teusderk „We kijken uit naar de Russische kinderen..." De Daltons kom naar Leusden! Duizend kinderen voor één prikje Ratten in huis 'Wie wil mijn ballon plukken' Leusder Kinderkrant 1 jaar!!! Het slakkeneilandje is niet meer De Wegwijzer adopteerde Russisch oorlogsmonument Bouwdorp staat in het Wilde Westen Boomplantdag in Achterveld Clownsfeest in de Hamershof Cross-auto plaatselijk nieuws WOENSDAG 4 APRIL 1990 LEUSDEN - De Leusder Kinder Krant bestaat nu 1 jaar Vorig jaar verscheen op 5 april voor de eerste keer de pagina waarop het nieuws staat met voor kinderen belangrijke dingen. Een stoet van huisdieren trok voorbij. Aardige tot beslist minder aardige honden. Een prachtige sa lamander die tot groot verdriet van de eigenaar vorige week is dood gegaan. Koeien, ratten, wandelende tak ken, schildpadden, cavia's en poe zen m vele maten en soorten. We wachten nog steeds op een verza melaar van spinnen, slangen of slakken. Duidelijk werd dat ie der dier op zijn eigen manier be langrijk kan zijn voor kinderen. .ietzelfde geldt voor de verzame lingen, de hobbies en de sporten. Heel wat kampioenen kwamen aan het woord. Soms kwamen ze zelfs via de kinderkrant op de radio. De makers van het KRO-pro- gramma Heksennest, plozen de krant uit. Wensen werden vervuld, vragen werden gesteld. Heel veel verslagen, nieuwsberichten en in- LEUSDEN - Een oorlogsmonu ment adopteren is al bijna niets bijzonders meer in Leusden. Montessorischool 't Ronde begon daar vijfjaar geleden mee. Sinds dien gingen steeds meer scholen bij de dodenherdenking op 4 mei naar een of meerdere monumen ten. Wanneer je dicht bij zo'n beeld, gedenksteen of kruis staat, lijkt het geen m de oorlog gebeurd is en het belang van vrede ineens veel beter te begrijpen. De achtste jaars leer lingen van de Wegwijzer hebben dit jaar gemerkt, hoe het adopteren van zo'n oorlogsmonument in bijna alle lessen ter sprake kan komen. Doordat hun school een monu ment adopteerde dat van alles met de dood van Russische krijgsge vangenen te maken heeft, hebben zij de laatste maanden heel veel gehoord, gezien en gelezen over het Rusland van toen en nu. Op 9 april gaan zij een krans leggen bij het monument Koe- driest. Daarmee wordt de moord op ruim honderd Russen herdacht. Russische kinderen, die in Den Haag op de ambassadeschool zit ten, zullen daarbij aanwezig zijn. Net als de Russische ambassadeur, de Utrechtse commissaris van de Koningin en de Leusdense wethou der Corri Verduin. De kinderen van de Wegwijzer hopen dat ze op 9 april met de Russische kinderen kunnen kennismaken en dat het geen dag wordt van grote mensen maar van kinderen. Ze hebben daarvoor de afgelopen weken een heel programma gemaakt. Vanaf januari zijn de achtste jaars van de Wegwijzer bijna iedere dag, op de een of andere manier, met 9 apnl bezig geweest. Wethou der Corri Verduin, die in Leusden voor alle zaken betreffende onder wijs zorgt, had tegen de direkteu- ren van alle openbare scholen ge zegd, dat Koedriest geadopteerd kon worden. De Wegwijzer besloot dit te doen. De leerlingen zijn de laatste maanden op allerlei manieren be zig geweest met de Tweede We reldoorlog, met vrede, met Rusland toen en nu. Ze hebben zelfs een beetje Russisch geleerd! En ze hebben goed nagedacht op wat voor een manier ze de Rus sische kinderen die komen, kun nen ontvangen en bezighouden. Groot probleem daarbij is dat al snel bleek dat deze kinderen geen Engels spreken. Dat wordt praten met handen en voeten. Daarop is geoefend en niemand maakt zich ongerust want iedereen weet: „Vriendschap heeft geen woorden nodig." Koedriest is de naam van het stuk land waarop het monumentje staat. Dit Koednest-monument is een ge denknaald. Het is maar een klem monument. Toen de leerlingen gin gen kijken waren sommige een beetje teleurgesteld. Mark (11) „Ik had gehoopt dat het een man op een paard was of zoiets, maar het is maar een kleine punt met letters erop." Anneloes vond het er saai. Maar allemaal zijn ze het er over eens dat het daar in het bos van de treek wel heel in drukwekkend is. Het monumentje is neergezet op de plek waar in 1941-1942 hon- derd-en-één Russische krijgsge vangenen werden doodgeschoten door de Duitsers. Deze Russen had den voor hun land gevochten aan de Russische grens. Ze werden daar gevangen genomen. Hoe goed knjgsge vangenen behan deld moeten worden staat precies omschreven in afspraken waaraan ook het toenmalige Duitsland zich beloofd had te houden. De Duitsers keken echter zo op de Russen neer dat ze zich van die afspraken niets aantrokken. De Russen werden door half Europa gesleept, mishandeld en gedood zodra ze niet meer konden werken. Veel mensen die toen in Amers foort woonden, kunnen zich nu nog herinneren hoe hongerige, in vod den geklede Russische soldaten als vee door de Amersfoortse stra ten moesten lopen, van het station naar Kamp Amersfoort. Kamp Amersfoort was een kamp waarin de Duitsers heel veel men sen gevangen hielden. De naam was eigenlijk verkeerd, want het kamp lag op de grond van de ge meente Leusden. Achter waar nu de politieschool is. Vlakbij dit kamp ligt Koedriest. De meester van de achtste jaar van de Wegwijzer, meester P. van Bek- kum, heeft dit verhaal verteld. Net zoals hij verhalen heeft verteld die horen bij andere oorlogsmonu menten. Óp die manier werd dui delijk dat bij ieder monument een verhaal hoort dat nooit vergeten mag worden. De kinderen waren bezig met heel veel verschillende dingen die met de Tweede Wereldoorlog te maken hebben. Ze lazen de Anne Frank krant en ze zagen een video waarop 9 mensen vertelden wat zij ais kind in de oorlog hadden mee gemaakt. Ze lazen gedichten over de oor log en maakten ook zelf opstellen en gedichten. Daarbij was het steeds belangrijk dat ze bedachten wat voor gevolgen de oorlog en alles wat daann gebeurd en ge wenst is, heeft of zou moeten heb ben op de tijd waann we nu leven. Wat dat betreft gebeurde er in de afgelopen weken genoeg. De veranderingen in Rusland, het af breken van de Berlijnse muur en zelfs de vrijlating van Nelson Man dela, gaven voldoende gesprek stof. Volgens Mark ging er geen dag voorbij of ze waren op de een of andere manier wel met Koedriest en alles wat daarbij hoorde, bezig. Behalve bij geschiedenis, bij Ne derlands en heel veel Rusland, of USSR bij aardrijkskunde. De komst van de Russische kin deren maakt de adoptie door de Wegwijzer een beetje speciaal. Nog met eerder zijn Nederlandse kinderen op deze manier met Rus sische kinderen in contact geko men. Het is een gebaar van vriend schap tussen kinderen uit deze twee landen die bij Koedriest iets gemeenschappelijks hebben. Zelfs het Jeugdjournaal komt misschien filmen hoe de Russische kinderen in Leusden ontvangen worden. De leerlingen van de Wegwijzer hebben geprobeerd de Russische kinderen te laten zien wie ze zijn. Daarvoor hebben ze een video band naar Den Haag gestuurd waarop te zien is, hoe zij leren re kenen, gymen en zmgen. Boven dien heeft ieder kind op een grote rol papier zijn of haar foto geplakt en daarbij iets over zichzelf verteld. Anneloes heeft bijvoorbeeld ge schreven dat ze van hockey en paardrijden houdt, dat haar lieve lingsvak gymnastiek is en haar lie velingsdieren paarden en honden zijn. Mare schreef ook dat hij van hockey houdt en van tennis, zijn hond en rekenen. In volgorde van belangrijkheid. De Russische ambassadeur had beloofd dat de Russische school ook een videoband zou sturen zo dat de kinderen in Leusden kon den zien hoe het daar in Den Haag toegaat. Bovendien zouden ze een Russisch liedje toegestuurd knjgen dat ze zouden leren, zodat iedereen dat op 9 april kon zingen. Helaas heeft Leusden nog mets van de Russische kinderen ontvan gen zodat iets anders verzonnen moest worden. Dat is gelukt. Het plan is om met de gasten spelletjes te gaan doen. Spelletjes waarbij niet gesproken behoeft te worden. Dus Pisa, schaken, memory, domi no, Mens-erger-je-niet en dam men. Alle kinderen hebben een klein beetje Russisch geleerd van me vrouw Mooy, een Nederlandse me vrouw die in Rusland geboren is, en mevrouw Büters. Ze weten nu dat ja, Da is en nee, Njet. Hoe heet je is volgens Mark zoiets als Kak ta bje sawoet. Hij heeft een papier waarop een paar vragen in het Russisch staan. He laas staan daar niet de antwoorden bij. LEUSDEN - Men is gewaar schuwd. In augustus dreigen de Daltons naar Leusden te komen. Het is nog niet bekend of ze hun moeder meenemen, maar alle voorzorgsmaatregelen worden getroffen. Het is de bedoeling om deze onverbetelijke criminelen zo snel als maar mogelijk is te doen belanden waar ze altijd op de laatste bladzijde zitten. Daarvoor wordt de hulp ingeroe pen van alle Leusdense kmderen tussen de zes en twaalf jaar. Vuur wapens zijn met nodig. Een hamer is genoeg. Dit jaar toch weer een bouwdorp. Van dinsdag 21 augus tus tot en met zaterdag 25 augustus kan ieder kind weer aan een eigen onderkomen werken. Dit jaar zal het dorp moeten ver rijzen rond het jongerencentrum de Geut. Op de plek waar tot nu toe altijd het bouwdorp werd georga niseerd, begint men binnenkort aan de uitbreiding van het winkel centrum. De Geut is de naam van de oude, witte boerderij, aan het begin van de Hamersveldi Dit jaar daarom geen (lek) tent waarin de EHBO, de te deling en de andere brnna teiten onderdak vinden. Mi (lekkende) boerderij. De boerderij wordt volga afgebroken maar in augus het Wilde Westen hier nog'o De gemeentelijke jeugd- es renwerker Frits Ringers o al de typische Luky Lukes heeft dezelfde soort benen,! zal wel lukken. Zoals ied zullen jongeren vanaf een vijftien, enthousiast helpeni versjouwen van zware plar) vasthouden van spijkers es rugzoeken van hamers. Dit jaar zitten daar geenfe aus ïeaereen Kan weer ie! derlands au roepen. Of hei dat De Geut niet midden i den ligt, heeft men wat va voor de kinderen die verf nen. Deze kinderen kunne een kleine vergoeding u busje mee rijden. Alleen n deren die hun paard thuisi terviews waren te maken over rueuwszaken voor en door kmde ren. Toegegeven....de post bracht geen zakken ingezonden kopij, geen stapels antwoorden op vragen noch meningen, noch ideeen. Dat zou nou eens moeten veranderen. De jarige wil graag voor zijn verjaardag heel veel post!!! Stuur wat jij in de kinderkrant wil, van de krant vindt, voor de krant bedacht of door de krant hebt meegemaakt naar de Leus- derkinderkrant, Postbus 11, 3830 AA in Leusden. Ook al zeggen volwassenen dat het geen pijn doet, een pnk is toch eng. LEUSDEN - „Aaaahhh" werd vo rige week minstens vijftienhon derd maal gekreund in Leusden. Vijfhonderd maal door kleuters die één prik kregen. Duizend maal door vijfhonderd achtjari gen die er twee kregen. Duizend kinderen voor een prik je. Bijna iedereen die was 'uitgeno digd' kwam. Ze moesten wel. „Zes ziektes met voor even een beetje pijn," prees Dineke van de Jeugd Gezondheids Zorg haar spuiten aan. Dat zou best maar dat maakte het nog niet leuk. Maar een enke ling kwam vrolijk binnen. Dat was meestal een kleutertje die niet wist wat hem of haar te wach ten stond. In de hal leek het allemaal een fluitje van een cent. Wie binnen kwam gaf vrolijk zijn oproepkaart af, wie naar buiten ging kon opge lucht lachen. Maar daartussen in.... Een lange rij kinderen voorzien van moeders en een enkele vader. Ook al kreeg je geen prik, na vijf minuten begon je maag te draaien. Wanneer dan ook nog een moeder gruwelijke verhalen begon te ver tellen over keren die mis waren gegaan of kinderen die er dage lijks meer te verwerken kregen als een speldenkussen, dan moest je moedig zijn. De meeste kmderen waren dat. Silvia balde haar vuist en bleef la chen. Slechts een enkeling, we zul len geen namen noemen, moest door twee grote mensen in de hout- greep genomen worden om brul lend als een mager speenvarken de marteling te ondergaan. Over dreven volgens Kim. Ze had heel hard tot tien geteld en beweerde dat het niet zeer deed. Tenminste dat zei ze tegen haar moeder. Te gen haar vriendin, die na haar moest, piepte ze anders. Vooral de tweede prik, tegen de bof, mazelen en rode hond was gemeen. De eerste prik was tegen difte rie, polio en tetanus. Ziektes die juist door die prikken in Europa bijna niet meer voorkomen. De schooldokter, mevrouw Boer, en Dineke, deden van alles om je af te leiden. Een vriendelijk praatje en een kleine waarschuwing. Verder hielp het dat er nog een Sinterklaas op het raam geschilderd stond en pre cies boven de 'prikplaats' een mo bile van wortels hing. Sommige kinderen probeerden de onderhandelen. Ze stelden voor het dit keer bij één pnk te laten of bevalen dat ze best een prik wilden hebben maar geen pijn. Het was maar even, maar ze kregen au. Of volgens Celina, au-au-au-au. Een snoepje daarna deed wonderen. Ijsjes werken nog beter. Wie om de een of andere reden vorige week z'n prik niet gehaald heeft, hoeft niet bang te zijn dit feest te moeten missen. Op 25 april ligt er weer een rij injectienaalden klaar. Wie wil komen moet eerst bellen naar de jeugdgezondheidsdienst. ACHTERVELD - Het was even slikken voor Alexander (10) en zijn vrienden. Hij mocht samen met leerlingen van de drie basis scholen in Achterveld bomen planten. Ter gelegenheid van Boomplantdag. Leuk natuurlijk. Vooral omdat het onder school tijd was. Alhoewel. De bomen bleken wel geplant te moeten worden op 'het slaïcken-eilandje'. Zo noemden Alexander en zijn vrienden het stukje grond waarop ze hutten bouwden, gangen groeven en 'oorlogje' speelden. Het slakken- eilandje, zo genoemd omdat het maar een klein 'eilandje' woeste grond was, was voor het bomen planten door de gemeente be werkt. De Amerikaanse vogelkers, de struiken die alles overwoekerde was verdwenen. Naast keurig ge graven plantgaten lagen in het ge lid de lijsterbessen, prumussen en eiken die van dit stukje avontuur een keurige groenstrook moesten maken. Alexander nam het verlies van zijn 'eiland' manmoedig. „Ach," zegt hij, „het was echt ons plekje. We maakten er boomhutten met hout dat we van iemand kregen. We groeven er zelfs gangen die we met hout afdekten. Dat was leuk voor allerlei spannende spelletjes. Maar met getreurd, we vinden een stukje verderop wel nieuwe ruim te." Hij geeft toe wel even op zijn neus gekeken te hebben toen hij afgelopen vrijdag in feestelijke optocht naar Mastenbroek, de offi ciële naam van het veldje, ging. Hij wist niet dat het ruige terrein was gerooid en opgespit. Hij had wel gezien dat er bomen werden om gezaagd maar dacht dat de ge meente waarschijnlijk wat hout no dig had. Dit had hij niet verwacht. Maar nogmaals, hij en zijn vnenden na men het sportief op. Bomen planten bleek ook leuk. Na een inleidend woordje van de heer Blom van de gemeentewerken en m aanwezig heid van wethouder mevrouw Cor ri Verduin, ging de eerste boom de grond in. Alexander plantte er zeker ne gen. Hij en zijn vrienden, beloofden zelfs voor de bomen te blijven zor gen. Meneer Blom vroeg namelijk of de kinderen in de zomermaan den de jonge bomen regelmatig water wilden brengen. Dat werd afgesproken. De kinderen voor kwamen ook dat konijnen aan de bomen kunnen gaan knagen. Daarvoor deden ze speciale bui zen om de stam. In die buizen zaten gaten waar de takken doorheen kunnen groeien. Sommige kinde ren waren heel lang bezig met het takje voor takje door de gaatjes peuteren. Dit stuk van het Masten broek ziet er weer keurig uit. Heel eerlijk zegt Alexander. „Ik hoop wel dat het snel weer zo ruig wordt zoals het was, want dat was wel leuk." LEUSDEN - Ratten worden gedis crimineerd. Mensen hebben wat tegen ratten. Ze vinden ze vies en eng. Silvia wil best toegeven dat er vieze en enge ratten bestaan. Die leven in de sloot of zo. Maar haar ratten zijn grappig, hef en speels. Geen kwaad woord wil ze horen over Kruimeltje en Smikkel, haar twee woenstijnratjes. Wie Kruimeltje en Smikkeltje ziet, kan niet anders dan haar gehjk geven. Het zijn twee snoezige, bijna zwarte beestjes. Ze hjken wat op hamsters maar zijn toch weer an ders. Ze hebben een lange staart. Of beter gezegd, ze hadden alle bei een lange staan. Want de eer ste dag, de beste waarop Silvia haar hevelingen had, gebeurde een drama. Kruimel's staan raakte bekneld tussen de kussens van de bank. Tot grote schrik van Silvia en zus Saskia raakte hij daardoor een stukje staan kwijt. Ziehg natuurhjk maar wel makkehjk want sindsdien is het geen vraag meer wie Kruimel is en wie Smikkel. Silvia's Uefste wens ging in vervulling met de komst van de woenstijnratjes. Sinds haar moeder vertelde hoe bij een familielid de ratten in de nek kropen en op schoot zaten, wist ze dat zij dat ook wilde. „Ik hou van grappige dieren" zegt ze. Wat voor dieren dan? Na enige nadenken waarbij alle voorstellen werden afgekeurd zo als giraffe, pinquin en zelfs apen (volgens haar wel grappig maar niet echt heel perfect) weet ze een voorbeeld. „Springmuizen. Je weet wel van die muizen met veel te grote achterpoten. Dat soort dieren waarbij iets niet lijkt te daar hou ik van." Woestijnratjes zijn volge héél grappig. Ze kijken Siliva ondeugend. Ze achterpootjes, rennen op pige manier en vliegen naar beneden. Smikkel wonen namelijk in een drie verdiepingen. Op de begane grond drinkflesje en een zoutstt de zoutsteen likken ze gra^ goed voor ze. Ze kunnen i eerste verdieping langs pleertje. „Eerst moesten zei leren. Toen liepen ze ma* den rond te drentelen en vragen hoe ze boven m< men, maar daar zijn ze g snel achter gekomen.' Op de eerste verdiep^ het voer. Wie honger hg zelfs een enge trap op, ir gedacht hebben. Nu vind trap met meer eng. Op de verdieping staat een huisje, maken ze regelmatig een Sinds Silvia de ratjes in sep kreeg, hebben ze twee m gen gehad. Beide keren zijn ze dood en Silvia weet hoe dat koi storing van het nest" geeft: haar enthousiasme nodigdt pen' vrienden en vnendr die allemaal de kleine moesten bekijken. Dat wat onrustig voor moeder Sml Met als gevolg dat ze w goed voor haar kinderen Silvia belooft het volgendei rust te laten maar raakt a! wonden bij het idee dal volgende keer zal kom wordt moeilijk, dat is duidj :on .ft. LEUSDEN - Ballonnen gevuld met gas, gaan de lucht in zodra je ze loslaat. Tientallen kinderen heb ben dat afgelopen zaterdag ont dekt. Zij kregen een luchtballon omdat de speelgoedwinkel in winkelcentrum de Hamershof, tien jaar bestaat. Wie zijn of haar ballon niet goed vasthield, raakte hem kwijt. Tientallen ballonnen gingen de lucht in Sommige bleven steken tegen het het dak van het overdek te gedeelte van de Hamershof. Daar hingen wel dertig knalgele ballonnen als tulpen tegen het pla fond. Een feestelijk gezicht. Net als op de grond waar heel, heel veel clowntjes rondliepen. Een klein meisje dreigde ieder moment de lucht in te vliegen. Aan haar clownshoedje en haar staartje zaten maar liefst vijf luchtballonnen vastgebonden. Óveral zag je clowns, gele ballonnen en vrolijke mensen. Het werd afgelopen zaterdag een echt verjaardagsfeest. Honder den tienjarigen kwamen hun ca deau halen. Herman Kohlmann, de eigenaar van de speelgoedwinkel, had beloofd dat iedere tienjarige iets zou krijgen. Het cadeau bleek een springveer te zijn. Pnma ding. Je was er uren zoet mee. Vooral wanneer de spiraal in de knoop was geraakt. Twee kin deren boften helemaal. Zij waren afgelopen zaterdag, 31 maart, jarig en werden op dezelfde dag tien jaar als de winkel. Franka en Astrid moesten op het podium komen. De boerenkapel speelde 'Lang zal ze Leven' en iedereen zong mee. Daarna kregen ze een reusachti ge grijze olifant met rose tenen. Het zou je maar gebeuren op je verjaar dag. Franka en Astrid werden rood van schrik. Zoiets hadden ze niet verwacht. Astrid's moeder had wel een beetje geheimzinnig gedaan. Astrid moest en zou op haar ver jaardag naar de Hamershof en dat terwijl ze al rollerskates gehad had. Franka had een walkman gehad maar die olifant vond ze minstens zo mooi. Bij het orkest liep een heel klein clowntje mee. Het clowntje heette Maarten en hij speelde heel ernstig op een heel Idem saxofoontje. Alle kinderen mochten grabbelen, dat deden ze allemaal. Wie wilde kon zich laten schminken. Dat deed met iedereen maar toch zeker drie hon derd kinderen wel. Bij twee, soms drie ontzettende rare clowns werden wedstrijden gehouden. Bijvoorbeeld met een hoelahoep. Bianca kon het erg goed. Ze zei dat ze het van haar oma geleerd had. Bianca hield er een hoelahoep aan over zoals de winnaar van het zenuwenspel 0© weet wel; zo'n draad die onder stroom staat en die je niet aan mag raken) een zenu- we-ding mee mocht nemen. Dus net zo iets als de springveer maar dan niet in de knoop. LEUSDEN - Onbekenden hebben dit weekeinde een grasveld aan de Valleilaan met een auto vernield. De daders bestuurden waarschijn lijk een gnjze Ford. De politie roept eventuele getuigen van het voorval op zich te melden. Franka en Astrid kregen een grijze olifant met rose tenen.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 14