luim vijftig telefonische reacties 'Kandidaten niet goed voorbereid' Woningbouw en hondepoep op lijst van nieuwe raad' et begon allemaal ij de lokale omroep" correspondent lefoonteam tevreden BDU 'Minima' kunnen bijdrage van de gemeente krijgen Van Hoorn mist pit bij debat Burgemeester Panis onder indruk van lijsttrekkersdebat V' frr Zelf bijhouden OENSDAG 21 MAART 1990 plaatselijk nieuws KDEN - „Het begon allemaal l acht jaar geleden bij de Lo- L Omroep Leusden. Daar heb _r het eerst kennis gemaakt jhet presenteren. In 1982-1983 j ik oefenen in wat je noemt jfvrije veld. Met een camera Iter je en een microfoon in de I de disco in, een tentoon- Cng of een vergadering. Het |inijn eerste kennismaking televisiewerk. De eerste uitzending was de be- ingsvergadenng ruim zes jaar Jden. Het was mijn debuut voor {televisie. Sindsdien is het bal- T gaan rollen", s Manon Jager. Tegenwoordig jenteert ze „van alles en nog I, spreekt ze teksten in voor een de 06 nummers de astrofoon Aktua. Ze heeft sinds kort [ïlfde manager als Astnd Joos- non Jager werkt als vnjwillig- r bij de Lokale Omroep. Sinds laatste uitzending van ruim drie .alf jaar geleden, het jaarover- jt van 1986, zag ze bijna memand ■de medewerkers. Tot ruim drie len geleden. Ze kwam opnieuw let redactieteam om de uitzen- t van gister- en vanavond voor Jereiden. In vergelijking tot vier ■geleden is zij, vindt ze zelf, veel jfessiorteler geworden. Dankzij jwerk voor de 06-lijn beschikt ze Ir een betere ademhalingstech- jt en dankzij de ervaringen voor mera, onder andere bij het senteren van de lottonummers gt ze zelfverzekerder in de pnwerpers. Jaast free-lance presentaties rvoor ze vooral door grote be- i wordt mgehuurd, spreekt [eksten m bij bedrijfsfilms en de rofoon'. De 'astrofoon' blijkt jaar geleden begonnen als iLeusdens mitiatief. Het project Telst twaalf telefoonnummers, ieder nnummer is iedere J een meuwe horoscoop te be ieren. Haar baan als directiese- aresse bij de Koninklijke Ne- indse Biljart Bond m Leusden bieden tijd. Haar meest opval- fide aktiviteit is ongetwijfeld het senteren van de lottoballetjes op zondagavond op Nederland 3. „Het presenteren van de lotto is best wel spannend. Je moet m zeer korte tijd een boodschap heel dui delijk doorgeven. Daar moet je bo vendien ondanks alle vaste gege vens iets leuks van zien te maken. Ik maak de teksten zelf en probeer toch steeds weer een beetje met de tekst te spelen. Natuurlijk gaat het vooral om de cijfers maar bij televi sie is het nu eenmaal zo dat 80% van de aandacht uitgaat naar het plaatje en slechts 20% naar de inhoud.' Reacties op haar televisie-optre dens krijgt ze bijna nooit. „Af en toe een lieve bnef uit België van ie mand die het zo leuk vindt dat m Nederland de cijfertjes op deze manier gepresenteerd worden. Heel af en toe zou ik het wel eens leuk vinden iets te horen van ie mand die ik met het opnoemen van de juiste cijfercombinatie gelukkig heb gemaakt. Pas nog toen een huis van anderhalve ton werd uit geloot. Het mag anoniem zijn, maar het zou leuk zijn eens iets te horen." Marion Jager woont in Leusden. In de Leusdense politiek is ze niet bijzonder geinteresseerd. Ter voorbereiding van het verkiezings programma heeft ze wel de kran ten stevig doorgespit. „Ik moest toch goed weten welke naam bij welk hoofd hoort." Van de uitzen ding van gisteravond vond ze het begin spannend. „Dan ben je het meest opgeladen. Ik heb met het gevoel dat als het begin maar goed gaat de rest ook wel zal lopen. Ik haak niet af. Het is live, dus er kan nog van alles gebeuren." Bijna niet te merken was het, maar ook bij deze live-uitzending dreigde het af en toe fout te gaan. „Je merkt dan toch wel dat je de afgelopen vier jaar veel ervanng hebt opgedaan. Je kunt onver wachte situaties beter opvangen. Ik was nu beslist tekstvaster." De pre sentatie-training die ze volgde bij Judith Bosch, ooit presentatrice bij de NCRV, zal daar niet vreemd aan geweest zijn. Voorbeelden van goede presentatoren noemt zijn Paul Witteman, Astrid Joosten en Leonie Jansen. Haar voorkeur gaat uit naar „een journalistiek verant- Marion Jager: ...„Onverwachte situaties opvangen"... woorde, fijne, relaxte, warme ma nier van presenteren." Volgens haar kwamen de politici er in het programma van gister avond uitstekend af. Presentatie training zou goed kunnen zijn voor veel mensen, volgens Marion die daarbij tactvol niet graag lokale na men noemt. Haar werk voor de Lo kale Omroep blijft naar haar me ning helaas, op een zeer laag pitje staan. Na de uitzending van van avond is het voorlopig weer afgelo pen. Mogelijkheden voor het ma ken van lokale uitzendingen ziet Manon genoeg. „Wanneer we echt zouden kun nen beginnen, zouden we er in de eerste plaats mensen bij moeten krijgen. Onervaren mensen die we dan kunnen opleiden. Ik zou bij voorbeeld wat ik weet kunnen overdragen aan een jong meisje dat door de sceentesten heen ge komen is. Wanneer we regelmatig kunnen uitzenden zou ik zelf min der presentatie werk willen doen en meer programma's willen gaan maken. Wat voor programma's? In iedere geval met kinderen. All round programma's zoals Service Salon. Ik zou een programma wil len maken dat meer is dan amuse ment. Met de gemaakte opmerking als dat een lokale omroep hier in Leusden met genoeg variatie zou kunnen brengen, ben ik het hele maal niet eens. Er is hier voor de Lokale Omroep enorm veel te doen. Wanneer men wil dat er lo kale uitzendingen komen en we zijn gemotiveerd met elkaar om programma's te maken, dan lukt het." ISDEN - Ruim dertig Leusde en maakten gebruik van de egenheid tijdens de verkie- jsuitzending van de lokale roep, de lijsttrekkers met vra- te bestoken. De meeste vra- waien gericht op de lijsttrek- van de PvdA en de WD. 'ethouder Corri Verduin riep aantal vragen op naar aanlei- van haar ideeen over betaald :eren in de Hamershof. Wet- ler Joost de Jongh kreeg vooral vragen te verwerken op het gebied van ruimtelijke ordening. Een aan tal vragen werd rechtstreeks beantwoord tijdens de uitzending Voor negen uur was het nog rus tig in de telefoonkamer. Voor de vragenstellers waren drie lijnen beschikbaar. Rond negen uur gin gen de eerste telefoons. Daarna rinkelden ze het ene moment alle dne tegelijk terwijl het het volgen de moment volkomen stil was. Roodgloeiend werden de toestel len met, maar iedereen was na af loop tevreden met het resultaat. Opmerkingen van de politici tij dens de laatste helft van de uitzen ding voor de pauze, lokten nogal wat reakties uit. Bijvoorbeeld de opmerkingen over mogelijke bouwlocaties in Leusden-Zuid, de hondepoep of het openbaar ver voer. Verschillende mensen ge bruikten de telefoon niet zozeer om een vraag te stellen maar meer om opmerkmgen te maken naar aan leiding van hetgeen door de lijst trekkers naar voren was gebracht. Een van de reacties was bijvoor beeld gencht op WD-lijsttrekker Joost de Jongh die nogal tevreden scheen met de staat van de bestra ting. Een Leusdenaar liet weten dat volgens hem Joost de Jongh geen recht had om zich zo op de borst te kloppen want hij wist nog wel een paar straten die aan een opknap beurt toe waren. De wens van Stoelinga, lijsttrek ker van Leusden 90, om een tand arts-avonddienst ontlokte de aan vullende wens voor een apotheek, die 's avonds open zou moeten zijn. De verwachting dat een aantal vra genstellers rechtstreeks m de uit zending zouden kunnen komen kwam niet uit, maar alle vragen zijn zorgvuldig genoteerd en zullen in zoverre ze niet tijdens de uitzen ding aan bod kwamen, in de ko mende dagen beantwoord wor den. SB De redaktie van de Leusder Krant vraagt op freelance basis voor Achterveld. Van de correspondent wordt verwacht: - eigen nieuwsgaring - funktioneren als „ïnleveradres" voor de verenigingen/instanties uit Achterveld - typevaardigheid - contactpersoon voor Achterveldse samenleving. Telefonische informatie 033-941495, vragen naar Gerrit Jeuring. Schriftelijke reakties naar: Redaktie Leusder Krant, Postbus 11, 3830 AA Leusden LEUSDEN - Mensen in Leusden die tot de minima worden gere kend, kannen van de gemeente een vaste bijdrage krijgen voor bepaalde uitgaven. Burgemees ter en wethouders stellen de ge meenteraad voor om een bedrag van in totaal 27.500,- voor be schikbaar te stellen. Daarvan gaat 5000,- naai- het zogenaam de Noodfonds, dat wordt beheerd door een aantal Leusdense kerk genootschappen. In Leusden wordt het aantal mini ma geschat op 389. Het gaat om de zogenaamde 'echte minima", men sen die m 1984 een éénmalige uit kering kregen. Deze mensen zijn aangewezen op de Algemene Bij standswet. Hun maandelijkse inko men is vaak niet voldoende om alle uitgaven te doen. De rijksoverheid wil niet dat de gemeentes een ei gen inkomensbeleid voeren. Dat betekent dat het onmogelijk is dat de gemeente boven het bedrag van de Bijstandswet nog periodiek een bedrag beschikbaar stelt. Wel is het mogelijk dat de gemeente be paalde belastingen afschrijft. In een nota aan de raad schrijven bur gemeester en wethouders dat van deze regeling m Leusden weinig gebruik wordt gemaakt. Daarom maakt het college gebruik van de overige beleidsruimte die de rijks overheid op het gebied van de mi nima biedt. Dat betekent dat volledige en één oudergezinnen maximaal 250,— kunnen krijgen over 1990. Voor zelfstandig wonende alleenstaan den is dat bedrag 100,-. Jongeren tussen 18 en 23 jaar kunnen in bij zondere gevallen gebruik van de regeling maken. LEUSDEN - „Als de lijsttrekkers zich echt hadden voorbereid, dan hadden ze zich meer op de tegen stellingen in de verschillende programma's bezonnen," vatte discussieleider Henk van Hoorn het debat samen dat dinsdag avond rechtstreeks vanuit het gemeentehuis werd uitgezonden. De eindredacteur van het VPRO-radioprogramma 'Het Ge bouw" weet waarover hij het heeft, want hij was presentator van het televisieprogramma 'Den Haag Vandaag' en stond bekend om zijn vasthoudendheid als hij de Haagse politici ondervroeg. Het maakt voor hem overigens geen enkel verschil of hij zich met landelijke politiek bezighoudt of een lokaal debat leidt. „Het is alle bei even leuk," vindt hij. Er is hem wel een verschil met 'Den Haag' opgevallen. „De meningsverschillen zijn hier in Leusden wel erg klein," vindt hij. „Iedereen is het met elkaar eens. Ik denk dat dat komt, omdat de deel nemers aan het debat zich onvol doende gerealiseerd hebben, wat de mogelijkheden van een televi sieuitzending zijn. Zo'n uitzending kan beslissend zijn voor de uitsla gen van de verkiezingen. Veel mensen lezen de programma's niet en slaan m de krant de gemeente politiek over. Toch staan zij eens in de vier jaar voor de keuze op wie zij moeten stemmen. Zo'n lijsttrek kersdebat kan bij die keuze van essentieel belang zijn." Een van de meest opvallende optredens van de avond vond Van Hoorn die van Louis van den Ber- kendreef. De enige kandidaat op de lijst van Leusden '85 blonk uit door stuntelend gedrag en liet re gelmatig merken dat de discussie aan hem voorbijging. Op de vraag van Van Hoorn wat er moest gebeuren als Van den Berkendreef meer stemmen zou krijgen dan hij voor een zetel nodig had antwoordde deze dat die si tuatie maar beter vermeden kon worden. Die opmerking zorgde voor een bulderend gelach uit de zaal. „Zijn optreden was m het begin amusant," vond Van Hoorn na af loop van het debat, „maar iemand die de politiek in wil zonder dat hij zich daar op voorbereidt, vmd ik geen goed voorbeeld." Ook PvdA-wethouder Com Ver duin kreeg kritiek van de presen tator. „Zij distantieerde zich tijdens de discussie nogal eens van het beleid van het college waar zij zelf deel uitmaakt. Als college neem je met z'n allen een besluit. Als je daar met achter kunt staan, kun je beter uit het college stappen. Dat kun je dan ook beter zeggen." Opvallend vond hij het optreden van wethouder Joost de Jongh. „Het leek wel of die man overal verstand van heeft. Hij zal dan ook wel be hoorlijk dominant m de raad en het college zijn. Dat bleek vanavond in ieder ge val wel duidelijk. Ik denk overi gens dat zo'n houding bij de kijker wel over komt. Die zal het meer waarderen als iemand blijk geeft verstand van zaken te hebben dan wanneer iemand aarzelt in zijn ant woorden." Van Ben Stoelinga (Leusden '90) had hij meer verwacht. „Zijn fractie heeft toch de naam rebels te zijn. Dat viel vanavond toch tegen. Mis schien wilde hij zich toch construc tief opstellen en was hij uit op een plaats m het college. Dan kun je toch moeilijk dingen gaan zeggen, die je een paar weken later weer moet terugnemen bij de onderhan delingen over de vorming van het college." Een lokale uitzendingen zoals die dinsdagavond vanuit het ge meentehuis werd verzorgd kan volgens Van Hoorn duidelijk ma ken dat het bij de gemeenteraads verkiezingen om andere zaken gaat dan bij de landelijke politiek. „Een discussie over het fietspad langs de Asschatterweg zoals die vanavond werd gevoerd, doet te gen het licht van het grote wereld gebeuren misschien wat vreemd aan. Toch gaat het om dingen waar mensen dagelijks gebruik van ma ken en voor hen dus van essentieel belang zijn." r\ckl Civ Henk van Hoorn: Meningsverschillen zijn klem".. - N Foto's: Janus Visser en Rinus van Denderen. LEUSDEN - „Wat mij tijdens de discussie verrast heeft, is dat het probleem van de hondepoep zo veel mensen bezig houdt," zei burgemeester Panis na afloop van het lijsttrekkersdebat. „In het totale milieubeleid is dit niet het belangrijkste punt geweest. Daarin moet je prioriteiten stel len en de afgelopen tijd zijn bij de sector milieu zwaardere onder werpen, zoals de verzuring, aan de orde geweest. Ik verwacht wel dat het probleem nu meer aandacht zal krijgen." De discussie die rechtstreeks van uit het gemeentehuis werd uitge zonden, leverde op die manier dus direct resultaat op. Toch vond Pa nis het niet het belangrijkste onder werp, waarmee de raad zich de komende vier jaar bezig zou moe ten houden. „De toekomstige ontwikkeling van Leusden op het gebied van de woningbouw zal het belangrijkste agendapunt zijn," denkt hij. „Het gaat daarbij met alleen om het bouwen voor eigen behoefte, maar ook voor het gewest Eemland of daarbuiten." Behalve het al eerder door hem genoemde milieubeleid zal vol gens hem de verkeersproblema tiek en het openbaar vervoer ook hoog gaan scoren. „Het is toch te gek dat je niet op een snelle manier in Amersfoort kan komen om van daar uit met de trein verder te kun nen." Panis is tevreden over de uitzen ding die door de lokale omroep was verzorgd. „Hoewel de deelne mers aan het debat geen televisie ervaring hebben, deden zij het in het algemeen toch leuk. Het is goed dat de kiezer de lijsttrekkers zo dichtbij in de huiskamer konden meemaken. Ik denk dat mensen toch steeds minder aandacht be steden aan de straataffiches, die in de penode voor de verkiezingen overal hangen. Door een televi sie-uitzending zoals die van van avond gaat de plaatselijke politiek toch meer bij de mensen leven. Ik denk dat dit in het belang is van de burgers in Leusden." Toch wilde de burgemeester niet zover gaan om de lokale om roep te subsidiëren. „Het draag vlak in Leusden is hiervoor te klem. Als je ziet dat voor een uitzending als die van vandaag tien mensen de hele dag bezig zijn, kun je nagaan hoeveel een omroep moet gaan kosten. Ik denk daarom meer aan een regionale omroep, waarbij het uit zenden van reclame mogelijk is. dat is inmiddels landelijk al ge deeltelijk geaccepteerd. Als het ook lokaal wordt toegestaan, dan is subsidie door de lokale overheid misschien zelfs met meer nodig." TOTAALUITSLAG GEMEENTE LEUSDEN Partij Raad 1986 ZETELVER DELING CDA 32,3 7 WD 21,6 5 PvdA 19,4 4 Leusden '85 13, 5 3 GPV/SGP 8,2 1 D66 5,0 1 Lijst 7 - - Overige - Opkomst 81,6 Raad 1990 abs De uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen worden vanavond rechtstreeks uitgezonden op het kanaal van de kabelkrant (KANAAL 4). Voor wie de resultaten van de verkieizngen op de voet wil volgen, is hieronder een staatje afgedrukt, waarop de zetelverdeling kan worden ingevuld. Links staan de uitslagen van vier jaar geleden afgedrukt. Lijst 7 staat voor Leusden '90, met als lijsttrek ker Ben Stoelinga. Verkiezingen bij de lokale omroep De lokale Omroep Leusden heeft gisteravond het beste beentje voorgezet. In een vrijwel vlekke loos verlopen uitzending heeft de omroep de pohliek dichter bij de mensen gebracht. Ook voor som mige forumleden heeft de discus sie verhelderend gev/erkt, een en keling werd zelfs uit 'de slaap' ge haald. Onder deskundige leidmg van Henk van Hoorn werden de verschillende lijsttrekkers danig aan de tand gevoeld. Ook de luiste raars kwamen aan bod: na de pau ze werden de panelleden verzocht te reageren op vragen die telefo nisch waren doorgegeven en vra gen van mensen uit het publiek. Een en ander stond borg voor een afwisselende uitzending, een pro- dukt van een lokale omroep waar dig. Voorzitter Ago Salverda toonde zich na afloop dan ook een tevre den man, hoewel 'zijn omroep' van het forum nog geen harde garan ties inzake subsidie heeft mogen krijgen. Salverda sprak de hoop uit, dat de pohtiek zich nu eens serieus over de problematiek rond de om roep zal buigen. Wij hebben van avond laten zien tot veel in staat te zijn, nu is het de beun aan de partij- en...l" Vanavond is er een tweede uit zending van de lokale omroep. Deze zal m het teken staan van de uitslagen der gemeenteraadsver kiezingen. Vara-man Jan de Graaff zal in een directe reponage trach ten een eerste aanzet tot de nieuwe college-vorming te geven. Uiter aard is ook deze avond gratis toe gankelijk voor het publiek. De uit zending start om half acht en zal duren tot ongeveer half elf. Terug van weggeweest De eerste uitzending sedert vier jaar zit erop voor de lokale omroep. Versterkt teruggekomen na een lange adempauze heeft de omroep bewezen bestaansrecht te hebben. Althans op grond van de geleverde prestatie, iets anders is -en dat kaartte ook de pohtiek aan- of de omroep door de bevolking op han den wordt gedragen. 'Kom met een stevige onderbou wing, laat zien dat de mensen uit Leusden zitten te wachten op loka le omroep': dat is in grote lijnen de raad die de pohtieke partijen de omroep meegaf de nacht in. Toch zal het ondanks de eventuele bre de maatschappehjke steun nog niet meevallen forse subsidiegelden binnen te slepen; reeds op voor hand waren het met name de PvdA en de WD, die de omroep nog zware tijden in het vooruitzicht stel den. De een ziet toch meer m parti culier initiatief, terwijl de ander een hechte band met de naaste buur Amersfoort als goed alternatief ziet. De lokale omroep mag zich van avond nog een tweede maal bewij zen, het is voor hen dan te hopen dat de verkiezingsuitslag de blade ren aan de bomen niet doet draai en. Het bhjft immers pohtiek wat in het gemeentehuis wordt bedreven! Een algemene indruk Een indruk van een debat-avond bhjft subjectief. Zeker op pohtieke bijeenkomsten zullen de meningen sterk verdeeld bh) ven. Het forum van gisteravond kende een rustig verloop, een ieder die vuurwerk had verwacht kwam bedrogen uit. De pohtici kabbelden en babbel den rustig voort, een rueuw geluid was nauwehjks te horen. De dame en heren, ongetwijfeld beducht voor de dag van morgen, wilden slechts tot stemverheffing komen indien een andere partij teveel de bal naar zich toetrok. Het is vooral de hjsttrekkers Van den Berken- dreef en Stoelinga vast zwaar ge vallen: er is voor de aanvang nogal gespeculeerd over het mogehjke gedrag van beide heren. Immers de scheuring binnen de partij geeft al weken stof tot dikwijls pittige uitspraken. Tijdens het forum kwam het er niet van. „Wij willen geen lolbroek van de gemeente zijn", was een kreet die te horen viel. Maar van de andere kant is het misschien toch raadzamer lolbroek te zijn dan slaapmuts De stemming achteraf valt het beste te omschrijven met een ge voel van algemene tevredenheid. De forumleden zochten de be schermende jas van de partijgeno ten om de loftuitingen in ontvangst te nemen, terwijl bij de medewer kers van de omroep een voorzichti ge juichstemming viel te bespeu ren. Iedereen heeft zijn best ge daan en daar valt niets op af te dmgen. In de evaluatie zullen er mensen zijn die winnaar voelen, maar de echte winnaar zal pas vanavond boven water komen drijven. Dan heeft de kiezer beslist en zullen de definitieve plaatsen kunnen wor den ingenomen. En iedereen maar hopen dat de pohtici nu eens woord houden: dus aanpak van de situatie bij de Maan weg, stevig op- ppakken van jeugd- en jongeren werk (vernieuwing De Geut), beter openbaar vervoer (bussen!!), ver keersplan aanscherpen, fietspad Asschatterweg ('komt er', zei wet houder De Jongh), opnieuw bekij ken parkeerbeleid Hamershof ('betaald parkeren' zei wethouder Verdum) en beleid inzake honden poep als enige door het CDA in het programma opgenomen). Het kunnen nog een boeiende jaren worden in de gemeente Leus den!

Leusder Krant | 1990 | | pagina 3