gKffiRV Thalia met 'Dorothy, Dorothy Bouwen in hoog tempo Panorama Lisiduna Ierse historie. Copie van een verdwenen man Amersfoortse archeologen mogen zelfstandig opgraven Modeshow in Ons Gebouw "UK.PROflCIAT HF/BLOK! „Ik ben langs een rivier geboren" ISDEN - 'Copie van een man die alles kan' stond er op het hek te lezen dat eind vorige week voor de 'meentewerf stond. Alleen was de copie verdwenen, toen onze fotograaf langskwam. Abraham had de benen Se/iomen, want het ging om een copie van de heerE.B. Heyblok, die 50 jaar was geworden. Heyblok begeleidt al ren namens de gemeente de nieuwbouwprojecten in Leusden. „Hij heeft Leusden geweven," schreven zijn jUega's over hem, die op deze wijze de aandacht op zijn verdiensten wilden vestigen. AMERSFOORT - Onder de ti- val uitgebracht. Verscheidene tel „En dans met mij in Ierland" voorstellingen zullen in andere heeft Theater van het Oosten zo- plaatsen te zien zijn. Zo kan juist in Arnhem een Ierland Festi- Amersfoort op vrijdag 13 en za terdag 14 april een Iers weekend tegemoet zien. Daarvoor kan men terecht in Theater De Lieve Vrouw en het Flinttheater, die hun foyer een Iers tintje zullen geven, terwijl er een Irish stew zal kunnen worden genuttigd, en het publiek een tentoonstelling over Ierland kan bezichtigen. Vrijdag 13 april: AMERSFOORT - Toneelgroep Thalia komt op vrijdag 6 april met een bijzondere première. In Theater De Lieve Vrouw brengt dit voortvarende amateurgezel schap in de regie van akteur Willem van der Kroft een stuk voor zeven vrouwen en één man. De vrouwen vonden het leuk om een stuk te maken, dat over vrou wen ging. Zodoende kwamen ze bij teksten van Dorothy Parker terecht, de Amerikaanse schrijf ster, die leefde van 1893 tot 1967, en die in de jaren twintig het mo del was van de vrijgevochten vrouw. Zij werkte voor Holly wood, en schreef onder meer het scenario voor „A star is born". Tijdens de Mc Carthyperiode kreeg zij wegens haar linkse sympathieën geen werk meer in Hollywood. De voorstelling heet „Dorothy, Dorothy", en Willem van der Kroft heeft er een vijftal korte verhalen van haar hand voor omgezet in vier dialogen en één monoloog. Het thema waar Dorothy Parker op hu moristische en soms cynische wijze over schrijft is de verlatenheid, de desillusie in de liefde. Het gaat over vrouwen, die hopen en wachten op, en worstelen en vechten met de liefde, en met die ene man, die het allemaal zou moeten bieden. In wie ze zijn teleurgesteld, door wie ze in de steek zijn gelaten, of die zelfs nooit is komen opdagen. Dat levert een aantal scènes op, bitterzoet van sfeer, tragikomische situaties, waarin op heel mooie wijze de psy chologie achter de mens wordt ge schetst. Willem van der Kroft: „Het ge beurt heel subtiel, maar na vijf zin nen verschijnt er al een heel helder personage. Dat is erg inspirerend voor amateurspelers, omdat het de duidelijke proloog, waarin de vijf vrouwen in een uitvergrote speel stijl hun hunkering naar en teleur stelling in de man uitbeelden. De proloog heeft een komische noot. Wordt begeleid door een aria van Maria Call as, de vrouw die kapot is gegaan aan haar liefde voor Onas- sis. Het is met alles kommer en kwel er wordt gespeeld met de thema tiek, die op komische wijze wordt gebracht. De teksten zijn geschre ven in de 50er jaren, en het vrouw beeld dat daarbij wordt opgeroe pen behoort gelukkig tot het verle den. Niet veel vrouwen zitten nog thuis te wachten tot die ene man langs komt, of houden zich de ge hele dag met hun haar en nagels bezig tot de heer des huizes thuis komt en zij voor hem een borrel kunnen inschenken. Dit beeld wordt in „Dorothy, Dorothy" niet ontkend, integendeel: het wordt uitgebuit, zodat de emotionele af hankelijkheid van de vrouwen tot uitdrukking komt. „Ieder doet daar op zijn eigen wijze iets heel anders mee. We zien een stel, dat net getrouwd is, een vrouw die verlaten is, een vrouw die in een scène besluit het bijltje erbij neer te gooien, een vrouw die in een scène geconfronteerd wordt met de botheid van haar eigen man. Dat klinkt mischien wat zwaar, maar het is geen zware voorstel ling. Het geheel heeft een zekere luchtigheid, en de teksten van Do rothy Parker staan er borg voor, dat het stuk deze luchtigheid ook be houdt. Het is een komisch stuk." Gekozen is voor een sobere vormgevng. De speelvloer is be dekt met een dikke laag gescheurd carton, hetgeen behalve een sym bolische ook een esthetische waar de heeft, zeker als daar met licht op gewerkt wordt. Er staan drie meu belstukjes op het speelvlak. Wel is gekozen voor een nogal uitbundige costumering. Thalia heeft een prachtige partij japonnen op de kop kunnen tikken, afkomstig uit de 50er jaren, die naar het heden zijn toe getrokken, waardoor ze niet tijdgebonden zijn. De vrouwen zijn getooid met schitterende hoe den. Het stuk is supervrouwelijk aangekleed. Thalia heeft zich met het stuk aangemeld bij het Cultureel Steun punt voor Vrouwen, daar het de voorstelling voor vrouwenpraat groepen en vrouwenhuizen wil gaan spelen, door heel Nederland. Première „Dorothy, Dorothy": vrijdag 6 april, 20.30 uur, Theater De Lieve Vrouw. AMERSFOORT - De minister van WVC heeft besloten om de gemeente Amersfoort een defini tieve opgravingsbevoegdheid te verlenen. Dat betekent dat de ge meentelijk archeologen zelfstan dig opgravingen kunnen doen en de vondsten zelf kunnen behe ren. De afdeling archeologie van de Dienst Gemeentewerken vol doet nu aan alle eisen die de mo numentenwet van 1988 stelt aan een opgravingsbevoegdheid. De afdeling heeft met twee stadsar- cheologen en een veldtechnicus' depotbeheerder voldoende man kracht, opgravingsbudget, werk ruimte en depotruimte. Alleen instellingen met een op- gravingsbevoegdheid mogen zelf archeologisch onderzoek verrich ten. Zij zijn eigenaar van de vond sten en documentatie en beheren dat in eigen depot. In Nederland zijn dat de universiteiten met een archeologisch instituut, de Rijks dienst voor Oudheidkundig Bo demonderzoek en een aantal ge meenten met een voldoende be mande en uitgeruste afdeling ar cheologie. Tot nu toe werkte de stadsar- cheologen onder auspicièn van de bij het ROB aangestelde provin ciaal archeoloog van Utrecht, aan wie de stadsarcheologen direct verantwoording schuldig waren. De vondsten moesten uiteindelijk worden overgebracht naar het pro vinciaal depot en waren geen ei gendom van de gemeente Amers foort. Met de opgravingsbevoegdheid is de gemeente Amersfoort na zes jaar een zelfstandige onafhankelij ke archeologische instelling, die zelf zijn eigen vondsten mag be houden en beheren. Ook het ar cheologisch depot van museum Flehite wordt voortaan beheerd door de gemeente. Een dergelijke beheersfunctie brengt veel werk met zich mee. Een archeologisch depot moet toegankelijk zijn voor mensen die onderzoek willen doen. Alles moet nauwkeurig, met behulp van computerprogramma's worden beschreven en geïnventa riseerd. Vervolgens worden de vondsten zonodig geconserveerd en daarna opgeborgen. Materiaal uit opgra vingen dat al uitgewerkt en gepu bliceerd is, wordt overgebracht naar het „statisch depot". De rest blijft in afwachting van verdere be werking in het „dynamisch depot". Vondsten die voor het publiek aantrekkelijk zijn worden tentoon gesteld in museum Flehite of in het eigen pand van de afdeling ar cheologie, Kerkstraat 4. LEUSDEN - De voorlopig laatste uitbreiding van Leusden, t Ruige Veld, krijgt langzamerhand gestalte. In hoog tem po verrijst de nieuwbouw tussen Randweg, Asschatter- weg en Zwarteweg. Nu is 'hoog1 tempo in de bouw natuur lijk over het algemeen een relatief begrip: In de bouw wordt in de regel niet op een paar maanden gekeken. Het kan ook anders, zoals onze fotograaf maandag en dinsdag constateerde. In twee dagen tijd verrees op een bouwka- vel aan Bitterschoten een compleet huis. Het betreft hier een geprefabriceerde, zogenaamde houtskeletwoning. Het huis is overigens ontworpen door de Leusdense archi- tecte Van Schagen. Postzegelclub LEUSDEN - De Leusdense postze gelvereniging 'De Loupe' houdt haar eerste bijeenkomst op dins dag 3 april m De Til aan de Hamers- veldseweg. Leden en andere geïnteresseerden zijn welkom. De avond begint om 20.00 uur, de zaal is een uur eerder geopend. Collecte LEUSDEN - De ZOA (Zuid-Oost Aziëj-Vluchtehngenzorg houdt in de periode van 9 tot en met 14 april in Leusden een collecte. De ZOA, een christelijke organisatie voor internationale vluchtelingenhulp, gaat de opbrengst van de collecte gebruiken voor hulp aan vluchte lingen m Malawi. Survival LEUSDEN - Het jongerencentrum De Geut houdt dit jaar een survi val-tocht, die dit jaar voor de derde keer wordt gehouden. De tocht be gint op Hemelvaartsdag (donder dag 24 mei) en duurt tot en met zaterdag 26 mei. Ten behoeve van de tocht wordt woensdag 4 apnl een voorlichtingsavond gehouden in het jongerencentrum aan de Zwarteweg 29 De avond begint om 20.00 uur. Kosten voor deelname bedragen 120,-. Voor meer informatie kunnen belangstellenden bellen met: Frank Delgorge (947785), Leo Ko- reman (950979) of De Geut (946848). ACHTERVELD - Donderdag avond organiseerden De Solidari- teitswinkel, de KPO en Zonne bloem en de MOV een mode show. De show stond in het teken van textiel uit kleine coöperaties in India. Voor deze avond was uitgenodigd de textielwerkplaats SARI. De avond, die werd gehouden m „Ons Gebouw" begon met voor lichting over uit India afkomstige textiel. Door middel van dia's kon men zien hoe het materiaal wordt verbouwd, wordt verzameld en be werkt. Dit werk wordt verricht door een groot aantal kleine coö peraties. Na de voorlichting werd een grote voorjaarscollectie geshowd. Het aanwezige materiaal werd ge showd door Achterveldse manne quins in de leeftijd van twee tot 50 jaar. Er was deze avond een hele grote belangstelling van de zijde van de inwoners. Ook waren er stands ingericht met stoffen, blou ses, hand en theedoeken. Na afloop van de show was er volop gelegenheid stoffen, kle ding, theedoeken en overige tex- tielwaren te kopen. De kleding de stoffen en andere waren waren te gen een redelijke prijs te koop. Naam: Bram Vroon Beroep: Wethouder van financiën, docent geschiedenis. Favoriete plek: „Het stroomgebied van de Bameveldse Beek" „Het was nog geen gemakkelijke vraag, om m'n favoriete plekje in de gemeente Leusden aan te wijzen. Er zijn er namehjk meer. Ik ben bijvoorbeeld ook heel graag in Moorst, een natuurgebied bij de Langesteeg. Ik heb uiteindelijk gekozen voor het stroomgebied voor de Bameveldse Beek, omdat daar ook water is. En met water heb ik een speciale binding. Ik ben namehjk bij een rivier geboren. In Ameide, aan de Lek. „Maar ook om andere redenen vind in dit een fraaie plek. Het stroomgebied van diverse beken is landschappehjk heel karakteristiek voor de gemeente. Het water en de begeleidende begroeiing levert een heel eigen plaatje op. „Het is een mooi gebied, dat eigenhjk bewaard moet bhjven. Het behoud van dit landschapstype is ook één van de argumenten, die zijn aangevoerd tegen de grootschakge bouw in Leusden. En dat kan ik navoelen. Alleen is de afweging tussen bouwen en landschaps- of natuurbehoud altijd een moeihjke. Ik heb nog nooit meegemaakt dat bestuurders zich na het nemen van een dergehjke beslissmg ten nadele van de natuur vergenoegd in de handen wreven en zeiden: Dat hebben we even netjes opgeruimd." Vanuit m'n oorspronkehjke beroep, geschiedenisleraar, heb ik ook belangstelling voor historische landschappen. Juist in dit land kun je op zoveel plaatsen nog goed zien hoe het land ooit ontgonnen ïsenm cultuur is genomen. Daarom vind ik ook dat je met ruilverkavelingen verschnkkehjk voorzichtig moet zijn. Zeker een aantal jaren geleden is erop d/e manier ontzettend veel verloren gegaan. Ook hier zijn de beken hijvoorbeeld gekanaliseerd en rechtgetrokken, waardoor het oorspronkehjke karakter aangetast is. Maar dat neemt met weg, dat deze plek nog steeds enorm de moeite waard is. (Foto: Hans Verhorst). it»»"1,

Leusder Krant | 1990 | | pagina 7