Wim van der Laaken hoogste baas Van Koninklijke wandelsportbond Avanti heeft nog steeds geen penningmeester Lezing bij KPO over veranderde wereld ftiim honderd Achtervelders ioen mee aan buurtpreventie De Golfbreker in huize Sint Joseph P Kok nieuwe voorzitter Achterveldse sportvereniging buurtpreventie moet zorgen voor minder misdaad Leusdenaar zwaait de voorzittershamer over organisator van Nijmeegse Vierdaagse M, plaatselijk nieuws ACHTERVELD - Burge meester Panis verrichtte zater dag de oficiéle openingshan deling van het eerste buurtpre ventieproject m de gemeente Leusden. Hij deed dat door de onthulling van het bord met het opschrift „Attentie Buurtpre ventie" bij de ingang van de Hendrik Schoutenstraat. Hier aan was een bijeenkomst voor afgegaan, waarin bij het pro ject uitvoerig werd stilgestaan door de Leusdense groeps commandant H. van der Spoel, de Utrechtse officier van justi tie mr. Timmer en wat burge meester Panis noemde „de grote trekker van het project" de heer B.P.W. Goosmann, die als rijkspolitieman in Leusden speciaal is belast met voorko ming van misdrijven. In Achterveld bestaat het driemanschap, dat zich over eenkomstig de opzet voor de lokale preventie in deze buurt daarmee bezig houdt uit de lokale coördinator N.A.J. Schouten, gepensioneerd ac countant, die het initiatief heeft genomen, voor de politie de heer K. Dooyewaard en de ge meente-ambtenaar R. van der Veen. Aan het project Hendrik Schoutenstraat nemen de be woners van 102 woningen deel. Een aantal van hen woon de de officiële start deze och tend bij. neerde takken van sport. Wim van der Laaken, zelf een verwoed, hartstochtelijk wandelaar ondanks het hartinfarct dat hem twee jaar geleden m het ziekenhuis bracht, kan zich daarover opwinden. „Het is wel degelijk een echte sport. Het grootste aantal van de beoefenaren zijn recreanten, maar daarnaast zijn er de sporters, die elke week zo'n dertig tot veertig kilometer lopen en topsporters. Tot de laatsten re kent men degenen, die 160 kilo meter binnen 24 uur lopen uit een soort van prestatiedrang. Zij doen dat in Engeland en mogen zich „centunon" noemen, dit vanwege de prestatie over honderd mijl". Een andere internationale wan- deltitel is die van „international ACHTERVELD - De sportver eniging Avanti hield vorige week de jaarlijkse ledenvergadering in de ontmoetingsruimte van de Achterveldse sportzaal. Er was van de zijde van de leden een ACHTERVELD - De KPO Ach terveld hield vorige week haar maandelijkse bijeenkomst in de redelijke belangstelling. Uit het jaarverslag bleek dat er weer een actief jaar met veel sport evenementen achter de rug was. De functie van penningmeester is momenteel vacant. Daarom werd zaal van café-bar Buitenlust. De heer E.M. Zwetsloot uit Nij- kerk hield deze avond een lezing master walker". Op initiatief van de KNBLO werd in 1987 in Tokio de International Marching League op gericht, waarin door acht landen een samenwerkingsverband werd aangegaan met het doel het deel nemen aan meerdaagse wandel tochten in een ander land te propa geren. De aangesloten landen bui ten Nederland zijn België, Dene marken, Ierland, Japan, Luxem burg, Oostenrijk en Zwitserland. Als de wandelaar(ster) alle marsen in de acht verschillende landen heeft volbracht is hij of zij „interna tional master walker". GEEN MASTER Wim van der Laaken kan zichzelf (nog) geen master noemen, maar wel is hij behoorlijk op weg om recordhouder te worden wat het aantal Vierdaagsen betreft. Deze zomer verschijnt hij voor de 45e keer aam de start. „Want dat heb ik als voorwaarde gesteld bij de be noeming als waarnemend voorzit ter ik wil zelf deelnemen aan de het financieel verslag door de heer W. Baaiman behandeld. Hieruit bleek dat de vereniging Avanti het jaar 1989 met een redelijk resultaat had afgesloten. De kascommissie bestaande uit de heren W. Jacobs met als onderwerp 'Op zoek naar de zin van het leven'. De tijden veranderen. De wereld ver anderd. Hoe kunnen we daar nog mee leven. Hij begon zijn lezing met de ver telling over het oude denkpatroon rond het jaar 1900. Hij vertelde over het denken in het goede en kwade, het verschil tussen blank en zwart, het Christendom, het denken in hoog en laag en de su- Vierdaagse en alle representatieve' verplichtingen - dat zijn er altijd veel - zullen tijdens die dagen moeten worden overgenomen' door vice-voorzitter Mazel". Inclusief de trainingen loopt Van der Laaken per jaar zo'n duizend kilometer. Daartoe behoort ook de tweedaagse van het Zwitserse' Bern, waaraan ongeveer vierhon-1 derd bondsleden deelnemen en' waar de Leusdenaar jaarlijks fun geert als chef d'équipe, dit jaaf voor de 26e keer. Wat het binnenland betreft breekt Wim van der Laaken nog' een lans voor het „lange afstand wandelpadennet", dat door heet Nederland voert, een initiatief vari de samenwerkende wandelsport-: organisaties ten behoeve van de recreatieve wandelaar. Een van die wandelpaden is de Hessenweg, in derdaad, leidend door Achterveld maar dan met een iets grotere lengte dan de bekende weg tei plaatse. Het wandelpad De Hes senweg voert over een afstand var 97 kilometer van Amersfoort naai Deventer en terug. en D. Timmerman had de boeker gecontroleerd en geheel in orde bevonden. Na de pauze volgde een be stuursverkiezing. De functie var voorzitter was tot augustus 1989 va cant. Daarna werd deze functie door de heer P. Kok waargenomen De heer Kok werd nu door he bestuur voorgedragen als voorzit ter. Er waren geen tegenkandida ten zodat hij tot voorzitter werd ge kozen. De bestuursverkiezing wai dit jaar van enorm belang omda Avanti nog steeds geen penning meester heeft. Ook nu lukt het nie een kandidaat te vinden. Het bestuur hoopt omdat ei eventueel mensen van buiten dc vereniging interesse hebben voo: een bestuursfunctie binnen Avanti penonteit van de man tegenove de vrouw. Na de pauze sprak hij over he nieuwe denkpatroon van dez< tijd. Alles en iedereen beïnvloec elkaar. De opkomst van he Oosten heeft ons veel te bieden Het Westerse Monnikkendor wordt momenteel verrijkt en vei levendigt door Oosterse Monnik ken. Nadruk wordt gelegd op he welzijn, het behoud van natuur e; gezonde voeding. Man en vrouv zijn gelijk. w WOENSDAG 21 MAART 199 tijdens afwezigheid worden af spraken gemaakt; m overleg en na advies met de politie moeten de huizen beter wor den beveligd; versterking van de „sociale con trole"; men zal eikaars eigendommen beter in de gaten moeten houden zonder dat daarbij sprake is van „gluren of bespioneren"; verdachte personen of situaties dienen onmiddellijk te worden aangemeld bij de politie. ORGANISATIE Om een buurtpreventieproject te beginnen - en het gaat dus om een wijk, een straat, een plem of een hofje - moet men zich aanmelden bij de politie en dan betreft het een groep bewoners, die minimaal ze ventig procent van de aanwonen- den uitmaakt. De initiatiefnemers komen bij el kaar met de geïnteresseerde be woners, waarbij de bedoelingen als hierboven omschreven worden uiteengezet. Als men het als bewo ners eens is over het opzetten van een buurtpreventieproject wordt uit hun midden een coördinator ge kozen. De politie en het gemeentebe stuur stellen vervolgens voor de desbetreffende buurt allebei een kontaktpersoon aan. Deze dne personen onderhouden kontakten met elkaar en zodoende komt een soort van informatiestroom tot stand. De buurtbewoners houden regelmatig bijeenkomsten, m het begin bijvoorbeeld eenmaal m de maand en later eens in het halfjaar om de gang van zaken en de resul taten van eventueel voorgevallen gebeurtenissen en de gevolgen daarvan te bespreken en te evalue ren. Van de zijde van de gemeente wordt er op gewezen dat niet al leen moet worden gewaakt tegen de criminaliteit om de leefbaarheid van een bepaalde buurt op peil te houden. Men denkt in dat verband buiten bijvoorbeeld een goede verlichting aan overtollige be groeiing in plantsoenen en derge lijk, alsmede aan de bekende pro blemen bij het ophalen van huis vuil. HULPMIDDELEN Hoe kan men in het kader van beveiliging van eigen eigemdom- men zich wapenen tegen de crimi naliteit? Daarvoor zijn binnen het buurtpreventieproject door de ge meentelijke overheid de nodige hulpmiddelen ter beschikking. De gemeente heeft namelijk zoals dat heet graveerkoffers aangeschaft, waarmee de bewoners, voor zover zij deelnemen aan het project, hun waardevolle goederen kunnen merken. In zo'n koffer zit een graveerap paraat met een bijbehorende stift, een dunne en een dikke zoge naamde „allesmerker-pen", een ultra violet-pen en een sjabloon. Er zijn stickers, die men op de goede ren kan plakken zodat het voor iedereen duidelijk is dat de waar Commandant van der Spoel overhandigt het 'preventiekoffertje' devolle goederen zijn gemerkt. Dat maakt het dus allemaal voor de inbreker(s) en de heler(s) niet meer zo erg aantrekkelijk. De coordinator van het eerste project in Leusden, de heer Schou ten, kon afgelopen zaterdag een dergelijke koffer voor zijn bewo ners in ontvangst nemen. Deze was namelijk tijdens de voorafgaande bijeenkomst in het gebouw „De Moespot" namens de Bedrijven- kring Leusden in de persoon van de heer C. Lehveld, direkteur van de Rabobank in Leusden aangebo den, eer geste, die zowel door de gemeente als de politie werd aan vaard en gezien als een blijk van gewaardeerd medeleven voor de doelstellingen van het project van de kant van het plaatselijk be drijfsleven. En wat verder nog? Er zijn stic kers met met een afmeting van tien bij zes centimeter, bestemd om op de voor- en achterdeuren te wor den geplakt, zodat het duidelijk is dat men deelneemt aan het buurt- preventieproj eet Als dat alles dan nog niet genoeg is: om de desbetreffende buurt worden grote borden geplaatst met de tekst: Attentie Buurtpreven tie. Een dergelijk bord heeft burge meester Panis bij wijze van start sein afgelopen zaterdag onthuld bij de ingang van de Hendrik Schou tenstraat. Zou er voor potentiele inbrekers in een dergelijke buurt nog echt serieuze mteresse bestaan om er een poging te wagen' Volgens sta tistische cijfers en gegevens van de politie is het antwoord ontkennend. ACHTERVELD - De Amers- foortse ziekenomroep de Golf breker bestaat 35 jaar. Daarom organiseerde deze omroep in Huize Sint Joseph een ontspan ningsavond. De presentatie was in handen van de dames Ans Frielink en Ida van Zanten Jut. Deze twee dames komen elke maandagavond, weer of geen weer naar Huize Sint Joseph en bezoeken dan de bewoners die dan een plaatje kunnen aanvra gen dat dan dezelfde week via de radio ten gehore wordt gebracht. Om de week is er een bewo ners-afdeling aan de beurt. Ook de bewoners van Sine Cura en Wa genberg kunnen plaatjes aanvra gen. Ida vertelde dat de Golfbreker al 10 jaar Huize St. Joseph bezoekt „Ans Frielink komt hier ook al tien jaar om de bewoners te vragen welk plaatje zij willen huren. Ik ben wat later hier begonnen," aldus Ida. De presentatie was in handen van Ida en Ans en het nieuws werd voorgelezen door Aline Bijl. Er werd een korte uitleg gegeven over de programma's van de Golf breker. Na het draaien van enkele platen volgde er een optreden van de majorettes van de muziekver eniging DWS onder leiding van Stevelien Bokkers en Helga Hout veen. Tijdens de uitzendingen worden de jarigen van die week niet ver geten. „Dat zal nu ook niet zo zijn," aldus de presentatrices. Mevrouw G. Verhoef was die dag 98 jaar geworden. Ze werd door Ans en Ida gefeliciteerd en kreeg bloe men aangeboden. Vervolgens werd voor haar het „lang zal ze leven" gezongen. Aline1 Bijl kreeg speciale aandacht. Zij1 leest al 10 jaar nieuwsberichten uit het dorp voor. Normaal wordt het voorlezen van het nieuws altijd te lefonisch afgewerkt. Voor deze' gelegenheid konden de aanwezi gen haar „live" horen. Na het voorlezen van het nieuws werden er weer een aantal plaatjes gedraaid. Tot slot van de avond was er een1 optreden van Hans Janssen (acoor- deon) bijgestaan door een zange res. LEUSDEN - Jinds afgelopen zaterdag is ir Wim van der ILaaken (69) d« hoogste baas van de K.N.B.L.O., de wandel- li sportbond, die onder meer de jaarlijkse internationale Vier- I daagse van Nimegen organiseert.Tijdens de jongste algemene ledenvergadering van de bond heeft de Leusdenaar de voorzit tershamer ovtrgenomen van de heer M. de Jong. De heer Var der Laaken, gepen- |sioneerd civpl ingenieur bij de Ne- i derlandse S»oorwegen, is geen on bekende u>ie top van de Koninklij- ke Bond vor Lichamelijke Opvoe- ding. Hij bezet reeds een groot aantal jren een bestuurszetel, i waarvarde laatste drie als secreta- ris. Na<at de heer De Jong in de cember vorig jaar te kennen had bgegeen zich niet herkiesbaar te stellai voor een derde termijn van I dne jaar heeft het bestuur pogin- [,ger gedaan om een voorzitter van i aan te trekken. Toen men uieindelijk daann niet slaagde be- sbot men Van der Laaken op de [flbogste post te benoemen. „Men |leeft mij gekozen omdat ik vanuit sen langdurige ervaring de meeste heb van de wandelsport. Iverigens blijven wij als bestuur (uitkijken naar een nieuwe voorzit- r van buiten. Tot die is gevonden i door de ledenvergadering kan 'orden benoemd neem ik de mctie waar. De nieuwe man moet t echte manager zijn, want de >ond s, vooral ook door de Vier- 1 daagse, een miljoenenzaak ge wor gden, waarvoor met name organisa torisch veel wérk moet worden I verzet". TWAALF KRINGEN De bond is onderverdeeld m p twalf knngen, plaatselijke of re ft giaiale afdelingen, die onder aus- J puien van de landelijke organisa- 1 tietochten organiseren. Voorig jaar I werden er in totaal 432 gehouden r rat meer dan 220.000 deelnemers. gemeester Panis onthult hetbord aan het begin van de Hendrik Schoutenstraat, waarmee wordt aangegeven if in de buurt eikaars eigendommen in de gaten worden gehouden. buurtpreventieproject Hendrik Schoutenstraat m Achterveld. Dit projekt is het eerste van een reeks, die op initiatief van de Rijkspolitie in Leusden in samenwerking met het regionaal bureau in Utrecht is opgezet. De ambtenaar voorko ming misdrijven van de Rijkspolitie in Leusden B.W.P. Goosmann stelt vast dat het project vorig jaar in deze gemeente wat stug en moei zaam van start is gegaan, maar dat het nu echt goed van de grond komt. Hij legt uit waar het in dit project nu precies op neerkomt. „Het gaat om kleinschalige misdaadpreven tie. Participanten, deelnemers dus, zijn de buurtbewoners, de politie, het gemeentebestuur en het open baar ministerie. Onder een buurt kan worden verstaan een bepaalde straat, een plein, een hofje zoals we dat tegenwoordig vaak kennen of een gehele wijk". GEEN BURGERWACHT Met nadruk wordt gesteld dat het niet gaat om de oprichting van een burgerwacht, zoals dat in de afgelopen jaren met name in de grote steden in bepaalde situaties wel eens het geval is geweest en waarmee men van de zijde van de politie en de gemeentelijke over heden niet al te gelukkig is ge weest. Geen burgerwacht dus met grote honden of honkbalknuppels en an der provisorisch „wapentuig". Het mag dus niet gebeuren dat de be woners bepaalde risico's gaan ne men, laat staan dat men onwettig gaat handelen of optreden. Wat moet dan wel gebeuren in het kader van de buurtpreventie? Men stelt zich van de zijde van de politie voor dat door de bewoners als volgt te werk moet worden ge gaan: Daarnaast zijn er dat jaar 132 Avondvierdaagsen gehouden met m totaal bijna 190.000 wandelaars. De grote Vierdaagse, die recht streeks door de KNBLO wordt georganiseerd en waarvoor het complete bondsbureau gedurende het evenement van Den Haag wordt overgebracht naar Nijme gen, trok ruim dertigduizend deel nemers. Van der Laaken: „Alles bijeen is het een omvangrijk werk pakket en vandaar de behoefte aan een manager met goede organisa torische kwaliteiten". De Vierdaagse blijft in diverse opzichten de kurk, waarop de lan delijke organisatie met haar 14.000 leden drijft. Het evenement, dat in binnen-, maar vooral ook in het buitenland grote populariteit ge- met, deze Vierdaagse groeit lang zaam maar zeker uit haar jas. Met een startlijst van dertigduizend is zo ongeveer de grens bereikt; men kan de mensen met meer kwijt op de weg. Volgend jaar verwacht men nog veel meer aanmeldingen en dat zal stellig problemen geven. Dan wordt de Nijmeegse Vier daagse namelijk voor de 75e keer gehouden en dat wordt op byzon- dere wijze gevierd, onder andere met een extra-feestelijke vlaggen- parade en een jubileumboek over de historie van het evenement, dat aan alle deelnemers gratis zal wor den uitgereikt. DISCRIMINATIE T ~Z Wim van der Laaken: „Men heeft mij gekozen, omdat ik vanuit een De wandelsport bevindt zich vaak in de hoek van de gediscrimi- langdurige ervaring de meeste kennis heb van de wandelsport. LEUSDEN - Wat bedoelt men i precies met buurtpreventie? revende is naar de letter ran de t het voorkomen of verloeden misdrijven. Buurtpreventie blijkens een officiële litgave n een folder van de Rijtepolitie >t als titel „Meedoen aan buurt - reventie" een vorm var tarnen- jerking tussen bewoners «n poli- i in een bepaalde buurl waar- boor bijvoorbeeld dieven, inbre kers en vernielers mineer ge- kelijk de kans krijfen om a slag te slaan. Men stelt vast dat ondnks de izet van politie en jusitie het intal inbraken, diefstillen en ïielingen regelmatg blijft jgen, waardoor niet aleen gro te schade ontstaat aan prrsoonlij- eigendommen, maa ook er- lemis, verontrusting er angst. Afgelopen zaterdag is het offi ciële startsein gegev-n voor het HntuS

Leusder Krant | 1990 | | pagina 9