Twee geinige geitjes e kinderjury Ingelse gasten bij ©usdense hockeyers Clowns en cadeaux leusJer krant >ef de Engelsen maar gras! 10 jaar speelgoedwinkel in de Hamershof Bosanemoon krant fOENSDAQ 28 MAART 1990 plaatselijk nieuws LEUSDEN - Wie gaat fietsen kan ze zien. Vlakbij de kruising van de Lapeerseweg met de Lange steeg staan Streepje en Belletje. Ze heb ben een eigen wei en....een eigen huis met tafel. Streepje en Belletje zijn de geitjes van Wanda (8) en Mike (5). Dit jaar krijgen ze hun eigen nieuwe huis. Het is gemaakt door de vader en opa van Wanda, Mike en hun zusje Bona (9). Het huis van de geitjes ziet er net zo uit als het huis waarin Wanda, Mike en Bona in wonen. Het is alleen wat kleiner en van binnen einders ingericht. Vorige week was dit huis nog niet helemaal klaar. Nog niet alle dak pannen zaten er op en het moest nog geschilderd worden. Tot zo lang slapen de geiten in een stal. Waag het niet om het nieuwe on derkomen een hut, hok of stal te noemen. Het is gemetseld, er zitten ramen in en er liggen dakpannen op het dak. Een huis voor twee geinige geitjes en wie weet over een paar weken wonen er wel zeven. Want Streepje en BeUetje zijn in ver wachting. Op 26 mei krijgt Streepje waarschijnhjk kleintjes. Een paar dagen later wordt BeUetje moeder. Vooral Bona kijkt daar naar uit. Zij mag dan een klein geitje uitzoeken. Want haar geitje is eind vorig jaar doodgegaan. Dat geitje heette Christientje. Bona hield veel van Christientje. Geen wonder, want ze heeft dit geitje en haar broertje Zwartje, geboren zien worden. „Dat gebeurde 's nachts. Ik werd wakker doordat de moedergeit luid mekkeren, of blèren, hoe noem je dat bij een geit.Haar va der was al naar de stal. Bona mocht ook en kon nog net zien hoe een van de geitjes geboren werd. Omdat het in de stal te koud was mocht zij een van de geitje naar huis dragen. Moeder geit wilde niet voor haar kinderen zorgen. Wanda en Bona gaven de kleintjes de Bes. Toen Zwartje zonder melk kon werd hij verkocht. Grote bokken, jongens-geiten dus, stinken. Gie chelend verteUen Wanda en Bona hoe dat komt. Omdat ze altijd recht naar voren plassen en daar door hun sik nat spuiten.Ver voor dat Zwartje een sik had ging hij naar een boer in de buurt. Wanda en Bona huilden tranen met tuiten maar er was niets aan te doen. Pas zagen ze Zwartje terug. Het is een grote sterke bok geworden. „Nou vmden we hem niet zo leuk en lief meer.zegt Wanda. Haar verdnet is over. Zwartje is de vader van de kinderen die BeUetje krijgt. Wanda en Bona spelen graag met hun geitjes. Ze laten ze soms kunstjes doen. In de wei staat een grote ronde tafel. Daar kunnen de geiten en de grieten op springen. Soms doen ze ook tikkertje. Met een mals blaadje boven z'n neus wü een geitje zelfs op z'n achterpoten lo pen. De grieten verzinnen spel letjes voor de geiten en de geiten mekkeren als de grieten komen. Soms weten ze van gekkigheid niet wat ze doen moeten. Dan maken ze bokkesprongen, hebben ze een hoop praatjes en lopen zij zich uit te sloven. De geiten bedoel ik, hoe wel Wanda en Bona er ook wat van kunnen. i «- frCOAncrioopt beschuitje of boterham is dan an dere kost, Reindert, één van de Nederland se gastheren weet dan ook: „In En geland eten ze heel anders. De En gelse jongen die wij op bezoek hadden, keek zijn ogen uit naar de vele soorten beleg die je hier kunt krijgen maar vond wel dat wij heel weinig bij de thee geven. In Enge land maken ze van het theedrinken 's middags een hele maaltijd met cake en boterhammen en zo." Erg veel van Leusden hebben de Engelse jongens niet gezien. Over dag waren ze bijna voortdurend op het hockeyveld te vinden en 's avonds gingen ze na een spelletje of een uurtje televisie kijken braaf naar bed. Op kostschool hebben ze geleerd zich keurig te gedragen en volgens zowel de Engelse als de Nederlandse jongens hebben ze dat gedaan. Geen gekeet. Op zater dag moesten ze in Bussum zijn. Hun gastheren van Cl moesten tegen het Gooische team spelen en daar na mochten de Barrow Hills jon gens laten zien wat ze konden. Ze speelden op kunstgras. Dat zijn ze niet gewend. Ze verloren. Maar niet getreurd, daarna gingen ze regel recht naar het Amersfoortse zwem bad. Dat was een belevenis. De Engelse jongens die hun mening over het afgelopen weekend gaven waren het roerend met elkaar eens Zo'n zwembad hadden ze in Engeland nog nooit gezien en het zwemmen was het allerleukste wat ze hier hadden meegemaakt. Op zondag gingen de Engelse jongens eerst naar de kerk. Daarna opnieuw hockey. Wilbert: „De En gelsen spelen heel anders dan wij. Zij slaan bijna uitsluitend naar vo ren. Wij spelen ook opzij, in de breedte." Reindert vult aan: „In En geland spelen deze jongens ook cricket. Dat is te merken. Zij heb ben daardoor heel goed geleerd hoe ze een bal moeten stoppen, ook op een hobbelig veld." Engelse en Nederlandse jon gens zijn het met elkaar eens dat het een leuk weekend was. De En gelsen brachten voor iedere speler van Cl een sjaal en een paar sok ken mee in de Barrow Hills kleuren, rood, marineblauw en wit. Vorig jaar ruilden de jongens shirtjes zo dat sommige Leusdense hoc keyers alleen de broek nog missen om voor een Barrow Hillbillie door te gaan. Op maandagmorgen gin gen iedereen weer naar (kost- )schooL In de bermen van onze bui tenwegen zien we ze bloeien, de bosanemonen, een van onze mooiste voorjaare- bloeiers. Ze zijn vroeg dit jaar, normaal is de bloeitijd zo ongeveer half april. Ei genlijk is de bosanemoon, de naam zegt het al, een bosbe- woner. Maar dan wel van loofbossen. In naaldbossen, waar ons bosbestand in hoofdzaak uit bestaat, zullen we ze vergeefs zoeken. Dank zij hun vroeg in het voorjaar vallende groeicy- clus kunnen ze groeien op plekken die 's zomers zwaar beschaduwd worden. Ze ko men ook wel voor in gras land, maar door de zware be mesting zijn ze daar sterk achteruit gegaan en beperkt tot vrij schrale plekken aan slootranden en in bermen. Net als de meeste voorjaars- bloeiers overwinteren de bosanemonen door middel van een wortelstok. Deze is bij de bosanemoon dun, maar maakt veel zijscheuten. Daarom zien we ze meestal in grote groepen bij elkaar staan. De drie stengelblade ren zijn besteeld en bijna tot de voet gedeeld in drie of vijf grof gezaagde slippen. De bloeistengels dragen één bloem, zeer zelden twee. Van binnen zijn ze satijnachtig wit, van buiten violet of rose aangelopen. Ze kunnen wel vier centimeter groot worden en bevatten veel meeldra den. De bloemen zijn bij re genweer en tegen de avond gesloten en hangen dan naar beneden om de meeldraden te beschermen. De vruchtjes worden onder andere door mieren verspreid. Overigens is van uitzaaien bij anemo nen vaak weinig te merken, vermeerdering vindt in hoofdzaak plaats door de wortelstokken. De wetenschappelijke naam is anemone nemorosa. Ane mone komt van het Griekse woord anemos, wat wind be tekent. Waarom die naam is gekozen is niet helemaal dui delijk, misschien omdat de bloemen zich bij het minste windje bewegen. In som mige streken van ons land vinden we voor de plant ook namen als windbloem, wind- kruid en windroos. De soort naam nemorosa wil zeggen: bosbe wonend. Evenals alle ranonkelachti- gen zijn de bosanemonen gif tig. Verse planten bevatten het giftige alkaloide anemo- nine, waardoor het sap, bij daarvoor gevoelige perso nen, blaarvorming kan ver oorzaken. Desondanks werd vroeger het verse kruid uit wendig gebruikt bij rheuma en tandpijn. Beter lijkt mij om ze rustig te laten staan en van hun bloei te genieten. G. van Leeuwen nEN - Engelse jongens kunnen prima hockeyen. Als het [op gras mag. De wedstrijden op het kunstgrasveld van de 1 Hockey Club Leusden, verloren ze allemaal. Maar de ijd op gras wonnen ze met overtuiging: 4-0! If Engelse jongens waren in [en op uitnodiging van de Mi ckey Club Leusden. Ze zit- lEngeland allemaal op de Bar- kostschool. In Engeland |veel meer kinderen naar ihool dan in Nederland het fis. Leerlingen van een kost- li gaan alleen in de vakanties jhuis. Dit betekent dat ze dag §:ht op school zitten. Natuurlijk n ze niet dag en nacht les. Bij stschool is erg veel gele ed om aan sport te doen. Bar- de kostschool waar de s die m Leusden waren van nen, heeft bijvoorbeeld I tennisvelden, een zwembad Ij veel meer. Zwemmen, hoc- poss country, rugby, tafelten- jetbal en cricket horen bij het ket waaruit de leerlingen n kiezen. 1 jongens kiezen graag voor Waarom? Onder andere I het beste team een week- jperjaar naar Leusden toe mag. jaar bezochten Leusdense is Engeland. Dit jaar was En geland aan de beurt om naar Ne derland te komen. De jongens, allemaal twaalf of dertien jaar oud, kwamen met een paar begeleiders, vrijdagavond aan in Leusden. Ze hadden hun ei gen witte bus meegebracht waarop met duidelijke letters Barrow Hills op te lezen stond. Om half tien 's avonds bereikten ze eindelijk het clubhuis van MHCL. Daar werden ze opgewacht met thee en cake. Iedere jongen sliep bij de ouders van één van de Nederlandse team leden waartegen ze in de komende dagen zouden spelen. In Engeland sliep het Nederland se team in de kostschool. Dat was een hele ervaring. Zo moest het thuis bij Nederlandse jongens voor de Engelsen een ervanng zijn. En inderdaad. Alhoewel Mathew, Ian, Brian en Patrick naar hun beleve nissen gevraagd, niet veel vertel len. De jongens geven keung maar zeer bescheiden antwoorden. Ie dereen was erg aardig voor ze ge weest, ze hadden patat met een DEN - Judith (8), Wilco (9), Charlotte (11) en Ikram (13) n van lezen. Dit jaar doen ze mee met de kinderjury. In federland doen kinderen mee door voor eind mei min- vijf boeken te lezen. Deze boeken moeten vorig jaar in tland verschenen zijn. Deze boeken zitten in een speciale nde bibliotheek. Wanneer ze een boek uit hebben, schrij- op een speciaal formulier wat ze van het boek vonden. Je minstens vijf boeken lezen als jurylid. Judith, Wilco, >tte en Ikram zijn vier van de ruim negentig kinderen in en die meedoen. Op 30 mei weten we welke boeken de en in Leusden het mooiste vinden. Alle ingevulde for en uit heel Nederland worden daarna verzameld. Dan ikend worden welke boeken volgens kinderen het beste Op kunstgras konden de Engelse spelers niet best uit de voeten. Op gewoon gras des te beter: in die wedstrijd werd Leusden Cl met 4-0 verslagen. kroket gegeten en tja gekookte eieren 's morgens. Niks bijzonders zou je zeggen, als je niet zou weten dat ze in Engeland 's morgens meestal gebakken eieren met spek eten. Daarbij horen witte bonen in tomatensaus, gebakken sausijsjes en toast. Een gekookt eitje met een h, Wilco, Charlotte en Ikram alle vier van lezen. Maar net houden ze van andere boe- en letten ze op andere dingen. leest pas sinds een jaar heel boeken maar heeft sindsdien loed de smaak te pakken. „Op »1 zeiden ze dat boeken lezen was voor je taal. Toen ben ik maar eens mee begonnen. Te- oordig lees ik een boek in ■eer drie dagen uit en dan ga uilen voor een ander boek." n houdt vooral van de boe- Kchreven door Lenie Saris: hebben we thuis een zolder in." Charlotte leest in één minsten vier boeken. „Ik i altijd een boek voor de kin- mee, één boek voor mijn maar dat lees ik zelf ook en andere boeken. Die heb ik lal in een week uit." Wilco is «dachtzame lezer. Wanneer m hoon praten over zijn boe- «i)g je het idee dat hij van fleruet. Hij houdt van sprook- et van verhalen waarin de ichone pnnses na veel ellen- a beeldschone prins trouwt, «prookjes waarin monstertjes in °f mensen die eerst zeven pen moeten uitvoeren voor a rin knjgen. Maar van een am moord houdt hij ook wel, ■als er een slimme dedective !Pas komt. Verhalen mogen •am in ieder geval niet dom iteeds meer over hetzelfde zonder humor zijn. Domme heeft hij nog nooit gelezen ®°dra hij een boek niet om te 11 vmdt, legt hij het weg. i is een verhaal apart. Ze kzen toen ze vijf was en wie ion weet dat dat waar is. „Ik '®orst met koeieletters", ver- .Maar toen ik zeven was kon one kleine lettertjes lezen." Wel vijf boeken binnen een a9en en heeft een uitgespro- ^9 over wat wel en wat boek is. „Ik hou abso- van sprookjes", zegt ze. 1 ze leefden nog lang en 9 is niks voor mijIk hou van "an Joris en de tover- bijvoorbeeld. zo'n verhaal echt gebeuren kan maar gebeurt lijkt. Het verhaal mkend zijn. Niet vol zitten met stompen, slag of straf. Hele zielige boeken daar vind ik echt niets aan. Sommige boeken lees ik wel tien keer, die ken ik bijna uit mijn hoofd." Charlotte en Wilco zijn het daar niet mee eens. „Een keer lezen is meer dan genoeg. Zeker als het een heel dik boek is heb ik echt geen zin om nog eens opnieuw te beginnen," kreunt Wilco. Volgens Ikram is een goed boek een beetje optimistisch. „Alles moet goed in spelen op het verhaal. Dat wil zeg gen, er mogen geen lange saaie stukken in zitten. Soms is het begin stuk wel saai dan moet je toch even doorzetten. Soms eindigt het toch heel goed of heel zielig. Zielig vind ik wel leuk. Ik hou wel van een beetje emotie in een boek." Charlotte heeft weer een andere smaak. „Ik hou van spannende ver halen die mooi zijn en ontroerend. Verhalen die boeien en waar je nog eens aan terug kunt denken. Boe ken geschreven door Thea Beek man, Jan Terlouw en Paul Biegel bijvoorbeeld. Of boeken waarin heel veel verhalen staan zoals de Blitskat die iedere keer bij andere mensen iets anders mee maakt." Wie bij de kinderjury wil horen moet boeken lenen in de biblio theek en kiezen uit een speciale bak die daar staat. „Soms denk je dat er helemaal geen leuk boek m zit. Je neemt er toch maar een mee en dat blijkt het soms een heel goed boek te zijn," vertelde Ikram. De andere kinderen zijn het met haar eens. Door mee te doen met de jury lees je soms hele andere boeken dan je zelf gekozen zou hebben uit de kast. Een jury moet oordelen en met zomaar wat zeg gen. Wilco, Dcram, Charlotte en Ju dith nemen hun taak seneus. Ikram let vooral op of het verhaal haar aanspreekt en of het einde klopt. Judith denkt na, nadat ze het boek gelezen heeft „Dan bedenk ik hoe het ging in het boek en of het nou anders was als de andere boeken die ik gelezen heb." Ze vinden alle vier dat het goed is dat ze op deze maniér eens mogen laten horen wat zij als kinderen leuk vinden. „Soms heeft een boek een bekro ning van grote mensen gekregen terwijl kinderen er echt niets aan LEUSDEN - Recept voor een clown: Men neme een broek met ruitjes die te groot is. Vorig jaar waren ruitjesbroeken voor vaders in de mode. Dit jaar kunnen ze echt niet meer. Dus misschien mag jij hem hebben. Zo niet, kies dan een wijde broek die alleen blijft zitten dankzij bretels. Daarbij hoort een hemd en een lange jas liefst voorzien van lappen, bloemen, spiegels of stickers. Daarboven haar of geen haar. Alle kleuren mogen. Eronder kousen met stippeltjes, streepjes, bloemen of gaten. Het echte recept schrijft schoenen maat 178 en een half voor, maar wie als clown is uitgedost loopt al genoeg voor gek. Dus iedere schoen past. Zodra de clown klaar is moet hij of zij pijlsnel op zaterdag 31 maart naar de Hamershof. Daar lopen dan, volgens de eigenaar van de speelgoedwinkel Herman Kohl- mann misschien wel honderden clowns rond. Ze komen allemaal op het verjaardagsfeestje van de speelgoedwinkel. Honderden zullen het er mis schien niet zijn. Maar acht is zeker. Want acht clowns zullen zorgen dat het een feest wordt, aanstaande zaterdag in de Hamershof. Precies op die zaterdag 31 maart bestaat de speelgoedwinkel in de Hamershof tien jaar. Voor het verjaardags feestje dat meneer Kohlmann daar om geeft, zijn alle kinderen in Leus den uitgenodigd. Zoals het hoort worden er spelletjes gedaan waar bij prijzen te winnen zijn, kunnen de verjaardagsgasten grabbelen en worden er cadeaux uitgedeeld. Op zaterdag is het altijd behoor lijk druk in het winkelcentrum. Om zijn gasten te kunnen blijven zien heeft de speelgoedwinkelier daar om bedacht dat ze er uit moeten zien als clown. Twee grote clowns hebben belooft iedere kleine clown te willen schminken, com pleet met rode feestneus en clown spet. Andere clowns zorgen voor de muziek of spelen op een podium met reusachtige puzzelstukken. Onnodig te vertellen dat ze daarbij hulp kunnen gebruiken. Alle kinderen in Leusden van tien jaar knjgen, wanneer ze op zaterdag tussen twee en dne uur komen, één cadeau! Herman Kohlmann heeft het bij de gemeente nagevraagd. Er wo nen vierhonderd vijftig tien-jarigen m de gemeente Leusden. Ze zijn allemaal welkom. Ze krijgen alle maal wat. Wie het cadeau wil heb ben moet wel een groot mens mee nemen die kan vertellen dat je tien bent. Wie op zaterdag 31 maart jarig is en dan tien jaar wordt, moet zich zaterdag, om klokslag half drie, ze ker melden bij Kohlmann. Zij bof fen helemaal! Charlotte, Ikram, Judith en Wilco met de boeken, waaruit kinderen de beste en de mooiste kunnen kiezen. vinden." volgens Charlotte. Judith maakt zich er zelfs boos om. Maar goed dat ze nu met de kinderjury meedoet. De kinderjury is nu twee maan den bezig. Tweehonderd kinderen in Leusden lazen al minstens vijf boeken. Wie nog wil beginnen kan dat nog doen. Tot 30 mei. Uit de voorlopige tussenstand blijken de volgende boeken door kinderen heel goed gevonden te worden: 'De laatste 12 spoken' door Annette van Battum, 'Kind te huur" door Ted van Lieshout en 'Jongen, 18 jaar zoekt meisje' van Harry Mazert. Het minste punten kregen de boeken: 'Eet jouw dokter ook patat?' van Ignace Schretlen, 'De tasjesdief van Mieke van Hooft en 'Geranium gevangenis' geschreven door Jutta Richter. Wie aan andere kinderen wil vertellen wat hij of zij van een boek gevonden heeft, kan een ad vertentie ophangen in de biblio theek. Op dertig mei mogen alle juryleden komen voor de grote fi nale in de bibliotheek. Daarbij hoort een verloting van boeken!

Leusder Krant | 1990 | | pagina 15