Leusden-Zuid twee keer zo groot Vlet Ceulemans van acquit Lokale uitslagen op televisie „Tot elke prijs vermijden dat we meer dan één zetel halen" Stoutenburg 'op scherp' BDU SERVA VOLVO KEISTAD B.V. jeusdense gedeputeerde Hoekstra wil niet bouwen in Stoutenburg L'85 opzienbarend tijdens lijsttrekkersdebat: ffi MOLENAAR CITR0ËN Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Deze week in de Leusder Krant Konijntje in IDe Wetering HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV AMERSFOORT DEALER Amslerdamscwcg 1 lel 033-630154 LEUSDEN - Vanavond zullen de verkiezingsuitslagen via het Leusdense kabelkrant-kanaal worden uitgezonden. De uit zending start om 19.30 uur en zal tot ongeveer 22 uur duren. De uitzending wordt ver zorgd door Omroep Leusden, in samenwerking met BDU-TV en de Leusder Krant. De pre sentatie is in handen van Ma rion Jager (bekend van de lotto-uitslagen) en Vara's Jan de Graaff. Het programma staat van zelfsprekend in het teken van de uitslagen van de verkeizing van een nieuwe gemeente raad. Er zal worden ingegaan op de wijze waarop de verkie zingen en het stemmen-tellen plaatsvinden. Ook wordt enige aandacht besteed aan de soms turbulente gebeurtenissen in de nu bijna afgelopen vierjari ge zittingsperiode van de hui dige raad. Gedeputeerde Jippe Hoek stra, wonend in Leusden, doet in een interview enkele pikan te uitspraken over woning bouwplannen in Stoutenburg en over de verzuring en stan koverlast in de gemeente. Rechtstreeks vanuit het ge meentehuis krijgt de kijker alle uitslagen voorgeschoteld. Aan lijstaanvoerders en ande re vertegenwoordigers van de diverse partijen zal voor de ca mera een eerste reactie op de uitslag worden gevraagd. Muzikale bijdragen worden geleverd door het kwartet van Wiebe Haanstra en Jan Ver- wey. MITSUBISHI DEALER Hogeweg 45 - Amersfoort Telefoon 033-724624 Nijverheidsweg Noord 61 Amersfoort Tel. 033-630304 Donderdag koopavond. WOENSDAG 21 MAART 1990 - 21e JAARGANG NO. 47 STOUTENBURG - Stoutenburg blijft regionaal 'wereldnieuws'. Vorige week werd duidelijk dat de voornamelijk agrarische gemeenschap niet alleen al jaren op een symbolische bom leefde. Bij werkzaamheden op een akker, werd bij' een agrarisch bedrijf aan de Stoutenburgerlaan vorige week een heuse Franse brisantgranaat uit de Tweede Wereldoorlog gevonden. De explosieven opruimingsdienst heeft het projectiel maandag onschadelijk gemaakt, waarmee dèt verhaal in ieder geval met een sisser afliep FSDEN - „Als er in Leusden gebouwd zou moeten worden, i denken wij in eerste instantie aan het 'omklappen' van den-Zuid. Dat zou dan neerkomen op een verdubbeling a het aantal woningen daar," zegt Jippe Hoekstra, het Leus- PvdA-lid van Gedeputeerde Staten van de provincie j doet deze uitspraak in een dat vanavond zal worden tijdens de verkie- vanuit het ge- Kabelkrantkanaal 4 19.30 uur). Hoekstra geeft i onder meer commentaar op reacties uit Leusden provinciale nota 'Sporen naar J toekomst'. [Volgens hem is de verontrusting omdat in de gewraakte fya een passage voorkomt, waarin kelijk naar Leusdens [ondgebied wordt verwezen bij de verdeling van 80.000 woningen in de provincie Utrecht in de jaren na 1995. Dat is het jaar waann het huidige streekplan zal verlopen. „'Sporen naar de toekomst' is een ambtelijke notitie, waar de pro vinciale bestuurders nog geen ja of nee tegen gezegd hebben," zegt Hoekstra. „De nota is geschreven naar aanleiding van de vierde Noata Ruimtelijke Ordening. Daann krijgt de Randstad een extra taak toebedeeld voor de bouw van m totaal 1 miljoen wonin gen. Utrecht maakt deel uit van de de noordelijke vleugel van de Randstad. Van de 80.000 woningen die in de provincie gebouwd zouden moeten worden, gaat het grootste deel naar de stad Utrecht. Een klei ner deel, zo'n 20.000 woningen, zouden dan in het stadsgewest Amersfoort gebouwd moeten wor den. Het gebied Stoutenburg zou als uitbreidingsgebied gezien kunnen worden. Op dit moment voeren wij in het college van Gedeputeerde Staten een discussie hierover, waarmee wij deze maand klaar ho pen te zijn. Mijn persoonlijke in zet, en naar ik goed begrepen heb is dat ook de menig van de meer derheid van het college van GS, is dat er zeker niet in het gebied bij Stoutenburg gebouwd zal worden. Wij denken in eerste instantie aan het grondgebied van de ge meente Amersfoort. Maar als er toch in Leusden gebouwd zal wor den, dan denken wij aan Leusden- Zuid." Volgens de cijfers van de ge meente Leusden waren er op 1 ja nuari 1989 968 huizen in Leusden- Zuid. Daarvan staan er 225 wonin gen m het buitengebied. Een ver dubbeling zou dus betekenen dat er na 1995 tussen de 700 en 1000 woningen in Leusden bij gebouwd zouden worden. Hoekstra houdt ook een pleidooi voor het behoud van de School steegbosjes. „Het is een gebied war we zuinig op moeten zijn. Ik zou bijna zeggen dat het heilig ver klaard zou moeten worden. Om dit gebied zouden wij een barrière moeten maken, die het onmogelijk maakt dat er andere dingen tot ont wikkeling komen dan de natuur." Een van de grootste bedreigin gen in dit verband vindt Hoekstra de ontwikkeling van de agrarische bedrijvigheid. „Door het uitrijden van varkens- en kalverenmest kan er een gigantische hoeveelheid zuur in de grond komen. Ik vind dat bij wijze van spreken een grotere bedreiging dan het bouwen van huizen. Met de provin cie Gelderland heeft Utrecht daar om het initiatief genomen voor de bouw van een mestfabriek in Ede. De voorbereidingen zijn daarvoor in volle gang. Deze moet uiterlijk over 1,5 jaar van start gaan." Hoekstra laat zich ook uit over de veranderingen in het gemeente huis in de afgelopen vier jaar. „Het bestuur is op dit moment een vera deming vergeleken met vroeger. Zowel politiek als op het gebied van het management. Toen de pro blemen zich voordeden, hadden wij die al van te voren zien aanko men. De commissaris van de Koningin heeft toen de verschillende partij en nog bij zich geroepen voor een gesprek. Het ging toen onder meer over een sporthal die een wethou der voor eigen rekening wilde ex ploiteren. Dat is een heel verschil met het hoe het huidige college te werk gaat." Alles over het grote verkiezings debat Pag. 3 Presentatrice Marion de Jager. De Heuvelkamp begint met eerste kamerconcert Pag. 7 Sport: Roda en De Meem delen in topper de punten Pag. 11 Dick en Aline Bijl leggen de pen neer Pag. 15 pkrant Zijn directe politieke tegenstander maakte een dermate schutterige indruk („maar ik kom dan ook net aanlopen", verexcuseerde Van de Berkendreef zich), dat Stoelinga de kijker en het aanwezige publiek voor eens en voor altijd had kunnen duidelijk maken waarvoor hij en Lijst 7 nou eigenlijk stonden. Per slot was er voor de kiezer nou met bepaald een duidelijke situatie ont staan, met een breuk in de partij zo vlak voor de verkiezmgen. Boven dien gingen zowel Leusden'85, als Lijst 7 (of Leusden'90) met exact hetzelfde programma de verkiezm gen m. Het zal de kijker, die de lokale politiek niet dagelijks volgt, met volstrekt duidelijk zijn gewor den, waarin Leusden'85 zich nou zo onderscheid van de andere partij en. Met het beantwoorden van die vraag hadden overigens alle partij en de nodige moeite. Uit de ant woorden bleek dat er binnen de Leusdense politiek relatief grote overeenstemming bestaat over de uitgangspunten. De verschillen zijn met name terug te voeren op de tails. Hans Pekelharing, de nagel- rueuwe lijsttrekker van het CDA, wees daar in zijn eerste openbare optreden als voorman van de christen-democraten, dan ook op: „We zouden ons veeleer moeten richten op de manier van politiek bedrijven, het verhogen van de kwaliteit van het lokale bestuur." Wat hij daar dan verder mee be doelde, bleef in het debat verder in het vage. Harm Offereins van het GPV/SGP onderschreef de visie van Pekelha ring voor een belangrijk deel: „Er bestaat politiek voor een belang rijk deel overeenstemming over de uitgangspunten. Waar we met Leusden naartoe willen is met zo zeer de vraag. Wel hoe. Ik zeg dat er vanuit serieuze bestudering tot oplossmg van de vraagstukken moeten worden gekomen." En toen vond Offereins het hoog tijd om zich te profileren. Op aangeven van gespreksleider Henk van Hoorn erkende Offereins dat hij weieens twijfelde aan de mate waarin colle ga-raadsleden zich op vergaderin gen voorbereiden. „Ik heb de in druk dat niet alle raadsleden hun stukken goed bestuderen." Namen wilde Offereins echter niet noe men. Opvallend was het wel dat met name de lijsttrekkers, die in het dagelijks leven ook het wethouder schap bekleden, door ïnside-infor- matie relatief makkelijker konden scoren, dan de andere leden van het forum. Waar de rest van de lijsttrekkers zich voornamelijk van LEUSDEN - Het grote verkie zingsdebat met de Leusdense lijsttrekkers, wat de lokale om roep gisteren in een live-pro gramma vanuit het gemeente huis verzorgde, heeft geen dui delijke winnaar opgeleverd. Wel een duidelijke verliezer: Louis van de Berkendreef van Leusden'85. Van de Berkendreef, die na het uiteenspatten van Leusden'85 te elfder ure het lijsttrekkerschap van die partij opgedrongen kreeg, leek gezien de prestaties in het debat niet van plan ook maar serieus een gooi te willen doen naar het raads lidmaatschap. De meest saillante uitspraak van het voormalige be stuurslid, dat m aanvaring kwam met de fractieleden en een groot deel van de achterban van Leusden'85, was dan ook zijn ant woord op de vraag naar hoeveel zetels Leusden'85 streefde. Van de Berkendreef antwoordde volstrekt in weerwil tot datgene wat m een verkiezingsstrijd gebruikelijk is: „We moeten tot elke prijs zien te vermijden dat we meer dan één zetel halen." Gezien het optreden van de man tijdens de rest van het debat, is het zelfs nog helemaal de vraag of Van de Berkendreef über haupt die ene zetel nog wel am bieert. Het debat, dat ovengens gladjes verliep in een uitzending waarop de lokale omroep zich best mag voorstaan, ontbeerde het echte vuurwerk. Met name lijsttrekker Ben Stoelinga, van Leusden'90, de afsplitsing van Leusden'85, leek kansen voor open doel te missen. Extra editie: Verkiezingskrant LEUSDEN - Een extra edi tie van de Leusder Krant ligt donderdag 22 maart voor 7.00 uur in de bus. Een krant vol met uitslagen, beschou- ^iagen en commentaren rond de gemeenteraadsver kiezingen. Naast Leusden is er in die krant ook aandacht voor de uitslagen in buurge meenten. JUSDEN - Hoog bezoek voor de BV Leusden, dit weekeinde, gelopen vrijdag kwam Zijne Koninklijke Biljarthoogheid aymond Ceulemans naar Leusden, om in de kelder van het ïmeentehuis een zestal nagelnieuwe wedstrijdtafels in te ijden. Voor een besloten gezelschap, dat overigens toch nog 1 een 130-tal belangstellenden bestond, gaf de Belgische rotmeester van het drie-bandenspel een proeve van zijn kunnen. In navolging van zijn illustere Nederlandse collega's Brunnekreef en Jean Bessems, die tot de Europese top behoren, liet Ceulemans ook nog zien zijn mannetje te staan als het gaat om de spectaculaire discipline kunststoten. De kwaliteit van de nieuwe tafels werd door de Vlaming overigens in orde bevonden. obligate, enigszins hol klinkende verkiezingsretoriek moest bedie nen, konden de wethouders De Jongh en Verduin vaak hele con crete antwoorden geven op prakti sche problemen. Met name WD- lijsttrekker Joost de Jongh, die zich ook met het medium televisie uit stekend op zijn gemak leek te voe len, maakte van dat voordeel vaak handig gebruik. Corri Verduin, de voorvrouwe van de socialisten in de verkie zingsstrijd, keek, ondanks de fel rood beschilderde lippen, een tikje met een zuur mondje toen discus sieleider Van Hoorn bleef doorza gen over het betaald parkeren, dat de PvdA als één van de wapens m de stnjd tegen de milieuproblemen wil gaan gebruiken. In het tweede deel van het debat, waarin kijkers vragen konden stellen, kwam dat thema dus geheid opnieuw aan de orde. Het lijkt erop dat dat de PvdA in Leusden met erg populair maakt. Verduin vond het jammer, zo zei ze na afloop, dat ze niet de kans had gekregen het betaalde parkeren in een breder verband te plaatsen. Voor enige opschudding zorgde het CDA nog, door op de vraag over de hoeveelheid wethouders in een nieuw college nog een slag om de arm te houden. „Dat hangt af van de verkiezingsuitslag", merkte Hans Pekelharing op. De opmer- king zette merkbaar kwaad bloed bij de huidige partners PvdA en VVD, die zich al hebben uitgespro ken voor een aantal van drie, waar- 1 bij gemikt wordt op een samen stelling, die gelijk is aan die van het huidige. Het forum wordt aan de tand gevoeld door discussielid Henk van Hoorn. iLlllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll; CEULEMANS EN DE VERKIEZINGEN: ...„Tien over de rooie"... e Omnium iiiiiiiiiiii ii ui ui iiiii iiiii ii ii ui ui muur

Leusder Krant | 1990 | | pagina 1