I 66 komt als grote innaar uit stembus ij die komen in de gemeenteraad usden'90 met drie zetels in raad u I0NDERD' DERDAG 22 MAART 1990 GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN 19 JSDEN - D66 is de grote winnaar van de gemeenteraads- iezingen in Leusden geworden. Procentueel maakten de iocraten-66 een grote sprong, van vijf procent rond in |6 kwam de partij gisteren op ruim twaalf procent. Voor overige liep Leusden keurig aan de hand van de landelijke wikkeling; een (toch redelijk fors) verlies voor de WD, een iggang voor de PvdA („we zijn echt heel teleurgestcld"- ri Verduin) en de WD, CDA blijft vrijwel gelijk en GPV/ GP mag een zetel extra reserveren. Lijst 7 (de afsplitsing van isden 85) komt 'nieuw' met drie zetels de raad versterken, opkomst was 70,8 tegen 81,6% in 1986. eenentwintig raadszetels den alsvolgt verdeeld: voor CDA Hans Pekelharing, m Vroon (nu wethouder), [lien Blom (nu wethouder), Konijnenbelt, Wil van der Rikus Rentmg en, met •keursstemmen, Anton Berg; de WD Joost de Jongh [thouder), Alrich Parson, Ton jrtman en Dries Knoppien, de PvdA Corri Verduin ihouder), Ineke Jansen en de Weerdt; voor GPV/SGP :reins en Schouten, voor D66 [Oostra en Ton Geysberts en [r Lijst 7 Ben Stoelinga, Joop en Roef Blauw, let meest in het oog liep de winst van D66. Met 12,4% van de stemmen (1.707 absoluut) bleven de democraten maar een fractie verwijderd van een derde zetel Lijst 7, het huidige Leusden'90, haalde met 12,8 van de stemmen (1.757 stem men) die derde zetel wél binnen Het GPV/SGP had aan 1.181 stemmen bijvoorbeeld ook al voldoende om de tweede zetel in de nieuwe raad veilig te stellen. De WD profiteerde het meest van de restzetelverdeling. De vierde zetel van de liberalen werd op die basis binnenge haald. ter vergelijking. De VVD scoorde 17,3 (2.385 stemmen), tegen PvdA 2.180 (15,8 Het verschil van een ruime 200 stem men betekende in de praktijk een extra zetel voor de VVD. Een ander opvallend aspect in de uitslag van deze verkiezingen is het feit dat Leusden'90 er in korte tijd in is geslaagd de kiezer duidelijk te maken dat men hier feitelijk te maken had met het oude Leusden'85. De partij, die onder de oude naam aan de ver kiezing deelnam, werd compleet weggevaagd. Louis van den Ber- kendreef verzamelde slechts 140 stemmers achter zich, hetgeen neerkomt op 1,0 van de uitge brachte stemmen. Hoewel Leusden'90 even sterk in de nieuwe raad terugkomt, is de verwachte zetelwinst uitgeble ven. Een troost in dat verband mag zijn dat de twee lijsten Leusden'85 en Leusden'90 sa men ook niet goed zouden zijn geweest voor de vierde zetel Wat in deze cijfers niet tot uit drukking komt is hoeveel po tentiële Leusden'85 stemmers op grond van het gerommel in de partij vlak voor de verkiezingen helemaal hebben afgehaakt Ook opvallend was de verkie zing van Ant Berg in de raadsfractie van het CDA Berg, die tiende op de lijst stond, is op basis van voorkeursstemmen alsnog in de raad gekozen. Berg, voorzitter van de Leusdense af deling van de Aartsdiocesane Boeren en Tuindersbond (ABTB), verzamelde 388 stem men achter zich. Hij drukte daarmee Dick de Jong van de lijst. Het is voor de hand liggend dat Berg met name in agrarische kringen uitstekend heeft ge scoord. Het is niet ondenkbaar dat het milieubeleid m de ge meente Leusden, waarbij de agrariërs het laatste jaar be paald niet gespaard zijn, daar een belangrijke oorzaak van is. Overigens had een kandidaat voor een voorkeurszetel de helft 1 van de kiesdeler nodig. Door de lage opkomst in Leusden, was een aantal van 326 in dit geval al toereikend. Berg scoorde bedui dend hoger. Het CDA blijft in Leusden verreweg de grootste partij Hoewel de christen-democraten procentueel slechter scoorden dan bij de vorige gemeente raadsverkiezingen in 1986 (31,4 om 32,6 behield de partij haar zeven zetels. Daarmee ver sterkte het CDA de positie ten opzichte van de huidige coalitie genoten WD en PvdA, die alle bei een zetel inleverden Zoals het er nu naar uitziet, zullen drie CDA-ers in de nieuwe fractie debuteren: Hans Pekelharing, Rikus Renting en Anton Berg. Ondanks een fors verlies, blijft de WD in Leusden de tweede partij De liberalen lie pen ten opzichte van 1986 maar liefst 4,6 terug (van 21,9 naar 17,3 In zetels bleef het verlies echter beperkt: van 5 naar 4, De zetelverdeling bete kent voor de WD het raadsde- buut Dries Knoppien, die Lily van Amerom in de raad opvolgt. Het zittende raadslid Ed ten Voorde, die bij het vaststellen van de groslijst van een vijfde naar een zesde plaats zakte, komt niet terug. De PvdA duikelde ook fors De socialisten liepen terug ten op zichte van 1986 van 19,6 naar 15,8 Corn Verduin, Ineke Jansen en Gert de Weerdt zullen naar alle waarschijnlijkheid de zetels gaan innemen. Leusden'90 neemt de drie ze tels van het huidige Leusden'85 over. Nieuwe gezichten zal dat niet opleveren: Ben Stoelinga, Joop Kool en Roef Blauw zullen de raadszetels gaan bezetten Nieuwe gezichten zijn er wel bij de grotte winnaars D66 en GPV/SGP Bij D66 zal Ep Oo stra steun krijgen van Ton Geys berts, terwijl Jan Schouten Harm Offereins gezelschap zal gaan houden in de klein-rechtse fractie in de nieuwe raad De vorming van een nieuw college zal bij de uitslag van gisteravond nog de nodige pro blemen kunnen opleveren. Met name de vraag over de hoeveel heid wethouders en van welke signatuur zal na 21 maart nog lastig te beantwoorden zijn Gezichten die van het politiek toneel verdwijnen zijn die van de WD-er Ten Voorde, de PvdA-er De Kruijf De zetels zijn weer verdeeld, de eenentwintig stoelen weten voor vier jaar weer waar zij aan toe zijn. Het pluche krijgt de ko mende tijd een roze-rode teint, een kleine verandering door het verlies van de liberalen en de socialisten. D66 verdubbelt de zetels evenals GPV/SGP Van een daadwerke lijke verschuiving is eigenlijk geen sprake. Ook Leusden heeft een waarschuwend vingertje richting Den Haag opgestoken! peelt de landelijke politiek '1 of geen invloed gehad op de fcultaten van de gemeente- pdsverkiezingen? Dat was de jaag nadat de uitslag bekend fes geworden Een van de ver- jzers was de PvdA, die van 4 |ar 3 zetels ging. Lijsttrekker P wethouder Corri Verduin kon |ar teleurstelling hierover juwelijks verbergen. ,,Wij zijn n de oppositie naar het college |gaan en hebben de afgelopen jaar hard en collegiaal ge- jerkt Het is triest dat de kiezers |t niet hebben beloond.'' ■Zij weet het verlies aan de lan- rbjke trend dat jongeren zich tot D66 voelen aangetrok ken. ,,Ik hoop niet dat dit zich doorzet en dat wij een stoffige partij worden." Ook de VVD moest een zetel inleveren. Lijstaanvoerder Joost de Jongh weet dit ook aan de landelijke invloed. Zijn partij doet het in Den Haag op dit mo ment ook niet zo goed. Toch zag hij nog wel lichtpunten ,,Wij hebben het minder slecht ge daan, dan wij op basis van de landelijke situatie van de partij mochten verwachten. We zijn overigens nog steeds de tweede partij in Leusden." Het CDA bleef na de verkizin- gen van gisteravond op hetzelf de aantal zetels De nieuwe lijsttrekker Hans Pekelharing zei dat hij deze uitslag voorspeld had en was daarom tevreden- ,,,De uitslag is een mengeling van landelijke en lokale zaken," vond hij. „Een aantal punten is door de kiezers goed begrepen Harm Offerems (GPV/GPV) zat er breed lachend bij. ,,Dat doe ik graag als daar reden voor is Na twee mislukte pogingen haalde zijn partij na 8 jaar eindelijk de tweede zetel bin nen. ,,De kiezer heeft gezien dat ik serieus met de politiek bezig ben. Ik ben blij dat wij eindelijk met z'n tweeën kunnen werken. Dat zal mijn vrouw ook wel vin den, want ik kan nu vaker thuis zijn." Offereins vond het wel betreurenswaardig dat de lan delijke politiek zon grote rol had gespeeld bi] deze verkiezin gen. Ook Ep Oostra van D 66 was een tevreden mens. Net als Offe reins wist hij het aantal zetels van zijn partij te verdubbelen. „Het scheelde maar een haartje of wij hadden ook een derde ze tel gehaald. Dit resultaat is mede door de landelijke invloe den tot stand gekomen, maar ik denk dat lokale aangelegenhe den ook hun rol hebben ge speeld." „Wij hebben de kiezer duide lijk kunnen maken, dat de men sen die op onze lijst stonden de afgelopen vier jaar in de raad hebben gezeten", was het com mentaar van Ben Stoelinga van Leusden '90. Zijn tegenstander van de af gelopen weken, Louis van den Berkendreef (Leusden '85) kwam in de uitslagen niet voor en was weggebleven bij de ver kiezingsavond op het gemeente huis. De lijst van Stoelinga wist drie zetels te halen. Dat is even veel als in 1986, toen Stoelinga nog namens Leusden '85 de lijst aanvoerde. ,,Ik ben erg blij met dit resul taat, want het was toch niet in te schatten wat het effect van de interne strubbelingen binnen de partij op ons verkiezingsresul taat zou zijn We hebben hier mee bewezen dat we in Leusden een vaste aanhang hebben." JSDEN - De uitslag van de ïeenteraadsverkiezingen in isden heeft een stroom van iiwkomers opgeleverd. Van 21 raadszetels zal bijna een de door nieuwe mensen wor- ingenomen, die hier vast worden voorgesteld, 'bij zij aangetekend, dat •er Anton Berg, die met ■keursstemmen in de raad 1 gekozen, in de foto-galerij reekt Q

Leusder Krant | 1990 | | pagina 19