LHV in race om hoofdprijs Gelijkspel niet genoeg voor mannenhockeyploeg ■eusder krant Uneken achterop in Jan Dotinga weg bij Ju Sei Do schaakcompetitie Handbalsters verdedigen eerste plaats Drie keer kampioen Rode streep blijft angstig dichtbij Linksbinnen Diplomarijden WOENSDAG 28 MAART 1990 Sport LEUSDEN - Dit weekeinde gaan in de afdeling Utrecht de veldhandbalcompetities weer van start. Voor het Leusdense LHV staat er nog een belangrijk potje op het vuur: Het eerste vrouwenteam gaat in de eerste klasse fier aan kop en zal in de tweede competitiehelft een gooi gaan doen naar de landelijke derde divisie. Vanzelfsprekend is dat echter geenszins: Zeker vier ploegen maken na de eerste ronde nog nadrukkelijk aan spraak op promotie, terwijl zelfs de nummers vijf en zes nog niet kansloos zijn. De mannen zullen het vizier voornamelijk richten op klasse- behoud. Na een matig verlopen eerste competitiehelft, staat LHV derde van onderen, waarmee lijfsbehoud nog allerminst verzekerd is. Het debuut in de eerste klasse van de afdeling Utrecht is met name m de veldcompetitie voor de LHV-vrouwen niet slecht geweest tot nu toe. In de zaalcompetitie hiel den de Leusdenaren, na een moei lijke start, uiteindelijk vrij eenvou dig een plaats in de eerste klasse vast. Op het veld staat de kampioen van vorig jaar ook nu, een klasse hoger, weer aan de kop van de ranglijst. Maar zo vanzelfsprekend als de Leusdenaren een jaar eerder naar de hoogste afdelingsklasse stevenden, zo makkelijk zal de drempel naar de derde divisie ze ker niet genomen kunnen worden. De gang van zaken in de eerste helft heeft aangetoond, dat de con currentie groot is en de onderlinge verschillen klein. Toch incasseerde LHV m de eer ste helft maar twee keer verlies. In de openingswedstrijd tegen BHC, dat zich ontpopte tot de grootste tegenstrever tot nu toe, liepen de Leusdenaren op eigen veld achter de feiten aan. Een tikje onnodig leek later het verlies tegen het Hil- versumse Olympia'25, dat op de ranglijst een bescheiden positie in neemt. De duels tegen de andere kanshebbers, Nijenrodes en HVBS, eindigden in winst voor de Leusde naren. De uitgangspositie voor aan staande zondag is dat twee ploe gen de ranglijst aanvoeren. LHV en BHC scoorden beiden tien punten uit zeven wedstrijden. Aangete kend kan worden, dat BHC slechts één keer verloor, maar twee keer gelijk speelde. De koplopers wor den op één punt gevolgd door res pectievelijk Nijenrodes en HVBS. Opvallend is het doelsaldo van LHV, dat veel beter is dan dat van de andere ploegen (+28). Dat cijfer kwam vooral tot stand door een trefzekere aanval. Waar de concur rentie tot maximaal 57 doelpunten kwam (BHC en HVBS), noteerde LHV al 87 treffers. Daar staat tegen over dat de Leusdenaren achterin iets kwetsbaarder lijken dan BHC en Nijenrodes (-59 tegen -44 en - 46). Naast de vier koplopers zit nog een aantal ploegen op het vinken touw. Met name Olympia'25 en ASV zijn met zes punten nog niet geheel kansloos. Onderin lijken DWSM en HVN/Attila voorbestemd te degra deren, of de bakens moeten in de winterpenode drastisch zijn verzet. LHV, dat op een alleszins ge slaagd zaalseizoen kan terugzien (vijfde in de eerste klasse, na pro motie) opent de veldcompetitie thuis tegen Olympia, één van de 'angstgegners' van de Leusdena ren in de eerste helft. Mede-koplo per BHC heeft het op papier een stuk eenvoudiger tegen DWSM, al degradeerden beide ploegen in de zaal gezusterlijk naar de tweede klasse. ASV - Nijenrodes is de an dere topper van het eerste week einde. ASV zal zich geen verlies kunnen permitteren, als het nog een rol van betekenis wil gaan spelen. Voor Nijenrodes geldt het zelfde, als het de race om de eerste plaats wil blijven volhouden. BS gaat in de slag met hekkesluiter HVN/Attila. Voor LHV worden de eerste dne weken van de competitie waar schijnlijk al cruciaal. Als de Leus denaren het zware programma met achtereenvolgens Olympia'25 (thuis), Nijenrodes (thuis) en BHC (uit) goed doorkomen, liggen de promotiekansen wagenwijd open. RODE STREEP De mannen krijgen het op voor hand een stuk lastiger. De formatie van trainer Joop Douma degra deerde vorig seizoen uit de eerste klasse en verwerkte die klap slecht. De eerste helft van de veld competitie verliep dan ook met goed en na zeven wedstrijden kwam de ploeg niet verder dan vijf punten. Dat aantal is goed voor een zesde plaats, juist boven de rode streep. Alleen de ploegen waarte gen wel dubbele punten gehaald werden (Limvio 2 en DWSM) staan nog lager. Het verschil met de ge varenzone is echter bedenkelijk klein, zodat de bordjes nadrukke lijk verhangen zullen moeten wor den, wil LHV zich handhaven. DWSM, waartegen LHV de tweede ronde opent, staat maar éen punt achter op de Leusdenaren, zodat winst eigenlijk een voorwaarde is voor een succesvolle tweede sei zoenshelft. Limvio, dat nog maar één punt haalde, lijkt het sowieso met te redden. De ploeg uit Baam treedt zondag aan in de derby met buurman Baarn'73, dat met Amers foort in de kampioensstrijd verwik keld is. Amersfoort, dat pas twee punten verspeelde, lijkt m de tweede klas se A de belangrijkste titelkandi daat. De Amersfoorters beginnen de tweede helft van de competitie tegen Celeritas 3, een ploeg die tot nu toe zes punten haalde. Winst lijkt voor de Keistedelingen in het verschiet te liggen. Fortissimo 2, dat het gevecht aan de kop tussen Amersfoort en Baarn met ingehou den spanning gadeslaat, zal zelf geen fouten mogen maken tegen BHC 2. VELDHANDBAL Stand eerste klasse (vrouwen) l.LHV 7-10(87-59) 2 BHC 7-10(57-44) 3. Nijenrodes 7-9(55-46) 4. HVBS 7-9(57-61) 5 Olympia'25 7-6(49-50) 6. ASV 7-6(47-49) 7 DWSM 7-4(53-71) 8. HVN/Attila 7-2(47-72) Programma eerste klasse (vronwen) HVBS - HVN/Attila ASV - Nijenrodes DWSM - BHC LHV - Olympia'25 Stand tweede klasse A (mannen) 1 Amersfoort 7-12(165-93) 2 Baarn'73 7-11(114-100) 3. Fortissimo 2 7-10(92-74) 4 BHC2 7-7(83-106) 5. Celentas 3 7-6(79-103) 6. LHV 7-5(89-108) 7 DWSM 7-4(96-101) 8. Limvio 2 7-1(94-127) Programma tweede klasse A (man nen) BHC 2 - Fortissimo 2 Celeritas 3 - Amersfoort DWSM - LHV Baarn'73 - Limvio 2 Aanstaande zondag gaan de veldhandbalcompetities van start. De vrouwen van LHV, hier in actie tijdens de gewonnen bekerfinale vorig jaar, gaan in de eerste klasse aan de leidmg en hebben uitzicht op promotie naar de landehjke derde divisie. LEUSDEN - De laatste com petitiewedstrijd in de eerste klasse van de afdeling Utrecht van het Nederlands Handbal Verbond, waarin de vrouwenploeg van LHV uit komt, heeft het aantal kam pioenen in die klasse op drie gebracht. HVN/Attila 2 be sloot de competitie drie we ken geleden met 19 punten uit 14 wedstrijden. Vorige week voegde ASV uit Anke veen zich bij de Nieuwegei- ners en dit weekeinde had HMS/Achilles 2 uit Utrecht aan twee punten voldoende om ook op dat aantal te ko men. Via een 12-10 zege op plaatsgenoot UDSV 2, dat daardoor achter LHV op de zesde plaats in de eindrang schikking terecht komt, kreeg dat ietwat curieuse eindresultaat inderdaad ge stalte. De drie ploegen zullen nu in een halve competitie als nog moeten gaan uitmaken, wie er nu promoveert naar de derde divisie. De wedstrij den worden zondag 8 april gespeeld in Vleuten/De Meern. Skateboard Skateboarders hebben geen invloed gehad op de ver kiezingen van vorige week. Dat kon ook niet, want de meesten mochten ook nog niet stemmen. Vorige week heeft men het kunnen lezen in deze krant. Jeugdige skateboarders wachten nog steeds op een eigen baan om hun sport te kunnen beoefenen. Nu zijn ze veroordeeld tot de straat of De Hamershof. Daar vindt lang niet iedereen het leuk als ze met zo'n board langs komen zoeven. Hoe zou u het vmden als u rustig door De Hamershof loopt met een tas vol bood schappen en er komt een jon geman op vervaarlijke manier op een rijdende plank m uw richting rijden? Waarom is het zo moeilijk om voor die jongens een baan aan te leggen, waar zij hun fa voriete sport kunnen beoefe nen? Er wordt wel gesproken over een nieuwe sporthal op het Buiningsportpark, maar die hal is ook al met ontsproten aan het brem van de heren politici. Zou een oplossmgzijn dat de skateboarders eens wat vaker tegen gemeenteraadsleden zouden moeten oprijden? De sporters zijn toch regelmatig voor het gemeentehuis te vin den. Of roep ik nu op tot geweld? Misschien wel, maar als je de raadsleden maar vaak genoeg laat schrikken, laten ze mis schien wel een baan neerzet ten. Frits Schoenmaker iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii LEUSDEN - Bij ponyvereniging Nieuwe Hagenauwe is zondag ge reden voor de diploma's B en L dressuur. Onder slechte weersom standigheden reden 31 kandidaten af. Na afloop moesten de L-kandi- daten nog hun theoretische kennis toetsen. Uiteindelijk hebben 25 kandidaten hun diploma gehaald. Voor het diploma L-dressuur slaag den de volgende kandidaten: Fro- do Bouw, Laurien Bouw. Minam van Eyden, Ivolien Koster, Maartje van Meel, Sonja Moorhoff en Nicole de Ruiter. Voor het diploma B-dressuur slaagden de volgende kandidaten: Jelle Bakker, Judith van de Bieze- bos, Knsta van de Berg, Eugenie Bokeloh, Florian de Graaf, Dorien Köller, Daniëlle Langens, Sanne Messnig, Diane van Nijkerk, Lisette Otten, Deborah Peek, Alice Peters, Maneke Renting, Lydia Rey, Sandra Schekkerman, Inge Schwager- mann, Esmeralda Stomphorst, Mar co Verbeek. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Inge Spijkman bracht door haar optreden voldoende rust in de Leusdense gelederen, om te voor komen dat er schade geleden werd. Na de openingsfase kregen de Leusdenaren meer greep op de wedstrijd en kwam de ploeg aan het eigen spel toe. Vlak voopr het verstrijken van het eerste halfuur bracht dat Leusden zelfs op voor sprong. Een fraaie solo van Nicole Lipjes, die langs een aantal verde digsters soleerde, werd door de Leusdense passend afgerond in de lange hoek: 0-1. Lang duurde de euforie over de treffer echter niet: Nog geen twee minuten later scoorde Huizen uit een haarzuiver ingeschoten strafcorner gelijk. De mannen kwamen na een slap begin in het eerste kwartier op achterstand. Tegenstander Up ward opende op het Valleipark na een verdedigingsfout de score. Wakker geschud door de tegen treffer ging Leusden aan het werk, kreeg meer grip op het spel, maar slaagde er nog niet in het de tegen stander erg lastig te maken. De verhoging van de druk op het doel van de bezoekende ploeg leidde echter wel tot een aantal gevaarlij ke situaties en uit één ervan kwam de Leusdense gelijkmaker tot stand. In de 28e minuut werd een strafcorner in de rebound door Aart Rupert goed ingeslagen: 1-1. Ondanks een wissel (Robert Krei- kamp kwam voor Ralph Wessel in het veld), bleef die stand het score bord sieren tot aan de rust. Meteen na de veldwisseling leek Leusden het initiatief naar zich toe te trekken. De eerste aanval van de gastheren leverde al direct sucqes op. Robert Kreikamp werd met een perfecte dieptepass van Aart Ru pert aan het werk gezet. Kreikamp maakte hel karwei beheerst af, door de bal over de keeper in het doel te liften. Lang kon Leusden van de voor sprong echter niet genieten. Nog geen vier minuten later scoorde Upward de gelijkmaker, na een snel genomen vrije slag op de rechtervleugel. Ondanks het feit dat Richard Knoppien als verse kracht voor Maarten Jonges in het veld kwam, hadden vanaf dat mo ment de gasten de meeste moge lijkheden om de winst te pakken. Doelman Gert-Jan van de Groep voorkwam echter meer tegentref fers. Ralph Kemps kreeg in de slotfase, op aangeven van Richard Knoppien, nog een uitgelezen kans om 3-2 te laten aantekenen. De slecht ingeschoten bal werd echter door de keeper gekeerd. Het 2-2 gehjkspel van Leusden tegen Upward was niet voldoende om uit de gevarenzone te geraken. Integen deel, door verrassende uitslagen onderm kwam de rode streep zelfs dichterbij. Leusden liet zich hierdoor niet uit het veld slaan en nam, onder het motto 'de aanval is de beste verde diging1 het initiatief weer over. Die spelopvatting werd al snel beloond doordat Letty den Besten, na een pass van A-1 juniore Anouk Alten burg, de bal over de liggende keepster lobt: 2-1. Na de pauze zet Huizen alles op alles om verlies te voorkomen. De aanvalsgolven hebben een serie strafcomers tot gevolg. De derde op rij werd door de scheidsrechter omgezet in een strafbal, omdat Inge Spijkman de bal met het li chaam van de lijn zou hebben ge houden: 2-2. Gesterkt door de ge lijkmaker ging Huizen op zoek naar meer en in de tiende minuut scoor de de belangrijkste titelkandidaat uit de tweede klasse D uit een straf corner opnieuw. In de slotfase be hoed Leusden-keepster Charlotte van de Ven haar ploeg voor een grotere nederlaag, door een straf bal te stoppen: 3-2. middenmoot. In promotie® lijken de promotiekansen Uneken bijna verkeken nai derlaag tegen G. van Sc (Bameveld). Uitslagen huiscompetitie Velker - Uneken Moed - P. de Jager Zijlstra - Vos De Rijke - A. Peperkamp Roelofs - J. de Jager sr. Willigenburg - Gerrits af-> Halkes - Valkenburg v.d. Meel - G. Wisman Rietveld - Nijhof Pasman - Buurlage Linse - Veenendaal Van Ooik - Langman ft* Afgebroken partij: Halkes - Zijlstra Stand aan de kop: I J de Jager jr 2. P de Jager 3. Uneken 4. Vos 5 Velker 6. H. Peperkamp 7. A Peperkamp 8 Shahnzadeh 9/10. Roelofs Stienen Standen groepsbekers: Groep 2: 1. Stienen 1681 2. Van Dokkum 1678 l 3/5. Agterberg 1650 I Elschot 1650 I VanTuyU 1650 1 Groep 3: 1 Halkes 1655 2. J. de Jager sr. 1648 aHi 3. Willigenburg 1631 1 1W 4. VanderWeerd 1630 1 hge 5. Boogaard 1616 Groep 4: 1 G. Wisman 1610 j 2. Van Kampen 1584 j 3. Van de Meel 1579 4/5. Struiwig 1563 Valkenburg 1563 Groep 5: 1. Schouten 1562 2 Verse hur 1528 3. Van Kleef 1515 4 Visser 5. Gieskens 1485 begon hij aan een therapeuten cursus 'onder de bezielende leiding van Egmond Veeresh, die enige naam heeft gemaakt met de indrukwekkende ma nier waarop hij blokkades bij de mensen, ook de sexuele, weet te slechten," volgens Jan Dotinga. De grootse plannen die hij halverwege het vonge jaar nog had voor een nieuwe s'/ortschool in het Ruige Veld werden niet verder ontwik keld. Integendeel. In septem ber droeg hij de sportschool die hij in 1982 begon in Leus den, over aan Louis Marchant. „In 1975 ben ik hier bij de politieschool gaan lesgeven", vertelt Jan alsof het over een ver verleden gaat. „Ik gaf zes, zeven dagen per week les, ook bij sportschool Boersma in Amersfoort. In 1978 ging ik naar de academie in Arnhem. Eerst als leerling, daarna als docent lichamelijke opvoe ding. In 1982 nam ik de judo lessen over die Boersma in de gymzaal in de Berkelwijk gaf. We begonnen toen ook met aerobic. In 1984 betrokken we het nieuwe pand aan de Burge meester de Beaufortweg. Be halve judo gaven we meer Ja panse sporten. Voor mij was altijd belangrijk de beleving van Judo. Judo hoort in het te ken van de Zenkunst te staan. Judo mag geen ego-tripperij zijn met als doel kampioen te worden en niets anders." Zijn benadering sloeg aan. Vele honderden kinderen kre gen van hem de eerste begin selen van Judo bijgebracht i daarmee een stukje zachtmc» dige levensvisie waarbij chaam en geest met elkaaii harmonie moesten zijn, J laatste tijd maak ik een enore persoonlijke ontwikkel door. Ik leer voor eigen waj den te kiezen. In mijn boek? ik mijn ervaringen met lesg ven vastleggen, aangevuld n de nieuwe ervaringen die daarbij heb opgedaan. Ik? mij niet meer binden. De i niet langer vandaag weten r ik morgen doe. Desnoc* wordt ik een poosje ober ore mijn onderhoud te kuna voorzien. Belangrijk vind ik: dat ik mij openstel zodat ik k voelen en werken aan rn persoonlijk proces." ,Ju Sei Do blijft natuurt een warm plekje m mijn h= houden. Ik blijf betrokken al die mensen en kinderend ik heb leren kennen." Donderdag 29 maart ge* Jan Dotinga zijn laatste judo-1 bij de school voor beweginj onderwijs Ju Sei Do, de scha die niet langer zijn school e LEUSDEN - De zorgen zijn voor de mannenhockeyers van Leusden nog niet voorbij. Door een gelijkspel tegen middenmo ter Upward (2-2) en verrassende uitslagen van de ploegen onderin, weten de Leusdenaren zich nog steeds niet zeker van hun plaats in de eerste klasse. De vrouwen gaven koploper Huizen lange tijd goed partij en leken zelfs voor een verrassing te kunnen zorgen. Tot twee keer toe namen de Leusdenaren op vijandige bodem brutaal weg een voorsprong, maar zagen het snellere Huizen even vaak langszij komen. Een strafcorner in de tiende minuut van de tweede helft werd MHCL uiteindelijk fataal en met 3-2 verlies keerden de Leusdenaren huiswaarts. oud-kampioen Leo de Rijke de baas. Maar geen van deze spelers kan natuurlijk nog in de buurt van Jaap de Jager komen, die de rang lijst met overmacht aanvoert. De strijd om de meeste groepsbe- kers is nog wel bijzonder span nend. Vooral opvallend is dat Leusdens oudste schaker, Halkes, door een fabuleuze tussensprint op kop gekomen is in groep 3. Eerst won hij zijn afgebroken te gen Tjerk Zijlstra, die nota bene bij het afbreken nog heel optimis tisch over zijn kansen was Daarna volgde nog een overwinning op Arie Valkenburg. In de bondscompetitie was er gunstig nieuws voor Leusden II. Jan van Tuyll hield zijn afgebroken partij tegen Doom/Driebergen I keurig op remise, zodat Leusden II nu met 4-3 voorstaat. De andere afgebroken partij, van Tjerk Zijl stra, wordt door de kenners intus sen wat optimistischer bekeken: remise wordt de meest waar schijnlijke uitslag. Leusden V haalde eindelijk het eerste puntje van het seizoen bin nen. Tegen Denk Zet II (Waver- veen) zorgden Kampes, Schouten, Eijlders en Beukelman voor het 4-4 gelijkspel Aanstaande donder dag verdedigt Leusden I de laat ste kansen op promotie in de thuiswedstrijd tegen koploper Vianen I. Als de Leusdenaren deze sleutelwedstnjd winnen ko men ze langszij, waarna het m de laatste ronde wel eens op de bord- punten kon aankomen... In het Persoonlijk Kampioenschap van de SGS wil het nog steeds niet echt vlotten met Jaap de Jager. Een nederlaag tegen T. de Ruiter (BSG) en een overwinning op L. van der Laan (Baam) brachten hem op 2 uit 5 en een plaats onderin de LEUSDEN - Jan Dotinga (43) stopt met zijn werkzaamhe den bij de leusdense sport school Ju Sei Do. Nadat hij in september 1989 de school voor bewegingsonderwijs die hij had opgebouwd, heeft overgedragen aan de stich ting Ju Sei Do, trekt hij zich per 1 april terug als leraar. De beweegredenen zijn van persoonlijke aard. Jan Dotin ga heeft de laatste twee jaar een andere manier van leven verkozen. Voor hem geen vastigheid meer. Niet langer wil hij planmatig denken. Hij is vastbesloten de komende tijd te werken aan een boek waarin hij zijn visie over ju doles geven en beleven zal uitleggen. Hij blijft als docent verbonden aan de Arnhemse academie voor Lichamelijke Opvoeding en zal 'hier en daar' een cursusje vinden. Zoals binnenkort voor Latent Talent een cursus transce- dente meditatie. De omslag bij Jan Dotinga zette ruim een jaar geleden door na een aantal moeilijke ontwikkelingen in de prive- sfeer. Op zijn vei)aardag, 14 april, nu één jaar geleden, be sloot hij zich te wenden tot de Baghwan. Hij was welkom bij Swami Osho Raneesh, die hij sindsdien zijn grote wijze ka meraad noemt. Sinds kort mag Jan Dotinga zich Swami Anand Pran noemen, vrij vertaald de 'Gelukzalige met de vitale energie'. Daarbij paste een nieuwe haardos en dito levens stijl. Na een bezoek aan Poona Jan Dotinga. OVERROMPELEN De Leusdense vrouwen lieten zich in de eerste twintig minuten van het duel met koploper Huizen overrompelen door het snelle spel van de tegenstander. Met name LEUSDEN - In de kop van de ranglijst van de Schaakver eniging Leusden zijn donderdag weer enkele verschuivingen te- weegebracht. Pieter de Jager klom naar de tweede plaats door een overtuigende overwinning op Egbert Moed. Dit ging ten koste van Bert Uneken, die voor de tweede achtereenvolgende week tegen 'angstgegner' Wim Velker moest aantreden en dus weer ten onder ging. Velker rukte daardoor zelf weer een flink stuk op. Arnold Peper kamp lijkt zijn vormcrisis te boven Met de zwarte stukken was hij

Leusder Krant | 1990 | | pagina 14