ieuwe 'Geut' kost 200 luizend gulden meer Spuitgasten gevraagd Materiële schade bij aanrijdingen Jouwdorp dit jaar Dij De Geut jezondheidsmarkt n de Korf uann-~oESp- DOillTOiei BDUI \j l KEISTAD B.V. SERVA VOLVO Deze week in de Leusder Krant Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Draakpoging Controle Verkeersheuvel geramd pontoi'huis MITSUBISHI KALER Fietsendieven gepakt Konijntje in 1 De Wetering HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkei KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV r krant: WOENSDAG 28 MAART 1990 - 21e JAARGANG NO. 48 DEN - Het nieuwe jongeren- i gaat 1,2 miljoen gulden Dat is 200.000,-- meer het college van burgemees- fen wethouders oorspronkelijk Iten en 700.000,-- meer dan iad bij de begrotingsbehan- q beschikbaar heeft gesteld. college denkt dat in het na- de nieuwe begroting wordt teld het tekortkomende be- [op zij kan worden gezet bij het jjaren Activiteiten Plan. betekent volgens een dvoerder van de gemeente jet de bouw van het nieuwe centrum op zijn vroegst eind dit jaar begonnen kan worden. Vong jaar leidde de nieuwbouw- plannen tot heftige discussies in de raad. Het college had 1 miljoen gul den beschikbaar gesteld voor het jongerencentrum, maar de meer derheid van de raad vond dat dit bedrag gehalveerd moest worden. Dat deel zou dan gebruikt kun nen worden voor de verbouwing van de bibliotheek, waarvan de plannen al klaar waren, maar waar voor nog geld tekort was. Dat kwam omdat het college te weinig llllllllllitltlllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllU EUSDEN - Het bouwdorp zal it jaar op het terrein naast mgerencentrum De Geut ge- louden worden. Tot nu toe rerd het braakliggend stuk achter De Hamershof iervoor gebruikt, maar op dit tuk gTond zal binnenkort be- jonnen worden met de uitbrei- ling van het winkelcentrum. Het terrein van De Geut zal irengens maar voor één jaar leschikbaar zijn voor het 'dorp. Als De Geut ge sloopt is, zal er naar een ander terrein uitgekeken moeten worden. De werkgroep die zich met de voorbereidingen van het bouwdorp bezighoudt, heeft voorgesteld uit te wijken naar een stuk grond bij de School steegbosjes achter de SBBO. Burgemeester en wethou ders hebben echter al op voor hand laten weten daar op te gen te zijn, omdat het gaat om een kwetsbaar natuurgebied. Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir? jSDEN - Een onbekend geble- I man deed vrijdag pogingen kluis aan de Arnhemseweg bin- Ite komen. Toen een gealar- Vde buurman poolshoogte kwam nemen, koos de onbetcenae het hazenpad. Aan de Watermolen hebben on bekenden vergeefse pogingen ge daan een huis binnen te gaan. Het slot van de voordeur werd met een schroevendraaier bewerkt, maar gaf blijkbaar niet mee. EUSDEN - Op 7 april zal de Ronde Tafel Leusden een rote gezondheidsmarkt organiseren in activiteitencen- De Korf. Onder het motto 'Leusden in beweging en rij dragen daaraan een steentje bij' heeft de Kring dit jaar «kozen voor een markt waarbij de inwoners alle vragen het gebied van de gezondheidszorg kwijt kunnen. Een rij van deskundigen, een expositie van hulpmidde- !Q en diensten op het gebied van de gezondheidszorg onnen gratis worden bezocht. Twee, eveneens vrij toe- ankelijke, forumbijeenkomsten over gezondheidszaken loeten de dag tot een geheel maken. Het eerste forum gaat over sportblessures, de andere zal aan over botontkalking bij vrouwen in de overgang. De larkt wordt geopend door burgemeester Panis. De Ronde Tafel is een internationale organisatie van laatselijke serviceclubs, in Nederland zijn honderdvijf- eventig Tafels. Jaarlijks organiseert men een activi st ten bate van een goed doel; zo heeft de Ronde Tafel aasden al eens de Jaardag van de Vereniging Spierdy- frofie georganiseerd en heeft zij ooit de aanzet gegeven ot het oprichten van de Stichting Latent Talent. Dit jaar is gekozen voor de aanschaf van speciale bed- >n(de zogenaamde hoog/laagbedden) voor Verpleeghuis ersveld en voor een ondersteuning van de Terminale huiszorg Leusden. De markt wordt bevolkt door ongeveer veertig stand- ouders, van artsen, astmavereniging, fysiotherapeuten t instellingen die bepaalde hulpmiddelen produceren. Alexander Artz van de Ronde Tafel: „Iedereen kan op de ^rkt gegevens komen halen, men kan quasi-nonchalant tlders halen waar men anders de drempel over moet. Dat eigenlijk het doel van de markt, het opheffen van medi ae barrières. Voor het gemak is er ook een kindercrèche ingericht in in van de bijlokalen. De hele dag, van 10.30-17 uur, kan ien in de gezondheidssfeer, op velerlei terreinen bij ons recht." Het forum, geleid door sportpresentator Heinze Bakker, int een aantal prominente leden. Sportarts Koornneef zal preken over de algemene ontwikkelingen op sportme- "Sch terrein en over zijn ervaringen met de begeleiding (topsporters, gynaecolooc Du Boeuff vertelt waar de porter in de regio voor advies terecht kan en zal een iteenzetting houden over botontkalking en orthopae- Hsch chirurg Vermeer Tjehandelt' sportblessures. De Ronde Tafel wil het geld bijeenbrengen door het ^gen van inschrijfgelden van exposerende bedrijven en hstanties »n door advertentieverkoop in een speciaal uit geven gezondheidskrant. Deze krant wordt volgende eek huis-aan-huis verspreid. geld opzij had gezet voor de bi bliotheek. Dat met de bouw van het jonge rencentrum pas eind dit jaar kan worden begonnen is volgens de gemeentelijke woordvoerder ove rigens geen bezwaar. „In de tus sentijd kan de werkgroep, die de bouw voorbereid, het programma verder uitwerken," zegt hij. Die commissie presenteerde deze week een notitie met als titel 'We're are moving', waarmee zij kennelijk wil aangeven dat er ein delijk schot in de zaak zit. In de notitie staat onder meer een programma van eisen. Eén daarvan is dat het centrum makke lijk bereikbaar dient te zijn voor de bezoekers. Het gebouw zal ge bruikt worden door de jongeren van JUID uit Leusden-Zuid en De Geut. Daarom is gekozen voor een braakliggend terrein bij de ijsbaan ten westen van de Groene Zoom. Daar zal een centrum komen te staan met een oppervlakte van 600 m2. De werkgroep schat dat onge veer 550 Leusdense jongeren van het centrum gebruik zullen maken. Het gaat om tieners en jongeren in de leeftijd van 12 tot en met 24 jaar. Bij het vaststellen van de eisen is gekeken naar jongerencentra in andere plaatsen. Daaruit is een 'profiel' voor een Leusdens ge bouw uit samengesteld. Uit die vergelijking met andere centra vloeide ook de pnjs van het gebouw voort. Van het bedrag van 1,2 miljoen gulden gaat ruim 700 duizend gulden op aan de eigenlij ke bouw. Met de ontsluiting en het parkeren is een bedrag van bijna ƒ20.000,-- gemoeid. De inrichting slokt 60.000,-- op. Voor de exploitatie (de kosten die nodig zijn om het centrum na de opening draaiende te houden) is een bedrag van 155.000,-- nodig. Het oude gebouw van De Geut, dat nu nog m gebruik is, zal ge sloopt worden. Het braakliggende terrein komt dan beschikbaar voor uitbreiding van het bedrijventer rein De Pnncenhof. Volgens de ge meentelijke woordvoerder had de Bankgirocentrale emge jaren gele den een optie op dit stuk gTond. Hij kon echter niet zeggen of dit nog het geval was. LEUSDEN - Een viertal fietsers is dinsdagavond bij een rood licht- controle op de bon geslingerd. De politie controleerde op de Noor- dennslag. Ook een bromfietser die geen helm droeg en een automobi list die in een auto met een defecte koplamp reed, kregen een bekeu ring. LEUSDEN - Een Hoevelakense be stuurder van een auto kwam don derdagavond met de schrik vrij, toen hij met een verkeersheuvel m aanraking kwam. De man maakte op de Burgemeester Van der Post- laan kennelijk een stuurfoutje en ramde daarbij een verkeersbord en een lichtmast. De schade bleef beperkt tot materiële. De 40 vrijwilligers van de Leusdense brandweer nikken uit. Het korps kan dringend versterking gebruiken. LEUSDEN - Wie gek is op bran den, althans het bestrijden ervan, niet te oud en niet te jong is, een uitstekende conditie heeft en ge wend is om onder spanning te werken, wordt uitgenodigd om zich als vrijwilliger bij het Leus dense brandweerkorps aan mel den. Binnenkort krijgen 800 Leusdenaren tussen de 24 en 26 jaar een uitnodiging van de burgemeester voor een voorlichtingsbijeenkomst in het ge meentehuis op 12 april. Dat moet dan 6 nieuwe brandweervnjwilli- (advertentie) UW VOETEN VERDIENEN HET BESTE gers opleveren. Dat mogen man nen en vrouwen zijn, want ook de Leusdense brandweer gaat met zijn tijd mee. „Ik hoop dat er minstens 2 vrou wen bij zijn," zegt commandant Hans Blokker. Die zullen dan wel in Leusden worden gestationeerd, want in Achterveld zijn er in het brandweergebouw geen facilitei ten voor vrouwen. „Voor de huidige leden van het korps zal de aanwezigheid van vrouwen in het begin wel even wennen zijn," denkt Blokker. „On bekend maakt immers onbemind, maar op den duur zal het geen pro blemen geven." Mensen die zich aanmelden bij de brandweer, moeten er wel wat voor over hebben, want er wordt één keer per week geoefend en nieuwkomers krijgen de eerste ja ren ook een opleiding, die van hen nog eens een avond in de week vraagt. „Die opleiding is belangrijk, want wij stellen aan onze mensen (advertentie) Vuinkeiccnlrum Hame.snol Komenn 4 - LEUSDEN Tel 033 944119 Hogeweg 45 - Amersfoort Telefoon 033-724624 AMERSFOORT DEALER Amsterdamseweg J iel 033-630154 even hoge eisen als aan beroeps krachten. Er is namelijk geen on derscheid tussen 'vrijwillige en be- roeps'branden," zegt Blokker. Dat is ook de reden dat er alleen een brief is gestuurd naar de jonge Leusdenaren. „Wij steken veel tijd en geld in de opleiding," legt de brandweer commandant uit. „Bij jonge men sen, die als lid van het korps nog veel jaren voor de boeg hebben, krijgen wij het meeste profijt van de opleiding." Op één punt is de commandant bereid af te wijken van de strenge regels. „In principe moeten de brandweervrijwilligers én in Leus den wonen en daar ook werken. Als de wervingscampagne niet genoeg mensen aantrekt, zijn wij bereid deze regel te versoepelen en alleen te verlangen dat de men sen in Leusden wonen." Op dit moment heeft het Leus dense korps 40 vrijwilligers. „In normale situaties is dat voldoende, maar in vakantieperiodes zitten we nogal krap in de mensen." Het aan tal mensen dat minimaal nodig is voor een korps is gebaseerd op de risico's, die een gemeente loopt op een grote ramp. „Er wordt bijvoorbeeld gekeken naar de aanwezigheid van verzor gingshuizen, bedrijven die een ex tra risico opleveren, accomodaties waar meer dan 10 mensen slapen enzovoort. Als daar iets gebeurt, moet de brandweer in staat zijn de brand of ramp naar behoren te be strijden." Het op adequate wijze kunnen bestrijden van rampen is ook de reden waarom er conditioneel hoge eisen gesteld worden aan de leden van het korps. „Zij krijgen een zware medische keunng, maar ook mentaal moeten zij sterk zijn." Blokker bedoelt daarmee, dat het blussen van een brand niet al leen spannend en spectaculair is, maar soms ook emotioneel belas tend is. Dat geldt dan vooral als er slachtoffers bij zijn betrokken. „De mentale weerstand tegen dat soort situaties is iets dat overigens bij de meeste mensen in de loop der jaren groeit." Belangrijk daarbij is dat er na afloop gepraat kan worden en stoom kan worden afgeblazen. „De vereniging van de vrijwillige brandweer speelt daar bij een bijzondere rol," zegt Blok ker. „De gezelligheid heeft voor de leden van het korps grote beteke nis," zegt Blokker. „Het uitrukken naar een brand is één ding, maar daar hou je 46 mensen niet mee bij elkaar." Hij gaat daarmee in op de kritiek die kortgeleden uit de gemeente raad kwam bij de presentatie van de plannen voor de nieuwe kazer ne. Een aantal raadsleden verbaas den zich erover dat er nogal wat voorzieningen waren opgenomen voor de inrichting van de kantine. De verenigingsactiviteiten ma ken dus deel uit van de 'vergoe ding' die de brandweerlieden voor hun werk krijgen. Ook krijgen ze een bedrag voor de uren die zij voor het oefenen bescghikbaar stellen en de keren dat zij moeten uitrukken. „Lid zijn van het korps betekent ook dat je gevormd wordt," vindt Blokker. „Je leert stressbestendig te zijn en dat is een eigenschap die belangrijk is voor mensen die een leidinggevende functie hebben. Zo ontstaat er een wisselwerking." Pon opent nieuw automatiseringscentrum Paa. 3 Echtpaar Bijl legde de pen neer Pag. 3 Dokters openen nieuwe praktijk Pag. 5 Zo stemde Leusden Pag. 9 Gelijkspel niet genoeg voor mannenhockeyers MHCZ Pag. 14 Jan Dotinga weg bij JuSeiDo Pag. 14 Weekeinddienst: - vrijdag: 948111 - - zaterdag: 943300 - - zondag:948111 - LEUSDEN - Een tractor en een personenauto waren vrijdag- gochtend om kwart over zeven betrokken bij een aanrijding op de Dodeweg, ter hoogte van de afrit van de A-28. De bestuurder van de tractor, die op de Dode weg reed, negeerde een rood stoplicht en werd daarna aange reden door de bestuurder van een auto, die juist van de A-28 af kwam. Er deden zich geen per soonlijke ongevallen voor. Twee Amersfoorters kwamen vrijdagochtend op de Lockhorster- weg in botsmg. Beide auto's trok- Autoradio vergeten LEUSDEN - Geen enkele au toradio is tegenwoordig meer veilig. De hi-fi-appara- tuur, die het reizen per vier wieler zoveel aangenamer kan maken, is een gewild ob ject van nachtelijke straat schuimers. Daar komt nog bij dat bij het verwijderen de schade meestal niet beperkt blijft tot het weggenomen stuk electronica. Niet zelden sneuvelt op zijn minst een ruit van het voertuig, al schijnt men in de grote stad de auto's al helemaal niet meer af te sluiten, om in ieder geval de braakschade te ver mijden. Fabrikanten van autora dio's en aanverwante zaken zaten niet stil en bedachten oplossingen voor het pro bleem. Een slede is één van de laatste antwoorden van de industrie op het probleem van de diefstallen van au- dio-apparatuur. Dat is een handig hulpmiddel, waar door de bezitter van een kost bare radio zijn bezit moeite loos uit de auto mee kan ne men, om het zo uit handen van ongenode gasten te hou den. Dan doet zich echter een nieuw probleem voor: Waar laat je het ding, als je het uit de auto hebt meegenomen? Dat ondervond ook een Leus- denaar deze week, die op een nogal curieuze manier als nog zijn radio kwijtraakte. De man had zich een slede aangeschaft en nam zijn ra dio gewoon overal mee naar toe. Eenmaal thuisgekomen echter, stalde de ongelukki ge zijn bezit even in het por tiek van zijn woning om zijn brievenbus te legen. En ja wel, radio vergeten! De man kwam pas de volgende mor gen tot de ontdekking en kon toen slechts nog constateren dat hij het de dieven wel erg gemakkelijk had gemaakt: Radio weg. ken op bij een stoplicht, ter hoogte van de Lockhorsterweg. Eén van de auto's remde weer af en dat werd niet opgemerkt door de an der. De schade bleef beperkt tot matenële. Een fietser en een bromfietser kwamen donderdamiddag om streeks vijf uur in botsing op de kruising Noordennslag/Burge- meester Van der Postlaan. Er de den zich geen persoonlijke onge lukken voor. Een motorrijder en een automo bilist kwamen woensdag met el kaar in botsing op de Arnhemse- weg. Een geparkeerde auto benam een automobiliste het uitzicht op de kruising, toen ze vanaf de Leus- broekerweg de Arnhemseweg op wilde rijden. Uit een signaal van de geparkeerde auto maakte de auto mobiliste op dat de weg vrijd zou zijn. Dat bleek een een misver stand, omdat uit Woudenberg een motor naderde. Een botsing was het gevolg, waarbij de schade ove rigens beperkt bleef tot materiële. Twee auto's raakten woensdag morgen omstreeks half negen be trokken bij een kop-staartbotsing op de Arnhemseweg. Materiele schade was vrijdag avond omstreeks kwart voor tien het gevolg van een aanrijding op de Arnhemseweg, waarbij een Leusdenaar en een Amersfoorter betrokken raakten. De Leusde naar, die een huis aan de Arnhem seweg verliet, zag bij het oprijden van de weg de Amersfoorter over het hoofd. LEUSDEN - Twee 18-jange Amers foorters zijn zaterdagnacht op he terdaad betrapt bij het stelen van een fiets. Surveillerende agenten zagen de jongens op de Zwarteweg met de tweewieler zeulen en hiel den de jongens aan. De fiets bleek bij café De Swartesteegh te zijn weggenomen. jjiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ TEKORT AAN VRIJWILLIGERS: ...„Een brandende kwestie"... nlllllllllllllllllllltlllllllllipilllllllllltllllllllllln

Leusder Krant | 1990 | | pagina 1