„Hier worden we overal weggejaagd" Mag ik de garnering voor een Chinees" Met voorjaarsbenen naar 3-1 Elize bewaart dode takken Skateboarders worden ongeduldig— Majorie's wens vervuld ^fleusde rkrant plaatselijk nieuws 17 skateboarders: Skateboarden is geen ragemaar een sport. dere dag minstens één uur maar veel vaker minstens vier uur. Op vaste plekken ontmoeten ze elkaar zonder dat ze daarvoor afspraken maken. Dan wordt afgesproken waar ze heen gaan. Omdat ze in Leusden bijna geen mogelijkheden hebben wijken ze vaak uit naar Hoevelaken, Utrecht, Amersfoort, Amsterdam of ScherpenzeeL Ook de 'kleintjes' van elf en twaalf stap pen rustig met hun skateboard on der de arm, op de trein. ,,Moet wel, want hier is niks. In die plaatsen zijn banen, parkeergarages of plekken waar je leuk kunt skateboarden. Altijd alleen op de gladde weg gaat ook vervelen. We willen trucs doen op hellingen en zo." Wanneer het regent zoeken ze een overdekte plek of...kijken videofilms. Iedere echte skateboarder is niet alleen geabonneerd op alle, meestal Amerikaanse, bladen die vol skateboard staan, hij weet ook precies welke skate-boardfilms er bestaan. De bladen worden bestu deerd. De posters gaan op de muur. De films worden tientallen keren bekeken. De kunst wordt letterlijk afgekeken. Maar voor je zoveel kunt als Mark (15) moet je heel veel oefenen. De jongens in Leusden zijn het met elkaar eens. Mark is de allerbeste. Waarom? „Hij heeft het meeste lef," zeggen ze. Lef is belangrijk. Je moet maar op een skateboard van de leuning van een trap afdurven! De meeste Leusdense skate boarders zijn tussen de tien en veertien jaar oud. Ze skateboarden allemaal minstens twee jaar en zijn ooit op een 'toy-deck' begonnen. Bijna allemaal hebben ze thuis heel veel moeten praten voor ze hun uitrusting bij elkaar hadden. De meeste ouders moesten uiteinde lijk toegeven dat hun zoons 'een echt deck nodig hadden." Slechts een geluksvogel heeft een vader die er 'gewoon' éen uit Amenka meebracht en Pascal z'n broer Gui- do (beide echte skateboarders) maakte in één keer, vijfjaar achter stallige verjaardagscadeau^ goed. Alle jongens zijn zuinig op hun 'decks'. Al zou je het zo niet zeggen. Een goede deck is voorzien van allerlei graffiti en ziet er een beetje versleten uit. |EN - „Skateboarden is een sport. Skateboarden heeft et is niet zoals bij voetbal altijd hetzelfde volgens regels. Er komt steeds weer wat nieuws bij. Het ver rit. Er is spanning, actie, gevaar en altijd kans op iets ichts. Skateboarden is vrijheid want skateboarders zijn rganiseerd maar zijn altijd vrienden." gemeentehuis van Leus- steeds geen beslissing ver de skateboardbaan. s die iedere dag op hun bezig zijn, wachten vol af. Wordt het oude fiets- si nou wel of niet veran- en skateboardbaan? In is ongeveer een groep jongens tussen de negen jaar, iedere dag heel in- ag met skateboarden. In loeten ze het doen op het tje bij de snackbar, het gedeelte van de Ha fvoor het gemeentehuis, irden ze tot hun veront- g weggestuurd. Of zoals le jongens het zegt „De lijven vaak staan kijken iet leuk vinden om te zien wat voor kunsten wij kunnen ma ken maar niemand wil ons voor zijn deur hebben." De jongens kennen elkaar alle maal. Niet dat ze een club vormen of zelfs maar een groep. Ze zijn vrienden simpel en alleen door het feit dat ze heel serieus met skate boarden bezeig zijn. Ze zijn de 'toy-decks' ontgroeid. Toy is het engelse woord voor speelgoed, met 'toy-decks' bedoelen ze de skateboards die je in een speel goedwinkel kunt kopen. Deze jon gens hebben 'special-decks', dat zijn skateboards die minstens vijf honderd gulden kosten! De meeste jongens hebben hun 'deck' bij stukjes en beetjes opgespaard. Daarvoor gingen ze allemaal naar dezelfde winkel in Amsterdam. Ru- dolpho is een speciale winkel. Wie daar binnen komt moet verstand hebben van skateboards want an ders vliegen de moeilijke woorden je als Chinees om de oren. Een goed deck, zeg maar de plank waarop je staat, is gemaakt van een sterke,lichte houtsoort. Meaple- leaf-hout, van Esdoorns, is het best, volgens Pascal dos Santos, één van de skateboarders. De deck moet minstens bestaan uit zeven dunnen laagjes hout. Bovendien moet in dit hout een speciale holling gemaakt zijn waardoor allerlei kunsten met 'de plank' mogelijk worden. Zodra de plank gekozen is, die alleen meestal al vijfhonderd gul den kost, komen de assen aan de beurt en daarna de wielen. Zowel assen als wielen zijn er in allerlei soorten. De echte skateboarder, en die wonen ook in Leusden, hebben verschillende soorten assen en wielen. Op asfalt moet je andere wielen hebben dan op een stoep of halvepipe. Wanneer het skate board compleet is komt de kleding aan de beurt. Speciale schoenen die wat langer heel blijven dan de 'gewone goede'. Frank (11) deed twee weken met zijn AllStars. Dan nog kniebeschermers en de spe ciale truien. Een echte skateboar der herken je aan z'n trui met capu chon. Te koop in een speciaal win keltje in Zeist. Bij elkaar kost zo'n uitrusting snel ruim zevenhonderd gulden. Skateboarders spreken een eigen taaltje, vol Amerikaanse woorden. Ze dragen een eigen kapsel, met lange lokken 'the skate-look'. De skateboarders in Leusden die je ziet op de eerder genoemde plekken, hebben bijna allemaal zo'n uitrusting. Geen won der dat Pascal (15) verontwaardigt zegt: „De mensen denken vaak dat we aan het spelen zijn. Dat is met waar. Skateboarden is ook geen rage. Het is een sport. En wij zijn er goed in." TRUCS Alle jongens skateboarden ïe- WEGGEJAAGD Overal worden de jongens weg gejaagd. In Leusden is geen ruimte om hun sport te bedrijven. Het is moeilijk om de grote mensen ervan te overtuigen dat ze niet zomaar aan het spelen zijn, dat ze geen 'Asoos' of 'kakkers' zijn. In het ge meentehuis wordt hard nagedacht hoe een skateboardbaan kan wor den aangelegd. Frank weet wel hoe volgens hem zo'n baan er uit zou moeten zien Aangevuld door minstens tien vrienden, hoopt hij op een baan met 'mint-banes'. Mint- banes zijn kleine heuveltjes. Daar bij een ramp, dat is een soort halve maan en een fun box. Een fonbox is een platform met allerlei grapjes, volgens Frank. O zo'n baan er komt is nog steeds de vraag. Binnenkort komt de Sportstichting met een plan. De skateboarders kunnen ze niet vergeten. Daar zorgen de jon gens voor de deur van het ge meentehuis wel voor. •Majorie (13) had een wens. Zij wilde wel eens in een [Ut werken. Dat kon. Op vrijdag 16 maart mocht zij i de pannekoekboerderij de Hakhorst. Het was alsof den wist dat er die avond bijzonder personeel aanwe- polgens de baas van het pannekoekenhuis was het die reel drukker dan normaal. Hij had nauwelijks tijd om vragen te beantwoorden. Majorie stond met hoogrode [appels de schillen, sinasappels te persen, beslag te 'was weg te werken, ijsjes met slagroom te bespuiten, [arde twee reusachtig grote pannekoeken tegelijk en ait haar hoofd het juiste wisselgeld terug. Na ander- 5 ze flink moe maar volgens haar had ze nog nooit t avond gehad. Zodra Majone het pannekoeken huis binnen kwam werd ze aan het werk gezet. Ze kreeg een blauwe schort om en werd naar de 'koude' keuken gestuurd. In de panne koekboerderij zijn twee keukens; de koude en de warme. De warme is in het restaurant. Alle gasten kun nen zien hoe chef-kok Robert pan nekoeken bakt. Soms zes tegelijk. Achter de chefkok zit een door geefluik. Daarachter is de koude keuken. In de koude keuken werkt Gijs (17). Gijs zorgt dat alle spullen sMarjone draaide een avondje mee in pannekoekenrestaurant De Hakhorst. die de chefkok nodig heeft ge schild of gesneden klaar staan. Hij maakt het beslag, snijdt de kaas, de champignons en de tomaten. Hij maakt de ijsjes en verzorgt de af was. Wie één uurtje bij Gijs in de koude keuken heeft doorgebracht, heeft het bijzonder warm. Waar je ook staat, je staat altijd in de weg want Gijs vliegt van de ene hoek naar de andere. Even een blik uit de voorraadkamer, even de afwas uit de machine, even dertig eieren in het beslag en even tien kilo kaas in mooie gelijke plakken snijden. Op vrijdagavond had hij een uitste kende hulp. Majorie bleek talent te hebben voor het pannekoekenvak, volgens chef-kok Robert. Ze mocht ook een pannekoek bakken. De tweede keer opgooien lukte uitste kend. „Terwijl die pannen wel eventjes heel wat zwaarder zijn dan bij ons thuis," pufte Majorie. Ze mocht haar zelfgebakken panne- koek opeten. Toen was het nog rustig in de zaak. Majorie kreeg nauwelijks de tijd om te eten. De baas van de pannekoekboerderij, Rob van Duin, kon nog net even uitleggen hoe je pannekoekenbakker wordt. Daar is geen speciale school voor nodig, volgens hem.Je hebt het of je hebt het niet. En ik heb al heel wat pannekoekenbakkers meege maakt die het met hadden. Om een goede pannekoekenbakker te zijn, moet je sterk zijn en rustig. Sterk om de hele avond pannekoeken omhoog te gooien met een zware pan. Rustig om dat je gewoon moet blijven doorwerken, ook al is het heel druk en besteld iedereen een andere ingewikkelde pannekoek. Een goede pannekoekebakker moet goed kunnen organiseren. Hij moet zelf zorgen dat er genoeg van alles m huis is en klaar staat voordat de gasten komen. Natuurlijk moet hij alle pannekoeken uit het hoofd kennen. Dat lijkt makkelijker dan het is. Goede pannekoekenbak kers werken vaak in meer dan één restaurant. De ene avond hier, de volgende avond daar. Het kan best gebeuren dat wat wij hier een boe- renpannekoek noemen, ui een an dere zaak een Hollandse panne koek heet. Of dat wij er hier kaas op doen en daar spek. Een goede kok weet wat hij m iedere zaak doen moet." Zodra haar eigen pannekoek op was, ging Majorie naar de koude keuken. Daar kreeg ze een grote kist appels. Om te schillen. Geluk kig was het niet zoveel werk als het leek. In de keuken stond een han dig apparaat. Daar moest je de ap pel opdrukken. Na twintig (Majorie telde ze) draaien aan een handvat, was de appel niet alleen geschild maar ook ontdaan van het klokke- huis en in plakjes gesneden. Af en toe greep de chef-kok door het doorgeefluik naar binnen om een pollepel te pakken of gaf hij een bestelling door aan Gijs. „Mag ik de garnering voor een Chinees," was zo'n opdracht. Een Chinees bleek een pannekoek te zijn waar op van alles ligt wat je ook wel in een loempia kunt aantreffen. Daar bij hoorde sambal en chinees zoet zuur. Ondertussen was Majorie kaas aan het smjden. Haar p'akken wer den niet zo mooi als die van Gijs maar wel dikker. De gasten boften die avond. Daarna mocht ze sinaas appelen persen. Majorie perste zo enthousiast dat ze niet merkte dat het apparaat verstopt raakte. Ze perste rustig door met als gevolg een jus d'orange val in plaats van een waterval. Daar werd niet moei lijk over gedaan. Gijs zette de kan waar het sap in moest gewoon wat steviger vast door een bierviltje in de houder te drukken. Wie haast heeft moet kunnen improviseren. Het werd tijd om een bestelling op te nemen. Majorie ging van de zenuwen giechelen en dat kon na tuurlijk niet. Onno en mevrouw Van Campen werden die avond op een wel heel bijzondere manier be dient. Daarna ging Majorie aan de afwas. Het zwaarste werk werd door een machine gedaan maar Majorie moest wel de overgeble ven appelmoes en andere sausjes wegspoelen. In de koude keuken LEUSDEN - Elize (10) heeft wande lende takken. Zoals dat hoort wan neeriemand in deze krant iets over zijn of haar huisdier wil vertellen, laat ze enthousiast haar huisdieren zien. De glazen bak waarin een vaasje vol klimopblaadjes staat, lijkt verder leeg te zijn. Je moet goed kijken om meer te zien dan aarde, een vaasje en een paar blaadjes. Maar dan, ja hoor een tak, en nog een en nog een en zelfs een wandelende tak, en nog een. Min stens veertien heeft Elize er. Elize vertelde enthousiast hoe ze aan haar wandelende takken geko men is. „Een buurvrouw van een tante had heel veel wandelende takken. Hele grote. Ik had al water schildpadjes en een cavia maar ik wilde ook graag takken. Nou, toen kreeg ik twee takken. Maar na een poosje gingen die twee takken eitjes leggen. Die eitjes zagen eruit als kleine zwarte speldeknopjes. De wandelende takken maakten geen nest. Ze legden de eieren ge woon op de grond. Een mannetje was er ook niet aan te pas geko men. Wandelende takken hebben geen man nodig om kinderen te krijgen," vertelde Elize. „Er zijn maar weinig mannelijke wandelen de takken.Eigenaardig maar mis schien wel zo handig. Een poosje later, op een morgen in januari, liep er ineens één piepklein wandelend takje rond. Tegen het middaguur telde Elize er minstens veertien. De bak zat vol leven maar niet alles leefde nog. Elize ontdekte dat de twee grote wandelende takken wel heel lang stilstonden. Ze bleken dood te zien. En nou komt het. Tot grote verba zing van zelfs Elize's moeder vertel de Elize dat ze de grote wandelen de takken nog had. Ze rende naar haar kamer en kwam even later terug met een piepklein Mickey Mouse tasje. Daarin zaten twee kurkdroge wandelende takken, of beter gezegd twee droge takken want wandelen konden ze allang niet meer. Elize had ze bewaard, eerst voor een spreekbeurt en later voor de aardigheid. Elize houdt van haar takken. Ze kan zich niet voorstellen dat ie mand ze eng vindt. Ooit gilde ie mand in haar kamer dat ze boven op de kast een sprinkhaan had ge zien. Was niet waar. Het was een ontsnapte wandelende tak. Ont snappen mogen ze absoluut niet. Sinds Elize gehoord heeft dat wan delende takken tientallen eitjes tussen planten m de warme huiska mer kunnen gaan leggen, durft haar moeder niet aan de gevolgen te denken. Stel dat die eitjes alle maal uit zouden komen. Een huis voor wandelende takken! Het lijkt Elize wel leuk maar ze is lief en telt dus trouw na iedere schoonmaak beurt net zo lang tot ze alle veertien takken in de bak weet. Alleen in de zomer mogen ze er misschien weer even uit. Net als vorig jaar toen Elize, samen met haar vrien dinnen Sietske en Eva, wedstrijden organiseerde. Ze lieten dan wan delende takken in de tuin, op hun blote buik lopen. De tak die het eerst van de navel tot aan de kin gekomen was, had gewonnen. Deze zomer heeft ze takken ge noeg om haar hele klas voor zo'n wedstrijd uit te nodigen. LEUSDEN - De jongens van Roda E-10 won zaterdag met 3-1 van de IJsselmeervogels uit Bunschoten-Spakenburg. Het was een spannende wedstrijd. Het E-10 team staat op de derde plaats in de competitie. Op de eerste plaats staan de IJsselmeervogels maar die hebben meer wedstrijden gespeeld. Als Roda alle komende wedstrijden wint kan zij nog kampioen worden. Alle jongens van E-10 zijn acht of negen jaar oud en voetballen kunnen ze. Even verderop speelt Dl. Daarin spelen jongens van dertien en veertien jaar. Het gaat er daar hard aan toe. Ouders staan langs de kant om het hardst te schreeuwen. Zo van „Basje neem Pim nou eens mee." en „Haal nou eens flink uit joh, je staat te slapen." Bij E-10 is de sfeer heel anders. Maar een paar ouders staan lekker in het zonnetje hun kinderen aan te moedigen. Hier is het meer van „Goed zo, dat heb je netjes gedaan." en „Kijk eens even wat een kanjer, hij legt waarachtig de bal goed." „Ach", geeft een vader als commentaar „Ze spelen een aardige wedstrijd met hun voorjaarsbenen." Die va der denkt dat ze harder lopen als het koud is. De jongens die voet ballen schijnen het daar helemaal niet mee eens te zijn. Beide teams bestaan uit zeven spelers. Na een mooie aanval van Sander wordt het 2-1. „Tja die San- der, die gaat steeds beter spelen" zegt een van de toekijkende ou ders deskundig. Menko voetbalt ook prachtig. Hij gaat er in zijn een tje vandoor en lijkt vergeten dat er nog dertien jongens in de buurt zijn. „Hij is een elfal in zijn eentje. De rubriek met Leusdens nieuws voor. over en met kinderen van 6 t/m 14 jaar Doof M.v.innc do Vale» Landionkcr 23 leusdon Tel 033 946824 Hartstikke goed maar hij moet nog leren de bal af te geven aan een teamgenoot", zei zijn coach Mieke Strijker. Even later krijgt dezelfde Menko een keiharde schop tegen z'n knie. Als een echte voetballer stort hij kreunend neer om nog geen vijf tellen later te voetballen alsof er niets gebeurd is. Michiel, de aanvoerder, moet er even uit omdat Roda met acht spe lers aanwezig is. „Hè", zucht hij aan de kant; „als je het zo ziet, lijkt het heel anders dan als je erin zit". Hij staat er liever in en is blij als zijn twee minuten om zijn en hij met een gave boog de bal daar krijgt waar hij moet wezen. De bal komt bij Richard, een hele goede maar be scheiden rechts-back. Ramond is in de buurt. Ramond is altijd in de buurt. Hij is een echte middenvel der volgens zijn coach. „Een goede loper, die overal heen sjouwt." Dan maakt Doede uit een goede voorzet opnieuw een doelpunt: 3-1. Doede is altijd in de buurt van het doel te vinden. 'Een echte hangende spits' heet zo iemand. De wedstrijd is afgelopen. Florian is het eerste bij de douche. Hij geeft geen com mentaar aan de pers. Hij is beschei den maar gevaarlijk. De tegenpartij druipt verslagen af. Rutger van de IJsselmeervogels zegt „Rode E-10 speelde goed maar ze hadden na tuurlijk het geluk dat ik met een zere hiel moest spelen." was geen kraan maar een keiharde douche. Als een soort mitrailleur spoot hij de borden schoon. Zodra de vaatmachine aanstond moest er nieuw beslag gemaakt worden. Per avond gaat er wel vijftig Üter beslag doorheen. Op drukke dagen ko men er 150 gasten per uur die alle maal minstens een pannekoek wil len hebben. Voor het beslag brak Majone 25 eieren boven een reus achtige mengkom, daar ging 6 liter melk en 1 liter koud water bij, 2 grote maatscheppen custard, twee maatscheppen fijn meel en nog eens twee maten Zeeuws meel. Majorie mocht de mixer aanzetten. Haar wangen waren nu echt rood. Het werd druk m de zaak. De meisjes die de gasten bedienden vroeger steeds vaak om geperst sinsasappelsap, ijsjes en sausjes. Gijs en Majorie werkten zich uit de naad en toch kwam Rob ze aanspo ren: „Opschieten, bij tafel dertien is iemand ongeduldig". Hoewel het zijn vrije avond was, hielp Rob nu ook mee met bakken, bedienen, drankjes inschenken, voorraad aanvullen. Hij was overal tegelijk en leek alles te zien. Majorie mocht helpen bedienen. De blauwe schort ging af. Bij haar witte blouse kreeg ze een rode halsdoek. Op de pannekoek die ze moest serveren hoorde een klontje boter. Dit klon- Appels schillen en snijden bleek met een handig apparaatje een fluitje van een cent. tje moest ze met een soort sui kerklontjes-tang uit een schaal vis sen. Sacha, het meisje dat het voor deed, kon het goed. Majorie stond vijf minuten te vissen voor ze dat glibberige klontje in de tang had. „Help moet ik nu ook naar vreemde mensen. Als ik maar niet in de lach schiet," vreesde Majorie. Tijd voor verlegenheid was er met. De men sen zaten te wachten en Majorie bediende ze keurig. Ze was handig genoeg om met twee grote panne koeken tegelijk tussen de tafeltjes door te lopen. Daarna volgde een blad waarop twee glazen bier ston den en moest ze de rekening bij Onno en mevrouw Van Campen brengen. Met een dikke portemon nee en op een schaaltje de reke ning en grinnikend liet ze haar moeder, want die was het, betalen. Vier-en-dertig-vijftig, betaald met vijftig gulden. Majorie rekende ra zendsnel ondanks de zenuwen het bedrag dat terug moest goed uit. Terug naar de koude keuken om slagroom te spuiten met een grote spuit. Majorie kon het. Eén keer voordoen was voldoende. De me neer of mevrouw die een 'Dame blanche' at in het pannekoekehuis heeft misschien raar opgekeken. In plaats van twee grote punten slag room, zaten er drie op. Wel was Majorie de chocolade vergeten. Gijs schonk de warme chocolade nog snel uit een babyzuigfles. Het was zeven uur geworden. Majorie had anderhalf uur in een restaurant gewerkt en dacht dat het een half uur was. Ze moest weg. Zij hoefde niet op te ruimen. Ze mocht naar huis. Gijs moest het verder weer alleen doen. Heb jij ook een wens, bel 946824 of 941495. Misschien kunnen wij wel zorgen dat hij uitkomt.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 17