'Als je in de trein zit, kun je niet meer stoppen' Meningen leusder krant Achterveld werkt eendrachtig mee aan EHBO-oefening Goed jaar voor agrarische bedrijven in Achterveld r i V* Ossendrijver voorzitter stuurgroep Achterveld/ Stoutenburg: Illegale gierdump komt agrariër duur te staan Pret voorbij Huisdier dood KPJ haalt eerste prijs Bruine kikker plaatselijk nieuws WOENSDAG 21 MAART 1990 ACHTERVELD/STOUTEN- BURG - Al neemt Achtervelder Henk Ossendrijver (65) aan het einde van de huidige raadsperio de na ruim 25 jaar afscheid van het gemeenteraadswerk, hele maal afstand van de plaatselijke en gemeentelijke politiek kan hij nog niet nemen. De CDA-er, ooit begonnen als KVP-raadslid in de toenmalige gemeente Stouten burg, wordt voorzitter van een door hem te vormen stuurgroep die in contacten met de gemeente Leusden moet opkomen voor het plaatselijk belang van de kernen Stoutenburg en Achterveld. „Er is nog genoeg te doen. Ik denk aan het realiseren van wo ningbouw voor senioren in Achter veld, de bouw van woningwet- in plaats van vrije-sector-woningen in het centrum van het dorp, aan een fietspad langs de Asschatterweg en aan ons antwoord op de provin ciale plannen voor massale wo ningbouw in Stoutenburg." Die laat ste 'overval' is mede reden tot het opzetten van de stuurgroep, geeft Ossendrijver toe. „Maar ik liep al eerder met die gedachte rond." Ossendrijver stopt met het raadslidmaatschap omdat „de aar digheid er een beetje af is". „De gemeente Leusden heeft hard en goed gewerkt en samen hebben we op zakelijke wijze een boeren dorp opgebouwd tot een kleine stad, maar de ambtelijke strubbe lingen en reorganisaties van de laatste jaren hebben zoveel geld gekost dat je nu niet veel beleid kunt maken." Dat neemt met weg dat Ossen drijver „met plezier" in de raad heeft gezeten. ,Je kunt wat doen voor de gemeenschap. Belangrijk is wel dat je als raadslid zitting neemt m een raadscommissie waar je liefhebberij in hebt. Ik had het geluk van een grote fractie, dan is er ook meer ruimte voor speciali seren, zoals in mijn geval ruimtelij ke ordening en verkeer. Welzijn en onderwijs zouden me minder gelegen hebben. Van een bakker maak je toch geen smid, en van een kruidenier geen bloemist. Zo ligt het ook in de politiek. Voor de politiek moet je voelen, maar dan geeft het voldoening als je wat kunt bereiken voor mensen en de gemeenschap. Zo ben ik erin geslaagd dat in Achterveld tien jaar geleden wat woningbouw gepleegd kon wor den terwijl burgemeester en wet houders veel meer voelden voor uitbouw van de kern Leusden. Overigens had ik weliswaar een nauwere band met Achterveld en Stoutenburg en met de agrarische sector - ik was 29 jaar vertegen woordiger van een veevoederfa briek -, maar je bent er in de raad wel voor de hele gemeente. Ook is het van belang dat je je als raadslid collegiaal opstelt. De ene keer kunnen collega's van andere partijen jouw steun gebruiken, een volgende maal heb je weer hun hulp nodig. Voor het algemeen be lang kun je andere politieke partij en niet negeren, dat zou uiteinde lijk ten koste gaan van de gemeen schap." In Hooglanderveen, waar hij van daan komt, was Ossendrijver al propagandist voor de KVP. „Als je eenmaal in de trein van de plaatse lijke politiek zit, kun je er niet meer mee stoppen. Wie met hart en nie ren in de raad werkt, kan de boel niet zomaar aan de kant zetten. Maar je moet nooit boven je macht grijpen. Ik had wethouder kunnen worden van de gemeente Leusden, want ik was voorzitter van de groot ste raadsfractie, die van de KVP. Ik heb toen echter gezegd: Zet daar maar een ander neer, want ik heb er onvoldoende onderbouw voor. Een wethouderschap van Achterveld en Stoutenburg alleen had ik nog wel aangedurfd, maar zo'n functie in een groeigemeente als Leusden niet. Je politieke car rière moet je niet stellen boven het belang van de gemeente. Helaas gebeurt dat nogal eens." Ossendrijver kan na een kwar teeuw vergelijken. „Weinig papier en vooruitstrevend werk was het 25 jaar geleden. Nu is er sprake van een ambtelijke molen en je krijgt vrachten notulen en andere pape rassen thuis die je niet allemaal Ossendrijver:...„respect voor klei ne fracties"... kunt behappen als je nog ander werk te doen hebt. Bovendien lei den papierwinkel en bureaucratie tot langslepende procedures. Vol gens mij kan het veel eenvoudiger en doelmatiger. Hadden we in het begin, laat ik zeggen, vier enveloppen per maand, nu ligt dat aantal op vijftien, terwijl het ook met zeven kan..." Respect heeft Ossendrijver voor de GPV/SGP- en D66-eenmansfracties in Leusden. „Ik neem mijn petje af voor het werk dat die mensen ver zetten. Alleen al het doornemen van alle stukken... Zij moeten doen wat grotere fracties met meer per sonen kunnen klaren. Politiek is mooi, maar moet niet ten koste gaan van het gezin. Een eenmans fractie loopt tegenwoordig dat ge vaar. Het politieke werk is immers veel meer dan vergaderen. Studie vooraf, stukken inzien, in formeren bij instanties, dat hoort er allemaal bij. Alles bij elkaar ben je er meestal drie tot vier avonden in de week mee zoet. Dan moet je er wel hart voor hebben..." ACHTERVELD - Vorige week werd door de plaatselijke EHBO afdeling een oefening op touw gezet, dit in samenwerking met de brandweer. Tijdens de nor male avondoefening van de EHBO wordt bericht ontvangen dat een ernstig ongeval heeft plaats gehad bij de Moespot. Een personenauto met drie inzit tenden is tegen het gebouw aange reden waarbij de inzittenden zijn gewond en de auto is gaan bran den. Een daarachter rijdende auto botst tegen de eerste auto aan. In het gebouw de Moespot is een Dis co-avond aan de gang. Als de EHBO-ers ter plaatse komen blijkt dat een grote hoeveelheid rook van de brandende auto het gebouw naar binnen is gedrongen. Inmiddels is ook de brandweer gearriveerd. Bij de behandeling van het ongeval blijkt dat de ene auto de toegang tot het gebouw geheel heeft geblokkeerd. Door de brandweer worden nog meer ma teriaal naar de plaats van het onge val ontboden. Bij de hulpverlening blijkt dat een van de auto-bestuurders onder invloed van alcohol verkeerd. In deze auto bevind zich een gewon de bijnjder, terwijl m de andere auto drie gewonden zich bevinden, die bekneld zitten. Voor de EHBO-ers een zware klus om de personen te behande len en uit de auto's te krijgen. Ook de brandweer staat voor de taak de gewonden uit de auto's te bevrijden en de brand te blussen. Vanwege de binnengedrongen rook m het gebouw zijn in de dis co-ruimte vijf mensen door de rook bevangen, zijn er twee in paniek, worden in een andere ruimte nog maals drie gewonden aangetroffen ACHTERVELD - Vorige week hield de ABTB haar jaarvergade ring in Ons Gebouw. De voorzit ter opende de vergadering met een kort gebed. Daarna werd er twee minuten stilte gehouden voor twee overleden leden van de afdeling. Vervolgens sprak de voorzitter de aanwezigen toe. „Wij houden in alle rust onze jaarvergadering. Dit zou beteke nen dat het allemaal bijzonder goed gaat. Met de rundveehou derij gaat het prima, met de var kenshouderij redelijk tot goed," begon hij zijn toespraak. „De akkerbouw doet het ook goed maar dan wel op de weg. Ik vind het knap dat ze het zo lang vol gehouden hebben en dat het nog net is goed gegaan. Ik ben geen akkerbouwer, maar je voelt je wel verbonden, al heb ik geen inzicht in hun problemen. De hoofdoorzaak is dat de boeren het zo goed doen dat ze letterlijk en figuurlijk omko men in hun eigen produktie van hun gewassen. In de melkveehouderij had dit ook kunnen gebeuren, maar wij kunnen nu zeggen dat de super heffing ons heeft gered. Of dit zo blijft is een vraagteken. De beleids makers (ministers en ook een aan tal hoofd-bestuurders) willen voor de melk ook naar een markt ge richte prijs. Want het is te star, geeft geen perspectief en kweekt „luie" boeren volgens de heer Schouten. Het bewijs in de akkerbouw is geleverd dat het niet gaat. Ik hoop dat de wijze mannen het met de wijze boeren eens worden over een aanvaardbare oplossing, ook al zou de intensieve veehouderij wel eens voor een deel kunnen moeten betalen in de vorm van ho gere krachtvoer-pnjzen. Ook de intensieve veehouderij en de mestwetgeving hebben de volle aandacht. De consument is de baas. De politiek heeft gekozen. De agrarische produkhes moeten an ders en het milieu is heilig. De poli tiek houdt een stok achter de deur, als de milieu maatregelen te weinig opleveren. Hebben wij wel keus. Vanaf januan van het jaar 1991 mag er weer 100 kg fosfaat minder per H. A. worden uitgereden (gier). De technische oplossingen zijn ook niet eenvoudig, als is het maar om de nodige vergunningen te krijgen. Op 21 maart zijn er weer verkie zingen. U mag dan weer gaan stem men. Maak er gebruik van en zorg dat er een goede agranër in uw partij gekozen wordt als u de kans krijgt. De plaatselijke politiek moet steeds meer het landelijke beleid door Jan Versteegt Het is uit met de voorzo- merse pret. Het hogedrukgebied, dat voor het fraaie weer heeft zorggedragen, blaast gelei delijk de aftocht en verwij dert zich via Spanje in zuide lijke richting. Tegelijkertijd realiseren de depressies zich, dat met de afbrokkeling van het baro metrisch bastion op het vasteland van Europa him kansen om het weer bij ons te laten verslechteren aan zienlijk stijgen. Eén van dergelijke onrust zaaiers, ter hoogte van IJs land gelegen, stuurde maan dag in de loop van de dag het eerste front op pad. Kenne lijk kreeg het als waarschu wing mee niet te treuzelen, want reeds in de ochtend werd de bewolking dikker en in de middag begon het in onze omgeving licht te rege nen. De toename van de bewol king had meteen gevolgen voor de gedragingen van het kwik. Ondanks een vrij zach te nacht, steeg de tempera tuur niet veel verder meer dan 16 graden. Toch ligt die temperatuur nog mijlenver boven de normale waarde voor deze fase van maart. Er viel in Achterveld maandag nacht 5.5 mm regen uit het front. Gisteren stroomde belang rijk koelere lucht binnen. Het werd niet veel warmer meer dan een graad of 13, toch al tijd nog mooi. Waarschijnlijk hebben we vandaag tijdens de rit naar de stembus, de paraplu kun nen thuislaten. Via de Britse Eilanden nadert weliswaar een volgend front, maar met een beetje geluk krijgen wij daar pas in de loop van de namiddag of avond mee te maken. Het front behoort bij een diepe depressie, die aan haar voorzijde een nieuwe hoeveelheid zeer zachte lucht naar het noorden stuwt. Hierdoor kan het kwik mor gen weer een paar graden terreinwinst boeken. Vanaf donderdag zullen de depressies het weerbeeld in grote lijnen bepalen. Dat be tekent wisselvalligheid, waarbij af en toe wat regen zal vallen. Ook de wind laat zich na een korte afwezig heid opnieuw gelden en zal soms tot vrij krachtig aan wakkeren. De temperatuur zakt geleidelijk naar onge veer 11 graden. Het thermische geweld van de afgelopen dagen heeft natuurlijk ook zijn spo ren achtergelaten in de na tuur. Via een van de mede werkers vernam ik dat de eerste bloesem van de kerse boom al open is, ruim 10 da gen eerder dan het vorige jaar en dat was al erg vroeg. Normaal vindt dit pas in april plaats. Een tien met een griffel! Een andere waardering kun nen we voor het achter ons liggende weekeinde nauwe lijks geven. Met een zuidelij ke stroming werd warme lucht uit het zuiden van Euro pa aangevoerd. Hierin kreeg het kwik vleugels. In dit tot nu toe toch al bol van records staande jaar 1990 werd op nieuw een extreme waarde naar de achtergrond gescho ven. Zaterdag werd het in de Bilt 20.6 graden en een der gelijke temperatuur werd nooit eerder zo vroeg in de eerste lentemaand bereikt. Precies 29 jaar ervoor, op 17 maart 1961 werd het op het landelijk instituut 20.0 gra den. Een lang leven was het record voor de tweede deca de echter niet beschoren, want zondagmiddag werd het met 21.4 graden reeds verbeterd. gaan uitvoeren, en als dat nog niet genoeg is zijn er altijd nog wel plaatselijke politici die zullen trachten er nog een eigen gezicht aan te geven." Vervolgens verwelkomde de voorzitter gasten van zuster-organi- saties, de voorlichters van de GMvL en CBTB beiden uit Barne- veld. Ook leden van de VLG te Leusden, CBTB Hoevelaken en ABTB Hamersveld Vervolgens wordt de agenda afgewerkt. De notulen van de vorige jaarvergade ring worden gelezen en ongewij zigd goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat er milieu-controles op stapel staan. Ook in Leusden zal dit plaats gaan vinden. Wanneer is nog met be kend. Als het zover is zal er tijdig een voorlichtingsavond worden gehouden. Uit het financieel ver slag bleek dat de afdeling het ook het afgelopen jaar weer had kun nen redden. Door de kascommissie waren de boeken gecontroleerd en geheel m orde bevonden. Het kascommis- sielid Theo Blom is aftredend. In zijn plaats wordt benoemd Wout van Ruitenbeek die samen met Wim van Dijk een volgende maal de boeken zullen controleren. Uit het jaarverslag blikt dat er weer een heel actief jaar achter de rug Ook zijn hier geen op of aanmer kingen over. Na de pauze volgde er een lezing door de heer H. Kelder. Deze is werkzaam bij het KNMI in de Bilt. Hij sprak over de atmosfeer en het zon- en broeikas-effect. „Het kan nog wel 10 jaar duren voor het zon-effect goed te voor spellen is. Het zal ook nog jaren duren voor dat men zal weten waar en naar welke kant het zal verande ren." Vervolgens gaf hij een uitleg over de atmosfeer van de aarde. CFKs zijn als deze eenmaal in de atmosfeer zijn beland er met meer uit te halen. Daarom moet er ge stopt worden met de verkoop van CFKs. De verkoop hiervan is se dert 1986 enorm gestegen. De ozonlaag was volgens hem al met 2% afgenomen. In verband met dit alles is er een onderzoek geweest naar het ont staan van huid-kanker. Hierbij bleek dat de blanke bevolking er heel gevoelig voor is. Er bleken 12000 gevallen van onschuldige huidkanker te zijn en 1300 gevaar lijke. Vervolgens kwam er nog een uitleg over de toename van kool zuur, de temperaturen enzovoort. Na de lezing volgde een korte pauze waarna er nog een discussie was. Na de discussie volgde de rondvraag waarna de vergadering wordt gesloten. De voorzitter dankte de heer Kelder voor zijn presentatie gaf hem een present. mevr. A. Bijl-Bockstael. Deze rubriek staat open voor schriftelijke reacties (kort, bondig en actueel) op artikelen in de Leus der Krant. De redactie behoudt zich het recht voor brieven in te korten of zonder opgaaf van rede nen te weigeren. Anonieme brie ven zullen ongelezen in de prulle- mand verdwijnen. Brieven dienen gestuurd te worden naar Redactie Leusder Krant, t.a.v. Gemt Jeuring, Asschatterweg 19, 3831 JT Leus den. Mensen die gehecht zijn aan hun huisdier, kunnen behorlijk in spanning zijn als het dier zoek is. Aan die spanning komt op een trieste manier een eind, als na enige dagen blijkt, dat het dier is overleden. Er ontstaat ergenis als de politie bij het zoeken wordt ingeschakeld en ondanks haar belofte, niet belt als iemand het dier dood heeft gevonden. POLITIE Goede kennissen van ons zijn door het toedoen van de rijkspolitie te Leusden, onnodig in grote span ning gehouden en met veel emoties beladen nadat zij allerlei instanties en personen hebben gebeld ver dwenen hondje (een yorkshire ter riër) terug te vinden. De politie is donderdag gebeld om mededeling, te doen van de verdwijning van de hond. Zij vertel den de gegevens van de hond te hebben genoteerd en beloofden terug te bellen als zij iets wisten. Vrijdag is de politie weer gebeld, doch zij wisten nog van niets. Omdat onze kennissen van alles hadden gemobiliseerd om de hond terug te vinden (dierenasiel, die renartsen, politie m omgeving, ka belkrant, advertentie AC e.d.) wer den zij zaterdagavond 17 maart jl. gebeld door de heer v.d. Berg van Fa. Tuin en Dier aan de Hamers- veldseweg te Leusden dat het hondje daar reeds donderdagmor gen 15 maart om 11.30 uur was doodgereden en nog bij hun lag. Dit was reeds drie keer telefoni sche aan de politie medegedeeld. Om een dergelijke laakbare, on begrijpelijke houding van de poli tie Leusden in de openbaarheid te brengen hopen wij dat één en an der beter bij de politie wordt gere geld, opdat andere mensen met problemen in welke sfeer dan ook, niet op een dergelijke manier be handeld worden. Omdat één en ander aan mij in emotionele toestand door de ken nissen is verteld heb ik gemeend deze bnef voor hen te moeten schrijven. H. v. Zoeren Eikenlaan 48 3831 XH Leusden-C. en op de toiletten twee levenloze disco-bezoekers. De gewonden worden afgevoerd naar Ons Ge bouw. Een groot probleem is de geblokkeerde uitgang. Van de zij de van het publiek was er een grote belangstelling. Na afloop van de oefening vind er in Oris Gebouw nog een nabe spreking plaats. Als slachtoffers fungeerden 12 Lotus-leden uit Nij- kerk, die hun rol voortreffelijk speelden. De waarnemend voorzit ster van de EHBO dankte iedereen LEUSDEN - Duizend gulden boete waarvan de helft voor waardelijk, die straf kreeg een boerenbedrijf uit Leusden donderdag opgelegd door de economische politierechter van Utrecht. Het vonnis, uitge sproken wegens een illegale gierlozing, was conform de eis van de openbare aanklager, mevr. mr. M. Daalmeijer. Begin '88 verspreidde het bedrijf, een maatschap van va der en zoon, de inhoud van circa tien giertanks over de bodem van de „Schoolsteeg bosjes", een zogenaamd hak houtperceel in Leusden dat zes jaar eerder tot beschermd na tuurmonument verklaard was. De Algemene Inspectiedienst (AID) maakte emd maart '88 proces verbaal op wegens overtreding van het Besluit ge bruik dierlijke meststoffen. Het oudste lid van de maat schap verklaarde te goeder trouw te hebben gehandeld. Hij had niet geweten dat de Meststoffenwet ook voor het perceel „Schoolsteegbosjes", dat hij in eigendom had, van kracht was. Hij had daar nooit bericht over ontvangen, aldus de Leusdenaar. Politierechter mevr. mr. R. Meertens vond, evenals de of ficier van justitie, dat de maat schap zich beter op de hoogte had moeten laten houden van de geldende regels. Zij hiel den er beiden rekening mee dat het bedrijf de mest zo goed als mogelijk heeft opgeruimd. „In ieder geval vijfhonderd gulden voor de maatschap verdiend", concludeerde de vertegenwoordigster van het Openbaar Ministerie, dat de illegale lozmg aanvankelijk had wilen afdoen met een transactie van duizend gulden. voor hun medewerking. Een dergelijke oefening is langrijk. In een klem dorp als A terveld is het zeker van groot lang te weten hoe en wat er werkt en gedaan moet worde/ worden dan ook wel fouten maakt, doch daar leer je het mee van. Vervolgens gaf de Achtervelj brandweer-bevelhebber Borre een kort overzicht. Het komt niet altijd uit zoals het gepland] doch ondanks dat is de oefet weer heel goed verlopen. De brandweer comm; Blokker dankte de EHBO en slachtoffers voor him medei king. „Er was een goede werking tussen brandweer EHBO. De bevelhebbers en coordinators hebben goed verricht. Het is de eerste maal ik een dergelijke oefening maak doch ik hoop dat men vaker kunnen samenwerken.' De instructeur Peter Vromen een overzicht zoals hij de oefi had gemaakt. Ik heb niet alles nen zien doch er is goed gewerkt. Er zijn wel enkele f< gemaakt, maar daar leert men' De plaatselijke huisarts de Koch sprak zijn bewondenngi voor het feit dat in zo'n klein zoveel vrijwilligers zijn. EHBO-ers en de brandweer ben geweldig samen gewerkt' te redden viel is gered. De ti overledenen waren niet meer tei den. Veel dank voor allen ei hoop dat men zich op deze wija blijven in zetten voor het wel wee van de Achterveldse bei king." ACHTERVELD - Zondag nan toneelgroep van de Achterveli KPJ-afdeling deel aan de proi ciale Kreatieve dag te Nier Gein. Aan dat evenement nam< aantal KPJ-afdelingen uit de pro: cie deel. Er kon worden deelge men met toneeloptredens, R backs, Soundmix en improvise In de jury zat H. Schouten Achterveld. De Achterveldse I nam deel met een toneelstuk afloop van de optredens had jury zeker geen gemakkelijker gezien de kwaliteit van de stutë en de optredens. Bij het bekend maken van uitslag bleek dat de Achtervek KPJ met hun toneelstuk de eej plaats hadden behaald. Dit heef! gevolg dat zij nu op zondag 1 kunnen deelnemen aan de In provinciaal Kreatieve dag te Ra<l Verleden week zijn in mijn vijver de bruine kikkers ont waakt uit hun winterslaap. Niettegenstaande de zachte winter zijn ze niet vroeg, want ze kunnen, als het weer meewerkt, soms al in februa ri of begin maart wakker worden. Het mannetje laat zich horen door een beschei den gekwaak, meer een laag gebrom. De kikker die zo hard kwaakt dat hij op tien tallen meters afstand is te ho ren en daarom de bijnaam van „boerennachtegaal" heeft gekregen, is de groene kikker. Die heeft twee kwaakblazen aan de zijkan ten van de kop, in tegenstel ling tot de bruine kikker die een bescheiden kwaak- blaasje onder de keel heeft. Heeft de bruine kikker met zijn bescheiden gekwaak, een vrouwtje gelokt dan wordt ze met de voorpoten stevig omklemd en onder geen voorwaarde meer los gelaten tot ze haar vierdui zend eieren heeft afgezet. De eieren worden dan door het mannetje bevrucht. Dit sa men rondzwemmen en hup pelen kan soms dagenlang duren. De eieren zijn door een ge- latine-achtige stof omgeven die, wanneer het met water in aanraking komt, uitzet en het bekende kikkerdril vormt. Dit dril dient de larve, wanneer het na drie of vier weken uitkomt, de eerste tijd tot voedsel. Wanneer dat op is leeft het verder van algen en ander plantaardig plank ton. De kikkervisjes, of donder- padjes, of dikkopjes, hoe ze u noemen wilt, maken in het water een ontwikkeling door die algemeen bekend is. U weet wel; eerst komen de achterpootjes, dan de voor pootjes en tenslotte ver dwijnt de staart. Al die tijd zijn ze omgeven door dui zend en één gevaren. Ze vor men namelijk een lekker hapje voor vissen, libellelar- ven en roofzuchtige water torren. Wanneer er van die vierduizend eieren, na twee of drie maanden, tien kikker tjes aan land kruipen, valt het niet tegen. Pas drie jaar later, althans in onze stre ken, zijn ze geslachtsrijp. De volwassen bruine kik kers, waarvan de kleur nogal varieert; van geelbruin via roestbruin tot donkerbruin, verlaten na het leggen van de eieren het water wanneer de omgeving vochtig is. In droge streken doen ze dit hoofdzakelijk 's nachts om op zoek t£ gaan naar allerlei ge dierte, insekten, spinnen, wormen, slakken en dergelij ke. Daar leven ze namelijk van. Bij grote hitte houden kik kers soms een zomerslaap. Hoe warmer het water hoe minder zuurstof het kan be vatten en omdat kikkers, on der water, zuurstof opnemen door de huid gaan ze, om minder zuurstof nodig te heb ben, net als 's winters, in een diepe slaap, 's Winters noe men we dat een winterslaap en 's zomers een zomerslaap, maar het is precies hetzelfde. G. van Leeuwen. •;,v «k "VN. «4\ -;-è --- -<

Leusder Krant | 1990 | | pagina 8