACHTERVELD In Mijdrecht kwam Dick Bijl een mededeling van de Rijkspolitie on der ogen dat er in Achterveld een plaats vrij was gekomen als post- commandant. De kalender wees toen emd 1972. Dick Bijl meende een kans te moeten wagen. Het bleek met zo'n slechte gok. Dick nam deel aan de sollicitatieproce dure en kreeg een uitnodiging om zich bij de toenmalige burgemees ter Van der Post te presenteren. Dick Bijl: „Dat was dus wel even schrikken. Ik wist namelijk niet eens waar Achterveld lag, moest dat dus nog even opzoeken op de kaart. Maar goed, ik sprak met de burgemeester en binnen een kwartier was alles geregeld Ik hennner me overigens wel iets waaraan ik altijd weer moet terug denken. Hij zei namelijk: Achter veld is groen en zal ook altijd groen moeten blijven". En dan vijf jaar postcommandant m Achterveld. Dick Bijl kan er na meer dan tien jaar afscheid nog steeds met over uit. „Ik heb zo'n fijne band met de collega's gehad. Ze hebben ervoor gezorgd, dat mijn vrouw en ik snel waren inge burgerd toen ik eenmaal was be noemd. Maar niet alleen zij, ook de burgers van Achterveld hebben ons altijd nadat we hier kwamen wonen bewezen dat we volledig tot hun gemeenschap behoorden". 'ONGELOOFLIJK' Alien Bijl wil graag even kwijt wat zij heeft ervaren bij het af scheid van haar man als postcom mandant van de politie m Achter veld. „Het was eigenlijk al zo toen we bij ons 30-jarig huwelijksfeest, geen echt feest natuurlijk, onver wacht werden verrast met een op treden van de plaatselijke blaaska pel. Maar wat gebeurde bij het af scheid van mijn man als politiecom- mandant was werkelijk ongeloof lijk. In het register stonden maar liefst 525 handtekeningen". Al die persoonlijke genegen heid, die hulp en bijstand die het echtpaar Bijl-Bockstael heeft on dervonden van de Achterveldse gemeenschap kwam pas goed tot uiting toen het echtpaar besloot om in oktober 1973 te reageren op een oproep van de Leusder Krant voor een medewerker voor berichtge ving uit Achterveld. Inderdaad, het echtpaar, want alle jaren hebben de heer en me vrouw Bijl als team de belangen van de krant gediend. „Ik als mede werkster, hij als mijn particulier se cretaris", grapt Alien. „Dick ging elke dag op zijn fiets het dorp in en sprak met de mensen. Hij heeft door zijn vroegere werk bij de po litie natuurlijk enorm veel kontak ten. Hij bezocht ook de vergaderin gen en andere bijeenkomsten". Alien was de thuiswerkster. Veel kopij werd door de Achtervelders aan huis gebracht m de Van Olden- barneveltstraat. Alien: „Of ze kwa men nieuwtjes vertellen, die ik dan voor Dick opschreef. Dat was altijd erg gezellig. De mensen wisten bo vendien dat ik elke keer voor kof fie of thee zorgde". Dick tikte de kopij uit, maar er ging nooit iets naar de krant voordat Alien het had gelezen. Zo ontstond het team Bijl, dat gedurende meer dan zestien jaar naar beste vermogen de belan gen van de krant heeft gediend. Beiden: „Het was onze hobby en we hebben het met veel plichtsge voel gedaan, want we moesten er vaak privé-zaken voor opzij zetten. Maar we hebben het ook met erg veel plezier gedaan. En dan nog dit: het was allemaal met mogelijk ge weest als we niet de medewerking hadden gehad van de hele bevol king van Achterveld. Daar zullen we het dorp altijd dankbaar voor blijven". JHTERVELD - Er zijn weinig ien die al op jengdige leeftijd les weten wat zij later willen ien. Dick Bijl is er één van. longen zon en moest hij bij de Üe. En hij is er gekomen, alf jaar geleden nam hij af- |id als postcommandant, een Brgetelijk afscheid. Bijl had toen veertig dienstjaren opzit- De vijf laatste, die in Ach- reld, waren de mooiste uit die Ie lange politieloopbaan. Ik hier een machtig fijne tijd id". „En dat hebben we ei- lijk nog altijd", weet zijn BW Alien te melden. Ter ver- lelijk: dit is geen gesprek met i Bijl, maar met het echtpaar Verderop in deze kolommen ïlijken waarom. Bt geboortehuis van Dick Bijl - in praten we over april 1918, half jaar voor het einde van de te wereldoorlog - stond in de ksewaard, waar zijn vader met oom een bakkerij bezat Van s af wist Dirk, zoals hij in het ilkmgsregister staat inge- even, dat hij nooit m de voet en van zijn vader zou treden, nog denkt hij met weerzin en chuw terug aan het slopende acht van zijn vader en dat hij de klok van vier rechtstreeks :hool 's middags er met de fiets it moest om de bestellingen te brengen. Iet was vreselijk, ik had er St zin m en aan die bakkerij heb ijd een hekel gehad. Ik wist iluut zeker dat ik nooit bakker worden". Gelukkig voor Dick lende zich al in zijn jonge jaren goed alternatief aan. In de lopende) straat van het ou- tijk huis woonden twee politie- de plaatselijke veld- iter en de rijksveldwachter. Zij Achterveldse KPO: ging er J A. van Dalen, voor van de Katholieke Platte- Organisatie „Meneer en me de voor de berichtgeving met precies datgene wat er in moest staan, volgens ons. Daar hoefden we nooit achteraan te lopen. Meneer Bijl kende de agenda soms nog beter dan wijzelf. Iedereen m Achterveld wist meneer Bijl te vinden. Wie wat m de krant wilde hebben ging naar meneer Bijl. Of naar mevrouw Bijl natuurlijk. Altijd meneer of mevrouw Bijl. Nooit voornamen. Zo zijn ze een be- i grip in Achterveld. Hartelijke I mensen die altijd klaar ston den." eens zin in hebben." Het echtpaar Bijl, Alien en Dick klinkt de meesten onge twijfeld beter in de oren, was èltijd aanwezig: er is geen happening, vergadering, re ceptie of feest in het Achter veldse geweest of de volgen de week kon men in de Leus der Krant lezen hoe het was geweest. Niets is het echt paar ontgaan, zelfs de klein ste vergadering of wetens- waardigheidje werd door hun alerte ogen opgemerkt. Geen wereldnieuws, maar voor een lokale krant als de Leusder Krant van onschat bare waarde. De slager om de hoek, de wedstrijden van de kaartclub en niet te verge ten de bijeenkomsten van de verenigingen vonden bij het echtpaar Bijl altijd weerklank. En dan was het mogelijk, dat laat op de avond het licht bij de familie nog brandde, omdat Alien driftig achter de typemachine zat om de kopy op tijd bij de redactie te krij gen. Niet alles kwam in de krant en dat werd dan de fa milie Bijl niet in dank afgeno men, maar ook de kranteko lom kent zijn grenzen. Fami lie Bijl weet dat, maar heeft zich altijd moeilijk bij dit ge- SMOKKELAARS In de eerste na-oorlogse jaren was er voor de douaniers en de politiemensen in het grensgebied tussen Zeeland en de Noordbelgi- sche grens volop werk aan de win-

Leusder Krant | 1990 | | pagina 15