's Lands grootste motorcrossteam wil actie en lol Schilderijen van John Aarden traditioneel Theatergroep Diagonaal met handicap als kunst leusder k Odes aan de liefde bij De Ploegh Vijf Leusdenaren in team van Nijkerkse crosser Arjan Brouwer Duits expressionisme Kettingbotsing WOENSDAG 21 MAART 1990 L_ct LEUSDEN/NIJKERK - „Fun in Action" is de nieuwe uitdaging van motorcrosser Arjan Brouwer. De nu 33-jarige allround motorsportman heeft zijn actieve beslommeringen op een lager pitje gezet. Na een succesvolle periode als motorcrosser, endu- ro-rijder en 'woestijnracer5 heeft de geboren Zwartebroeker zijn hart verpand aan het begeleiden van jonge crossers. Vorig jaar werd de eerste aanzet gegeven voor het A-B team, dat dit jaar tijdens de presentatie in de Leusdense Korf uitgegroeid blijkt te zijn tot de grootste motorcrossformatie van Nederland. Samen met Leusdenaar Dirk Burgwal ontfermde Arjan Brouwer zich in '89 over zestien motorcros sers. De positieve reacties en de geweldige animo van de sponsors maakten het mogelijk dat ook in 1990 het A-B team op regionale en nationale circuits is terug te vinden. „Ook dit jaar staat het plezier in het motorrijden weer voorop," zegt Arjan Brouwer over de doelstelling van het 18 rijders tellende team. Hoewel 'Fun in Action' de basis vormt, blijft ook het sportieve as pect een rol spelen. Het team heeft zelfs een aantal echte talenten in de gelederen. „Ernst-Jan van Dasier uit Nijkerkerveen en Leusdenaar Thijs Visser kunnen aan de hand van een goede begeleiding zeker hogerop komen," aldus leam-chef Brouwer. „Twee jaar geleden ben ik met een motorzaak in Nijkerk gestart. In eerste instantie was het de be doeling om naast het werk ook te blijven crossen. Al gauw bleek de zaak zoveel tijd m beslag te nemen dat ik geen tijd meer had om te trainen. Ik streef altijd het hoogste na en als ik iets doe wil ik het goed doen. Als gevolg van te drukke werkzaamheden was het met mo gelijk om op het hoogste mveau in de top mee te blijven draaien. Slechts op basis van ervaring kon ik incidenteel een aansprekend re sultaat boeken," zegt Arjan Brou wer als inleiding op de vraag waar het idee van een groots opgezet motorcross-team vandaan komt. „Op een gegeven moment dacht ik; 'als ik zelf niet meer m de top kan rijden, dan kan ik natuurlijk wel andere jongens gaan helpen om de motorsport nog beter te la ten beoefenen'. Samen met Dick Burgwal uit Leusden hebben we toen in 1989 een motorcross-team op poten gezet. Met de steun van een aantal sponsors konden we een team van zestien rijders forme ren. De doelstelling van het team is 'Fun in Action', rijden voor het ple zier. Daarnaast is de opzet het steu nen en begeleiden van voorname lijk jonge crossers." „Het eerste jaar was het resultaat boven verwachting. Veel njders gingen als gevolg van kleine aan wijzingen met sprongen vooruit. We hebben onder andere een team-weekend gehouden in de Belgische Ardennen. Voor ieder een was dat een geweldige erva ring. Zodoende kreeg men de kans om eens te rijden op een harde baan. In pnncipe stonden we toen al positief tegenover een vervolg van het A-B team," aldus Arjan Brouwer. Hoewel het opzetten van een cross-team voor een groot deel liefheberij is, kan ook Brouwer het zakelijke aspect niet uit het oog verliezen. „In eerste instantie is het een hobby om andere rijders te steunen. Maar natuurlijk heeft het team ook een zekere promotionele waarde voor de zaak." Dit was ook de reden dat er in de winter werd besloten om ook in 1990 met een team van start te gaan. „Er waren veel potentiële sponsors. We heb ben toch besloten om met vier hoofdsponsors te werken en met Biemond, die ook nieuw is in ons team, zijn ervaren rijders die de andere jongens ook het een en an der kunnen leren. Dick Burgwal en Steven van de Veen zijn daarnaast de grote animators van het team. Het is erg belangrijk om zulke men sen erbij te hebben, want alleen kan ik het natuurlijk nooit." Dit crossseizoen zullen de acht tien leden van het A-B team vnjwel wekelijks ergens in het land op een circuit hun rondjes rijden. Daar naast wordt er een trainingsweek end gehouden en gaat het hele team weer een paar dagen naar de Ardennen. „Dat was vong jaar een enorm succes en daarom staat dat weer op de agenda. Het is namelijk een hele ervaring voor de rijders om eens op een harde baan te rij den of met de motor een rivier over te steken. Daarnaast is het gewoon enorm gezellig en blijkt dat we in feite één grote familie vormen," zegt Arjan Brouwer over de stage op vreemde bodem. Op het gebied van motorcross heeft Arjan Brouwer vrijwel alles meegemaakt. In de klasse 125 cc en 250 cc werd de nationale titel in de wacht gesleept. Hij werd tevens vice-endurokampioen en landelij ke bekendheid verwierf de tegen woordig in Putten woonachtige Brouwer vooral door zijn optredens in de monster-rally Parijs-Dakar. Zijn palmares toont tevens een etappe-zege in de Afrikaanse Djer- ba rally en een vierde plaats tijdens de proloog van Parijs-Dakar. De vijf medailles aan de wand in de motorzaak leveren het bewijs dat er vijf keer een zesdaagse werd uitgereden. Ervaring kan de kalen de crosser in ieder geval met ont zegd worden. Routine die hij nu probeert over te brengen op jeug dige crossers. Toch blijft ook bij Arjan Brouwer het bloed kruipen waar het niet gaan kan. „Het liefste zou ik nog zelf willen njden, maar zoals gezegd heb ik de tijd er niet meer voor. Voor incidentals eve nementen kan ik af en toe no iets regelen. Zo is het bijvoo- zeker dat ik ook dit jaar in au weer de Transpana rally m Spanje ga rijden. Bovendien een kleine kans dat ik we« Parijs-Dakar deelneem. De q handelingen daarover zijn dels in volle gang." Als actief rijder streefde wer altijd het hoogste na. W heeft hij zijn doelstelling vera en is het team geschoeid op van plezier? „Ik heb geen e ambitie om een top-team opj ten. Daar gaat echt veel tijdj als je dat goed wilt doen end ten koste gaan van mijn wei dus Arjan Brouwer. De in Zwartebroek geboj round motorsporter verwac! van het komende cross» „We hebben in ons team njders die dit jaar wedstnjd den bij de M.O.N., drie zijner K.N.M.V. aangesloten en dn« sers komen in regionaal verh actie. Ik verwacht dit seizos van Paul van de Pol uit Achfc die in de klasse 125 cc m rijdt. Daarnaast hebben we 14-jange rijders die hoge kunnen gaan gooien in dj komst. Ernst-Jan van Dask Thijs Visser (zonen van tv/eer hoofdsponsors, red.) hebber zich om ver te komen. Toe komen ze beiden uit de fietst wereld en het blijkt dat da goede basis is geweest va motorcross. Voor die jonge gens is het vooral prettig c geen enkele druk op hen i gelegd. Zodoende kunnen a spannen naar een hoger n groeien," aldus Brouwer ov- talenten in het 'Fun in Actionj Wat de toekomst betreft va A-B team is volgens Brouwe veel te zeggen. „We hopen i seizoen het beste van te ie We kijken hoe het loopt en vei jaar zien we wel weer." Het Havik. Schilderij van J. Aarden. met meer. Het out-fit van de rijders was in onze ogen prachtig en met de komst van meer hoofdsponsors moesten we de kleding weer aan passen en zou het minder duidelijk overkomen. De Korf uit Leusden, metaalbedrijf Dasco uit Nijkerker veen en taxibedrijf Roose int Soes- terberg zijn nu de voornaamste sponsors," aldus Brouwer, die met zijn bedrijf als vierde hoofdsponsor optreedt. Naast de vier 'grote' sponsors zijn er nog een tiental sub-sponsors die het team gelde lijk ondersteunen. Alle achttien rij ders zijn gehuld m een blauw-rose tenue. VRIENDEN voor de samenstelling van het team voor 1990 werd in eerste instantie uitgegaan van een kleinere forma tie dan vorig jaar. Arjan Brouwer hierover: „Het was de bedoeling om met minder rijders een team te vormen. In de praktijk is daar niets van terecht gekomen. Niek de Bree uit Barneveld was de laatste rijder die aan het team werd toegevoegd en dat betekende de achttiende crosser. We hebben nu wel het grootste cross-team van Neder land. Het team is samengesteld op basis van kennissen en vrienden. Het is allemaal zo gegroeid." „Een groot team heeft natuurlijk nadelen. Aan de andere kant is het prachtig om een zo'n groot mogelij ke groep rijders te begeleiden. We hebben in het team meerdere be geleiders. „Erik Schouten en Mike Een schilderij dat te zien is m galerie De Ploegh. AMERSFOORT - Een naïef schilder en een vrijetijdshout- snijder stellen hun werk tentoon bij de Amersfoortse Verzekerin gen aan de Stadsring 15. De schil- derijen en het houtsnijwerk zijn j te zien van maandag tot en met vrijdag, van 9.00 tot 17.00 uur. De expositie duurt tot en met 24 april. De Amersfoorter John Aarden gaat er met zijn camera op uit, om mooie plekjes in oude stadskernen en bergdorpen te fotograferen, en zijn foto- en visuele waarnemingen om te zetten in olieverfschilderijen in de naïve sfeer. Amersfoort zelf leent zich daar goed voor. Zo legde Aarden de Zuidsingel, de Appel markt, de Kortegracht, het Havik vast. Zijn naïve voorstellingswijze geeft de schilderingen iets oubol ligs mee, iets van de gezellige en gezapige sfeer zoals het ooit moet zijn geweest. Wit voegwerk, rode baksteentjes, rode en donkere dakpannen, blaadjes aan de bo men zijn met eindeloos geduld neergepenseeld. Vaak nog met weerspiegelingen in het water ook. Wit-gepleisterde gevels zijn spier wit op Aardens schilderijen. Rode luikjes, witte paaltjes, een oranje markies, boomtakjes die tegen de hemel afsteken vormen accentjes, die het kneuterige versterken. Ha ventjes met bootjes op de helling, molens met ophaalbruggetjes, bergdorpen in Griekenland en Zwitserland: Aarden kan er maar niet genoeg van krijgen, en maakt er mooie plaatjes van. Aardens mede-exposant Rien Timmer werkt in een verwante tra ditionele sfeer. Hij laat allerlei die ren in een rustieke stijl zien, waar voor hij zich liet inspireren door het bekende houtsmjwerk uit vele Eu- In het team van de volkke getoond. crosser Arjan Brouwer rijden dit jaar vijf Leusdenaren mee. De ploeg werd onlangs in de Leusdense Korf aan den Een sculptuur m galerie De Ploegh. AMERSFOORT - Tot en met 1 april is in Galerie De Ploegh, Westsingel 50, ingang museum Flehite, werk te zien van Coos Dieters en Heieen van Nieuw- land. De Ploegh is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur, op zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Coos Dieters, docent grafiek m Den Haag en Utrecht, is op liefdes- voeten. Hij behandelt het thema van de liefde in zijn grafiek op schilderachtige wijze. De kleuren van zijn litho's zijn bijzonder te noe men. Ze zijn helder en levendig, en vormen een essentieel onderdeel van de composities. Het thema is met veel gevoel voor humor en zeer onconventioneel uitgewerkt. Dieters schuwt niet om met grote rode Valentine harten te werken. Een vijgeblad zweeft boven het hoofd van de geliefde. Tulpjes groeien in het schaamhaar en de oksels van zijn naakten, die in hun innige omstrengeling ook omge keerd kunnen worden opgehan gen, en het dan ook goed doen. Dat de liefde energie vergt, en bij tijd en wijle slopend is, laat hij zien op de litho met het rode hart en de aanstormende slopersbal. Hier en daar past hij foto's van zich en zijn vriendin toe. Een enkele keer komt hij tot een zacht gestemde, mtieme abstrahering. Ook al de liefde in het werk van Heieen van Nieuwland. Haar kera mische beelden geven zwangere vrouwen weer, in een veelal bewo gen emotionele hoofdvorm. De huidstructuur vertoont grote span ning. Het huidoppervlak wordt zichtbaar gevoed door het nieuwe leven, dat er zich onder verborgen houdt. De grijsgroene zwangere en de blauw Egyptische zwangere hebben iets heel sensueels, resul taat van lichamelijke processen, die zich in het vruchtbare vrouweli- chaam hebben voltrokken. Het to tale zwangerschapsoeuvre is een ode aan de vrouw, haar vruchtbaar heid, haar overwinning met het ba ren van het nieuwe leven. Zij is de nikè, de overwinning, de grote mysterieuze, het idool van de voortplanting. Prachtig van krom ming zijn de liggende naakten. In kantige vorm zijn er enkele volle dig geabstraheerde naakten. Hun aller textuur is gevoelig. AMERSFOORT - In de Flint is op zaterdag 24 maart een niet-al- ledaagse theatervoorstelling te zien. „De Ontknoping" is een vrolijke, soms surrealistische thriller, die zich afspeelt in een museum voor moderne kunst, waarin fantasie en werkelijkheid door elkaar heen lopen. De voor stelling wordt gespeeld door Dia gonaal, een theatergroep be staande uit lichamelijk gehandi capte acteurs en actrices. Het bijzondere aan „De Ontkno ping" is dat van de handicaps voluit wordt geprofiteerd: een bewe gingskunstenares die danst met haar handen, een uitbundige, spastische Hamlet als satire, ie mand die een ander de hand schudt met z'n been. Daar kun je als niet-gehandicapte raar tegenaan zitten kijken. „De try-out was wat dat betreft ook al heel verhelderend," aldus Will Boddeurs van de Provinciale Gehandicaptenraad Groningen, die zelf ook in een rolstoel zit. „Wij lachten ons wua, het was voor ons herkenning. Maar een deel van de zaal durfde met te lachen. De ac teurs moeten mensen over die gé ne heen helpen." Op 9 februari jl. ging „De Ont knoping" in première in het Gro ningse cultuurcentrum De Ooster poort. Daarna startte een tournee door het land en vervolgens wordt het buitenland aangedaan. Voor dinsdag 20 maart huurt Diagonaal de grote zaal van het Posthuis Theater zodat men ook in Heeren veen kennis kan maken met deze bijzondere produktie. „De Ontknoping" is een dwaas verhaal, waarin stereotypen, cli chés en kritiek ten aanzien van han dicap en kunst zijn verwerkt. Be wust is er voor gekozen dat in het verhaal één gehandicapte acteur DE gehandicapte uitbeeldt. Dat de andere hoofdacteurs ook (licha melijk) gehandicapt zijn wordt vi sueel „gebruikt", maar zij worden binnen het stuk niet als gehandi capt personage behandeld. De inhoud van het stuk is geba- ropese bergstreken. Zijn boer met koe is typisch Oostenrijks of Zwit sers. Zijn herbergier dito. Bergbe klimmers, houthakkers, maaiers met baard, ze zijn weggelopen uit de Alpen. Ook de hangende reliefs komen zo uit de streken waar gejo deld wordt. De herder met zijn schapen, het mannetje bij de haard, de ronde borden mei; dehoofden en het verzoek cs dagelijks brood: hun figun weergave stoelt op de traditè het houtsnijden op lange avonden in afgelegen bergstn Zierikzee. seerd op persoonlijke mteresses van de spelers, hun leefwijze en bewegingsmogelijkheden. De be wegingspatronen, m het dagelijks leven als beperkingen gezien, ver worden op het toneel tot theatrale stileringen. Initiatiefneemster en speelster Marlies van de Vondervoort: „Ik ben zo spastisch als een deur. In het dagelijks leven kom ik regel matig mensen tegen die mij niet verstaan, me verbaasd aanstaren of denken dat ik ze niet alle vijf op een rijtje heb. Wanneer ik echter op het podium sta, verstaat iedereen me, het publiek bewondert me en ac cepteert me zoals ik ben!" „De Ontknoping" wordt ge speeld door negen acteurs en ac trices, de regie is in handen van Joke Menssink. Zij bracht de laatste negen jaar een twintigtal toneel- produkties en een tiental film- en videoprodukties op haar naam. De voorstelling op 24 maart in De Flint begint om 20.15 uur, de toegangs prijs is 12,50. AMERSFOORT - In de Zonnehof wordt vrijdag 23 maart een tentoon stelling geopend over de grafiek van het Duitse expressiomsme. De expositie kwam tot stand in samen werking met het Goethe Institut te Amsterdam en werd samengesteld - door het Institut fur Auslandbezie- hungen Stuttgart. De tentoonstel ling is van dinsdag tot en met zater dag tussen 10.00 uur en 17.00 uur en op zon- en feestdagen van 13.00 uur tot 17.00 uur te zien in de Zonnehof. LEUSDEN - Vijf auto's raakten woensdag betrokken bij een ket tingbotsing bij een stoplicht op de Heiligenbergerweg. Over de toe dracht van het ongeval bestaat nog onduidelijkheid. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 16